Vorm verlies jax is gezwets Schoenaker hoopt dat rood een gele kaart wordt Schulden voetbalclubs nemen steeds verder toe Finale zwaarweltergewicht al in voorronden gebokst Mini-trip naar Londen ^PÖRT fjbeenhakker: Dorjee naar Excelsior AARDE SPELERS GESCHAT OP 178 MILJOEN GULDEN imman op weg tar kampioenschap VEEL VOORTIJDIGE BESLISSINGEN IN TITELSTRIJD LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 PAGINA 17 TERDAM Leo Beenhakker doet npachtige pogingen om zijn ploeg een t onder de riem te steken. De technische heer van Ajax wil niets weten van nverlies waarmee de koploper in de Ere- isie zou kampen. Allemaal gezwets van ionen, die er, naar zijn zeggen, genoegen fcheppen om Ajax te zien uitglijden. )pnneer wij volledig zouden zijn gebleven te- [Roda, hadden wij gewonnen. Daarvan ben bvertuigd. Spelen met tien man' gaat een Ég niet in de koude kleren zitten. Ik vind jdan ook zeer overdreven, als na het verlies "anjn Roda ineens gesteld wordt, dat Ajax met (nverlies te kampen heeft. De extra ruimte ;endde tegenstander kreeg, brak ons op. Nor- 01 gesproken zou bij die tweede treffer voor- zijnjper Marijt al in een eerder stadium aange- weeÉ zijn. Nu gebeurde dat niet", i, dmhakker wees gistermiddag vlak voor het 'lietjrek van Ajax naar het trainingskamp in vierjsenaar om zich voor te bereiden op het dède duel met Strasbourg op het verschil in obeh>retatie van de rode kaart van Dick en Hans Kraay. „Excelsior heette kif)jiet wegzenden van Kraay gehandicapt te y NVoor osn gold dat klaarblijkelijk niet. Wij nupen gewoon met vormverlies", merkte de schamper op. hoe zit het dan met Simon Tahamata? De lurvivoetige linkerspits werd in Kerkrade aan :e c«ant gehouden, omdat hij momenteel een iere periode doormaakt. Spreekt Beenhak- -""Tichzelf in dit geval niet tegen? „Ik bemerk groei in de vorm van Simon de afgelopen en, na een periode waarin hij erg vlak 1de. Ik vond het echter beter hem tegen i uit de basis te houden. Vraag me niet rom, want daar geef ik geen antwoord op", rn zijn maatregelen getroffen om Tahamata ischerming te nemen. De afgelopen maan- nam zijn populariteit schrikbarende vor men aan, die uitmondden in allerlei nevenacti viteiten, geleid door Maarten de Vos van Inter Football. Met die commerciële escapades moet het voorlopig afgelopen zijn, luidde de terechte eis van het bestuur van Ajax, zodat Tahamata zich weer voor de volle honderd procent bezig kan houden met het voetbalvak. De blessure van Schrijvers is nog lang niet ge nezen. De medische begeleiding bij Ajax vraagt zich af of het wel verantwoord is om hem op te stellen. Het lijdend voorwerp zelf: „Er zijn geen alternatieven. Met of zonder pijn, ik ben tegen Strasbourg op mijn post. Er zal de komende da gen nog flink worden gesleuteld aan de pijnlij ke botten en spieren in mijn schouders, maar niemand kan de garantie van fitheid geven op dit moment. Verantwoord? Dat zal woensdag avond na afloop blijken". Wanneer we de film een kleine twee weken te rugdraaien zien we Ajax in Frankrijk met 0-0 gelijkspelen tegen Strasbourg in de eerste wed strijd van de kwartfinales in de strijd om de Europese beker voor landskampioenen. Een gunstige uitgangspositie, maar toch... Leo Been hakker: „In Frankrijk hebben de jongens slecht geluisterd en hun opdrachten ver .beneden ni veau uitgevoerd. Het middenveld werd door Ajax zelf kapot gespeeld. Er ontstond veel te veel ruimte tussen verdediging en aanval, waardoor de afstanden door de middenvelders nauwelijks overbrugbaar bleken. Daarom zal de defensie morgenavond beter moeten aanslui ten en de spitsen bij balverlies