CDA EN PvdA illen forse lezuinigingen p wegenplannen „Agressie rechtse Marokkanen was zorgvuldig beraamd" £eklóc6outti/nt WERKGEVERS BERADEN ZICH OVER EIS TOT SCHADEVERGOEDING '-i N WB tegen geluidstax op benzine Acties in theaterwereld fitspraak jnproces tgesteld Iverval op [otterdams )stkantoor „Joggen" beïnvloedt warenhuis- confectie Onderwijsveld kan middenschool realiseren" Inkrimpingen dreigen bij Eurocontrol Wild-west op staakschip NENLAND leidse courant DINSDAG 11 MAART 1980 PAGINA 13 N (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het rijk zal meer geld moe- uittrekken voor alle wegenplannen die tussen nu en het jaar 2000 op stapel staan dan de fl. 11 miljard die men er oor heeft uitgetrokken. Een en ander in and met meerkosten voortkomend uit ende kosten door inflatie en prijzen van dstoffen en door de de stijgende uitga- voor voorzieningen die de milieu-over- van de wegenaanleg voor de omgeving ten beperken. meerkosten kunnen volgens minister van ;eer en Waterstaat het uiteindelijke bedrag de wegenaanleg op rond fl. 14 miljard igen. Hij zei dit gisteren in de Tweede Ka- tijdens de behandeling van de rijkswegen- nen. anks grote aandrang vanuit de Kamer een kdeel van de wegenplannen te schrappen, PvdA kwam met plannen om in de aanleg wegen tot een bedrag van fl. 5,5 miljard te appen en het CDA met een plan voor het aren van fl. 1 miljard), wilde minister nman nauwelijks aan deze wensen toege- Prognoses zijn altijd achterhaald, zo liet hij [amer weten, waarbij hij erop aandrong het verkeer juist zoveel mogelijk via de rijks- en te laten lopen. Dit om het verkeer van andere, minder veilige wegen, af te houden. Overigens moest de minister toegeven geen duidelijk inzicht te hebben in de ontwikkeling van het autoverkeer. De plannen van de minister stuitten in de Ka mer op grote weerstand. Zo betoogde CDA- woordvoerder P. Cornelissen dat voor zijn par tij grote terughoudendheid met de wegenaanleg geboden is, vooral met het oog op aspecten als leefbaarheid, behoud van fraaie natuurlijke ge bieden en de gewenste ruimtelijke ontwikke ling. Op die basis heeft het CDA dan ook de rijkswegenplannen doorgelicht waarbij de ef fecten van de plannen op verkeersveiligheid, leefmilieu, ruimtelijke ordening, verkeersaf wikkeling, natuur en landschap en de effecten op steden en dorpen een doorslaggevende rol speelden. Met deze gegevens kwam het CDA tot een be zuiniging van fl. 1 miljard op de rijkswegen plannen. Daarbij zijn dan wel extra voorzienin gen op andere wegen tegen een bedrag van fl 200 miljoen nodig, aldus Cornelissen, die zo een besparing van fl. 800 miljoen overhield. Hier van wil zijn partij fl. 500 miljoen uitgeven voor voorzieningen bij de spoorwegen. Dit in het ka der van de bevordering van het openbaar ver voer. De fl 300 miljoen die zo overblijft wil het CDA uitgeven aan fietspaden en voorzieningen voor het langzaam verkeer. N HAAG De ANWB is niet erg te spreken over het plan van de regering om per 1 april de en van benzine, dieselolie en LPG te verhogen om daarmee de bestrijding van geluidsoverlast ikostigen. In een brief aan de kamercommissie voor milieuhygiëne wijst de ANWB erop dat >r sprake is van een uiterst discutabele maatregel, omdat brandstofgebruik en het produceren geluid door een auto hoegenaamd niets met elkaar te maken hebben". De KMAN-woordvoerders A. Bennis en A. Menebht: „Nederlandse regering tole reert agressie van Amicales". AMSTERDAM De gewelddadige ver storing van de Polisario-bijeenkomst za terdag in Paradiso, is een zorgvuldig be raamde actie geweest, evenals de aanval op de Mozes en Aaronkerk de zondag er voor. Dit heeft het Komitee van Marokkaanse Ar beiders in Nederland gisteren meegedeeld in