open van eedehands chip meer Hdan zaak van vertrouwen Wat kost het en waar kan men terecht? Certificaat ileziervaart ils voorloper 'an verplicht 'aarbewijs lARLINGEN Zit de klad In de 'atersport? Links en rechts gaan niiïchtwerven failliet en iedereen oept dat het zo slecht gaat. Harde teri üjfers -bewijzen dat ook. „De tijd van tien jaar geleden dat alles mo- elijk was, is niet meer", zegt Ton Buch. Twee en een half jaar gele- n H den vestigden hij (36) en zijn vrouw lelga Siebelles (35) zich in Harlin- en en begonnen daar met „Het Vakend Oog", een jachtbemidde- 'ngsbedrijf (verkoop tweedehands r? H boten) en een reparatiewerfje. •.Toen al was duidelijk dat de rek er ujt was. We begonnen In een moei de tijd, maar daarom hebben we ons ook toegelegd op service en 5' itenstverlening". ent Hij regelt de verkoop van tachtig tot honderd schepen per jaar met een "middelde contractprijs van zo'n •000 gulden. Het feit dat hij aan ®on Friese ultvals- en invalspoort «t. legt het accent wel op zeewaar dige scheepjes en schepen, maar voorwaarde is dat in het geheel De heer en mevrouw Buch bij hun niet. Tom Buch pakt zijn zaakjes waterdicht aan. Hij geeft toe dat er in de jachtbemiddeling misstanden voorkomen en dat de algemene in druk is dat er heel wat gesjoemeld wordt. Men denkt dan direct aan de FIOD (Financiële Inlichtingen en Op- sporlngs Dienst van 's rijks belas tingen) en aan zwart geld. Het idee leeft, dat het allemaal grote-jon- gens-werk is. Buch: „Ik heb echter waardering voor watersporters die alles en alles over hebben voor hun hobby. Voor degenen, die alle za terdagen en vele vrije dagen met hun boten of bootjes bezig zijn. Er leeft een brok enthousiasme dat geweldig Is". Hij vindt dan ook dat de watersport een verkeerde naam heeft gekregen. „Door een enkeling wordt iedereen over dezelfde boeg behandeld". Uniek Dat imago wil de watersport graag kwijt en als het aan Het Wakend bedrijf „Het wakend oog". Oog in Harlingen ligt, gaat dat ima go er ook uit. Buch heeft het in elk geval in zijn bedrijf uitgebannen. Hij koos daarvoor een in den lande uniek systeem van jachtbemidde ling. Alle schepen die door bemiddeling van Het Wakend Oog worden ver kocht, worden onderworpen aan een deskundige expertise. De ex pertise wordt verricht door onaf hankelijke experts. Ook het onder waterschip Is daar uiteraard bij be trokken. Volgens de heer Buch is het Harlinger bedrijf het enige In den lande dat de zaken zo aanpakt met een technokeuring vooraf. De kosten voor een dergelijke keuring worden bij een eventuele verkoop voor het helft terugbetaald. Totaal is het zo'n 500 gulden. Daarnaast moet de verkoper acht procent courtage betalen, wanneer het gaat om een bedrag beneden de 40.000 gulden; daarboven wordt tien pro cent in rekening gebracht. Niet voor niks dus, maar daarvoor koopt en verkoopt de klant ook een stuk zekerheid. Het bedrijf biedt de koper nog een garantie van drie maanden en ook dat is een unieke zaak. Met een dergelijke professio nele aanpak wordt veel narigheid voorkomen. Naast dit alles geeft het bedrijf de verkoper en de koper altijd een zogenaamd tweezijdig koopcontract, dat wil zeggen dat de verkoper weet naar wie het schip gaat en voor welke prijs. Verrassin gen zijn niet mogelijk en marges van twintig tot dertig procent in contracten zijn dan ook uitgesloten. Volgens de heer Buch kan een par ticulier bij de aan- en verkoop al deze risico's niet zelf voor de hon derd procent dekken. „Het kopen van een tweedehands schip is na melijk vaak een kwestie van impul sief handelen. Een aspirant koper ziet het schip en wil het graag heb ben. Er moet snel beslist worden, omdat anders wellicht iemand hem voor Is... In zo'n geval hebben wij "oor de koper al voorbereidend De werknemers voelen zich ook een