Overval levert een miljoen op BEWAKERS GELDTRANSPORT STAPELDEN FOUT OP FOUT AA Leimuiden legt voetpad bij scholen aan 9Procesbewaker' moet problemen op secretarie Woubrugge oplossen Alphen gaat schoolvandalisme stevig aanpakken Keukens van klasse. REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 PAG IN; WKammm WASSENAAR/LEI DEN De gister morgen gepleegde overval op een geld transport van Van Gend en Loos heeft een buit opgeleverd van bijna één mil joen gulden. Van de twee overvallers is nog geen enkel spoor gevonden. De vluchtauto, een don kerblauwe bestelbus (merk Toyota) is nog steeds niet te recht. De twee be roofde personeelsle den van het trans portbedrijf zijn gis teren door de Wasse- naarse recherche aan een zeer diep gaand verhoor on derworpen. Eerst gisteravond laat kon het tweetal naar huis gaan. Dui delijk is zonder meer, dat de bewa kers van het geld transport vele fou ten hebben gemaakt. Direct nadat de overval be kend was, werd door de politie een grootscheepse zoekactie op touw gezet. Zelfs helikopters van de rijkspolitie werden in geschakeld. Alle pogingen zijn tot op heden tevergeefs geble ken. Een woordvoerder van de Solitie liet vanmorgen weten, at men nog geen enkel hou vast had. In elk geval is de be roving gepleegd door twee mannen die voortreffelijk op de hoogte waren. Dat zij Duits spraken, zegt volgens de Was- senaarse politie niets omtrent de nationaliteit van hen. Het leeggeroofde geldtransport onder politiebewaking op de afgelegen polderweg op de grens van de gemeenten Wassenaar en Lelden. Wassenaarse politie zoekt getuigen WASSENAAR De Wassenaarse politie zoekt getuigen, die gistermor gen tussen kwart over negen en half tien op de afrit van rijksweg 44 naar de Leidse Plesmanlaan nabij motel Holiday Inn de overvallen auto van het geldtransport hebben zien staan. Blijkens gegevens van de tachograaf in de wagen, heeft het voertuig op de afrit op of de invoegstrook van de Plesmanlaan een tot anderhalve mi- nuut stilgestaan. Op de afrit werden de twee employ- é's van Van Gent en Loos overmees terd. Direct nabij de duidelijk her kenbare Mercedes bus van het geld transport moet tenminste een auto hebben gestaan, waarmee de rovers zich verplaatsten. De politie sluit niet uit, dat er meerdere auto's ter plekke aanwezig waren. De overval moet namelijk zijn uitgevoerd door meer dan twee man. Zoals hedenmorgen bleek, zijn beide gemaskerde rovers van wie een een integraalhelm droeg in de geldauto gestapt. Een of meer medeplichtigen, mogelijk in meerde re personenauto's moeten de geldwa- le"jeZIDe6pom1e vralgt'dr^gtnTge- Terwijl een helikopter van de rijkspolitie de omgeving afzoekt, maakt tuigen zich te melden, tel 01751 de technische recherche voetafdrukken van gips nabij de overvallen 19244. auto van het geldtransport. De overval De grote grijze Mercedes-be- stelauto van de dochteronder neming van Van Gend en Loos 'Service bv' was gisteren al vanaf half negen op pad langs diverse banken en grote bedrijven in de Haagse en Leidse regio. Bij deze instellin gen en bedrijven werden ge vulde geldcassettes opgehaald en lege cassettes gebracht. De twee geüniformeerde inzitten den van het voertuig (de chauffeur en een bijrijder) hadden al een behoorlijk aan tal adressen van hun dagelijks wisselende routelijst bezocht. Den Haag hadden ze al verla ten. Leiden was de volgende bestemming. De bestuurder reed over de Rijksstraatweg en de daarop aansluitende rijks weg 44 (richting Amsterdam) om na de brug over de Rijn de afslag Plesmanlaan te nemen en Leiden in te gaan. Toen de zwaar gepantserde bestelwa gen snelheid minderde op de afrit naar de Plesmanlaan ter hoogte van Holiday Inn, werd het voertuig bruusk van ach teren aangereden. De twee personeelsleden van Van Gend en Loos stopten de auto om poolshoogte te nemen. Een van de twee geld rijders stapte uit Achteraf bleek dit een kostbare fout te zijn. De bewa kers van een geldtransport mogen blijkens