Nieuwe instructies voor optreden bij kraken der wet Werkloosheid in februari gedaald 41 - NOTA VOORZIET IN LEEMTE ËMERICM LIFE-STYLE Vakantiewerk Vrijwilligers Handtekeningen tegen uitwijzing Marokkaanse kinderen N5JAD_ LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MAART 1980 PAGINA 3 Rijbewijs was onderweg LEIDEN De rechtgeaarde motorliefhebber beschouwt de jaarlijkse TT-races in Assen als een niet te missen evenement De tocht naar Assen moet vanzelfsprekend op de motorfiets worden afgelegd, daar kan geen twijfel over bestaan. Een Leidse motorliefhebber dacht daar enige tijd geleden ook zo over maar zat met het probleem dat hij nog net niet beschikte over een rijbewijs, dat wil zeggen hij was geslaagd voor het rijexamen maar het rose papier had hij nog niet met de post gekregen. De Leidenaar liet zich door deze administratieve traagheid niet van zijn j geliefde motorwedstrijden afhouden en ging op de bewuste dag maar zonder papieren met zijn splinternieuwe motor op weg naar Assen. Verder dan Oegstgeest kwam hij niet want op de Apollolaan informeerde een scherpzinnige aal- politieman naar zijn "■ontbrekende rijbewijs. Op de zitting van het Leidse kantongerecht gaf >5 Sc de motorrijder gisteren uterpl uitleg. „Ik was geslaagd en ik dacht dat ik al meteen mocht rijden. Die agent zei tegen me: „Als je een beetje mazzel hebt, houden ze er rekening mee bij de rechtbank", en daarom sta ik hier nu. Ik mocht trouwens wel doorrijden naar Assen van die agent. Ik wist echt niet dat het niet mocht, ik ga toch geen risico nemen met een nieuwe motor, stel je voor dat die wordt afgepakt", redeneerde de verdachte. Kantonrechter Oomen :on er weinig waardering •oor opbrengen. „Geen |1 wkele I rerzekeringsmaatschappij I Jetaalt uit als iemand geen f rijbewijs heeft en dat zou betekend hebben dat u bij een ongeluk uw hele leven zou hebben moeten betalen. Het papier moet gewoon in uw bezit zijn.". De officier van justitie, mevrouw mr. Tan had wel enig begrip en eiste 125 gulden boete. Kantonrechter Oomen hield voet bij stuk en vonniste het standaardbedrag voor het rijden zonder rijbewijs, 150 gulden. Dronken Mensen die wat te diep in het glaasje hebben gekeken kunnen gekke dingen uithalen op straat. Een benevelde Voorschotenaar liep enige tijd geleden wat te wankelen op straat in Voorschoten, kwam ten val en viel tegen een auto op, hetgeen deze vierwieler een fikse deuk opleverde. De Voorschotenaar wankelde onbeschadigd gewoon door na het ongeluk en belandde uiteindelijk in het struikgewas van de Raadhuislaan, waar hij moegestreden in kennelijke staat bleef liggen. De politie van Voorschoten ontdekte hem daar, constateerde derhalve een afwijkend [edrag, signaleerde ivendien dat hij sterk naar alcohol rook en maakte proces-verbaal op wegens openbare dronkenschap. Op de zitting van het kantongerecht was gisteren niet de dronken verdachte aanwezig, maar de Voorschotense eigenaar van auto waarmee de Voorschotenaar in botsing was gekomen, pij kwam verhaal halen voor de 350 gulden schade die zijn DAF had opgelopen na de omarming met de afwezige verdachte. Kantonrechter Oomen veroordeelde de dronken Voorschotenaar bij verstek tot 30 gulden boete. Voor de DAF-bezitter kon hij niets doen, omdat deze geen enkel bewijs meer had voor de schade die zijn auto had opgelopen. ..Ik wil graag van u aannemen dat de verdachte een deuk in uw auto heeft gelopen maar zonder bewijsstukken kan 'k geen vordering toewijzen", aldus de ,HS! da; ■|H dei fo' *1 kantonrechter. LEIDEN De werkloosheid in het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is de afge lopen maand