aus in brief: Eucharistie teken en aarborg voor eenheid in de kerk L Sector vouwkarton in verzet tegen selectieve overheidssteun elangstelling voor godsdienstige ectuur in Verenigde Staten taant Tpeen concurrerende Spelen maar evenement op hoog niveau Üubandrio n Omar Dhani Vachten liscussie over loodstraf in ndonesië af Begin dreigt zijn meerderheid te verliezen kerk wereld ANDERE BEDRIJVEN EVEN MOEILIJK ALS OKTO Meubelfabriek Oisterwijk ,ve d e«.( KORTE METTEN t ilNNENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 PAGINA 1£ MOSKOU IN GENEVE TER DISCUSSIE ENEVE In Genève zijn gisteren besprekin- n begonnen over het houden van alternatieve ortwedstrijden voor de landen, die de Olym- 'q sche Spelen in Moskou willen boycotten. De ij jeenkomst, die in de Britse ambassade plaats is tot stand gekomen op initiatief van Jtici van Australië, Groot Brittannië en de renigde Staten. Ook Nederland is met een larnemer vertegenwoordigd, evenals Kenia, oedi Sarabië, Costa Rica, de Dominicaanse mbliek, Portugal, Soedan, Canada en de lippijnen. Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, ^uglas Hurd, verklaarde: „Ik hoop dat er een suggesties naar voren komt. We willen geen concurrerende Olympische spelen, maar meer een evenement dat de sportmensen, of zij nu wel of niet naar Moskou gaan, in staat stelt zich op een hoog niveau met elkaar te meten". In Zwitserland heeft Thomas Keiler, de voorzitter van de Internationale Federatie van Sportorgani saties (AGFIL) nogmaals verklaard, dat de Spelen in Moskou door moeten gaan en dat elke poging om alternatieve spelen te organiseren, dient te worden afgewezen. Keiler zei dat de sportorganisa ties zich met alle middelen tegen staatsinmenging moeten weren. Volgens hem kunnen de landen van het westen geen wedstrijden organiseren zon der de medewerking van de internationale sport bonden. „Wij verzetten ons ertegen, dat de sport een alibi-functie krijgt voor al "het andere, wat men niet goed doet", aldus Keiler. Groot Brittannië Na een chaotisch debat heeft het Britse Lager huis gisteravond met 325 tegen 147 stemmen, een meerderheid van 186 de motie goedgekeurd, waarin de Sovjet-invasie in Afghanistan ver oordeeld wordt en tegelijk de mening uitge sproken wordt dat de Britse athleten maar be ter uit Moskou kunnen wegblijven, zo meldt onze correspondent in Londen, Roger Simons. Volgens premier Thatcher is dat de enige manier om de Russen gedeeltelijk te beroven van een uit stekend middel om politieke propaganda te bedrij ven. Een Labour-amendement, dat de moeilijke beslissing wilde overlaten aan het geweten van de athleten werd verworpen met 305 tegen 188 stem men. Talrijke Britse athleten hebben al gezegd dat zij zich niets zullen aantrekken van de mening van het Lagerhuis. Ongeveer 200 Lagerhuisleden heb ben niet de moeite genomen om de zitting bij te wonen. Ongeveer 20 Conservatieven hebben ge weigerd te stemmen, omdat de regering Thatcher geen strenge diplomatieke en commerciële maatre gelen tegen de Sovjet-Unie neemt. Het Zweeds Olympisch Comité heeft bekend gemaakt het plan van Carter om de Spelen te boycotten te zullen ne geren. In Parijs heeft Vladimir Popov, de vice-voorzit- ter van het organisatiecomité van de Zomerspe len verklaard, dat Moskou vrijwel gereed is om de Olympische gasten te verwelkomen. „We hebben nog 125 dagen de tijd en zijn nu al be zig aan de afwerking", aldus de Rus, die de verga dering van Genève karakteriseerde als een voor gaande periode in de anti-Olympische reeks van gebeurtenissen, waarvan men de betekenis niet moet overschatten. Hij verklaarde dat zijn land geen bezwaar zal maken als individuele atleten in schrijven, als dat tenminste mogelijk wordt ge maakt door het Internationaal Olympisch Comité, wat nu nog niet het geval is. Subandrio KARTA Een voormalig minister »esc! buitenlandse zaken, een vice- /,0Jitmaarschalk, een handvol moor- zeebaars en een paar handelaren in Ie vidovende middelen hebben een ge- ln rfcnschappelijk belang bij het