Alleen het resultaat telt voor Aj ax Halve finales UEFA Cup Westduits onderonsje Arsenal scoort niet door onmenselijke kou Brian Clough krijgt gelijk EUROPA CUP 1 EUROPA CUP 2 EUROPA CUP 3 STRASBOURG NIET MEER DAN VERSIERING Celtic kansloos Koelbloedig HSV met uitblinkende Kargus EUROPA-CUP II Heeft Barcelona een spits? BARCELONA De ge ruchten dat Kees Kist (AZ) door Barcelona zal worden ingelijfd, komen in een vreemd daglicht te staan door de uit spraak van Helenio Her- rera, de trainer van de Spaanse club. Hij zei: „We staan op het punt om centrumspits aan te trekken, die zondag al meespeelt". Er zouden onderhandelin gen zijn tussen Ligthart, voorzitter van AZ, en Nu nez die president van Bar celona is. Barcelona zou een bod tussen de een en anderhalf miljoen gulden hebben gedaan. Nunez was gisteravond niet bij zijn ploeg, die in Valencia werd uitgeschakeld. St. Etienne geloofde er tegen Borussia Mönchengladbach niet meer In. De Duitsers deden het ook kalm aan maar wonnen wel met 20. Tychosen (7) scoorde 10. MUNCHEN De halve finales van het toernooi om de UEFA-beker zijn al leen nog voor West-Duitsland interes sant. De vier overgebleven clubs ko men allen uit de Bondsrepubliek. In de kwartfinales waren er nog vijf, twee moesten er tegen elkaar spelen: Bayern München en FC Kaiserslautern, dat het eerste duel met 1-0 had gewonnen maar de return verloor met 4-1. Bleven verder over: Borussia Mönchen gladbach, VFB Stuttgart en Eintracht Frankfurt. Deze ploegen schiepen in de eerste wedstrijd van de kwartfinales al een gedegen uitgangspositie. In de returns kwamen ze dan ook niet in problemen. Borussia Mönchengladbach kon na de verrassende overwinning met 4-1 op Saint Etienne zelfs een aantal reserves opstel len. De return tegen de zich verslagen voelende Fransen was dan ook een forma liteit. De 30.000 toeschouwers hadden be ter thuis kunnen blijven. Na een kwartier stond de eindstand 2-0 al op het scorebord; doelpunten van Tychosen en Hannes. Bayern München-Kaiserslautern was een aardige wedstrijd. Kaiserslautern verdubbelde na elf minu ten de thuis verkregen voorsprong door Wendt, maar werd in het verdere verloop van de wedstrijd door Bayern onder de voet gelopen, wat doelpunten opleverde van Hoeness (2), Janzon en Breitner uit een strafschop. Eindstand 4-1. Eintracht Frankfurt kreeg in Brno te gen Zbrojovka een stormloop te ver werken. De Duitsers verdedigden zich kalm en uitstekend en maakten ook ge bruik van de in aanvallend opzicht ver kregen ruimte. Na de openingstreffer van Horny, werd het 1-1 door Karger en 1-2 door Neuberger. Zbrojovka won door twee doelpunten kort voor tijd van Kota- eek en Kopenec. Het was slechts voor de eer. Frankfurt was door de zege van 4- 1 in eigen huis al lang zeker van de halve eindstrijd. VFB Stuttgart had de thuiswedstrijd tegen Lokomotiv Sofia al met 3-1 ge wonnen en zegevierde ook in de uitp wedstrijd. Ohiicher zorgde voor de trof fer. Dynamo Berlin(Odl) Nottingham Forest(Eng) 1-3 (1-0). Score: 15. Bowyer 0-1, 36.Francis 0-2, 39.Robertson(straf- schop) 0-3, 49.Terletzki(strafschop 1-3. Scheidsrechter Del- mer(Fra). Toeschouwers 27.000 (uitverkocht). Real Madrid(Spa) - Celtic (Schot) 3-0 (0-2). Score: 44. San- tillana 1-0, 57.Stielike 2-0, 85.Juanito 3-0. Scheidsrechter Palotai (Hon). Toeschouwers 110.000. Hajduk Split(Joer) Hamburger SV (Wdl) 3-2 (0-1). Score: 2.Hrubesch 0-1, 21.Vujovic 1-1, 25.Hieronymus 