gedaald. Bij de mannen verminder de de werkloosheid met 129, bij de vrouwen met 58. Het Arbeidsbureau verwacht dat de daling deze maand verder zal doorzetten. Eind februari stonden nog 2269 mannen en 855 vrouwen als werkzoekend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingeschreven. arbeidskrachten nam toe, bij i totaal van 804 geregisteerde vacatures De vraag i met 73 tot en bij vrouwen met 46 tot een totaal In vergelijking met februari 1979 heeft de werkloos heid zich bij de mannen gunstig ontwikkeld (negen procent lager) en bij de vrouwen juist ongunstig (ze ven procent hoger). Het overzicht van de jeugdige werklozen geeft hetzelfde beeld, ook hier zijn er minder werkloze mannen en meer werkloze vrou wen dan vorig jaar. De situatie bij de schoolverlaters die bij het Gewestelijk Arbeidsbureau staan inge schreven, geeft eveneens aan dat de vrouwen het op de arbeidsmarkt moeilijker hebben dan de Er staan 80 mannelijke en 115 vrouwelijke school verlaters ingeschreven. Vorig jaar zorgde de strenge winter ervoor dat de afname van de werkloosheid geringer was en ook later inzette. De daling van de werkloosheid bij de mannen wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een toenemende werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Vooral de metselaars en de stratenmakers konden weer aan de slag. De vraag naar arbeidskrachten in de bouwnij verheid zal, naar wordt verwacht nog verder toene- 1980 Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen Totalen Vrouwen jan. feb. 37 30 49 40 11 10 6 6 3 0 91 90 44 43 29 22 13 11 26 19 12 11 2398 2269 913 855 LEIDEN De Leidse poli tie heeft vandaag nieuwe richtlijnen gekregen voor de uitoefening van haar taak inzake het kraken van wo ningen in de stad. Commis saris H.W. van Voorden heeft hiertoe een nota met instructies en begripsbepa lingen laten vervaardigen, die verleden week vrijdag is goedgekeurd door de officier van justitie in Den Haag. De nota voorziet in een leemte in de wetgeving wat betreft het kraken. In navolging van een Utrechts model heeft de politie het noodza kelijk geacht dit gat voor de gemeente Leiden zoveel mo gelijk met een eigen concept op te vullen. De laatste lan delijke voorschriften op het gebied van het bezetten van woningen of lokalen date ren uit 1971. Hierin is bij voorbeeld geen aandacht be steed aan het verschijnsel „knokploegen" in het kraak- gebeuren. De Leidse politie doet dat wel in haar nota. De politie heeft zich bij het vervaardigen van de nota tot taak gesteld de daarin vermelde bevoegdheden en verplichtingen zoveel moge lijk op de actualiteit af te stemmen. Commissaris -Van Voorden leek het gisteravond bij de be handeling van de nota in de commissie voor de politionele aangelegenheden te betreuren, dat de wetgeving op dit mo ment duidelijk tekortschiet. Hij noemde het een brandende vraag of er in Leiden niet een tussenwetgeving moet komen, in afwachtingen van nadere wettelijke voorschriften, zoals de nog steeds in voorberei dingsfase verkerende leeg- standswet. De ingewikkelde materie als het kraken zou hierdoor zowel voor de politie als de plaatselijke bevolking duidelijker kunnen worden Knokploegen worden harder aangepakt. gemaakt. De heer Van Voor den zei namelijk de indruk te hebben dat de ene helft van Leiden vóór politieoptreden tijdens kraakacties is en de an dere helft van de stad tégen. Omstreden kraakkwesties van recente datum in Leiden (en Amsterdam) hebben de Leidse Hermandad er dan ook toe ge bracht zo snel mogelijk met de betreffende nota op tafel te komen. Commissaris Van Voorden stelde, dat de politie de laatste tijd anders