7an klooster naar Kuipersteeg Deurwaarder kan iedereen -zonder aantoonbare bewijzen - op last van een ander de das om doen STERKSTE MAN TER WERELD KOMT ZICH IN ALPHENS WINKELCENTRUM BEWIJZEN Kluch tig a vondje met John Lanting SPANNEND SCHOOLTONEEL OP LOUISE DE COLIGNY STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 5 KOLDER BINNEN NIET- SLUITENDE WETGEVING Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij tèlefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. |JS? De waanzin ten top gedreven, of Wetmatige Willekeur. Als ik op straat een meneer passeer wiens gezicht me niet aanstaat, kan ik achter z'n identiteit trachten te komen en dan naar een gerechtsdeurwaarder stappen en deze verzoeken per exploit meneer Van Seperen te manen mij 460 gulden en 65 cent te betalen. De deurwaarder zal dan zeggen: zeker, dat kan. Ik betaal de waarder, die van mij geen enkel bewijs vraagt, slechts een geringe vergoeding voor zijn beëdigde drijfjacht op de volkomen onschuldige meneer Van Seperen. Het is alleen afwachten, of Van Seperen, of meneer Verstrengelen of wie dan ook erin trapt. Een stukje kolder binnen de niet sluitende wetgeving, want deze hoogst laakbare manoeuvre is nergens in de wet geregeld. De deurwaarder kan je de das om doen, ook al is er niets aan de hand. Jan met de pet is altijd de pineut, „en daar kom ik tegenop", Ben van Leeuwen op weg naar het kantongerecht zegt Zoeterwoudenaar Ben van Leeuwen, die zelf zo'n akkevietje aan dc hand heeft. „Wat mij is overkomen, kan iedereen gebeuren, ook de eenvoudigste ziel die zich niet zo gemakkelijk kan verweren" Vorig jaar augustus kreeg Van Leeuwen een telefoontje van het Alphens Juridisch Advies- en Incassobureau Van Arkel b.v. Men deelde hem mede, dat ten onrechte en abusievelijk aan zijn adres 463 gulden én 46 cent was overgemaakt. Of Van Leeuwen zo goed wilde zijn, het bedrag te retourneren. „Dat komt me heel erg sterk voor, maar ik zal het nakijken in m'n boeken en m'n bescheiden", antwoordde Van Leeuwen onthutst. Hoe hij ook zocht, nergens kon hij dat bedrag terugvinden. „Dat kon ook niet, want ik heb het nooit gehad en ik zou ook niet weten waarom ik dat geld meer over, totdat eind januari van dit jaar deurwaarder Van Vliet uit Leiden, namens Van Arkel, met z'n exploit bij me kwam, omdat ik in gebreke bleef met terugbetalen. „Zulks ondanks diverse sommaties", stond er verdomme ook nog bij. Ik ben al tijd tijd nog nooit gesommeerd. Maar dat kon Van Vliet („ik, Adrianus van Vliet" staat er) niets schelen, want Van Arkel zei dat nou eenmaal". De Zoeterwoudenaar moest voor de edelachtbare heer kantonrechter, zittinghoudende te Leiden, verschijnen. Ter veroordeling. En ter betaling van nog eens een bedrag aan bijkomende kosten (inclusief afschrift, exploit, „afstand" en visum). Van Leeuwen moest bijna hikken van het lachen en toen stuurde hij een brief op poten naar de edelachtbare heer met een eis tot schadevergoeding, wegens aantasting van goede naam en eer en zo, wegens loonderving, sociale lasten, consult van advocaat, smartegeld en meer van die zaken. Een dikke duizend gulden. Begin maart stuurde de griffier van het kantongerecht een briefje naar Van Leeuwen met de mededeling, dat „de eisende partij" (Van Arkel) intrekking van de procedure had gevraagd. Of Van Leeuwen akkoord ging met die intrekking. Dat mocht hij gistermorgen aan de kantonrechter vertellen ter zitting. „Amme hoela. Wis en waarachtig ging ik niet akkoord met die intrekking. Van Arkel had toch gelijk En nou opeens maar intrekken omdat ze in de gaten hadden dat ze mij niet te grazen konden nemen Niets daarvan. Mijn hemel; hetzelfde kan Jan, of Klazien, of de buurman van drie hoog achter overkomen, of Arie, die dan misschien naar een rechtswinkel stappen maar dan toch mooi vrijaf moeten nemen. Dat kost extra geld. Dan maar liever Van Arkel betalen wat die vraagt. Zo'n groot bedrag is het nou ook weer niet. Ben je van de rompslomp af. Zo gebeurt dat vaak. Kijk, en dat vind ik nou een brok rechtsverkrachting. Het gaat mij niet om die slordige vierhonderd gulden. Maar het is wel een aardige bijverdienste voor