poli- 'ffre debat dat in Indonesië plaats dt ft over de doodstraf. Allen wach- op hun terechtstelling. De voor lig minister van buitenlandse za- noe% is dokter Subandrio, die ter dood de rd veroordeeld na de mislukte com- ■esnoiistische staatsgreep van 1965 en e et sindsdien in een bungalow op het ftetie'n van de Nirbays-gevangenis "en Jakarta wacht op terechtstel- of gratie. er een van naar schatting 35 die in de do- illen van de Indonesische gevangenissen i. Vijf zijn gewone misdadigers en onge- dertig politieke overtreders. aadr ^eze laatsten 's behalve dr. Subandrio, t J-luchtmaarschalk Omar Dhani, voormalig teida van luchtmachtstaf. ^beweging tegen de doodstraf heeft onlangs lieuwe impuls gekregen toen een gewoon- ladiger door middel van de kogel werd itgesteld na 16 jaar op de voltrekking van jodvonnis te hebben gewacht, fcr de Indonesische wet kan men de doods- crijgen voor moord, verraad, politieke of pmische vergrijpen, handel in drugs en jebruik; een feit dat niet algemeen bekend de duizenden jonge toeristen die elk jaar lit „hippie trail" vanuit Australië Indonesië lailand bezoeken. in Indonesië die ter dood zijn veroordeeld in aan president Suharto om gratie ge- j»d, maar de president heeft de verzoeken /ezen noch bekrachtigd. De campagne tegen de doodstraf wordt gepous seerd door een organisatie wier initialen H.A.T.I. het Indonesische woord voor „hart" of „voorzichtig" vormen. De leden van de beweging noemen het woord belangrijk; „Hart" herinnert het publiek aan de religieuze plicht barmhartig te zijn, en „voor zichtig" is een waarschuwing dat eventuele jus titiële vergissingen niet kunnen worden recht getrokken wanneer aan een veroordeelde het vonnis is voltrokken. Onder de mensen achter H.A.T.I. zijn oude ij- veraars voor de rechten van de mens als de in Nederland geboren Hadji Ponke Princen en ad vocaat Adnan Buyung Nasution, maar de be langrijkste steun die de organisatie tot nu toe heeft gekregen, is gekomen van vice-president Adam Malik, die onlangs verklaarde dat alleen God leven neemt. De campagne heeft de vrijwel vergeten, 65-jari- ge dr. Subandrio weer in de publiciteit ge bracht. Tot aan zijn val in het zog van de mis lukte coup gold hij als tweede man van Indone sië achter president Soekarno en wellicht als diens „kroonprins". Subandrio en ongeveer dertig anderen, onder wie Omar Dhani, werden door een militaire rechtbank schuldig gevonden aan verraad. Omdat generaal Suharto geen besluit heeft ge nomen over de verzoeken om gratie, zweven ze al meer dan twaalf jaar tussen leven en dood. „Dat is geestelijke wreedheid, psychologische foltering en waarschijnlijk een schending van internationaal aanvaarde normen omtrent de rechten van de mens", zegt een ijveraard van H.A.T.I. die niet genoemd wil worden. Anderen menen dat president Suharto gewoon geen formeel besluit wil nemen en hij het com promis verkiest van het laten leven der ter dood veroordeelden zonder hun doodvonnissen te wijzigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als Okto op welke manier dan ook in staat wordt ge steld door te draaien op basis van vouwkarton, dat opnieuw tegen la gere verkoopprijzen kan worden verkocht, betekent dit een ernstige bedreiging voor de vouwkartonpro- duktie van De Eendacht in Appinge- dam en daarmee het voorbestaan van het bedrijf waar nu 254 man werken. Datzelfde geldt voor de pro- duktie bij de Verenigde Papierfa brieken in Eerbeek waar 270 man werken. Dat schrijft directeur C. van der Valk van de kartonfabriek De Eendracht uit Appingedamm in een brief over Okto BV aan de Tweede Kamer. Directeur Van der Valk noemt het in zijn brief onbegrijpelijk dat tijdens de discussies over Okto in de Kamer de positie van zijn eigen bedrijf en de fa briek in Eerbeek niet ter sprake is ge komen. „Slechts een enkel lid van uw Kamer heeft zich bij ons georiënteerd", aldus de directeur. Hoewel Van der Valk het begrijpelijk noemt, dat de Kamer zich zorgen maakt over Okto wijst hij erop dat bin nen de