V olkstuinencomplex aan Oud Adeselaan Hazerswoude opnieuw te boek gesteld i Kran tenbezorging met rijdende kiosk aan bed Y Stille Omgang 1980 Elisabeth Ziekenhuis reageert Raadscommissies voor Zevenhoven Bovag-occasionshow in het teken van 50 jaar Bovag ÖBOVAG REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 PAGIN ROELOFARENDSVEEN De com missie financien heeft gisteravond in gestemd met de aanleg van twaalf volkstuinen aan de Oud Adeselaan in Oud Ade ter hoogte van het voormalige voetbalveld van V.V.O.A.. De volk stuinders mogen van de commissiele den morgen al beginnen met het om spitten van de kavels grond. Zij achten het niet noodzakelijk dat de tuinders wachten tot het voorstel de gemeente raad heeft gepasseerd. De raadsverga dering is pas 31 maart en er zou veel tijd verloren gaan voor de tuinders die op tijd moeten kunnen zaaien willen ze dit jaar nog een behoorlijk resultaat zien. „Vanaf morgen kunnen de tuin ders dus gaan spitten" aldus de resu merende heer H. van Tol (PA) De heer W.P. Klerks (CDA) wil maatre gelen zien tegen onreglementaire bouw sels op de tuinen. „Het volkstuinencom plex ligt tegen de weg aan en om dan ver schillende soorten en maten gebouwtjes toe te staan lijkt mij niet zo wenselijk" al dus de heer Klerks. De voorzitter van de e, de heer H.M.L. van Duijkeren, was het met de heer Klerks eens dat hier aan paal en perk gesteld moet worden. De voorzitter: „Het is echter wel zo dat wij als gemeente eerst de 'tuinhuisjes' moeten verbieden, anders hebben wij geen been om op te staan als verzoeken voor tuin huisjes binnenkomen. Aan de andere kant moeten de tuinders ergens hun tuinders- spullen kunnen opbergen en moet hier voor een oplossing gezocht worden". Een suggestie van de voorzitter is om één ge bouw neer te zetten waar de twaalf tuin ders dan hun spullen kunnen neerzetten. „Het zijn allemaal vriendjes en één ge bouw is dan nog niet zo'n gek idee" aldus de voorzitter. De kavels hebben een grootte van 245 vierkante meter en de huurprijs is 17 cent per vierkante meter. De tuinen worden nu nog aan de individuele volkstuinders verhuurd. Het is echter de bedoeling dat de volkstuinen per 1 januari 1982 worden verhuurd aan een nog te stichten vereni ging die het beheer van de volkstuinen op zich zal gaan nemen. De tuinen worden dan verhuurd aan de vereniging. De tennisvereniging 'Salvo' te Rijpwete- ring mag zich verheugen in een zo goed als accoord gaan van de gemeenteraad met de gevraagde garantie voor de aanleg van nieuwe tennisvelden. De vereniging is nog aan het onderhandelen met de aan nemer, met name over de wijze van fi nancieren. De commissie kon gisteravond dus nog geen definitief advies geven. De voorzitter wenste echter gisteravond al de Ripse tennisvereniging veel geluk met de nieuwe velden die naar alle waarschijn lijkheid rond 1 juni dit jaar klaar zijn. Het gebruik van het pont 'De Kaag' is stij gende. In geld uitgedrukt zo'n drie dui zend gulden per maand extra. Dit gold met name voor de maand januari. Het stij gende gebruik van het pont in die maand was het gevolg van de vele schaatsenrij ders op de Kagerplassen. De voorzitter: „Stel dat deze stijging van drie duizend gulden per maand zich voortzet. Dan is dat nog maar zesendertig duizend gulden per jaar. Gezien de kosten van het pont blijft de exploitatie erg ongunstig". HAZERSWOUDE De im mer ijverige plaatselijke amateur-historicus Cees Kroon heeft een nieuw boek geschreven over de historie van zijn woonplaats. Het komt binnenkort uit In zijn nieuwe (vierde) publicatie gaat de conservator van de Oudheidkamer uitgebreid in op diverse zaken. In niet al te lange hoofdstukken laat hij een