Amerikaanse gijzelaars mogen ambassade verlaten Lawaaibestrijding maakt auto duurder OPEN!!! Vooral onderwijs moet inleveren eb reen toneeluitvoeringen >p maandag en dinsdag PISEO U.S.M. Vier doden bij ongeluk Ouderijn £eicUe(3owtami DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 8 maart 1980, 70e jaargang no. 21600 Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hootdredacteur: J. J. Hallewas Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Teletoonties 74.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Reünie Vanavond om 20.27 uur tv-se- rie „Reünie". Om 18.59 uur „Pipo" en om 20.52 uur „Mike Burstyn". Op Ned. I om 19.25 uur „Showbizquiz" met o.a. Luv en om 22.10 uur „Leopard in the snow". Morgen om 22.25 uur op Ned. I „Voor wie dit hoort., en op Ned. II om 20.40 uur „The Ra ven" in „VPRO-cinema". WISSELVALLIG Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 7 graden. Matige tot vrij krachtige wind draaiend naar noordwest. Vooruitzichten voor zondag en maandag: af en toe ene bui, ook opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. jongetje met geladen wapen AMSTERDAM Een ongeveer zeven jarige jongen heeft deze week in de Am sterdamse Spuistraat tmet een vuurwapen {gelopen waarin vijf scherpe patronen za kten. Het wapen werd [hem afgenomen door een 16-jarige jongen die het kereltje met [het gevaarlijke tuig lag lopen. Hij over handigde het wapen tan de politie. Het [onbekende jongetje [wist in de drukte te [verdwijnen. Dustin Hoffman, ge flankeerd door twee vrouwelijke bewon deraars, in een dis co in New York. De filmster staat op de nominatie een Os car te krijgen voor zijn rol in „Kramer vs Kramer", een film die ook in Ne derlandse biosco pen draait. In dienst met baby op de arm LAUSANNE In een kazer ne in Lausanne heeft zich gis teren met geweer en in volle uitrusting voor een verplichte oefening een soldaat gemeld met zijn zeven maanden oude baby op de arm. Zijn argument was dat hij als werkloze zijn werkende vrouw in het huis houden moest vervangen, een gelijkberechtiging die door het ministerie van defensie niet werd erkend. Het ministerie vond dat zijn vrouw tijdens de zes weken durende oefening haar baan maar moet opgeven. De vader mocht naar huis, maar kreeg opdracht maandag terug te keren, zonder baby. Augustin terug in Nederland HANNOVER/AMSTER- DAM De 30-jarige Ne derlander Ronald Augus tin, die ruim zesenhalf jaar in Duitse gevangenissen heeft gezeten wegens „lid maatschap van een crimi nele organisatie", is giste ren uit de gevangenis in Hannover ontslagen en over de Nederlandse grens gezet. Hij werd in juni 1973 gearresteerd en twee jaar later veroordeeld we gens steun aan de „Bewe ging van de 2de juni", ver boden wapenbezit en een bezit van een vals pas poort. Leven 1 pet duurder DEN HAAG De kosten voor levens onderhoud zijn van half januari tot half februari met een procent geste gen. Het indexcij fer steeg van 129,0 tot 130,3. Uit een vergelijking met de cijfers van vorig }'aar concludeert iet CBS dat het tempo van de prijs stijgingen blijft toe nemen. Vooral kle ding en rookwaren waren van invloed op de stijging. Dr. v.d. Heuvel kandidaat voor opvolging Kloos HILVERSUM Als de vere- nigingsraad op 28 maart met zijn kandidatuur akkoord gaat wordt dr. A. van den Heuvel uit Den Haag, thans secretaris generaal van de Nederlands Hervormde Kerk, de nieuwe VARA-voorzitter als opvolger van André Kloos. Dr. Van den Heuvel (47) is „unaniem en met grote overtuiging" voorge dragen door een selectiecom missie onder voorzitterschap van oud-minister Van Keme- nade. Het hoofdbestuur van de omroep gaat met de voor dracht akkoord. Geradbraakt GREENVILLE De 27-jari- ge Robert MacCartney heeft twee uur doorgebracht in een draaiende cementmolen. Hij had de molen, gemonteerd op een vrachtwagen, afgezet om schoon te maken. De mo tor van de vrachtwagen liep nog. De waterslang raakte een hendel en McCartney tuimel de in de draaiende molen. Niemand hoorde hem roepen. Maar omdat de molen bleef draaien kwamen collega's even kijken en hielpen Mac Cartney uit de molen. „Ik bens