Bestuurscrisis in Gedeputeerde Staten U £eidóe@oufta/tit VNO: werknemers minder gemotiveerd door loonmaatregel Nederland telt vandaag een krant meer Techni-Show 17 18 19 20 2122 min ^aus gaat laar Parijs 't Noorden krijgt 250 miljoen extra Kabinet maakt noodwet voor aanlanding LPG Rhodesië op 18 april onafhankelijk Droevige vertoning Mogelijk secretaris generaal voor EEG - INNENLAND/BUITENLAND Dl LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 MAART 1980 PAGINA 7 onze correspondent) [RIJS De paus zal in een bezoek aan Parijs _jgcn. Hoewel een officië- verklaring nog niet door Vaticaan is gepubli- gaat men er in de fanse hoofdstad vanuit dat a bezoek doorgaat. Franse episcopaat werkt Jert enige dagen aan het ibj igramma van het pauselijk idg wek dat in het begin van 'i zal plaatshebben. De paus bij deze gelegenheid ont- ngen worden door president scard d'Estaing en eveneens or de burgemeester van Pa- i Jacques Chirac. Hij zal ichtige missen opdragen in kathedraal van de Notre me en eveneens in de open- :ht op de Esplanade des In- ides. nvankelijk had men de chtigheid in de openlucht de Place de la Concorde fyen organiseren, maar de fkeersmoeilijkheden die dit it zich mee zouden brengen, den tot opstoppingen en fs tot verlamming van het keer in grote gedeelten van hoofdstad leiden. 'micales mag "iet meedoen jn verkiezing «TERDAM Het stem- ■eau van de Rotterdamse ilgemeente Centrum- ord heeft de federatie Jje Marokkanen Amicales w in toestemming gegeven ^jimee te doen aan de ver- jp» zingen die in mei worden hfiouden. Dit omdat Amica- naar het oordeel van het ibureau regelmatig in d met de orde optreedt. Amicales-beweging »m recentelijk in het uws door geweldadige storingen van bijeenkom- i van het Polisario-comi- X dat ijvert voor de onafha- nlijkheid van de West-Sa- a, een gebied waar Ma- iko aanspraak op maakt. iegel: BVD en inbreker HAAG Minister gel van Binnenlandse 1 en vindt het onbehoor- dat de journalist Wim nkenberg de BVD heeft diuldigd van de inbraak ivji woning, waarbij gis- xodtend naar zijn zeggen tóstend,, materiaal over ral van koningin Wilhel- a tijdens de Eerste We- lioorlog werd gestolen. El zegt dat niemand het BVD in zijn hoofd zal h om zo iets te doen. eer hart- jeraties in de lokkenberg EDA In het hartchi- gisch centrum de Klok- berg in Breda is het llict tussen de chirurgen dit centrum en de assis- A tnde cardiologen van het Jfrtiusziekenhuis nu zover flost, dat de hartopera- komende dinsdag her- kunnen worden. De pro- i ontstonden twee we- sleden toen cardiolo- [in protest kwamen te- chirurgen die opereer- onder dat eerst een on- ck van een cardioloog tfgerond. Een leidingge- team moet nu gaan zor- Bat er degelijke werkaf- iken worden gemaakt. borrang bor de ilplank j| HAAG De zeilplank worden gezien als feilend klein vaartuig" zin van het vaarregele- zo luidt de beslissing de Hoge Raad in een tproces dat de Neder- e Wind Surf Bond aan heeft gemaakt. De is blij met de uit- omdat nu vaststaat fnotorboten de zeilplank als een zeilboot voor- t moeten verlenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Toezeggingen van het kabinet Van Agt om 250 miljoen gulden extra uit te trekken voor het stimuleren van de werkgelegenheid in het noorden van het land hebben geleid tot een bestuurscrisis in de provincie Groningen. Een van de le den van het wankele college van Ge deputeerde Staten van deze provin cie, de afgescheiden socialiste me vrouw Martens, verklaarde gistera vond op een persconferentie van de noordelijke delegatie in Den Haag niet in te kunnen stemmen met het bereikte resultaat. Onder de andere leden van de delegatie heerste een enigszins wrange, geforceerde „te vredenheid" over de toezeggingen van het kabinet. Voor mevrouw Martens is het bereikte resultaat echter onaanvaardbaar gezien het mandaat dat de Groningse delegatie naar Den Haag had meegekregen. Zij wilde zich nog niet uitspreken over een eventueel aftreden. De andere Gro ningse gedeputeerden namen nadruk kelijk afstand van de verklaring van mevrouw Martens. Hoe moeizaam het gesprek met het kabinet is verlopen blijkt wel uit het feit dat er na meer dan zeven uur vergaderen onder lei ding van premier Van Agt (er was slechts