hun instructies onder geen enkel beding hun volkomen beveiligde vervoer middel verlaten. Op de afrit overvielen de ro vers de geldauto. De employé die de auto had verlaten werd naast de wagen opgevangen door twee Duitssprekende mannen. Beiden waren onher kenbaar door een zwarte panty over het hoofd. Eén van hen droeg ook nog een motor helm. Onder bedreiging van een handvuurwapen werd de man gedwongen wederom in te stappen. Hij moest op zijn hurken in de bestelruimte van de auto gaan zitten. Eén van de overvallers nam plaats in de cabine en dirigeerde het geldtransport via de Haagse Schouwweg naar een secun daire weg, naast rijksweg 44. De blauwe Toyota volgde met de tweede overvaller achter het stuur. De bestuurder werd gedwon gen van de ventweg langs de rijksweg 44 een achteraf gele gen en doodlopende polderweg in te rijden. De overvallers hadden de plaats met zorg ge kozen. Nergens in de directe omgeving bevindt zich een lo- katie, die zich even goed leent voor het doel dat de beide ro vers voor ogen stond. Want wat is voor de overvallers een groot probleem geweest? De optimaal beveiligde geldtran sportauto's van Van Gend en Loos beschikken onder meer over een knop waarmee 'stil alarm' kan worden gegeven. De knop laat aan de meldka mer van het bedrijf in Den Haag weten, dat een van de transportwagens in de proble men zit. Het bedrijf weet op dat moment echter niet op welk punt de auto zich be vindt. Hij zal ergens langs zijn route staan. Maar de employés hadden de in de wagen aange brachte knop voor stil alarm niet beroerd. De rovers wisten dit natuurlijk niet. Dat de be rijders de aanwezige mobilo foon niet hadden gebruikt was bij hen wel bekend. Toen de aanrijding plaatsvond hadden zij gezien, dat de employés hiervan geen mondelinge mel ding deden. Toen de overval eenmaal was gepleegd werd het personeel uiteraard de ge legenheid niet meer gegund. Omdat de rovers niet wisten of het stil alarm was gebruikt was het voor hen belangrijk, dat de geldauto niet snel zou worden opgemerkt. Per slot van rekening hadden zij ten minste een tiental minuten no dig om de geldcassettes over te laden. Verdekt De geldtransportwagen werd uitermate verdekt opgesteld. Vanaf de secundaire weg (naast rijksweg 44) viel het voertuig hoegenaamd niet op. Aan de voorkant werd de wa gen door een vervallen keet 'afgedekt', terwijl het zicht aan de achterkant door bomen en struiken ontnomen werd. Op zij werd de wagen door respec tievelijk wiids polderlandschap en bomen afgedekt'. De fout, die de overvallers maakten was, dat zij de lichten van de wagen lieten branden, waar door de politie de transportwa gen eerder opmerkte dan an ders het geval zou zijn ge weest. Maar zelfs met bran dende lichten kon de wagen net zo goed een tractor of een of andere boerenkar zijn. Slechts één persoon had de po litie snel kunnen helpen. Dat was de al wat oudere boer, die langs de polderweg stond te schoffelen. „Die twee auto's vielen me eigenlijk wel op. Maar ik dacht er niets bijzon ders van. Wat heb ik ermee te maken, dat twee bestelauto's achter elkaar aan een landweg oprijden. Je hebt wel mi gekken, nietwaar", zei hij lal laconiek. De overvallers begonnen tcx de wagen tot stilstand was g bracht ogenblikkelijk met h overladen van de buit. I j twee employés reikten hen cassettes aan. Ook hier blei dat de rovers uitermate go op de hoogte waren: alleen i gevulde cassettes werden gea 1 cepteerd. Hoewel de twee er V ployés nog probeerden hen i a lege blikken toe te stoppe r werden deze nadrukkelijk g weigerd. Toen het tweetal h c karwei had geklaard dwongi zij de employés weer plaats nemen in de cabine. De mor J van de chauffeur werd m tape dichtgeplakt en verde j bewegingen werden door milt del van handboeien onmog lijk gemaakt. Diens collej werd met handboeien aan hr portier van de wagen vastg i maakt. De overvallers ve i dwenen met de blauwe besttc wagen. Toen de overvallers eenma c waren verdwenen, kon