stijf en geradbraakt, maar ik heb het overleefd...", aldus zijn commentaar. Bouwvallige Sint Bavo moet sluiten HAARLEM De Gro- te of Sint Bavokerk in Haarlem is gesloten voor het publiek. Val lende stenen vormden een dusdanig gevaar dat de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente in Haarlem besloot de kerk te slui ten. De St. Bavo ver keert al jaren in een slechte toestand. Er wordt overleg gevoerd om overheidsgeld op ta fel te krijgen voor een opknapbeurt. TEHERAN De gijzelaars in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran komen vanmiddag, om half drie Nederlandse tijd, uit het gebouw. De bezetters van de am bassade hebben dit vanochtend be kend gemaakt. De 49 gijzelaars die 125 dagen in het gebouw zijn vast gehouden, zullen een medisch on derzoek ondergaan alvorens zij aan de Revolutionaire raad worden overgedragen. Eerder had het bureau van minister Ghotb- zadeh van buitenlandse zaken bekend ge maakt dat de minister vandaag in de Ame rikaanse ambassade dé verantwoordelijk heid zou overnemen voor de in het gebouw gegijzelde Amerikanen. Volgens deze ver klaring treedt Ghotbzadeh op als vertegen woordiger van de revolutionaire raad en zal hij tevens de verantwoordelijkheid overne men over de ambassadegebouwen die sinds 4 november door islamitische studenten be zet worden gehouden. De studenten zijn echter niet van plan de gebouwen over te dragen. Gisteren hebben zich in Teheran botsingen voorgedaan tussen linksgerichte Feddajien en 'Hebzolai', religieuze extremisten. Daar bij zijn twintig gewonden gevallen. AMSTERDAM De gesubsidieerde toneelgezelschappen reven komende maandag en dinsdag geen voorstellingen. Werkgevers en werknemers bij deze gezelschappen hebben liertoe besloten omdat zij het niet eens zijn met de hoogte /an de subsidies zoals die op 29 februari door minister Gar- Heniers van CRM is vastgesteld. Ook is de actie gericht te- ■^en het ingrijpen van de minister in een overeengekomen bneel-cao. üe subsidie is even hoog als die van vorig jaar en daardoor een *%lijke vermindering. Dit houdt in dat gezelschappen moeten ;rimpen of zelfs verdwijnen, aldus een woordvoerder van de reniging van Nederlandse toneelgezelschappen VNT. In een telegram aan de minister eist de VNT dat de hoogte van de toneelsubsidies alsnog wordt opgetrokken tot het bedrag dat imevrouw Gardeniers hiervoor volgens haar begroting mag he lstedenDe actievoerende toneelmensen willen dinsdag een ge- 'sprek hebben met de minister, waarbij voor het CRM-gebouw in Rijswijk zal worden gedemonstreerd. Aanslag op Russisch consulaat Het gebouw van het Russische consulaat-generaal in de Ameri kaanse sector van West-Berlijn is gisteren door een bomaanslag aanzienlijk beschadigd. Verscheidene binnenmuren van het ge bouw werden verwoest, maar niemand raakte gewond. Moskou heeft de aanslag veroordeeld als een „bandietendaad", en de Russische diplomatieke vertegenwoordiging in de DDR sprak van een misdadige aanslag. De bom explodeerde in een toilet. De Af ghaanse opstandelingenorganisatie Moejaheddin zei in een tele foontje verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Berlijnse agen ten en Amerikaanse militairen stelden na de aanslag een onder zoek in. Zeven jaar cel voor Poolse VN-medewerkster WARSCHAU De Poolse VN-functionaris Alicja Ve- solovska, die in de Poolse hoofdstad Warschau terecht stond op beschuldiging van spionage, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Verder verloor zij voor vijf jaar haar burger rechten. Het Poolse persbureau PAP, dat als enige in de rechtszaal Werd toegelaten, deelde mee dat de vrouw had bekend schuldig te zijn aan spionage voor een niet nader genoemd NAVO-land. De 35-jarige Alic- ,a Vesolovska, die al dertien ,aar voor de VN werkt, werd aangehouden toen zii op door reis was naar Mongolië. De eis ven onder meer secretaris-ge neraal Waldheim van de VN om het proces bij te mogen Wonen werd door de Poolse autoriteiten verworpen. Oorlogsverleden Georges Marchais ter discussie PARIJS De leider van de Franse communistische par tij, Georges Marchais, heeft volgens