Vlaamse „wandeling" in Voerstreek ontketent storm van Waals protest .D Botha wil verzachting apartheidspolitiek Nicaragua heeft dit jaar 600 miljoen dollar nodig m Bewakers van Wales"willen door terreur Engelsen verjagen Militairen zuiveren politieke partijen ^Ontvoering »„>ud-premier Tindemans roorkomen ortugese regering [>tst met president ^ITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MAART 1980 PAGINA 9 stijl tte IttflSL LUSSEL Twee mannen, van wie D een pistool bij zich had, zijn giste- D aangehouden wegens een poging 0 de oud-minister-president van Bel- Leo Tindemans, te ontvoeren. rmer r ndemans, voorzitter van de CVP, is op weg van Brussel naar Hekel- m bij Antwerpen om een spreek- urt te vervullen over „de Heilige «in edictus, grondlegger van Europa". MCUe n0g njet duidelijk wat de he eling van de mannen was: het ver- it l(mStn van 6611 sroot losgeld of re- esailles in verband met de ongere- tdheden in de Voerstreek zondag, kt deze laatste aangaat heeft de Bel- iche regering besloten voor de Voer- eek opnieuw een samenscholings- cig rbod in te stellen. Voorts^ zal wor- (i onderzocht of de Rijkswacht zon- e in gebreke is gebleven, zoals van jalse zijde wordt gezegd. Zij zou de lamse betogers hun gang hebben ën gaan. De schade aan huizen, Sten en auto's wordt geschat op een miljoen gulden, h Waalse zijde is het ontslag ge- m lagd van de verantwoordelijke mi- It.JZ |ter van Binnenlandse Zaken, amme. Ook wordt de vrijlating !ist van de Waalsgezinde Voere- ar, die vanuit zijn huis geweerscho- 1 afvuurde op Vlaamse betogers. )kte Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Vlaamse „wan deling" die zondag in de Belgi sche Voerstreek ontaardde in een veldslag met Frans tali gen en de rijkswacht, heeft een storm van protest in het Waalse land ontketend. Terwijl de rege ring nieuwe ordemaatregelen in de streek bezuiden Maastricht voorbereidde, verklaarde voor zitter André Cools van de Waal se Socialistische Partij (PS), dat iedereen in België is gealar meerd door de televisiebeelden van „een agressief fascisme en racisme" van de tweeduizend Vlaamse manifestanten. Cools stelde, dat de ingezette rijks wachters (voor het merendeel Vlamingen) zich duidelijk aan de kant van de betogers hadden geschaard door niet in te grijpen toen een stenengooiende menigte in het dorp St. Pietersvoeren het huis van een Waalsgezinde be woner belegerde. Voorzitter Antoinette Spaak van het Brusselse Front van Franstaligen (FDF) sprak van „wilde met knuppels gewa pende Vlaamse horden". Ze meende, dat ook de bewindsman van justitie, de Vla ming Van Elslande, verantwoordelijk is voor de geweldsexplosie. Met name zou de minister niet hard genoeg optreden tegen de „wortel van net kwaad": de rechtse privé-milities, zoals de Vlaamse Militanten Orde (VMO), die van buiten de Voerstreek afkomstig zijn. VMO-lei- der Bert Eriksson, tegen wie nog een rechtszaak loopt in verband met eerdere gevechten in de Voer, was zondag op nieuw met zijn legertje van de partij. Zowel Cools als Spaak pleitten voor een aparte bestuursvorm voor de Voerstreek (thans één gemeente Voeren bestaande uit zes dorpen), teneinde een verdere es calatie te keren. Oud-minister-president Leo Tindemans, voorzitter van de groot ste Vlaamse politieke partij, de CVP, herhaalde nog eens de unanieme politie ke vastberadenheid aan Vlaamse kant om de bestaande Nederlandstalige status van de Voerstreek te handhaven. Van een apart statuut voor het gebied wil hij niets weten. In 1972 is het toenmalige rooms-rode kabinet Eyskens ten val ge komen, doordat van Franstalige kant een tweetalig statuut voor Voeren werd geëist. De taalgrenzen van 