1-2, 48.Djordjevic 2-2, 86.Primorac 3-2. Scheidsrechter Dörflin- ger(Zwi). Toeschouwers 55.000 (uitverkocht). Ajax(Ned) Strasbourg(Fra) 4-0 (0-0). Score 34.Schoena- ker 1-0, 37.Arnesen 2-0, 56.Lerby 3-0, 90.Ling 4-0. Scheidsrechter Courtney(Eng). Toeschouwers 50.000. FC NantesfFra) Dynamo Moskou(Rus) 2-3 (2-0). Score: 23.Minajov 0-1, 41. Gatsajev 0-2, 43.Michel 1-2, 70.Toure 2-2, 88.Kolessov 2-3. Scheidsrechter Corver(Ned), Toe schouwers 18.000. Gele kaart Minajev. Juventus(lta) Rijeka(Joe) 2-0 (O-O).Score: 28.Causio 1-0, 7l.Bettega 2-0. Scheidsrechter Tokat(Tur) Toeschouwers 50.000. IFK Göteborg(Zwe) Arsenal(Eng) 0-0 (1-5). Toeschou wers 44.500. Valencia(Spa) Barcelona(Spa) 4-3 (1-0). Score: 10.Sau- raj-0, l5.Canito 1-1, 26.Landaburu 1-2, 29.Bonhoff 2-2, 77.Saura 3-2, 85.Kempes 4-2(strafschop). 89.Canito 4-3. Scheidsrechter Michelotti(lta). Toeschouwers 50.000. Borussia Mönchengladbach(Wdl) Saint Etienne(Fra) 2- 0(4-1). Score: H.Tychosen 1-0, 14.Hannes 2-0. Scheids rechter Rainea. Toeschouwers 30.000 Lokomotiv Sofia(Bul) VFB Stuttgart(Wdl) 0-1 (1-3). Sco re: 7.0hlicher 0-1. Scheidsrechter Thomas(Wal). Toeschou wers 30.000. FC Bayern München(Wdl) -FC Kaiserslautern(Wdl) 4-1 (0- 1) Score: 11.Wendt 0-1, 35.Hoeness 1-1, 61.Janzon 2-1, 74.Breitner(strafschop) 3-1, 81.Hoeness 4-1. Scheidsrechter Doudine(Bul). Toeschouwers 35.000. Gele kaart voor Wendt(Kaiserslautern). Zbrojovka(Tsj) Eintracht Frankfurt(Wdl) 3-2 (1-4). Sco re: 9.Horny 1-0, 18.Karger 1-1, 77.Neuberger 1-2, 89.Kota- cek 2-2, 90.Kopenec 3-2. Scheidsrechter Amundsen(Den). Toeschouwers 40.000. De clubs vet gedrukt gaan naar de halve finales. Tussen haakjes de uitslag van de vorige wedstrijd. PORTLEIDSE COURANT MADRID Real Madrid heeft in het uitverkochte Ber- nabeustadion de fouten van doelman Garcia van twee we ken geleden in Glasgow goed gemaakt Celtic, dat in eigen stadion door twee blunders van Garcia het eerste duel te gen de zesvoudige bekerwin naar met 20 won, was in de return kansloos. De overwinning met 30 van Real was volkomen verdiend. De Schotten werden vanaf de eerste minuut in de verdedi ging gedrukt. Dat vonden ze niet zo erg, want de voor sprong van 20 was een rede lijke uitgangspositie. Real hoefde voor eigen doel niets te vrezen maar vond zelf ook moeilijk openingen. Toch zou het lukken. Een minuut voor de rust scoorde Santillana. De Westduitser Stielike, die met Del Bosque de beste speler was, liet twaalf minuten na de pauze 20 aantekenen. Zeker heid kreeg Real pas vijf minu ten voor het einde vg/i de streng leidende Palotai. Juani- to maakte de derde treffer. SPLIT Voor de tweede keer sinds 1961 heeft Hamburger SV zich geplaatst voor de halve eindstrijd van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. Na een moeizame overwinning met 10 in de thuiswedstrijd, gebeurde dat gisteravond in een thriller in Split, waar Hajduk met 32 won. Hamburger SV, met een uitblinkende doelman Kargus, bleef in de heksenketel van Split ijskoud. Al na twee minuten werd een uitstekende uitgangspositie geschapen. Hrubesch liep goed door op een pass van Kaltz, verdediger Primorac taxeerde de snel heid van het leer verkeerd, waarna Hrubesch eenvoudig kon scoren. Het door Tomislav Ivic gecoachte Hajduk moest alles op de aanval gooien en kon in geen geval meer een afwachtende houding aannemen. Het werd gelijk door Vujovic na een blunder van Hartwig. De daaropvolgende minuten bepaalden