bestudeert chemische SOS-lijnen raken oververhit Het gebruik van gifgassen door de Rus sen in de strijd in Afghanistan heeft de NAVO opnieuw geattendeerd op de voorsprong die de Sovjet-Unie op dit terrein zou bezitten. Gaat de NAVO een nieuwe wapenrace aan? De Franse jour nalist. Elie Marcuse ging op onderzoek uit en concludeert: de NAVO beraadt zich over een nieuwe wapenrace. BRUSSEL September 198... specialis ten in chemische oorlogvoering, door Moskou betaald, laten in de ondergrond oen van Londen en Parijs het gif "so man" vrij. Binnen enkele uren ligt het hele ondergrondse vervoer van beide hoofdsteden volmaakt stil. Het gas blijft hangen en doodt binnen enkele minuten. Bovengronds breekt paniek uit. Tegelij kertijd doen troepen van het Warschau- pakt een verrassingsaanval op West- Duitsland, de centrale sector van de NAVO. Daarbij worden geen atoomwa pens maar andere chemische wapens gebruikt, die het zenuwstelsel aantasten maar niet blijven hangen. Binnen enkele uren bereiken zij de sleutelstellingen, waarmee de weg voor de Sovjettanks wordt geopend. Die tanks zijn sinds 1973 voorzien van beschermingssystemen te gen nucleaire, bacteriologische en che mische wapens. Alle vliegtuigen van het bondgenootschap, die chemisch zijn be stookt, blijven gedwongen aan de grond. Dit scenario Is geen politieke fictie. Het is een van de mogelijkheden die zeer ernstig door militaire experts van de NAVO wor den bestudeerd, aldus een van deze des kundigen. Zij zijn ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie niet zal aarzelen in een oorlog van chemische middelen gebruik te ma ken. „Moskou heeft een militaire afdeling die geheel is uitgerust voor chemische oorlog voering, in tegenstelling tot de Navo. De Sovjetmanoeuvres worden onder we' ''elij- ke omstandigheden van chemische oor logvoering uitgevoerd, zo heeft de Ameri kaanse generaal John Pauly, bevelhebber van de NAVO-luchtstrijdkrachten voor midden-Europa, in 1979 bekendgemaakt. Het resultaat van chemische oorlogvoering: ontbladerde bomen, een totaal verwoest landschap. „Sinds de Yom Kippoer-oorioy van 1973, toen grote hoeveelheden Sovjettanks door de Israëliërs werden buitgemaakt, weet men dat de Sovjetstrijdkrachten geheel zijn uitgerust, opgeleid en voorbereid voor het zich verplaatsen in een giftige omge ving", aldus generaal Bernard Rogers, op perbevelhebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa. In zijn memoires („The Penkovsky Pa pers") schrijft de Sovjetkolonel Oleg Pen kovsky, die voor de Amerikaanse inlichtin gendienst heeft gewerkt: „Er is geen twij fel aan dat het Sovjetleger in geval van. vijandelijkheden chemische wapens tegen zijn tegenstanders zal gebruiken". „Na de Kippoer-oorlog hebben de Ameri kaanse strijdkrachten van 1974 tot 1977 onderzoek verricht waaruit blijkt dat de Sovjet-Unie „over een verpletterend over wicht" beschikt", aldus een deskundige van de NAVO. „De Russen gebruiken gas in Afghanistan. Het is bijna zeker, volgens ontvangen in lichtingen, dat chemische middelen zijn gebruikt, met name voor het neutraliseren van uitgestrekte gebieden waar de Sovjet- convoolen doorheen trokken. De gassen die in koude gebieden worden toegepast blijven vele weken hun werking behouden. De Moedjahiddins die met hun schoenen met die vergiften in aanraking komen vor men daardoor weer een dodelijk gevaar voor de gebieden waar zij doorheen trek ken. Komen zij ermee in een verwarmd vertrek dan verdampt het gas en wordt dodelijk". De ontsmettingswagens „TMS/65" die in Afghanistan zijn waargenomen worden zeer zeker gebruikt voor het ontsmetten van de voertuigen die door vergiftigde ge bieden zijn gereden. „Het is niet de eerste keer dat de Sovjets gifgas gebruiken. On Amerikaanse militairen tijdens de oorlog in Vietnam onderzoeken een hut waar Noordvietnamezen zich schuil houden, nadat eerder de hut is uitgerookt met gas. „MENSEN MOETEN WEER LEREN HUN EIGEN PROBLEMEN OP TE LOSSEN" LEIDEN De telefonische hulpdiensten in Nederland raken zo langzamerhand wat overspannen. Om iedereen te kunnen helpen die met moeilijkheden opbelt en om aan