op twee uur gerekend) gistera vond nog eens twee uur gesleuteld moest worden aan een persverklaring waarin de resultaten van het gesprek werden vastgelegd. Deze houden extra maatregelen in voor een bedrag van 250 miljoen dat gehaald moet worden uit de extra aardgasbaten. Volgens premier Van Agt moet met name de versterking van de Noordelij ke Ontwikkelings Maatschappij het mogelijk maken dat via vestigingen van bedrijven die gespecialiseerd zijn in het maken van instrumenten de ko mende jaren zeker 1000, misschien zelfs 2000 nieuwe banen in het Noorden worden geschapen. Van Agt ziet het niet langer als haalbare kaart voor 1981 de 10.000 arbeidsplaatsen te realiseren waar in het Integraal Structuurplan voor het Noorden des Lands nog van uit wordt gegaan. Hij wil hiervoor nu tot 1985 de tijd hebben. Triest einde Een triest einde betekende gisteren het te water laten van deze zandzuiger op de Amsterdamse nieuwbouw- werf Verschure. Het schip, dat door Iran is besteld, is het laatste dat op de werf is gebouwd. Het bedrijf sluit bij gebrek aan orders. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal binnen enkele maanden met een interimwetgeving komen om de veiligheid rond aanlan ding en gebruik van vloeibaar petroleum gas (LPG) te kun nen waarborgen. Dit heeft premier Van Agt gisteren na af loop van de ministerraad gezegd. Volgens de premier mag uit het feit dat de regering met een in terim wetgeving komt niet worden afgeleid dat er van een nood situatie op het gebied van LPG sprake zou zijn. De premier stel de wel dat het voor de regering nog een heel karwei zou zijn om de interimwetgeving binnen enkele maanden rond te hebben. De speciale wetgeving om de veiligheid rond LPG te waarbor gen is volgens de regering noodzakelijk geworden om het hoofd te kunnen bieden aan toekomstige ontwikkelingen op dit gebied. Zoals bekend heeft de regering ingestemd met plannen van Shell/BP een grootschalige aanlanding van vijf miljoen ton LPG per jaar op een speciaal terminal in Rijnmond mogelijk te ma- SALISBURY De Britse gouverneur in Rhodesië lord Soames heeft bekend ge maakt dat dit land op 18 april offcieel onafhankelijk zal worden. Rhodesië is de laatste kolonie van Groot- Brittanië. Soames is met premier Muga be overeengekomen dat zijn werk als gouverneur rond middernacht op 17 april op houdt. Prins Charles zal zijn land bij de plechtigheden rond de onafhankelijkheid verte genwoordigen. Aanvankelijk zou het land al eind deze maand onafhanke lijk worden, maar dat is op verzoek van Mugabe uitge steld, om zijn ministers de kans te geven het regeringsbe leid nader uit te werken. Lord Soames heeft gisteren een op roep gedaan om de „republiek Zimbabwe" op grote schaal steun te verlenen, om te voor komen dat het land in het Sovjet-kamp wordt opgeno men". Israël roept ambassadeur in Oostenrijk terug WENEN Israël heeft zijn ambassadeur in Oostenrijk te ruggeroepen uit protest tegen de erkenning door Oostenrijk van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Dit gebeurde nadat de regering eerder de Oostenrijkse zaakgela stigde Peter Wilfing in Jeruzalem op het hart had gedrukt dat hij in zijn land krachtig moet protesteren tegen de erkenning. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken heeft off cieel om opheldering gevraagd aan Oostenrijk. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher heeft in een inter view gezegd dat erkenning van de PLO op het ogenblik in zijn land „niet actueel is". Jaar Unifil De plaatsvervangend chef van de Landmachtstaf, generaal- majoor Roos (op de foto rechts) is gisteravond enthousiast op Schiphol teruggekeerd van een werkbezoek aan de Nederlandse Unifiltroepen in de Libanon. De soldaten zijn daar inmiddels een jaar. Treinconducteur in oog geschoten AMSTERDAM In de in- tercitytrein Utrecht-Zand- voort is gistermiddag een hoofdconducteur aan zijn oog gewond geraakt toen een een drietal zonder plaatsbewijs reizende passa giers hem, uit woede over zijn controle beetpakte en één van hen vijf schoten uit een gaspistool loste. Dit ge beurde voor de ogen van de spoorwegpolitie die de in middels op het staion van Amsterdam binnengelopen trein na een alarm stond op te wachten. Het