Iteeds minder leerlingen op Latwijkse zeevisvaartschool emeentelijke waardering voor nota speelgelegenheid HOOP NIET DAT IET DE LAATSTE IS Prettige kennismaking in de Kapelzaal Leidschendam wil geen „park en ride" station aan Westvlietweg Scholieren planten bomen in Katwijk Leidse Courant kunstschaatsen talentenjacht KORTWEG =&I0 LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 7 IJK In haar Irslag over 1979 de School voor de ivaart in Katwijk somberder dan in ande jaren. De te- ^ig in het visserij- blijkt, aldus het [jrslag, ook een te- qua aantal leer- 'op de school te •zaken. En dat ter gde toekomstper- ven voor de visse- fskleuriger zijn. De school aan de Rijnmond in Katwijk leidt al jarenlang leer lingen op voor de zeevisvaart. Daarbij vervult de School voor de Zeevisvaart een regionale funktie. Naast een gedegen theoretische opleiding zijn er praktische lessen, zodat zowel het kennen als kunnen ge traind wordt. Onderdeel van de praktijklessen daarbij is de vaarperiode op de Koningin Juliana, het opleidingsschip voor de vijf scholen voor de Zeevisvaart in Nederland. Behalve een wat sombere af schildering van de situatie over het verslagjaar, somt de directeur C. van Beelen een aantal lichtpunten op. Want ondanks de moeilijkheden waarmede het Nederlandse visserijbedrijf te kampen had en heeft, wordt op tal van plaatsen tot nieuwbouw van schepen overgegaan. Dit ge tuigt dan van vertrouwen in de toekomst en van doorzet tingsvermogen van hen, die in de visserij hun brood verdie nen. Verder is een andere po sitieve factor het herstel van de haringpopulatie in de Noordzee. En de haringvangst was vooral in Katwijk het hoofdmiddel van bestaan. Naast leerlingen uit Katwijk rekent de school op belangstel ling van jongeren uit Scheve- ningen en andere plaatsen uit de omgeving. Ook tijdens het verslagjaar blijkt de school leerlingen aan te trekken uit de wijde regio, zelfs een leer ling uit Curasao, die tijdelijk onderdak in Den Haag heeft. Het verslag vermeldt verder dat het voortbestaan van de Scholen voor de Zeevisvaart mede afhankelijk is van de be langstelling die de reders voor dit onderwijs tonen. Het ge bruik van moderne technie ken aan boord van de schepen voor wat betreft de navigatie, de huidige koel- en vriestech- nieken, de voortstuwing en de daarbij horende wettelijke be paling vereisten een goed op geleid aspirant-visser. De be manningen van de moderne visserijschepen zien zich ge plaatst voor een verantwoorde uitvoering van hun taak, daar een optimaal rendement voor personeel en rederij uiteinde lijk van groot belang is voor de voortzetting van de be drijfstak. De School voor de Zeevisvaart telt gedurende het kursusjaar '79/'80 ongeveer ze stig leerlingen. Ondanks de geringe hoeveelheid zijn de verwachtingen niet somber gestemd. De aanmelding voor het komende kursusjaar is re delijk goed, zodat er voorlopig nog voldoende reden tot opti misme blijft bestaan. De School voor de Zeevisvaart ond rond half zes werd ng van wethouder O. 3elle (CRM) te Oegst- jelegerd door een actievoerders. Actie behoud van de jonge ies, onder de naam eace". Geen Neder- |e er niet van gehoord i sinds het weekeinde Oegstgeest veront- mee over hetgeen er borden van Canada Ysolde van der Veen zich met de organisa- en handtekeningenac- it ziet er naar uit dat fis „minstens vierdui- verzamelen" bewaar- tdt. Toen een aantal h inmiddels 2499 handtekeningen hadden verza meld bleef de 2500ste gereser veerd voor Wethouder Van Belle die zich daarvoor een speciale „Greenpeace ball point" had aangeschaft. Met veel gratie zette hij van harte gemeend, de 2500-ste handte kening onder getuige van jon gere en oudere aktievoerders tegen het zeehondenleed.