Bankmensen stellen hun eigen ik u rist bij werkgever ten toon Jn Oegstgeestse jplematislaan Rebben vier tfuren het bord -maar neergezet l ®&adsherenbuurt blijft otesteren tegen buw showroom L.A.G. pergieambtenaar voor universiteit Opluchtend wrijfwerk voor prof. Zheng Ping Nog geen standpunt van universiteit over bouw in Leeuwenhoek w ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 PAGINA 5 ETKNOOPWERKEN, AQUARELLEN, OLIE, POPPEN EN BROODFIGUREN Je kunt bij een bank (ik bedoel de instelling waar je rijk of arm kunt worden, of op redelijk niveau blijven) ongeveer je ziel of zaligheid kwijt. Je kunt er beleggen een uitdrukking die in mijn geval nooit verder heeft gereikt dan het gebruik van de vleeswaren die de ontbijttafel zo aangenaam kunnen maken of je wordt gedwongen er te lenen. Buiten dat stellen de geroepen dames aan de balie je in de gelegenheid, iets van je nauwelijks toereikend saldo op te nemen. Enfin, je kunt er financieel binnen de perken manoeuvreren. Men staat je met raad en daad terzijde. Ook daar (als ware het een collectieve inkoper) kan je profiteren van extra aanbiedingen; men Een van de personeelsle den hangt haar werkstuk schrijft je in voor een vakantiereis die op z'n minst even voordelig is als het uitstapje dat gereserveerd wordt bij een professioneel reisbureau. En, och arm, wat een hevig gevoel van veiligheid en uitstel van executie geeft: je kunt er ook nog rood staan. De rente wordt verrekend. Wie dan leeft, die dan zorgt. Of niet zorgt, natuurlijk. Maar de bank, daar kan je op vertrouwen. Als je het niet al te bont maakt. Evenwel, de bank maakt het de laatste jaren ook wel bont. Heel wat winstgevende en incasserende moderne •tollenaarscorporaties houden er een kunstzinnige klantenbinding op na: ze exposeren. In tal van gevallen kan de cliënt een bedragje komen opnemen, betaalcheques bestellen of z'n saldo komen aanvullen en dan even, meestal opzij van de balie, zijn of haar blik richten op „wat er nou weer hangt". Doorgaans zijn dat artistieke produkten van plaatsgenoten, die in het monetaire milieu hun zeggingskracht willen botvieren. Zondagschilders vaak. Wanden genoeg om dat te mogen doen. En de bank kan niet overal z'n winstgevende leuzen blijven verkopen, want dat zou stierlijk gaan vervelen. Daar is dan de Algemene Bank Nederland met het ABN-kantoor aan de Geversstraat in Oegstgeest. Veel publiek komt daar ook, voor allerlei handelingen binnen de continuiteit van datgene waarover binnenskamers problemen kunnen bestaan, maar waar je, in de buitensfeer verder niet over praat. Daar is de biechtstoel voor degene die moet roeien met de riemen die hij heeft. Dat was eens de weg van de gezeten gelovige burger: met de rozenkrans in de hand en terwijl luisterend naar het advies van de stem die met de mammon geliëerd is. Genoeg daarover. De bank stelt ten toon Van employee P.Vos in Oegstgeest hoorde ik, dat aan de Geversstraat in de ABN-bank sinds oktober '74 exposities worden gehouden. Met een gemiddelde van één tentoonstelling per jaar. Het begon met Jaap Volkers, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. daarna kwam de felkleurende Frits Huysman, twee achtereenvolgende keren wegens succes, gevolgd door Gerard de Wit, een jaar geleden. Kunstschilders van Oegstgeest. Tuintje