Zo ziet maak eruit. Loonmaatregel geeft geen lucht Mobiele Eenheid gebruikte geweld 5teun aan Nederlandse Zinbouw ïeerlijk" ANDRIESSEN: ier jaar geëist or vrouw die man doodstak Geestelijke verzorging in leger zaak militairen Tr- gcidóeSoUAOAlt Aantjes gewipt Mobiele eenheid oefent in bestrijding grof geweld Consumenten steeds somberder over economie Casa-krakers" mogen blijven uueer IINNENLAND LEIDSE COURANT ENLANDSE UDERS: «/DEN HAAG Doet een eind komen het ongerechtvaar- concurrentie-voor- dat Nederlandse nders genieten gevolg van over- ubsidies op ener- eis is gisteren in geformuleerd door b grote tuindersorgani- s uit andere EEG-lan- een Westduitse en leen Deense. Zij ach- |het bijzondere, lage, gietarief dat de Ne- ndse overheid voor tuinbouwbedrijven it, oneverenigbaar drij\ nigb; t] het EEG-verdrag. EINDHOVEN Vol gens oud-minister An- driessen betekent de loonmaatregel van de regering onder de hui dige omstandigheden geen verlichting van de problemen van de rijksbegroting. Tij dens een zogenaamd „actualiteiten-college", dat hij gisteren gaf aan de Technische Ho geschool in Eindhoven concludeerde hij dan ook dat het regerings beleid sinds zijn ver trek als minister van financiën er niet op vooruit is gegaan. „Ik ben volstrekt terecht af getreden", aldus Andriessen die erop wees dat de aange kondigde belastingverlaging de schatkist op jaarbasis 800 miljoen gulden kost. De ruimte die wordt geschapen door de loonmaatregel gaat daardoor weer volledig ver loren, aldus de ex-minister. Andriessen deed nauwelijks moeite om zijn mening te verhullen dat het kabinet bij zijn vertrek had moeten aftreden. Hij zei het beden kelijk te vinden als het in Nederland gewoonte zou worden een minister van finmanciën te latebn ver trekken zonder dat het ka binet daaraan de conse quenties verbindt. De wet telijke bevoegdheden van de minister van financiën zijn groter dan die van de minister-president, zo be klemtoonde hij in dit ver band. BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank in losch heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist een vijftigjarige vrouw uit Eindhoven. Zij heeft be- in december vorig jaar haar 61-jarige man te hebben estoken. Voorts vroeg de officier een psychiatrische deling op te leggen. de zitting kwam uitgebreid naar voren welk een beroerd ijksleven de vrouw had geleid. Zij trouwde in 1950 met SS'er die in de gevangenis zat. Na zijn vrijlating ging hij Jrank en mishandelde zijn vrouw vrijwel dagelijks. Toen iw een tweeling verwachtte, ontdekte zij dat haar man onderhield met jonge meisjes en jongens, later zelfs met rstgeboren zoon. Verder had hij nog kontakten met an- ouwen. Het gezinsleven leed daar onder; in 1974 werd de leiding uitgesproken. Drie maal werd vergeefs een poging soening gedaan. In die tijd deed de vrouw ook herhaalde een beroep op hulpverlenende instellingen. Eind novem- rig jaar vond opnieuw een toenadering plaats. De man on- ,:ld toen een relatie met een andere vrouw, de verdachte m^at, maar ze wist niet met wie. Toen ze op een avond bij het •»n van de hond haar ex-man in een huis in de buurt op de *zag zitten met zijn nieuwe vriendin, „sloegen de stoppen Of zoals de officier zei. de vrouw ging naar huis, pakte een belde aan bij de woning van de vriendin en maakte met -.eek een eind aan het leven van haar man. Zij gaf zichzelf de politie, aak 31 maart Fout bij narcose: f 5.000 boete ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft een 47-jarige anaesthesist uit Oosterbeek tot een boete van vijfduizend gulden veroordeeld vanwege een fout die in het Arnhemse Elisabethziekenhuis het leven kostte aan een 70-jarige vrouw. Tijdens een operatie in 1977 heeft hij over het hoofd gezien dat een de assistente een beademingsbuis in plaats van in de lucht pijp, in de slokdarm stak. De maag van de patiënte raakte daar door vol met gas, terwijl haar longen onvoldoende zuurstof kre gen. (Van onze parle mentaire redac tie) DEN HAAG Minderjarige, al dan niet dienst plichtige mili tairen moeten zelf kunnen uit maken of zij in het leger geeste lijke verzorging willen hebben. Tot nu toe wordt de wense lijkheid van geestelijke ver zorging voor minderjarige militairen nog bepaald door de ouders. Deze aanbeve ling staat in het rapport „Geestelijke verzorging in de krijgs macht", in opdracht van staatssecretaris Van Lent (Defensie) opJ gesteld door een commissie uit