l)ok streekvervoer plat, erkeer nauwelijks drukker CcidócSomcmt ALBEDA TOONT RESPECT VOOR HOUDING CNV Albeda zoekt norminkomens voor vrije beroepen Bekentenis in dubbele moordzaak Apeldoorn e Zeer voorbarige conclusies van FNV Goed huwelijksleven maakt sterilisatie meer aanvaardbaar IT NENLAND leidse courant DONDERDAG 20 MAART 1980 PAGINA 13 - r Goudse vleesverwerkingsbedrijf Compaxo staken ook de buitenlandse werk- mee. Hun eisen voerden ze mee op voor Nederlandse ogen onleesbare span- In de kantine van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam was men gisteren druk in de weer met het smeren van broodjes voor de bouwvakkers die vanmiddag in Amsterdam aan de demonstratie zouden deelnemen. De FNV heeft uitgerekend dat door de loonmaatregel van het kabinet-Van Agt de gemiddelde werknemer er vijftig gulden per maand op achteruit gaat. Dat is op zijn zachtst ge zegd een zeer voorbarige conclusie. De FNV gaat in de bere kening uit van een veel grotere stijging van het kostenpeil dan het kabinet. Er is immers nog geen enkele aanwijzing dat het rekenwerk van de regering wat dat betreft onjuist zou zijn. Integendeel, alles wat de regering momenteel aan omstreden maatregelen onderneemt gedwongen loonmati ging, extra ombuiging in de collectieve sector is er juist op gericht de kostenstijging in dit land in de hand te houden. Hoogstens kan de FNV er zelf de oorzaak van zijn bijvoor beeld door blijvende acties als waarmee zij vandaag de be drijvigheid heeft willen verlammen dat de kostenstijgin gen toch nog de pan uit zullen rijzen. Het is een veeg teken dat de FNV daar reeds nu vanuit gaat. DaT wil niet zeggen dat van de kant van de regering wèl hard is gemaakt, dat met de zesentwintig gulden prijscom pensatie voor iedereen per maand en de honderd gulden las tenverlichting op jaarbasis, de koopkracht voor de laagst be taalden en de mensen vlak daarboven niet achteruit gaat. Helaas niet. Ook in de brief die minister Albeda gisteren aan de sociale partners stuurde staan geen ondersteunende bere keningen. Het kamerdebat over de loonmaatregel zal hiero ver morgen duidelijkheid moeten verschaffen. Indien die duidelijkheid er niet komt dan moeten de fracties waarop de coalitie steunt niet schromen te pogen de loonmaatregel zo danig te wijzigen, dat er meer zekerheid ontstaat over de koopkrachtontwikkeling van de laagstbetaalden. po. g van de voorpagina) HAAG Ondanks kingen bij het open- rervoer was de ver rukte vanmorgen eel groter dan nor- aldus de rijkspolitie in Driebergen. De langste file stond op de weg Gor- kum-Ridderkerk: zeven ki lometer. Een duidelijk beeld bood de staking bij het streekvervoer vanmor gen overigens niet. In bij- en balletje trappen i hoon de volwassenheid een bedriegelijk gaaf vernisje 'Wims persoonlijkheid heeft gelegd, kun je aan de flier, waarop hij zijn kinderen schopt, toch nog steeds i, dat hij vroeger een krimmenele voetballer is geweest, lermiddag viel me dat opnieuw op, toen hij in de stad r me uit liep met de wilskrachtige tred van een kleine standige, die deuren op maat zaagt, of klokken feilloos telt. Dat precieze, waarmee hij eens zijn elftal op winst e, zat er nog altijd in. Het bleek echter, dat hij Bnwoordig zijn radde tong in dienst heeft gesteld van noodlijdend fabriekje, waar roestvrije tomatensnijders vaardigd worden en borstels, die reeds van vorm inderen, als je er alleen maar naar kijkt, eten die vrouwen veel", legde hij me glimlachend uit, s die een prima borsteltje hebben met een rechte steel k laat ze bij een demonstratie in het warenhuis zo'n rdeloze kromme zien, dan zeggen ze gelijk: „hap", it het zijn net kinderen, die voor de „heb" geboren wijl we een eindje met elkaar opliepen zei Wim opeens: iet je overigens, dat ik tegenwoordig weer voetbal". „Ik je naam nog niet gezien bij de selectie van het erlands