alles over de kwalificatie. In de 23e minuut veroorzaakte Kaltz een strafschop. Primorac schoot van elf meter zuiver in de hoek, maar doelman Kargus kon nog juist met zijn vingertoppen bij de bal. In plaats van 21 werd het 12. Bij de eerste de beste uitval na de gemiste strafschop scoorde Hieronymus. Na de rust werd het vrij snel gelijk door Djordjevic, maar veel meer kansen deden zich niet voor. De verdiende overwinning kwam bij de ploeg van Ivic terecht. Vier minuten voor tijd scoorde Primorac. Daardoor werd de stand over beide wedstrij den gerekend gelijk: 33, maar de doelpunten van HSV in Split gescoord, telden in dit geval dubbel. De Hamburgers dankten hun plaatsing aan hun koelbloedigheid en aan doelman Kargus. De produktie van Ajax is op gang gekomen. Arne- sen passeert de Franse doelman Dropsy voor de tweede keer. AMSTERDAM Jammer dat Leo Beenhakker nog die persoonlijkheid mist om zich te onderscheiden van de massa. De trainer van Ajax benadert het voetbal nog op de gemak kelijkste manier en wijkt daarin niet af van al die collega's, die pas iets zin nigs kunnen zeggen als hun ploeg heeft gewonnen. Beenhakker is nog lang niet de onaantastbare coach met als direct gevolg ook een onaantastbaar elf tal. Gelukkig zegt hij van zichzelf „lekker eigenwijs" te zijn, maar voorlopig houdt dat in, dat hij Ajax waardeert op basis van een score. Tegen Strasbourg was dat 4-0, dus Beenhak ker zat goed. Resultaat als maatstaf is in de voetballerij een te veel ge maakte fout. Doelpunten spe len uiteraard een belangrijke rol, maar de winst- en ver liesrekening is een totaal aan facetten. Ajax is halve-fina- list in het gezelschap van HSV, Real Madrid en Not tingham Forest, dat gegeven allleen was voor Beenhakker gisteravond genoeg reden om niet van kritiek op zijn ploeg te willen horen. Gevaarlijk, want zo redenerend zal Beenhakker binnen afzien bare tijd een behoorlijke ont goocheling te verwerken krijgen. Strasbourg was namelijk niet meer dan versiering in het bijna volle maar ijzig koude Olympisch stadion. De enke le individuele mogelijkheid, die de ploeg van de excen trieke oefenmeester Gilbert Gress bezit, was veel en veel te weinig tegen een vaak ma tig Ajax. Zelfs de niet met veel talent gezegende verde digers Zwamborn, Meutstege en Boeve hadden een een voudige avond. Dat lag niet alleen aan de zwakte van de Fransen, maar nog meer aan Ajax' andere linies. Stras bourg werd vastgezet op ei gen helft en middenveld door met name Krol, Schoe naker en Arnesen, die als verrassing in de spits speelde. „Jensen en Ling zijn spitsen, die aan de bal moeten ko men. Arnesen is sterk in het maken van ruimte. Dat had den we juist nodig", zei Been hakker. Jensen viel daardoor terug naar het middenveld en zorgde daar voor veel bal bezit, maar ook voor veel balverlies. Gelukkig voor Beenhakker maakte Arnesen Ajax' tweede doelpunt precies zoals dat op het bord was aangewezen. Uitblinker Krol stuurde de donkere Deen weg en die haalde vlak voor doelman Dropsy strak uit. Even daarvoor (35e minuut) had Schoena ker al met het hoofd ge scoord na weer een pass van Krol en een boogbal van de opgemkomen Boe ve. Ajax op 2-0 dus, „na twee kansen", zoals Arne sen later scherp opmerkte. Treffers die pas vielen nadat de door Ajax gehoopte snelle beslissing uitbleef. Krol moest constant op het mid- L.?.,,,, In passeerbewegingen is Ling sterk. Dropsy moet het beamen, is