iGROTE STAKINGSGOLF ÏN LEIDEN UITGEBLEVEN Autobezitters doen stad bomen cadeau Eerste paal voor tijdelijk bejaardencentrum in Zuid-West Economisch wel en wee CARLOS EN SOPHIA BEZOEKEN UNIVERSITEIT Spaanse onderscheidingen voor zeven Leidenaars Leidse universiteit zet acties tegen Pais voort Lentelotto STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 3 jEIDEN De aangekondigde grote sta- f dngsgolf in de Leidse bedrijven is uitgeble- 5 turen. Hier en daar maakten personeelsleden s*i gebruik van de mogelijkheid om in Amster dam deel te nemen aan de stakingsactie, maar van massaal platleggen van de bedrij ven was geen sprake. Bij Adler vertrokken vanmorgen tachtig Van de ongeveer vier- londerd personeelsleden naar Amsterdam. 2 /an het personeel in de werkplaatsen van Hollandse Constructie Groep (HCW en JEM) (ongeveer achthonderd man) nam )ijna de helft aan de acties deel. Op de kan oren bleef men echter aan het werk. £l )ndanks dat de Noord Zuid Hollandse Ver voersmaatschappij _alle diensten staakte, was iet op het Stationsplein vanmorgen een drukte ran belang. Touring-bussen reden af en aan om ctievoerders naar Amsterdam te rijden. Vooral im reel personeelsleden van de universiteit, leden 'an ABVA en KABO, namen aan de acties deel. De actiebereidheid bij het personeel van het Academisch Ziekenhuis Leiden bleek van morgen nihil. Met oog op de te verwachten ac ties had de directie van het ziekenhuis moge lijkheden geschapen om zoveel mogelijk auto's van het personeel op het terrein te parkeren. Zoals het zich laat aanzien, zal er vandaag de hele dag geen bus van de NZH voor het streek vervoer worden ingezet. De treinen druppelden vanmorgen mondjes maat en zeer onregelmatig het Leidse station binnen. De reizigers hadden blijkbaar al reke ning gehouden met de te verwachten stakings acties. Mogelijk ook gedwongen door het plat leggen van het busvervoer (de kleinere buson dernemingen in de streek reden overigens wel). De perrons boden de gehele morgen een lege aanblik. Een spitsuur bleef onherroepelijk uit. De leden van de ABVA-KABO hebben een aantal eisen opgesteld, die aan het universiteits bestuur worden aangeboden. Een eerste eis is, dat er geen loonmaatregel ingevoerd mag wor den, indien dat niet duidelijk ten goede aan de werkgelegenheid komt. De actievoerders zijn bovendien van mening, de volledige prijscom pensatie gehandhaafd moet worden. Voorts ei sen zij, dat er voor de laagstbetaalden verbete ringen moeten komen. Het college van bestuur van de universiteit moet volgens de actievoer ders nagaan welke verbeteringen mogelijk zijn voor elk personeelslid in de schalen tot en met vijfenveertig. Met name bij het in dienst treden bij de universiteit wordt een ongunstige rege ling wat betreft de inschaling gehanteert, aldus vindt het universiteitspersoneel. Elk eerder op gedaan ervaringsjaar telt bij indiensttredding slechts voor de helft, daarna ontvangt de werk nemer ieder jaar een periodiek volgens de gangbare regeling. Deze onrechtvaardigheid wil de ABVA-KABO van de Leidse universiteit met terugwerkende kracht vergoed zien. Ook een aantal scholen in Leiden heeft zich vandaag solidair verklaard met de landelijke acties tegen de loonmaatregel van de regering. De r.k. Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan was een van de eerste lagere scholen die al be gin deze week besloot vandaag doormiddel van een demonstratieve werkonderbreking van een uur uiting te geven aan het ongenoegen over de bezuinigingsmaatregelen. De leerkrachten onderbraken hun werk van middag tussen twee en drie uur. De ouders van de leerlingen waren bijtijds op de hoogte ge steld van de actie. Ook de openbare Karei Doormanschool gaf (vanochtend) gevolg aan de oproep het werk „tijdelijk" neer te leggen. De scholen zouden de ouders van de kinderen te voren en /of tijdens de demonstraties hebben uigenodigd om over hun activiteiten en opvat tingen van gedachten te wisselen. De bezuini gingen, zo stellen de onderwijzers, zouden niet alleen de lagere salarissen treffen, maar ook de kwaliteit van het onderwijs in het algemeen. Op grote schaal werd er vandaag in het onder wijs overigens niet gestaakt. Van de protestant se scholen in Leiden staakte er niet een. n (an de Middelstegracht 28a is 111. R. Polane, onderaannemer ran timmer- en metselwerken, H" n staat van faillissement ver- m 'aard- (an de Lage Rijndijk 74 is .Lopidary Holland", winkel in lig delstenen enz., opgeheven. oi (an de Lage Rijndijk 74 is 1 .Mexico Boetiek", winkel in 1 iijverheidsartikelen, opgehe- ®2 'en. |\an de Corantijnstraat 55 is J. Zeegers, aannemer van merwerken van niet bouw- :undige aard enz. gevestigd. ran het Noordeinde 25 is B. A. Irades, behangers-, woning- n meubelstofferingsbedrijf, lierplaatst naar het Noordein- m e 19. Voorheen was hier de 1 landel in kantoormachines rn' 'an B. Jansen gevestigd, (an de Janvossensteeg 14 is .Café Dub" gewijzigd in Koet's Huis", cafébedrijf. Sp (an de Haarlemmerstraat 4 is 'a. Eni-Barzilay, export van extielgoederen, alsmede im- lort- en groothandel in heren- ovenkleding, gevestigd, (an de Bernhardkade 11 is iet glazenwassersbedrijf van W. van de Graaf, gevestigd. ^jlflDEN Ondertrouwd: C. H. de ioeje en R. M. T. Roes; J. A. van der =Éljden en A. J. E. Segaar; G. M. Jieijlljes en W. J. van Evert; P. N. van [kampen en Y. C. L. M. Zonnenberg; H. C. Kruyt en M. Heemskerk; C. Leidelmeyer en B. Schutte; R. A. IPalm en M. F. Ng; A. S. P. van Rijn n',' n Z. Mitrovski; J. J. Schellekens en Ng A. Schreuder; H. C. M. van der S( eeuw en C. F. de Boer. Zflthuwd: M. A. J. Braakman en A. G. I Steijger; T. J. A. Kuijpers en H. H. Klink; M. Strik en E. J. Hagen; J. m den Berg en M. Feruz; A. J. Smit- naar en M. C. van Eijgen; J. H. van ijp en C. W. Hulsker; M. E. de Vet en van Haastrecht. laboren: Kirsten, d.v. F. Martens en A. M. Gerritsen; Erwin Josef Wil- elmus. z.v. W. M. G. Ritzervelt en J. Bohemen; Annelies, d.v. C. J. an Maanen en M. S. Calkhoven; :.v. G. Hoek en E. Haasnoot; toflier Slephane. z.v. W. J. Dusoswa n I. E. Beij; Brian, z.v. F. van Tonge- m en C. M. Bosch; Olga Charlotte latalie. d.v. T. B. de Best en A. M. T. Dillen; Mijntje Denise. d.v. J. van len en N. J. van Duijn; Daniël Ale- lander. z.v. F. Bouwman en D. J. Le- »n; S bastiaan Bernardus. z.v. E. J. jg, de Haas en E. M. C. Remmers- ^nal; Kim Yolanda, d.v. W. van der it en J. A. Belt; Alice Myriam Jean- Francine. d.v. J. B. Hoffman en M. S. Levasseur; Remco, z.v. A. van en en L. W. J. Langeveld; Robert n, z.v. B. Leeuwenburgh en E. enstra; Sebastiaan. z.v. A. A. Zand ergen en B. D. Diepstra; Caroline mma. d.v. R. D. Shillito en J. E. Do- Sabrina Maria, d.v. T. J. M. Ever- Wjn en M. E. Kruijswijk; Judith mma, d.v. P. M. Kroonenberg_en C. Smit; Diederike Cornelia, d.v* A. H. ouda en M. C. Buitinga; Bianca, d.v. Geijteman en C. C. C. de Jager; panièlle, d.v. E. M. C. T. Molle en P. en der Nol; Alexandra Pauline, d.v. ÉJ. Brenkman en M. A. de Jong; Ibert Jakobus, z.v. J. G. Deelder A. W. Pronk; Dirk