drietal, in leeftijd van 16 tot 18 jaar, is overgedragen aan de Am sterdamse gemeentepolitie. HET kabinet Van Agt heeft het meermalen ontbroken aan overtuigingskracht; met pijn hebben we het van tijd tot tijd in deze kolom moeten constateren. Wat afgelopen donder dagavond is gebeurd slaat echter al het voorgaande. De mi nisters kwamen met elkaar tot overeenstemming over de te nemen loonmaatregel, en over de wijze waarop deze in wer king zou treden. Nadat al aan de vakbonden was meegedeeld dat de maatregel onmiddellijk zou ingaan werd hals over kop besloten na grote druk van de CDA-fractie in de Tweede Kamer om toch nog maar een eerder overeengekomen termijn van tien dagen in te lassen. Gedurende die termijn kan het kabinet met het parlement en de sociale partners over de inhoud van de maatregel overleggen. Het zo openlijk op het laatste moment terugdraaien van een zo wezenlijk onderdeel van een kabinetsbesluit is een droevige vertoning. Wat moet men na zo iets wel niet den ken van de overtuiging waarmee het kabinet tot een besluit komt? Van de innerlijke zekerheid van de ministersploeg dat men in staat is een juiste keuze te maken? Niet veel goeds, helaas. Het getuigt van een ongewenst, krachteloos aarzelen op momenten dat er helemaal niet geaarzeld kan worden. WAT bovendien te denken van het feit dat het kabinet ei genlijk had besloten parlement en vakbeweging te bruuske ren door de maatregel onmiddellijk te laten ingaan? Het is wel een bewijs voor een ernstig gebrek aan inzicht in wat er op dit moment bij een groot deel van de vakbeweging aan de hand is. Bijna had het kabinet donderdagavond de lont in het kruitvat van de sociale onrust aangestoken. GELUKKIG is de kabinetsbeslissing op het laatste nippertje teruggedraaid. Helaas is dat opnieuw gegaan ten koste van gezichtsverlies van het kabinet. Helaas, want wat in de gege ven moeizame economische situatie en het moeilijke overleg- klimaat nodig zou zijn, is een ploeg van ministers die weet uit te dragen ervan overtuigd te zijn, dat wat men voorstelt juist en noodzakelijk is. Want het staat vast dat er in de zieke economie moet worden ingegrepen. Dat is, welk kabinet er ook zit, een moeilijke operatie. Een operatie die echter niet aarzelend en met gebrekkige instrumenten kan worden aan gepakt, maar vastbesloten en met steriele handschoenen moet worden verricht. DEN HAAG Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) ziet in de loonmaatregel van minister Albeda geen en kele ruimte tot onderhandelen met de vak bonden. VNO-voorzitter Van Veen vindt een ingreep in de mogelijkheden om personeel dat zich extra heeft ingespannen, ook extra te belonen, „onrealistisch en onwerkbaar". De motivatie van het personeel zal minder worden, aldus Van Veen, en daardoor daalt de productiviteit. Dat is volgens hem pre cies het tegenovergestelde van wat het kabi net wil. Van Veen noemt de loonmaatregel een griezelige zaak". Over het tijdstip waarop het debat over de maatregel in het parlement gehouden zal wor den heerst nog onduidelijkheid. Dinsdag is een aantal bewindslieden verhinderd door het staatsbezoek van de Spaanse koning; behande ling donderdag zal opschorting van de maatre gel betekenen. De FNV breidt de acties tegen de loonmaatre gel maandag weer verder uit. Zo zal worden gestaakt bij onderdelen van Unilever in Rotter dam en wordt waarschijnlijk ook de restauratie van paleis Het Loo stilgelegd. Werkgevers in de Rotterdamse haven hebben gisteren gezegd niet onder de indruk te zijn van de stakingsdreiging bij hun bedrijven. Vak bondskaderleden hadden daar gedreigd met het plat leggen van de haven als de werkgevers zich bij de komende cao-onderhandelingen ach ter de loonwet gaan verschuilen. ADVIES COMMISSIE-BIESHEUVEL TERZIJDE GESCHOVEN (van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG in Brussel, zal geen kleiner aantal commissa rissen gaan bevatten, zoals de adviescommissie-Biesheuvel eind vorig jaar heeft voorgesteld. Wel wordt gedacht aan de benoeming van een EEG-secretaris-generaal - naar het voor beeld van Luns bij de NAVO - die de regelmatige vergade ringen van de permanente vertegenwoordigers (ambassa deurs) van de lidstaten bij de EEG voorzit. Deze