is aan gaan kijken tegen begrippen als leegstand en prijsopdrij ving. Met name de bescher ming van de krakers tegen over knokploegen wordt in de datgene wat in politiewetten en wetboeken staat uitwerken en toepasbaar maken voor de situatie van dit moment. Knokploegen Volstrekt nieuw in deze mate rie is het verschijnsel van de knokploeg, waarop huiseige naren zich nog wel eens beroe pen als hun pand is gekraakt. In de nota staat dat optreden daartegen door de politie in zo'n geval is geboden: „Zo mo gelijk dient tot aanhouding van de leden van de knok ploeg terzake van (eventueel) mishandeling, vernieling, be- nota met nadruk genoemd. De nota in zijn algemeenheid moet een sneller en doeltref fender ingrijpen van de politie mogelijk maken wanneer dat in een bepaald kraakgeval ge wenst is. In de nota worden begripsbe palingen toegelicht over wat nu precies dient te worden verstaan onder „leegstand". stand zijn volgens de nota legi tiem en andere niet. De politie gebruikt in dit geval onder meer termen als „feitelijk als woning in gebruik" om een toetssteen te hebben bij het be palen of de leegstand „maat schappelijk verantwoord en aanvaardbaar" is. In feite doet de politie hier niets anders dan dreiging, of aanverwante de licten te worden overgegaan. De vraag wat na het optreden van een knokploeg ten aan zien van de gekraakte woning dient te geschieden of door de politie kan worden toegelaten dient aan de hand van de nieuwe richtlijnen te worden opgelost. Immers brengen de eventueel door de eigenaar (huurder) met zijn knokploeg gepleegde feiten in beginsel geen verandering in zijn rechtspositie tegenover de kra kers. Of bijvoorbeeld de poli tie, nadat een knokploeg kra kers uit een pand heeft verwij derd, de terugkeer van de kra kers in het pand dient toe te laten, hangt af van de vraag of de krakers zich daardoor aan een strafbaar feit zouden schuldig maken. Is dat niet het geval, dan is er voor ingrijpen van de politie geen aanlei ding." Omdat de politie tijdens haar optreden niet altijd tijdig op de hoogte kan zijn van de ge schiedenis van een pand en de daaruit voorvloeiende compli caties is het volgens de richtlij nen in de nota geboden, dat de situatie op het moment dat de politie ingrijpt wordt „bevro ren." Pas als er meer duide lijkheid is verkregen kunnen nadere stappen worden over wogen. Het herscheppen van de oude en gebillijkte situatie in een bepaald pand zal dus bijna nooit direct kunnen wor den verwezenlijkt. De alarme ring van een geval dat de aan dacht van de politie verdient, moet dan ook zo vroeg moge lijk gebeuren. Aldus de Leidse commissaris, die van plan is zijn voltallig personeel nog deze week met de nieuwe richtlijnen vertrouwd te ma ken. Voorts zal de vrij techni sche nota binnenkort nog eens nader worden bekeken door de raadsleden uit de commissie voor politionele aangelegenhe den. ADVERTENTIE Hulshoff Wonen brengt naar Nederland Hulshoff Wonen houdt een open (Amerikaans) huis, met verrassend originele woon-en slaapideeën en vele anderè attrakties, waarondereen prijsvraag met kans op een volledig verzorgde reis voor 2 personen) naar Washington. anders denken over wone Leiden: Nieuwe Rijn LEIDEN De tien vrijwilligerscentrales in Nederland, waarvan de Leidse Vrijwilligerscentrale er één is hebben gezamenlijk een boekje uitgebracht waarin de mogelijkhe den staan vermeld voor vakantiewerk voor vrijwilligers. Er bestaat erg veel behoefte aan dit soort vrijwilligers. Landelij ke organisaties die vakantie-activiteiten organiseren zijn voor een groot deel afhankelijk van vrijwilligers. Deze vakanties worden georganiseerd voor