n Wim Kok: geen reden overmoedig te worden Spoedberaad in VS over Iran Nieuwe F-16 stort in IJsselmeer KORT GEDING STELT FNV IN GELIJK Meubelfabriek c Oisterwijk 0 Lsskello av. Bijzondere straffen mogelijk voor voetbalvandalen t <m2l. Ruim veertigduizend ,,probleemvacatures, Dinsdag 11 maart 1980, 70e jaargang no. 21602 Mhekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: J 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Formule 1+1 Film „Formule 1 1" over de basisschool om 22.30 uur op Ned. II. Om 20.27 uur „Bud- denbrooks" en om 21.30 uur „Brandpunt" over de rellen rond Ajax - Feijenoord. Op Ned. I om 22.30 „De schone schijn". Regenachtig Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middag- temperatuur ongeveer 10 gra den. Tot matig afnemende wind tussen west en noord west. Morgen zon: 6.59 - 18.37. Schev. hoogw.: 10.45 en 23.39. Laagw.: 5.44 en 18.38. IENHOVEN De rland wonende Ne- ider E. Weelan moet afgelopen weekeinde hebben gedacht dat er politie is", kzij de politie name- kreeg hij, in Ierland, tas terug, die hij in de rekhal van het Rotter-' ise vliegveld Zestien en had laten staan. In- d: 3000 gulden contant H 1 en 1,4 miljoen gulden Dk.. waardepapieren. Wee- 1 had geen aangifte van nissing gedaan. Culinaire ster-reclame Voor het eerst in het tachtigjarig bestaan van de Franse culinaire gids, de Guide Michelin, zijn vader en zoon wer kend in verschillende res taurants tot de eer der sterren verheven. En nog wel in hetzelfde jaar. Jo seph Rostang (links) be oefent de kookkunst in Antibes en kreeg daar voor drie sterren. Zoon Michel In Parijs kreeg er Eerste kievitsei DALFSEN De heer J. Nijhof uit Dalfsen en zijn 8-jarig dochtertje hebben zondag waarschijnlijk het eerste kievitsei van dit jaar gevonden. „Ik heb het ei meegenomen omdat het anders waarschijnlijk ver loren was gegaan', aldus de heer Nijhof, die overi gens voor de vierde ach tereenvolgende keer in de omgeving van Dalfsen het eerste kievitsei vindt. Hij gaat regelmatig op zoek naar de eieren, omdat hij het een mooie sport vindt Goese ambtenaren: geen hoger salaris GOES Twee topambtenaren van de gemeente Goes hebben B en w van deze plaats voorge steld om de salarisverhoging die dit college en alle ambtenaren toekomt als gevolg van het be reiken van een hoger inwonertal in deze gemeente, niet in eigen zak te steken. De ambtenaren stellen voor dit geld te gebruiken voor het schep pen van nieuwe arbeidsplaatsen, een daad van betekenis omdat het gemeentelijk apparaat kampt met een tekort aan mankracht en er genoeg mensen rondlopen die zonder werk zitten. Westduitse 'CPN' heft zichzelf op BONN partij heeft r heffing werd met tweedes meerderheid besloten op een drie daagse geheime vergadering van de partijraad. KPD-voorzitter Semler verklaarde dat het ontbinden van de partij noodzakelijk was omdat men er niet in was geslaagd leidend kader aan te trekken. Na een verbod door het Hooggerechtshof (1957) werd de Verolmes grote gastanker goedgekeurd ROTTERDAM Volgens scheepsbouwer Verolme heeft het scheepsclassifica- tiebureau Lloyd's in Londen de definitieve goedkeuring afgegeven voor het ontwerp van zijn reuzen-gastanker. Verolme heeft jaren gewerkt aan deze tanker, die 300.000 kubieke meter vloeibaar gas zou kunnen vervoeren, dat is ruim tweemaal zoveel als de bestaande gastankers. eken< aant latrefl met haar i mine over Jrukki i die n te i PKC 'as ti ;ht An ia Dee mini eforce Sjaak id op drech FNV-voorzitter Kok maakte gisteravond naar aanleiding van de uitspraak van de Amsterdam se rechtbank bekend dat de acties doorgaan. „Zonder overmoedig te worden", zei hij van morgen. Naast Kok de loondeskundige van de FNV, Frans Drabbe. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Het win nen van het kort geding, aangespannen door de me taalwerkgeversorganisatie FME, is volgens FNV-voor zitter Wim Kok „geen reden om overmoedig te worden". Aangezien de rechter in Am sterdam zich uitgesproken heeft over stakingen van ten hoogste 24 uur, vindt Kok dat de vakbeweging dan ook maar niet verder moet gaan. „Dat is ook genoeg. Veel lan ger is niet nodig om indruk te maken," aldus de FNV- voorman vanochtend in een radioprogramma. De rechterlijke uitspraak ziet Kok ook als een bewijs van de stelling dat „onze grote staats rechtgeleerde premier Van Agt het volledig bij het ver keerde eind had". Hij doelde erop dat de minister-president een paar weken geleden, op een spreekbeurt in Hoogeveen, zei dat de stakingen in ver band met de wijziging van de loonwet tegen de rechtsorde De FNV zegt zich niet veel aan te trekken van de schade claims, die verscheidene be drijven bij haar hebben gede poneerd. Kok wees erop dat deze claims het gevolg zijn van een actie van de ondernemer sorganisaties. Deze zouden hun leden een brief hebben ge schreven met het advies even tuele schade als gevolg van een werkonderbreking zo snel mogelijk te proberen te verha len op de vakbeweging. De acties hebben zich tot nu toe gericht tegen de wijziging van de loonwet, die de minis ter de mogelijkheid biedt om in de loonvorming in te grij pen. Nu deze wet door het par lement is aanvaard, gaat de FNV ageren tegen de aange kondigde loonmaatregelen op basis van de nieuwe loonwet. Over de aard van de acties wordt nog overlegd. Het CNV ziet in de uitspraak 'van de Amsterdamse recht bank geen aanleiding het be leid geen stakingsacties te voe ren te wijzigen. „Wij kijken behalve naar de strikt juridi sche ook naar de morele en ethische kant en naar de ge volgen voor de werkgelegen heid", aldus CNV-voorzitter Harm van der Meulen. Het evenals het CNV weigeren verder mee te wer ken aan bepaalde werkzaam heden in de Sociaal-Economi sche Raad, waartoe de FNV .besloten heeft, motiveerde Kok vanmorgen door te zeg gen „dat wii ook nog wel enig zelfrespect hebben". De zitter wees erop dat de rege ring zijn vakcentrale een aan tal keren heeft afgeschilderd als „onverantwoordelijk" en „onbetrouwbaar". (Zie verder pagina 13) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een officier van justi tie heeft al geruime tijd de mogelijk heid bijzondere straffen te eisen tegen voetbalvandalen. Eén daarvan is het aan een verdachte verbieden een aan tal wedstrijden van een bepaalde club bij te wonen. Dat kan gecontroleerd worden door de veroordeelde op te leggen dat hij zich op het moment dat de wedstrijd begint meldt bij de poli tie in zijn woonplaats. In Groot-Brit- tannië wordt dit systeem al geruime tijd gevolgd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is een dergelijke straf al eens in Rotterdam opgelegd aan een stel relschoppers. Dat kan overigens alleen, als iemand het zo bont heeft gemaakt dat hij een voorwaardelijke gevangenisstraf krijgt. Deze hechtenis wordt dan ten uitvoer gelegd, als de veroordeelde ten tijde van de wedstrijd niet op komt dagen. Velisvj trechl teristisch maaT Haag zit in de lift beslis ,a»mi AAG Ondanks het lie re beeld dat Neder- n i in toeristisch opzicht 3en' dl btste jaren te zien geeft aantal hotelovernacli- Den Haag en Sche- >alhlstReen 1979 w_ecr Sestf en wel met 6,7 procent, lere grote steden verto- nog altijd een dalende belangrijkste levenancier AN nétoeristen voor Den Haag is "erland zelf. Het aantal Ne- nders dat er overnachtte n 1979 ten opzichte van de sterkste stijging zien: irocent. Ook het toeriste- ibod uit West-Duitsland Groot-Brittannië is sterk •gen, resp. 2,9 en 6,3 lerkelijk is dat de Ameri- markt opnieuw is ge- iliseerd, ondanks de al ja- dalende lijn in Nederland. Stichting Scheveningen het bedrijfsleven en de Den Haag/Schevenin- 'Kijkduin hebben weer tal evenementen op het pro- ïma staan voor de promo- Den Haag en Scheve- ich ter controle op het po-' bureau moeten melden op aanvangsuur van de wed- VLIEGER-INSTRUCTEUR OMGEKOMEN De Nederlandse F. 16, nieuw gevechtsvliegtuig van de lucht macht, waarvan er gisteren een in het IJsselmeer is gestort Onder: Bij het opsporen van de verongelukte F. 16 in het IJssel meer moest een luchtmachthelicopter gisteremiddag in een wei land landen, om te worden bijgetankt. De bemanning zette tij dens dit oponthoud een nieuwe vlucht uit LEEUWARDEN Het is nog niet bekend of het nieu we gevechtsvliegtuig van de luchtmacht de F-16 voorlo pig aan de grond moet blij ven in afwachting van het onderzoek dat wordt inge steld naar het verongeluk ken gisteren rond het mid daguur van een van deze toestellen boven het IJssel meer bij Stavoren. Bij dit ongeval is de 35-jarige kapi tein-vlieger-instructeur E. Kropman, vader van drie kinderen, om het leven ge komen. Hij was een van de nog weinige vliegers, die de F-16 kunnen