beetje ondernemer... werk gedaan. Technisch kan er ei genlijk al niets meer mis gaan". Wat blijft is natuurlijk de financiële regeling. Daarvoor moet de koper zelf een beslissing nemen of het kan of niet. Het echtpaar Buch weet wat dit betreft ook praktijkvoor beelden te geven. Maar mocht een koper In financiële problemen ko men, dan is in elk geval de waarde van zijn schip verzekerd. Er zijn ook verhalen dat kopers niet alleen de lasten niet kunnen opbrengen, maar ook nog een totale miskoop hebben gedaan en dan zijn de ge volgen rampzalig. Nu kan bij een expertise ook een en ander over het hoofd worden gezien, maar dan is er altijd nog de garantie. Boven dien speelt de tweedehands handel zich bij een goede firma in een ru stig tempo af. Over de toekomstige handel In tweedehands schepen is men bij Het Wakend Oog niet ongerust. De markt zal straks in het voorjaar Iets aantrekken. Er blijft dus wel een goede vraag, alleen verwacht men dat het prijsniveau iets lager zal lig gen. Ook over de verdere toekomst ziet men nog wel wenkende perspectie ven. De reparaties aan schepen zul len toenemen. Ook dan kan het Harlinger bedrijf de klant een stuk zekerheid leveren. Men repareert namelijk op offerte, zodat de klant weet waar hij aan toe Is. Personeel Ook wat dit betreft heeft Het Wa kend Oog een heel aparte benade ring van de zaken. Buch heeft het namelijk met zijn zes medewerkers op de werf op een akkoordje ge gooid: zij delen mee in de winst van elk werk. Voordat er een offerte de deur uit gaat wordt er een voorcal culatie gemaakt en daarbij Is het personeel betrokken. Als lasser Jantje zegt dat hij een bepaalde klus in zes uur kan klaarspelen, dan heeft hij er zelf belang bij om het eventueel In vijf uur te doen. „De medewerkers voelen zich nu erg betrokken bij het bedrijf en zijn zeer gemotiveerd", aldus Buch. Vanaf de eerste Januari werkt hij nu met dit systeem en hij is er erg te vreden over. Hij is van mening dat veel bedrijven ten onder gaan, om dat er niet voorgecalculeerd wordt. In het Harlinger bedrijf wordt alles met de werknemers besproken en omdat de werknemers zich ook een beetje ondernemer voelen, is er al tijd grote vraag naar de voorcalcu latie. „Het kost natuurlijk wel wat tijd voor overleg en er wordt veel gepraat, maar het komt er dubbel en dwars uit", aldus Buch. Dat het ook serieus genomen wordt door de werkers bij het Wakend Oog blijkt wel uit de vraag van de werk nemers om In het bedrijf mee te mogen Investeren. Men verwacht in Harlingen geen spectaculaire toekomst dus, maar wel een redelijk stuk brood. sen te geven en instructeurs op te leiden. Wat vrijwillig al behoorlijk op gang was gebracht, levert men nu In voor de verplichting. Intussen blijft de vrijwilligheid ook overeind. In feite zijn de eisen voor het Certi ficaat 1 (meren, kanalen en rivieren) en het Certificaat 2 (alle binnenwa teren èn IJsselmeer, Waddenzee, Eems Dollard en Westerschelde) een blauwdruk van wat er nu-al is aan opleiding. De certificaten wor den gegeven na een test van de theoretisch kennis. De motorboot- vaartscholen hebben ook examen cursussen voor beginners en voor gevorderden (D en F), die theorie èn praktijk behandelen. Overigens hoeft iemand die nooit gevaren heeft niet voor de examens van de certificaten in te tekenen, want op die examens wordt veel vanuit praktijkervaring gevraagd. Eisen Wat wordt er gevraagd van de kan didaten? Voor het Certificaat 1 (er kend door het Directoraat Generaal van de Scheepvaart van het minis terie van verkeer en waterstaat) moet men de wettelijke bepalingen kennen. Dat is dus het vaarregle- ment voor zover dat van toepassing is op kanalen, rivieren en meren. Een ander examenonderdeel is het schip, de bediening, de uitrusting en veiligheidsmaatregelen. Een der de onderdeel