dat groeiende eantal noodkreten tegemoet te komen, kan alleen méér geld redding bieden. Het ministerie van CRM te hulp geroepen: „Geef ons acht tiende miljoen extra subsidie, dan kunnen we ons werk verlichten door meer beroepskrachten in dienst te nemen die de talloze vrijwilligers moeten begeleiden". Maar zo makkelijk gaat het ook niet. Vorige'week heeft de Tweede Kamer beslist dat het drie ton wordt, want meer ruim te was er niet op de CRM-begroting. „Acht ton hebben we echt nodig, maar met deze drie ton zijn we ook blij", aldus mevrouw W. Tesselaar, voorzitter van de Nederlandse Federa tie'van Telefonische Hulpdiensten uit Leiden. „We zijn de Ka mer zeker dankbaar, maar het wordt nu wel moeilijk verdelen. Met dit geld kunnen we enkele nieuwe beroepskrachten aan trekken..." „Het wordt steeds moeilijker om de telefoondiensten in stand te houden, steeds zwaarder om de organisatie goed te laten draaien. Het aantal telefoontjes groeit met de dag en de proble men van de mensen worden steeds ingewikkelder. We moeten dus niet alleen meer vrijwilligers hebben, maar ook meer be roepskrachten om hen te begeleiden. Want het is wat anders of Je door de telefoon de mededeling doet waar de morning-afterpil te krijgen is zoals vroeger veel gebeurde, of dat je zoals tegen woordig over bijvoorbeeld euthanasie moet praten. Beroeps krachten zijn dan wel duur, maar beslist noodzakelijk, want ge beurt het niet dat de vrijwilligers goed getraind worden, dan kun nen ze hun werk niet meer aan, dan raakt hun motivatie vermin derd en zo'n hele dienst zakt in elkaar". Groei De eerste Nederlandse Telefonische Hulpdienst (THD) is aan het einde van de vijftiger jaren van de grond gekomen. Maar bij die ene is het niet lang gebleven: in een snel tempo hebben de SOS- lljnen (zoals ze ook wel worden genoemd) zich over het land ver spreid en een tiental jaren later is daar de landelijke federatie, waarin hun krachten gebundeld zijn. Op het ogenblik heeft Ne derland 26 hulpdiensten met 42 beroepskrachten die de in totaal 1400 vrijwilligers aan de telefoon begeleiden. Zeker, het aantal diensten is gegroeid en dus ook de hoeveelheid binnenkomende telefoongesprekken, maar helemaal gelijk liep die ontwikkeling bepaald niet. De hulpaanvragen zijn namelijk in een razend tem po toegenomen: in 1975 zijn het 60.000 mensen geweest die om hulp belden, in 1977 124.000, In 1978 142.000 en in 1979 hebben al 200.000 mensen een beroep op de telefonische hulpdienst ge daan. Ook de Inhoud van de gesprekken is in de loop der tijd veranderd: relatieproblemen, crisisgevallen, zelfmoord, echt scheiding, sexuele problemen, drugs en eenzaamheid. En met sommige mensen voor wie het telefonisch contact niet voldoende bleek te zijn, Is de laatste jaren ook persoonlijk contact opgeno men. Dat alles heeft het werken er voor de vrijwilligers niet lichter op gemaakt, ook omdat de gesprekken nu langer duren. Vereenzaming Mevrouw Tesselaar: „Wat de precieze oorzaken zijn van dé groeiende behoefte aan hulp, zou ik niet preciee weten. Er zijn ook geen onderzoeken naar gedaan, noch door CRM, noch door de hulpdiensten. Als je die oorzaken zoekt, dan ga je je op een heel breed vlak bewegen, je komt midden in de samenleving te recht. Maar in elk geval valt het niet te ontkennen dat meer men sen dan vroeger van jongsaf aan met de telefoon zijn opge groeid. Ik denk dat je er dan ook makkelijker gebruik van maakt. Daarnaast hebben meer mensen in Nederland telefoon en is het aantal lijnen van de THD's ook uitgebreid. En natuurlijk moet je de media niet vergeten die de laatste tijd de mensen er toe aan zetten om aan de telefoon te wennen. Want hoe vaak gebeurt het niet dat er na een emotionele uitzending een nummer op het scherm verschijnt?" „Ik heb het gevoel dat die groei met meer dingen te maken moet hebben. Volgens mij is er ook nog veel vereenzaming. Neem bij voorbeeld dit: de minimumleeftijd om je voor woonruimte In te schrijven wordt hier in Leiden zestien jaar, dat is toch heel an ders dan vroeger? Volgens mij werkt zoiets vereenzaming in de hand". „Of neem de veranderde houding