vouwkartonindustrie al van een overcapaciteit sprake is. Op die markt zou Okto dan nog eens 70.000 ton vouwkarton nu 25.000 ton) moeten gaan afzetten om het bedrijf van de on dergang te kunnen redden. Daarvoor is echter geen ruimte, aldus Van der Valk, die stelt dat de introduktie van de vouwkartonproduktie bij Okto en de afzet ervan alleen via prijsconcessies kan geschieden. Dat terwijl ook nu al Okto karton wordt verkocht tegen prij zen die tien procent onder de normale marktprijzen liggen. „De gevolgen waren een prijsdrukkend effect in de markt voor vouwkaron in het algemeen en een verlies aan orders bij de andere fabrieken via de prijs", aldus de brief. Van der Valk conclu deert dan ook dat er duidelijke sprake is van een concurrentievervalsing door financiële steunmaatregelen aan Okto waarvan de fabrieken in Appingedam en Eerbeek het slachtoffer dreigen te worden. Van der Valk wijst ook een schuldenvrij maken van Okto door de overheid middels het afschrijven van alle overheidssteun aan het bedrijf van de hand. „Dat is hernieuwde concur rentievervalsing", zo stelt de directeur vast. Volgens de directeur van de Eendracht moet steun van de overheid in de vouwkartonsektor gelijkelijk voor ieder bedrijf gelden om concurrentieverval sing te voorkomen. Tot nu toe hebben andere producenten echter, behalve Okto, geen steun ontvangen. TEL AVIV Leiders van Is- raëlsdemocratischebeweging DASH hebben gisteravond geëist dat de partij zich terug trekt uit de regeringscoalitie van premier Menachem Be gin. Daarmee dreigt de rege ring Begin haar parlementai re meerderheid te verliezen. De leiders van DASH riepen vice-premier Jigael Jadin, de voorzitter van de partij, op een spoedbijeenkomst van de alge mene raad van de partij te be leggen waar een stemming zou moeten worden gehouden over het verlaten van de regerings coalitie. De DASH-partij be schikt over 6 zetels in de Knesset. Algemeen partijsecre taris Jisrael Granit vertelde verslaggevers dat een meer derheid van de raad de rege ring wil verlaten, zelfs als dit resulteert in vervroegde alge mene verkiezingen. Er zal echter geen besluit worden ge nomen vooraleer een van de belangrijkste leiders van DASH, minister van justitie Tamir, zal zijn teruggekeerd van een verblijf in het buiten land. De Israëlische oppositieleider Shimon Peres zei gisteravond voor de Israëlische televisie dat op dit moment in de Knes set een meerderheid bestaat die vervroegde verkiezingen wil. Normaal gesproken zou den de volgende algemene verkiezingen pas in 1981 be hoeven plaats te hebben. Brabant zamelt tien miljoen kilo glas in TILBURG In de provincie Noord-Brabant wordt onge veer een derde van de hoe veelheid afvalglas in glasafval bakken gedeponeerd. In cijfers betekent dit dat het afgelopen jaar tien miljoen kilo glas voor hergebruik werd ingeleverd. De overige 22 miljoen kilo gaat nog steeds met de vuilnisman mee. Het Brabantse glasproject wordt pas rendabel indien 39 procent van het glas f val de bakken ingaat. De eerste maanden van dit jaar werd er „quitte,, gespeeld. De provin cie is hard bezig, o.m. door het uitgeven van een glasbakkrant het percentage op te vijzelen. Gevangenis voor bezit liederen Bierman WEST-BERLIJN Een Oost- duitse ingenieur, de 35-jarige Frank Nötzold is twee weken geleden door een Oostduitse rechtbank in Karl Marxstad tot 22 maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij voor zijn vrienden bandjes had afgedraaid waarop de naar het Westen gevluchte zanger-com ponist Wolf Bierman liederen zong. De motivering van het vonnis was: „handelingen te gen de staat". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd toonaangevend in eiken Amnesty: veel boeren vermoord in El Salvador LONDEN De organisatie voor de rechten van de mens Amnesty International heeft gisteren in Londen bekendge maakt dat regeringstroepen in El Salvador honderden boe ren hebben vermoord sinds landbouwhervormingen zijn ingevoerd eerder deze maand. Amnesty baseert zich op be richten uit de Middenameri- kaanse republiek waaruit blijkt dat veiligheidstroepen boeren hebben vermoord en ontvoerd, dorpen hebben ver- woerst en de oogst hebben vernietigd in een aantal dis tricten. De organisatie roept de regering op het geweld te beëindigen. gelegenheid van Witte Donderdag (3 Bril) heeft paus Johannes Paulus II aan ^le bisschoppen van de r. k. kerk een rief geschreven over de eucharistie. Hij «nadrukt erin, dat de eucharistie als eer- te onder de sacramenten teken en waar- Vertó®rg moet zijn voor de eenheid in de kerk. en le eucharistieviering mag nooit de aanlei- •in d^ing zijn voor verdeeldheid in de kerk. Jet tweede Vaticaans concilie heeft uiteraard let wezen van de eucharistieviering onver- nderd gelaten, aldus de paus. De kerk heeft tijd als taak gehad het wezen van de eucha- btie te beschermen en dat moet ook gebeu ren in deze tijd, die de neiging heeft om het onderscheid tussen sacraal en profaan te ver- Ook al heeft het concilie ruimte gegeven voor het gebruik van de volkstaal in de litur gie, toch moet er ook worden gelet op de ge rechtvaardigde wens van de gelovigen die la- tijn in de viering wensen. De paus wijst op de goede ontwikkeling sinds het concilie, dat mannen en vrouwen als lector, kantor of koorzanger actief zijn gaan deelnemen aan de eucharistieviering. Zingen en lezen dient ech ter wel te geschieden in eenvoud en waardig heid en moet gevrijwaard blijven van gekun steldheid. Bij de keuze van de lezingen dient men zich te houden aan de keuze die de offi ciële kerkelijke instanties hebben gemaakt. Lezingen uit de Schrift mogen niet worden vervangen. Over het communiceren tijdens de viering, zegt de paus, dat er nog steeds gelovigen zijn, die vanuit een overdreven strengheid niet te communie gaan. De paus betreurt dit gebreke aan „eucharistische honger". Hij wijst ook op het verschijnsel, dat iedereen die bij de eu charistieviering aanwezig is ook te communie gaat, waarachter vaak de gedachte zit, dat de eucharistieviering alleen maar een maaltijd is. In dit verband noemt de paus het sacra ment van de biecht en een goed onderschei dingsvermogen tussen goed en kwaad een voorwaarde voor de deelneming. Omdat de eucharistie een teken is van de eenheid van de kerk moet iedereen zich ook houden aan de voorschriften. Hoewel er 'ruimte is voor creativiteit mag dit nooit bete kenen, dat de voorschriften niet worden op gevolgd. De paus betuigt zijn spijt over alle verwarring, eenzijdige interpretatie en oneer biedigheid rond de eucharistie na het concilie en dringt aan op een werkelijke vernieuwing. n de or d< tewi eda< icfat mi sesi PeI* js 1 imet 01 aar. kkei t „1 eei vele honderdduizenden paus hebben toegejuicht j zijn bezoek aan de Vere gde Staten betekent nog et, dat zich van de katho- iken daar een enorm reli- eus enthousiasme heeft iter gemaakt. Het be- van het tegendeel zou :n kunnen vinden in de lende belangstelling godsdienstige ^litera- lie al sinds het einde n het tweede Vaticaans 'p, ncilie is waar te nemen. dagen van een mgr. Ful ton Sheen, wiens boeken mil joenenoplagen haalden en wiens optreden voor de tele visie de hoogste kijkcijfers scoorde, zijn inderdaad voor bij. Tegenwoordig kijken ka tholieke auteurs en uitgevers wat afgunstig naar Billy Gra ham, die al sinds jaren onbe twist de religieuze bestseller lijst aanvoert. Ondanks de pil, de inschake; ling van de vrouw in het ar beidsproces en een alternatie ve manier van leven is het katholieke deel van de bevol king sterk gegroeid en be draagt nu bijna zestig mil joen, maar de talrijke katho lieke tijdschriften hebben bij na alle minder abonnemen ten dan tien jaar geleden. Ter verklaring hiervan wij zen insiders op de geringe fi nanciële reserve bij.de katho lieke pers. Dagbladuitgevers zijn het slachtoffer geworden van de tand des tijds of van de inflatie. De beeldbuis en niet het boek won de strijd om de gunst van de denk- schuwen. Een belangrijke oorzaak is de geluidloze uit tocht van vele katholieken uit de kerk na het