besturen. Het toestel was vorige week door Fokker aan de lucht macht overgedragen, als tien de vliegtuig in de bestelling door Nederland van 102 toe stellen. Kapitein-vlieger Kropman had al een vlucht boven het schietterrein De Vliehorst ach ter de rug en wilde een nieu we vlucht inzetten. Kort daar na rond het middaguur viel het radiocontact tussen de vliegbasis Leeuwarden en de vlieger uit, waarna onmiddel lijk met een zoekactie werd gestart. In de loop van de mid dag vond men wrakstukken van het toestel in het IJssel meer in de omgeving van Sta- voren. Eerst in de avonduren kon het stoffelijk overschot van de omgekomen vlieger worden geborgen. Zoals bekend is over de tech nische kwaliteiten van de F-16 de laatste tijd vooral in Ameri ka veel te doen geweest. Tot- nutoe is daarover bij de Ne derlandse luchtmacht niets ge bleken. GRONINGEN -In Nederland zijn op het ogenblik 40.000 tot 50.000 vacatures die moeilijk vervulbaar zijn en langer dan drie maanden open staan. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft dit be- een belangrijke oorzaak kend gemaakt naar vormen van het lange aanleiding van een openstaan van de ba- moet worden gewerkt onderzoek onder 58 ar- nen. Volgens de staats- beidsbureau's. secretaris is ook de ver- De Graaf vermoedt dat dubbeling van het ziek- de onaantrekkelijke teverzuim de afgelopen werkomstandigheden 25 jaar voor de helft te de omstan- de nu geldende waaronder Werkgevers, werkne- o gewerkt mers en overheid dra- speelt het soort werk gen volgens de staatsse- ook een rol. Om die re- cretaris gezamelijk de den wil De Graaf de uit verantwoordelijkheid 1934 daterende veilig- voor het meer „mense- heidswet aanpassen aan lijk" maken van arbeid. WASHINGTON, TEHERAN De Ameri kaanse president Carter heeft zijn naaste adviseurs en Democratische en Republikein se leden van het Amerikaanse Congres ont boden nadat de internationale VN-commis- sie die onderzoek moest instellen naar de vermeende wandaden van de sjah en het lot van de gijzelaars in de Amerikaanse ambas sade vanmorgen uit Teheran is afgereisd zonder de gelegenheid te hebben gehad met hen te kunnen spreken. Woordvoerder Jody Powell wilde niet zeggen wat de conclusies waren van Carters besprekingen, maar ver klaarde dat de gebeurtenissen na het vruch teloze bezoek van de commissie „een zeer ernstige wending" hebben genomen. Een andere Amerikaanse regeringsfunctionaris verklaarde dat het feilen van de Iraanse rege ring om de gijzelaars onder haar hoede te krij gen ernstige vraagtekens oproept over het ver mogen van de Iraanse leiders om te functione ren. Het vertrek van de commissie kwam nadat de VS gisteravond pertinent de eis van Kho- meiny hadden verworpen dat de gijzelaars voor hun vrijlating aan een „ondervraging" zouden worden blootgesteld, wat neer zou komen op een verkapt proces. Minister Ghotzbadeh van buitenlandse zaken aan wie de bezettende stu denten hun gijzelaars zouden overdragen, heeft tot op het laatst geprobeerd de VN-commissie in Teheran te houden. Ghotzbadeh moest het evenwel afleggen tegen de andere leden van de Islamitische Revolutionaire Raad die in reactie op Khomeiny's eed „de Amerikaanse regering tot de dood te zullen bestrijden" zijn eis liet val len om de ongeveer vijftig.Amerikaanse gijze laars onder zijn hoede te nemen. Jeugdige inbrekers gearresteerd NOORDWIJK De politie van Noord wijk heeft giste ren twee jongens van 17 en 18 jaar gearresteerd in ver band met een omvangrijke diefstal van fotoapparatuur die in het weekeinde plaats vond. Beide jongens hebben bekend. Maandagochtend werd bij de. politie melding gemaakt van een inbraak bij een winkel aan de Kerkstraat in Noordwijk, waarbij 17 fototoestellen wer den ontvreemd. Na onderzoek bleek dat de diefstal zondag had plaatsgevonden maar dat zaterdagavond ook al een po ging was ondernomen. De jon gens waren binnengekomen door over de omheining te klimmen en een luik van de winkel kapot te slaan. De jeug dige verdachten zijn beide af komstig uit Noordwijk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per spe ciale koerier- wordt de krant alsnog bezorgd. advertenties toonaangevend in eiken Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens open haarden tegels - sanitair alle verbouwingen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1