ten opzichte van de bejaarden. Vroeger bleven die bij een van hun kinderen wonen, maar nu wordt oma in een verzorgingstehuis gestopt. Het is ook niet meer nodig dat oma op de kinderen past, want daar zijn tegenwoordig speelzalen en crèches voor. Met de grootouders zijn niet alleen ziekte en dood het huis uitgestuurd wat dus levenssituaties zijn geworden waar men tegenwoordig heel onwennig tegenover staat maar ook de wijdheid, de levenservaring van de ouderen Wiss Tesselaar „...geld nodig voor nieuwe beroepskrachten dis de talloze vrijwilligers moeten begeleiden". Is uit de familie verdwenen. Door de eeuwen heen waren groo touders de steun voor de jongeren in de familie, die nu veel geï soleerder zijn komen te staan". Vuile was „Volgens mij verandert de wereld tegenwoordig veel sneller dan vroeger. Toen was er meer gezag in het gezin, bij het werk, In de hele samenleving en dat gaf, hoe je het ook bekijkt, meer zeker heid. Maar vooral de laatste jaren wordt er geëmancipeerd, ligt de nadruk veel meer op de mens alleen, die dan ook alléén in moeilijkheden komt. Vroeger hing je je vuile was ook niet buiten. Mensen verzwegen het als ze onder behandeling stonden van een psychiater. Maar overspannen zijn mag tegenwoordig, het hulpvragen is allang algemeen geaccepteerd. De hulp die de mensen ervoor nodig hebben wordt ook hoe langer hoe meer in de hele maatschappij uitgebreid. Vergeet niet dat we het mate rieel heel redelijk gekregen hebben. Je hoeft niet meer zoals vroeger dag en nacht te ploeteren voor Je dagelijkse brood, waardoor er veel minder tijd was om over jezelf na te denken. Terwijl er nu veel meer vrije tijd Is, meer comfort. De mensen hebben nu wel tijd om hun aandacht op zichzelf te richten, om over hun problemen na te denken en dat brengt heel wat men sen In moeilijkheden. Maar begrijp me nu goed, ik zeg niet dat we het weer rotter moeten hebben, dat we een stap terug moe ten doen, welnee. Het gaat erom dat de mensen een pijnlijk mis aan kennis hebben om hun eigen problemen op te los De maatschappij verzorgt de mensen van de wieg tot het maar laat de samenleving dat na, dan zitten de mensen mi handen in het haar, dan weten ze niet wat ze moeten doen. sen moeten weer leren hun eigen problemen op te lossen ei niet door anderen te laten doen. En hoe tegenstrijdig 't schien ook klinkt, dit is nu precies hetgene wat we met die foon proberen". Vrijwilligers De vrijwilligers van de SOS-diensten zijn inderdaad geen,^. roeps-hulp-aanbieders", maar voor amateurs kunnen ze ook doorgaan. Voordat ze eenmaal achter die telefoon mogen pla nemen moeten ze eerst een zware training en een stage ai de kiezen hebben. Leren luisteren en je de instelling eigen ken dat je er niet zit om in je eentje andermans problemen lett lossen, dat leer je niet op één dag. Want dat is wat de vrij gers van de SOS-lijnen doen: ze lenen hun oor, ze geven aandacht en proberen er achter te komen wat de opbeller w u helpen de hulpvrager bij het zoeken naar zijn eigen goede mi om z'n probleem op te lossen. T Niet voor niets worden de hulpvragers door vrijwilligers te w h gestaan. De THD's gaan er namelijk van uit dat mensen ma lljker naar de telefoon grijpen als ze weten dat ze kunnen pr met niet-professionele hulpverleners. De drempel verlagen, i dat heet. De THD's willen er dan ook niet zijn voor het brei van een therapie, of voor het „oplossen" of 't aanpakken problemen. Waar het wel om gaat is dat er altijd Iemand aai zig is, dag en nacht, Iemand die bereid is om als een mens J/ oor voor andermans moeilijkheden de telefoon op te nemflf de ene keer kan dat een telefoontje zijn dat misschien vijf fl ten duurt, maar even later kan een gesprek wel een uur d om iemand weer op gang te helpen. jw*c Kennis en geluk „Ik geloof dat geluk vooral In de jaren zestig werd gezien alsj?e' toestand waarin geen plaats was voor problemen. Aan dat heeft de voortdurende welvaart ook meegewerkt. Prestatl '°na vooruitgang waren heel belangrijk en namen veel aandacht Jn de mensen in beslag. Het hele leven moest probleemloos pen, maar dat is toch kolder. Het doet