een reactie op de gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde. Volgens het KM AN zijn de 300 Marokkanen die zaterdag met geweld probeerden de bijeenkomst in Paradiso te verhinderen, opgetrommeld door bewegingen als de Amicales en de „Democratische Unie van Marokkaanse Arbeiders in Nederland" (DUMAN). Beide organsiaties worden via het consulaat in Nederland, gesteund door het re gime van koning Hassan II, aldus het KMAN. De DUMAN zou een verlengstuk zijn van de Marokkanse USFP, die het beleid van Hassan II door dik en dun steunt en streeft naar an nexatie van de westelijke Sahara. Volgens het KMAN gebruiken de machthebbers in Marokko handlangers om de werkelijk demo cratische organisaties van Marokkaanse gast arbeiders in Europa de mond te snoeren. Men verwijt de Nederlandse regering dat deze van de gang van zaken op de hoogte is, maar de praktijken tolereert. De gesubsidieerde toneelgezelschappen hebben deze week het in die kring schaars toegepaste wapen van staking in stelling gebracht. Nu de effecten duidelijk zijn van de gaten die de bezuinigsoperatie van het kabinet in de begrotingen van het gesubsidieerd toneel heeft geslagen, achtten de gezel schappen een actie van twee dagen een juiste vorm om de dreigende nood wereldkundig te maken. Een soms aanzien lijke beperking van de al afgeronde plannen voor het ko mend seizoen en zelfs ontslagen, blijken het gevolg van de door het ministerie van CRM opgelegde korting. De actie van de toneelgezelschappen kan niet zonder meer op één lijn worden gezet met het verzet zoals dat zich in kringen van de FNV manifesteert. Voor het gesubsidieerd toneel geldt immers al vanaf 1976 een minlijn. De groei in de begrotingsruimte is sedertdien onvoldoende geweest om als compensatie van gestegen kosten te kunnen gelden, nog los van het extra geld dat de gezelschappen graag vqpr nieuwe initiatieven op tafel zouden willen zien. Daar komt nog eens bij dat het theaterbezoek sinds vorig jaar aanmerkelijk duur der is geworden dpor verhoging van het BTW-tarief, dat de schouwburgen moeten opbrengen. Meer betalen voor minder artistieke ruimte, dat lijkt de realiteit van het toneel in de ja ren tachtig HOEWEL de begroting van CRM als geheel in de jaren ze ventig een sterke groei heeft doorgemaakt, zijn het bepaald niet de theatergezelschappen die daar van hebben geprofi teerd. De actie van de tonelisten is daarom niet alleen een protest tegen de nu opgelegde bezuiniging, maar veel meer bedoeld om het de afgelopen jaren gegroeide ongenoegen duidelijk te maken. HeT zou dan ook te. makkelijk zijn om te constateren dat alle departementen nu eenmaal moeten bezuinigen en daar om alle van overheidsgelden afhankelijke instellingen moe ten inleveren. Waar bezuiniging in deze sector inmiddels meer regel is dan uitzondering, verdient een bezinning op de financiële problemen van het gesubsideerd toneel zeker aan dacht. GEZEGD moet wel dat de gezelschappen er beter aan had den gedaan in plaats van het annuleren van hun voorstellin gen informatieavonden te organiseren om hun publiek tekst en uitleg te gegeven van de achtergronden van hun stakings- besluit. Zo'n dialoog met het publiek kweekt ongetwijfeld meer begrip voor de actie dan het botweg sluiten van het theater. ERDAM De recht- in Rotterdam, die gis- Iddag uitspraak zou in het proces van de hting Reinwater en drie Oftandse tuinders, heeft ie uitspraak voor enkele tk uitgesteld. rechtbank heeft het vonnis iigehouden tot 28 april, om- W. zij er nog niet in is ge- agd deskundigen te benoe- n. Dezen zullen moeten (stellen of het zout in het izemwater van het West- ij afkomstig is van de zoute of niet. Dit is de voor- mste beschuldiging van de it van de tuinders