allerlei mensen, kinderen, jongeren, ouderen, lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten. In het boekje van de centrales staan mogelijkheden voor vrijwilligers werk verspreid over het hele land. Iedereen die 18 jaar of ouder is is welkom. Van de meeste vrijwiliigers wordt een inzet van minimaal een week verwacht. Ervaring is niet noodzakelijk. Be langrijker is belangstelling voor de ander waarmee op vakantie gegaan wordt en enthousiasme voor het werk. Het vakantie werk is vaak erg vermoeiend. De vrijwilliger maakt meestal lange dagen. Wel wordt hij of zij in de regel begeleid door de or ganisatie die de vakantiebehoeftige heeft aangeleverd. De vrij williger wordt niet betaald. De beloning ligt vooral in de dank baarheid van de vakantieganger en de voldoening die het werk geeft. Wel wordt er vaak een reiskostenvergoeding versterkt en soms ook nog een klein zakgeld. Belangstellenden kunnen voor inlichtingen terecht bij de Leidse Vrijwilligerscentrale, Langegracht 246a in Leiden, tel. 071- 149064. De centrale is dagelijks van 9 tot 5 uur geopend. Koe aan de wandel ontsnapt uit de veemarkt in de Groenoordhallen. Het avon tuurlijke koebeest werd door de politie al wandelend op de In samenwerking met perso neel van de veemarkt is de koe weer naar de markt terug gebracht. Politie houdt „Amicales" in de gaten LEIDEN De commissaris van de Leidse politie, H.W. van Voorden, heeft op vragen van gemeenteraadsleden (J. Hes - PvdA en L. Beijen - PPR), geantwoord dat manifes taties van de rechtse Marokkaanse bewe ging „Amicales" in Leiden in het vervolg door de politie nauwlettend in de gaten wor den gehouden. De raadsleden vroegen dit aan de Leidse politie naar aanleiding van een door Amicales ver stoorde avond van het Leidse Polisariocomité in het Antoniusclubhuis op donderdag 21 febru ari. De commissaris zei dat de politie nog steeds op zoek is naar de aanstichters van de ongere geldheden. De politie hoopt hen alsnog binnen kort in de kraag te kunnen pakken. In verband met de rellen in en nabij Paradiso en de Mozes- en Aöronkerk in Amsterdam afgelopen week end, zal de Leidse politie ook nauwere contac ten gaan onderhouden met de collega's aldaar om verder agressief optreden van Amicales te voorkomen. Matthaus Passion De musicus Paul Niessing geeft vrijdag 14 maart een lezing met muziekfragmenten in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest 45. De heer Niessing zal de tekst van de Matthaus Passion, de functie van de recitatieven, koralen, dramatische koren en aria's de revue laten passeren. J.S. Bach heeft in zijn Mat thaus Passion niet alleen een muzikale verklanking van het lijdensdrama willen geven, maar evenzeer geeft hij de luisteraar een boodschap mee. Vrijwel ie dere bladzijde van Bach's parti tuut getuigt van die be doeling maar het zijn vooral de aria's en de koralen die in dit opzicht onmiskenbare taal spreken. De le zing begint om acht uur. De toegangsprijs is zes gul den. Kaarten zijn te krijgen op bet bureau van K O. Popconcert De Hazerswoudse groep „Ivy Green" en de Leidse groep „The Dummies" treden vrijdag 14 maart op in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Beide groepen brengen harde rock annex punk. Het optreden begint rond negen uur. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig en drie gulden vijftig voor leden van het LVC. CD JA- vergadering De vereniging van jonge christen-democraten, het CDJA-afdeling Leiden, houdt donderdag 13 maart een ledenvergadering. Aan de orde komen onder meer de bestuursoverdracht en de bespreking van het boek van prof. B. Goudzwaard „Kapitalisme en vooruitgang". Het boek wordt gezien als een belangrijke leidraad bij vele standpuntbepalingen binnen het CDA en het CDJA. De vergadering, die wordt gehouden in gebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg 10, begint om acht uur. Woensdagmiddagactiviteiten Het rijksmuseum voor Volkenkunde heeft weer een pro gramma voor de woensdagmiddag opgesteld. Het is be doeld voor kinderen van 9 tot 12 jaar, die individueel naar het museum aan de Steenstraat 1 komen. De activiteiten gaan elke woensdagmiddag om twee uur van start. De toe gangsprijs is drie kwartjes. Bij ieder programma-onderdeel is in ieder geval een film of een diaserie te zien waar ook ouders naar kunnen kijken. De werkruimten zijn alleen voor de kinderen toegankelijk. Het maximale aantal deel nemers is gesteld op dertig kinderen. De woensdagmidda gactiviteit van morgen staat in het teken van Indonesië. Er worden dia's en een film over het land vertoond. Tevens kunnen de kinderen zelf op een gamelan spelen. Woensdag 19 maart wordt het programma over Indonesië voortgezet met de vertoning van een diaserie over batikken en een film over weven en batikken. In het atelier krijgen de kin deren de gelegenheid zelf te batikken. Woensdag 26 maart staat Afghanistan centraal met een film en met het in el kaar zetten van een bouwplaat. Het programma wordt voorlopig woensdag 2 april afgesloten met een sprookjes- middag, waarop een film wordt vertoond en waarop op de diverse afdelingen vna het museum sprookjes worden ver teld. Geslaagd Voor het diploma verpleegkundige-A zijn onlangs in het Elisabeth Ziekenhuis de volgende personen ge slaagd: Ineke Bulk, Maud Fles, Monique Geijer, Tine Huiberts-Clement, Nelleke de Jong, Roland Nooijens, Anneke van Schie, Ingard Spruit, Tonny Uijttewaal, Jet Verhoeven, Kees Visbeen, Marli van Winsen, Wil- ma van de Zwan en Marja van Zwieten. Op vangadressen i de Langegracht heeft e tien personen boden hun huis aan als tijdelijk opvangadres. Maar om in de behoefte te kunnen voorzien, is minstens het dubbele aantal nodig. Wie erover denkt om zijn of haar onderkomen als opvangadres voor in nood verkerende Loco-burgemeester C. Waal neemt de handtekeningen in ontvangst. LEIDEN Zevenhonderd handtekeningen werden gis teren aan loco-burgemeester C. Waal aangeboden uit soli dariteit met vier Marok kaanse kinderen, die vrijdag tegen hun wil het land moe ten verlaten. Kinderen van de Louise de Colignyschool aan de Sumatrastraat. schoolgenoten van de Ma rokkanen, hebben de handte keningactie spontaan op touw gezet. De vader van de kinderen, M. Amia, woont en werkt al zes tien jaar in Nederland.Iets langer dan een jaar geleden haalde hij zijn vier kinderen (8, 11, 14 en 16 jaar oud) even eens naar Nederland. Na ver loop van enige tijd werden de kinderen echter bij de vader weggehaald en in een kinder tehuis ondergebracht. Reden zou zijn, dat de vader niet goed voor zijn kinderen kon zorgen. Mr. Hamer, raadsman van Amia, tekende met succes pro test aan. Na enkele dagen wa ren de kinderen weer terug bij hun vader. Twee weken geleden werd de heer Amia wederom verzocht zich bij het politiebureau te melden. Hij dacht dat hij daar de fel begeerde stempels in de paspoorten van zijn kinderen zij krijgen. Tot zijn grote ver bazing werden de paspoorten ingenomen en de vader kreeg te horen, dat zijn kroost ille gaal in Nederland verblijft en daarom binnen veertieri*dagen de termijn loopt vrijdag af Nederland diende te verla ten. Mr. Hamer probeert aoot middel van en kort gemng als nog een verblijfsvergunning voor de kinderen te krijgen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3