Anton, z.v. H. G. l Duijn en J. Parlevliet; Joseph An- Die. z.v. P. Wakka en A. E. van der 'Mij; Elizabeth Margaretha. d.v. J. Eskes en A. Rijfers; Petronella rtjntje. d.v. W. Groenendijk en A. lingerland; Silvia, d.v. J. van der ai loon en C. M. A. van den Eijkel; Pau- fi w Maria. d.v. C. A. P. van Abswou- 'en A. M. Cozijn; Nicole, d.v. T. J. illman en J. Williams; Patrick, z.v. Straathof en C. Kroesemeijer; Jo- v tonnes, z.v. N. Dijkdrent en M. J. Ou- «hand; Benyounesse, z.v. A. Wiloues en J. Jall; Stéphanie, d.v. B. Vleeming en J. M. S. Penazzo; wjanne Floor, d.v. C. Harlnck en H. <rl 'aarenbeek; Sylvia, d.v. A. P. Sieval rzi m T. Jansen; Gregor Sebastiaan, z.v. jsl1 L van Waning en L. M. G. Crans- l, M; Herwin Johan, z.v. H. Filippo en II M. de Vogel. wieden: J C. van Wetteren. geb. re mrt. 1902, man; J. Goncalves, jtlp». 30 okt. 1940, man; J. Jong, geb. 'nov. 1889. geh. gew. met P. J. H. t der Pluijm; J. H. van Staden, geb. nov. 1953. man; G. W. van der v «Je. geb. 31 mei 1956. man; A. A. J. Eisers, geb. 05 mrt. 1899, geh. gew. tot H. G. P. van Marwl)k; T. Ouwer- j[j "to. geb. 02 sept. 1912. man; N. «arsma. geb. 10 aug. 1903. echtg. D" van Harten: S. Hekster. tob. 17 aug. 1909. man; P. Boezaard. in tob. 10 dec. 1948. echtg. van M. F. H. G. Erwig, geb. 08 aug. ^0. man; J. Lasschuijt, geb. 31 mrt. W, man; P. J. van Velze.1, geb. 06 r-1941, man; M. IJzerman, geb. 18 1894. echtg. van P. Onderwater; Verboom, geb. 20 nov. 1888, geh. met C. P. Epskamp; C. M. H. Al- geb. 02 Jul. 1889, geh. gew. met Paats; G. Jongbloed, geb. 06 mrt. 1W5. man; C. H. Noordermeer. geb. 8ec. 1911. echtg. van C. T. Meeu- JWn; C. J. Auberlen. geb. 02 jun. man; J. Zonneveld, geb. 04 apr. '«I, man. Kinderen en ouders, die door de florissante autoverkoop afgelopen jaar een boom in bezit kregen, kijken met welgevallen toe hoe een van de reusachtige zes linden met behulp van een kraan in de Vismarkt wordt geplatit. LEIDEN Aan de Leidse Vismarkt tegen over het stadhuis zijn gistermiddag zes uit de kluiten gewassen linden geplant. De bo men zijn een geschenk van Leidenaars, die afgelopen jaren een nieuwe volkswagen/au di bij automobielbedrijf Kamsteeg Zuid b.v. hebben gekocht. De autoverkoper doet iede re nieuwe klant telkens bij aankoop van een wagen een boom cadeau, die het ge schenk op zijn of haar beurt weer afstaat aan de gemeente waarin men woont. Dit al les, aldus Kamsteeg, uit dank voor de stij gende lijn in de autoverkoop, beginnend in het „topjaar" 1977. Het automobielbedrijf zorgt ervoor, dat op een van de georgani seerde „boomplantdagen" het groen ergens in de woon- of werkomgeving van de auto bezitters wordt aangeplant. Datzelfde was gisteren het geval aan de Vismarkt. Inmiddels zijn in de Leidse regio ongeveer 700 bomen geplant. In feite zouden het er al 1000 moeten zijn, maar niet iedere gemeente weet altijd zo snel raad met het genereuze aanbod. Ook bij de gemeente Leiden gaf dit wat proble men. In plaats van de aangeboden 204 jonge bo men koos de stad daarom voor de symbolische zes linden, die de omgeving van het stadhuis zullen opsieren. De ieder zo vier ton wegende kleinbladige linden komen uit een streek in Limburg, nabij de Belgische grens. De Leidse autohandelaar levert zijn te waarderen tegen prestatie aan de klant en indirect aan de regio gemeenten om het evenwicht tussen techniek en natuur zeveel mogelijk in tact te houden. Zoals bekend zijn bomen niet alleen mooi om naar te kijken. Maar zijn ze ook nuttig om ben zinedampen en andere kwalijke stoffen in het milieu te filteren. LEIDEN Koning Juan Carlos en koningin Sophia van Spanje hebben vanmiddag een bezoek gebracht aan de Leid se Universiteit. Prinses Beatrix en prins Claus vergezelden de buitenlandse gasten. Sinds de oprichting van de Leidse universiteit in 1575 werd deze nog nimmer door een Spaanse monarch bezocht. Ter gelegenheid van het bezoek van het koninklijk paar werden aan zeven Leidenaars Spaanse on derscheidingen uitgereikt. Mr. K.J. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden en prof. dr. J. Lechner, hoogleraar in de Spaanse taal- en letterkunde, werden benoemd tot comman deur in de Orde van Burgerlijke Verdienste. Loco-burgemeester mr. C. Waal werd officier in de Orde van Burgerlijke Verdien ste. Het kruis van verdienste in de Orde van Burgerlijke Ver dienste werd verleend aan mevrouw H.C.M. Simonis-ter Meer, in zilver in de Orde van Isabel La Catolica werd opgespeld bij F.A. Eradus, bewaarder van het universiteitsgebouw en briga dier van de gemeentepolitie P.C. van der Sleet. „Met uw bezoek wordt de historische cirkel gesloten voor deze universiteit, die formeel gesticht werd door koning Philips de Tweede en materieel door prins Willem van Oranje, nu vandaag de formele opvolgers van beiden hier aanwezig zijn," aldus mr. K.J. Cath, de voorzitter van het college van bestuur, die de ko ning een copie van de stichtingsacte van de universiteit en een boek over de stad Leiden aanbood. Om half zes, een uur na aan komst in de Sleutelstad, vertrokken de vorsten naar het Ko ninklijk paleis in Amsterdam, (zie ook voorpagina en pag. bui tenland) LEIDEN De initiatief groep democratisering uni versiteit heeft gistermiddag LEIDEN Loco-burgemees ter C. Waal en wethouder P.H. Schoute van maat schappelijke aangelegenhe den sloegen gistermiddag de eerste paal voor het tijdelij ke bejaardencentrum aan de Schubertlaan. Het centrum wordt gebouwd in opdracht van de stichting tijdelijke huisvesting bejaarden. Het is de bedoeling dat het tij delijke bejaardencentrum, waarvan de bouw naar schat ting drie miljoen gulden gaat kosten, voor de bouwvakva kantie klaar is. Het centrum gaat dienen als opvang van de bewoners van de bejaarden centra „Haagwijk", „Groenho ven", „Roomburg" en „Rijn en Vliet", als deze gerenoveerd worden. Het tijdelijke centrum gaat 92 eenpersoons- en tien tweepersoonskamers, zes zie kenkamers, drie badkamers, vijftien douchegelegenheden, een keuken en een recreatie zaal bevatten. Het zal van alle gemakken zijn voorzien. Na tuurlijk is er in het centrum een rechtstreeks oproepsy steem voor het verplegend personeel aanwezig. Vermoe delijk zal het tijdelijke cen trum vijf jaar in gebruik zijn als huisvesting voor de bewo ners uit de te renoveren be jaardencentra. Zoals bekend heeft de bouw van het tijdelijke centrum nogal wat weerstanden bij de omwonenden van de Schu bertlaan opgeroepen. De heer Ch. van der Weijden, de voor zitter van de Stichting Tijdelij ke Huisvesting Bejaarden, Loco-Durgemeester Waal en wethouder Schoute eendrachtig in het slaan van de eerste paal voor het tijdelijke bejaardencentrum. deed in zijn toespraakje een dringend beroep op de omwo nenden de toekomstige bewo ners van het centrum als goe de buren te behandelen. Vol gens de stichtingsvoorzitter is er alles in net werk gesteld om aan de eisen van de bewoners tegemoet te komen. „Het is dan teleurstellend als we drie weken geleden toch weer ge confronteerd worden met nare brieven", aldus de heer Van