iasco dreigt voor G-Top in Brussel Italië zit weer zonder regering oechst betrokken milieuschandaal Calerjj Iritse regering niet afkerig van Kanaal— unnel met behulp particulier initiatief Huropa slachtoffer van geslaagde Landbouwpolitiek "n 'rof.Rüter voor Amnesty naar Taiwan Veiling oude obligaties in Londen ENORM VOORDEEL oosters7^ TAPIJT JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA If nu) TtPa/ IJr d PS! ran onze correspondent de Koninck) SSEL - Over iets min- Nede^an veertien dagen, op 1 speleM» za' de EG een diepte- loor in haar van oudsher met 3 al ellendig bestaan be- aag. !n- De plaats waar dit ge it is de Europese hoofd- de sta| Brussel zelf, waar acht ker (épter-presidenten en één n Ha»nse) president als Euro- a JC) f Baad tezamen komen in Be#*e werkelijk indrukwek- it FQ* geworden kluwen EG- iblemen in ogenschouw temen. En niet veel meer dat. Weinigen rekenen het kleine wonder, dat llritSfe zou zijn om in Brussel begin van ontknoping ecuei te maken. Alle draden rg) is ilselei groep s begil vastgekleefd aan één kneedbom: de volgens iritse premier Margaret her veel te hoge contri- die het uitgemergelde reidfn^tend jaarlijks aan de Spese Gemeenschap afdragen. eeld vriendelijkst uitgere- 3 bedraagt die Britse net- Ijdrage aan de EG-kas in lopende jaar 4,8 miljard pn, een bedrag dat gewei tot de anti-Europese ver ding van Britse eilandbe- ers spreekt. En als pre- r Thatcher na 1 april niet het overgrote deel van dat in de handtas naar Lon- terugkeert, dan.... Ja wat its probleem i zal zich herinneren dat logenoemde top van rege- leiders afgelopen najaar in lin ook al is blijven steken —et „Brits probleem". De te gemoetkoming van de kant van het continent ging toen niet verder dan een bedrag van 1,5 miljard gulden. Maar premier Thatcher aanvaardde geen fooi. „Wat we willen is ons eigen geld terug", riep ze tijdens de persconferentie na afloop. Weliswaar is er na Du blin enige mondeling beleden elasticiteit in de Londense eis gekomen (een „redelijk com- promis"zou voldoende zijn), maar die bereidheid werd niet in lagere cijfers vertaald en bleef dus ook zonder getalsma tige reactie van de kant van de overige acht lidstaten. Nu de top van Brussel een doorbraak zou moeten bren gen liggen de kaarten zomoge lijk nog slechter. Een nieuw Engels „aanbod" is al ontmas kerd als een poging om het hele bouwwerk van EG-rege- lingen te doen instorten. Vol gens Londen zou op lange ter mijn een oplossing moeten worden gevonden in de af spraak, dat in 1986 nog maar 55 procent van de EG-uitgave naar de landbouw zal gaan. Hoeveel Thatcher daarnaast al in 1980 terug moet hebben van de 4,8 miljard gulden grote EG-contributie laat zij nog steeds niet los, maar het zou zeker meer dan de helft zijn. De overige lidstaten stellen echter dat de landbouwpoli tiek, ondanks al zijn negatieve bijverschijnselen het enige ge bied is, waarop werkelijk van een Europese Gemeenschap sprake is, die de consument goed en voldoende voedsel te gen betaalbare en stabiele prij zen garandeert. Dit broze stel sel in gevaar brengen door zo maar het percentage landbou wuitgaven als doel op zich zelf rigoreus te verminde ren, daar dénken ze buiten Engeland nog niet aan! Dreiging De dreiging, deze week, van Margaret Thatcher om een be langrijk deel van de Engelse BTW-opbrengst niet meer aan de EG-kas in Brussel af te dra gen, is intussen olie op het vuur gebleken. In de wandel gangen aarzelt men niet van „diefstal" te spreken en de de legaties hijsen zich opnieuw tegen de ijzeren dame in het harnas. Men benadrukt dat acht EG-landen elk jaar mil jarden extra voor hun olie-im porten moeten neertellen, ter wijl de Britten zich nog betere sjeiks dan de OPEC-leiders to nen en hun inkomsten uit de Noordzee-olie met zo'n 4 mil jard gulden per jaar laten stij gen. Elke toegeving aan de Engelse contributie-eis zou dan ook moeten worden beantwoord toezeggen van de Britten op andere gebieden. Waar de stemming zo ligt, kunnen marginale vraagstuk ken nauwelijks als politiek wisselgeld dienen. Om nog maar niet te spreken van de onenigheid op het gebied van de buitenlandse politiek, die