elftal", merkte ik op. En dat was niet eens zo'n imde veronderstelling, want indertijd was hij ook een verdienstelijk bokser. e, dat is voor deze jongen niet meer weggelegd", rde ik hem mompelen, „ik doe het alleen nog voor de i. Tegenwoordig voetbal ik uitsluitend op het weilandje mover mijn huis". een avond", legde hij uit, „zit ik de krant te lezen maar ik halverwege was, dacht ik: je bent je tijd aan het loen, Wim. Want wees nou eerlijk: die krant is inwoordig toch ook maar een vuilnisbak, waar de heren veters steeds dezelfde opgewarmde kliekjes in gooien, terwijl ik dat dacht, was ik al opgestaan en pakte ik teloos de bal van mijn jongste zoon. Dirk heet ie. Naar rader van mijn vrouw". uriënd ging ik naar twee hoog en toen Wamsteker open d vroeg ik: Heb je zin om een partijtje te voetballen op weilandje aan de overkant? Nou, gelijk hoor. We rennen r het landje en maken een goal van onze colbertjes.* En rna gingen we er ouderwets tegenaan. Eerst stond ard in het doel en mocht ik schieten. Lekkere ekookte schuivertjes op maat en een enkele zoeverd er endoor om te kijken, of ie nog altijd klemvast was. rna volgden de plukballetjes en de rollertjes over de nd. En waarachtig, die hield hij er ook uit. zes minuten kwam hij van Delleman er ook bij. esbers" roept hij begerig, „kan ik mee doen?". Ik zeg: een als je vrouw het goed vindt Delleman". „Geen t", roept ie, „mijn vrouw riep net nog: „Daan, trek wel n andere schoenen aan, want je zondagse wil ik mooi den voor de bruiloft van Annie". Annie is zijn oudste hter, begrijp je. n later kwam Klobbemeyer ook nog afzakken. Die werkt de politie en rijdt de hele dag in zo'n witte Mercedes ir de stad om te verhinderen, dat er gevoetbald wordt, ag meteen, dat ie een uitgekookte stopper is. En een Ie pingelaar, die ook nog eens een keer een wereld- ing in huis heeft. Nee, dat zat wel snor met bbemeyer. b dagen later waren we al met zijn tienen en konden we zaak opsplitsen. Vijf tegen vijf. En vanaf dat moment d het pas echt menens en speelden we een partij tbal, die in de Eredivisie zeker niet zou hebben Btaan". n zweeg een wijle en keek me opeens vol kommer aan. ht zei hij daarna: „We waren misschien koud een half bezig en ik zou net een corner nemen toen ik mijn Iste zoon zag aankomen. „Vader", roept ie, „je moet is komen. We gaan eten". Ik gelijk de pest er in, dat Ifijp je. Ik zeg: „Ach Wimpie. Nog effe. Kan dat?" Bpt die knul waar iedereen bijstaat: „Moeder heeft de dappelen al afgegoten pa". „Nog een minuutje", 'beer ik, „het staat nou twee-twee. En ik weet zeker, dat een doelpunt in de lucht hangt". Hij denkt even na en 't zijn schouders op. „Nou goed dan pa", hoor ik hem Qen, ,,een doelpuntje. Maar ook beslist niet meer", n keek me even van terzijde aan en zei 'tdschuddend: De lol gaat er op die manier wel mooi af. teren had ik weer zin in een lekker partijtje en ik ga dus to boven om Wamsteker over te halen. Doet zijn jongste °n open. „Dag Henkie", zeg ik zo vleiend mogelijk, „zou aan je vader willen vragen, of hij komt voetballen op het 'dje aan de overkant. Geef ik jou te raaien, wat die knul „Nee meneer, pa moet eerst van moeder het 'ikijzer repareren". En gelijk slaat hij de deur vóór mijn "s dicht. na alle provincies zou het busvervoer plat gaan, al dus woordvoerders van de FNV vanmorgen, maar de rijkspolitie maakte toch melding van het rijden van bussen van bijvoorbeeld Centraal Nederland. En waar gereden werd was het vervoer soms gratis. Elders, zoals in Gelder land, reed alleen „sociaal vervoer"! dwz dat gewone lijndiensten niet uitreden, maar wel bussen reden om mensen te vervoeren naar sociale werkplaatsen, blo- scholen e.d. De grote steden bleven van daag in elk geval verstoken van gemeentelijk vervoer. In Den Haag rijdt de hele dag geen tram of bus, evenmin als op de lijn DelftDen Haag. Ook de grote