meer aandacht moeten besteden aan het terugverdedigen". Beenhakker ziet nog geen onheilswolken nade ren boven het Amsterdamse kamp. „Er is nog helemaal niets aan de hand. Ondanks de neder laag tegen Roda hebben we nog een grote voor sprong in de competitie, zitten we in de halve finale van de strijd om de KNVB-beker en heb ben we ondanks het tegenvallende gelijkspel in Frankrijk goede perspectieven om door te drin gen tot de halve eindstrijd in de Europa Cup I". ERIK VISSER Dick Schoenaker: als het geel wordt, is het zijn derde kaart in dit seizoen. AMSTERDAM Dick Schoenaker is nog altijd onder de indruk van de rode kaart, die scheidsrechter Egbert Mulder hem zondag tijdens de wed strijd Roda-Ajax gaf. "Ik kan er nog steeds niet bij", moest de gisteren nog altijd aangeslagen Schoenaker kwijt. „Er was geen boze opzet in het spel. Degens hield mijn hand vast en ik wilde me met mijn vrije arm losma ken". De bestraffing van Mulder vindt Schoe naker veel te hoog en hij kan niet nala ten het incident van zondag te vergelij ken met andere overtredingen, die veel minder zwaar werden bestraft. „Heb je die wedstrijd tussen PSV en FC Den Haag voor de beker op de televisie ge zien? Adrie van Kraay maaide Harry Melis tegen de grond en kreeg slechts een gele kaart en ik word voor het voor valletje van zondag uit het veld ge stuurd". De zaak Schoenaker zal door de straf- commissie van de KNVB mondeling worden behandeld. Aanvankelijk dacht de Ajacied aan kwijtschelding van de straf, maar die wens blijkt de vader van de gedachte.Tijdens de mondelinge be handeling zal hij aansturen op een ver lichting van de straf. Een omzetting van een rode naar een gele kaart derhalve, waardoor de schade nog enigszins wordt beperkt. Helemaal kansloos is Schoenaker niet, want ook vorige week toonde de straf- commissie clementie toen de Cambuur- speler Oekie Hoekema wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Evenals in het geval Hoekema koos de direct be trokken tegenstander partij voor Schoe naker, want Degens haastte zich na af loop van de wedstrijd te verklaren, dat er volgens hem geen sprake van opzet was. Mocht de rode kaart worden omgezet in een gele, dan wacht de international toch een schorsing omdat er reeds twee gele kaarten op zijn straflijst staan.'Tn de competitie kreeg ik een gele kaart. Dat was in de uitwedstrijd tegen Feyenoord toen ik aanmerkingen had op de leiding van Jan Keizer". De andere „bon" is het gevolg van een wissewasje in het Spaanse Bernabeutoer- nooi, gehouden in de aanloop van het huidige seizoen. „Daar begrijp ik niets van", aldus Schoenaker. „Ook Frank Arnesen en Piet Wijnberg werden daar bestraft. Alleen Piet en ik kregen een aantekening op ons strafblad. Frank heeft er niets meer van gehoord. Dat zegt genoeg over de willekeur waarmee wordt gehandeld". ROTTERDAM Hans Dorjee is kandidaat nummer één om bij Excelsior de straks vacante trainersfunctie, na het vertrek van Thijs Libregts, te gaan vervullen. Vorige week vond er tussen Dorjee en Excelsior al een oriënterende bespreking plaats. Deze week zal er ver der worden gepraat tussen bei de partijen. Tips voor Duindigt WASSENAAR Duindigt opent woensdagmiddag zijn poorten voor het nieuwe draf-en renseizoen. Op de eerste dag staan zeven dra verijen en drie rennen op het programma. De eerste start is om 14.00 uur. De re- namatrices en -amateurs ko men de eerste dag gelijk in actie. Het is erg moeilijk om voor deze openingsmeeting bij de rennen prognoses te maken. De volbloeds van Duindigt zijn door training op de All-Weatherbaan in goede conditie. Ze „vliegen" volgens sommige trainers. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips luiden: OPENINGSPRIJS: Tirana- mes, Tessa Buitenzorg en Tempo Rara. DUINWIJKPRIJS: Marcel Raaphorst, Hendrik d'Eerste en Pennanth. VOORJAARSPRIJS: Sorry H, Tafna en Sjalom Antole. TULPENPRIJS: Royal Per former, Sally Scott en Speed Westlandia. DUINZIGTPRIJS: Rock Lane, Kasto en Guernella. FORSITIAPRIJS: Royal Prise, Sirames en Sunny Pride. HYACINTENPRIJS: Ramzes, Rocky Marciano en Sam Avon. LOFTY DREAMERPRIJS: Corkstone, Country House en Margot. JASMIJNPRIJS: Rapid Bui tenzorg, Romeo Hollandia en Rapid Buitenzorg. SNEEUWKLOKJESPRIJS: Ossian, Perfect Wilkes en Ozo Hollandia. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De spelers van de betaalde lalclubs hebben tesamen een geschatte de van 178 miljoen. Het leeuwendeel dit bedrag bestaat uit spelers in de 18 ere- iieclubs, namelijk 132 miljoen. De rest, miljoen, staat voor de waarde van. de spe- jin de 19 eerste divisieclubs. Dit blijkt uit onderzoek dat een accountantsbureau in lacht van het Budget Bewakings Instituut I) heeft uitgevoerd. Het BBI, dat het rap- inmiddels aan de regering heeft aangebo- 'loudt in het kader van de overheidsbijdra- n het betaalde voetbal, toezicht op de toudingen van de clubs. Uit het onderzoek iet BBI is verder gebleken dat de finan- n de voetbalclubs in de afgelopen drie jaar steeds slechter zijn geworden. Zo namen de gezamenlijke tekorten op de begrotingen toe van 16 miljoen in 1977 naar 25,6 miljoen in 1979, vastgesteld op 30 juni. De clubs in het betaalde voetbal proberen de te korten op hun begrotingen in toenemende mate te dekken via leningen waardoor de schulden bij de overheid, banken, bedrijven en particulieren zijn opgelopen. Zo namen de schulden van de clubs bij de overheid toe van 4,7 miljoen in 1977 tot 4,9 miljoen in 1979. De schulden aan banken liepen over dezelfde periode op van 1 miljoen naar 2,5 miljoen, terwijl bij bedrijven en particulieren de schuld toenam van f2 miljoen naar ƒ5,1 miljoen. 19,5 miljoen naar 24,4 miljoen. Volgens het BBI trachten dan ook meer en meer clubs via het afsto ten van goede spelers, en de baten die daaruit voortvloeien, de tekorten op de begrotingen te dekken. Gemeenten en plaatselijke groeperingen zijn zelfs vaak alleen bereid een lening af te slui ten als zij de garantie krijgen dat schulden met de verkoop van spelers worden gedekt. TRANSFERS Het BBI wijst daarbij op het gevaar dat de voortdu rende verkoop van goede spelers door de clubs kan leiden tot minder aantrekkelijk voetbal en daar door minder publiek. Hierdoor neemt dan de re cette voor de club af waardoor het gat op de begro ting alleen maar groter wordt. Overigens leggen de clubs vooral toe op de transfers van spelers. Uit het onderzoek van het accountantsbureau blijkt dat alle clubs over de seizoenen 1975-1976 tot en met 1977-1978 40 miljoen voor nieuwe spelers uitga ven en 34 miljoen ontvingen door de verkoop van spelers. Het tekort van 6 miljoen werd voor al veroorzaakt door betalingen aan amateurclubs, handgelden aan spelers en bemiddelingskosten. Achttien clubs hadden over de drie seizoenen een negatief resultaat uit het aan- en verkopen van spelers van totaal 12 miljoen. Daaronder waren alle clubs die in die jaren Europees voetbal speel den te weten PSV, Ajax, FC Den Haag, Roda JC, FC Twente, Feijenoord en AZ '67. De bijdrage van deze clubs was ongeveer de helft van het negatieve saldo. Sinds het seizoen 1977-1978 hebben zowel Ajax als Feijenoord een positief financieel transfer resultaat. Tegenover de achttien verlieslijdende clubs