Ceidóe (SouAottt Politie beëindigt blokkade Borssele Nederlands milieufront bezint zich op „groen" Duits succes "Omstreden overwinning "barter in Puerto Rico Maandag 17 maart 1980, 70e Jaargang no. 21607 jothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0.52 per mm. Telefoontjes f4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tol 19.00 uur) Abonnemenlen: rartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Lied) jes van Toon „Liedjes van Toon" met o.a. Jos Brink en Ramses Shaffy om 20.27 uur op Ned. II. Om 22.00 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Op Ned. I om 19.30 uur „Mini voetbal". Om 20.40 uur „Hon ger" en om 21.55 uur „Op zoek naar Luthéal" met Theo Olof. Vrij koud Veel bewolking met voorna melijk vannnacht af en toe re gen. Minima rond 2 graden, middagtemperaturen om streeks 5 graden. Matige wind. Zon op 06.45, onder 18.47 uur. Hoogwater Schev. 04.00 en 16.15 uur, laagwater 12.18 uur. Boycotten of niet BERLIJN Het nationaal persbureau van Oost-Duits- land heeft fel gereageerd op de uitspraken van het lid van het IOC, de Westduitser Willi Daume - tevens voorzitter van het Westduits Olympisch Comité - dat waarschijnlijk aanbevelingen van de Westduitse rege ring over deelneming aan de Spelen van Moskou zul len worden nagevolgd. Het Oostduitse persbureau ADN waarschuwde dat niet deelnemen op advies van de Westduitse regering onmiddellijk gevolgen zou hebben voor de sportieve contacten tussen beide Duitslanden. Portugal zal een beslissing over wel of niet deelnemen aan de Zomerspelen laten afhangen van het stand punt dat door de landen van de EEG zal worden inge nomen. Don Miller, de directeur van het Amerikaanse Olym pisch Comité, stuurde aan de kandidaten voor Mos kou een brief waarin hij meldde dat het Olympisch Comité klaar zal *ijn om deelnemers naar Moskou af te vaardigen als de toestand in de wereld verbetert. Hij schreef evenwel ook dat het comité af zal zien van Moskou indien president Carter zou aangeven dat deelneming een bedreiging voor de veiligheid van de Verenigde Staten zou inhouden. Het Olympisch Comi té van Groot-Brittannië waarschuwde de politici in het Verenigd Koninkrijk voor de gevolgen van de boycot: verwoesten van de Olympische beweging en gevolgen voor alle facetten van de internationale en nationale sport. Overigens hebben enquêtes uitgewezen dat zestig procent van de ondervraagden in Amerika van mening is dat een sportploeg naar Moskou moet, indien de Sovjet-Unie de troepen uit Afghanistan terugtrekt. Drie van de vier Britten vindt dat Groot-Brittannië naar Moskou moet. [agistraat in ilerno vermoord fUJERNO In Saler- een kustplaats bij apels is gisteren de aatsvervangend offi- er van justitie, Nicola jaucundi, door onbe- «nden neergeschoten, rwijl hij met zijn ouw liep te wandelen, icola Giaucundi werd ior tien kogels getrof- n en overleed onder- Eg naar het ziekenhuis- jn vrouw bleef onge- erd. De gemaskerde nvallers ontkwamen te et. Zij zijn waarschijn- k leden van de Rode igade. Overleden door tang in buik NEW DELHI Een 24-jarige Indiër bij wie drie jaar geleden een galoperatie is uitge voerd, is in een zie kenhuis in Patna overleden aan de ge volgen van het feit dat een chirurg een tan getje in zijn buikholte had achtergelaten. Het slachtoffer had al ge ruime tijd geklaagd over buikpijnen. Toen hij doorgelicht werd, werd de tang ontdekt. Nog voor men hem had kunnen opereren, overleed de man. ïctiegroep: even 'ewonden ilgens de liegroepen trad de ilitie nodeloos hard BORSSELE Zeeuwse politietroepen hebben vanmorgen rond half drie een ein de gemaakt aan de blokkade van de toe gangspoorten van de kerncentrale in .Borssele. Met behulp van grote ijzeren scharen werden de kettingen doorgeknipt waarmee in totaal 29 actievoerders zich aan de hekken hadden vastgeklonken. De circa 125 demonstranten die op dat mo ment nog nabij de kerncentrale aanwezig waren ter ondersteuning van de blokkade, werden verwijderd. De politiemacht, waarvan meerdere pelotons van de Mobie le Eenheid deel uitmaakten, bestond in to taal uit 80 a 100 man. De blokkade was zondagmorgen om vijf uur op touw gezet door de actiegroepen „Breek de Atoomketen Nederland" (BAN) en het Ener- giekomitee Zeeland. Hun opzet was de slui ting van de kerncentrale af te dwingen. Zij vinden kerncentrales een te gevaarlijke op lossing van de energie-problematiek. Gevolg van hun actie was dat de ploegenwisseling om kwart voor zes zondagmorgen geen door gang kon vinden. Pas 's middags om kwart voor drie kwam de „verse" ploeg het gebouw binnen. Dat gebeurde met hulp