zo'n incassobureau. Ik wou, dat ik tien van die gevallen op een dag had". De zaak is nu een maand opgeschort. Van Leeuwen vr jeg gisteren edelachtbare ilr. De Koning hoe hij z'n kosten kon verhalen. De Koning adviseerde hem een advocaat in te schakelen: „zelf kan ik hier niets aan doen, per slot bent u het die procedeert „Ik procedeer niks. Het is Van Arkel die wilde procederen reageerde Van Leeuwen; „dit is een zaak waaraan ik part noch deel heb gehad". Ben van Leeuwen pikt het dus niet. Dit is trouwens een tijd waarin steeds meer mensen het niet meer pikken. Hij zoekt z'n advocaat op. „Dan moet het me maar geld kosten, maar meneer Van Arkel zal mij betalen voor de schade die ik door hem geleden heb. Ik vind, dat men deze onverkwikkelijke situaties maar eens moet vernemen. Als die praktijken zo maar kunnen, is het hek van de dam: zonder aantoonbare bewijzen iemand laten opdraaien voor een affaire die niet bestaat. Ik wil bijvoorbeeld die „herhaalde sommaties" zien die er niet waren. Het spijt me. maar dit riekt naar je reinste oplichting. En de arme burger trapt daar in en denkt dat ie misschien wat verkeerd heeft gedaan. Ja ja. Nogmaals: dit kan iedereen overkomen. Daarom wil ik waarschuwen voor dit soort wantoestanden. Dat opeens intrekken van die eis komt te laat; nu zal recht gedaan moeten worden". Wereldact van het moment" Wie zal geloven, dat zaterdag 29 maart in het Alphense kwartier Ridderhof de sterkste man ter wereld dè wereld-act van het moment op de straatstenen komt zetten Niemand toch zeker. Toch komt ie, de sterkste man, naar dat winkelcentrum Ridderhof. En hij is de sterkste, omdat hij „bekend is van T.V. Privé' en omdat het Guinnes Record Book het zegt. De krachtpatser, die zich vóór het Chinese restaurant gaat opstellen, noemt zich Hercules John Massis. Bovendien is hij een Belg. Hercules Massis staat voor niets en zal in Ridderhof ongekende krachten ontketenen en demonstreren. De ellende begint om tien uur 's ochtends en wordt die dag aangevuld met „diverse quiz-programma's" en leuke prijzen die verdiend kunnen worden tot een uur of drie. John Hercules Massis schijnt verdraaid veel in z'n mars te hebben. Ik heb me laten vertellen, dat de Belgische spierenbundel in staat is, bladveren van vrachtauto's om z'n nek te draperen alsof het natuurzijden sjaaltjes zijn. Even zinloos lijkt zijn prestatie van „vishaakjes" maken; Hercules neemt daartoe spijkers ter hand die een lengte hebben van 20 cm en bijna een centimeter dik zijn en die dingen buigt hij als waren ze van ijzerdraad. Dan beschikt Massis nog over een cross motor die hij met z'n tanden bedwingt en tegenhoudt. Ooggetuigen zeggen ervan: het lijkt ongelooflijk, maar hij krijgt het voor elkaar. Om het geheel een passende entourage te bezorgen, gaan alle acts van Hercules Massis gepaard met luid gegrom, hetgeen het lichamelijk geweld moet accentueren. Het zou sterk doen denken aan de onpasselijk makende geluiden die een zekere teevee-figuur. De Hulk genaamd, tienduizenden huiskamers instuurt. Daarover meer elders op deze pagina. Om elk bedrog uit te sluiten, worden liefhebbers-amateurs uit het publiek uitgenodigd, Jantje Massis, die niet van beton is, in zijn verrichtingen te evenaren. Gelukt dit een beresterke amateur, dan maakt hij kans op Massis' gehele gage van die dag. Een kans Er wordt niet gezegd, dat het zeker is. Dus niemand late zich in de luren leggen. Dan is er nogmaals sprake van een kans. Namelijk de kans van uw leven „om de sterkste man ter wereld in volle actie te zien". Daarna houden de ondernemers van winkelcentrum Ridderhof („Alles bii de hand en altijd gezellig zich warm aanbevolen in de gunsten van de kopende massa, want voor niks gaat alleen maar de zon op en Hercules moet ook nog betaald worden. Ja, die Massis zal daar gek zijn en z'n gage even afstaan aan een patserige liefhebber. Geloof dat maar niet Trouwens, dat kan ook helemaal niet want John is de sterkste... De Belgische krachtpatser John Massis. \gen we vorige week hoe rederijkers Jn andere tekstschrijvers niet ondei den of banken staken, dat zij de jaar nog geen formele statie. Gods- 