is kennis van de vaar wegen (betonning), de omstandig heden van het vaarwater en het weer. En als laatste eis vraagt men kennis van het varen en het gedrag onder bijzondere omstandigheden. (Schroef en roerwerking, stopweg, ronddraaien, aankomen, afmeren, meren en ontmeren, effect van va ren in ondiep water, ankeren, pas seren van bruggen en sluizen enzo voort.) Ook wordt de kennis van enige knopen op de proef gesteld. De schippers moeten weten wat een paalsteek, dubbele schoot steek, mastworp met halve steek, sllpsteek of achtknoop is. Voor het Certificaat 2 zijn de bepalingen uit gebreid met onder andere kennis van IJsselmeer, Westerschelde, Waddenzee en dergelijke grote wa teren. Belangrijke examenpunten hierbij zijn: kennis van het weer (met name wordt onderwezen in het gedrag van depressies), getijdebe wegingen, koersherleiding en ge bruik van kompas. Ook plaatsbepa ling door middel van vaste merkte kens op de wal, betonning en beba- Voor twee dagen praktijklessen voor de basiscursus beginners of voor de examencursus D (gevorder den) vragen de „scholen" 360.- per persoon. Losse lessen kosten (ochtend of middag van 3,5 uur) 90.- per persoon. Voor de cursus sen voor de certificaten (theoriecur sussen) vraagt men 70.- per per soon (twee ochtenden of twee mid dagen). Dit zijn afgesproken prijzen en cursisten die eerder les hebben gehad bij een opleidingsinstituut of zeilschool, krijgen nog eens 20 gul den reductie. Ook dat is een alge meen aanvaarde regel. Diezelfde twintig gulden verschil zit ook in het examengeld. Wie het Certificaat 1 wil halen en lid is van ANWB of KNWV moet 60.- betalen en niet- leden 80.-. Het Certificaat 2 voor pleziervaart is een tientje duurder. Wie inlichtingen wil hebben over examendata of plaatsen waar „ge lest" kan worden doet er het beste aan dit te vragen bij de ANWB. sec tie Waterrecreatie, postbus 93200, 2509 BA Den Haag. tel. 070-264426 (toestel 2422) of het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (KNWV), postbus 53043, 1007 RA Amsterdam, tel. 020-642611. Robert Dros: „Meer plezier op het water door een beetje kennis...'* kening, zijn zaken vaarvan men op de hoogte moet zijn. Robert Dros eens stuurman op de grote vaart is dus echt niet negatief over het gedrag van de ge middelde waterrecreant. Met name de laatste jaren is er volgens hem een grote verbetering ingetreden. De zeilscholen hebben daartoe ook het nodige bijgedragen. Jaarlijks al leen al leveren de zeilscholen zo'n 15.000 cursisten af. „En dat moet natuurlijk zijn effect hebben. Er is een overdracht van kennis van zoon op vader", veronderstelt Dros. „Nee, ik ben niet negatief. Het gaat best goed eigenlijk". En dan toch een vaarbewijs verplicht of vrijvil- lig...? Dan komt het gesprek terug op wat Dros in het begin van dit verhaal zei: meer genieten van je hobby motorbootvaren. Wat dat betreft kan er nog heel wat veran deren. „De motorbootvaarders moeten zorgen zo min mogelijk in de fout te gaan. Immers wie in de fout gaat, baalt en bederft daar door een stuk van zijn vakantie". M. DE BOER Velen hebben angst voor een sluis. De brugwachter hengelt zijn geld binnen. Als je direct kunt doorvaren valt het allemaal nog wel mee, maar wachten voor een gesloten brug kan nog wel eens wat moeilijkheden opleveren... maal uit zijn verband gerukt. „Er gebeuren in de watersport weinig ongelukken en de laatste jaren ge draagt men zich erg gediscipli neerd", zo meent hij. „Waar vallen de grote klappen echter? Op de grote rivieren bij de binnenvaart. Kijk Schuttevaer er maar op na". Blauwdruk De bonden hadden liever gezien dat alles het karakter van vrijwilligheid had behouden, maar er zit natuur lijk ook een addertje onder het gras. Er is ook een registratie van boten in de maak en vandaar past het één goed