eveneens tijdens de Europese Raad in Brussel moet worden gecoördineerd. (Londen en Den Haag wordt verweten Jimmy Carter de loef af te willen steken in de anti-Sov- jetmmaatregelen). Europees Parlement Bijna navrant bij dit al is de positie van het Europees parle ment, dat door velen in staat werd geacht Europa uit het slop te halen. Komende week komt het EP in een extra ver gadering in Straatsburg bijeen om te debatteren over de nieu we landbouwprijzen voor het oogstseizoen 1980. De voorstel len ter zake van de Europese commissie (gemiddeld 2,4 pro cent prijsstijging en een super heffing op méér geproduceer de melk), zouden kunnen bij dragen tot een oplossing voor het Britse probleem, want het landbouwaandeel in de EG-be- groting zou er zowaar door da len. Het heftige protest van de boeren (die een prijsstijging met 7,9 procent eisen) heeft echter weerklank gevonden in het Europees parlement. On danks grote meningsverschil len tussen de verschillende fracties in het parlement is de verwachting, dat de prijzen worden opgetrokken en de su perheffing verworpen. Maar welke problemen er dan ook mogen opduiken, nu reeds we ten EG-kringen te verzekeren dat de Europese Raad in Brus sel de hele problematiek op nieuw zal doorschuiven. Naar het volgende topberaad, in juni in Venetië. Duidelijk wordt zo langzamer hand dat de EG het slachtoffer is geworden van een behoor lijk geslaagde landbouwpoli tiek. die vergezeld gaat van mislukkingen op bijna alle an dere terreinen. En zo is het wachten op de botsing (in 1981 al?) van de landbouwuitgaven tegen het plafond van de EG-inkomsten, terwijl geen der lidstaten dat plafond wenst te verhogen. Dat zal me een klap geven. Voor de boeren en de consumenten. Maar tevens voor iedereen die de mening is toegedaan dat ook werkgele genheid. energie-, en milieube leid dringend aan Europese eendracht toe waren. Gearresteerde In San Salvador gearresteerde boe ren worden hier door militairen be waakt. In de laatste dagen hebben zich hevige gevechten voorgedaan tussen boeren, die land ei sen en militairen die proberen te verhinderen, dat boeren land in be zit nemen. fesoor Frits Rüter van de universi- van Amsterdam heeft onlangs een ferzoek van Amnesty International r schendingen van de mensenrech- in Taiwan geleid. De Amnesty-defe- e kon een bezoek brengen aan het tngeneiland „Green Island" en ge- ikken voeren met enkele langges- te politieke gevangenen die daar den vastgehouden. De bevindingen van de missie zullen wor den voorgelegd aan het internationaal be stuur van Amnesty International, alvo rens tot publikatie van gegevens wordt overgegaan. Dat gaat ook op voor de gegevens van een onderzoeker van Amnesty International die deze week het proces voor een militai re rechtbank tegen zeven van „opruiing" beschuldigde Taiwanezen zal bijwonen. Deze behoorden tot een groep van ruim 150 personen die op 10 december van het vorig jaar na afloop van een demonstratie ter gelegenheid van de „Dag van de men senrechten" werden aangehouden. Volgens Amnesty International zijn er in Taiwan honderden politieke gevangenen en zouden er ook martelingen voorkomen. DERDE MOORDAANSLAG IN VIER DAGEN Opnieuw Italiaanse magistraat vermoord ROME Enige uren nadat de (inmiddels demissionai re) Italiaanse premier Cossi- ga de bevolking had opge roepen tot een landelijke strijd tegen het terrorisme, is op het terrein van de uni versiteit van Milaan officier van justitie Guido Galli door twee mannen en een vrouw doodgeschoten. Galli is de derde Italiaanse magi straat die in een tijdsbestek van vier dagen is vermoord. Guido Galli hield zich, als offi cier van justitie, bezig met de zaak tegen Corrado Alunni, een van de leiders van de Mi lanese terreurorganisatie Pri ma Linea. Alunni werd drie jaar geleden in Milaan aange houden. De Prima Linea heeft inmiddels de verantwoorde lijkheid voor de moordaanslag opgeëist. De drie moordenaars verras ten Galli toen hij op het punt stond een collegezaal binnen te gaan. Hij werd door het hoofd geschoten, waarna het drietal wegvluchtte. In de gangen van de universiteit werd een traangasgranaat geworpen om de ontsnaping te