AZL behandelt kinderen met leukemie door middel van beenmergtransplantatie eidse bejaarden werkers pro testeren egen informatiestop bevolkingsregister OPENING VERBOUWDE AFDELING KINDERKLINIEK Afscheid Leidse Woningstichting Voorschoten wil CRM-eisen naast zich neerleggen VVD pleit voor EKleden soepeler beleid woonwagenkampjes Leidse horeca fel tegen voorstel CDA, VVD en D'66 t. Re: 'NflEGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 MAART 1980 PAGINA 3 Het Academisch Zie kenhuis Leiden zal binnen afzien- are tijd kinderen die aan leuke- lie lijden gaan behandelen door iQBïddel van beenmergtransplanta- IO lies. Dat gaat gebeuren in een oor dat doel verbouwde en uitge- tro's reide afdeling van de Kinderkli- ek (gebouw 10) van het AZL ndagcje op maandag 17 maart om 16.00 flSbó ir wordt geopend. Het Acade- isch Ziekenhuis Leiden is het 13 rste ziekenhuis in Nederland deze vorm van leukemie-be- rijding gaat toepassen. In Euro- i. KRcfl wordt deze methode op zeer be- 'n "ïheiden schaal door een tiental Europese ziekenhuizen toegepast. De Kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis verricht al sinds jaren been- mergtransplanties bij kinderen die lijden aan aplastische anemie, een aangeboren afwijking die bestaat uit het uitvallen van het beenmerg. Dat is een bijzonder ernsti ge ziekte omdat het beenmerg een belang rijke producent van rode bloedcellen is en van vitaal belang voor de natuurlijke af weer van het menselijk lichaam tegen in fecties en ziektes. In de laatste zes jaren zijn 19 kinderen met ernstige aplastische anemie door de Kinderkliniek behandeld met beenmergtransplantatie. Tien kinde ren zijn volledig hersteld. Voorwaarde voor een succesvolle transplantatie is dat er door middel van weefseltypering een passende donor wordt gevonden, meestal een broer of zuster van de patiënt. Bij de donor wordt onder narcose een kleine hoeveelheid beenmerg uit het bekken verwijderd (hetgeen absoluut geen nadeli ge gevolgen heeft) en dat wordt bij de pa tiënt op de eenvoudige wijze van de bloedtransfusie ingebracht. Als patiënten niet herstellen is er sprake van complica ties. Er kan een ernstige infectie optreden, het transplantaat kan niet aanslaan of zelfs de patiënt gaan aanvallen. Veel on derzoek is gericht op het voorkomen en behandelen van deze verwikkelingen. In de Kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis worden de patiënten door ab solute isolatie gevrijwaard van infecties. De Leidse Kinderkliniek beschikt over zes isolatiecabines. Zodra het beenmerg succesvol is uitgegroeid en het afweersy steem is hersteld kan de isolatie worden doorbroken. Dat kan soms maanden in beslag nemen. Over het algemeen verdra gen kinderen de langdurige isolatie erg goed. Leukemie In Nederland worden jaarlijks 120 geval len van leukemie bij kinderen ontdekt. Zij worden in de regel behandeld met cytos- tatica, middelen die de (kwaadaardige) celgroei afremmen. In diverse centra in Amerika en Europa zijn de afgelopen tijd enkele honderden patiënten met leukemie in het laatste stadium behandeld met beenmergtransplantie. De resultaten vie len tegen, slechts één op de acht patiënten herstelde volledig. De slechte resultaten waren onder meer het gevolg van de aan wezigheid van grote hoeveelheden thera pie-resistente kwaadaardige cellen bij de patiënt, de slechte conditie van de patiën ten in het eindstadium van de ziekte, ver giftigingsverschijnselen door het gebruik van de cytostatica en de zware, celreduce- rende voorbehandeling voor beenmerg