der Weijden. Die brieven wer den geschreven naar aanlei ding van het feit dat er voor de bouw van het centrum ge heid moet worden. Drie we ken geleden kreeg het stich tingsbestuur van de bouwer te horen dat dat onvermijdelijk zou zijn. „We dachten dat het zonder ook zou kunnen, maar ie kunt bij bejaarden toch ze ker geen enkel risico nemen. Stel je voor dat binnen een jaar het hele gebouw verzakt", aldus de heer Van der Weij den. in een vergadering besloten de acties tegen de plannen van minister Pais voort te zetten. Deze plannen houden onder meer in dat de positie van studenten, technisch- en administratief personeel en tijdelijk wetenschappelijk personeel aangetast wordt. De democratische verwor venheden van de afgelopen jaren zouden in de plannen sterk verzwakt worden. De initiatiefgroep denkt onder meer aan het organiseren van een plaatselijke onderwijs ac tieweek, waarin alle organisa ties die werkzaam zijn op het onderwijsgebied hun mede werking zouden moeten verle nen. Hierbij kan men denken aan organisaties als Ouders op herhaling, Sociale en Pedago gische Academies. Eventueel zou er tot slot een landelijke manifestatie kunnen worden gehouden. De initiatiefgroep vindt het belangrijk dat de acties demo- era ties worden georganiseerd. Dit kan door iedereen, via ac tievergaderingen, zoveel mo gelijk te betrekken bij het be palen en organiseren van de komende acties. DEN HAAG De uitslag van de Lentelotto van woensdag 19 maart is: 5 - 11 - 18 - 31 - 32 - 34, reser ve: 8-9. Aantal deelnemers: 434.759; inleg: ƒ1.657.990,50; prijzenbe- drag: ƒ787.545,49; eerste prijs: 275.640,92; tweede prijs: ƒ78.754,55; ƒ118.131,82; 157.509,10; ƒ157.509,10. derde prijs: vierde prijs: vijfde prijs: Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd Sterretjes We komen nog een keertje terug op de recentelijk ver schenen nieuwe Michelingids. In de uitgave '80 voor de Benelux) verloor Rótisserie Oudt Leyden de ene ster, die al meer dan 22 jaar de kwaliteit van de keu ken flonkerend onderstreepte. L.C.-verslaggever Ton Pieters schreef uitvoerig over die gevallen ster. Het was niet alleen de Leidse Courant die aandacht aan dit voorval besteedde. Het echtpaar Hendriks kreeg vele journalisten op bezoek, die in hun kolommen aandacht aan het vallende Franse hemellichaam schonken. Zo ook de Flok de Ruiter van de NRC. Tegen Flok de Rui ter merkte rótisserie-eigenaar Hendriks op, het opval lend te vinden, dat de Leidse kranten plotseling aan dacht besteedden aan zijn etablissement Letterlijk zei hij: „Al die 23 jaar zijn we onopgemerkt gebleven, maar nu we die ster kwijt zijn komen ze je opzoeken. Ze vinden het allemaal even rot voor je, maar intus sen....". Nu vinden wij dit een onterechte en onheuse uitspraak van de heer Hendriks. Ook Allerleids be treurt de minder flonkerende vermelding van het eta blissement in de gids, temeer daar in onze kolommen frequent de loftrompet over de rótisserie werd gesto ken. Laten we het er maar op houden, dat de heer Hen driks sterretjes voor de ogen had, toen hij die artike len las en L.C.