gevarieerd aantal za ken uit de dorpshistorie de revue passeren, geïllustreerd met vele foto's. Diverse af beeldingen komen fraai uit doordat het boek op groot formaat is uitgevoerd. De Hazerswoudenaar begint zijn nieuwste boek met de oudste geschiedenis van Ha zerswoude. Die begon officieel in 1281, toen de graaf van Hol land, Floris V, in midden-Hol land een leengoed uitgaf aan Diederick van Teylingen. In dat leengoed lagen ook de gronden van het huidige Ha zerswoude. In enkele tiental len hoofdstukken zeer lees baar door de niet te drukke lay-out en de weergave van vele foto's - gaat de heer Kroon in op onder andere de grote brand van april 1892, waarbij één Hazerswoudenaar het leven liet, demoord op Ma ria van Velsen, de 18-jarige boerendochter die in 1856 aan de Rijndijk op laffe wijze werd vermoord, het dialect van Ha zerswoude en de herkomst van het Hazerswoudse gemeente wapen. De Alphense uitgeverij Repro Holland verwacht veel van het nieuwste boek van Kroon. Als het inderdaad een succes wordt aarzelt C. Kroon niet om een tweede deel samen te stellen. Daarvoor is materiaal genoeg voor handen. Niet al leen in zijn eigen archieven, maar ook in de officiële, zoals het Algemeen Rijksarchief, het Leidse Gemeentearchief en het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het boek is binnenkort ver krijgbaar bij diverse midden standszaken in Hazerswoude: sigarenmagazijn P. van Gor- kum, de boekhandels Krijgs man, Rfbberink en De Wit, drogisterij „De Margriet" en in de Oudheidkamer. De prijs van het boek is bepaald op f 45.-. Inbrekers stalen verjaardags cadeau NOORDWIJK Inbrekers hebben gisteren een nachte lijk bezoek gebracht aan het hoofdgebouw van het psychia trisch ziekenhuis „Sancta Ma ria". Zij kwamen binnen na het vakkundig uitnemen van een glas-in-lood ruit en door zochten vervolgens nauwgezet werkkamers en kantoorruim ten. Hoe grondig dit gebeurde blijkt wel uit het feit, dat schilderijen van de wand wer den gehaald om te kijken of achter de kunstwerken geen kluis verborgen zat. Verder braken de ongenode gasten een kast open en ont vreemden daaruit een stel kostbare oorhangers. Eén van de stafleden van de inrichting had de sierraden in de kast op geborgen, omdat hij ze aan zijn vrouw als verrassing op haar verjaardag cadeau wilde doen. De inbrekers namen alvast een voorproefje op het feest en maakten tijdens de kraak een fles jus d' orange leeg. Men verliet het pand door een deur te forceren. Burgemeester Paats slaat eerste paal Burgemeester M. Paats heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor een woningpro ject aan de Noordersingel/Zui- derslngel/Mauritsstraat in Alp hen aan den Rijn. Het woning project omvat de bouw van 26 woningwetwoningen en 7 pre mie-A koopwoningen. De ver moedelijke oplevering van de huizen is begin volgend jaar. De huurprijs voor de woning wetwoningen komt waarschijn lijk op een bedrag van 450 gul den per maand. De premie-A woningen moeten een bedrag van 130.000 gulden opbren gen. De huizen worden gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging 'Alphen aan den Rijn'. BOLLENSTREEK/RIJN STREEK De 'Stille Om- gang 1980' in Amsterdam wordt dit jaar gelopen in de nacht van 22- op 23 maart. De intentie voor 1980 luidt: "Moge een hechtere commu- nio de doelstelling van de bisschoppensynode in ons werkelijkheid worden door de kracht van de eucharis tie". Het afdelingsbestuur van de gemeente Alkemade heeft be sloten om dit jaar weer mee te lopen in de Stille omgang. Het programma met kaart kan worden afgehaald in Roelofa- rendsveen bij de heer Van der Meer, Nooreinde 42a, de heer Van Velzen, Noorderhemweg 26 en de heer Krijger, Zuid