Spanje wil vooral West europese natie zijn Italië opnieuw aan vooravond an kabinetscrisis raanse geestelijken p weg naar zege Afghanen mogen terugkeren Castro wil bezetters toelaten Van der Stee bemiddelt tussen Britten en EG LIDMAATSCHAP EG EN NAVO HOOG OP MADRILEENS VERLANGLIJSTJE DEN HAAG Er zijn het af gelopen jaar nogal eens vraag tekens geplaatst bij de inhoud en consistentie van de Spaanse buitenlandse politiek. Niet al leen vertoonde deze politiek be paalde elementen die konden wijzen op een neiging tot neu traliteit van de regering Suarez, er werd ook gespeculeerd over een toenadering van de Spaanse diplomatie tot de landen van de Derde Wereld. Deze laatste ver onderstelling vond een logische basis in de langdurige vriend schap die tussen Spanje en de Arabische landen bestaat en in zijn nauwe banden met de vol ken van Latijns-Amerika. In Madrid laat men er echter geen twijfel aan bestaan, dat deze in druk fout is. Minister van bui tenlandse zaken Marcelino Ore- ja heeft bij verschillende gele genheden de pro-westerse hou ding van zijn land onderstreept: „Wij wijzen elke vorm van neu- tralistische neiging van de hand. Spanje staat een westerse en Europese optie voor", aldus de bewindsman. De laatste jaren heeft zich natuurlijk een vrij radicale wijziging voorgedaan in de wijze waarop Madrid zijn buiten landse politiek hanteert. Toen Spanje nog in de tang van het Franco-regime zat, voerde het land een duidelijk pas sief en naar binnen gericht beleid. Het nieuwe Spanje stelt zich daarentegen actief op, met de blik naar buiten ge richt, om in wereldzaken een rol te spelen, die overeenkomt met het nieu we democratische gezicht van het land. Illustratief voor deze wijziging was het bezoek dat PLO-leider Jasser Arafat vorig jaar september aan Madrid bracht. Spanje bleef hiermee slechts een laatste fase af van een formele er kenning van de PLO. Ook uit andere voorbeelden wordt de In het kader van het bezoek dat koning Juan Carlos en koningin Sophia van Spanje deze week aan ons land brengen, gaan wij van daag nader in op de Spaanse bui tenlandse politiek, met name ten aanzien van de mogelijke toetre ding van Spanje tot de EG en de NAVO. Gisteren brachten wij in verband met het Spaanse bezoek een portret van koning Juan Car los. activiteit van de Spaanse diplomatie duidelijk. Spanje was als waarnemer aanwezig, begin september 1979, op de topconferentie van de niet-gebonden landen in Havanna. Het land heeft te vens het nieuwe bewind in Nicaragua opvallend krachtig gesteund en het heeft zich uitgesproken voor eerbiedi ging van de mensenrechten in heel La tijns-Amerika. Het ministerie van buitenlandse zaken in Madrid bevestigt, dat de voornaam ste drijfveer achter deze diplomatieke activiteit het versterken van de histori sche banden met Latijns-Amerika is. Hoewel het niet expliciet wordt toege geven, hoopt Spanje in dit gebied een rol te kunnen spelen als partner én als bemiddelaar nu een aantal Zuidameri- kaanse landen pogen een wat even wichtiger relatie met vooral Washing ton op te bouwen. In Madrid wordt te vens groot belang gehecht aan het aan halen van de banden met de Arabische landen, in de hoop munt te kunnen slaan uit de historische betrekkingen met de Arabische wereld. Dit neemt niet weg dat het hoofddoel van Spanje's buitenlands beleid ligt in het verkrijgen van het lidmaatschap van de EG omdat, blijkens de woorden van minister Oreja, Spanje zich ziet als een integraal onderdeel van Europa. Op de tweede plaats, dus ook nog voor de vrijages met Latijns-Amerika en de Arabische wereld, komen Spanje's be trekkingen met de Verenigde Staten. De VS waren tot voor kort veruit de belangrijkste