bij huisje, of huisje bij beestje. Toen begon het ABN-personeel zich ter plaatse te roeren en zei eensklaps: „nou willen we zelf ook wel eens een keer". Gelegenheid geven tot cultuur, daar zijn ook bankmensen wel toe in staat. Het idee werd ten uitvoer gebracht. P. Vos: „Nagenoeg het gehele personeelsbestand deed mee: ongeveer 12 kunstenaars uit egen tuin. De één stak de ander aan en we gaven een leuke naam aan onze bank-expositie: Après Banque. Je kunt daarbij denken aan après ski, of aan après Endegeest, maar die laatste gedachte vond men minder geslaagd". Wie met geld omgaat wordt er niet altijd mee besmet. Als je maar je goed doet. Het is werk, dat tót stand is gekomen door vrijetijdsbesteding. Echt werk „na de bank", dus niet in de baas z'n tijd. Het zijn olieverfdoeken, aquarellen, wandkleden, borduurwerken, poppen, d roogbloemcomposities, broodfiguren (met een tick van Palmpasen; van deeg met een heleboel zout gebakken tot een spijkerhard produkt dat jarenlang mee kan). Knoopwerken. Veel textiel; „omdat er nogal wat meisjes hier zitten; die maken het merendeel van het bestand uit op omze vestiging. Dat heb je, vooral bij kleinere banken". P. Vos heeft zelf ook een erg geslaagd aquarel (primitieve fles met bloemen) aan de verzameling toegevoegd; „een aardigheidje, och ja, je doet maar, en ik vind het leuk: één produktie per jaar, dat is genoeg voor mij...". Maandag 24 maart, dan begint de ABN-show aan de Geversstraat. Toegang voor iedereen, ook al heb je geen cent in te brengen. Je mag er blijven kijken. Tot en met 4 april. Het is de moeite van het bezien waard. En laat het geld nou maar even het geld iUIZEN TE KOOP BIJ DE VLEET enisl igski aan egel te g ende iebu •Irfe 1 sdi lerl; 'jTjQzen en de straatstenen waaraan ze niet eens kwijtgeraakt kunnen den tegenwoordig. Hou erover op koudekerk aan den Rijn kwam een je terug zo'n huis langs omwegen in rubriek terecht. Samen met de Inieuwe auto die bij de koop grepen was. Huizen te koop bieden dreigt een rage te gaan rden. In Oegstgeest kreeg ik zelfs de icjruk, dat men er een soort sport van het maken is. U kunt het zelf aanschouwen, in de Clematislaan, een redelijk gegoede buurt waar het niet gek wonen is. Daar staat een rijtje woningen en vier opeenvolgende nummers erin, percelen mag ik wel zeggen, worden er-i te koop aangeboden. Onze omstandige fotograaf Henk van den Ende werd getroffen door de aanblik van een „woudje" van makelaarsborden en vroeg zich in gemoede (en dat is een heel royale opzet) af of hier een commune op het punt stond te verkassen, of dat vier De vier woningen aan de Clematislaan. buurgezinnen besloten hadden, ook in den vreemde bij elkaar te blijven, door dik en dun. Om de drukte hoeft men daar niet weg, want de Clematislaan kun je beschrijven als een rustig laantje, bijna autovrij; een rustiek „dorpsstraatje" (een kwalificatie die niet van mij zelf is) in een betere wijk. En in Oegstgeest natuurlijk, waar Jan Wolkers z'n stevige draai niet meer zou kunnen vinden. Een oase van rust, zoals ze daar werd aangetroffen toen onze Henk er arriveerde en er slechts de bewegingen van een straatveger registreerde. Als je dan die Te Koop- borden ziet voor vier pal naast elkaar staande, op het oog gave bijna „drietonners", ga je je van alles