Lendl scherprechter in schertsoptreden Nastase ien regeringen n Genève verwacht Timman en Ree bevestigen kandidatuur Hongaars paar wint ijsdansen Play-offs basketbal I ROEMEEN TREKT WEER ALLE REGISTERS TRUCENDOOS OPEN Klagenfurt Viktor Kortsj- noj is gisteren in de buurt van Villach in Oos tenrijk bij een auto-ongeluk be trokken geraakt. Niemand werd gewond en de schade viel mee. De statenloze schaakgrootmees ter was tijdens de rustdag van de tweekamp tegen Tigran Petrosjan op weg naar Kortsjnoj betrokken bij ongeval Kleinkirchheim om wat te gaan langlaufen. Op een kruispunt reed een vracht wagen de auto van Kortsjnoj aan. Kortsinoj liet zich niet door het voorval uit het veld slaan en zet te. zijn langlauf- plannen normaal door. Twee uur lang werkte hij aan zijn conditie. Zijn tegenstrever Petrosjan bracht de dag winkelend met zijn echtge note in Klagen furt door. TTERDAM Het Theater van de Grap en de Grol Ilie Nastase heeft zijn serie voorstellingen in Rot- dam afgesloten op een manier waarop de Roemeense nisclown wereldpatent heeft. Weliswaar verdween de fdrolspeler in het door hemzelf geënsceneerde schel- ïfeuilleton onder dankbaar applaus achter de coulis- maar niet nadat hij op het toneel zoals het een echte ark betaamt, het loodje had gelegd. Ivan Lendl heette le aflevering van gisteren de scherprechter, maar de ntigjarige Tsjech kreeg in het door Nastase opgestel- scenario alleen sportief gezien een belangrijke rol. e aandacht in „The Continuing Story of Nasty" was icht op de slordig gecoiffeerde maestro die eens te- tr bewees dat hij zijn reputatie van de man met de ïste listen en lagen in het metier nog altijd tot in de fectie kan bevestigen. iet verleden had Nastase succes met zijn luimen, niet zelden tot verlies lij- de irritatie en onzekerheid de tegenstanders teweeg :hten, waarna de Roemeen ir gelach van het publiek tbaar de palmares in ont- ;st kon nemen. Maar de t en jolijt van de grillige aardoor zo kleurrijke Nas- levert tegenwoordig is minder rendement op. tegenstanders kennen zo jzamerhand zijn trucen- I en raken daardoor vrij- nooit meer zodanig uit 3 evenwicht dat zij van het jr Nastase aan het schom- en gebrachte slappe koord *"4melen. een betrekkelijke nieu- MÊgig in het vak als Ivan HVi], een toegewijd volger de door Björn Borg jaren den ingezette trend van jrstoorbaarheid, liet zich de capriolen van de oude ster niet van de wijs bren- „Ik was voor de partij wel nerveus", verklaarde de p Tsjech. „Je kunt tenslot- n yj duels met Nastase van al- innaerwachten"- e zdat bleek. Nadat de eer- gmeiset van de ontmoeting is oen de twee generaties pt uitzondering van een toriairelijks vermeldens- •n. Drdig incidentje over een meer Nastase ingeslagen, uit- iviertven en vervolgens goed- megeurde opslag tot 4-4 glad- staiwas verlopen, barstte de M ml beti Roemeen los. De theatrale Oosteuropeaan maakte zich boos over de naar zijn me ning hinderlijk langs de baan zittende fotografen en kreeg na enig heen en weer gepraat met scheidsrechter Rob Peperkamp een straf- punt toegemeten. Dat kostte de bepaald niet slecht spe lende Nastase, die de avond tevoren nog tot half vier 's nachts een door zijn sponsor georganiseerde party met zijn aanwezigheid had opge luisterd, een game. Waar door Lendl een voorsprong van 5-4 in de schoot kreeg geworpen. „Ik realisereerde me op dat moment helemaal niet dat ik door dit strafpunt de game kwijt raakte", vertelde Nastase later. „Ik was zo geconcen treerd dat ik daar niet op let te". Hoe de Roemeen deson danks gebrand was op de winst, demonstreerde hij in de volgende game die hij zonder een punt te verliezen inpalm de: 5-5. Zonder verdere inci denten pakte Lendl