1963 zijn voor de Vlamingen onaantastbare verdedi- gingswallen tegen de expansieve Fran staligheid. Tindemans zei het te betreuren, dat voorzitters van politieke partijen hadden deelgenomen aan de betogingen van zondag. Zo waren FDF-voorzitter Spaak en oud-minister Outers aanwezig, even? als voorzitter Mordant van het Rassem- blement Wallon. Van Vlaamse kant wa ren er onder anderen voorzitter Anciaux van de Vlaamse Volks Unie en Karei Dillen van het Vlaams Blok. Het was zondag al de derde keer binnen enkele maanden, dat er door Franstali gen met een jachtgeweer op Vlamingen werd geschoten. Op de Vlaamse staat van dienst staan een vorige maand in een café geworpen brandbom en een groot aantal in groepsverband aange richte vernielingen. Tegen deze geweld dadigheden steken de pesterijen in voor gaande iaren in de Voerstreek folkloris tisch af. Zo publiceerde een Vlaamse krant vorig jaar een lijst van francofone wandaden, die onder meer meldt: 23 april 1978: FDF'er uit Schaarbeek doet behoefte op caféstoel. De doodernstige situatie van nu weer spiegelt het onvermogen van de Belgi sche politiek om de taalproblemen nog passend tegemoet te treden. De indeling van de Voerstreek (gelegen binnen de Franstalige provincie Luik) bij het Vlaams-Belgisch Limburg wqs in 1963 al een slechte ruil voor de overgang van de Zuidvlaamse dorpen Koomen en Moes- kroen naar Wallonië. De Voerdorpen tellen nog geen vijfduizend inwoners, die merendeels een Limburgs dialect spreken, maar voor twee derde op Fran stalige partijen stemmen. De radicale Action Fouronnaise van José Happart heeft tien van de vijftien gemeente raadszetels. Het gebied is vooral op Luik (dus Wallonië) aangewezen. Maar de strijd om de taalgrens kon zeventien jaar geleden nu eenmaal slechts met een in- fewikkeld compromis worden beslecht, indsdien is met name ook in en om Brussel het taalvraagstuk zulk een ge voelige aangelegenheid geworden dat lo kale Vlaams-Waalse twisten onmiddel lijk door landelijke politici overgenomen en derhalve geblokkeerd worden. De on getwijfeld provocerende daden van de Action Fouronnaise die het leven van Vlaamsgezinden in de Voerstreek ver zuurden, bleven daardoor onbestraft, maar ook zonder politiek resultaat. De Vlaamse minderheid raakte zo steeds meer in het nauw en vond een schrale troost in de papieren Nederlandstalige status van hun woonstreek. De uiteinde lijk felle reacties van die kant zijn dus alleszins begrijpelijk, maar helaas vinden de oprechte flaminganten allerlei ex treem rechtse groepen aan hun zijde, die even graag op gastarbeiders of linkse boekverkopers in slaan. Een vakbondsafgevaardigde zei zondag voor de radio, dat arbeiders uit Luik de inwoners van de Voerstreek bij de eerst volgende gelegenheid massaal te hulp zullen komen. En het radicaal Vlaams Front, dat beweert alle Vlaams-nationa listische groepen te vertegenwoordigen, verwierp gisteren alle oproepen van po litici tot kalmte: „Het geweervuur van Franstaligen mag niet onbeantwoord blijven. Een volk dat zich niet verdedigt is tot ondergang gedoemd." De logica leert, dat de eerste dodelijke slachtoffers niet lang meer kunnen uitblijven. Nu al zien sommigen in de Voerstreek „het Ul ster van België." -t; BON In Portugal dreigt een verscherping van bet tijd bestaande tussen de rechtse regering van pre- Carneiro en president Eanes. In een fors opgestelde ng heeft Sa Carneiro laten weten niet van pl^n te te gaan op een verzoek van Eanes een pölitie-onder- te stellen naar beweringen over een militaire staats- Het rechtse blad „O Dia" (De Dag), had geschreven les, met een aantal militaire leiders, van plan zou centrum-rechtse regering van