afvragen. Misschien is er wel een aardgaslek, of maken de kinderen van de nabije school te veel herrie, staat de zon 's middags in de verkeerde hoek, is men het niet eens met het beleid van B en W, of heeft het kankeren van de één aanstekelijk gewerkt op de gemoedsrust van de anderen. Wellicht is het ook alleen maar toeval. Maar dan nog blijft het een uitzonderlijke aanblik, daar in die aantrekkelijke laan in Oegstgeest. Het fijne zullen we er niet van weten, want ik heb geen zin om bij het viertal verkooplustigen aan te bellen en te vragen wat hen in 's hemelsnaam heeft bewogen om en masse de Clematislaan de rug toe te keren. Tot nog toe hebben vijf gegadigden voor behandeling door prof. Guo Zheng Ping zich via onze redactie gemeld. Lijders aan pijnlijke gewrichten, mensen die soms al jarenlang rondlopen met hun kwaal en nog geen oplossing voor hun nood gevonden hebben. Gevallen die niet gebaat waren met de ingrepen van homoeopathen en magnetiseurs. De lezer zal zich ongetwijfeld herinneren, dat ik vorige week kennis maakte met de manuele therapie van prof. Ping uit Wenchow, befaamd arts en op non-actief gestelde monnik in de Chinese volksrepubliek. Twee „gevallen" vonden heil in de Leidse bar Het Diefje; voor dat ogenblik het toneel van wrijvende actie tegen het decor van flipperkasten. Nu is prof. Ping niet gebonden aan een ruimte met slijtersvergunning, maar de oud-abt moest toch ergens „mensen kunnen helpen zonder pijn te doen Hij blijft nog enige tijd in ons land en is graag bereid hier verlichting te brengen door wrijven en kneden. Wie met hem in contact zou willen komen, kan dit doen door een berichtje naar de redactie (met naam, adres en/of telefoonnummer) te sturen. Wij weten de genezer dan wel te bereiken. ir Pj O opbi ikele gani» nt reni| is pla d er mmo is IOS n N Het besluit van het college van ïeester en wethouders van Leiden om ïwvergunning te verlenen aan het ga- irijf L.A.G. aan de Van Oldenbarne- aat voor de bouw van een showroom ele bezwaren uit de buurt opgeleverd, der, reeds bij de aanvraag van de irgunning door het garagebedrijf, i omwonenden bezwaren in. De be- chriften van de omwonenden werden ii in de commissie voor de beroep* »rs h£n behandeld. Irijf L.A.G. wil op een naast de gara- vai£§en plaatsje, dat thans ook al bezet tHoor auto's en eigendom is van het be- enen!n showroom bouwen. Voor de verbou- erd onlangs een vergunning verleend, e realisatie van de showroom zouden auto's die thans achter in de garage of n ~ei^Penbare we8 staan, beter ondergebracht worden. De auto's die thans op het staan, waar de showroom zal worden ■jjeerd, zouden dan in de garage onderge- tunnen worden. Een woordvoerder van G. wijst de bezwaren van de omwonen- menen dat van een uitbreiding sprake is, van de hand. Hij meent dat met de bouw van de showroom een betere economische indeling van het bedrijf ontstaat en dat van een uitbrei ding geen sprake is. De L.A.G. zegt het nu reeds in gebruik zijnde plaatsje slechts te willen overkappen. De omwonenden en' bewonersvereniging Raadsherenbuurt menen dat de bouw van de showroom een aantasting is van het stads- schoon en dat een dergelijke voorziening niet in de omgeving past. Verder zou hinder onder vonden worden in aangrenzende tuinen en is men bang voor parkeeroverlast