35.- Basisvoor „gematigd conservatief" beleid van paus gelegd in laatstetwee conclaven Prijstreffer III la. kerk wereld WIE NU BIJ SKALA HUURT, KIJKT 3 WEKEN GRATIS! 39.- Beweging in Iers gemengd huwelijk Korte metten Bestrijding racisme voorname taak voor Europese kerken DAT ZIJN NOG'NS SWEATSHIRTS. DIE MOETJE HEBBEN. 071-131141 LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MAART Kardinaal Tomas O'Fiaich, aartsbisschop van Armagh, heeft bij de Ïirotestantse kerken in de erse republiek en Noord- Ierland enige hoop ge wekt, dat de r. k. kerk zich daar minder star zal opstellen tegenover het gemengde huwelijk, bron van scherpe conflicten tussen de protestantse kerken en de r. k. kerk. De Ierse kardinaal-primaat heeft namelijk de protes tantse kerken verzocht om elk in een rapport neer te leggen wat naar haar me ning de ideale oplossing van Dit is een van de resultaten van de vijfde conferentie van Ballymascanlon bij Dundalk, waaraan verte genwoordigers van de r. k. kerk en van de voornaam ste protestantse kerken heb ben deelgenomen. Kardi naal O'Fiaich heeft de pro testantse kerken toegezegd, dat hij hun rapporten zal voorleggen aan een studie commissie van de Ierse bis schoppenconferentie, die tot opdracht heeft nieuwe richtlijnen voor het ge mengde huwelijk uit te werken. De r. k. kerk in Ierland wordt verweten, dat zij een veel bekrompener uitleg geeft aan de Romein se voorschriften op dit punt dan andere kerkprovincies. Van Vaticaans standpunt uit bezien is de in januari gehouden Nederlandse bis schoppensynode een succes geweest Het is te verwachten, dat ook voor andere deelkerken soortgelijke synodes zullen worden gehouden. Aldus de Oosten rijkse jezuïet Heinrich Segur, hoofd van de Duitstalige uitzendingen van de Vati caanse radio. In een inleiding voor de katholieke journa listenopleiding in Wenen sprak pater Segur over het beleid van paus Johannes Paulus II, dat hij „gematigd conservatief" noemde. De basis voor dit beleid is volgens Segur gelegd in de laatste twee conclaven. Na het beleid van dialoog en openheid on der paus Johannes XXIII en Paulus VI wilde het college van kardinalen volgens Segur een nieuw beleid van paus en curie. De kardinalen waren van mening, dat het beleid van openheid, naast positieve resul taten, ook onjuiste ontwikkelingen in de hand had gewerkt, waaraan paal en perk diende te worden gesteld. Zij meenden in de Poolse kardinaal Wojtyla de juiste man te hebben gevonden om een' periode van rust en van versterking van de Katholieke identiteit en kerkelijke tucht in te luiden. Hij zou ook de aangewezen man zijn om het katholieke geloofsgoed te be houden, de katholieke basiswaarden te be schermen, maatregelen te nemen tegen ontbindingsverschijnselen en hoge priori teit te geven aan de zielzorg. Praktisch betekent dit, aldus pater Segur, dat het tijdperk van overleg en van experi ment voorbij is en dat de komende tijd vooral zal worden gekenmerkt door uitvoe ring van de conciliebesluiten. Een ander kenmerk van de periode onder paus Johan nes Paulus II is diens gematigd conservatie ve koers vooral op terreinen van leer en moraal. Op andere gebieden zal de paus veel opener zijn, volgens Segur. Het zwaartepunt bij net beleid van de paus zal liggen in de collegialiteit. De algemene bisschoppensynode heeft zich op dit punt nog nauwelijks waar kunnen maken. De f>aus ziet hiervoor meer kansen in het col- ege van kardinalen, zoals de bijeenkomst van eind vorig jaar heeft bewezen. Hij verwacht overigens niet, dat de huidige paus deze samenwerking met het college van kardinalen zal institutionaliseren. Se gur meent, dat de paus de kardinalen, die hem tenslotte hebben gekozen, bij sped gelegenheden zal bijeen roepen. Ook v to wacht hij, dat de paus de international! Ial ring van de curie zal voortzetten. Deze iPaï sneller kunnen gaan wanneer meer bief schoppen zich daarvoor beschikbaar zout »e. stellen. De proef op de som zal de zeer belangri; post van prefect van de congregatie voor geloofsleer zijn, die binnen niet al te lai tijd vrij zal komen. De huidige prefect, k f dinaal Seper, bereikt op 2 oktober de k j kelijke pensioengerechtigde leeftijd vijfenzeventig jaar. icli De Nederlandse bisschoppenconferentie gaat zijn werkwijze herzien. De bis schoppen willen, dat alle lopende zaken worden afgehandeld door een te vormen dagelijks bestuur en dat de voltallige bisschoppenconferentie zich gaat beper ken tot de belangrijke problemen. Mgr. Ernst van Breda heeft dat medegedeeld tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad, gewijd aan de synode. Daarin werden de synodebesluiten ver ontrustend, teleurstellend en koud ge noemd. Bisschop Ernst gaf toe, dat de gezamenlijke verantwoordelijkheid in het synodedocument onderbelicht is ge bleven, maar er is voldoende pastorale ruimte overeind gebleven, zodat hij zijn tot nu toe gevoerde beleid onverkort meent te kunnen handhaven. Paus Johannes Paulus II, die zoals gemeld in juli naar Brazilië zal gaan, zal in elk ge val het Mariale bedevaartsoord Aparecida, de havenstad Fortaleza in het noorden van Brazilië, de hoofdstad Brasilia en Rio de Ja neiro bezoeken. Het gehele programma van de reis