Inval rechtse Marokkanen in Mozes- en Aaronkerk Burgerraad Suriname bijna rond -loonmaatregel wordt woensdag ingediend Studenten weigeren overdracht gijzelaars aan Gotzbadeh Amsterdamse politie voorkomt treffen met illegalen WEL RUIMTE VOOR ONDERHANDELINGEN' foi tsingeri in ierstreek vi n gewonden |e v veel materiele iade waren het eci folg van heftl- arv botsingen gis- ichen tussen Vla- a igen en Walen k)e de omstreden vi gische Voer- rgeBek ten zuiden i Maastricht. m manifestatie, irganiseerd ar het Taal Ac- Comité, was- richt tegen or- armee de erheid vooral Vlaamse ge- xd( pnschap in de zo êrstreek zou fen. De foto nt een mo- nt uit de on- at egeldheden, 12 arbij men zelfs J° het kerkhof echt kwam. i ook pag. 6. iteekpartij n Gouwehoek LPHEN AAN DEN RIJN wee Alphense broers van 17 118 jaar zijn in het afgelopen 'eekeinde ernstig gewond ge lakt bij een steekpartij in het ngerencentrum 'Gouwe- oek'. De broers moesten vrij- agavond met onder meer ■eekwonden in de maagstreek 'orden opgenomen in het uphense Rijnoordziekenhuis. Diezelfde nacht werden 5 jon- „Bens door de Alphense politie 'an hun bed gelicht en op het lureau verhoord. Een jongen 'an 16 jaar bleek de messte-' [en te hebben toegebracht. De vier overige deelnemers aan oe vechtpartij zijn zaterdag op Vrije voeten gesteld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd TEHERAN De studenten in de Ameri kaanse ambassade in Teheran hebben giste ren verklaard dat ze nog steeds bereid zijn hun Amerikaanse gijzelaars over te dragen aan de Iraanse overheid, maar de o ver dracht binden aan een aantal niet duidelijk geworden voorwaarden. De overdracht schijnt af te hangen van de benoeming van een nieuwe vertegenwoordiger door de Re volutionaire Raad om naar de ambassade te; gaan. De eerder, door de raad aangestelde vertegenwoordiger, minister van buiten landse zaken Ghotzbadeh, is door de studen ten afgewezen. De studenten gaven gisteren verscheidene tegenstrijdige verklaringen uit, nadat zij zaterdag pertinent geweigerd hadden de gijzelaars aan Ghotzbadeh over te dragen. Ghotzbadeh zei gisteravond dat de studenten binnen 24 uur moeten besluiten of zij de specia le VN-onderzoekscommissie tot de Amerikaan se ambassade zullen toelaten. „Voor ons is er niets veranderd", zei hij na een vergadering gisteravond van de Islamitische Revolutionaire Raad. „Essentieel is het bezoek van de commis sie aan alle gijzelaars". Vandaag zou dan de de finitieve datum van overdracht moeten worden vastgesteld. De studenten hebben overigens geëist dat ook wanneer zij zich ontdoen „van de verantwoordelijkheid de gijzelaars te bewaken" politieke processen tegen de Amerikanen moe ten worden aangespannen wanneer de sjah niet- aan Iran zal worden uitgeleverd. „Als de sjah niet wordt uitgeleverd, komen de spionnen niet vrij", aldus de studenten op een persconferen- STAAT DER NEDERLANDEN Tlï LENING 19BO PER19S6/103O inschrijving volgens het tendersysteem op 11 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Maandag 10 maart 1980, 70e jaargang no. 21601 Mayerling Speelfilm „Mayerling" over tragische liefde om 20.20 uur op Ned. I. Om 18.59 uur „Charlie's Angels" en om 19.47 uur „Kieskeurig". Op Ned. II om 19.05 uur „Top- pop" en 20.27 uur „Puzzeluur". Om 22.10 uur „Een ruiter rijdt voorbij". Bewolkt Na de regenzone met veel wind, die ons land vanochtend passeerde, volgt een periode met wat rustiger weer. Morgen is het overwegend droog met wolkenvelden. Middagtempe- ratuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige zuiden wind. Morgen zon: 7.01 - 18.36. Schev. hoogw.: 9.02 en 22.02. Laagw.: 4.21 en 17.06. Pony en Raas in hoofdrol VILLEFRANCHE Een pony heeft voor enorm veel opschudding gezorgd tijdens Parijs-Nice. Na onge veer 25 kilometer koers dook het paard ineens tus sen het peloton en zorgde al steigerend