partner van Madrid, aan- tezien Washington de verdediging van panje garandeerde. De toetreding tot de EG lijkt overigens aanzienlijk meer offers te gaan vragen dan de meeste Spanjaarden beseffen. Tot nu toe heb ben alle politieke partijen zich onom wonden vóór zo'n lidmaatschap uitge sproken. Maar in gezaghebbende krin gen is wel de suggestie geuit, dat de steun van deze partijen voor een groot doel voortkomt uit de hoop dat het EG- lidmaatschap een middel is om de Spaanse democratie te versterken. Mi nister Oreja lijkt op deze problemen te duiden, als hij in een gesprek met Ne derlandse journalisten zegt dat Spanje niet volledig blind vaart op de gemeen schappelijke markt. Volgens Oreja zal de EG beslist niet alle problemen van het land oplossen. Spanje streeft naar het lidmaatschap zonder al te grote haast, maar ook zonder angst", aldus de bewindsman. De problemen van een Spaanse toetre ding concentreren zich in de eerste plaats op het gebied van de economie, en dan speciaal de landbouw, nota bene dat onderdeel van het EG-beleid, dat de laatste jaren onder de vele verwik kelingen dreigt in te storten. Spanje is een van de grootste exporteurs in de wereld van olijfolie, wijn, groenten en fruit. Juist in deze sector kampt de ge meenschap met overprodukties, voor namelijk uit Frankrijk en Italië. In Ma drid is men nu al bevreesd dat vooral de Fransen zich hard zullen opstellen wat weer een flinke hindernis in de toetredingsonderhandelingen kan op werpen. Ook op politiek gebied moeten enkele klippen worden omzeild, willen de on derhandelingen over de Spaanse toetre ding met succes worden afgerond. Een in het oog springend voorbeeld is de problematiek in het Midden-Oosten. Spanje is een van de weinige Westerse landen die geen diplomatieke betrek kingen met Israël onderhouden en juist in deze gevoelige kwestie heeft het Eu ropa van de Negen er altijd naar ge streefd, zoveel mogelijk één gemeen schappelijk beleid te voeren. Vanuit Madrid is al enkele malen de aanwij zing gekomen, dat Spanje zich niet ver plicht zal voelen in deze kwestie een concrete stap te doen, vóórdat het vol waardig lid is van de EG. Het meest problematisch in de buiten landse politiek van Spanje ligt achter de discussie over het al dan niet toetre den tot het Atlantisch bondgenootschap de NAVO. Hoe explosief deze kwestie in Spanje zelf ligt bewees de regering zelf door hierover enkele jaren lang geen harde politieke uitspraak te doen. Pas het afgelopen jaar heeft minister Oreja duidelijk gezegd, dat zijn rege ring een pro-Atlantisch standpunt in neemt en dat een van haar doelstellin gen een toekomstig NAVO-lidmaat- schap is. Voor en tegen Van de politieke partijen heeft de Unie van het Democratisch Centrum (UCD) van premier Suarez zich voor een NAVO-lidmaatschap verklaard, terwijl de Socialistische Partij van Felipe Gon zalez zo'n lidmaatschap van de hand wijst. De communistische partij volgde het socialistische voorbeeld en voegde daar aan toe, dat Spanje geheel buiten de twee blokken van supermogendhe- den zou moeten blijven. Geen van de partijen heeft echter het achterste van de tong laten zien, omdat een eventueel NAVO-lidmaatschap direct verband houdt met de vraag wat er moet gebeu ren met het defensieverdrag tussen Spanje en de Verenigde Staten, dat bin nen één jaar moet worden hernieuwd. Dit defensieverdrag met de VS dateert van januari 1976 en heeft een looptijd van 5 jaar. Het staat Washington het gebruik toe van een aantal bases (zowel voor luchtmacht als marine) op Spaans grondgebied. Momenteel beschikken de Amerikanen nog over twee operatione le luchtmachtbases bij Torrejon en bij Saragossa. Vorig jaar juli trokken zij