'anciscanen niet bepaald hoog in hei ndel van achting hadden staan, \daag zullen we zien wat er nadien beurdeBij de eerste beeldenstorm 'an 1566 werd er flink op het klooster n de Waard ingehakt; er bleef eigen- ijk niet veel anders over dan een ruï- ie. Toch zijn een jaar later de paters in itm klooster terug en wordt er getim merd en gemetseld, ramen gezet en al- es in het werk gesteld om de schijn te Hekken, dat er nooit een augustus maand 1566 was geweest. Het zou van korte duur zijn. In 1572 wordt het ïzwi üooster finaal met de grond gelijk ge- boi naakt en de paters verdreven. de< moi Verschillende schrijvers vertellen ons dat]ooe de paters in het geheim en met le- or* losgevaar in Leiden en heel Rijnlana :>en met de bediening van hun kerkelijk e pl mibt bezig zijn gebleven. Wat daar ook Nie 'an waar mag zijn, feit is, dat in 1605 Pater Jacobus Nesse us zich in Leiden vestigde, logerend bij een vooraan- t wi baande katholiek in het buis, dat te- lenBenwoordig Nieuwe Rijn 71 heet In jaar 1622 geeft hij bij de volkstel- J op, dat hij, samen met nog twee ie iandere paters bij Dirck van Santen voont Zowel over Pater Nesseus als 0ver Van Santen zou een roman te Hhrijven zijn, maar dat valt - gelukkig dienst belijden was vlinderen in die da gen naar verschillende huizen. Van een statie is sprake sinds ongeveer het jaai 1621. We zullen mogen aannemen, dal die statie op de Nieuwe Rijn is te vin den. Dertig jaar later wordt door een paar parochianen een huis op de Haar lemmerstraat aangekocht. Het huis te genover „de ghecroonde Olifant" op de plek waar tegenwoordig de drogisterij van de firma Vrijenhoek gevestigd is, schuin tegenover de Hartebrugkerk. Sinds dat jaar kerkte men dus daar. De Haarlemmerstraatstatie was niet de enige Franciscaner schuilkerk. In 1631 krijgt een andere pater Minderbroeder, Jeremias Zelers, een huis aangeboden op het Rapenburg ter plekke waar te- kerk krijgt een flinke klap bij het garnizoenskerk. Het aantal katholieken springen van het kruitschip in 1807. is in stijgende lijn en in 1828 komt er Van de 6835, die er in het begin van de een eigen katholiek kerkhof bij de Zijl negentiende eeuw in Leiden zijn, omat poort. de Kuipersteegstatie er 2000. Een der opvolgers van pastoor Goofers .oin A meldt ons nog wat bijzonderheden over In 1819 beschrijft pastoor Goosens ons de kerk. Het kerkje was langs de Haar- precies hoe de schuilkerk er uit heeft lemmerstraat vijf ramen lang. Het al gezien:zij bestond uit een benedenhuis, taar stond in het Oosten en naast dat de kerk daarboven 36 voet breed en 60 altaar was aan iedere kant een deur, voet leng. met twee doorgaande gale- die toegang gaf tot de kamers van res- rijen. Op een van die galerijen is een Oczaal of zanchoor en al met al meet de kerk 2340 vierkante voeten. Het aantal parochianen is gedaald tot 1700. Op feestdagen - zo schrijft de pastoor een van die galerijen is een pectievelijk de pastoor en de kapelaan. rxnnhnr «n 3I —4 *1 —4 jR wenJ biecht gehoord. In de achttiende eeuw was de trapgevel bouwvallig geworden en na vijven en zessen mocht er een k°men veel mensen van buiten naar de strakke gevellijst worden aangebracht. kerk toe en dan zitten ze zelfs op de trappen. Bij de oplevering eiste men dat dit werd afgebrokenaangezien het te Er bestaat een mogelijkheid om de schoon was voor een paapse he kerk! kerk te vergroten maar dan wordt het Omwille van de verfraaiing van het hflfmaal (*f>n hnlflronel rraxrnl mat 1r,n. - want rond 1685 is zij opgegaan in de in- met trap- moet hoogno- de verf kwast kan niet meer ontbeerd worden, middels verhuidse Haarlemmerstraat- maar men heeft geen geld, aangezien in statie. In de jaren zestig van de Gouden 1818 veel geld is uitgegeven aan het or gel. Nader gevraagd naar die kerkvergro- ting, meldt de pastoor aan het stadsbe stuur, dat het geheel begroot wordt op ruim 10.000.