er C van de employés de mobil c foon bereiken. Hij alarmeen zijn collega's in de meldkamt Het transport was op dat m ment nog niet gemist. Dire na de melding begon de polit onele zoekactie naar het voe tuig. Het gezochte voertu werd om tien uur opgemer! door een surveillancewagi van de Leidse politie. Kor tijd later was de techniscl dienst van de Leidse en Wi rl senaarse korpsen al ter plekl g De transportwagen werd rr nutieus doorzocht. Met gi werden voetafdrukken gen r men. De gehele omgevii werd uitgekamd. Helikopte van de rijkspolitie werden ui r gestuurd om de omgeving af t speuren naar de auto van overvallers. De wegen in h omgeving werden diver blauwe Toyota bestelwagei van de weg gehaald en geco troleerd. De politie zocht voo al naar aan de voorzijde b schadigde Toyota's. Alle p gingen bleken vruchteloos. WOUBRUGGE Met het aantrekken van een „procesbewaker" hoopt Wou brugge het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden op de gemeentesecreta rie. Raadslid Vos (PvdA) had daar als enig raadslid geen vertrouwen in. Hij stemde dan ook tegen het beschikbaar stellen van het krediet van ruim 21 dui zend gulden. Vos vond de procesbewaker maar een slech te oplossing. Hij merkte op, dat deze oplos sing volstrekt voorbijging aan de in para graaf vijf van het efficiency-rapport ge noemde persoonlijke conflikten binnen de sekretarie. Het aandragen van wat techni sche verbeteringen, zoals een verbeterde postbehandeling, achtte hij niet alleen on voldoende. Hij vond het ook allemaal veel te duur, want in totaal heeft de belastingbe taler hiervoor dan bijna zestigduizend gul den betaald. B en W verwachten er toch wat meer van. In de raadstukken staat, dat die procesbewaker gaat adviseren aan het College en dat hij tevens gaat bemiddelen bij problemen. Daartoe gaat hij een half jaar aan het werk in Woubrugge. Een aardigheidje van de VVD-afdeling Woubrugge was het ter tafel gebrachte overzicht van „besluiten, toezeggingen en geuite voornemens". Deze lijst herinnerde B en W en de raadsleden aan lopende zaken. Deze maand toonde de lijst vijfentwintig punten. Een aantal heeft hun beslag reeds gevonden. Een dergelijke lijst geeft een goed beeld van het gemeentelijke reilen en zeilen. De plannen met betrekking tot de riolering van Boddens Hosangweg en Vierambachts- weg krijgen langzaam maar zeker vastere vorm. Het laatste aanloopkrediet van 85 duizend gulden kwam vlot door de raad. In totaal gaat het Woubrugge bijna drie en een half miljoen kosten. Ook de suggestie van de commissie financiën om in de toekomst rioolrechten te gaan heffen kwam reeds ter tafel. \Vaarschijnlijk komt men er in de raadsvergadering van oktober op terug. Ge dacht wordt aan invoering per januari '81. Op deze manier kan een pot worden ge vormd om de kosten van het onderhoud van het Woubrugse riool te bestrijden. Een stukje interessante discussie ontspon zich over een tientje subsidie ten behoeve van de Bond van het Vloeken. Hans van Woerden (VVD) was puur tegen. Iets derge lijks lag naar zijn mening niet op de weg van de gemeente. Vraagtekens t.a.v. het de mocratisch gehalte van de Bond maakten zijn standpunt alleen maar sterker. Me vrouw De Lange (Gemeentebelangen) ging het niet om het tientje, maar zag dergelijke subsidies toch wel eens graag in bespreking. Het CDA was uiteraard voor en daarmee was de zaak beslist. MAART AANBIEDING geldig t/m 31 maart a.s. en zolang de voorraad strekt HARDHOUTEN SCHUTTINGDELEN (rabat) per m per m2 •2 cm dik en ^-*50 f*-3tSS0 14 cm breed 3.50 24.25 HARDHOUTEN SCHUTTINGPALEN geschaafd op 7 x 12 cm £^330 9.90 permtr. zelfbouwcentrum de HOUTBAAN is nóg voordeliger Zijldijk 22 - Leiderdorp - Tel. 071-899311. Geen commerciële reclame op Alphense scholen ALPHEN AAN DEN KIJN Géén commerciële recla me op de Alphense scholen. Een strekking waarmee de meeste commissieleden zich gisteravond konden vereni gen tijdens een vergadering van de commissie voor het