(zie foto) Lex Querelle, de regionale kontaktman uit Den Haag, overhandigde de heer Van Bel le een button alsmede een fraaie ets van een zeehond vervaardigd door Henny van der Krogt uit Voorburg. „Ik hoop niet dat het de laatste handtekening is", zei Van Bel le. Vergezeld van een protest brief zal het pakket handteke ningen aanboden worden aan de Canadese ambassadeur In Nederland met het verzoek zijn invloed uit te willen oefenen op de gang van zaken en te zor gen voor eerlijke informatie. „Dat het stopzetten van de zeehondenjacht van invloed zou zijn op de werkgelegen heid en de economie van Ca nada, kunnen wij wel weerleg gen. Het zijn geen sterke argu menten. Het is van belang dat ook Duitsland, een van de grootste importeurs van zee hondenbont, er anders over gaat denken", aldus de heer Querelle. LEIDSCHENDAM Het college van burgemeester en wet houders van Leidschendam wil geen medewerking verlenen aan de totstandkoming van een zogenaamd „park en ride" station aan Westvlietweg. Dit heeft zij meegedeeld aan het dagelijks bestuur van het Haagse gewest in een reactie op het voorontwerp deelplan verkeer en vervoer. Het gemeen tebestuur is bang dat het zogenaamde park en ride station een verhoogde verkeersintensiteit op de Westvlietweg tot gevolg zal hebben. In het voorontwerp zijn twee parkeer- en reisstations met name genoemd. Eén bij de Hoornburg in Rijswijk, dat plaats zou moeten bieden voor 900 auto's en één bij de NS werkplaats aan de Westvlietweg in Leid schendam. Het station aan de Westvlietweg zou bereikbaar zijn via de A4, de Landscheidingsweg en de Westvlietweg. Er is hierbij aanslui ting gezocht bij de bestaande halte Leidschendam-Voorburg, met stopplaatsen van de Hofpleinlijn en Zoetermeerlijn. Vanaf deze plaats zou Den Haag in de spitsuren lOx per uur bereikbaar zijn, een reis die slechts 8 minuten in beslag neemt. Op het stati on Den Haag Centraal kan men dan op verschillende bus en tra- plijnen overstappen. Hiermee komt, aldus het ontwerp, rond 57% van de arbeidsplaatsen binnen de invloedsfeer te liggen. B en w van Leidschendam zeggen verbaasd te zijn dat van dit P+R-station zonder vooroverleg wordt melding gemaakt, „te meer omdat volledig aan de nadelige gevolgen hiervan wordt voorbijgegaan." Leidschendam heeft al eerder, in het ontwerp- Maatschappelijk Ontwikkelings Plan van het gewest, gewezen op de onhoudbare verkeerssituatie op de Westvlietweg. Rommelmarkt voor Boven - Volta NOORDWIJKOp zaterdag 16 augustus wordt weer een rommelmarkt gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor het Noordwijk- se project in Boven-Volta. Men bejgint nu reeds met het inzamelen van spullen, die op de markt verkocht kunnen worden. De tijd daarvoor is thans gun stig, omdat bij de schoonmaak op zolders en schuren allerlei dingen voor de dag komen, die voor een dergelijke markt bruikbaar zijn. De spullen kan men kwijt op zaterdag 29 maart van 11 tot 12 uur op het adres Wilhelminastraat 36 in Noordwijk-Binnen. De directeur van Crest-hotels de heer B.D. Langton (rechts) heeft gisterochtend symbolisch een levende kroon-kraanvogel overhandigd aan de directeur van het Wassenaarse Dieren park de heer Louwman (links). Alle dierentuinen in Nederland, in een plaats waar ook een Crest-hotel is gevestigd, wor den op een dergelijke wijze be dacht en krijgen een echte kroon-kraanvogel, die speciaal hiervoor uit Afrika is geïmpor teerd. De opgezette vogel op de foto werd gebruikt om de overdracht symbolisch te kun- Crest-hotels geeft Dierenpark Wassenaar kroon-kraanvogel nen verrichten. De echte kroon-kraanvogel, die een lengte