einde 142. Er zal een een auto bus rijden via de parochieker ken van Oudewetering, Roelo- farendsveen, Rijpwetering naar Oud Ade. In Oud Ade wordt op zaterdag 22 maart om 23.30 uur een gezamenlijke euchristieviering gehouden. Na de viering vertrekt rond 00.30 uur de bus naar Amster dam om de Stille Omgang te lopen. De afdeling Bollenstreek heeft eveneens besloten om geza menlijk mee te lopen met de Stille Omgang. Buskaarten zijn verkrijgbaar tot vrijdag 21 maart 18.00 uur bij de heer L. Verdegaal, Zilkerbinnenweg 46 en de heer P.H. Nederstigt, Beukenlaan 28. Het program ma voor de bedevaart ziet er als volgt uit: 22.15 uur bijeen komst van de afdelingen in de parochiekerk van De Zilk voor het bijwonen van een kort lof; 22.45 vertrek van de bussen naar Amsterdam; 24.00 uur eucharistieviering in de kerk van de Heilige Thomas van Aquino aan de Rijnstraat in Amsterdam. De vertrektij den van de bussen naar De Zilk is 21.30 uur vanaf Noord- wijk, Quarles van Uf ford- straat; 21.45 uur vanaf De En gel; 21.50 uur vanaf de Maria- kerk; 22.00 uur vanaf de Jo seph kerk en 22.05 vanaf de Martinuskerk. Prijsvraag Westland Marathon MAASDIJK Onder het motto „Iedereen kan aan de Westland Marathon mee doen" heeft de Westland Ma rathon Commissie een prijs vraag uitgeschreven, waar aan iedereen gratis kan mee doen. De bedoeling is de tijd van de winnaar van de 11e Internationale Westland Marathon te raden. Deze tijd moet op een brief kaart verzonden worden aan Westland Marathon, Postbus 24 in Maasdijk. De briefkaart dient uiterlijk 10 april in het bezit van de organisatie te zijn. De winnaar ontvangt een rei- scheque ter waarde van 350 gulden. Het parcours van deze klassie ke marathon voert door de ge meenten Maassluis, Maasdijk (Naaldwijk), 's-Gravenzande en Hoek van Holland. De win naar in 1979 liep de afstand van ruim veertig kilometer in twee uur, 19 minuten en 14 se conden. LEIDERDORP Het Eli sabeth Ziekenhuis in Lei derdorp heeft geheel onver wacht als eerste ziekenhuis in Nederland spontaan be sloten met Roy Wiener in zee te gaan. De directie zegt het probleem van de bezor ging van lektuur en post in haar ziekenhuis te onder kennen. „Tot dusverre", aldus een woordvoerder van de afde ling voorlichting, „hadden we niemand in huis, die echt tijd kon vrijmaken voor dit soort zaken. Het plan van de heer Wiener is ons dan ook zeer welkom. We hebben er grote behoefte aan." Het Eli sabeth Ziekenhuis hoop in mei met de rijdende kiosk te beginnen. De organisatie van het project wordt geheel in handen gesteld van de Am sterdammer. De krant aan bed. een nieuwe service. AMSTERDAMMER WIL DIRECTIES OVERTUIGEN: LEIDEN „Rijdende kiosken", bijna nie mand heeft er misschien nog ooit van gehoord. „Maar daar zal hopelijk snel ver andering in komen", aldus Amsterdam mer Roy Wiener (32), die sinds kort de Nederlandse ziekenhuizen warm probeert te maken voor zijn ideeën op dat punt Wat Wiener wil, is dat alle ziekenhuizen in de toekomst gebruik gaan maken van rijdende kiosken die lektuur aan het bed van de patiënt bezorgen. De ervaring van de gemiddelde „bed"patiënt leert dat de bezorging van de post, de krant of het weekblad vaak nog te wensen overlaat. Roy Wiener, die verleden jaar een tijd als lopende patiënt in het Amsterdamse Bin nengasthuis is verpleegd, kan daarover meepraten. Nu hij weer volledig hersteld is, kan men hem zowat dagelijks aantref fen in de ziekenhuizen in het land waar hij de directies moeizaam probeert te over tuigen van het nut van zo'n karretje met dag- en weekbladen. Vorige week bezocht Wiener het Diaconessenziekenhuis in Lei den en het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. Met