Onderwijs. Een zaak die reeds maanden geleden aan de orde werd gesteld. Uit het thans ter tafel liggende rap port blijkt echter dat het college van burgemeester en wethouders aan de school hoofden willen overlaten of de aangeboden reclame kan worden geaccepteerd. Commissielid mevrouw E. van der Wel was het met deze uit lating niet eens. Zij vroeg zich af waarom voorzitter van de commissie wethouder me vrouw H. Donker er kennelijk niet het nut van had ingezien om richtlijnen te geven. VVD- commissielid de heer Van der Schilden sloot zich hierbij aan: „Het gemeentebestuur blijft verantwoordelijk. Dit bestuur heeft richtlijnen inzake aller lei commerciële reclame, af te geven". Beide leden vonden dat dit punt bij een vorige be handeling niet voldoende uit de verf was gekomen en dron gen aan op een soort handlei ding van gemeente-bestuurlijk niveau. De heer Van der Schilden: „Het is onjuist dat het toestaan van reclame-activiteiten op scholen wordt overgelaten aan de schoolhoofden. Zoals be kend, worden scholen over spoeld met aanbiedingen van verzekeringen en fotografen. Wethouder Donker zegde toe te zullen streven naar het tot stand komen van een handlei ding. ALPHEN AAN DEN RIJN Als het aan de Alphense poli tie ligt wordt er paal en perk gesteld aan het schoolvanda lisme. Reparaties aan school gebouwen als gevolg van moedwillige vernielingen slokken jaarlijks een bedrag van rond de 50.000,- op. De politie heeft op aandrang van VVD-raadslid H. W. den Duijn een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop dit een halt kan worden toegeroepen. Zij is daarbij gestuit op een tot op heden succesvolle formule die is „uitgevonden" door het Dordrechts politieapparaat. Deze heeft de schoolgaande jeugd met de neus op de feiten gedrukt door middel van het op scholen laten circuleren van foto's en maquettes waar uit de „afschuwelijke waar heid blijkt". Voorts wordt de jeugd getoond wat elke repara tie afzonderlijk heeft gekost. Besprekingen worden in het klaslokaal vervolgens aan dit onderwerp gewijd en tenslotte wordt de jeugd gevraagd hier over een opstel te maken. Bij dit alles is een politiefunctio naris aanwezig teneinde het jonge gehoor van „in-side in formatie" te voorzien. Op deze wijze probeert de politie een einde ta maken aan het veel- jMcDonaurs Beestenmarkt 16 tussen 14.00-17.00 uur optreden door GREEN RIVER JAZZ BAND en FORTY FOUR DEGREES Morgen verkopen wij de 1000.000ste hamburger Wie hem koopt krijgt een groots onthaal en een weekend buitenland aangeboden bij vuldig ingooien van ruiten en vernielen van daken. Bij niet minder dan ruim ne gentig procent van alle vernie lingen is de dader niet meer te achterhalen zodat de aange richte schade bijna geheel voor rekening van de gemeente komt. Uit de Dordrechtse er varingen is gebleken dat posi tieve resultaten kunnen wor den verkregen indien men be reikt dat de jeugd gaat naden ken over het vandalisme. Ten einde dit doel te bereiken moeten de potentiële vandalen met de neus op de feiten wor den gedrukt. Misschien wordt dan ingezien dat het vernielen zinloos is en kostbaar. In Dordrecht verwacht men veel van deze opmerkelijke wer kwijze. Zeker na verloop van enkele jaren meent men tot de jonge ren te kunnen doordringen. heeft zich bereid verklaard om -net als in Dordrecht- aanwe zig te zijn bij de „netheidsles- sen". Hoewel het aan het college van burgemeester en wethou ders aangeboden rapport gis teravond zou worden bespro ken tijdens de vergadering van de commissie voor het on derwijs, is de behandeling uit gesteld tot de volgende maand. Enkele commissieleden (waar onder initiatiefnemer VVD- raadslid de heer H. W. den Duyn) bleken het rapport nog niet onder ogen te hebben ge had. De leden die het rapport wel gelezen hadden, bleken enthousiast. De heer D. W. F. van der Schilden, commissie lid voor de VVD, drong ero- paan om aan het plan een zo groot mogelijke ruchtbaarheid te geven. Hij meende dat dit zou