van de Mo biele Eenheid die het personeel met trappen over de afrastering aan de achterzijde van het gebouw hielp. De uiteindelijke verwijde ring van de actievoerders door een indruk wekkende politiemacht, gebeurde op verzoek van de directie van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij die de kerncentrale exploiteert. De directie meende dat bedrijfs voering op langere termijn ernstig kon wor den geschaad door de actie. De actievoerders hebben tegen hun verwijdering uitsluitend geweldloos verzet gepleegd. De politie stelt dat er geen gewonden zijn gevallen, maar volgens de demonstranten moesten zeven personen uit hun midden zich in het zieken huis laten behandelen voor beten door poli tiehonden. De 29 mensen die zich hadden vastgeketend aan de hekken, hebben zich schuldig gemaakt aan een strafbaar feit en werden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. ;e iantjes niet op lijst [amerkandidaten EN HAAG et ARP-partij- stuur heeft de tormalige CDA- actieleider mr. Aantjes niet (laatst op de Ivieslijst met ARP-kandidaten voor de volgende Tweede Kamer verkiezingen. Zoals bekend was Aantjes door een groot aantal ARP-kiesvereni- gingen als Ka merkandidaat voorgedragen. In eerdere ge sprekken met zijn partijbestuur had Aantjes overigens al laten weten, dat zijn animo om naar de Tweede Kamer terug te keren niet bijster groot is. Deze week beslist hij of hij de door het kabinet aange boden baan als ad viseur van de mi nister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning zal aannemen. (Zie verder pagina 5) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Milieugroepen in Ne derland gaan zich beraden op wat hen te doen staat, nu in Baden Wurttem- berg de „Groenen" gisteren via een spectaculair aantal stemmen in het parlement van deze deelstaat zijn geko men. De nieuwe partij, bestaande uit milieubeschermers en atoompacifisten, wist de voor nieuwe partijen bijna ma gische drempel van vijf procent, nood zakelijk om zetels te kunnen winnen, te overschrijden. Dit zal in Nederland ertoe leiden, dat mi lieugroepen gaan overleggen op welke manier zij het beste in ons parlement ver tegenwoordigd zouden kunnen worden. In Nederland worden de milieugroepen en atoompacifisten naar eigen zeggen vooral vertegenwoordigd door D'66, PPR en PSP. Een aantal van hen wil op korte termijn nagaan, of een eigen „groene" partij ook in Nederland voldoende kansen heeft, om in de toekomst parlementszetels te kunnen winnen. In Baden Wurttemberg hebben naar men meent vooral jonge kiezers gezorgd voor de doorbraak van de „Groenen". Ook in Nederland houdt een sterk toenemend aantal jongeren zich intensief bezig met de problemen van het milieu en de kern bewapening. Nederlandse afgevaardigden van deze groepen zullen in ieder geval het komend congres van de Duitse „Groenen" bijwonen. (Zie over de verkiezingen in Baden Wurttemberg verder pagina 7.)' n 1 anhangerspresident van fraude beschuldigd AN JUAN President *rter heeft bij de gisteren ehouden voorverkiezin- en van de Democratische ?rtij in Puerto Rico een ipte en omstreden zege thaald op senator Ken- fidy. Carter kreeg op het Uand ongeveer 52 procent 'vVpan de stemmen, Kennedy Kennedy's camapagne- Bder op Puerto Rico, goe- ttneur Carlos Barcelo, ft direct na de bekend making van de uitslag ver- rd, dat Carters over ling voornamelijk het Bultaat is van fraude, waarbij onder meer sprake zou zijn van gemerkte stembiljetten. De voorverkiezingen op Puer* to Rico het eiland kiest al leen afgevaardigden naar de partijconventies maar doet niet mee aan de echte verkie zingen in november staan sinds jaar en dag in het teken van de status van het eiland. Op dit moment is Puerto Rico geassocieerd met de VS. Som mige groeperingen willen de huidige situatie behouden, an deren willen dat het eiland de 51e staat van de VS wordt. Volgens de beschuldigingen van de Kennedy-aanhangers werden na het sluiten van de stembureaus de niet ingevulde stembiljetten alsnog, ten gun ste van Carter, ingevuld en bij andere stembureaus merkten opgeroepen kiezers, dat hun naam niet op de registratielijst voorkwam. In Washington is nog niet op de beschuldigingen, gereageerd. Eerder dit weekeinde haalde Carter bij voorverkiezingen in de staten Mississippi, Zuid-Ca- rolina en Wyoming zeer ruime overwinningen op Kennedy. Morgen wordt in de noordelij ke staat Illinois de eerste „gro te" primary gehouden. Caféhouder doodgeschoten De 33-jarige A. Bergtop, die een café hield op de Amsterdamse Zeedijk, Is vannacht toen hij van zijn zaak naar zijn auto liep met één schot