voor een splitsing. De 44 renners die de pony niet konden of dorsten passeren en daardoor een forse achter stand opliepen, antwoordden op initiatief van van Jan Raas met een staking. Zij wilden pas weer fiet sen als de weg was vrijgemaakt. Na woede-uitbar stingen van enkele ploegleiders zette iedereen zich weer in beweging. Als gevolg van zijn houding werd Raas na afloop uit de wedstrijd gezet, kreeg hij een boete van honderd gulden en werd voor hem een schorsing aangevraagd bij de Franse wielerbond. DORTMUND Van 11 tot en met 15 maart wordt in Dortmund het toernooi om de wereldtitels kunstrijden gehouden. De eerste beslissingen zijn gisteren al ge vallen. Het Russische paar Irina Rodnina en Alexander Zaltsjev, dat in Lake Placid goud won, en het wereld kampioensduo Randy Gardner-Tai Babilonla (VS) zul len niet deelnemen. Irina Rodnina, die wel in Dort mund is, moest meedelen niet te kunnen uitkomen wegens een op 27 februari opgelopen schouderbles sure, die niet voldoende is genezen. De wereldkampi oenen meoten verstek laten gaan, omdat Gardner een beenblessure heeft. Het Russische paar beschouwde Dortmund als laatste optreden en neemt dus op tries te wijze afscheid van de wedstrijdsport. Kritiek Zwartkruis op de vedetten AMSTERDAM Bondscoach Jan Zwartkruis heeft na afloop van de wedstrijd tussen Ajax en Feye- noord scherpe kritiek uitgeoefend op de instelling van de Nederlandse profs en met name op hen, die in aanmerking komen voor het Nederlands elftal. „Er is een verontrustend gebrek aan respect voor elkaar", aldus de hevig teleurgestelde Zwartkruis. „Die tendens bespeur ik al enkele maanden en dat maakt mijn taak er niet eenvoudiger op. Je krijgt de indruk, dat er bewust blessures worden veroor zaakt. Ook vandaag heb ik kunnen constateren dat er naar elkaar geschopt werd, terwijl er geen bal in de buurt was". Zwartkruis: „Door dergelijke acties verdwijnt de scherpte uit de wedstrijd en is er voor speelkunst geen ruimte meer. Mij is het tegenvallende spel van de internationals opgevallen. Bovendien blijken de spelers, die net tegen de top aanzitten, niet in staat de rol van die vedetten over'te nemen". ithekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoonties M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DOMINEE BUSKES (80) OVERLEDEN AMSTERDAM Gistermorgen is op 80- jarige leeftijd overleden dr. J. J. Buskes, tot 1943 predikant van de Gereformeerde Kerk, daarna predikant van de Hervorm de Kerk en ziekenhuispredikant in Am sterdam. Dr. J. J. Buskes zal in de geschiedenis be kend blijven als een zeer strijdbaar predi kant, die gekozen had voor evangelisatie vooral onder de arbeidsbevolking. Bekend zijn zijn debatten met vrijdenkeners en communisten in het vooroorlogfs Neder land. In de oorlog toonde hij zich een fel tegenstander van de Duitse bezetters en kwam daardoor in het verzet terecht. Na de oorlog werd hij met vele andere predi kanten lid van de PvdA. Hij was jarenlang voorzitter van de groep „Kerk en Vrede" en genoot in tal van kringen groot aanzien. (Zie voor een In Memoriam pagina 5). Positief resultaat alcoholcontrole ROTTERDAM Bij een alcoholcontrole vrij dagavond heeft de Rot terdamse politie maar enkele dronken rijders kunnen betrappen. Volgens de politie werden 656 chauffeurs gecontro leerd, van wie er elf te veel op hadden, vijf een rijverbod kregen en zes werden meegenomen voor een bloedproef en proces verbaal. De politie spreekt 'van een positief resultaat. Nederlander koopt gemiddeld 3,6 paar schoenen WAALWIJK De Nederlan- der heeft in het afgelopen jaar gemiddeld 3,6 paar schoenen ge kocht De belangstelling voor kunststofschoenen nam daarbij toe, terwijl de verkoop van le ren schoenen daalde. Dit heeft de voorzitter van de Christelij ke Bond van Schoenwinkeliers in Nederland vandaag tijdens de jaarvergadering