his wa Nieuwe eenden in Hiswa-bii ri$e~ De masten groeien nog tot de hemel 14 tlm 23 maart'80 amsterdam rai Wat, wanneer, waar? Jodelhoho klinkt ons na ilNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MAART 1980 PAGINA 15 spitsgatkruiser is een robuuste boot voor ri ffen meren, Delta-kant en Wad-breed, stabiel toch sierlijk. >k de klassieke jachten, maar nu van polyester, 'en steed meer terug. Deze Schokker werd "óifeeger als vissers- en loodsvaartuig gebruikt in I zeegaten en ook buitengaats. AMSTERDAM De komen de Hiswa is de vijfentwintig ste en dus een jubileumten- toontstelling. Om die te ope nen wil prinses Beatrix zelf watersportster zich op 14 maart nog wel even naar de RAI in Amsterdam bege ven. Bij wijze van blikvanger zal ze op het voorplein een ge- pavoiseerde, 22 meter lange Lemsteraak zien staan, het jacht bij uitstek van de voor malige Zuiderzee. Daarachter zes hallen en een haven vol 'blinkend geboende vaartui gen. Rond de 1400 in getal. Het kan weer niet op. Er hangt nog de echo van de demon stratie die 30.000 werknemers op de zelfde plaats hielden tegen loonmaa tregelen. Wie nu binnengaat, zal een aantal guldens in die orde van groot te op tafel moeten kunnen leggen, wil hij met een beetje schip naar huis gaan. Minstens, en liever het dubbele of drievoudige. Toch verwachten de organisatoren weer 200.000 bezoe kers... en die stromen echt niet alle maal toe voor een visbootje of een zeilplank. Waar de groei ook uit moge zijn, het lijkt nauwelijks te gel den voor de watersport. Daar groeien de masten nog tot de hemel. Dit jaar weer een verkoopstijging van vijf procent, schatten de deskundigen. Er wordt duidelijk op dit gunstige perspectief ingespeeld. Je merkt het aan twee vormen van propaganda die het oogverblindende Hiswa-gebeuren ditmaal begeleiden. Kinderlijk geju bel over de opmars van de zeilplank („de jeugd heeft de toekomst, ook in het natte") en een wetenschappelijke weerlegging van de klacht dat het op de Nederlandse wateren te vol zou raken. Geschut van verschillend ka liber, maar op hetzelfde doel gericht. Verkopen. Nu mag dat ook wel, want vorig jaar werd er in Nederland voor een waarde van 245 miljoen gulden aan pleziervaartuigen gebouwd. Dat dient allemaal weer aan de (zee)man gebracht. Laten we beginnen met de zeilplank. Juist toen het ontwikkelingsbeeld op het water zich leek te gaan stabilise ren, kreeg een slimme Amerikaan in 1972 het idee een surfplank waar op men zich via een lange brandings- golf naar het strand kon laten glijden van een zeiltje te voorzien zodat men niet langer afhankelijk hoefde zijn van de golven. Met deze ogen schijnlijk simpele gedachte was de zeilplank geboren en hij veroverde stormenderhand de wereld. Neder land vooral. Sinds enige tijd moet men het grootste aantal beginnende watersporters bij ons onder de plank- zeilers zoeken. Een dramatische doorbraak op het gebied van zeilen voor aanvangers... en er komen er^ jaarlijks enige tienduizenden bij. De Hiswa laat zien hoe de commercie net als bij die andere modever schijnselen: joggen en fietsen op de ontwikkeling is ingesprongen. Zestig verschillende soorten zeilplanken toont de expositie, in prijs variërend van 1000 tot 2500 gulden. Maar wie» wil, kan een veelvoud van dat bedrag uitgeven aan extra-accessoires en uit rusting: storm-, wedstrijd- en kinder zeiltjes; natte rubberpakken; een im periaal en een wagentje; plus nog een heleboel bijkomstige zaken als tassen en handdoeken tot en met plankzeil- reizen naar zonnige palmstranden. Plankzeilen verbetert de algemene li chamelijke conditie, roepen de fabri kanten in rij. De