vergemakke lijken. Bij andere door de Pri ma Linea uitgevoerde aansla gen werd van dezelfde vlucht- methode gebruik gemaakt. (Van onze correspondent Roger Simons) (DEN De Kanaaltunnel, spot genoemd „de langste tunnel die gegraven werd", is vandaag een ietsje meer mogelijk ge- i(ien. Minister van Verkeer Nor- È^mèsl Fowler heeft namelijk in het ■huis verklaard, dat Groot Brit- ië geen bezwaren koestert tegen aste verbinding onder of over tnaal, op voorwaarde dat zij id niets kost. Anders gezegd: Als de privé-sectoren en de EG het zaakje willen financieren, is het wat de regering Thatcher betreft, dik in orde. Er bestaan verschillende plannen die uitgaan van verschillende groepen. De Britse minister is zelfs be reid bepaalde voorstellen in overwe ging te nemen betreffende de mogelijk heid van een brug tussen Engeland en Frankrijk. Pas volgende zomer zal de regering Thatcher haar definitieve goedkeuring hechten aan dat project, dat volgens haar niet alleen het veiligste en meest betrouwbare is, maar dat bovendien de beste commerciële vooruitzichten geeft. In afwachting daarvan verzwijgt ze niet, dat grote aandacht besteed wordt aan de voorstellen van de Britse en Franse spoorwegen om onder het Ka naal een enkelvoudige treintunnel te boren tussen Folkestone op de Engelse kust en Sangatte bij Calais in Frank rijk. participatie, waaronder Koninklijke Bos Kalis Westminster Groep meent voldoende kapitaal bij elkaar te kun nen krijgen. De voorstellen van die groep zullen samen met nog enkele an dere bestudeerd worden in Londen. Volgens de Kanaaltunnelgroep is de goedkoopste en meest geschikte manier op dit moment het boren van een en kel-spoortunnel tussen Dover en Wis- sant, een plaatsje onder de rook van Calais. De kosten worden geraamd op 540 miljoen pond (ruim twee miljard gulden). vermei Ires vanl stukki nelding man onze correspondent Ami van Vree) |IN - Een milieuschan- -het zoveelste- in de republiek heeft deze k een wel zeer bijzonde- imensie gekregen nu ge len is dat twee hoge itenaren van het ministe- koor milieuzaken in de staat Hessen zeer nauwe lindingen hadden met de _Jtie Van het chemische ern Hoechst AG en hier- allerlei vertrouwelijke atie hebben doorgege- ist was in het begin van al in opspraak geko- naar aanleiding van on- igen dat het bedrijf zeer hoeveelheden vervuild ater buiten de zuive- installaties om recht- in de Mainz zou heb- afgevoerd. De minister milieuzaken die belast is le controle op lucht- wa in bodemverontreininging arde toen dat zijn minis- en bedrijven als Höechst lanent op voet van kou- dog met elkaar staan", iraf bezien blijkt deze uit ing geen stand te kun- ouden. De beide beamb- lebben, zo komt uit het onderzoek van het Openbaar Ministerie naar voren Hoechst allerlei documenten in handen gespeeld over te verwachten wetgeving, con troles, op handen zijnde maat regelen in andere deelstaten van de bondsrepubliek, etc. Uit de toon van de gevonden brieven blijkt dat de verhou ding tussen de controleurs en het bedrijf uiterst vriend schappelijk was en ook is een keer sprake van een bedankje „voor het mooie geschenk". Een woordvoerder van Hoechst ontkende enige po ging tot omkoperij: Het ging volgens hem om gewone rela tiegeschenken, „Een doos wijn ofzo". Minister Gorlach (SPD) wiens stoel mede door eerde re onrechtmatigheden in zijn departement aan het wanke len is geraakt, heeft onver wijld disciplinaire maatregelen tegen zijn ondergeschikten be volen. Stakingsgolf slaat over Rhodesië SALISBURY De stakingsgolf in Rhodesië heeft zich woens dag verder uitgebreid. Ongeveer 4000 arbeiders hebben het werk neergelegd, 560 stakers zijn ontslagen. Het ministerie van arbeid heeft meegedeeld dat er 15 stakingen zijn in Salisbury, Bulawayo en Umtali. De stakingseisen variëren van loonsverhoging tot teruggave van de pensioenbijdragen, aldus het ministerie van arbeid in een verklaring. In de goudmijn Dalny zijn 1.500 arbeiders in staking gegaan om hun eis voor hoger loon kracht bij te zetten. Bezetters van ambassade willen praten BOGOTA De M-19 guerrillastrijders hebben de Colombiaanse regering gisteren gevraagd de onderhandelingen