de Nationale Raad Welzijn Mili tairen. Volgens het rapport moet geestelijke verzorging een zaak van de militairen zelf zijn. Anderzijds wordt gesteld dat de omvang van de behoefte aan geestelijke verzorging niet de enige maatstaf mag zijn voor het bepalen van het aantal in het leger werkzame geestelijke verzorgers. Het rapport doet geen uit spraak over de gewenste omvang van het corps geestelijke ver zorgers in de krijgsmacht. Wel wordt geadviseerd, te onderzoe ken hoeveel geestelijke verzorgers er in oorlogstijd nodig zouden zijn en hoeveel mensen zich daarvoor beschikbaar zouden wil len stellen. Een andere conclusie van het rapport luidt, dat geestelijke ver zorgers het bestaansrecht van de krijgsmacht loyaal moeten kunnen aanvaarden. Een geestelijk verzorger mag zich echter wel kritisch opstellen ten opzichte van het functioneren van het leger. FNV: minister breekt belofte HEERLEN De FNV-Lim- burg heeft gisteren in een brief aan de minister van economische zaken gewezen op het feit dat DSM niet 2000 maar 2630 arbeidsplaatsen in Limburg laat vervallen. Volgens de FNV is dat in strijd met eerder gedane toezeggin gen van de minister aan de Tweede Kamer, waarbij de in- blijven. Volgens de brief kan het aantal van 2000 nog ver minderd worden wanneer DSM de VUT-regeling beter toepast. Dankzij deze regeling geniet het bedrijf geldelijke* voordelen van enkele tiental len miljoenen, die niet vol doende worden gebruikt om jongeren in dienst te nemen, aldus de FNV. G nei nerende markt leidt tot schrappen bouwplan :*e ERDAM De bouw- chappij Volker heeft ,:n om de uitvoering jen groot woningbouw- t in het centrum van rda/dam niet door te laten in verband met de situatie op de wo- arkt. s Volker zou uitvoering 1 plan leiden tot zware verliezen als~gevolg van de on- verkoppbaarheid van de hui zen of langdurige leegstand. Het gaat om het project „Blaa- koverbouwing", dat in zijn oorspronkelijke opzet de bouw van een viaduct over de Blaak omvatte, plus 55 paalwonin gen, 58 andersoortige wonin gen en diverse kantoor-en be drijfsruimten. tk oorzaak miljoenen-strop SFOORT Het vleeswarenbedrijf Manon in Amers- eeft door een verlies van bijna 2,5 miljoen uitstel van g moeten aanvragen. Het verlies is ontstaan door een :n produktiestop van twee maanden wegens stan- praak van de rechter mocht het bedrijf met nieuwe in- s proefdraaien, terwijl TNO metingen verrichtte. Ook na ^periode mocht het bedrijf doorgaan, maar slechts twaalf dag. Volgens een woordvoerder kwam het bedrijf hier- moeilijkheden. ADVERTENTIE Loods uitgebrand Een felle brand heeft vanmort- gen vroeg een tweeduizewnd vierkante meter grotye loods van een transport- bedsrijf in So meren (N.-Br.) in de as gelegd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, even min als de scha de. De Someren- se brandweer kreeg bij het bluswerk assis tentie van korp sen uit de omge ving. DINSDAG 18 MAART 1980 PAGINA 13 HET bestuur van de ARP heeft mr. Aantjes, voormalig fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, voorlopig gewipt van de kieslijst voor de eerstvolgende Tweede Ka merverkiezingen. Nog geen jaar geleden gaf datzelfde AR- bestuur een verklaring uit waarin o.m. stond, dat er geen be lemmeringen meer waren voor een eventueel hernieuwd po litiek optreden van mr. Aantjes. Die verklaring volgde op het verschijnen van het rapport van de commissie-van-drie, die een goed deel van de eerder gedane beschuldigingen van dr. L. de Jong naar het rijk der fabelen verwees. WEINIG consequent, zo moet allereerst van de houding van de mannenbroeders van de ARP worden gezegd. Die in consequente houding valt te meer op, waar de ARP-ers zich als regel eigenlijk nimmer bescheiden plegen op te stellen wanneer het hun eigen politieke houding en politieke conse quentheid betreft. De mannenbroeders zijn, zo zou je nu gek scherend kunnen zeggen, ook maar mensen. Maar dat wisten1 we natuurlijk al. OVERIGENS is het eigenlijk wel te begrijpen dat het AR- bestuur is teruggekomen van de conclusies van nog geen jaar geleden. In de tussenliggende periode is immers gebleken, dat in Nederland de opvatting van de ARP helaas zeker geen gemeengoed is geworden. Integendeel. De verschrikking van de oorlogsjaren blijkt bij velen en dat is ten zeerste begrij pelijk nog veel te diep te zitten. Dat feit maakt slechts weinigen ontvankelijk voor de simpele redenering, dat de wandaden van