-; maar de kerk zal daar dan wel krom voor moeten liggen en veel rijke parochianen zijn er niet e ïarei eeuw komt het huis op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Kuipersteeg vrij voor kerkruimte (het pand van Kreymborg). In de loop van andere ja ren werden er nog drie huizen bijge- kocht In 1680 laat de stad het kerkge bouw opmeten en daardoor weten we, dat het een bijna vierkante ruimte was meer. van 50 bij 48 voet Ook deze verdoken In die tijd is de Kuipersteegstatie ook aanzicht der Haarlemmerstraat mocht men uiteindelijk de strakke lijst hand haven. Ik herinner me als kind, dat boven de winkel van Kreymborg vijf grote ra men waren, waarin in elk zes bolpaarse ruiten zaten. Die bolle ruiten maakten het mogelijk om wel van binnen naar buiten te kijken, maar niet andersom. Bij een latere verbouwing zijn die rui ten natuurlijk gesneuveld, alhoewel ze historisch erg belangrijk zijn geweest Ik heb de indruk, dat we daar nog wel eens over zullen spreken. JAN DOOVE LEIDEN John Lanting heeft een sterke succesfor mule ontwikkeld: hij houdt zich aan een genre, de klucht, zodat hij daarmee vereenzelvigd wordt Verder heeft hij een goede neus voor spelers in zijn kluch ten; niet iedere goede acteur is automatisch een goede kluchtspeler. Timing is be langrijk, alsook een trefze kere manier van grappen lanceren. John Lanting zelf is binnen zijn eigen groep daar nog het best in. Het verhaal van de klucht is in wezen niet belangrijk. Het is de kapstok waaraan de grappen en grollen worden op gehangen. Die bestaan deels uit woord- en deels uit situa- tiegrappen. Bekend zijn daar bij de seksuele grappen en de ontkleedpartijen. Zo was ook het verhaal van „Een kus van een Rus", gisteravond en van avond in de Schouwburg, zeer simpel en eigenlijk wel flauw: een danser van het Russische Bolshoiballet geeft de voor keur aan artistieke vrijheid in Nederland, en verstopt zich in het huis van een hoge ambte naar van het Ministerie van Defensie. Deze mag niets van de aanwezigheid van de Rus merken. Het verhaal legt reeds de basis voor de vele verkleedpartijen, naams- en persoonsverwisselingen en achtervolgingen. Met dit al komt er een behoorlijke vaart in het stuk; gekoppeld aan de goede timing levert dit menig lachsalvo op. Lanting is verder zo slim om de oorspronkelijke Engels tekst om te zetten op de Ne derlandse situatie. Opmerkin gen als „...en dan is er koffie" zijn duidelijk toegevoegd bij het vertalen. Lanting bereikt hiermee dat de spelers niet hoeven te proberen een Engel se sfeer te scheppen. Dit lukt toch nooit, en betekent alleen maar een extra belasting voor de acteurs. Bovendien schept het een afstand ten opzichte van het Nederlandse publiek. En dat is het laatste wat Lan ting wil; het publiek dat hij bespeelt wil probleemloos to neel zien zonder zich veel te hoeven inspannen. John Lan ting zorgt dat ze dat krijgen. Jacqueline Mahieu LEIDEN Het toneel, en met name het amateurto neel, kent een paar classics die het altijd weer blijven doen: 'De spooktrein', 'Arse nicum en oude kant' en van Agatha Christie: 'De muizen- trap' en Tien kleine neger tjes'. De stukken zijn bijna niet stuk te spelen en dat de den de leerlingen van het Louise de Coligny gistera vond dan ook niet bij hun opvoering van laatstge noemde thriller. Ze deden zelfs meer dan dat Bij tijd en wijle was de voor stelling echt spannend. Dat kwam vooral door het goede spel; zonder de andere spelers te kort te willen doen, moet ik toch met name -Adri v. Beelen en Heieen v. d. Spek noemen, die regisseur Huub Buurman terecht als zijn langst overblij vende negertjes had gekozen. Zodra zij tweeën het heft in hadden kregen, kwam er vaart in het spel en kreeg Tien kleine negertjes' iets van een echt toneelstuk. De andere spelers ondersteunden hen goed door gave types neer te in het spel en opvallende eigenschappen. In Tien kleine negertjes' plaats Agatha Christie tien mensen op een eilandje voor de zuidengelse kust Er is geen verbinding met het vaste land. Eén voor één worden ze ver moord. Het aardige van het stuk -en het knappe van de schrijfster- is het feit dat de vervelendste mensen het eerst sterven, zodat de toeschouwer hoopt dat de overblijver(s) toch niet de dader(s) zal/zullen zijn. Hoe dat wordt opgelost kunt u vrijdagavond nog zien in de aula van het Louise de Coligny. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5