vermoord. Op de plaats van het misdrijf is een rode auto gesignaleerd, die na de aanslag met grote snelheid verdween. Volgens de politie Is er vermoe delijk heroïne in het spel. Foto: Een familielid van de vermoorde wordt door de politie met zachte hand weggeleid. Vijf minuten voor de ruet van Roda JC-Ajax. Scheidsrechter Mulder heeft Schoenaker de rode kaart gegeven. De Ajacied (rechts) verlaat het veld, naar later zou blijken, ten onrechte. Indiase politie slaat in op betoging blinden De Indiase politie heeft in New Delhi met bam boestokken ingeslagen op een betoging van blinden. De blinden hadden een verbod tot betogingen naast zich neergelegd. Zij wilden premier In dira Gandhi een petitie overhandigen, waarin werd geëist dat bepaal de betrekkingen voor invaliden gereserveerd zouden worden. Onge veer 100 blinden wer den gearresteerd. Etage uitgebrand door toedoen van jonge onderzoeker VOORBURG Een tussen- etage aan de Van Heurnstraat in Voorburg is vanmorgen rond kwart voor negen geheel uitgebrand. Twee huisdieren kwamen daarbij om. De brand werd veroorzaakt door de 6-ja- rige Patrick die geïnspi reerd door het populair-weten- schappelijke programma „Ho rizon" met behulp vin war me lucht van een brandende kaars een ballon wilde doen opstijgen. De kaars viel daarbij om en zette de vloerbedekking in vuur en vlam. De ouders la gen nog op bed tijdens dit „on derzoek" van hun zoon. Bewijsstukken op presenteerblaadje AMSTERDAM Drie jeugdige bankovervallers in Amsterdam hadden zater dagmiddag bitter weinig ge luk. Zij overvielen een reis bureau in de Linnaeustraat, roofden daar onder bedrei ging met een revolver een geldkistje waarin ongeveer tienduizend gulden en na men de vlucht in een auto met een derde man achter het stuur. Even verderop werden zij klemgereden door twee in de buurt sur veillerende politiewagens. De politie vond de bewijs stukken in de auto: Twee revolvers plus geldkistje. Schoenaker zaak voor straf- commissie DEN HAAG De strafcom- missie van de KNVB krijgt deze week een pikante zaak te behandelen: het uit het veld zen den van de Aja cied Dick Schoenaker in het duel met Roda JC. Er ia later gebleken dat Schoenaker, die volgens scheidsrechter Egbert Mulder de Ro- daapeler Leo Degens zou hebben geslagen ten on rechte naar de kleedkamer is verwezen. Direct na de wedstrijd verklaarde Dick Schoenaker „Degens hield me bij mijn arm vest en toen heb ik hem met mijn andere hand weggeduwd." Leo De gens beaamde dat en ging met zijn aanvoerder Jan Jongbloed naar de scheidsrechter om hem mede te delen dat Schoenaker niet had geslagen. Maar de Ajacied werd wel vijf minuten voor de rust wegge zonden en Ajax speelde de gehele tweede helft met tien man. Niemnand kan zeggen dat daaraan de ne derlaag is te wijten, maar het zou kunnen. De strafcommissie zal, indien Degens zijn verkla ring bij de behandeling bevestigt, Schoenaker vrij moeten spreken. Dat zal niet het geval zijn met Hans Kraay van Ex celsior die in het duel met FC Twente tweemaal de gele kaart kreeg en dus van het veld moest. Ten hoogste kan over de eerste gele kaart, voor een zeer lichte overtreding, worden gediscussieerd. Competitie moet aantrekkelijker Liz Taylor Liz Taylor weer voor filmcamera Hoewel zij te kennen had ge geven, dat zij zich uit de film wereld zou terug trekken, maakt de thans 48-jari- ge Elizabeth Tay lor straks toch weer haar ren tree in de studio. In mei zal zij een rol spelen in de verfilming van Agatha Christie's detectiveroman „Broken mirror". ZEIST Mr. Eric Vilé, de voorzitter betaald voetbal, heeft persoonlijk gereageerd op het plan van de ma nagers van de betaald voetbalorganisaties om tot op- richting van een su- 1perliga te komen. „Daarvoor is Neder- ft land te klein", zei de voorzitter. „Meer Qffr dan tweemaal AjaxFeyenoord of welke andere top- Er was een rode kaart voor no- par ook is te veel, dig om Ajax te laten struikelen, zeker als dat jaren achtereen gebeurt. cr [KW De wedstrijd moet uc-.T-iEj interessant zijn en het doet er niet toe welke dat is". Een i aantrekkelijker vflrJ competitie zou ook v de KNVB zeer wel- x- ,,im gevallig zijn. Er De concurrentie profiteerde wor{^t godacht aan daar wel van... andere indeling van de ere- en eer- ste divisie. Vllé ver- iTjoeHoe Ik\ klaarde dat er een I BPN PR al systeem ontwikkeld moet worden waar bij niet altijd de hoogstgeklasseerde ploegen Europees voetbal spelen. De UEFA voelt daar voor nog niets maar ...maar of de achterstand nog de KNVB wil zich er in te halen is? sterk voor maken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1