staan negen clubs met een positieve transferbalans van bijna zes miljoen gulden. De overige tien clubs hadden een winst- en verliesrekening van trans fers tussen 100.000 positief en 100.000 negatief. Tot die marginale clubs" behoorden volgens Wet BBI Cambuur, SC Amersfoort, SVV, Heracles, Veendam, Helmond Sport, Heerenveen, FC Vlaar- dingen en FC Dordrecht (nu DS' 79). Op basis van de uitkomsten van het onderzoek stelt het BBI dat er sprake is van en continue geldstroom van een aantal topclubs naar negen tot elf clubs die hun te korten op de begroting dekken door de verkoop van spelers. Er waren echter slechts vier clubs die daar ook werkelijk geld aan overhielden. Daarbij speelden de „marginale clubs" geen rol, aldus het BBI. ADVERTENTIE. enthe heeft een brochure et komplete hotel- en bungalow - ïgementen. '\oor- of naseizoen is het er heerlijk wandelen of fietsen van- je bungalow of gezellige hotel. Drenthe heeft nog zóveel Éerepte natuur en is daarom ideaal voor korte of lange lanties. Stuur de bon op en kom 's gauw een paar dagen It op verhaal. LC 183 j Ion voor Drenthe Stuur mij per omgaande e brochure „Drenthe bungalow- en hotelarrangementen." [ostcode/plaats: i aan Prov. VVV Drenthe. Int woordnummer 162. M00 VB Assen. Tel: 05920 -143 24. jWARDEN Groot- Ér Jan Timman verovert eeuwarden naar alle 'phijnlijkheid de natio- ichaaktitel, die hem vo- Rr op zo'n verrassende door Gert Ligterink Ontfutseld. In de tiende wees hij concurrent er Vliet gedecideerd te- fimman leidt met een Tong van een vol punt as Ree, die met wit spe tgen Scheeren niet ver- n remise kwam. >uder Gert Ligterink is »k gestart om Timman kunnen bereiken, maar ihaalactie mag er zijn. tn vloerde hij Böhm met Vogel ging tegen Van Sn onder, mede als ge- fan tijdnood. Van der h had weinig moeite met !h zwak verdedigende 1—0; Carlier-v. Wijgerden 0—1; Böhm-Ligterink 01; Vogel-v. Dop 01; Timman-v.d. Vliet 10; v.d. Wiel-Iangeweg 10. Stand tien ronden: 1. Timman 7 1/2 i Vogel beiden 4 pnt.; 13. Kuijpers 3 1/2 pnt.; 14. Carlier 1 pnL In de vierde ronde van het E.E.G.-schaaktoernooi in West Berlijn heeft Nederland een voorlopig onbeslist behaald tegen Frankrijk. Drie partijen werden remise. De ontmoeting tussen D. Roos en Rob Hartoch werd afgebro ken. Door dit resultaat bleef Nederland op de tweede plaats achter Groot Brittannië, dat een punt meer heeft, maar een wedstrijd meer speelde. Gedetailleerde uitslag Nederlands viertal: Giffard-Bouwmeester 1/2 1/2; D. Roos-Hartoeh afg.; Golden- berg-Hofland 1/2—172; L. Roos-De Lange 1/2—1/2. DEN HAAG Het begin van het toer nooi om de Nederlandse bokstitels is elk jaar moeizaam. Deze keer vormde daarop geen uitzondering. De voorron den, die gisteravond in het sportcen trum De Houtzagerij in Den Haag wer den gebokst, dienden om het kaf van het koren te scheiden. Helaas was er te veel kaf, zodat er niet veel te scheiden viel. Slechts een enkele partij stak hui zenhoog uit boven de brij van middel matigheid. Dat was het duel tussen de zwaarwelters Raamsdonk( Amster dam), de regerend kampioen, en de Rotterdammer Lefeber. Het was de fi nale waardig maar door deze ongeluk kige loting viel een van de beste van de zeven ingeschreven zwaarwelters af. En dat was Jan Lefeber. Niet iedereen in de bomvolle sporthal was het met die uitslag eens. De uitstekende technicus Raamsdonk die, evenals Lefe ber, deel uitmaakt van de boksploeg van Jong Oranje, kan uit alle standen, dus ook vanuit de verdediging, stoten. De agressie vere Lefeber bokste evenwel een sterke tweede ronde en zette zijn offensief in de derde voort. Raamsdonk