het Franse week blad L'Express van 1942 tot 1944 vrijwillig in de Duitse oorlogsindustrie gewerkt. Door deze beschuldiging is de al tien jaar durende strijd over het verleden van Marchais weer eens opgera keld. De redactie van L'Express zegt te beschikken over tot dusver onbekende documenten. Mar chais, die steeds heeft beweerd dat hij als dwangarbeider in Duitsland vertoefde, heeft de beschuldiging als een „grove vervalsing" van de hand ge wezen en deze in verband ge bracht met de presidentsver kiezingen van 1981, waarbij hij waarschijnlijk de communisti sche kandidaat zal zijn. Tanker ramp voor Bretagne BREST De ramp met een met 26.000 ton stookolie gela den tanker voor de Bretonse kust heeft gisteren aan ver moedelijk acht van de 39 opvarenden het leven gekost. Vier doden zijn ge borgen. Vier opva renden worden nog vermist. De overi- I gen konden per he- likopter worden gered. De Tanio, een tan ker uit Madagas kar, was op weg van Wilhelmshaven 1 naar Civita Vecchia in Italië. In zware storm is het schip voor de kust van Bretagne in tweeën gebroken. Beide delen zijn gezon- ken. Een olietapijt van twee kilometer lengte op 50 km i ten noorden van Fi- i nistóre drijft niet in de richting van de kust. Het voorstuk van de gebroken tanker verdwijnt in de golven. HOOFDCOMMISSARIS POLITIE AANGEHOUDEN Groot schandaal in Luxemburg LUXEMBURG In Lu- xemburg is gisteren het grootste schandaal uit de ge schiedenis van het Groother togdom aan het licht geko men. De hoofdcommissaris van het hoofdstedelijke poli tiecorps, majoor Rauchs, is aangehouden op verdenking van souteneurschap, corrup tie, en handel in wapens en verdovende middelen. Kranten in Luxemburg heb ben verder gemeld, dat ook vier politici en zakenlieden op dezelfde verdenkingen als majoor Rauchs zijn aange houden. Er zouden nog meer arrestaties volgen. Een rege ringswoordvoerder wilde geen commentaar op de berichten geven, maar doorgaans goed ingelichte kringen beschou wen het nieuws als .juist". Zondag 9 maart Dorpshuis, Rijpwetering, Aanvang 20.00 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft het plan opgevat om in 1982 een heffing van onge veer ƒ12,50 per auto in te voeren om daar mee de geluidoverlast van het wegverkeer tegen te gaan. De heffing zal worden geïnd bij Deel 3 van het kentekenbewijs. Voor dit deel betaalt iedere automobilist ƒ18,50. De nieuwe heffing komt boven op de heffing van 0,47 cent op de benzineprijs waartoe het kabinet dit jaar besloot. Ook deze heffing is be doeld om gelden op te leveren waarmee geluid- beperkende maatregelen als geluidwallen kun nen worden aangelegd. Deze heffing zal echter niet, zoals het plan was, op 1 april a.s. ingaan. Dit wordt om administratieve redenen later. Deze laatste heffing zal in 1982 naar schatting ƒ40 miljoen opleveren. Voor maatregelen om feluidoverlast van het verkeer te beperken eeft de regering echter in dat jaar 99 miljoen nodig, hetgeen de reden was om tot instelling van de nieuwe heffing te besluiten. Dit hebben ambtenaren van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) gisteren bekend gemaakt naar aanleiding van uitlatin gen van de minister zelf tijdens een onderhoud met de vaste Kamercommissie voor milieuhy giëne over milieuheffingen. De nieuwe heffing komt in de plaats van eerdere plannen om gel den voor geluidbeperkende maatregelen bijeen te krijgen via een opslag van 110.- per auto op de motorrijtuigenbelasting. Dit plan lekte begin 1979 uit waarna werd besloten om het geheel maar te vergeten. Dodewaard kan nog 4 jaar werken ARNHEM De huidige op slagruimte voor splijtstofele menten in de kerncentrale van Dodewaard geeft deze centrale nog één jaar de tijd om in bedrijf te blijven. Wordt echter de totale opslagcapaci teit (inclusief de veiligheids marge) benut dan kan de cen trale nog vier jaar vooruit, zo blijkt uit gegevens van de kernfysische dienst. De cen trale kan het kernafval mo menteel niet elders kwijt. Het parlement moet nog eenm be slissing nemen over een con tract met de Britse opwer kingsfabriek te EWindscale. Smith lonkt naar Mugabe SALISBURY De