in Waalwijk la ten weten. De voorzitter noem de het onbegrijpelijk dat schoe nen onder het normale BTW-ta- rief vallen terijl ze volgens hem wel tot de eerste levensbehoef ten behoren. Werkster redt sporthal ROTTERDAM Een snel alarm van een werkster heeft kunnen voorkomen dat een sporthal in Rotter dam-Zuid zaterdagmorgen is uitgebrand. Volgens de politie waren op verschillende plaatsen in de sporthal pogingen ge-* daan om brand te stichten. In de kantine was een ra vage aangericht. De politie vermoedt dat de komst van de werkster de brandstich ters op de vlucht deed gaan. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisteravond laat kunnen voorkomen dat het in de Mozes-en-Aaronkerk tot een hernieuwd treffen is geko- mentussenrechtseMarokkanen en andersdenkende landgeno ten. Een groep van ongeveer 25 Marokkanen, behorend tot de Amicales beweging, was de kerk binnengedrongen en uitte dreigementen tegen de daar ver blijvende illegale Marokkanen. SommigeAmicalesledenzouden gewapend zijn geweest. Toen de politie arriveerde en hen som meerde naar buiten te komen, werd de kerk zonder verzet ver laten. De inval van gisteravond moet gezien worden als een vergel ding van het afwijzende stand punt dat de illgale Marokkanen hadden ingenomen ten opzichte van de ongeregeldheden die zich zaterdagmiddag tijdens een bij eenkomst van het Polisariocomi- té in het hoofdstedelijke Paradi- so hebben voorgedaan. Daar werd een slotmanifestatie van Polisario (voor de bevrijding van West-Sahara) ernstig verstoord door enkele honderden rechtse. Marokkanen. De zaak liep der mate uit de hand dat de mobiele eenheid van de Amsterdamse Eolitie in actie moest komen. »e Marokkanen bekogelden de ruiten van het gebouw met straatklinkers en weigerden be zoekers naar binnen te laten gaan. Ook werd gepoogd Paradi- so in brand te steken. Aanwezi gen konden echter nog voordat de brandweer arriveerde de vlammen blussen. De leiding van Paradiso heeft bij de Marokkaanse ambassade pro test aangetekend tegen de ge- weldadigheden. Ook PPR en PSP hebben zich verontwaar digd getoond tegen de „terreur daad", die de partijen niet los willen zien van de door de Ma rokkaanse regering aangemoe digde acitviteiten van Amicales. Recentelijk is ook een bijeen komst van Polisario in Leiden door Amicales onmogelijk ge maakt en vielen een aantal fas cistische jongeren uit Zoeter- meer de Mozes- en-Aaronkerk binnen. PARAMARIBO President Ferrier van Su riname heeft gisteren de vorming van de bur gerraad of burgerregering nader besproken met de leden van de Nationale Militaire Raad, nadat de informateurs Bruma en Leef- lang de laatste kandidaten aan de NMR had den voorgelegd. Als de militairen akkoord gaan met de kandidaten kan de burgerraad snel, misschien vandaag nog, worden ge vormd. Sergeant-raadslid D. Wouterse zei gisteren tegen onze correspondent, dat de kandidaten betrouwbaar, be kwaam en politiek onbezoedeld moeten zijn. Hij bena drukte, dat de militaire raad de macht voorlopig niet uit handen zal geven. Ondertussen poogt president Ferrier een constructie te bedenken voor terugkeer naar een parlementaire democratie of iets wat er op lijkt. De grondwet zal dusdanig veranderd moeten worden, dat de militaire raad legitiem wordt gemaakt als een zelfstandige macht die namens het volk de volledige controle en zeggenschap in het land behoudt. De Natio nale Militaire Raad heeft de bijna 70-jarige president Ferrier, die in augustus wilde aftreden, gevraagd voor lopig nog in functie te blijven. Zie verder pagina 7. Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De verwachte «nmaatregel die het kabinet bevoegdheid zal geven, dit r bindende beperkingen >n de loonontwikkeling op leggen, zal komende woens- ag bij de Tweede Kamer 'orden ingediend. Tien dagen later zal er dan een Kamerde bat over wórden gehouden. Binnen de grenzen van de loonmaatregel zal aan werk gevers en werknemers overi gens nog wel enige onderhan delingsruimte worden gebo den voor de invulling van verschillende CAO's. Dit zei minister Albeda (Sociale Za ken) afgelopen zaterdag in het VARA-radioprogramma „In de Rooie Haan". In een emotioneel verlopende discus sie tussen minister Albeda en FNV- bestuurslid Drabbe noemde de minis ter de eis van de FNV tot handha ving van de koopkracht tot de moda le inkomens onrealistisch. „Als aan die eis zou worden voldaan, zouden de overheidsuitgaven en in het bij zonder de sociale uitkeringen nog sterker moeten worden aangetast Gebeurt dat laatste niet, dan is de consequentie dat je een hollende in flatie in huis haalt", aldus Albeda. Volgens de bewindsman kan alleen de koopkracht van de allerlaagste in komens en uitkeringen gehandhaafd blijven. De modale inkomens moeten rekenen op een achteruitgang in koopkracht van 0,5 tot 0,7 procent. •Voorts zei Albeda dat hij het liefst per 1 juli alle inkomens een gelijk be drag aan prijscompensatie wil geven, waarna er een eveneens voor ieder gelijk bedrag aan belastingverminde ring volgt. Technici van K0S slachtoffer beda wil niet in lgend kabinet _N HAAG Minister' ^fcda (Sociale Zaken) jlt er bijzonder weinig r, na het kabinet-Van opnieuw terug te keren minister, ook al zou er tweede kabinet-Van komen. Voor de RA-radio zei Albeda af- j)pen zaterdag het minis- chap uiterst vermoeiend rinden. Hij voegde eraan dat in het geval er een linet met de PvdA zou nen, het goed zou zijn als fÈen minister van Sociale vanuit de FNV rdt benoemd. AMSTERDAM- /HILVERSUM Radio en te levisie zullen woensdagavond aanstaande geen verslagen van de dan te spelen voetbal wedstrijden uit zenden, wanneer thuisclubs en stadiondirecties zich niet garant stellen voor de veiligheid van de Nos-tech- nicl en de radio- en t.v.-verslaggevers. Dit heeft Bob Spaak, chef sport van de Nos-t.v. gisteravond laten weten nadat Feyenoord-supporters een Nos-technicus bij de wedstrijd in Amsterdam tussen Ajax en Feye- noord hadden mishandeld. Deze technicus, die een gebroken neus opliep, was de door een aantal supporters bedreigde sportverslagge ver Kees Jansma, te hulp gesneld. Na overleg hebben de Nos-téchnici na het incident besloten hun werk neer te leggen. Als gevolg daarvan werden geen t.v.-beelden van de wedstrijd gemaakt. Voor de radio werden noodvoorzieningen getroffen. Volgens Bob Spaak waren de technici bij de sport wedstrijden al aan veel gewend geraakt, zoals het gooien met stenen, spugen, scheldpartijen en initim- daties. Het incident van gisteren overtreft echter alles, aldus Bob Spaak, die geheel achter het besluit van de Nos-technici staat. Hij wil spoedberaad over de wao- nordelijkheden door supporters. Dit beraad moet vóór woensdag aanstaande tot beschermende maatregelen voor de Nos-ploegen leiden, anders wordt er geen voetbalwedstrijd uitgezonden. De Amsterdamse politie moest tijdens en na de wed strijd Ajax-Feyenoord krachtig optreden tegen vooral Feyenoord-supporters, die tot massale vechtpartijen en vernielingen, ook na afloop van de wedstrijd (1-1), overgingen. Daarbij moest vooral het Amsterdams o- penbaar vervoer het ontgelden. Voor tv-commentator Koos Jansma (rechts) was er niets meer te doen nadat de technici waren vertrok' ken. Radio-verslaggever Eddy Poelmann (links) moest van zijn superieuren, hoewel hij protest aan tekende, daar gebruik te maken van noodappara- tuur een (summier verslag verzorgen in het pro gramma Lange de Lijn. Het dagelijks bestuur van da ondernemingsraad van de NOS betreurt het dat de leiding van de dienst radioprogramma NOS an de redactie van Lange de Lijn solidair zijn geweest en gemeend hebben reportages te moeten uitzenden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1