veroorzaakt door bezoekers van de showroom. Volgens één van de omwonenden heeft het bedrijf altijd al overlast veroorzaakt en is het ongewenst in de buurt. De bouwaanvraag voor de showroom zou door de omwonenden slechts zijn aangegrepen om hun lang bestaande onvrede te kunnen ventileren. Voorzitter van de commissie van de beroep schriften, de heer Olivier, merkte op dat als het bouwplan van de garage slechts een paar meter kleiner zou zijn en binnen de rooilijn zou val len, de bouwaanvraag in het geheel niet gewei gerd zou mogen worden. LEIDEN-De universiteits raad heeft gisteravond nog geen standpunt ingenomen over de wenselijkheid om woningen te bouwen in de Leeuwenhoek (het terrein tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan). Bebouwing van dit terrein kan risico's met zich meebrengen in ver band met de aanwezigheid van laboratoria van de uni versiteit. Eerst zal het colle ge van bestuur van de uni versiteit nog een gesprek over dit onderwerp voeren met het college van burge meester en wethouders van Leiden. Hierom heeft het laatste college per telegram verzocht. Dit gesprek is, vol gens b en w van Leiden wen selijk „gezien het feit dat door een standpuntbepaling van de universiteitsraad in dit stadium niemands belan gen gediend zijn, mede door nieuwe externe effecten." Gedurende de universiteits raadsvergadering werd echter niet duidelijk wat deze "exter ne effectenprecies inhielden. In ieder geval kwam goed tot uiting dat de gemeente vreest voor een verharding van de standpunten van gemeente en universiteit, wanneer de laat ste bebouwing in de Leeuwen hoek afkeurt, wat tot gevolg kan hebben dat het terrein over tien jaar nog braak ligt. Bij de eerste beraadslagingen is wel gebleken dat de univer siteit niet tegen woningbouw is, zoals aanvankelijk is be weerd. De suggestie dat de universiteit woningbouw in Leiden zou tegenhouden wees mr. W.G. Koppelaars, porte feuillehouder van het college van bestuur krachtig van de hand. Hij erkende dat de uni versiteit zal moeten zorgen voor een optimale veiligheid, maar deze kan uiteraard niet gegarandeerd worden. Koppelaars nam het de ge meente wel kwalijk dat deze pas op het allerlaatste moment met een telegram kwam, alsof de universiteit niet bereid zou zijn tot overleg en samenwer king. Hij was van mening dat de gemeente ook verwijten zijn te maken. Deze is sinds de onderhandelingen over even tuele bebouwing gaande zijn, geen millimeter van haar ei gen plan afgeweken. Verscheidene raadsleden be nadrukten dat het uiteindelijk toch de gemeente zal zijn die moet beslissen of er al dan niet gebouwd kan worden. Men wil niet dat de zwarte piet naar de universiteit wordt geschoven. Wat men duidelijk ook niet wil, is een situtie waarin de la boratoria weer verplaatst zou den moeten worden naar een gebièd buiten de bebouwde kom. De universiteit heeft eni ge tijd geleden zijn laboratoria vanuit het centrum verplaatst, en het zou wat vreemd wor den als deze laboratoria weer naar elders zouden moeten, omdat woningbouw in de di recte nabijheid onverantwoord grote risicos met zich mee zou brengen. Waarschijnlijk zal de in de volgende vergadering een standpunt worden be paald. N-De universiteit krijgt een energieambtenaar. Dit ingrijkste aanbeveling uit de nota