halfhangende hou ding is zodanig dat de schouders op een correcte manier worden belast en de rug zijn natuurlijke S-bocht kan aannemen. De rug die in ons gemak zuchtige leventje steeds verder dege nereert, herwint zijn normale span kracht en een beginnende hernia krijgt geen kans meer. Jodeljoho klinkt ons lied. Een uiterst valse noot echter sluipt binnen wanneer diezelf de fabrikanten een zeilplank op de markt brengen waaraan een buiten boordmotor gehangen kan worden. Hetgeen gebeurt. Binnen drie jaar zijn er in Nederland 50.000 zeilplanken verkocht. Binnen de twee jaar die volgen, uitzicht op verdubbeling. Een markt van 100.000 voornamelijk jongeren. Belangwek kend, want meteen rijst de vraag: welke watersport-activiteiten zal dit legioen in de toekomst gaan ontwik kelen, nu het eenmaal met het natte element vertrouwd is geraakt? De verwachting is toch wel dat de plankzeilers vroeg of laat de buik vol zullen krijgen van hun periodieke onderdompelingen en een zeilboot zullen aanschaffen. Binnen vijf tot vijftien jaar stappen de meesten over, aldus een prognose, en dat zou dan een enorme impuls geven aan de jachtbouw. Als er tenminste ruimte is voor zo veel nieuwe schepen. Vandaar ack- tie-punt 2 in het vaandel van de His wa, zich kerend tegen de veelgehoor de bewering dat de Nederlandse wa teren vol zijn en dat er niet langer gedacht mag worden aan uitbreiding van de watersport. Ter bestrijding van dit negatieve gezichtspunt bracht de Hiswa twee wetenschappelijke ka nonnen in stelling: prof. dr. ir. F. M. Maas (landschapskundige) en ir. J. Petri (stedebouwkundige). Samen schreven ze het rapport „Visie op Va ren". Ze zeggen meer vaarplezier te willen bieden in de toenemende vrije tijd en menen dat uitbouw van de watersport kan bijdragen tot een aan trekkelijke landschappelijke opbouw van de nieuwe watersportgebieden plus, waar nodig, tot sanering in en reconstructie van de oudere land schappen. „Met onze vrienden de wa tersporters, de hengelaars, de natuur beschermers en allen die het water lief zijn, pleiten we voor een voortva rend beleid onder vaste koers en met volle zeilen". De twee heren becijferen dan dat het aantal vaste ligplaatsen in Nederland met in totaal 80.000 tot 100.000 kan Plaats genoeg op de Neder landse wateren, blijven de Hiswa-organisatoren volhou den. Het aantal vaste ligplaat sen kan nog met 80.000 tot 100.000 worden uitgebreid. worden uitgebreid. Toevallig preciés hetzelfde aantal als dat van de water sporters die naar verwachting binnen, vijftien jaar de zeilplank zullen inrui len tegen een heuse boot. Toevallig? Er zit een knaap van een aap in de mouw. Immers (citaat): „Voorwaarde daarbij is wel dat de inrichting van de watersportgebieden daarop wordt afgestemd en hun onderlinge verbin dingen worden verbeterd. In de wa tersportgebieden die pas aan het be gin van hun ontwikkeling staan, het IJsselmeer en de Delta, zal men zich nog grote inspanningen moeten ge troosten om landschappen tot stand te brengen die voldoende draag-, kracht bezitten om de genoemde aan tallen op te nemen. Uitbouw van de watersport blijkt veel meer in te hou den dan alleen een uitbreiding van het aantal ligplaatsen. Het gaat om de uitbouw van de kwaliteit van het to tale waterareaal. Het blijkt bijvoor beeld dat een plas water pas een opti male gastvrijheid kan verlenen aan de spelevarende mens als er een goe de ontsluitings- en inrichtingsstruc tuur is". Tot zover het rapport. Hoeveel dat al lemaal gaat kosten, blijft onvermeld; laat staan welk zoete lieve Gerritje het zal betalen. Van de voormalige minister van financiën, Duisenberg, was