voorbijgelopen en Ling scoort 40. denveld spelen, soms zelfs in de punt van de aanval. Ach terin mochten risico's wor den genomen. Uit die opdrin gerige taktiek peurde Ajax niets. Pas toen de landskam pioen Strasbourg iets meer ruimte gaf, kwam de ruimte per kerende post ook voor Ajax zelf. En direct viel de beslissing. Strasbourg speelde een onge kend nette wedstrijd. Toch kreeg aanvoerder Novi geel (aanmerkingen), evenals Tapter bij een door Ling uit gelokt opstootje. Ook de erg wisselvallige Ajacied kreeg een waarschuwing. Nadat Lerby door een halve fout van doelman Dropsy voor 3-0 had gezorgd (53e minuut), kon Ling uit een prachtpass van de verder onopvallende Lerby kort voor tijd nog 4-0 scoren. Die vier doelpunten waren Ajax' sterkste momen ten, met uitzondering van een combinatie tussen Jen sen, Tahamata en Arnesen waaruit de laatste net niet doelpuntte. Maar Ajax-Strasbourg duurde echt negentig minu ten. Daarin bleef Schrij vers buiten beeld, begrijpe lijk. Over de beperktheid van voorstopper Zwam born zal Beenhakker nog wel struikelen als bijvoor beeld Keegan de volgende directe tegenstander is. Boeve heeft als aanvallen de vleugelverdediger nog enige kwaliteit, maar op de rechterflank raakte Meut stege soms al in paniek als Strasbourg met vier spit sen wilde uitbreken. Krol voetbalde eindelijk weer als vroeger. Heersend, ze ker, een zuivere lange bal, lekker aanvallend en ook nog eens aan de basis van drie treffers. Bondscoach Zwartkruis kon na afloop opgelucht met hem babbe len. Schoenaker hield het mid denveld in zijn eentje aan de gang. Jensen was een goede breker, maar een slechte bouwer, Lerby had twee ster ke momenten. Ling had ver rassende passerbewegingen met weinig of geen rende ment en Tahamata deed vol gens het programmaboekje ook mee. Van Arnesens ver dienste als wegtrekkende spits („Mijn favoriete plaats is het niet, maar als het voor het elftal goed is, vind ik het best") werd slechts spora disch (Schoenaker) gebruik gemaakt. Het zal duidelijk zijn, Ajax speelde beslist geen sterke wedstrijd. Maar Strasbourg heeft door zijn zwakte Ajax op de been gehouden. Been hakker maakte gretig ge bruik van het vergelijkings materiaal en maakte daar mee zijn eigen positie en die van zijn team zwak. Verstan diger is dat de oefenmeetser voortaan uitgaat van de eigen situatie. Ajax zit in de wachtkamer voor een lang geleden be haald succes: winnaar Euro pa-Cup, landskampioen en nationaal bekerwinnaar. Voor het bereiken van zoiets kan een royale zege tegen Strasbourg de verkeerde, want misleidende uitwerking hebben. Beenhakker dient in te zien, dat Ajax veelal moei zaam het spel verplaatst, wei nig explosief beweegt en dat Tahamata het slachtoffer van veel besognes dreigt te wor den. Kortom dat Ajax mo menteel beslist (nog) geen in ternationale topper is. Zelf kennis is immers de basis van alle verbetering. DICK HOFLAND Ajax Schrijvers: Meutstege, Krol, Zwamborn, Boeve; Schoena ker, Jensen, Lerby; Ling, Arnesen, Tahamata. Strasbourg Dropsy; Jodar, Novi, Spechts, Domenech; Deutschmann (Gentes). Marx, Bracci, Decastel; Piasecki, Tanter. DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 17 GOTHENBURG De semi-professionals van IFK Gothen burg hielden tot hun eigen tevredenheid het Engelse Arse nal op eigen veld op een gelijkspel. De „Gunners" waren, volgens manager Terry Neill, niet naar Gothenburg geko men om veel te doen. Dat deden ze dan