Aantjes dan wel niet goed te praten zijn, maar zeker niet zo groot zijn geweest als dr. De Jong de natie heeft willen doen geloven. Han Lammers: vier maanden ontzegging AMSTERDAM Han Lam- mers, de landdrost van de Zuidelijke IJsselmeerpol- ders, is gisteren door de poli tierechter in Amsterdam we gens rijden onder invloed veroordeeld tot vier maan den onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoeg- heid en een boete van 2000 gulden. Volgens eigen zeggen had Lammers ter inleiding van een maaltijd enige borrels ge dronken, tijdens het eten on geveer drie glazen wijn en voor hij om twee uur in de nacht naar Amsterdam reed, nog eens twee biertjes. De rechter vond de maximale geldstraf in dit soort gevallen op z'n plaats, „omdat de ver dachte daarmee nog altijd minder zwaar wordt getroffen, dan iemand met een middel matig inkomen, die het mini mum van 600 gulden zou krij gen"' NAAR AANLEIDING VAN AMSTERDAMSE KRAKERSOPSTAND UTRECHT De Mobiele Eenheid van de Utrechtse politie heeft voor het eerst in haar 22-jarige bestaan getraind in het optreden onder gewelddadige omstandigheden. Volgens de commandant van de Utrechtse M.E., hoofdinspecteur P.Vogelzang is het element „grof geweld" in de training opgeno men naar aanleiding van de gebeurtenissen in en rond de Am sterdamse Vondelstraat, waar zich ruim twee weken geleden een felle confrontatie voordeed tussen politie en krakers. De M.E. van Utrecht liet zich bij wijze van morele voorbereiding bekogelen met rot fruit, zakken verf, eieren en stukken hout. Bekogeling met stenen en stoeptegels liet men uit veiligheidso verwegingen achterwege. ACTIEVOERDERS „BORSSELE": BORSSELE De actievoerders van Breek Atoomketen Nederland beschuldigen de Mo biele Eenheid ervan gisternacht grof geweld te hebben gebruikt tegen de demonstranten bij de kerncentrale in Borssele. Acht van hen zouden verwondingen hebben opgelo pen: zeven een hondebeet en de achtste een zere enkel. De acht, die zijn behandeld in het ziekenhuis van Middelburg, zullen een aanklacht wegens mishandeling indienen. De hoofdofficier van justitie, mr. J. Hage, lid van het „crisiscentrum dat zondagnacht tot in grijpen besloot, zei gisteravond dat hij over geen enkel bewijs beschikt dat dat er inderdaad grof geweld tegen de actievoerders zou zijn ge bruikt. Ook burgemeester Van der Hoeven van Borssele ontkende dat er hardhandig is opge treden. Er zal van de hele actie en van de on truiming van het terrein van „Borssele" door de Mobiele Eenheid rapport worden worden opgemaakt. Dan zullen ook evenutele gemaakte fouten aan het licht komen, aldus mr. Hage. Nadat de 29 aangehouden actievoerders giste ren in de loop van de dag waren vrijgelaten, zeiden de actievoerders van Breek Atoomketen Nederland dat zij hun actie geslaagd vinden. Ze zijn er echter van overtuigd dat meerdere acties moeten volgen om het uiteindelijke doel, slui ting van de Nederlandse kerncentrales, te be reiken, CBS: Gehuwden zonder kinderen zijn het gelukkigst DEN HAAG Gehuwden en samenwonenden zonder kinderen zijn beter over hun leefsituatie te spreken dan gehuwde ouders, alleestaan- den en hoofden van één-ou dergezinnen. Een recent onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft aan het licht ge bracht dat zij tevredener zijn over hun woonruimte, hun da gelijkse bézigheden en hun maatschappelijke en financiële status. Volgens dit onderzoek voelen alleenstaanden die we duwe, weduwnaar of geschei den zijn, zich het minst geluk kig. Meer dan anderen hebben ze last van stress en lichamelij ke kwalen. D'66 wil Postbank in Leeuwarden HEERENVEEN D'66 staat op het standpunt dat de Postbank in Leeuwarden moet komen. Fractievoorzit ter Jan Terlouw van D'66 zei dit gisteren in Heerenveen waar zijn fractie startte met een Noordelijke toernee over het spreidingsbeleid. D'66 is niet tegen het sprei dingsbeleid van 3400 arbeids plaatsen, zij wil echter een an der beleid, dan het kabinet voor ogen heeft. Naast een ge deeltelijke vrijwillige verhui zing van de Centrale Directie moeten ook r anddiens ten van de PTT overgeplaatst worden, aldus D'66. PESSIMISME NADERT CRISISSFEER VAN 1974 DEN HAAG Het onder de consumenten heersende pessi misme over de algemene economische situatie neemt al twee jaar lang toe, het is in de laatste maanden van het af gelopen jaar zelfs sterk gegroeid, zo blijkt uit de jongste conjunctuurenquète, die het Centraal Bureau