Beheersing ener- lik, die gisteravond door de universiteitsraad is men. Deze ambtenaar zal de spil worden van het Wtaire energiebeheersingsbeleid. Hij zal een coördi- le en stimulerende invloed moeten uitoefenen om te tot een verantwoord beleid op dit punt Andere aanbevelingen in de nota zijn het doen van investerin gen waardoor besparingen kunnen worden gerealiseerd, als het uitbreiden van koelwatercircuits bij laboratoria en het aanpas sen van verlichting, verwarming en air-conditioning. Een mak kelijker manier om tot besparingen te komen is het veranderen van de mentaliteit, waardoor men op een simpele manier grote besparingen zal kunnen realiseren. Er zijn nog verscheidene on derzoeken gaande om te bekijken waar het best valt te besparen. Zo is er onder andere een meetonderzoek naar het electriciteits- verbruik aan de gang. Hierbij wordt vooral het zogenaamde piekgebruik onder de loupe genomen, omdat het energiebedrijf bij dit piekverbruik een hogere capaciteit moet leveren dan de gemiddelde, waarvoor extra moet worden betaald. Hier zou op een niet al te moeilijke manier veel bespaard kunnen worden. Het lijkt waarschijnlijk dat de universiteit jaarlijks 300.000 gul den zal uittrekken voor energiebesparende maatregelen. Geboren: Marijke Irene Maria d.v. M. O. den Duik en C. J. E. van der Vel den. Maria Magdalena d.v. W. G. Brouwer en A. van Emmerik, Mariët d.v. J. C. M. van Deventer en M. T. Peters, Mutlu z.v. L. Yazici en K. Gene, Andries Wijnandus Johannes z.v. A. J. van der Blom en E. M. W. Schelvis. Jennifer Jacoba Johanna d.v. J. G. Blase en J. Rernmelzwaal, Maria Cynthia Adriana d.v. K. A. van Zoest en M. C. S. van Leeuwen. Pa trick z.v. P. Moerland en P. van der Bent. Ruben Adrlaan z.v. A. P. Tlm- mers en J. 't Hart, Angela d.v. J. C. van Duyvenbode en E. van den Oe ver. George Anthony Nicholas z.v. J. Bos en B. A. Verburg, Milan Dirk Wil lem z.v. B. A. D. Verhoop en G. Dukiq, Kees z.v. L. J. A. DuIJndam en W. P. Ouwehand, Leendert z.v. D. van Bee- len en A. van den Oever, Christian Jacobus Johannes z.v. R. F. C. Spaans en P. L. J. Olsthoorn, Joost Niklas z.v. N. J. P. van Cassel en J. H. M. Gllslng, Souhail z.v. A. Haouarl en R. Semlali. Bernardus Nlcolaas z.v. B. C. Duivenvoorde en C. C. M. van Vee- len. Hermanna Barbara Jessica d.v. T. P. Panjer en M. van der Waal, Cor nelia Irene d.v. P. van Velzen en D. Ouwehand, Rinske Ellen Margriet d.v. B. P. van Wensveen en W. K. E. Geerts, Jamie Patrick Torquil z.v. D. S. Collins en P. W. A. Rolfe, Pepijn Paulus Oskar z.v. L. Mieremet en A. E. M. 't Mannetje, Ruben Benjamin z.v. R. A. J. van Loen en C. S. B. M. Osterhaus, Edwin Frederik z.v. F. R. J. Heemrood en A. C. M. Juffermans. Dennis Catharlnus z.v. A. F. W. Koe mans en A. C. Roorda, Pieter Junus Jacobus z.v O. A. Sapulete en J. H. A. de Winter, Joost z.v. J. van Dijk en E. A. van Riessen. Johanna Marlska d.v. B. Tegelaar en G. C. Laterveer. Femke Anne Eline d.v. K. J. Lambers en E. P. M. Ceruttl, Caroline Lea d.v. P. G. R. Lo Galbo en H. M. M. Vana ken. Jacoba d.v. C. Hoek en C. van RhIJn, Jolanda d.v. J. J. van der Hoorn en W. M. Hermsen, Jean-Paul z.v. J. A. W. Cornelissen en E. A. M. Brugman. Salma Maria d.v. A. Mou- rad en P. E. C. "Baars. Wendy d.v. H. J. de Graaf en G. Krassenburg, San- der z.v. J. W. van den Wijngaard en C. Rotmensen. Mariëlle Esther Dési- rée d.v. J. van Ees en E. C. J. Dikkes, Simon Petrus z.v. C. Kortenoeven en K. van der Waal, Eln Chin d.v. S.