te hervatten over de 32 gijzelaars die zij sinds drie weken in de Dominicaanse ambassade vasthouden. Volgens goed ingelichte kringen is het verzoek door de Mexi caanse ambassadeur Ricardo Galan, die een van de gijzelaars is, in een telefoongesprek met de minister van buitenlandse zaken Diego Uribe Vargas overgebracht. Cubanen vragen asiel CARACAS Zes Cubanen zijn dinsdag in een gestolen vracht wagen door een politiecordon gebroken en het gebouw van de Venezolaanse ambassade in Havanna binnengereden om daar politiek asiel aan te vragen, zo heeft het Venezolaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Hiermee is het aantal Cubanen, dat zich in het ambassadege bouw bevindt, in de hoop politiek asiel te krijgen in Venezuela, gekomen op 15. Tot nu toe heeft de Cubaanse regering gewei gerd de vluchtelingen een veilige aftocht te garanderen. KABINET-COSSIGA RUIMT HET VELD (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - De Italiaanse premier Francesco Cossiga heeft gisteravond, zoals verwacht, aan president Bertini het ontslag aangebo den van zijn regering. De 38ste Italiaanse re gering sinds 1945 moest het veld ruimen na dat was gebleken dat in het Huis van Afge vaardigden en de Senaat geen voldoende steun meer aanwezig was om verder te kun nen regeren. Verwacht wordt dat president Bertini de afge treden premier zal vragen opnieuw een rege ring te vormen. Het zal echter uiterst moeilijk worden een kabinet op de been te brengen, aangezien de christen-democraten de commu nisten niet in de regering willen hebben. De communisten willen echter juist wél met de christen-democraten regeren. Het wordt niet voor onmogelijk gehouden, dat spoedig nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Zoals de zaken er in Italië thans voorstaan, valt echter niet te verwachten dat er sterke verschuivin gen zullen optreden ten opzichte van de wei nig ruimte biedende verkiezingsuitslag van Juni 1979. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een Iraanse vrouw wacht hier bij een gevangenis in Te heran op een familielid, dat valt onder de amnestierege ling die door ayatollah Khomeiny is afgekondigd. Achter haar heeft al een vreugdevol weerziens plaats. iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze corres pondent Roger Simons) LONDEN De belangstelling voor oude Chinese obli gaties, die de laat ste tijd veel geld opbrachten, schijnt momenteel enigs zins geluwd te zijn. Internationale ver zamelaars en anti quairs die gisteren bij Sotheby's in Londen aanwezig waren op de eerste Britse veiling van dergelijke waarde papieren, lieten duidelijk merken, dat na hun gevoe len de Chinezen te duur waren. Sotheby's is er dan ook niet in ge slaagd een zeldza me obligatie van 500 pond van de Chinese goudle ning a 4,5 procent van 1898 bij opbod te verkopen. De experts van deze veilingfirma had den verondersteld, dat dit fraaie docu ment 12.000 tot 14.000 pond zou op brengen. Toen bleek, dat de be langstelling ervoor niet groot genoeg was, werd het voorzich tigheids- halve ingehouden. Antieke Britse obligaties en effec ten gingen wel vlot van de hand. advertentie In januari hebben wij contingent vrij een enorme partij Perzische en Oosterse tapijten kunnen invoeren. Deze partij betreft een gecSncelde order, die bestemd was voor het buitenland. Om financiële redenen is deze partij niet afgenomen door betreffende importeurs. Wij hebben met zeer groot vóórdeel deze partij in z'n geheel opgekocht. Daarbij nog contingent vrij in kunnen voeren, dus goedkoper bestaat niet! NU UW VOORDEEL Daar wij zéér snel een groot gedeelte van ons geld terug willen hebben, om aan onze verplichtingen te kunnen voldoen, verkopen wij deze partij V.A. DONDERDAG A.S. direct aan de particulier voor groothandels prijzen! 'Amerikanen kregen van Iraniërs garanties' 350. AHAR SAVEH SAROUGH 300) HERIZ 300) KASHKAY 310) AFSHAR 300) O. SOT 200) SENNEH 165) KOERDISTAN 220) SHIRAZ 280) HAMADAN 240) 250 NU f 2750. 200 NUf 1100, 200 NU 4950, 200 NUf 1250, 220 NU f 3950, 200 NU f 1450, 150 NUf 1750, 115 NUf 1250. 