streek- vervoerondernemingen NZH en West-Nederland reden vandaag niet uit. Het aantal echte stakers werd door de FNV-bonden vanmorgen ge schat op 5000 man, waardoor het merendeel van de 4000 bussen in de garage bleef. De KLM-bussen van en naar Schiphol namen alleen pas sagiers mee die hun ticket konden tonen. De chauffeurs wilden hiermee voorkomen dat de bussen werden ge bruikt door passagiers die vanwege stakingsacties niet van het normale streekver voer gebruik konden maken. Volgens de ESO, samenwer kingsorgaan van praktisch alle streek vervoerbedrijven in ons land, maakten de sta kende chauffeurs zich schul dig aan „pure obstructie" om werkwillige collega's van het werk af te houden. De ESO zegt dat het vaak via blokka des van garages en andere forse methoden is gelukt de busbedrijven „plat" te krij gen. Volgens de streekver voerders overtreft het aantal werkwilligen het aantal sta kers verre. De beschuldigin gen werden door de ver- voersbonden echter als „pure onzin" bestempeld. Van een blokkade is slechts inciden teel sprake geweest, aldus een woordvoerder. Schiphol passagiers moesten met ver tragingen rekening houden. Bij Fokker is van een massa le staking geen sprake ge weest. In de haven van Amsterdam kwam het werk vrijwel ge heel stil te liggen. In Rotter dam hadden vanmorgen 15.000 man het werk neerge legd, al was er volgens de werkgevers niets aan de hand. Bij de kranten werd vandaag nauwelijks gestaakt. Alleen de Zwolsche Courant ver scheen vandaag niet en de Drents-Groningsche Pers kwam met een noodeditie uit. De Amsterdammers kun nen vandaag niet naar de bioscoop, omdat de filmope rateurs staken. Ook in het bankbedrijf kwamen op en kele vitale punten stakings acties voor. In de industrie en in de bouw ging op veel plaatsen het werk neer. gen de industriebonden. De president van de. rechtbank heeft op 10 maart bepaald dat de acties in de bedrijven op 4 maart niet onrechtmatig waren. Volgens de werkgeversorga nisatie NCW overstijgt de stakingsproblematiek de competantie van één rechter. Ten behoeve van een even wichtige benadering van de problemeatiek acht de NCW een meerhoofdig college in deze zaken gewenst, aldus het blad De Werkgever. HET kamerdebat over de zo ingrijpende loonmaatregel, die toch de sociale partners voor dit jaar ten dele buiten spel zet, gaat niet gepaard met een debat over maatregelen die de vakbeweging wat zouden kunnen bevredigen. Dat is teleur stellend, niet op de laatste plaats voor het CNV, dat zich in het huidige conflict bewonderenswaardig beheerst en ver standig heeft opgesteld. Maar helaas, aanvullende maatrege len het zogenaamde „flankerend beleid" ontbreken nog te veel. De Kamer doet er goed aan morgen reeds vast te leg gen, dat er kort na het Paasreces duidelijkheid moet komen over zaken als arbeidsplaatsenovereenkomsten, vermogens- aanwasdeling, beperking van de aftrekbaarheid van hypo theekrente enz., enz. Ook de luchthaven Schiphol was vandaag het terrein van acties. Tussen 11.00 en 14.00 uur zou het afhandelingsper- soneel in een demonstratieve vergadering bijeenkomen, waardoor het werk zou ko men stil te liggen. De actie bereidheid was volgens de bonden „100 procent". De Rechter Geldboete geëist tegen motorzeilvlieger NIJMEGEN Nederlands enige motorzeilvlieger Paul Beukers uit Vlissingen heeft gisteren voor het kanton- grecht in Nijmegen duizend gulden boete tegen zich ho ren eisen en tevens voor waardelijke straffen van twee maanden en vijfdui zend gulden boete. Deze eis viel omdat Beukers vorig jaar tijdens de Nijmeegse Vierdaagse op verzoek van de organisatoren twintig mi nuten met zijn zeilvliegtuig boven het vol stadion had gevlogen. De kantonrechter zal op 2 april schriftelijk uitspraak doen. Het ging er tijdens de zitting om, of het toestel van Beukers wel of niet een luchtvaartuig is in de zin van de wet. De of