kreeg het zelfs zeer zwaar maar louter gezien de capaci teiten verdiende hij de zege in dit waarlijk schitterende duel, waarbij ook zal hebben meegespeeld dat hij tiltehouder is. Het ziet er naar uit dat hij zijn titel zal prolongeren. Hoewel Burleson(Amster- dam) door opgave van de Leidenaar Lan- trok in de tweede ronde (rechtse counter waarna Lantrok na de verplichte acht tel len van verder boksen afzag) in de vol gende ronde kwam en Smit(Rotterdam) eveneens door opgave in de tweede ronde won van Lodewijks (Eindhoven) lijken zij geen ernstige belemmeringen voor Raamsdonk. De enige onbekende in dit gezelschap is nog Consentino, een metter daad onbekende in het geheel van de zwaarwelters. Het ziet er opverigens niet naar uit, dat dit jaar de titels bij verrassende deelne mers terecht zullen komen. Wel zijn er slechts vijf, die hun kampioenschap ver- dedigen.Een van hen is de superzwaarge wicht Tiben (Amsterdam), die in een ge zelschap van drie veel mindere goden de aangewezen winnaar van het toernooi is. Hij versloeg Tjalsma (Heerenveen), die in de tweede ronde op een rechtse counter liep en opgaf. De andere twee, Van Brug- gen(Utrecht) en Marklus(Amsterdam), voerden een zeer slechte act op, die de Utrechter won. Hij mag geen barrière voor Tiben zijn. DIEPTEPUNT Het peil moet helaas weinig verheffend worden genoemd. Het dieptepunt viel bij de halfzwaargewichten, van wie er vier in de ring kwamen, die voor het nodige oponthoud zorgde. Tot viermaal toe - en er moest twee keer een partij langdurig worden onderbroken - moesten de ring- bouwers er aan te pas komen om zwakke KANS plekken in de vloer te ondersteunen. Geen beste beurt bij de organisatie van een Nederlands kampioenschap, ook al betreft het maar voorronden. strijd naar zijn hoek. Ook Hak (Eindho ven) won voor de limiet, wat trouwens in acht van de veertien partijen gebeurde. Met een furieuze aanval in de tweede ron de haalde de Eindhovenaar Rijk (Jutfaas) neer met een linkse hoek, waarna er pal daarop nog een volgde en de scheidsrech ter ingreep. De weltergewichten strijden om de va kante titel van Willems.Vier van He acht ingeschrevenen kwamen in de ring. Akis (Emmen) maakte de meeste indruk. Hij versloeg de vreemde dartelaar Felter (Amsterdam) tegen wiens slechte boksen eenvoudig geen partij is te maken. In de andere partij in dit gewicht stootte Hadi (Amsterdam) wel veel meer dan v.d.Aa (Den Bosch) maar ook veel onreglemen tair en onzuiver, waardoor de Bossche naar toch terecht tot winnaar werd uitge roepen. Wat Wels(Arnhem) en Slotboom(Arn- hem), die acht tellen rust kreeg in de tweede ronde na een korte rechtse hoek en daarna na een serie opgaf, en Roukema (Leeuwarden) en Voorn (Amsterdam) lie ten zien kan de toets der kritiek nauwe lijks doorstaan. Wels noch Voorn met zijn krachteloze stoot zullen kampioen La Cruz kunnen onttronen. Dat mag even min worden verwacht van De Jonge en Citoci, die nog niet in de ring kwamen. Bij de lichtwelters gaat het om de vakante titel, daar Eversteijn naar de profs is over gestapt. Huigenvoort (Den Bosch) over won door interventie van de scheidsrech ter in de derde ronde Muis (Assen), die zeer moedig partij gaf, onvervaard in vocht maar in de tweede ronde toch acht tellen rüst moest nemen na een stroom stoten. In de derde ronde zond de scheids rechter de dappere Muis in deze ongelijke Resteerden de middengewichten, bij wie de Zuidhollandse kampioen Van der Tak een uitnemende kans maakt de door de gestopte Magielse achtergelaten titel te veroveren. Hij heeft zich kennelijk zeer intensief voorbereid op dit toernooi, stoot