is nog niet bekend. In Fortaleza wordt het nationale eucharistisch congres gehouden. De werkgroep „Kairos" bestond gisteren tien jaar. Hij werd opgericht als steun groep voor het nu verboden Christelijk Instituut voor Zuid-Afrika. Dit insti tuut, waarvan ds. Beyers Naudé de „ge- bande" directeur is, heeft in het begin van de jaren zestig getracht de apart heid te bestrijden door verzoening tus sen de bevolkingsgroepen. Kairos wil verder informatie geven over de ontwik-- kelingen in Zuidelijk Afrika en steun geven aan de strijd tegen het rassisme. De werkgroep werd opgericht door men sen uit verschillende kerken. De acties zijn voornamelijk gericht op leden van( de kerken in ons land. Kardinaal Franz König van Wenen, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen, is zijn onlangs aangekondig de bezoek van twee weken aan de Chinese Volksrepubliek begonnen. Hij zal onder meer spreken met leden van de academie van wetenschappen, met vertegenwoordi gers van de regeringsgezinde nationale ka tholieke kerk van China en met leden van de rooms-katholieke gemeenschap. In Chi na verblijft ook nog kardinaal Roger Etche- garay, aartsbisschop van Marseille. Verreweg de grootste meerderheid van de Diocesane Pastorale Raad Utrecht, inclusief kardinaal Willebrands, heeft menleving haar veiligheid zoekt in een systeem, dat berust op kernwapens, waardoor de mogelijkheid bestaat tot beëindiging van de menselijke geschie- dens. De raad drong er bij de kardinaal op aan via een stimulerend bisschoppe lijk schrijven het gesprek binnen de pa rochies op gang te brengen en legde er de nadruk op, dat de kerk zo trouw mo gelijk moet blijven aan het Interkerke lijk Vredesberaad en de vredesbeweging Pax Christi, ook al is men het met be paalde standpunten nog niet eens. De bestrijding van het racisme in geheel Europa moet een van de belangrijkste ta ken van de Europese kerken in de jaren tachtig worden. Dit is een van de aanbeve lingen van het anti-racismeberaad van de Europese kerken, dat afgelopen week in Stockholm werd gehouden. Aan het beraad namen deel 130 vertegenwoordigers van leden-kerken van de wereld raad, van anti-racisme-organisaties en van minderheidsgroepen. Men heeft zich met na druk uitgesproken voor voortzetting van het wereldraadprogramma tot bestrijding van het racisme (PCR) en voor het zwaartepunt van het programma, namelijk het blanke ra cisme in Zuid-Afrika en de oproep van de wereldraad om de economische banden met Zuid-Afrika te verbreken. De wereldraad wordt uitdrukkelijk gevraagd te onderzoeken op welke wijze het PCR „de rol van verzoener in gebieden met rassentegenstellingen" kan vervullen. De 295 leden- kerken van de wereldraad moeten meer bijdragen aan de „tegen-informatie", om een te genwicht te leveren voor de „schadelijke informatie van regeringen en belanghebbende partijen". In de aanbevelingen wordt verder kritiek geleverd op de kerken, die wel racisme in an dere delen van de wereld hebben veroordeeld, maar tegelijkertijd geen oog hadden voor rassendiscriminatie in eigen land. Verder wordt aanbevolen vertegenwoordigers van min derheidsgroeperingen deel te laten nemen aan de besluitvorming in de kerken en wordt opgeroepen tot steun aan minderheidsgroepen, versterking van de dialoog met aanhan gers van andere godsdiensten en de benoeming van predikanten met een bijzondere op dracht voor deze groepen. Economisch wel en wee Aan de Morsweg 226 de v.m. reeds eerder leeggekomen be drijfsruimte van „Weco", groothandel in schuim plas tic, uitgebrand. Aan de Pakhuisstraat 9 en 11 zijn resp. een woning en een leegstaande v.m. bedrijfsruim te gesloopt. Aan de Havenstraat 89, 91, 93 en 95 zijn een viertal wonin gen gesloopt. Van de Lage Rijndijk 94 is het kantoor van de exploitatie mij. Bik en Breedeveld verplaatst naar de Havenkade 14. Aan dë Hoefstraat 42 is „Ho- brec", bemiddelen bij het tot stand komen van muziekeve nementen, opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 218a is de bloemenbesteldienst Rijsbergen gevestigd, gekomen van de Grevenstraat la. Van de Timorstraat 21 is M. Boekee, onderaannemer van metselwerken, verplaatst naar Leiderdorp. TED DE BRAAK: "Ik huur bij Skala, want dat TV-PlusPlan hééft een massa voordelen. En kijk'es even wat zenuweer éxtra doen!" Jongensjeans. Model 1980, dus strakke pijpen. Gemaakt van 100% katoenen gekleurde changeant denim in bruin, blauw en rood. Maat 116 (35) t/m 176(39) mt 116-146 Alleen deze week Nu of nooit! Als u vóór 15 maart een Skala-TV huurt, betaalt u voor de eerste maand maar één week huur. Dus u kijkt 3 weken gratis. Dit unieke aanbod geldt voor alle Skala- modellen en dan moet u ook nog weten, dat u bij Skala al kunt huren voor nog geen tientje per week. De kortst mogelijke huurperiode is slechts 6 maanden. Dót wordt J onbezorgd kleurkijken, want Skala staat 365 dagen per jaar voor u klaar. Bel direkt: °£ssfsrs s I 365dagen service per jaar. Gezellig etentS tip uit een advertentie Raak. Bjjvóorbeeld: sweatshirt met allerlei streepjes. Met als grondkleur grijs. M-L-XL Haarlemmerstraat 168 Leiden PEEK&CDOPPENBURG.GEWELDIGE MODE.GEZELUGE SFEER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6