hun kernonderzeeërs terug van de ma rinebasis Rota, hoewel ze het recht op gebruik behielden. In gesprekken tus sen Washington en Madrid is al eerder gebleken, dat de Verenigde Staten het bilaterale defensieverdrag met Spanje liever niet vernieuwd zien. Washington acht het zowel voor de Spanjaarden als voor zichzelf beter, dat Madrid wordt geïncorporeerd in het Atlantisch Bond genootschap, een opstelling die in NAVO-kringen van harte wordt ge deeld. Buitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 PAGINA 9 OORUITZICHT GIJZELAARS SOMBER HERAN Bij het binnenkomen van de uitslagen de Iraanse verkiezingen gisteren waren de voor zichten op spoedige vrijlating van de Amerikaanse telaars somberder dan ooit. Radio Teheran kondig- aan dat inmiddels 29 van 54 inmiddels toegekende ....fis gewonnen zijn door leden van de Islamitische «Evolutionaire Partij (IRP), de partij van de geeste- ft440kheid. Hun leiders steunen de eis van de bezetters D de Amerikaanse ambassade in Teheran dat de h naar Iran moet terugkeren voordat kan worden lloten tot vrijlating van de gijzelaars. 'gïrigens zullen de uitslagen van de eerste ronde van de |*3kiezingen in Iran pas op 9 april bekend zijn, zo heeft k°°fd van het kiesdistrict in Teheran gisteren bekend Jgggjiaakt. „Het tellen van de stemmen van de 21.40 stemlo- r32|5en neemt 25 dagen in beslag", zei hij en de tweede ron- 18225^an daarom volgens hem niet, zoals voorzien, op 3 april ouden worden. tegenstelling tot uitlatingen van president Bani-Sadr, bij gebleken fraude in bepaalde districten om nieuwe 172 kiezingen zou willen vragen, heeft de minister van bin- 161 landse zaken gisteren verklaard dat ongeldigverklaring 6J nieuwe verkiezingen waarschijnlijk niet nodig zullen 13Men gaat verder van de verwachting uit dat in de eer- ronde genoeg kandidaten zullen worden verkozen om vereiste quorum van tweederde té behalen dat nodig is het parlement te laten functioneren, il onafhankelijke kandidaten en anderen uit minder- Isgroeperingen zullen naar verwachting Bani-Sadr in parlement steunen en de leden van de islamitische par- ullen zich waarschijnlijk bij veel vraagstukken niet te- hem verzetten, maar een meerderheid gevormd door islamitische partij zal in ieder geval betekenen dat de rwaarden van Iran voor vrijlating van de Amerikaanse elaars worden verscherpt. 4589 'se economen kraken beleid ring Thatcher 2%)>EN - De financiële po- het rapport. De groep verwijt vzztfn van de conservatieve de regering de olie uit de regering remt de be- Noordzee te gebruiken voor fheid en zal de Britse het kunstmatig op peil houden nie op den duur ver- van de wisselkoers van het ten, terwijl op korte pond. Zonder de Noordzee-olie in chaos gewaarborgd zou de Britse betalingsbalans jDit staat in een maan- een tekort van zeven miljard "Jpubliceerd rapport pond (ongeveer 31 miljard gul- „Cambridge Econo- den) vertonen in plaats van Policy Group", een het tekort van 2,4 miljard economen van de^Uni- pond (ongeveer 10,6 miljard "•it van Cambridge. gulden) op het ogenblik. Vol gens de groep zal de krapste in ernstige recessie, een begroting die men zich kan idering van de greep denken 2,5 miljard pond uit de overheid op de finan- economie halen en het aantal een hoge inflatie valt werklozen doen oplopen met t te ontkomen, aldus 50.000 tot 100.000 per maand. VAL VAN 38e REGERING IN 35 JAAR LUKT NABU (Van onze correspondent Piet Tummers) 7 HE - Italië staat opnieuw aan de ravond van een kabinetscrisis. Mor- zal de minderheidsregering van pier Cossiga het vertrouwen vra- van het parlement. Verwacht it, dat de regering dit vertrouwen worden geweigerd. Communisten, 'bo^Hsten en radicalen zullen tegen [kabinet stemmen. De socialisten Infcn voor donderdag alvast een ver- ring van het centrale partijcomité kschreven om te overleggen over de ben die na de val van het kabinet )- (en worden genomen. 