heeft van ruim een me ter, wordt namelijk pas over een kleine tien dagen overge dragen. De Crest-hotelketen, die meer dan 80 hotels be heert, heeft dit gebaar ge maakt, omdat de directie de kroon-kraanvogel als symbool heeft gekozen voor de public- relationsactiviteiten van het bedrijf. Zo vormen onder meer het majestueuze hotel Des In- des in Den Haag en het Euro pahotel in Scheveningen on derdeel van de keten. In Ja pan, waar de kroon-kraanvogel het symbool is van een lang en gelukkig leven, geniet dit ele gante en levensblije dier een grote populariteit. KATWIJK De leerlingen van de mr. J. J. L. Van Der Brugghenschool zullen op woensdag 26 maart, de lan delijke boomplantdag, in sa menwerking met medewer kers van de gemeentelijke plantsoenendienst in Kat wijk zeventig bomen plan ten in twee groenstroken in de wijk Rijnsoever. De schooljeugd verzamelt zich die dag om tien uur 's mor gens op het schoolplein van deze school. Tesamen met on derwijzers en mensen van de plantsoenendienst trekt men dan naar de twee groenstro ken; één ten noorden van de sporthal Rijnsoever, de tweede bij de Jacob Catsstraat. De jeugd zal vooral jonge bomen planten: populieren, wilgen, iepen, bloeiende sierappels, Ja panse sierkers en Zweedse meelbes. In dezelfde stroken zal de plantsoenendienst van de gemeente in de maand april nog negentig bomen bij-plan ten. In totaal zullen er dan dit voorjaar zo'n 160 bomen in de Katwijkse wijk bijkomen. èpebt zmou 'm46 WIJK Het gemeentebestuur heeft veel waarde- »r het rapport, dat een werkgroep van Kritisch jj^jk heeft samengesteld over de speelgelegenheid TT^eugd *n de verschillende woonwijken van het dorp. rok mj te jezen in een nota aan de raadscommissie voor Aetplfon. Het college is het met de werkgroep eens, dat OÖntUie speelgelegenheid in Noordwijk hier en daar niet ie of yjesteld is. Met name de oude wijken bieden te wei- 'm46te voor kinderspel. 3 1 de oorzaken is, dat na de oorlog de beschikbare tnte, en dat was in hoofdzaak de straat, in een hoog rerd volgezet met auto's. Noordwijk is wat dit be lt uniek. In het gehele land heeft zich immers een te ontwikkeling voorgedaan. De badplaats verkeert it van fechter in de gelukkige omstandigheid dat, vooral ousenvat oudere jeugd, op korte afstand van de woonom- jw. nog goede recreatiemogelijkheden zijn als het /m 441 duinen. speelgelegenheden zijn door het gemeentebestuur overgenomen. Zo acht men het heel goed mogelijk om van het terrein aan het eind van De la Bassecour Caanstraat een gevarieerde speelplaats te maken. Een andere goede suggestie is het brengen van meer variatie op het verharde veldje aan de Muscaristraat. Eventueel kan het worden uitgebreid met een strook grond van de ge meentelijke opslagplaats. Op kortere of langere termijn komen nog in aanmerking de suggesties tot de aanleg van een zebrapad van het Duinpark naar de trimbaan, de aanleg van speelvoorzie- ningen in de omgeving van de Ludolph Berkemeierstraat, uit breiding van de speelgelegenheid in de buurt van de Bengelen- bak aan de Sint Jeroensweg, en het creëren van speelstraten in bijvoorbeeld de Prinsessewijk, het Beeklaankwartier en Calora- ma. Het college meent niet te moeten ingaan op suggesties als de aanleg van een trapveld in Dobbelmannduin en een uitbreiding van het speelterrein aan de Prins Bernhardstraat. Ook een crossveld in het dorp zit er niet in. Hierbij speelt uiteraard niet alleen de ruimte, maar ook het lawaai een rol. Vrees voor overlast is ook de reden, waarom het aanleggen van speelplaatsen in de omgeving van bejaardenwoningen wordt af geraden. Het is jammer, zo staat er in de nota, dat het rapport is samengesteld