ficier van Justitie vond van wel, maar de raadsman van Beukers vroeg vrijspraak. Hij deed dit aan de hand van een brief van de Rijksluchtvaart dienst, waarin staat dat een motorzeilvliegtuig geen lucht vaartuig is. Nadien echter is het toestel in beslag genomen. Bij onderzoek constateerde de RLD er allerlei mankementen dam afgegrendeld houden in het kader van een driedaagse stakingsactie, zo heeft de rechter vanmorgen bepaald in een kort geding dat Van Nelle had aangespannen te gen de FNV. De duur van de actie is uitdrukkelijk beperkt en ook de schade, aldus de president van de Rotterdam se rechtbank, mr. F. Nivard. De Hoogovens zal de handel wijze van de FNV en de plicht tot vergoeding van de geleden schade aan de rech ter gaan voorleggen, zo is vastgesteld. De geleden scha de betreft niet alleen geld, maar ook onderlinge werk verhoudingen, al zal alleen het productieverlies worden teruggeëist. De FME, de metaalwerkge vers, heeft besloten hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de president van de Amsterdamse recht bank in het kort geding te- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda van Sociale Zaken heeft veel respect voor de houding van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) ten opzichte van het regeringsbeleid. Dit blijkt uit zijn brief aan het CNV, waar in hij mededelingen doet over het ingaan deze maand van de loonmaatregel. Zijn res pect geldt mede het hoger personeel, dat be reid is tot matiging. In de brief, die ook gestuurd is naar de FNV, de werkgevers, de SER en de Stichting van de Arbeid, deelt de minister tevens mee, dat er nog meer moet worden bezuinigd, tot zeker een bedrag van driekwart miljard gilden. Die moe ten gevonden worden omdat sommige van de ombuigingen waartoe het kabinet onlangs be sloot, slechts een tijdelijk karakter hebben, zoals de bezuinigingen op de sociale fondsen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Albeda van Sociale Zaken wil nog dit jaar komen tot de vaststelling van norminkomens voor vrije beroepsbeoefena ren. Hij heeft overleg hierover met de organisa ties van vrije beroepsbeoefenaren aangekon digd. De vast te stellen normen zullen reeds ge bruikt worden voor de vaststelling van het prij- sinkomensbeleid voor 1981. Het gaat er hier om, dat wordt vastgesteld welk inkomen een beoefenaar van een vrij beroep toekomt op grond van kennis, ervaring, vaar digheid, verantwoordelijkheid en dergelijke en dat dan weer in vergelijking met functies en (daarbij behorende inkomens van werknemers in het bedrijfsleven en vooral bij de overheid. Zijn voor de vrije beroepen de inkomensnor men eenmaal vastgesteld, dan weet men ook in welke mate bij het prijsbeleid met dit inkomen rekening moet worden gehouden. UTRECHT Vrouwen die zich na een hu welijk van meer dan tien jaar hebben laten steriliseren, zijn over deze ingreep relatief het meest tevreden. Verhoudingsgewijs zijn de meest teleurgestelde vrouwen te vinden in de groep van wie het huwelijk vóór de sterilisatie al matig was en daarna niet is verbeterd. Dit blijkt uit de resultaten van een onzerzoek verricht door drie psychologen van de katholie ke hogeschool in Tilburg. Bijna zestig procent van de onderzochte vrouwen totaal 236) vond de beslissing zich te laten steriliseren gemakke lijk en 11,5 procent moeilijk. Ruim negen pro cent had het gevoel, de sterilisatie opgedrongen te hebben gekregen door huisarts of gynaeco loog. Bij degenen die de sterilisatie een zeer moeilij ke beslissing noemden, waren naar verhouding veel vrouwen die in hun jeugd een slechte se- xuele voorlichting hebben gehad. „Het verve lende", zeggen de onderzoekers „is dat juist on der hen die de beslissing als moeilijk hebben ervaren een relatief groot aantal voorkomt dat is teleurgesteld omdat zij niet meer in verwach ting kunnen raken". Bij de „gemakkelijke