en de aan het adres van de imijnen. Pogingen om de limijnen te laten stoppen zoutlozingen in De Rijn, wel deze sterk te vermin- en, zijn nu al 5,5 jaar gaan- De Stichting Reinwater is onder teleurgesteld over nieuwe uitstel in het Rijn- Temeer omdat zij ent allang te hebben aange- nd dat de verzilting van het stlandse boezemwater in- daad aan de Kalimijnen te len is. De stichting wil ac- op touw zetten om tegen nieuwe vertraging te pro- Itren. ERDAM Twee ge leerde mannen hebben een gewapende [overval gepleegd op een "antoor aan het Rotter- Samuel Muilerplein, [^maakten 15.000 gulden lens de overval waren er bezoekers en vier perso- ieden aanwezig. Een van 'ervallers hield hen onder >t, terwijl de tweede een ip in de kas deed. Zij ver men even later te voet via ichterdeur. Van de onge- 20-jarige daders ont- ekt nog elk spoor. eger geen nderscheid voor toompacifisten EN HAAG Minister holten van Defensie voelt toets voor om in het leger Verscheid te maken tussen «jaten die zichzelf atoom- tönst noemen en zij die 't niet doen. Kamerleden Z*® PPR en PvdA hadden e minister gevraagd of het 'et mogelijk is om atoom- Mflsten taken te geven die 'e« met het gebruik van ^nwapens te maken heb- •"•Voonovcr mogelijk, zo |de minister, wordt wel *enming gehouden met Jsoonlijke omstandighe- AMSTERDAM Een tot de nok toe gevulde Koningszaal van Artis heeft gisteren de manpquins van C A aan zich voor bij laten trek ken. Onder oorverdovende klanken en met begeleiding van diaprojectie, opgenomen in een rodeokamp in Arizona, werden de modellen tel kens in series voor het voetlicht ge bracht Als intermezzo buitelde de beroemde clown Enrico over de pla- kiers, klom in de hoge schijn wer- persmast maakte kunsten op zijn stuurloze circusfiets, kortom C A. had kosten noch moeite gespaard om de show een vrolijk en boeid tintje te geven. Het was wat je noemt een amusant en kleurrijk schouwspel. Maar wat nu te zeggen over de col lectie? Er was van alles, kleren voor kinderen, teeners, jeugdige vrouwen en stoere knapen in een sportieve en vooral jeugdige stijl. Zachte en harde pasteltinten in chintz, seersucker, cloqué, vinyl, badstof, denim, glanskatoen en cre pe voor tientallen overalls, broek- pakken, bermuda's, shorts, jackets en regenjasjes. De eendelige badpakken waren schitterend uitgevoerd in regen- boogstrepen en asymetrische kleur stellingen, waarbij ook de asymetri sche effecten steeds terugkwamen als sluiting bij jurkjes en overalls. Ook de blue jeans zijn dit voorjaar weer volop aanwezig. De broeken zijn echter niet meer strak aanslui- Badstof wordt in de voorjaars-zomercol- lectie veelvuldig toegepast tend, maar wijd en blousend om de heupen en naar de enkels slank toe lopend. Deze werden gecombineerd met sweatshirts - soms bedrukt met portretten van filmsterren en strip figuren - badstof sweaters en t- shirts gecombineerd met trim- schoenen, ballerina's en ander sportief schoeisel dat C.en A. nu ook volop aan zijn nieuwe collectie heeft toegevoegd. De jogging-stijl overheerst dus dui delijk, want ook bij de herenkle ding in het - op het nette pak en bla zers na - allemaal jackets en blio- sons wat de klok slaat De kinder kleren werden weer hartveroverend gepresenteerd door een groep kinde ren in alle maten en leeftijden. Aangewakkerd door Henrico de clown. Schattige jurkjes, eigenwijze broekjes, jackets en regenjasjes dwarrelden als een wervelwind aan je oog voorbij. Tot slot eindigde dit spektakel in een fiesta, waarbij de flamengorokken en glitterbloeses duidelijk de bruisende indruk van het nieuwe seizoen weergeven, het geen dan ook de bedoeling is. En dat was weer knap bedacht van C.en A. TOSCA LEENDERS Na „hoogst merkwaardig" vonnis AMSTERDAM/ZOETERMEER