met weinig inspraak van de bevolking. De enquê te bleef namelijk beperkt tot de schoolkinderen en hun ouders. Gewaarschuwd wordt de verwachtingen niet te hoog te span nen,. omdat de aanleg of verandering van speelplaatsen in be staande wijken vaak op zeer grote tegenstand stuit. Misschien is het een goede suggestie, aldus de nota, om per wijk of combina tie van wijken hoorzittingen over de uitkomsten van het rapport te organiseren. Wat de zorg voor de allerkleinsten aangaat, meent het gemeentebestuur dat in toenemende mate aandacht moet worden besteed aan voorzieningen dicht bij huis. Niet ver geten moet worden dat de ouders hierbij zelf de belangrijkste taak hebben, zeker als zij over een huis met een tuin beschik ken, en dat is vaak het geval. t/m A I en groot aantal zaken' reeds bij het college en de raads- p bekend was, is het rapport van Kritisch Noordwijk .trom leerzaam, dat alles weer eens op een rijtje gezet IK t be(aar bovendien heeft men er een aantal waardevolle xt md in aangetroffen, die een nader onderzoek zeker waard scherc He plol college het helemaal eens met de opmerkingen van ploordwijk over het onderhoud van de speelplaatsen. In >ark stonden bijvoorbeeld de zandbakken met water, ruenepad was het speelmateriaal stuk en van andere [enheden (onder andere die aan de Voorstraat) is de af- vernield. Regelmatig onderhoud is zeer belangrijk, i de gemeentelijke nota. Daartoe behoort ook het ver in de zandbakken, wat het aanbrengen van speelvoorzieningen betreft, rapport van de werkgroep behartenswaardige opmer- imaakt. Ze zijn echter niet altijd te realiseren. Zo was |uète van de werkgroep sterk de wens voor een speel- voren gekomen. Als plaats was het terrein aan de an genoemd. B. en W. zien dit niet zitten. In het verle ger dan eens over dit terrein onderhandeld. Vast staat tor de inrichting van een speeltuin niet beschikbaar zal )aar komt nog bij dat een betaalde speeltuin over het een kostbare zaak is, als tenminste niet gekozen wordt commerciële opzet als bijvoorbeeld de Linnaeushof. bestaat er voor een zekére vorm van kinderboerderij, t er over de dierenweide aan de Freesialaan zodanig ten, dat de kinderen en hun begeleiders wat directer eren in contact kunnen komen. In hoeverre dit een taart is, wordt onderzocht. 'board- en rolschaatsbaan stond volgens het rapport 'rkgroep ook herhaaldelijk op het verlanglijstje van de tse jeugd. Voor wat betreft het rolschaatsen zijn er zo hand een aantal goede en veilige mogelijkheden, me- W. en men wijst daarbij op verharde trapvelden en den. Niettemin is men bereid eens te bekijken of te zij iet Wantveld nog mogelijkheden biedt voor de rol- De aanleg van een skateboardbaan komt niet voor in aanmerking. Bij een eerder gedane oproep bleek voor deze sport bijzonder klein, iggesties voor aanleg, uitbreiding en verbetering van LEIDEN Het Rijksdaalder concert van gisteravond was voor een niet gering gedeelte een kennismaking. In de eer ste plaats maakten de gitaris ten Helenus de Rijke, Olga Franssen, en Johan Dorres- tein - samen vormend het Am sterdams Gitaar-Trio - voor het eerst hun opwachting in Leiden. In de tweede plaats werd een aantal zelden ge hoorde en nauwelijks of niet bekende composities gespeeld. De kennismaking verliep gea nimeerd. We beluisterden zeer uiteenlopende soorten gitaar muziek van een sympatiek ge zelschap dat ook een niet on aanzienlijke muzikale en tech nische bagage bij zich had. (Overigens: de musici verbaas den zich over de perikelen bij het stemmen van de instru menten, maar de voortduren de door de wind veroorzaakte tocht, die zelfs een van de lampen heen en weer deed zwaaien, sprak