vervol gens de set, met 7-5. Maar daarmee was het tumul tueuze optreden van Ilie Nas tase nog niet beëindigd; ster ker, de show begon toen pas goed. Het verliezen van de eerste set was voor de Roe meen aanleiding om alle regis ters eens open te trekken. Hij voegde Peperkamp enige on heuse bejegeningen toe, waar- Ilie Nastase: eens een clown, altijd een clown. Ook gisteravond In Rotter dam kon de Roemeen het niet nalaten zijn grappen en grollen te vertonen. op de scheidsrechter hem op nieuw een strafpunt toekende. Nastase reageerde hierop door naar de kant te stappen en de game met complimenten aan Peperkamp cadeau te doen aan Lendl. Die overigens on verstoorbaar naar zijn stoel liep. „Nadat ik die eerste set had gewonnen deed me dat niets meer", aldus de Tsjech. „Ik zat vol zelfvertrouwen". Soepelheid Dat gold niet (meer) voor umpire Peperkamp uit Leid- schendam, die naar de me ning van hoofdscheidsrech- ter Erik Savalle weliswaar de reglementen strikt had toegepast, maar beter van enige soepelheid had kun nen blijk geven toen hij Nastase zijn tweede punt ontnam. Peperkamp verliet op aandrang van supervisor Kurt Nielsen van de Grand Prix-organisatie de stoel en werd vervangen door Cees Beerepoot, die het duel ver der zonder problemen kon leiden. „Ik ken Nastase", vertelde Rob Peperkamp later. „Ik heb hem streng aangepakt, omdat hij er een meester in is een te genstander uit diens concen tratie te brengen zonder zelf zijn aandacht van het spel te laten afleiden. Dat wenste ik niet te tolereren, hoewel ik misschien beter iets minder strak de voorschriften had moeten hanteren". Dat vond ook Savalle, die Bee repoot van één van de lijnen afhaalde en naar de stoel diri geerde. „Peperkamp is één van onze beste mensen, die bo vendien maandag de eerste partij van Nastase foutloos had geleid, terwiil het Niessen don derdagavond behoorlijk uit de hand was gelopen. Maar Pe perkamp had iets soepeler moeten reageren, eerst nog een keer waarschuwen voor hij dat tweede strafpunt toe kende". Hoewel Ilie Nastase na het ge beurde in het begin van de tweede set nog verbeten en zonder opnieuw in misbaar te vervallen trachtte het tij als nog te doen keren, slaagde hij daarin niet. Ivan Lendl be wees zijn talent en toegeno men zelfvertrouwen door eerst naar 5-0 uit te lopen, en ver volgens de set en de partij met 6-1 in zijn voordeel te beslis sen. „Ik mag toch wel aan de scheidsrechter vragen of iets aan die fotografen kan worden gedaan", deelde Nastase later als een verongelijkt kind nog mee. „Bovendien noemde hij mij Nastase in plaats van mis ter Nastase, dat kan niet. Ik ben geen familie van hem. Daar reageerde ik op. Dat mag toch? Ik kom hier notabene naar dit toernooi, terwijl ik ge makkelijker ergens een de monstratiepartij had kunnen gaan spelen. Dat is veel een voudiger verdiend. En dan overkomt je zoiets". Waarop Nastase desgevraagd liet weten dat hij ondanks zijn nachtelijke uitspattingen een behoorlijk aantal uren had ge slapen. „Ik kwam om half twaalf uit bed. Maar ik had wel tot in de avond kunnen blijven maffen". Al met al is het proftennistoer nooi in Ahoy zijn meest aan sprekende figuur kwijt ge raakt. Het kwartet halve fina listen bestaat nu naast Lendl uit Paul McNamee, die Vijay Amritraj uitschakelde. Gene Mayer, die moeizaam afreken de met Chris Delaney, en Heinz Günthardt, die de als tweede geplaatste John Sadri uit het toernooi sloeg. FRANK WERKMAN Uitslagen: Enkelspel: McNamee (Aus)-Amritraj (Ind) 6-3, 6-4; Lendl (Tsj)-Nastase (Roe) 7-5, 6-1; Günthardt (Zwi)-Sadri (Vst) 7-6. 