7«tgering-Cossiga, de 38e Italiaanse re- |g in 35 jaar tijd, kwam op 5 augustus het vorig jaar tot stand na een kabi- tisis, die 126 dagen had geduurd. Het de langste crisis in Italië sinds de Tweede Wereldoorlog. Aangezien de com munisten zich niet meer bereid verklaar den om op grond van een met Aldo Moro gesloten akkoord een regering te steunen, waarin ze zelf geen zitting hebben, kon Cossiga slechts een minderheidsregering vormen met de steun der christendemo craten, sociaaldemocraten en liberalen. Samen bezetten deze partijen 44 procept van de parlementszetels. De communisten zijn steeds blijven aandringen op het ver krijgen van regeringsverantwoordelijk heid. Het jongste partijcongres van de christen-democraten heeft echter opnieuw de samenwerking met de communisten uitgesloten. De socialisten willen een re gering op brede basis, dus met deelneming van christendemocraten, communisten en socialisten, alsmede sociaaldemocraten en liberalen. Premier Cossiga behoort tot de linker vleugel der christendemocraten, waarvan ook oud-premier Andreotti deel uitmaakt. Hij is afkomstig van Sardinië en een ach terneef van de secretaris-generaal van de communistische partij Berlinguer, die bin nenkort een reis maakt naar China om de banden tussen de Chinese en de Italiaanse communisten nauwer aan te halen. Daar mee zet Berlinguer zich opnieuw af tegen Moskou, een gebaar waarmee hij in Italië al eerder, maar met weinig succes, het vertrouwen van de christendemocraten heeft proberen te winnen. Als het kabinet Cossiga valt, hetgeen alge meen wordt verwacht, komt Italië op nieuw in een bijna uitzichtsloze situatie, gezien de stemverhoudingen zoals ze bij de verkiezingen in juni van verleden jaar lagen. Alleen nieuwe verkiezingen zouden misschien nog voor een oplossing kunnen zorgen. nwiede in India 70." itieoptreden ;en blinden I DELHI De leden van k m^positiepartijen in India ten gisteren weggelopen uit Kamers van het Indiase ment uit woede over het 5'den van de politie, zon- tegen een groep blinden Jkar het huis van premier DDel* Gandhi marcheerden (en petitie waarin werk 1L gevraagd aan te bieden, me buw Gandhi heeft een jitelijk onderzoek toege- uit elkaar slaan van betoging van blinden ^ö»de politie in de Indla- et loofdstad New Delhi »rn-: in India grote veront- diging gewekt. De ichsien wilden, zoals giste- t/m onze edities gemeld, emier Gandhi een aanbieden. Op de de politie in actie te- in van de blinde be- Afghaanse vrijheidsstrijders bij een lichte Russische tank, die op 40 km van de Pakistaanse grens in de Kamavallei werd veroverd. „BIJ ERKENNING SCHULD" MOSKOU - Afghaanse vluchte lingen die „hun schuld hebben erkend en binnen een maand te rugkeren", krijgen van de auto riteiten in Kaboel hun bezittin gen terug. Dit heeft het Russi sche persagentschap Tass be kend gemaakt, onder aanhaling van een bericht van het Af ghaanse agentschap Bachtar. De Afghaanse regering heeft haar begroting voor het op 1 april be ginnende begrotingsjaar rond. Voor de economische ontwikke ling en de defensie is een bedrag van bijna 34 miljard afghani (ruim 1,8 miljard gulden) uitgetrokken, zo maakte Tass bekend. Uit het gebied nabij de Pakistaan se grens blijven berichten binnen komen van Afghaanse verzetsstrij ders die grote aantallen Russische soldaten zouden hebben gedood. Russische en Afghaanse troepen proberen de laatste tijd dit gebied dat sterk is geïnfiltreerd door Af ghaanse guerrilastrijders onder controle te