concilie, omdat zij zich in hun ver wachtingen* zagen teleurge steld en de encycliek „Huma- nae Vitae" aanpassing van de morele normen aan de geest van de tijd van de hand wees. Minder geluidloos, maar nog belangrijker voor de religieu ze pers was het tot de leken stand terugbrengen van priesters en vrouwelijke reli gieuzen, die tot dan toe de trouwste klanten van de ker kelijke pers en de religieuze literatuur waren geweest. In de afgelopen jaren is'ge bleken, dat een bepaalde ca tegorie van geestelijke lec tuur zeker nog wel succes kan hebben. Het gaat daarbij vooral om boeken, die de weg aangeven naar een nieu we vorm van spiritualiteit en een moderne vorm van gebed. En ook om boeken, die een antwoord zoeken op de tijdloze vragen naar ge loof, lijden en het kwaad, dan wel werken, die diepe theolo gische inzichten met persoon lijke psychologie verbinden. Naar verhouding groot is ook de belangstelling voor litera tuur, die zich bezighoudt met de Heilige Schrift, hetzij uit exegetische, hetzij uit archeo logische invalshoek. Maar dit alles kan toch niet wegnemen, dat de belangstel ling voor religieuze literatuur in de Verenigde Staten nog steeds in een dal zit. Een aan wijzing daarvoor zou ook kunnen zijn, dat van alle ca tegorieën in de detailhandel de katholieke boekhandel het geringste verlies lijdt als ge volg van winkeldiefstal. In Genève heeft voor drieduizend mensen de „Sympho- nie van twee werelden" haar wereldpremiere beleefd. De tekst is geschreven door de aartsbisschop van Olinda en Recife in Brazilië, Dom Helder Camara. De muziek is van de Zwitserse priester Pierre Kaelin. Drie koren en het zeventig musici tellende Collegium Musicum wa ren bij de uitvoering betrokken. Het werk bestaat uit zes zangen, betrekking hebbend op de schepping van de wereld, de mens als broeder, ellende, geweld en de over winning daarop en Gods belofte in menswording en ver rijzenis. De symphonie zal ook op de plaat worden opge nomen. De bijeenkomst van Open Kerk, regio Zuid-Holland, die op zaterdag 22 maart zal worden gehouden in de pedagogische academie „Thomas More" aan de Stationssingel 80 te Rotter dam, is voor iedereen toegankelijk. Prof. J. Kerkhofs uit Leuven spreekt daar in het kader van een bezinningsdag over het ambt over „De ontwikkeling van het ambt in de kerk van morgen". Het secretariaat van Open Kerk-Zuid- Holland is Hoge Weidelaan 21 te Voorburg. Ruim honderd priesters en pastoraal werkenden in het bisdom Haarlem hebben een belangenvereniging opge richt. De vereniging wil geen vakbond zijn en ook ner gens tegen ageren, maar positief zijn, stem geven aan wat pastoraal werkenden in hun roeping beweegt, de be langen van de leden behartigen en een beroepscode op stellen. De vereniging acht een goede voorlichting over doel en noodzaak van de organisatie uiterst gewenst, daar er in de katholieke gemeenschap verschil van me ning bestaat over dit soort verenigingen. Er zijn men sen, die menen, dat zij in strijd zijn met de besluiten van de bijzondere bisschoppensynode. In Utrecht en Rotterdam bestaan al enige tijd verenigingen voor pas toraal werkenden. Vorige maand werd een landelijk be raad opgericht De Camillianen, een orde van religieuzen, die zich al ruim vier eeuwen inzet voor de zieke medemens, zijn een lande lijke wervingscampagne begonnen, die vier maanden duurt. De campagne richt zich vooral op iedereen, die in de ziel zorg actief is. Een (para-) medische of verpleegkundige op leiding, al of niet afgerond, vormt met religieuze inspiratie de basis die van de aspiranten wordt verwacht. Een celiba tair leven is daarbij vereist. Assistentie is welkom voor en kele jaren en voor vast. Behalve in dag- en weekbladen wordt ook in vakbladen voor ziekenzorg en theologie gead verteerd. In Nederland zijn er Camillianen in Den Bosch, Roermond en Vaals. Ook zijn er uitgezonden naar Columbia en Tanzania. Een brochure is verkrijgbaar op antwoord nummer 244, 5200 WB Den Bosch.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15