me eraan denken da In die tijd al telkens de voorspelling hoorden dat we binnen een maatschappij zouden krijgen waarin niet meer Iedereen baan zou kunnen hebben. Onder andere als gevolg van dei matlsering. ledereen wist dat. Maar toch vindt nu elke da volksverlakkerij plaats dat ledereen weer aan het werk geht l* Vt moet worden. Terwijl toch allang duidelijk is dat dat niet O Jtni Die grotere hoeveelheid vrije tijd voor de mensen die is er, dan ook. Maar ik geloof dat 't besef terugkomt, dat geluk.en jcte geluk nauw samenhangen, eigenlijk niet te scheiden zijn. f 'JJ niet wit, als zwart niet zou bestaan. Maar dat besef is er blijk1 niet bij de overheid, want die speelt niet In op de realiteit. Er °or terwijl de mensen geholpen moeten worden bij het omgas" 'w hun problemen. Daarmee kan toch al op de scholen words1 'ra nnnnnn? Dan nok Ia ér.ht nrnhlAmAn hll rta wnrfal nnn Wflfll gonnen? Dan pak je écht problemen bij de wortel aan. Wart vroeger de nodige kennis meegegeven wordt, des te beter-" - nis, die ze nu missen". J!}? HENK ENGELEN#! JjjJ langs, In 1979, gebruikten Noordvietname zen chemische middelen tegen opstandige bergstammen in Laos en Cambodja. In Zuid-Jemen en in Eritrea is eveneens gif gas gebruikt", aldus de deskundige. „Dit geregeld gebruik maken van gas door de Sovjets heeft ons doen inzien dat maatregelen voor het verkrijgen van een afschrikkingscapaciteit dringend nodig zijn. Het bewijs is dat het gas tijdens de Tweede Wereldoorlog niet is gebruikt om dat beide partijen wisten dat de tegen stander dat zou kunnen doen. Niemand was het mosterdgas van 1914-1918 verge ten, Hitier allerminst, en de Ethiopische oorlog waarin de Italianen het gebruikten, en de aanval van Japan op China in 1940". De voordelen van het chemische wapen zijn talrijk. Het vernietigt niet de infrastruc tuur van een land zoals het atoomwapen. De giftigheid verdwijnt in de loop van de tijd. Na een aanval met niet-blijvende gas sen snijden troepen en tanks door vijande lijk gebied als een mes door de boter. Het anti-tankgeschut is geneutraliseerd, de tactische luchtmacht blijft aan de grond, de strijdkrachten van de tegenstander zijn verlamd. De medische dienst is totaal on machtig tegen de gasmengsels (sarin, so man, enz.) die het zenuwstelsel aantasten, doden door een hartaanval, in de ademha lingswegen of door contact met de huid. Met gas wordt bovendien de nucleaire drempel niet bereikt. In 1979, tijdens een uiterst geheime oefe ning van de NAVO-staf, kwam men tot de slotsom dat de totaal onvoorbereide NAVO-strijdkrachten bij een chemische aanval geen andere keuze zouden hebben dan gebruik te maken van tactische atoomwapens. Het Sovjetarsenaal is behoorlijk groot, al- ilijl dus NAVO-deskundigen. Een derde de Sovjetraketten is met chemische li >et gen uitgerust. De stalinorgels en de ri re, ten met meervoudige koppen, kano» 0_ van 152 en 122 mm, de tactische rak< jtJ( „frog" en „skud" (draagwijdte onge ve 100 km) kunnen met chemische iadii ira worden uitgerust. Het Sovjetleger telt enkele tientallen g LH raals en tussen de 70.000 en 100.000 ln| cialisten in chemische oorlogvoering |Cu gen ongeveer 2.000 in het Amerikaans 6<*>- Z De zwakte van de NAVO op dit ge?" heeft onlangs de ongerustheid van Amerikaanse minister van defensie, Ha Brown, gerechtvaardigd toen hij aai lende kredieten voor dit onderwerp tl? het congres vroeg. Bovendien liggen uT langrijke voorraden chemische Mqptf., opgeslagen in de onmiddellijke nab//AsVf van de Chinese grens, met name inVlatfi- wostok. De meeste grote landen Frankrijk, Engeland, hebben het protocol van ondertekend dat het gebruik var sche en bacteriologische wapens logstijd verbiedt. Maar de conferentie van Genève heeft na onderhandelen nog geen akkoorc bereiken over het vervaardigen ei houden van chemische wapens min over het opheffen van de voorraden. De deskundigen zijn Temeer omdat de die zich bewust zijn van het een eigen chemisch afschrikkingsmii moeilijk tegelijkertijd de superioriteit de Russen op dit gebied kunnen aanv I den.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18