harder en zuiverder dan voorheen en joeg Masseurs (Roosendaal) constant door de ring. Van der Tak bepaalde het hopge tempo, stootte knappe series en nam geen risico. In de derde ronde gaf hij Masseurs met een rechtse hoek acht tellen rust, waarna de helper van de afgematte Brabander de handdoek in de ring wierp. Merkwaardi gerwijs kwam ook de Dordtenaar Doorn weer in de ring. Hij was in de Zuidhol landse titelstrijd in de halve finales door V.d.Tak uitgeschakeld en er was bepaald dat alleen finalisten van de districtsstrij den mochten inschrijven. Doorn was er niettemin toch, bokste een zeer slechte partij tegen Bronshoff (Amsterdam) die er nog minder van terecht bracht en derhal ve de vaderlandse titelstrijd kon vergeten HERMAN VAN BERGEM ADVERTENTIE 'Chicago' is de naam van de bruisende Amerikaanse musi cal, die met groot succes speelt in het Cambridge Theatre in hartje Londen. Het is uw avondje-uit als u deelneemt aan de mini-tour naar Londen, die uw krant van vrijdag 18 tot en met zondag 20 april 1980 organiseert. Aan deze mini-trip is behalve een zeereis ook een sight seeing tour door Londen en bezoeken aan St. Pauls Cathe dral en Westminister Abbey (met zijn kunstschatten) verbon den. U vertrekt op vrijdagmorgen om kwart over tien uit Den Haag (Centraal Station) of om kwart voor elf uit Rotterdam (gebouw Rotterdams Nieuwsblad-Coolsingel). De Maaskant touringcars brengen u via een pauze in Gent naar Oostende. Daar scheept u in op één van de passagiersschepen van Ma ritiem Transport en na een vier uur durende zeereis (bij da glicht) over Het Kanaal arriveert u in Dover. Via Canterbury rijdt u naar het Queens Park Hotel In Zuid-Londen waar een moderne kamer en een smaakvol diner u wacht. Zaterdagmorgen maakt u een sight-seeing tour door Lon den langs alle bekende gebouwen (Tower, Parlementsge bouw, Downingstreet 10, Big Ben en Buckingham Palace), pleinen (Piccadilly Circus, Trafalgar Square) en straten (Re- gentstreet, Strand, Pall Mall). Uitgestapt wordt bij St. Pauls Cathedral en Westminister Abbey waar onder meer de kunstschatten worden bezichtigd. 'a Middags gaat u naar Hyde Park, waar u in de omgeving van het winkelcentrum (Oxfordstreet) wordt afgezet. Na het diner in het Queens hotel gaat u 'a avonds kijken naar de musical 'Chicago' in het Cambridge Theatre midden in deze dynamische wereldstad. Zondagmorgen kunt u een bezoek brengen aan het wassen beeldenmuseum van Madame Tussaud (in Engeland betalen) en na de speakerscorner In Hyde Park te hebben gezien gaat het terug vla Dover, de oversteek over Het Kanaal en Oos tende naar resp. Rotterdam en Den Haag. Aankomst ca. 22.30 uur. De prijs van dit weekendje Londen Is ƒ275,- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. (Prijsverhoging olietoe slag voorbehouden). Toeslag éénpersoonskamer is 30,-. Inbegrepen: Ixvervoer per touringcar Den Haag/Rotterdam-Londen v.v.; zeereis Oosteinde-Dover v.v.; twee overnachtingen in Queens Hotel (alle kamers bad- /douche, toilet, telefoon, radio en televisie), twee maal En gels ontbijt en twee maal diner in dit hotel; slght-seeing tour door Londen en entree voor 'Chicago'. U krijgt gelegenheid voor eigen rekening lunches te gebrui ken, alsmede op de laatste dag het diner aan boord la carte In het restaurant of in self-service restauraht). Minimum aantal deelnemers: 50. Inlichtingen boeken (na 9 uur en niet op zaterdag) bij Sijt- hoff Pert, Bureau Organisatie, Den Haag. Tel.: 070-8359.18. Bij voldoende belangstelling wordt deze trip op vrijdag 25 april 1980 herhaald.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17