boekdelen). Het brede programma opende met Dowland, Mr. George Whitehead his Almand: vloeiend, zuiver en met veel samenspelgevoel. Een goede gedachte van De Rijke was om hier en daar een stuk verbaal in te leiden en zo de (te) grote overgangen in de muziek te ondervangen. Deze overgangen waren trouwens niet toevallig omdat ze de kon trasten tussen de traditionele en de nieuwere muziek zocht te illustreren. Dit kontrast werd in het gedeelte voor de pauze wat afgezwakt door Quantz, tussen Brindle (cons- centieus van interpretatie) en Kox (indrukwekkend van ver tolking) te vervangen door Debussy. Diens Prélude uit de Suite Bergamasque is op drie gitaren niet alleen een trans criptie, maar ook een meta morfose, wat een wonderlijke ervaring is. Voor een mening over de nieuwste werken die men speelde, vooral die varia ties, wat eigenlijk geen varia ties maar omspelingen van muzikale „wolkjes" zijn, is een enkele beluistering beslist te weinig. Wel was duidelijk dat hier geen sprake was van een klakkeloze uitspraak van een nieuwe gitaartaai. Er was een duidelijk eigen articulatie en accent. A. DE RU Oegstgeest wil 50.000 gulden geven voor ontwikkelingshulp OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest wil een bedrag van maximaal 50.00 gulden beschikbaar stellen voor ont wikkelingshulp aan derde-wereld landen. Het project waar het geld naatoe zal gaan wordt samen met de bevolking van Oegstgeest bepaald. In oktober vorig iaar nam de gemeenteraad een motie van het PPR raadslid Beckers aan waarin de raad zei plaatselijke initia tieven op het gebied van ohtwikkelingssamenwerking te willen steunen. Op 24 maart is een bijeenkomst georganiseerd waarop inwoners van Oegstgeest voorstellen kunnen doen over een te steunen project. Op deze avond zal de heer drs. A.R.M.Schutte, medewerker van het ministerie voor Ontwikkelingssamenwer king, een inleiding over het onderwerp houden. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentecentrum en begint om 20.00 uur. ■ADVERTENTIE TALENTENJACHT KUNSTRIJDEN TON MENKEN IJSHAL Vondellaan 41 Leiden Donderdag 20 maart 1980 Aanvang 19.00 uur onder auspiciën van de organiseert de KNSB en Recreon b.v. een met medewerking van JOAN HAANAPPEL en SJOUKJE DIJKSTRA Kaartenverkoop voor deze unieke ijsshow van de jeugd bij de kassa van Ton Menken Ijshal ad. 5,- p.p. De LEIDSE COURANT biedt zijn lezers kaarten aan voor de gereduceerde prijs van 2,50 af te halen bij de Leidse Courant-receptie, Apothekersdijk 34 tussen 9 en 17 uur, LEIDERDORP Het UW in Leiderdorp organiseert op 24, 25 en 26 maart een zorper- en sportkleding beurs. Op de beurs, die wordt gehouden in de Scheppingskerk aan de Poelgeestlaan, worden ook kinderschoenen verkocht. Op maandag (19.30-21.30 uur) en dinsdag (9.00-11.00 uur) kan de kleding ingeleverd worden, op dinsdag (19.00-21.00 uur) en woensdag (10.00-12.30 uur) vindt de verkoop plaats. Voor inlichtingen kan men bellen naar 890817 en 895676. VOORSCHOTEN De ge meenteraadsfracties van Voor schoten vergaderen deze maand op de volgende data: VVD en PvdA fracties op 25 maart, aanvang 20.00 uur, CDA fractie op 25 maart, aanvang 20.30 uur en D'66 fractie op 26 maart, aanvang 20.00 uur. Alle vergaderingen worden gehouden in het ge meentehuis en zijn vrij toegan kelijk. Belangstellenden voor de VVD fractievergadering moeten vooraf contact opne men met de heer Van Gogh tel. 4257. ZOETERWOUDE Het jaarlijks Eucharistisch Zieken- triduum wordt dit jaat gehou den op 7-8 en 9 mei in de Christus Dienaarkerk in Zoe- terwoude. Aanmeldingsformu lieren zijn vanaf eind maart verkrijgbaar bij de pastores.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7