voor de Statis tiek in januari heeft gehouden. De consumenten bleken in januari ongeveer even pessimistisch te zijn als in januari 1974, toen tengevolge van de eerste oliecrisis het vertrouwen van de consument een dieptepunt had bereikt. De verwachtingen ten aanzien van de ontwikkeling van de al gemene economische situatie in de komende 12 maanden waren zeer somber. Een verbetering verwachtte slechts 5 procent (ok tober 1979: 11 procent, januari 1978: 27 procent), een verslechte ring werd voorzien door 77 procent (oktober 1979) 60 procent, ja nuari 1978: 32 procent). Ook op langere termijn waren de consumenten pessimistischer: 61 procent meende dat de economische omstandigheden, over het geheel gezien, in de komende 5 jaar ongunstiger zullen wor den (oktober 1979: 50 procent, januari 1978: 35 procent), terwijl 14 procent (oktober 1979: 21 procent, januari 1978: 35 procent) een verbetering voorzag. Voor de financiële situatie van het eigen huishouden verwachtte in januari 14 procent een verbetering (oktober 1979: 17 procent, januari 1978: 21 procent) en 25 procent een verslechtering (okto ber 1979: 18 procent, januari 1978: 16 procent). Geen wijziging voorzag dit keer 58 procent en geen oordeel had 3 procent. De vooruitzichten over de werkloosheid waren veel ongunstiger ge worden: in januari verwachtte 77 procent van de consumenten dat de werkloosheid duidelijk of enigszins zal toenemen. De consumenten waren in januari ook pessimistischer over de prijzen die zij in de komende twaalf maanden moeten gaan beta len: 46 procent verwachtte sterker stijgende prijzen, tegen 32 procent in oktober 1979 en slechts twaalf procent in januari 1978. J (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De krakers van het leegstaande Span jaardenhotel Casa del Norte in Heerhugowaard zullen het pand voorlopig niet hoe ven te verlaten. De Alkmaarse president van de rechtbank Attema kwam tot deze uitspraak in het kort geding dat Hoogovens als be zitter van het pand tegen de krakers had aangespannen. Dé rechter achtte het spoedeisen de belang dat Hoogovens bij ontruiming zei te hebben, niet voldoende aangetoond. Hoogo vens zei het pension binnen kort te willen gebruiken voor het huisvesten van vijfhon derd nog aan te werven Joego- slaven. Maar Hoogovens heeft voor de werving nog geen ver gunning. Binnenschippers uit protest niet naar zuiden ROTTERDAM De bin- nenschippers varen voorlo pig niet op Belgïe en Frank rijk. Dit uit protest tegen de tien procent provisie die zij over de stijging van de gas- olieprijzen aan de verladers moeten betalen. Daarbij heb ben ook de scheepsmake laars van de rechter de toes temming gekregen om de stijging door te berekenen. De schippers willen dat de stijging wordt doorberekend aan de klanten. De actie van de schippers is tot nog toe succesvol. Gisteren zijn reizen voor het zuiden door de verladers aangepast aan de wensen van de schip pers. Het vrachtvervoer vol gens de provisieregeling die makelaars gisteren in Rotter dam aanboden, werd door geen enkele schipper geaccep teerd. Wanneer de schippers reizen met provisieregeling blijven weigeren, kan dat over enkele dagen al gevolgen heb ben voor de bevoorrading van afnemers in Belgïe en Frank rijk. In een oostelijke stroming, die van Polen over ons land tot aan Ierland reikt, wordt vrij koude en droge lucht aange voerd. Door drukdalingen bo ven Zuideuropa en drukstij- gingen in het noordelijk deel van Europa neemt de oosten wind nog verder in kracht toe. Het weer zal woensdag een schraal karakter hebben. In de nacht dalen de temperaturen tot waarden om het vriespunt. Het is mogelijk dat het in het noorden van het land 's nachts nog licht gaat vriezen. Met de oostenwind worden wolkenvelden het land bin nengevoerd, maar voor woens dag worden er ook opklarin gen verwacht. Vooruitzichten voor donder dag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 10.00 uur schraal weer en lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in ciifers gemiddeld over Nederland voor donderdag: aantal uren zon 2 tot 11, min. temp. om streeks -1 graad, max. temp. omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans' op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Aberdeen Barcelona Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Casablanca Istanboei Las PaJmas sneeuwbui - 1 geh.bew. 7

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13