Sa Carneiro te wippen. (gelijkheid riskerend van een grondwettelijke confronta- Sa Carneiro dat zijn regering geen bevelen van andere einiteitsorganen (Eanes staat aan het hoofd van de mili- •aad) kan aanvaarden. Hij had er in het parlement al op drongen een president te kiezen waar de regering beter in werken. De presidentsverkiezingen zullen worden ge- na de algemene verkiezingen die voor de herfst van dit ,het programma staan. „Maar tot die verkiezingen zal al- t regering het binnenlands en buitenlands beleid bepa- zei Sa carneiro. ADVERTENTIE enthe heeft een brochure et komplete hotel- en bungalow - ïgementen. f naseizoen is het er heerlijk wandelen of fietsen van- e bungalow of gezellige hotel. Drenthe heeft nog zóveel feerepte natuur en is daarom ideaal voor korte of lange tan ties. Stuur de bon op en kom 's gauw een paar dagen It op verhaal. LC 113 I Bon voor Drenthe Stuur mij per omgaande |e brochure „Drenthe bungalow- en hotelarrangementen." I ,DE WAARHEID ONDER OGEN ZIEN' eense bomaanslag in Rome IVoor het kantoor van de Turkse luchtvaartmaat- lij in het centrum van Rome zijn gisteravond vlak na el- jvvee bommen ontploft. Een voorbijganger werd gedood, s vier mensen raakten gewond, van wie een ernstig. Het Armeense leger, een verzetsbeweging uit Turkije dat fckomt tegen de onderdrukking waaraan de Armeniërs in !>d zouden bloot staan, heeft zich verantwoordelijk gesteld s aanslagen. s de derde aanslag van deze maand in Rome die door Ar- e terroristen is gepleegd. Eerder waren zij actief in Parijs, i, Amsterdam en Londen. Nederlandse orchidee op Thais graf Minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw legt een orchi dee op het graf van een van de duizenden Nederlanders, omge komen bij de bouw van de Birma-spoorweg tijdens de Japanse bezetting. De minister bracht een bezoek aan Thailand op dè te rugweg van Maleisië, waar hij het samenwerkingsakkoord tussen de Europese Gemeenschap en het verbond van landen in Zuid- Oost Azië heeft getekend. iNkomo wordt minister binnenlandse zaken SALISBURY Joshua Nkomo van het Patriottisch Front, die weigerde de ceremoniële functie van president te aan vaarden, zal in de eerste regering van een onafhankelijk Zimbabwe minister van binnenlandse zaken worden. Een woordvoerder van de aanstaande premier, Robert Mugabe, heeft dit gisteren meegedeeld. Mugabe zelf gaat naast het premierschap ook de portefeuille van defensie beheren. Door een woordvoerder van Mugabes partij is verder gezegd dat in de regering van Zimbabwe twee posten aan prominente blanken zijn aangeboden. Namen zijn niet genoemd, maar het is inmiddels een publiek geheim dat oud-premieë Ian Smith belangstelling heeft getoond om met Mugabe samen te werken. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse premier Pieter W. Botha heeft in een toespraak voor zijn eigen Nasionale Partij gezegd dat zwarten, blanken en kleurlingen gezamenlijk een conferen tie zouden moeten beleggen om te be slissen over de gang van zaken in Zuid- Afrika. De uitspraak van Botha heeft nog al wat blanke reacties van veront waardiging en schrik verwekt, niet het minst bij zijn eigen partijleden. Botha zei voor zijn partij: „Of wij lossen onze problemen op op een basis van be grip en een christelijke benadering of wij faan ten onder. De uitspraak van Botha omt niet onverwachts. Zij is in feite Bo tha's indirecte reactie op de grote over winning van Robert Mugabe in het buur land Rhodesië, dat tot diens overwinning Zuid-Afrika's belangrijkste bondgenoot was. Botha verklaarde dat mensen die hun ogen sluiten voor de situatie rond Zuid- Afrika weigeren met de waarheid te le ven. Kennelijk is