transplantatie. De patiënten overleden als gevolg van de complicaties en door de te rugkeer van het niet te bedwingen leuke- misch proces. Vanaf 1976 wordt daarom door Ameri kaanse en Europese ziekenhuizen de beenmergtransplantatie in een vroeg sta dium van de ziekte toegepast, op een mo ment dat er geen kwaadaardige cellen aanwezig zijn in het beenmerg. Het ver nietigen van tumorcellen is dan makkelij ker en de patiënt verkeert in een betere conditie. De resultaten waren hoopge vend, vermoedelijk zal 50 60 procent van de patiënten herstellen. Bij kinderen zijn nog niet veel resultaten van deze behandeling bekend maar alge meen wordt aangenomen dat het percen tage van herstel op 65 ligt. De beste re sultaten worden verkregen bij de zoge naamde lymphatische leukemie, die bij kinderen het meest voorkomt. De behan deling van de andere soorten leukemie, die bij volwassenen het meest voorkomen is aanzienlijk moeilijker. In het algemeen komen voor de behandeling vooral die kinderen in aanmerking die lijden aan een type van leukemie dat volgens de hui dige stand van de wetenschap ongenees lijk is. B>o<orte Mare §nder water in foutje van het °2 <4terleidingbedrijf heeft er steren toe geleid, dat de ,02 isfrte Mare gedeeltelijk O90s2lank kwam te staan. Op ancertj hoek Korte Mare/Oude 'm u'igel werden enige rëiauten palen in de grond islagen, omdat er een luwput voor de riolering imaakt moest worden, jewel de waterleiding de rlge dag was omgelegd, «ken de helers -getuige spontaan ontstane fitein - toch ook op een j8 03°Pere materie dan slechts --ojde te zijn gestuit. 'Een c.i^lestie van even meten' rSjiept dus toch meer opbblemen dan men op het rste gezicht zou rmoeden. 15 Wo, 5.30 O#- 7.36 Hl gas. 3 (S) A Beurst DEN De Stichting Dienstencentrum jrade. coördineerd Bejaardenwerk Leiden is in 1 RadictQgp g.egaan tegen het besluit van de ge- ente die weigert de stichting in de toe- 02 (S)pst nog gegevens uit het bevolkingsregis- Aan i te verstrekken. Beide partijen kregen bij de commissie Beroepschriften Aitvioojgelegenheid hun standpunten nader uit* 02 (s te zetten. De gemeente vindt, dat er op daags gebied van het verstrekken van gege- aar laats één lijn getrokken moet worden. De ge- ente weigerde onlangs de Stichting Rijn Lek gegevens te verstrekken over buiten- werknemers en dus krijgt ook de Stichting Bejaardenwerk geen gegevens meer. Volgens de Stichting worden de Leid se bejaarden de dupe van deze plotselinge maatregel. De minister van Binnenlandse Zaken zag in dertijd geen aanleiding de gemeente ertoe te bewegen de beslisssing inzake Rijn en Lek on gedaan te maken. Naar aanleiding van deze uit spraak van de bewindsman heeft het college besloten het beleid om te buigen en dus ook de Stichting Dienstencentrum Gecoördineerd Be jaardenwerk geen gegevens meer te verstrek ken. Op die manier wordt voorkomen, dat de privacy van bejaarden eventueel in het geding komt. „Daarmee kwam een einde aan de uit zonderingspositie van deze Stichting, want in principe verstrekken we geen gegevens uit het bevolkingsregister," aldus de vertegenwoordi ger van de gemeente, de heer A. Hilgeman. Hoofdfunctionaris van de protesterende stich ting, B.M.J. Sibon is daarentegen van mening, dat de gemeente nog wél gegevens verstrekt. Onlangs nog ontving de universiteit een lijst met gegevens voor controle van een reeds be staande lijst die direct na gebruik vernietigd moest worden. Indien de commissie beroepschriften het beroep van Sibon niet ontvankelijk verklaart, wachten talloze