het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) heeft de ambitieuze Amster dammer inmiddels ook contacten aange knoopt Roy Wiener: „Tja, ik heb nooit goed begrepen waarom een patiënt in een ziekenhuis 's morgens niet gewoon zijn krantje zou kun nen lezen. Over het algemeen is het zo, dat pas 's middags of 's avonds bij het bezoekuur familie of kennissen de begeerde krant of tijdschriften meebrengen. De hal-kiosk in het ziekenhuis is voor de meeste patiënten zelf moeilijk bereikbaar. In afwachting van de fa milieleden ligt men zich dan wel intussen stierlijk te vervelen. Sommige zalen moeten het vaak slechts stellen met een of twee kranten. Dat is niet genoeg en ook niet juist. De patiënt moet de kleur van zijn krant na melijk zelf kunnen kiezen. Een rijdende kiosk zou een oplossing kunnen bieden. Dat karretje zou bijvoorbeeld twee keer per dag, 's ochtends en 's avonds bij de patiënt langs moeten komen met de gewenste lektuur. De bladen die men wil lezen, geeft men bij de opname in het ziekenhuis aan de receptie op. Ook losse nummers zouden aan de kiosk te koop moeten zijn. Tegelijk kan de besteller dan ook de,post, bloemstukken en andere dingen in het voorbijgaan uitdelen. Dat be spaart de verpleging ook weer werk." Uitgevers Roy Wiener legt terwijl hij zijn plannen met verve uiteenzet een grote ordner met reacties van ziekenhuizen en organisaties op tafel neer. Om zijn plan te laten slagen heeft hij ook de medewerking van de uitgevers van de dag- en weekbladen nodig. Dezen zouden hun bladen tegen een gereduceerd tarief aan Wiener dienen te verkopen, zodat de patiënt aan bed de normale prijs van de losse num mers kan worden berekend. De reacties van de uitgeverswereld liegen er niet om. Wiener toont brief na brief waarin hem zondermeer alle medewerking van die kant wordt toege zegd. Daarbij blijft het echter niet: de Consu mentenbond en patiëntenorganisaties staan allemaal achter de simpele en tegelijk zo baanbrekende ideeën van Wiener. De uitge versmaatschappijen zijn trouwens best wel blij met de bezorging van leesvoer zoals de Amsterdammer dat voorstelt. Ze zouden dan namelijk op een makkelijke manier af komen van allerlei administratieve verwerkings moeilijkheden in het adressenbestand en be zorgingsapparaat als een abonnee toevallig in het ziekenhuis belandt en daar toch zijn krantje wil blijven lezen. Wat de bemanning van de rijdende kiosk betreft, wordt gedacht aan mensen die dagelijk een paar uurtjes van hun tijd kunnen missen. De ziekenhuizen zelf beschikken meestal over adressenlijsten van voormalige werknemers, die overdag nog wel iets om handen willen hebben. Kritiek „Het punt is alleen", vertelt Roy Wiener, „dat iedereen positief tegenover het plan staat, be halve de ziekenhuisdirecties. De patiënten, het verplegend personeel, de hoofden van de afdelingen, ze zien het allemaal zitten, maar bij de top van de ziekenhuizen is het tot dus- krijgt verhalen te horen dat ze bang zijn voor besmettingsgevaar van buitenaf als de kiosk langs de bedden gaat. Maar dat zou je juist mooi kunnen ondervangen door de beman ning van zo'n kar uit eigen gelederen te wer ven en door ze in het ziekenhuis van tevoren te keuren." Ook de kritiek dat zijn project een commer ciële bijsmaak heeft, wijst Wiener van de hand. Zijn winst zal hij slechts verkrijgen uit de kortingen die de uitgevers hem verlenen en de vergoeding van de ziekenhuizen als de post door zijn „news agency" wordt bezorgd. Een en ander zou in de Engelse ziekenhuizen al de gewoonste zaak van de wereld zijn. Het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag is het enige ziekenhuis in het land waarin een