figuur zou op den duur zelfs de bijeenkomsten van de Europese minis ters en van de regeringschefs kunnen gaan leiden. De commissie-Biesheuvel, officieel de adviesgroep van drie wij zen geheten, had onder meer aanbevolen de Europese Commis sie in te krimpen opdat die een hechter, daadkrachtiger en ge zaghebbender Europees bestuursorgaan zou worden. Tegelijk zou daarmee het logge ambtelijk apparaat van de EEG in Brus sel kunnen afslanken. De Europese Commissie telt thans 13 commissarissen, te weten twee uit elk der vier grote EEG-lan- den en een uit elk der vijf kleine lidstaten. De Nederlandse commissaris is ingenieur Henk Vredeling voor sociale zaken en werkgelegenheid in Europa. Gebleken is inmiddels dat Enge land, Frankrijk, West- Duitsland, en Italië weigeren om met één commissaris per lidstaat akkoord te gaan, zodat het voorstel zal stranden. Dit zal blijken tijdens de komende topontmoeting van de Europese regeringsleiders, eind deze maand in Brussel. HAARLEM Nederland krijgt er vandaag een krant bij. In een oplage van 100.000 is vanochtend het eerste nummer van „De Dag" ver schenen. Het dagblad is vol gens hoofdredacteur en ini tiatiefnemer Peter J. Muller wat formule betreft te ver gelijken met Engelse massa bladen als „Sun" en „Daily Mirror", waarbij dus ver strooiing, sensatie en enig bloot de voornaamste ingre diënten zijn. Het eerste nummer is onge veer 80 pagina's dik, terwijl de volgende edities tussen de 24 en 32 pagina's zullen omvat ten. „De Dag" verschijnt al leen in de losse verkoop. „Het accent verschuift duidelijk steeds meer naar die losse ver koop", aldus Muller. In het be gin ligt het zwaartepunt van de distributie van het blad in de Randstad, dat als testgebied dienst doet. Bij gebleken suc ces wordt ook de verkoop in de rest van het land krachtig aangepakt, aldus Muller, die zegt te streven naar een uit eindelijke oplage van tussen de 500.000 en 600.000. De begi- n-oplage van het blad zal ech ter voorlopig schommelen rond de 50.000 exemplaren, af gezien van de grotere oplage van het eerste nummer. Desgevraagd verklaarde Mul ler dat er geen marktonder zoek is gehouden waarmee de behoefte aan een krant als de dag is vastgesteld. „Ik weet ge woon dat die behoefte bestaat en dat die groot is. Het moet lukken". machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, meettechniek, werkplaatsinrichting e.d. WOENSDAG vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00-17.00 uur, zaterdag 22 maart 9.00-15.30 uur. JULIANA- EN MARGRIETHAL Kabinet besluit tot samengaan politiekorpsen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Gemeentelij ke politiekorpsen zullen met rijkspolitie worden samen gevoegd tot provinciale poli- tieeenheden waarover de commissaris van de Konin gin in betrokken provincie het beheer krijgt. Dit heeft de ministerraad gisteren be sloten. De nieuwe regeling zal wor den neergelegd in een voor ontwerp van een nieuwe poli tiewet. Tot nu toe valt het op treden van de politie onder twee bazen, de burgemeester is verantwoordelijk voor hand having van de openbare orde te controleren door de minis ter van Binnenlandse Zaken) terwijl de officier van justitie verantwoordelijk is voor het opsporingsbeleid valt onder de minister van Justitie) Vol gens de nieuwe politiewet blijft deze gescheiden verant woordelijkheid gehandhaafd, zo heeft premier Van Agt na afloop van de ministerraad meegedeeld. Carter pakt inflatie aan WASHINGTON Presi dent Carter heeft gisteren een aantal maatregelen be kendgemaakt in een nieuwe poging de inflatie in de Ver enigde Staten te bestrijden. Enige tijd geleden had hij al een dergelijk programma bekendgemaakt, maar hier mee werd weinig succes ge boekt. Op het ogenblik be draagt de inflatie in de VS ongeveer achttien procent Volgens de voorstellen van Carter moet de Amerikaanse begroting van 1981 een over-% schot van dertien miljard dol lar laten zien. Hiertoe worden o.a. overheidsuitgaven met veertien miljard dollar ver kleind. Carter heeft verder een invoerbelasting op ruwe olie ingesteld van 4,62 dollar per vat (159 liter), waardoor de prijs van benzine met tien dol larcent per gallon omhoog gaat.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7