bejaarden dit jaar tevergeefs op een ka lender en een informatiebulletin, waarin zij de weg kunnen vinden naar dienstencentra en hulpverlenende instanties. In tegenstelling tot de voorgaande jaren, vroeg de stichting dit jaar niet alleen om persoonlijke gegevens (namen, adressen en geboortedata) van mensen vanaf 65 jaar, maar ook van mensen in de leeftijdsgroep van 55 tot 65. De reden daarvan was, dat de stichting met name personen die van de VUT- regeling gebruik maken, op de hoogte wilde stellen van hetgeen hen te wachten staat. Ook met de verruiming van de gevraagde gegevens bleek de gemeente de nodige moeite te hebben. de j studenten enh?alenpad" iden >9aj;>derdak ;te hé zusterhuis ,JEN Voor naar schat- 25 studenten die wonen paviljoens aan het Piet Itjenspad in Leiden is iddels nieuwe huisves- gevonden. totaal 100 studenten die het „Palenpad" wonen Pen hun kamers moeten aten in verband met de .ekondigde nieuwbouw het Academisch Zieken- Vijftien studenten uit brief Van de ac^lt barakken die kerst dienen te worden ge- t, krijgen kamers in de v riflat van het zusterhuis aan de Wasse- dJwwg. De rest vindt on- _i Jak in panden van de in ieC?l'n? Deidse Studenten- Een °Plossing de ongeveer zestig stu- fen die in de zes overige en Poens verblijven is op dit Mnt nog niet voorhanden. was' de SLS en het AZL zegt ji goede hoop te hebben dat p studenten op korte ter- ook elders kamers zullen den. LEIDEN Mevrouw M.M.J. Noordman heeft gistermiddag tijdens de druk bezochte recep tie in het restaurant „Wienerwald", afscheid genomen als voorzitter van de Leidse Wo ningstichting. Opvolgster van mevrouw Noordman wordt mevrouw C.A. Kerling-Simons. Uit handen van wethouder Verboom ontving mevrouw Noordman de gouden speld van de gemeente Leiden. Mevrouw Noordman werd in 1960 lid van het bestuur van de, toen nog zo genoemde Gemeentelijke Woningstichting. Het woningbestand van de gemeente Leiden tel de toen 650 woningen. De stichting had in die dagen eén werknemer in dienst. Nu beheert zij zeker 5000 woningen en telt het personeelsbestand inmiddels 21. VOORSCHOTEN Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Voorschoten is niet zo erg te spre ken over het beleid van CRM voor wat betreft de goedkeu ring van woonwagenlokaties. Dit ministerie is het niet eens met de door het gemeentebestuur voorgestelde lokatie Alle mansgeest. Wanneer het CRM ernst is kan zij weigeren de kosten van het inrichten van het kampje te betalen. Het ge meentebestuur is in gesprek met het ministerie om een voor beide partijen passende oplossing te vinden. Wethouder Eveleens zei gistermiddag op de maandelijkse pers conferentie de eisen van CRM ronduit belachelijk te vinden. „Het ministerie vindt dat het toekomstige kampje Allemansgeest te ver buiten het dorpscentrum ligt. Wij zijn het daar helemaal mee oneens en gaan dan ook gewoon door met de de bestem mingsplan-procedure". De coördinator van het regionaal woon wagencentrum, de heer F. Menzij, verklaarde eerder deze week dat Voorschoten een risico neemt door de procedure rond de lo katie Allemansgeest gewoon door te zetten. „Het gemeentebe stuur van Voorschoten loopt de kans zelf op te moeten draaien voor de kosten van het kampje. Bovendien is de mogelijkheid dan niet uitgesloten dat Voorschoten alsnog een wel goedge keurd kampje moet inrichten". Over het besluit van gedeputeerde staten om het woonwagenge zin van de Werf een plaats in Voorschoten aan te wijzen kon het college weinig zeggen. Het gemeentebestuur had eerder te ken nen gegeven niet