ook niet. Desondanks slaagden de Zweden er niet in ook maar één doel punt te maken. De 44.440 Zweedse supporters schreeuwden de bal bij elke poging bijna in het doel van Arsenal, maar slechts zelden dwongen de Zweedse voorwaartsen Pat Jennings tot een moeizame redding. Arsenal kreeg zelfs enkele goede kansen, maar scoorde niet. Dat lag, zo zeiden de spelers naderhand, aan de onmenselijke kou die in Gothenburg heerste. Valencia heeft het op eigen veld nog knap moeilijk gehad tegen een op de counter spelend Barcelona. De wedstrijd ging in de eerste helft gelijk op. De ruststand van 22 liet het duel open. Eerst Saura (zijn tweede doelpunt) en daarna Mario Kempes, (uit een strafschop) bepaalden de stand op 42. Canito (ook hij scoorde twee keer) zorgde nog wel voor 4—3, maar de winnaar van de beker van vorig jaar was defini tief door zijn landgenoot geveld. De spelers van Dinamo Moskou hebben zich in de uitwed strijd tegen FC Nantes tot het uiterste gegeven om uitscha keling te voorkomen. Thuis had Dinamo met 20 verloren en alleen winst kon de ploeg in de volgende ronde helpen. De zege kwam er (32), de halve finales niet. Nantes eindigde met een positief doelsaldo van één (43), hetgeen voldoende was voor de volgende ronde. Nantes moest zich voor 42.000 toeschouwers herstellen van een achterstand van 20, door Minajev en Gatsajev. Michel en Tou- re maakten gelijk voordat Kolessov de eindstand op 23 bepaal de. Juventus liet in Turijn zijn aanhangers lang in spanning voordat Causio diep in de eerste helft voor 10 zorgde. Na de rust waren de Joegoslaven uit Rijeka constant in de aan val. Juventus profiteerde toen van de ruimte. Bettega schoot zijn ploeg naar een zege met 20 en de halve finales. OOST-BERLIJN Brian Clough kan weer een grote mond opzetten. De grootsprakeri ge manager van de Europese bekerhouder Nottingham Forest kreeg weer eens gelijk. Na de nederlaag met 1—0 in de thuiswed strijd tegen Dynamo Berlijn zei hij: „Dat zetten we in de return wel even recht". Nie mand geloofde hem, maar het gebeurde toch. Nottingham Forest had er slechts een helft voor nodig. Toen was het al 3—0 voor de En gelsen. Tenslotte werd het 31, maar de halve finalist stond al lang vast. Vorig seizoen leverde Nottingham Forest in de halve eindstrijd ook een dergelijke stunt. Op ei gen veld werd met 33 gelijk gespeeld tegen FC Köln. Nottingham Forest won in Keulen echter met 10 en stapte de finale binnen om die (tegen Malmö) ook te winnen. De grote man in Oost Berlijn was Trevor Fran cis. Hij maakte in deze wedstrijd duidelijk, waarom er ruim een jaar geleden vier miljoen gulden voor hem betaald werd. Hij bereidde na een kwartier het openingsdoelpunt van Bowyer voor en nam de tweede treffer zelf voor zijn re kening. Het derde doelpunt viel uit een straf schop. Noack bracht Robertsen ten val. De lin kerspits schoot zelf raak. Tijdens de stormloop van de Oostduitsers waren de rollen precies omgekeerd. Robertsen werkte Noack tegen de grond, waardoor Terletzki vanaf de stip het enige tegendoelpunt kon laten aantekenen. Fo rest bleef in de resterende tijd moeiteloos over eind. ,,Dat zetten we in Berlijn recht", zei Clough na de nederlaag van 10 in de thuiswed strijd tegen Dynamo. Dat deed Nottingham Forest dan ook door met 31 te winnen. Grote man was Trevor Francis die met deze treffer zijn aandeel In de produktie had.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17