deze uitspraak een ver wijzing naar de situatie in Rhodesië waar de overwinning van de zwarten voor de blanken een volslagen verrassing was om dat zij, daarbij. gevoed door hun eigen pers, de vertekening van de werkelijke potentiële macht van de zwarten niet konden of wensten te doorzien. Botha is van mening dat Mugabes over winning de strategische positie van Zuid- Afrika fundamenteel heeft gewijzigd. Sa menwerking met Zuid Afrika's buurlan den zou waar mogelijk moeten worden uitgebreid, maar zou getoetst moeten wor den op het beginsel van niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden. „Zou Zuid-Afrika in botsing komen met het communisme, dan zou het westen ons niet helpen. Groot-Brittannië en Europa zijn niet in een positie dat te doen en de Verenigde Staten willen het evenmin", al dus Botha. In zijn rede maakte Botha duidelijk dat hij de nationale politiek gebaseerd op schei ding van de rassen wenst te verzachten, maar hij meende niet dat Zuid-Afrika zo ver kan gaan door algemeen kiesrecht toe te kennen voor alle inwoners van Zuid- Afrika. „Dat zou niet de rechten van de minderheidsgroeperingen waarborgen en leiden tot een confrontatie, machtsstrijd en dictatuur. Wel moeten wij een gewel- dadige binnenlandse confrontatie voorko men. Geweld en revolutie hebben nooit iemand gediend. Ik beloof mijzelf geweld te voorkomen. Ik en mijn regering zullen een niet-geweldadig Zuid-Afrika nastre ven", aldus Botha. UTRECHT Nicaragua heeft dit jaar minstens driehonderd miljoen dollar (bijna zeshonderd miljoen gulden) no dig. Met dit bedrag kan een begin wor den gemaakt met het oplossen van pro blemen op het gebied van voedselvoor ziening, huiusvesting, onderwijs en me dische verzorging. Dit zei gisteren in Utrecht Bayardo Arce, een van de lei ders van het Sandinistisch bevrijdings front. Arce maakt deel uit van een Nicaraguaan se delegatie die de komende dagen ge sprekken zal voeren met Europese leiders om steun te krijgen voor het door Somoza „als een ruïne" achtergelaten land. Maar niet alleen geld is er nodig. Volgens Arce is er vooral behoefte aan technische en technologische hulpverlening. „Door de onderontwikkeling weten we onze rijke natuur niet te exploiteren. Ook wat dat betreft rekenen we op de steun van de geïndustrialiseerde landen die solidair met ons zijn", aldus de Sandinistenleider. Arce zei dat hij aanwijzingen had dat de CIA tracht een Amerikaanse lening van 75 miljoen dollar voor Nicaragua tegen te houden. "We hebben sterk de indruk dat de CIA de Amerikaanse regering heeft la ten weten dat de VS in Nicaragua niets meer te zoeken hebben, omdat we de so cialistische kant opgegaan zijn". De Sandinistenleiders hebben vandaag een gesprek met minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd (Van onze correspondent Roger Simons) JEN „We komen terug - en het menens". Die angstaanja- brief werd afgelopen vrijdag Noord-Welse plaatsje Rhos-'- au besteld bij een Engels echt- lat daar al vier jaar woont. De Was ondertekend door de ge- innige „Cadwyr Cymru", de «rs van Wales, een onder- se nationalistische groepering t sinds afgelopen december op fcelsen gemunt heeft. Twee maanden geleden had men door de brievenbus van een huisje dat dit echtpaar daar ook in eigendom heeft enkele liters dieselolie uitgegoten. Bij de voordeur werd een kaars achterge laten, die in een schaal vol petroleum stond. Gelukkig brandde de kaars niet. Op de buitenmuren van het huisje prijkte in grote letters: „English go Home" (ga naar huis, Engelsen). Sinds 13 december 1979 zijn in Wales al 27 branden veroorzaakt door de „Cadwyr Cymru", waarover niemand veel weet. Negen vakantiehuisjes, toe