-journalisten over de vloer kreeg. Psychiatrie Het Leidse Filmhuis vertoont vanavond de film „Family Life" van regisseur Kenneth Loach. De filmvoorstelling heeft plaats in het kader van de cyclus film en psychia trie". Het gaat over het onevenwichtige en teruggetrokken meisje Janice Baldon. Zij komt door toedoen van haar bur gerlijke ouders in een psychiatrische inrichting terecht. De voorstelling wordt gegeven in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat en begint om negen uur. De toegangs prijs is vier gulden en drie gulden voor LVC-leden. Nachtfilm Het Leidse Filmhuis in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vertoont morgennacht vanaf half twaalf de film „Padre Padrone" van de Italiaanse broers Ta- viani. Deze film won in 1977 de Gouden Palm van Can nes. „Padre Padrone" handelt over de schaapsherder Gavino Ledda, die in de binnenlanden van Sardinië door zijn vader, tevens werkgever, verdoemd is de rest van zijn leven schapen te hoeden. Op zijn achttiende jaar ontvlucht hij Sardinië echter en gaat naar het vas teland, waar hij zich ontwikkelt en een aanstelling aan de universiteit krijgen. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig en vier gulden vijftig voor LVC-leden. De Computerbruid De toneelclub van de Leidse voetbalvereniging „Rooden- burg" voert morgenavond en vrijdag 28 maart het blijspel „de Computerbruid" op. De eerste uitvoering begint om acht uur in buurthuis MorschwijkZij is speciaal bedoeld voor gehandicapten. Vrijdag 28 maart wordt het stuk opge voerd in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. Ook deze uitvoering begint om acht uur. Instuif Volkshuis Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk organi seert zondag 23 maart van twee tot vijf uur een instuif, in samenwerking met buurtvereniging Maredorp. De film 'Leiden '79' wordt vertoond, er is een basketbal- wedstrijd voor kinderen en er zijn klaverjas- en sjoel wedstrijden. Clubmatch kynologen (1) De jaarlijkse clubmatch van de Kynologenvereniging „Rijnland" wordt 23 maart in de Groenoordhallen gehou den. De keuringen beginnen om tien uur en de honden worden tussen negen uur en kwart voor tien verwacht. Een uitgelezen team keurmeesters verleent medewerking. Bij een clubmatch gaat het om de leden van een club en om hen die voor een lidmaatschap in aanmerking komen. De inschrijving staat ook open voor hen, die zonder lid te zijn, in de regio wonen. De omvang is kleiner dan bij een tentoonstelling, de honden worden niet in een hok opgeslo ten, maar liggen of zitten bij hun vertrouwde baas. Er zijn 300 honden en een tachtigtal rassen ingeschreven. De keu ringen monden via de beste van het ras en de beste van de rasgroep uit in de uitverkiezing van de beste van de show. De entree bedraagt drie gulden vijftig voor volwassenen en een gulden voor kinderen en 65-plussers. Clubmatch kynologen (2) Tijdens de wedstrijden wordt voor een xantal leuke at tracties gezorgd. Eén van de attracties is de .junior handling", waarbij kinderen in twee leeftijdsgroepen kunnen tonen in hoeverre zij een bond kunnen voor brengen. Dat vereist een goede verhouding tussen kind en hond en bij het kind enig begrip van wat voorbren gen inhoudt. Daarnaast is er ook een gehoorzaamheids- demonstratie. Voorts zijn er enige stands zoals Dieren- hulpdienst. Dierenbescherming-afdeling Leiden en Amivedi. Een van de honden die 'op de match gekeurd worden. Bijbelstudieavonden De Johan Maasbach stichting houdt in haar centrum aan de Zijlsingel 2 een aantal bijbelstudiebijeenkomsten. Spre ker tijdens deze bijeenkomsten is dr. Philip Green uit Tampa, Florida, U.S.A. De bijeenkomsten zijn zondag 23 maart om tien uur 's morgens, en om half acht 's avonds en van maandag 24 tot en met zaterdag 29 maart iedere avond vanaf acht uur 's avonds. Zondag 30 maart zijn de samenkomsten wederom om tien uur en om half acht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3