be slissers" zijn er relatief veel bij wie de sexuele omgang is toegenomen of minstens gelijk geble ven. Bij hen die de beslsiing tot sterilisatie moeilijk vonden nam de sexuele omgang vaak af en voelden zij zich ook minder vrouw. Rotterdam wil HBG voor rechter ROTTERDAM De gemeen te Rotterdam wil de Hollandse Beton Groep (HBG) voor de rechter dagen omdat HBG- dochter Volker op de valreep het bouwen van 115 paalwo ningen heeft laten schieten. Voor het project zou morgen door wethouder Mentink de eerste paal worden geslagen. De gemeente gelooft niet in het argument van Volker dat de paalwoningen onverkoop baar zouden worden als gevolg van de slechte woningmarkt. Rotterdam overweegt een schadeclaim van enkele mil joenen.' Europese Beweging wil Frans houden DEN HAAG De voorzitter van de Europese Beweging in ons land, dr. Samkalden, heeft zijn instemming betuigd met het streven naar handhaving van de Franse taal als ver plicht vak in de brugklassen van het voortgezet onderwijs. Samkalden schrijft dit in een brief aan de groep Galen Last die zich hiervoor inzet. Sam kalden meent dat Frankrijk en de Franse taal een centrale rol spelen in het proces van Europese eenwording. „Het Frans blijkt zowel in binnen- Europese gang van zaken als in de handelspolitieke betrek kingen met derde landen van grote betekenis te zijn", aldus Samkalden. APELDOORN Een 24-jarige inwoner uit Apeldoorn heeft gistermiddag tegenover de politie toegegeven dat hij een aandeel heeft gehad in de dubbele moord die dinsdaga vond na een tip werd ontdekt Hij bekende de 24-jarige Bart van Houten om het leven te hebben gebracht Of hij de 17-jarige Ag nes van Dijk ook heeft vermoord, is nog niet bekend. Dinsdagavond kwam bij de politie in Apel doorn een tip binnen dat in de flat van Van Houten een moord gepleegd was. De politie ging kijken en ontdekte twee lijken. De jongen en het mneisje bleken gewurgd.Omdat het al donker was, werd de flat verzegeld en begon §as gistermorgen het onderzoek. In de loop van e middag werd de identiteit van de lachtoffers bekend. Toen ook kwam de politie hoe wil zij niet zeggen op het spoor van de jonge man. Deze bekende vlot de moord op Bart van Houten, die hij overigens kende, maar niet de moord op op het meisje. Over de verdere resul taten van het verhoor en de uitslag van de sec tie 'op de slachtoffers is nog niets meegedeeld. Scheepsmakelaars: geen provisie meer ROTTERDAM De Onafhankelijke Nederlandse Schippers- vakbond en de Algemene Schippersvereniging hebben gisteren medegedeeld dat de scheepsmakelaars geen provisie meer zullen berekenen over de brandstoftoeslagen. Met de binnenvaartverladers moet nog wel overeenstemming bereikt worden. Door het voortdurende conflict in de Neder landse binnenvaart, is als gevolg van -boycotacties ongeveer 25.000 ton vracht nog niet naar België en Frankrijk vervoerd. DE BILT-KNMI - Gedurende het komende etmaal zal een depressie boven Zuid-Frank rijk maar weinig van plaats veranderen. Een andere actie ve depressie voor de Noorse kust trekt naar het zuiden en zal de barometer bij ons ver der doen dalen. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat de oostenwind verder afneemt De bewolking kan later weer toenemen maar het blijft droog en koud weer. Ook in de komende nacht kan het plaatselijk weer 5 a 6 gra den vriezen. Op plaatsen waar bewolking voorkomt, zal het kwik maar nauwelijks tot on der het vriespunt zakken. Morgenmiddag wordt de tem peratuur wat hoger dan van daag, maar een graad of zes doet nog allerminst aan de lente denken. Weersgesteldheid van gisteren Weer Ui t« Amsterdam onbew. DeBilt onbew. Eindhoven gehbew. Den Helder l.bew. Luchth. R'dam onbew. Twente onbew. Vlissingen zw.bew. Z-Umburg gehbew. Barcelona Frankfort Kopenhagen Luxemburg Stockholm Wenen Zürlch

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13