behorend aan Engelsen, werden totaal vernield. De politie is er nog niet in ge slaagd sporen te vinden, die identifica tie van de daders mogelijk zou kunnen maken. Twintig detectives houden zich nochtans met niets anders meer bezig. De brandstichtingen gebeuren in lan delijk Wales, waar nog „Welsh" gespro ken wordt. Daar staan veel „cottages", die door welgestelde Engelsen als va kantiewoning gebruikt worden. Deze terreurcampagne heeft kennelijk tot doel de Engelse „vreemdelingen" uit Wales te verjagen. In Wales heerst een ernstige woningnood. „Shelter", een organisatie die werkt voor de Britse daklozen, heeft bere kend dat er in Wales ruim 18.000 va kantiewoningen staan. Volgens het mi nisterie van Wales zal dit aantal in 1986 tot meer dan 20.000 zijn gegroeid. Ten zij de terreurcampagne doel treft. De politie acht het waarschijnlijk, dat de brandstichters jonge Welse idealis ten zijn. Het gerucht heeft de ronde ge daan, dat ze relaties onderhouden met de IRA en de Baskische Nationalisti sche Beweging ETA, maar dat wordt sterk betwijfeld. PARAMARIBO De poli tieke partijen in Suriname worden gezuiverd van men sen met een besmet verle den, bijvoorbeeld van hen die in de tijd dat Arron pre mier was een ministerspost bekleedden. Deze nieuwe be nadering van de Nationale militaire Raad die vorige maand de macht overnam, heeft de vorming van de aangekondigde burgerraad die als nieuwe regering moet gaan fungeren voor on bepaalde tijd vertraagd. De Nationale Militaire Raad beschouwt de politieke par tijen net als vakbonden en religieuze groeperingen als „functionele groepen". Deze groepen zijn gevraagd elk een lijst met namen van onbesmet te mensen op te stellen, die naar hun mening in aanmer king komen voor een functie binnen de nieuwe regering. Uit die namen wordt een keus Semaakt. Zij die afvallen, zou- en voor andere functies in aanmerking komen, bijvoor beeld die van parlementariër. Op deze manier hopen de mili tairen in Suriname onder meer te komen tot een verjon ging van de politieke partijen. De oude leiders, zoals Arron, mogen niet terugkomen omdat dan weer snel de toestand van vóór de „ingreep" zou ont staan, aldus de militairen. Maar zij zien wel in helemaal langs de militairen te kunnen. In een eerder stadium was ge zegd dat de komende jaren geen ruimte zou bestaan voor politieke partijen in Suriname. Niet alleen 'formateur' mr. Eddy Bruma heeft de afgelo pen week vertegenwoordigers van verschillende fiinctionele groeperingen gehoord. De mi litaire raad is daar zelf ook mee bezig geweest. Alle militairen in Paramaribo, die het afgelopen weekeinde met verlof waren, werden plotseling via de radio opge roepen naar de Memre-Boe- koekazerne tp komen. Volgens sergeant Neede, lid van de mi litaire raad, was dat bepaald niet „omdat er iets op handen was". De soldaten moesten „eens flink worden toegespro ken", aldus Neede. Vanuit de stad waren klachten binnenge komen over misdragingen van soldaten jegens burgers. De discipline moet gehandhaafd blijven, zei Neede desge vraagd. Surinamers in Nederland die zich willen wijden aan de op bouw van hun geboorteland onder het regime, kunnen zich sinds enkele dagen opgeven bij een nieuwe remigratiebureau in de Amsterdamse Bijlmer meer. Het bureau is opgericht op verzoek van de Surinaamse militaire raad in Suriname, al dus oprichter Warning, een medewerker van de welzijns- stichting voor Surinamers in de Amsterdamse Bijlmer. Vol gens Warning hebben zich al 150 Surinamers gemeld, waar onder technici en en oud-be roepsmilitairen, mensen waar om de machthebbers in Suri name ook hebben gevraagd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9