krijgen. BOGOTA De Cubaanse leider Fidel Castro heeft voorgesteld dat de bezetters, van de Dominicaanse am bassade in de Columbiaanse hoofdstad Bogota toestem ming krijgen naar Havanna te vliegen, samen met hun gijzelaars en met de 70 ge vangenen wier vrijlating zij eisen van de Columbiaanse autoriteiten. De Columbiaanse regering zal het voorstel overwegen. Gisteren kreeg de Panamese ambassadeur, een van de ge gijzelden, een hartaanvaL Een arts mocht hem bezoe ken, maar hij moest in de ambassade blijven. Den Haag erkent Surinaamse regering PARAMARIBO De Neder landse regering heeft gisteren de nieuwe Surinaamse minis ter-president Chin A Sen in een telegram laten weten, dat Den Haag zijn regering erkent Dat meldt het Surinaamse persbureau SNA. Ex-premier Arron zal, met vier andere ex-ministers in het bedrijfsleven terugkeren. Ar ron was onder-directeur van de Volkscredietbank. De Surinaamse vakbeweging steunt het streven van de nieuwe regering van premier Chin A Sen en de nationale militaire raad naar nationale opbouw. De vakbeweging zal daarbij het kabinet kritisch be geleiden. Vijf doden door lawines op Mont Blanc ROME In het afgelopen weekeinde zijn in het gebied van de 4.810 meter hoge Mont Blanc vijf personen door sneeuwlawines om het leven gekomen. De slachtoffers zijn twee Amerikanen, twee Fran sen en een zesjarige jongen die bij de Zwitserse plaats Cham- pex door een lawine werd be dolven. Massamoordenaar in Columbia gearresteerd QUITO Een in Ecuador aangehouden Columbiaan heeft bekend dat hij meer dan 30 meisjes tussen 9 en 12 jaar aangerand heeft en vervolgens gewurgd. Hij pleegde zijn wan daden „op bevel van de dui vel", zo heeft de politie van Quito meegedeeld. SPD-leider in Baden Württemberg legt functie neer BONN De lijsttrekker van de SPD in Baden-Würt- temberg, Erhard Eppler, heeft gisteravond de conse quenties getrokken uit de uitslag van de zondag ge houden verkiezingen en zijn functie als fractievoorzitter van zijn partij neergelegd. Eerder al had Eppler, die te vens zitting heeft in het dage lijks bestuur van de SPD in Bonn, de uitslag van de ver kiezingen waarbij zijn partij een zetel verloor, als een „per soonlijke nederlaag" bestem peld. BRUSSEL De nieuwe Nederlandse minister van finan ciën Van der Stee voert vandaag in Londen besprekingen met zijn Britse collega over de problemen rond de Britse bijdrage aan de EG. In feite zet minister Van der Stee hiermee de poging voort van premier Van Agt (gedaan tijdens de Europese top in Dublin) om te bemiddelen tussen Groot-Brittannië en de overige EG-leden. Het gaat volgens Van der Stee hierbij om een probleem, dat „de verhoudingen in Europa aan het verzieken is.De bewindsman toonde zich weinig optimistisch over het welslagen van zijn be middelingspoging. Minister Braks wil hogere prijzen in Europese landbouw BRUSSEL Minister Braks van landbouw gaat zich sterk maken voor verhoging van de Europese landbouwprijzen die ligt boven de door de Europese Commissie voorgestelde 2,4 procent. Braks zei dit gistermiddag, nadat hij een bezoek had gebracht aan de Europese landbouwcommissaris Gun- delach. Braks zei verder, dat hij de door de boeren geëiste prijsverho ging van 7,9 procent niet onverklaarbaar vindt, maar dat hij te vens van mening is dat aan deze eis niet tegemoet kan worden gekomen. Hij noemde de eis „onhaalbaar en onwenselijk." In Brussel en andere Belgische steden hebben gisteren duizen den boeren betoogd tegen de landbouwplannen van de EG. Bij de actie, de tweede van Belgische boeren binnen veertien dagen, werden onder meer gemeentehuizen bezet. Er deden zich geen incidenten voor.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9