soortgelijk idee als dat van Roy Wiener al ja ren geleden probleemloos in praktijk werd gebracht. „Trouwens," zo zegt Wiener, „het gaat me in de eerste plaats helemaal niet om het geld. Ik heb op dit moment gewoon niets anders te doen. Ik vind het leuk en ook erg nodig. Ik denk dat de ziekenhuiskiosken het streven naar winst eveneens niet ontzegd kan worden. En bij mij staat het belang van de patiënten voorop. Dat zoiets een kostendek kende organisatie vereist, lijkt me in dit op zicht niet zo heel erg vreemd." Zevenhoven Burgemeester en wethouders van Zevenho ven hebben een voorstel klaar liggen om een aantal raads commissies in te stellen, die b en w van advies en bijstand zullen dienen. Tijdens de openbare raadsvergadering van vanavond zullen zij dit voorstel aan de raadsleden voorleg gen. Het is de bedoeling dat er drie raadscommissies in het leven zul len worden geroepen, te weten: een commissie algemeen be stuurlijke zaken, een commissie financiën en een commissie o- penbare werken en ruimtelijke ordening. De commissies hebben tot taak b en w van advies te dienen en bij te staan over aange legenheden op het specifieke terrein waarvoor zij zijn ingesteld. B en w kunnen na overleg met de commissies de taakstelling nader concretiseren. Als er onderwerpen zijn die verschillende commissies aangaan, kunnen zij de hoofden bij elkaar steken in een verenigde vergadering. Indien het voorstel door de raad zal worden aangenomen, zullen de leden voor de commissies vanavond uit en door de raad be noemd worden. Zij blijven lid van een commissie tijdens de zit tingsperiode van de raad. Niet-raadsleden zullen niet in de com missies zitting kunnen nemen, tenzij er behoefte is aan een des kundig adviseur. Dit zal door elke commissie te overwegen zijn. De vergaderingen van de commissies financiën en openbare werken en ruimtelijke ordening zullen openbaar zijn, tenzij de te behandelen onderwerpen van dien aard zijn, dat zij achter ge sloten deuren besproken moeten worden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd ADVERTENTIE DEN HAAG - Dit jaar bestaat de BOVAG, de bekende landelijke or ganisatie van automobiel- en garagebedrijven, 50 jaar. Deze organisatie heeft niet alleen op voortreffelijke wijze de belangen behartigd van circa 7500 autobedrijven (98% van het totaal), maar heeft in de loop van de tijd ook een aantal maatregelen genomen die voor de weggebruiker van belang waren. BOVAG-garantie op gebruikte auto's tegen aansprakelijkheid tegenover derden), een belangrijke stap ten aanzien van het volledig aanvaarden van aansprakelijkheid van de cliën ten van de bedrijven, zijn er in de loop van deze 50 jaar nog enkele be langrijke zekerheden geboden. De meest in hel ooglopende daarvan is wel geweest de invoering van de BOVAG garantie op gebruikte au to's. Deze garantie biedt de koper van een gebruikte auto de zekerheid, dat men een deugdelijke en betrouw bare auto koopt. Want wanneer bin nen een termijn van 3 maanden (of 10.000 km: datgene wal het eerste bereikt wordt) verborgen gebreken blijken, dat moet de verkoper op zijn kosten de betreffende onderdelen vervangen. Recentelijk is deze ga rantie nog uitgebreid ten aanzien van de geleverde werkzaamheden die hieruit voortvloeien. Ook deze ko men nu volledig voor rekening van de verkoper, als de garantie geldt. Hel BOVAG-garantiebewijs voorziet in een bemiddeling door de BOVAG. indien de koper en verkoper niet lol overeenstemming komen over de zich wenden tot de ANWB/BOVAG- geschillencommissie die een bindend advies uitbrengt. Jubileumshow De BOVAG occasionshow die a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag weer in de