5-7, 6-2; Mayer (Vst)-Dela- ney (Vst) 6-4, 6-4.. Dubbelspel: Scanion/Teacher (Vst)- Goven/Vasselin (Fra) 6-1, 6-2; Panat- ta/Ocleppo (Ita)-Curren/Denton (Vst) 6-3, 6-4. ren- i liep Iravond saai uit Hilbert in z. der (et gereld- voor pioen ree viatsen ar tich sa- li'te L,™6' dat101" ieroe|S6y an indijk 3 Nainopen 90S!Juer ri de stad anèvr3 e zeA O,40_ die ew i heb ollar< r de 5 We le ze ,- en i/ordt d ran verdj. 1unn£ it de léve i getf" )uesti >ost< i. vief va EVE Verwacht dat tien regeringen zijn vertegenwoor- tijdens de speciale bij- ömst die maandag in ve begint. Daar zal gesproken over de ig van de plannen 'lympische Spelen in Jou te boycotten en over si ganisatie van een eve- sl en. nement om de sportlieden, die niet in Moskou aan zul len treden, „schadeloos" te stellen. De regering van de republiek Ierland heeft Britse sportlie den, die ondanks de boycot plannen van de regering op de Olympische Spelen willen uit komen, hulp in Moskou toege- De Britse regering maakte gis teren officieel bekend geen penny te zullen uittrekken voor de afvaardiging van atle ten naar de Zomerspelen. De Westduitse posterijen heb ben besloten de uitgifte van een speciale Olympische post zegel niet te laten doorgaan. fpRTWERELD SGOW De Schotse bokser Jim Watt heeft zijn wereldtitel (WBC-versie) lichtgewicht be- *n. In de vierde ronde sloeg hij de Noordierse uitdager Charlie Nash knock-out. JS Boeresvestnik uit Moskou heeft de Europese schermbeker voor landskampioenen flo- uipes (heren) veroverd. In de finale werd het Westduitse FC Tauberbischofsheim met 9-5 ge- LEEUWARDEN Jan Tim man en Hans Ree hebben wellicht ten overvloede, gis teren hun kandidatuur voor de nationale schaaktitel be vestigd. Timman wees in de achtste ronde met wit, min of meer van de opening uit, de talent rijke jonge professional John van der Wiel uit Leiden terug. Van der Wiel zal zijn aspira ties voorlopig één jaar uit moe ten stellen. Ree versloeg ge makkelijker dan verwacht Kuijpers, eveneens met wit Kuijpers stelde zich wat te de fensief op en kon een aanval in het centrum van Ree niet behoorlijk pareren. Timman bereikte een totaal van zes punten uit acht partijen. Ree volgt op een half punt. Uitslagen achtste ronde: Ree-Kuijpers 1-0; Scheeren-Van Wij- gerden 0-1; Van der Sterren-Ligte- rink 1/2-1/2; Carlier-Van Dop 0-1; Böhm-Van der Vliet afg.; Vogel- Langeweg 1-0; Timman-Van der Wiel 1-0. Stand: 1. Timman 6 punten; 2. Ree 5,5; 3. Langeweg 5; 4. Van der Vliet 4,5 en 1 afg.; 5. Van der Wiel 4,5; 6. Ligterink, Vogel, Van Wijgerden 4; 9. Böhm 3.5 en 1 afg.; 10. Kuijpers, Van der Ster ren 3.5; 12. Van Dop, Scheeren 3; 14. Carlier 1. Nederlandse teams voor EK squash DEN HAAG De Nederland- Laivej Paddy Poppeliers, Ine- se afvaardiging naar de Euro- ke Zeevenhoven pese teamkampioenschappen squash, die van 19 tot en met Heren: Robert Jan Anjema, 22 maart in Helsinki worden Loek Klippel, Raoul Maassen, gehouden, ziet er als volgt uit: Ric Zandvliet, Dirk Jan Re- Dames: Lizzy Gijsbers, Ada de mijnse en Ton Luykx. DORTMUND Voor de eerste maal in de ge schiedenis van het ijsdansen is de wereldtitel naar Hongarije gegaan. Kriscti- na Regöczy en Andras Sallay veroverden gis teren in Dort mund de gouden medaille en na men daarmee re vanche voor de onverdiende ne derlaag op de Olympische Winterspelen in Lake Placid. Toen ging het goud naar de fa vorieten uit de Sovjet-Unie, Na talia Linitsjoek en Gennadi Kar- ponosov, die zich nu tevreden moesten stellen met het zilver. De derde plaats werd bezet door het Russische paar Irina Moi- seeva/Andrej Minenkov. De Oostduitse Olympische kam pioene Annet Poetzsch staat ook na de korte kür bij de dames nog steeds aan de lei ding. Ze reed geen sterke kllr - slechts een zesde plaats was haar deel - maar des ondanks kwam haar koppositie niet in gevaar. De beste