in het ander. Nu de zaken zo liggen, willen de bonden graag meewerken, temeer ook om er bij te blijven en invloed te kun nen uitoefenen op de gang van za ken. Die hebben ze van de kant van het ministerie van verkeer en water staat en CRM in elk geval wel ge kregen. ANWB, KNWV, de Neder landse Waterski Bond en de Vereni ging Zeilscholen Nederland hebben een behoorlijke vinger in de pap gehouden. Zij zijn ook bevoegd les- GOINGARIJP „Kijk, als je ten nist en je beheerst je backhand niet goed dan gaat er een stuk lol van je sport verloren. Zo is het eigenlijk ook met een motorboot. Hoe meer je zo'n schip onder de knie hebt en de techniek beheerst, des te meer je geniet. Door het gemis van een stuk eenvoudige technische vaar digheid, zitten schippers vaak stuurs naar het weer te kijken om een smoes te verzinnen niet weg te hoeven. Ze zien de hele film van het passeren van een sluis of brug al voor zich en blijven daarom maar liggen". Aan het woord Robert Dros (34) van het watersportcentrum 't Garyp te Goingarijp in Friesland, die een ANWB-bondszeil-motorbootvaart- school runt. Hij leidt mensen op voor de Certificaten Pleziervaart 1 en 2, bedoeld als voorloper op het verplichte vaarbewijs. Zoals bekend zullen de schippers van schepen die langer zijn dan vijftien meter zo'n vaarbewijs moeten hebben. Later zal dit vaarbewijs onherroepelijk ook verplicht worden voor kleinere schepen. Het oude aanvaringsregle ment is echter nog altijd geldig en het ziet er naar uit dat de nieuwe vaarwet meer internationaal aangepast en gemoderniseerd binnenkort in het parlement komt. Het kan nog wel een paar jaar du ren, maar desondanks menen de bonden die bemoeienis hebben met de watersport er "klaar" voor te moeten zijn. Veiliger? „Voor ons had die verplichting van een vaarbewijs eigenlijk helemaal niet gehoeven", zegt de heer Dros. Als voorzitter van de Vereniging van Zeilscholen vertoeft hij nog al eens in Den Haag en heeft uit dien hoofde veel met deze „opleiding in de maak" van doen gehad. „Inte gendeel, de bonden en ook wij zijn eigenlijk altijd zwaar tegen geweest. We geloven niet dat door de invoe ring van 'een verplicht vaarbewijs het water veiliger wordt. Waardoor gebeuren de meeste ongevallen? Brand en explosie en dat kun je niet met een vaarbewijs ondervan gen. Zelfs het niet achterom kijken tijdens het varen en het hebben van een „dode hoek" zijn met een vaar bewijs niet te voorkomen". De heer Dros is het daarom ook niet eens met de aanwijzing dat „de motorbootrecreanten niet kunnen varen". Het is volgens hem hele 1e blijven maar ligen vandaag", een excuus om situaties jkers zijn nog geen kopers. Dat Idt zeker voor de bezoekers van i Hiswa, die nog tot en met 23 sart het neusje van de zalm laat in op het gebied van de water- ort. Mocht u er toch toe over- an zo'n fonkelend nieuw schip- kopen en is dat schip langer n vijftien meter, dan moet u er kening mee houden, dat een arbewijs een verplichting wordt, rer dit vaarbewijs, dat op den ur ook voor kleinere schepen I gelden, spraken wij met de orzitter van de Vereniging van illscholen, Robert Dros. Muurlïjk is hij van mening, dat tf vaargenot alleen maar rhoogd wordt wanneer je je chip onder de knie hebt en geen igst meer voelt voor een sluis of in brug. Maar om nu te zeggen, it met de verplichting van een «rbewijs het water veiliger >rdt, blijft voor hem vooralsnog a vraagteken. in ander vraagteken, om niet te ggen een levensgrote gok, blijft i aankoop van een tweedehands tot. Dat je echter ook een stuk kerheid kunt kopen, waarbij na- |heid vrijwel is uitgesloten, sek ons in een gesprek met Ton ich in Harlingen, die jaarlijks be- ddelt bij de verkoop van zo'n shtig tot honderd boten. ¥fW. i baas is te voorkomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 25