zo erg gelukkig met het besluit te zijn. „We kunnen pas wat doen als het officiële besluit van Gedeputeerde Staten binnen is," aldus wethouder Marselis. Een woordvoerder van de provincie deelde gistermiddag mee dat de beschikking maandag of dinsdag in Voorschoten verwacht kon worden. WERKBEZOEK 1 11-1 AAN LEIDEN LEIDEN De Leidse afdeling van de WD wil dat er bij de Overheid een soepeler beleid wordt gevoerd ten aanzien van de realisatie van woonwagenkampjes in de regio. Dit om het overbezette terrein in Leiden op korte termijn enigs zins te kunnen ontlasten. Om deze wens aan de verschillende verantwoordelijke overhe den kenbaar te maken heeft VVD in Leiden gisteren, in samen werking met fractieleiders van partijgenoten uit de regio, het Provinciale Statenlid Ten Kuyle en de Tweede Kamerleden E. Verkerk-Terpstra en A. Kappeijne van de Copello uitgenodigd voor een werkbezoek aan de gemeente. De VVD-fracties, het Statenlid en de Tweede Kamerleden be zochten gistermorgen het overbezette woonwagenkamp in Lei den. Daarna brachten zij een bezoek aan het kampje in Leider dorp dat nog immer als voorbeeld geldt voor de nog te realiseren kampjes in de regio. De stagnatie van die realisatie zit volgens de gemeenten in de te strenge voorschriften van de Overheid. Mevrouw Kappeijne van de Copello zal er naar aanleiding van genoemde opmerkingen, bij minister Haars op aandringen de voorstellen van de gemeenten te onderzoeken. „MOTIE HEFT ONGELIJKHEID NIET OP" LEIDEN Het bestuur van Horeca Nederland, afdeling Leiden, is tegen het compro mis-voorstel (motie) van het CDA, WD en D 66 met be trekking tot het sluitings uur van de plaatselijke hore cabedrijven. De drie par tijen uit de Leidse gemeente raad zouden de huidige slui tingstijden van alle horeca bedrijven, inclusief de socië teiten in de stad ongemoeid willen laten. Tevens willen zij een vijftal horecaonder- nemingen gedurende een proefperiode van een jaar het privilege geven tot drie 's nachts open te blijven. De motie wordt aanstaande maandag in de gemeente raad tijdens de behandeling van de drank- en horecapro- blematiek ter sprake ge bracht. Horeca Nederland zegt fel ge kant te zijn tegen het compro mis-voorstel, omdat het zou in druisen tegen de algemene be ginselen van behoorlijk be stuur. De Leidse caféhouders zijn namelijk van mening dat door het overnemen van de motie de ongelijkheid tussen cafés en besloten instellingen met een c-vergunning niet wordt opgeheven. Op dit mo ment (en dat is ook wat de mo tie beoogt) sluiten de cafés hun deur om een uur 's nachts en op vrijdag en zaterdag om twee uur. Liever ziet de plaat selijke horeca een voorstel door de gemeenteraad aange nomen, waarin de cafés een verruiming van het sluitings tijdstip op vrijdag en zaterdag tot drie uur wordt toegestaan. Nieuwe kleedkamers voor TOP SASSENHEIM Met een druk op de lichtschakelaar heeft to padviseur B. Schulte gisteravond het vernieuwde kleedkamer complex van de Sassenheimse korfbalvereniging 'TOP' officieel in gebruik genomen. Met die druk op de knop zag de korfbalve reniging het kleedkamercomplex verdubbeld van twee naar vier kleed- en doucheruimten. In de toekomst zullen ook de bestaan de twee nog worden opgeknapt. 55.000 gulden van de gemeente Sassenheim, pro deo-adviezen en materiaal van de Sassenhel- mer B. Schulte en een bouwcommissie met Kees Faber, Cor Tukker, Henny Kühn, Hans van der Wagt en Otto Nieboer, vorm den de ingrediënten voor een prima verbouwing.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3