kür reed, e- venals in Lake Placid, de Zwit serse Denise Biellmann voor de Japanse Emi Watanabe, de Amerikaanse Linda Fratianne en de Westduitse Dagmar Lurz die in het algemeen klassement als tweede staat ge klasseerd. Het Hon gaarse paar Krisc- tina Re göczy en Andras Sallay: de nieuwe wereldkam pioenen ijs dansen. DEN HAAG De strijd om het Nederlands basketbal kampioenschap heren tus sen de vier topclubs uit de eredivisie, de zogenoemde play-offs, begint zaterdag 22 maart. Het programma van de eerste ronde van deze na- competitie is: 22/3: EBBC Den Bosch-Am- stelveen, Leiden-Donar Gro ningen 23/3: Donar Groningen-Lei- den 24/3: Amstelveen-EBBC Den Bosch. Wanneer na twee wedstrijden geen beslissing is verkregen zullen de gelijk geëindigde ploegen elkaar op 26 maart voor de derde keer ontmoeten. De twee winnaars uit de eerste ronde beginnen op 29 maart aan de twee tot drie wedstrij den die de nationale kampioe nen zullen opleveren. Bruno Pezzey weer geschorst FRANKFURT De in de Westduitse Bundesliga uit komende Oostenrijkse inter national Bruno Pezzey (25) is gisteren voor de tweede keer dit seizoen tot een lang durig speelverbod veroor deeld. Vanwege „ruw spel" tegen Jürgen Scheinert van Leverkusen op 22 februari van dit jaar, moet Pezzey ze ven weken aan de kant blij ven. De voor Eintracht Frankfurt uitkomende Oostenrijker werd eerder dit seizoen een straf van tien weken opgelegd. Het bewijs voor de overtreding, die daaraan ten grondslag lag, werd geleverd door televisie beelden. Het gebruik van tele visie als bewijsmiddel bij straf zaken heeft in West-Duitsland nogal wat stof doen opwaaien. Ditmaal werd Pezzey wegens ruw spel door scheidsrechter Horstmann van het veld ge stuurd. Aanklager Hans Kin- dermann van de bond eiste tien weken tegen Pezzy. Hii vond, dat Pezzey getrapt had en vanwege ziin eerdere ver oordeling dit keer weer een hoge straf verdiende. De com missie veroordeelde de Oos tenrijker echter maar tot ze ven weken. Pezzey ging met deze straf akkoord en besloot niet in hoger beroep te gaan. Verrassend In de Bundesliga behaalde Werder Bremen gisteravond een verrassende overwin ning op Schalke '04. Dc de gradatiekandidaat won met 4-0 en passeerde daardoor op de ranglijst VFL Boe hum dat thuis niet verder kwam dan 0-0 tegen Fortuna Düs- seldorf. Inhaal programma eerste divisie DEN HAAG Competitie leider Jan Huijbregts van de KNVB heeft voor de eerste diyisie een inhaalprogram ma vastgesteld op 15 en 16 april. Dit in verband met het feit dat de wedstrijden SC CambuurVolendam en FC GroningenHelmond Sport waarschijnlijk beslis send zijn voor het kam pioenschap van de derde pe riode. Voor die derde perio- detitel is overigens ook Wa- geningen niet kansloos. Aanvankelijk had Huijbregts een aantal inhaalwedstrijden op verschillende data vastge steld. Gezien de belangen, die op het spel staan, zijn eerder genoemde ontmoetingen nu vastgesteld voor woensdag 16 april. Het inhaalprogramma ziet er als volgt uit: Dinsdag 15 april: HeerenveenEindhoven- ;woensdag 16 april: Amers foortSVV; Wageningen Veendam; GroningenHel mond Sport; Cambuur'Vo lendam. Overwinning Ipswich Town LONDEN Ipswich Town, dat zaterdag voor de FA- cupe tegen Everton een serie opmerkelijke resultaten zag afgebroken, heeft in de com petitie de draad weer opge nomen. De ploeg van Müh- ren en Thijssen won gistera vond op eigen veld met 1—0 van Leeds United en blijft daarom derde op de ran glijst In de andere wedstrijd speel den Vest Bronwich Albion en Middlesbrough gelijk in een wedstrijd zonder doelpunten. PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 MAART 1980 PAGINA 11

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11