bekend dat hij de watersport ac tief minde. Geldt dat ook voor Van der Stee, de kersverse man met de knip? In de geest zien we hem, na le zing van „Visie op Varen", de hon derd bladzijden vouwen tot bootjes die hij vervolgens de Hofvijver op blaast..., een onbestemde toekomst te gemoet. Op een zeilplank staat zelfs de beginner steviger. PIET SNOEREN Deze Pandamaran, een kleine catamaran die ie dere doe-het-zelver in elkaar kan zetten, vormt een Europese primeur. Twee kinderen kunnen hem dragen en te water laten. Het bouwpakket kost 5880 gulden en een deel van de opbrengst gaat naar het Wereld Natuur Fonds, dat het ont werp heeft laten maken. Veel aandacht voor accessoires op de Hiswa, vooral voor kleding. Nogal wat verdrinkingen op de Noordzee, ook in de zomer, zijn het gevolg van snelle afkoeling (hypothermie). Een pak als dit beschermt de drenkeling daartegen. WSTERDAM De Hiswa heeft bij gelegen- [Ujid van zijn 25-jarig jubileum vorstelijk uitge- v »kt. Het tentoonstellingsprogramma omvat pi liefst 60 kano's, 60 zeilplanken, 90 roei-, is-en bijboten, 125 open zeilboten, 265 kajuit- Ujachten, 11 rond- en platbodemjachten, 32 tamarans, 35 motorzeilers, 160 sportboten, 80 en weekendkruisers, 165 motorjachten en 0 vouw- en opblaasboten. Als die vloot boeg in steven lag, zou een wandelaar zich over de Ij «eepsbrug gemakkelijk van Amsterdam naar lkmaar kunnen begeven of nog verder. Bij- onder veel nieuwtjes onder het aanbod. Hier, 1 - »nder ook maar de minste aanspraak op voile- f j igneid, een bloemlezinkje. en wereldprimeur mag de Beachcomber 35 EC y, ekn. Het zusterschip van dit multiknikspant-zeil- ■]ji 's ingeschreven voor de Spicerace van Jakar- p|, naar Rotterdam. Het ongebruikelijke ontwerp is al van een jonktuig met twee ongestaagde mas- ifc veler vreugde is de Sailhorse terug. Dit open odjacht met ophaalbare kiel in de afmeting 6 bij 2 i nieter heeft een geweldig Europees succes gekend, niaar moest tijdelijk „wegens verkeerd manage- nient van de toenmalige fabrikant" het veld rui- Jijnen. Nu gaat de bij wedstrijdzeilers zeer bekende I 'oeke Vlieger het schip bouwen. Wegens overbezetting van de traditionele zeilwate- ren willen veel watersporters hun schip mee op vakantie kunnen nemen. Daarom verschillende nieuwe typen trailerbare jachten zoals de zeewaar dige Etap 20 met ophaalbare kiel. Een andere trend, ook verband houdend met de drukte op het traditionele water, is het streven naar minder diepgang waardoor meer onbekende vaargebieden binnen bereik komen. De Draco 3000 Sun-Bridge wordt als volgt aangeprezen: „Het rui me bovendek is hoog genoeg voor een prachtig uit zicht tijdens het varen, maar laag genoeg (onge veer 2,40 meter) om veel bruggen te kunnen passe ren en dus op meer plaatsen te kunnpn komen. Een nieuw, uniek concept". Eveneens een primeur is de houten surfplank Plat vis die door middel van de Engelse naaimethode wordt gebouwd en die iedere doe-het-zelver bin nen een paar dagen in elkaar kan zetten. Veel nieuws trouwens op dit gebied. De M 1 bij voorbeeld, de supersnelle Mistral-Zeilplank waar mee Karl Mesmer het afgelopen seizoen wereld kampioen is geworden. Hij is inmiddels op zeer be perkte schaal in produktie genomen. In Nederland worden er slechts 100 verkocht. Voorts de Flysurf Standaard die opvalt door zijn eigenschappen in de branding en enorme stabiliteit; daarnaast de Fly surf Competition die vooral liefhebbers van snel heid zal aanspreken. Voor de zeer jeugdigen toont de Hiswa de Pesked, een opblaasbare kinderplank. Zo milieuvriendelijk en sportief als de zeilplank is, zo overbodig en onsympathiek doet een