De werkgevers in de metaalnijver heid (FME) willen het er, na de voor hen ongunstige uitspraak van de Amsterdamse rechtbank in het kort geding over de stakingsacties van de FNV, niet bij laten zitten. FME-voor- zitter Ter Hart zei dat de organisatie zich nader gaat beraden over stap pen, die wellicht zullen uitmonden in een eis tot schadevergoeding aan de Industriebond FNV. De FME wilde in het kort geding berei ken dat de Industriebond FNV de ac ties tegen de regeringsmaatregelen zou staken. De werkgevers beriepen zich daarbij op de cao die bepaalt dat de bonden geen acties in de metaalbedrij ven mogen voeren zolang de arbeids overeenkomst loopt Die bepaling is hier niet van toepassing, aldus de uit spraak van mr. Borgerhoff Mulder, president van de Amsterdamse recht bank, omdat het niet gaat om een conf lict tussen werkgevers en werknemers, maar om een geschil tussen werkne mers en de regering. De uitspraak vermeldt dat de Indus triebond „begrijpelijkerwijs" vreest dat zijn leden schade zullen lijden in hun reële inkomen, nu het vrijwel vaststaat dat de regering zal ingrijpen in de lo nen. Dit levert volgens de president van de rechtbank een „acute bedrei ging" op van de belangen van' de be trokken werknemers. Dat werkgevers hierdoor schade lijden, kan hier niet doorslaggevend zijn, want de stakingen kunnen zich nu eenmaal alleen afspe- ler p ,.het terrein van de ondernemin gen waar de bedreigde werknemers werkzaam zijn". De president volgt in grote lijnen het betoog van de advocaat van de Indus triebond, mr. Steenberghe, waar deze op de zitting verklaarde dat de werkge vers huichelen als zij stellen dat ook zij tegen de loonmaatregel zijn. Volgens de advocaat hebben werkgevers de rege ring onder druk gezet om in te grijpen in de lonen. „Een hoogst merkwaardige uitspraak", zo reageerde FME-voorzitter Ter Hart. „Als het zo doorgaat worden de onder nemingen vogelvrij verklaard voor ie dereen die zijn recht wil halen. Het wordt wel een heel gevaarlijke situatie als men dat probeert door schade toe te brengen aan partijen die part noch deel hebben aan de eis van de bonden aan de overheid". NIEUWE VOORZITTER CHRISTELIJK ONDERWIJS: NOORDWIJKERHOUT De onderwijsvakorganisaties kunnen er voor zorgen dat de middenschool in Nederland van de grond komLTot deze slotsom kwam vandaag Han Gunneman, de nieuwe voorzitter van de Protestantse Chris telijke Onderwijsvakorganisatie (PCO), in een toespraak in Noordwijkerhout. Gunneman wees het ontwikkelingsplan van de bewindslieden voor het voortgezet onderwijs van de hand. Hij achtte het vol strekt ongeloofwaardig dat een tweejarige ongedeelde brugperi- ode kan uitgroeien tot een drie- of vierjarige. Bij de weg die moet leiden naar de middenschool, dient het belang van de leer ling voorrang te hebben, aldus de voorzitter. Voorts sprak Gun neman van het leggen van een volkomen onjuiste hytpotheek op de middenschoolexperimenten. Anders dan nu het geval is wü hij dat eerst een principiële keuze vóór de middenschool wordt gemaakt waarna experimenten met dit type onderwijs kunnen volgen. BEEK Het gevaar is groot dat het aantal arbeidsplaatsen bij het luchtverkeerscentrum „Eurocontrol" in het Zuidlim burgse Beek drastisch wordt ingekrompen. Vermoedelijk zouden er tweehonderd banen verloren gaan. Tot deze con clusie is gisteren het Tweede-Kamerlid Brinkhorst (D'66) gekomen na een werkbezoek aan Zuid-Limburg. Volgens Brinkhorst is het vijf voor twaalf. Er werken nu 360 werknemers bij Eurocontrol, maar na inkrimping, als de nieuwe plannen doorgaan, nog hooguit 150, aldus Brinkhorst. Eurocon trol Beek regelt nu het luchtverkeer voor verschillende Europe se landen, maar als de plannen van Nederland doorgaan (Neder land wil niet langer deelnemen) dan gaan de deelnemende lan den van West-Europa in de toekomst weer afzonderlijk het luchtverkeer in de hogere luchtlagen controleren, zo meent Brinkhorst. Weer aanhoudingen in Zuidhollandse zwendelaffaire DORDRECHT De rijks politie Dordrecht heeft weer vier man aangehouden in de van 1978 daterende Kodak- mailer-affaire. Half februari werden ook vier mensen gearresteerd uit verschillen de Zuidhollandse plaatsen en werd in Den Haag een drukpers in beslag genomen waarop het „zwendelsyndi- caat" vals geld had willen drukken. Op verdenking van het finan cieren van en medeplichtig heid aan het vervalsen zijn nu aangehouden een 39-jarige tandarts uit Rosmalen, een 33- jarige directeur uit Vlijmen, een 37-jarige monteur uit Rot terdam en een 43-jarige elek- tromonteur uit Den Haag. De rijkspolitie zegt nog geen na dere mededelingen over het onderzoek te kunnen doen. Bovag-garantie voor gebruikte plezier vaartuigen DEN HAAG Driehonderd bij de Bovag aangesloten wa tersportbedrijven gaan garan tie geven op gebruikte plezier vaartuigen. De waarborg geldt voor drie maanden op alle es sentiële onderdelen, zoals cas co, vaartuitrusting, mechani sche voortstuwing en stuurin richting. Voorts vallen de gas installatie en eventuele mate- riaalfouten in masten en ver- itaging onder de garantie. ROTTERDAM Bij de scheeps werf Wilton-Fijenoord, waar gis termorgen een staking begonnen is van driemaal 24 uur uit pro test tegen het loonbeleid van de regering, hebben zich gisteren wild-west taferelen afgespeeld op het Griekse vrachtschip Lu xemburg. Dertien van de ruim twintig bemanningsleden zijn in het weekeinde gaan staken voor een hoger loon. Zij werden giste ren door de reder bedreigd over boord gegooid te worden als ze niet willen afmonsteren. De der tien hebben naar hun zeggen al enkele maanden geen gage meer gehad. Bovendien hebben de mannen de afgelopen maanden alleen brak water te drinken ge kregen, omdat de rederij bij het aanlopen in Jemen geschrokken was van de prijs van zoet drin kwater. Vers voedsel aan boord ontbrak, overuren werden niet betaald en er stond zeewater in de bemanningsverblijven. Een nautisch inspecteur van de rede rij heeft gisteren vechtpartijen proberen uit te lokken, in de hoop op hulp van de sterke arm. Veel bewolking DE BILT - Er komt weinig verandering in het nu heer sende weer. Ook morgen is er weer veel bewolking waaruit af en toe regen of motregen valt bij temperaturen tussen zes en elf graden. Dit weerty pe wordt veroorzaakt door een depressie welke vanmorgen om zes uur ten zuiden van IJs land lag en snel naar het noordoosten trekt. Aan de zuidzijde van deze depressie stuwen zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht naar West-Europa, zodat ook in de ons omringende landen het zelfde weertype als bij ons heerst. In Midden-Europa ver oorzaken restantén van voor gaande depressies nu en dan sneeuw bij temperaturen om het vriespunt. In een hoge- drukgebied boven Noord-Rus land en Finland komt nog strenge tot zeer strenge vorst voor. In het westelijk Middel landse Zee-gebied is het zon nig weer, waarbij de middag- temperaturen oplopen tot on geveer 20 graden. Vooruitzichten voor donder dag: Enige tijd regen en w" verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: O.tot 6; Min. temp.: omstreeks 4 gra den; Max. temp.: omstreeks 10 gra den; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; Kans op een geheel droog et maal: 30 procent Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Dee?"' Eindhoven Luchth. R'dam Z.-Umburg Aberdeen Athene Barcelona Genève Helsinki Innsbrück Klagen furt Kopenhagen Luxemburg

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13