130 NUf 1100, 178 NUf 750. f 350, KASHKAY 210x150 NU f 1650, SAVEH 150x100 NUf 275, HAMADAN 130x 70 NUf 98. BOCHARA 90x 60 NU f 245, KASHKAY 120x 70 NU f 160, MINI VOORDEELTJES BOCHARA 30x30 f 19,00 max. 2 p.p. HAMADAN 60x40 f 17.50 max. 2 p.p. UITZOEKEN!! PENDJERELIK plm. 130x40 f 275, KAMEEL TASSEN plm. 110x60 f 395. DEN HAAG De Verenig de Staten waren zich bewust dat de toelating van de ex- sjah van Iran voor medische behandeling in de VS een ge vaar zou kunnen betekenen voor de Amerikaanse am bassade in Teheran. Daarom heeft Washington de Iraanse regering om garanties ge vraagd voor de veiligheid van de gebouwen die zij op „heldere en standvastige" wijze heeft gekregen. Bij drie verschillende gelegen heden hebben de Iraanse auto riteiten Washington verzekerd dat volledige bescherming zou worden verschaft aan de Ame rikaanse diplomatieke missie, aldus vertegenwoordiger Ro berts Owen in het laatste deel van zijn betoog voor het hof. Rechter Morozov (uit de Sov jet-Unie) vroeg Owen hoe de Verenigde Staten het blokke ren van Iraanse tegoeden in binnen- en buitenland in over eenstemming kan brengen met de oproep van het hof geen ac ties te ondernemen waardoor de betrekkingen tussen de VS en Iran kunnen verslechteren. Het hof deed deze oproep in de uitvaardiging van interim maatregelen in december. Daarnaast vroeg de rechter waarom zij het Hof gevraagd hadden de de hoorzitting een maand langer uit te stellen terwijl zij eerst om de grootste spoed hadden verzocht. Owen gaf ook details over de behandeling van de vrouwelij ke gijzelaars die van 4 tot 20 november werden vastgehou den. Zij werden vastgebonden aan handen en voeten waar door zij niet konden slapen. Eén vrouw werd met een pis tool bedreigd waarvan de eige naar zei dat er een patroon in zat, aldus Owen. kunst en kunstenaars Die Haghe Spelers brengen op 22 maart in de toneelzaal van het Eerste V.C.L. aan de Van Stolkweg te Den Haag het toneelspel 'Picnic' van William Inge onder regie van Charles Herberts. H.T.V. Het Toneel geeft op zaterdag 22 maart in het Con gresgebouw te Den Haag een opvoering van Huize Amor, klucht van Dick van Maasland in de regie van F. Pomstra. Ornis Internationale Galerij, Javastraat 17 Den Haag expo seert van 22 maart t/m 5 april schilderijen en aquarellen van Mieke Kuiper-Wolff en Jan Kuiper. Misna Dichter, de Ameri kaanse meester-pianist, geeft op zondagmiddag 23 maart een recital in Diligentia. Hij speelt werken van Beethoven, Schu mann en Liszt. Galerie Mokum, OZ Voor burgwal 334 Amsterdam, toont van 21 maart - 16 april schil derijen en etsen van Jasper van Putten. Het Madrigaalkoor Boeka rest kon wegens uitreismoei lijkheden gisteravond niet op treden in de Nieuwe Kerk te Den Haag. Het concert is ver- laatst naar zaterdagavond a.s. n het Koninklijk Conserva torium te Den Haag wordt op vrijdag 21 maart (19.00 u.) een fluit-avond gehouden. Er wor den composities uitgevoerd van Mozart, Kuhlau, Jongen en Messiaen. Josef Malkin, leerling viool van Rostislav Dubinsky aan het Koninklijk Conservatori um te Den Haag, geeft op maandag 24 maart (16.30 u.) in studio II van het conservatori um een 'A C-recital In het Haags Gemeentemu seum is van 22 maart t/m 26 mei een tentoonstelling te zien van werk van de Duitse kun stenaar Max Liebermann. Thema van de expositie 'Max Liebermann en Holland' is de duidelijke binding die Lieber mann had met ons land en zijn vriendschap met Nederlandse kunstbroeders ten tijde van de laatste eeuwwisseling. De Christelijke Oratorium- vereniging Scheveningen o.l.v. Jos Vranken jr. geeft op zaterdag 22 maart in de Oude Kerk te Scheveningen een uit voering van Bachs Johannes Passion. Medewerking verle nen Nelly van der Spek so praan. Aafje Heynis alt, Chris van Woerkom tenor (Evange list), Anton Trommelen tenor (aria's), Lieuwe Visser bas (Christus), Aerde Kuiper bas (aria's), Piet Kraak orgel, Tijn van Eijk clavecimbel en het Gewestelijk Orkest. Hofstads Juniorenorkest o.l.v. Tibor Pusztai concerteert op zaterdagmiddag 22 maart in Diligentia. Er zullen werken ten gehore worden gebrachi van Telemann (Concert voor fluit en viool), Benda, Men delssohn en Moussorgsky.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15