bijdragen tot het positieve effect Knoflookliefde in Leythenrode Na een succesvol begin met het toneelstuk „Den Haag vergist zich niet" komt de nog jonge toneelgroep Anabasis uit Zoeter- woude zaterdag met een nieuwe komedie op de planken. Het stuk „Knoflookliefde" was bij de primeur in Leythenrode in Lei derdorp (foto) gisteravond al een succes en belooft ook zaterdag een genoeglijke avond voor alle aanwezigen te zijn. Voorbespre ken van kaarten, die 5 gulden per stuk kosten, lijkt dan ook aan te raden. Na het toneelstuk, dat een Italiaanse ondertoon heeft, zal drive-in discotheek „Starbird" voor uitstekende dansmuziek zorgen. Aanvang half negen in de Eendenkooi. Sin t Pan era ti us in de Alkeburcht ROELOFARENDS- VEEN De toneelvere niging 'Sint Pancratius' geeft zaterdag en zon dagavond nog twee uit voeringen van het blij spel 'Over twaalf dagen tegen middernacht' in de Alkeburcht aan de Roe- lofarendsveense Noord- hoek. Twaalf spelers van de Alkemadese to neelvereniging spelen in het blijspel van de Ne derlandse auteur G. Nie- len. Vanavond is er van 19.00 tot 20.00 uur nog voorver koop in de Alkeburcht. Ook aan de zaal zijn voor afgaand aan de toneeluit voeringen vanaf 19.00 uur kaarten verkrijgbaar. Toe gangsprijs vóór het blijspel dat op beide avonden om acht uur begint, is 4 gul den. 65-plussers betalen 2,50 gulden. Bouvier jaagt schapen water m ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermiddag werden bewc ners aan de Alphense Dooi nenburg (Ridderveld) opgt schrikt door een loslopenc' bouvier, die de daar grazent schapen opjoeg. Een in panie geraakt schaap raakte te watt \J en werd door voorbijganger" in bescherming genomen. Mi behulp van bewoners geluk het politieagenten na geruim tijd de speelse hond in te reki nen, en over te brengen naa het bureau. Van de eigenaa ontbreekt elk spoor. AARLANDERVEEN toneelvereniging „The Old Ti mers", voert zaterdag in h III Dorpshuis te Aarlanderveei dei de klucht „In een andere wins reld" van Joh. Blaaser jr. e erd sr. op. Tijdens deze toneel ids vond die om acht uur begin r I wordt ook een grote verlotir met fraaie prijzen gehoude llij Na afloop van de toneeluitvoi lei ring is er gelegenheid tot di LEIMUIDEN De raad van Leimuiden heeft gisteravond het voorstel van de heer A. J. R. van Zon (CDA) aangenomen tot op heffing van een gevaarlijk verkeerspunt bij de scholen en de Larikslaan. Dit zal gebeu ren door een voetpad aan te leggen dat loopt vanaf de school naar de Larikslaan en een oversteekplaats aldaar. De leerlingen kie zen nu hun eigen weg naar de Larikslaan, o.a. via het parkeerterrein dat voor de scho len ligt. De kosten van dit alles bedragen 7000,-. B W spraken hun verbazing uit over het feit dat de raad deze zaak nu als urgent beschouwt Enkele jaren geleden is er al over hetzelfde punt gesproken en B W hebben toen moeten constateren dat er van een verkeersgevaarlijke situatie geen sprake was. Advies is gevraagd aan het Instituut Stad en Landschap, dat met een voorstel tot herinrich ting van het gebied kwam dat 46.000,- kostte. Dit werd direkt door de raad afgeketst omdat het niet in de begroting zou passen. Wethouder J. den Haan (CDA) was het niet eens met een voorstel tot verandering omdat hii de noodzaak hiervan niet inzag maar wilde wel democratisch doen door zich aan te sluiten bij een eenvoudig plan. „Als de situatie echt ur gent was had het op de prioriteitenlijst gezet moeten worden", aldus de heer Den Haan. Aangezien iedereen het er over eens was dat als er iets moest veranderen, dit maar weinig mocht kosten, was de beslissing van de raad het voorstel van de heer Van Zon aan te nemen unaniem. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische ede snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. iaU Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt, i b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Poldel e j.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4