-L. Hu en C. H. Hu, Marlska d.v. A. Ver meulen en H. Boere. Piet-Jan z.v. J. P. Duwel en G. Duindam. Maria Cor nelia d.v. F. P. M. van der Wiel en M. J. J. van SteIJn, Mark Alexander z.v. J. R. Heuperman en B. M. Dopmeljer, Ewout Hidde z.v. G. Post en W. de Boer, Wybrand Bernard Arij z.v. B. L Berwers en H. G. L F. Berkhout. Magdalena Johanna Cornelia d.v. J. F. van Es en C. Nieuwenhuyzen, Nlco laas Huig z.v. P. van den Oever en M. Kuijt, Theodorus Cornells Martinus z.v. C. W. Aanhaanen en L. A. P. Meijer, Marlje d.v. G. W. J. RewIJk en G. A. M. de Bruin, Paul Alexander z.v. E. G. Willerlng en V. W. B. van Riet. Daniël z.v. F. Haneveld en G. Bon. Christy Margret Maria d.v. T. Ouwe hand en A. van Tongeren. Daphne Elisabeth d.v. C. J. G. Hoek en E. M. T. van Dijk, Edwin Arnoldus Petrus Z.V. C. A. P. Moerkerk en A. T. Heu- zen, Marthijn Christiaan Theodorus z.v. C. A. P. Moerkerk en A. T. Heu- zen, Jeroen Sebastlaan z.v. C. H. M. Verdegaal en S. A. Bodde, Michael Z.V. J. W. Guljt en J. van der Mei), Jaklien Elise d.v. G. G. H. J. R. Borms en E. A. Harmsen, Karen Alexandra d.v. G. G. H. J. R. Borms en E. A. Harmsen, Ferry Jan z.v. J. H. Jansen en S. C. C. M. Boelee, Ursula Rosalie d.v. D. van der Tuijn en T. van Wolde. Overleden: C. P. van der Zijden, geb. 27 Jan. 1910, man; C. L. Broer. 19 nov. 1964, dochter; J. van Hooidonk. 27 sept. 1890, man; J. L. P. Stam, 5 okt. 1917, man; M. M. L. F. Scholte, 11. apr. 1899, geh. gew. met P. A. Jongeneel; P. A. Hermans, 30 Juli 1926, man; M. Sabeg, 15 juli 1978, zoon; A. Bulte, 9 nov. 1946, man; M. van den Berg, 18 aug. 1901, geh. gew. met J. Hoppenbrouwer; G. Tijs- sen, 25 feb. 1895, man; F. C. M. Grin, 26 Jul. 1925, man; D. J. Proost, 16 dec. 1894, geh. gew. met H. H. Savel- koul; G. E. Feenstra. 20 Juli 1931, man; A. Bomhof, 19 okt. 1896, man; A. van der Blom, 12 mei 1895, man; L. M. de Jong. 27 Juni 1948, vrl.; J. N. de Vos, 18 Juni 1910, man; C. Chou- foer, 18 Juni 1907, man; C. H. Portlel- Je, 20 sep. 1894, geh. gew. met D. de Bes; M. A. Boting. 15 Jan. 1924, echtg. van N. M. Blonk; H. Boot. 13 Jan. 1932, man; P. van Rossen, 1 dec. 1911, man; G. KlIJn, 12 nov. 1917, man; M. C. E. A. van Meel. 22 sep. 1897, geh. gew. met A. J. Feld; J. T. Witte, 9 Jan. 1904, man; J. G. van de Wetering, 9 mei 1911, man; J. M. Ou- werkerk, 31 Jan. 1917. man; W. Kik kert, 23 sep. 1902, man; F. Verhulst. 7 aug. 1902, echtg. van F. Schippers. Ondertrouwd: H. J. van Es en S. Oh- dens, C. Holler en F. M. Montanus, E. M. Kaddourl en A. Paauw, H. A. J. J. de Klerk en E. M. M. Tims, H. G. J. Mastenbroek en Y. van Egmond, H. Meijer en M. G. de Geus, H. van Rooljen en J. van der Moot, E. A. G. van der Zalm en M. Bourgeois, R. van Zijp en L. H. van Dissel, O. P. G. Vos en M. G. J. E. Vester. Gehuwd: P. C. C. Ras en M. C. E. van der Kwartel. W. A. Vijlbrief en M. Ser- ller, J. G. A. M. van de Sande en F. van der KleiJ, A. J. van Weeren en M. D. Wlessenberg, A. Brancas en G. Slngellng, G. L. Wennekers en A. du Prle, P. C. M. den Elzen en M. J. Dee genaars, D. van Oosten en S. M. de Vink.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5