Groenoordhallen gehouden zal worden, zal in verband met het jubi leum van de BOVAG een extra fees telijk tintje krijgen. Echt de moeite waard om daar eens even een kijkje te gaan nemen, vooral omdat er een grote keus is uit honderden goede gebruikte wagens in verschillende prijsklassen. Als u dus overweegt een gebruikte auto aan te schaffen of als u gewoon eens wat meer wilt weten over de jubileren de BOVAG en haar activiteiten, oriën teert u zich dan tijdens de BOVAG OCCASIONSHOW op 20, 21 en 22 maart in de Groenoordhallen Leiden Engelse po brengt 210 gulden op ZEVENHOVEN De ling, georganiseerd voetbalvereniging S.V. venhoven heeft dit week de reeds een redelijk 1 in het laatje gebracht. Kr}' men vorig jaar op de eet| avond 7800 gulden bint nu was de opbrengst Ij*, gulden. Aanstaande dagavond zal de (mee nog drukker bezochte) ri de avond worden gehoud De veiling, gehouden voetbalkantine, trok ee lijk aantal bezoekers koopjes, die onder hamei van Willem Klijn geveild den, gingen soms prijzen naar een ni naar. Zo bracht een Engel 210 gulden op. De paling goed in de markt en ging prijzen van 40 tot 50 g per pond van de hand. vrouw Korts werd voor gulden een levend kalf rij] De gratis verloting met hoofdprijs een weekend t twee personen in een hotel gens in Nederland of weekend voor het hele g in een bungalow ergens ii derland werd gewonnen Zevenhovenaar H. Hilders "Zo heeft meu Ge het gewild" OUD ADE Toneelver ging V.I.O.S. brengt 21, 21 23 maart het blijspel heeft meu Gerre het gew ten tonele. De voorstellin worden gegeven in Dorpshuis in Oud Ade e: ginnen 's avonds om uur. De dolkomische situaties len zich af rond de erfenis meu Gerre. De toegangski ten zijn verkrijgbaar Buschauffeur grijpt vandalen TER AAR/NIEUWKOOf n tl 1 f nht heeft een paar vandalen kraag gevat en regeli naar het politiebureai Nieuwkoop gereden. Ongeveer ter hoogte Nieuwkoop zag de Alpht chauffeur in zijn spiegel enkele jongens met mcf een bank bewerkten. Restf zette hij zijn bus aan de j van de weg en sommeerdl jongens in zijn buurt te zitten. Via een passerende tomobilist werd de Ni< koopse politie gewaarschi waarna de chauffeur r recht naar het politiebu reed. De twee scholieren r ten eerst hun maandaboj ment kwijt en moeten nu. draaien voor de aangeri schade, die begroot wordj» ongeveer 1000,-. dei Rommelmarkt De Wijk jffe der WOUBRUGGE In hejruk der van het project Mad he organiseert de afdeling 1 brugge van de Neder lam Bond voor Plattelands^ wen een rommelmarkt, de baten zullen in India o| dingen, gereedschappen, den,gezondheidsprojecte£l worden bekostigd. De wereldbond voor PI landsvrouwen heeft ter genheid van haar vijftig; besaan een oproep gedaai een eenmalige aktie te oL g steunen. Deze aktie isl f project Madurai. De opbrf ten zijn dus voor enkele terverenigingen in India zaterdag 22 maart organii de Plattelandsvrouwen i rommelmarkt in veren# gebouw De Wijk. Er een grabbelton, een plaj stand, een smulstand en stripboeken- en grammof platenstand. De Wijk pend van 14.00 uur to Inbraak in ?eer, bloemenkiosk chri Q ii LEIDEN Inbrekers hl"> 1 het afgelopen weekendL bloemenkiosk aan de Staf^dr weg voor een bedrag gulden benadeeld. De d gooiden met bakstenenr grote ruit van de kiosk namen een hoeveelheid uit de kassa alsmede een tal girobetaalkaarten draagbare radio mee. n8en i peni De Zwaan heropend KATWIJK Het beL dit jaar door brand zwa schadigde restaurant Zwaan is gistermiddag cieel heropend. Uiterlijk het restaurant aan de K**,-.» se Boulevard geen verani gen ondergaan, terwijl zet aan de binnenkant, meer aan de eisen van aangepast is. 1 'gi^J va H

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4