vroegere blanke premier van Rhode- sië, Ian Smith, heeft in Salis bury verklaard dat hij wil samenwerken met Robert Muygabe, de grote winnaar van de verleden week gehou den verkiezingen. In Salisbury wordt druk ge speculeerd over de mogelijk heid dat de partij van Smith, die twintig zetels in het parle ment heeft, ministersposten in het kabinet van Mugabe aan geboden zal krijgen. Smith zei dat hij nog niet door Mugabe was benaderd, maar dat hij ge hoor zou geven aan een oproep om zijn land te dienen. In Den Haag maakte premier Van Agt gisteravond bekend, dat Nederland Zimbabwe, zoals Rhodesië officieel gaat heten, zal erkennen zodra de souvereiniteit is overgedragen. Wanneer het eenmaal zover is zal Nederland op constructieve wijze meewerken aan de op bouw van het land, aldus Van Agt. KABINET ROND MET VERDELING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het gisteren eens geworden over de verdeling van de afgesproken bezuiniging van an derhalf miljard gulden op de rijksbegroting voor dit jaar. On de begroting voor Ontwikkelingssamenwerking na heb- iegrotingen een veer moeten laten. Premier Van ïgen doen over de Llende departemen- Agt wilde gisteren nog geen mededelingen doen over de „verdeling van de pijn'1 over de verschillend ten. Hij liet wel doorschemeren dat Onderwijs een zeer groot bedrag zal moeten inleveren. Het zon voor dit ministe rie gaan om een bezuiniging van circa 200 miljoen gulden. Aanstaande maandag zullen premier Van Agt en de ministers Van der Stee (Financiën), Albeda (Sociale Zaken) en Van Aar- denne (Economische Zaken) een beslissing nemen over de vraag wat de inhoud zou moeten zijn van een eventueel uit te vaardi gen loonmaatregel. „We hebben echt geen kant-en-klare loon maatregel in de kast liggen, zoals wel eens wordt veronder steld", aldus premier Van Agt. Zoals minister Albeda donderdag in de Eerste Kamer al liet doorschemeren, heeft het kabinet gisteren definitief besloten de huidige loonpauze nog tot 10 april te verlengen. Het kabinet heeft zich gisteren uitvoerig beraden op de situatie die is ont staan na het aannemen van de wijziging van de Loonwet door het parlement. Premier Van Agt zei vurig te hopen dat er nog een vruchtbaar gesprek met de sociale partners mogelijk is. „Maar als de werknemersorganisaties zon gesprek weigeren, gaat het overleg niet door. Het heeft geen zin om alleen met werkgevers te gaan praten", zo zei Van Agt. Zowel FNV als CNV hebben zo n nieuw gesprek afgewezen. (Zie over de houding van de vakcentrales pagina 7) UTRECHT Bij een ver keersongeluk op verkeersplein Ouderijn zijn gisteravond vier mensen, twee Britse militairen en twee Duitse vrouwen, om het leven gekomen. De be stuurder moet met veel te hoge snelheid de oprit naar rijksweg 2 (Utrecht—Amster dam) zijn opgereden. Hij is vermoedelijk in een slip ge raakt en vervolgens in een sloot terecht gekomen. De in zittenden ziin verdronken. Van het ongeluk zijn nog geen getuigen gevonden. Op een onverlichte weg in Overberg (gem. Amerongen) is een auto gisteravond ingere den op een groep wandelaars. Een van de wandelaars is om het leven gekomen, twee wer den gewond. De automobilist is verblind geraakt door de lichten van tegenliggers, aldus de politie. Geen beslissing over extra F-16 DEN HAAG Minister Scholten van defensie heeft geen beslissing genomen over de extra aanschaf van F-16 straaljagers, ter compensatie van de normaal te verwachten vredesverliezen. De bewindsman zegt in een brief aan de Tweede Kamer dat uit zijn antwoorden vorige week donderdag op vragen uit de Eerste Kamer slechts kan worden opgemaakt dat op de begroting van dit jaar voor de extra aanschaf van F-16's een bedrag van 430 miljoen gulden binnenlijns is opgenomen, dat dus pas na 1980 kan worden aangewend. Op basis van de huidige prijs van een F-16 zou den van dat bedrag 30 extra straaljagers kunnen worden aangeschaft, maar van een be slissing daarover is geen spra ke. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd ADVERTENTIE TON MENKEN IJSBAAN is weer Sorry

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1