ontwikke ling als de Jetski aan. Daar kan men ook op staan, maar men wordt dan voortgedreven door een jet motor, waardoor snelheden tot 30 kilometer kun nen worden gehaald. Nog dwazer lijkt de Ski-sur fer. Men kan er, staande zoals op een zeilplank of zittend zoals in een speedboot, snelheden van 45 kilometer mee halen. Er is plaats voor een passa gier; dat wordt dus branieschoppen. Het ding wordt voorts aangeprezen vanwege zijn geringe diepgang zodat er kleine watertjes mee kunnen worden verpest, en vanwege de uitrusting met een „dodemanskop". Het is een raadsel hoe de Hiswa die de belangen van de watersport heet te dienen, dit soort flagrante, nutteloze lawaaimakers en on rustzaaiers op zijn tentoonstelling durft tonen. Bij de catamarans zal de Hobie 18 opvallen die zeer geschikt is voor brandingzeilen; bij proeven op Ha- wai heeft hij de zwaarste stormen en hoogste zeeën doorstaan. Veel aandacht zal ook uitgaan naar een noviteit als de CV-23 Scimitar, de boot die in de James Bond film Moonraker spectaculair te keer ging. Hij heeft een opvallend, futuristisch profiel en men kan er zowel open als .gesloten mee varen. Mits men 60.000 gulden heeft neer te tellen. Bij de open zeiljachten is de Sunbeam 23 een pri meur. De stevige, maar zeer lichte romp (ontwor pen door topzeiler en kunststof-expert ir. Manfred Schochl) waarborgt zeileigenschappen van hoog niveau. Van de Piewiet 700 is een race-versie op de markt gekomen. De veranderingen zijn vooral in het voordeel van de zelfbouwer. Hij kan met een bouwpakket zonder enig probleem de Piewiet 700 Sport afbouwen. Noviteit en primeur is ook de Pretorian 35, een ka juitzeiljacht, ontworpen in de goede Engelse stijl,' met een snelle romp, sterk en veilig. De Hit Dinghy tenslotte is een eenmansboot. Een nieuw concept waarin het gewicht van de zeiler niet zo'n rol van betekenis meer speelt. Alle trim- lijnen die van de mast lopen, zijn weggevoerd on der dek. Het zwaard is in de lengterichting verstel baar zodat er een groot aantal trimmogelijkheden aanwezig zijn. AMSTERDAM De 25ste internationale water sporttentoonstelling Hiswa wordt Van vrijdag 14 tot en met zondag 23 maart gehouden in alle zes hallen plus de haven van de RAI te Amsterdam, een oppervlak van in totaal 60.000 vierkante me ter. Openingstijden dagelijks van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur; zaterdag en zondag van 10 tot 17 i w t en 65-plussers 5,-. Komst per openbaar vervoer verdient verre de voorkeur. Zij die gebruik maken van de trein,, doen er verstandig aan op het station een TT (trein-toegang)-biljet te kopen. Dit geeft driemaal korting: op een treinretour Amsterdam, op een dagkaart voor de Amsterdamse trams en bussen en op toegang tot de Hiswa. Parkeren rond en onder de RAI kost vier gulden, ongeacht de tijd per dag. Het parkeerterrein aan het IJsbaanpad bij het Olympisch Stadion biedt gratis parkeergelegenheid. Vandaar voeren pen delbussen de bezoeker overdag gratis naar de ten toonstelling en terug. Veelzijdig is deze combinatie-notedop, te gebrui ken met zeil, motor of roeispanen. De vertrouwde, bij vissers zo geliefde houten roeiboot, nu in polyester uitvoering. Even ruim en stabiel, maar geen onderhoud meer. Na jaren van voorbereiding en testen door beroepsvissers nu als noviteit op de Hiswa. De Hiswa biedt een keur aan rubberboten. Dit zeewaardige exemplaar ie speciaal bedoeld voor watersporters die, ook op zee, veilig ruwe golven willen trotseren. De ontwikkelingen bij de zeilplank gaan storm achtig door. De Hiswa toont 60 keuzemogelijkhe den.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15