LSB schetst het profiel van vDe Leidse studenf "„Woningbouw in Leeuwenhoek J niet zonder meer verantwoord" Tentoonstelling van Van Zonneveld geopend ^COLLEGE VAN BESTUUR RIJKSUNIVERSITEIT: Bureau Veiligheid gaat gebouwen universiteit grondig inspecteren Duinwaterleiding wijst kritiek op schoolboek af MA 2 STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 PAGINA 3 EIDEN Het College van ituur van de Rijksuniver- teit Leiden (RUL) acht het liet zonder meer verant- oord om een woningbouw- iroject in het Leidse stads- ëel de Leeuwenhoek te ont- kkelen. Bij de universi- :it bestaat in het algemeen i. 19 We vrees voor conflictsitua- Derric^ties tussen de toekomstige mag?ewoners van Leeuwen- anci^ioek en de laboratoria op Jourtylit grondgebied. Om te voor komen dat de universitaire Éitiviteiten in de laborato- a door de nieuwbouw ern- ig zouden worden belem- erd of zelfs zouden moeten orden gestaakt, is het in ie- tv-seryer geval noodzakelijk dat urn- tal van veiligheidsmaatrege len moeten worden getrof fen. Op grond van onder- jnstrrtr eer ^eze overwe&*nl>en en v 19 Conclusies is het college van 15 cjnening dat alleen een struc- tervieiurele en voor alle partijen (universiteit. Academisch (Ziekenhuis en gemeente) be- vredigende oplossing kan 22f,ror®'en &evonden wanneer onderkend wordt dat de dis cussie niet beperkt mag blij ven tot de vraag of er wel of ir- votoiet 2500 woningen in de ^leeüwenhoêk moeten wor- 2i fen gebouwd. Overleg op zo 23!#>reed mogelijk niveau is hierbij van het grootste be lang. Aldus het college in fccn concept-motie aan de U ni versiteitsraad. Het College van Bestuur heeft (zich uitvoerig over de Leeu wenhoek-problematiek laten voorlichten. Aanleiding hier toe is de medio december uit gebrachte risico-analyse van het 40 hectare grote Leeuwen hoek-terrein geweest, die door het Enschedese onderzoeksbu reau AVIV werd verricht. De opdrachtgevers voor dit on derzoek waren de RUL, het AZL en de gemeente Leiden. Het AVIV-rapport is eind ja nuari in de gemeenteraad be sproken. De gemeenteraad stelde na bestudering vast, dat het onderzoek niet de gewen ste resultaten had opgeleverd en dat daarom besloten moest worden tot een vervolgonder zoek, waaruit duidelijker zou blijken welke risico's woning bouw in de Leeuwenhoek eventueel met zich mee zou kunnen brengen. De nog te ventileren ideëen en conclu sies, met name van de Rijksu niversiteit, wat betreft de voorgenomen nieuwbouw en de verzamelde informatie hierover zouden voor de ge meente medebepalend zijn voor het doen instellen van het vervolgonderzoek. Het College van Bestuur heeft zijn adviezen nu inmiddels inge wonnen. Het heeft zich hierbij laten adviseren door de bestu ren van de faculteit der Wis kunde en Natuurwetenschap pen en der Geneeskunde, de beheerders van de universitai re laboratoria en door de leden van een ingestelde adviescom missie, bestaande uit drie hoogleraren. LEIDEN Het Bureau Veiligheid van de Rijksuni versiteit Leiden zal gedurende de komende jaren alle gebouwen van de RUL aan een grondige inspectie on derwerpen en voorstellen aan de beheerders doen om tot een optimalisering van de veiligheidszorg te ko men. Speciale aandacht zal hierbij worden geschonken aan de wettelijke bepalingen van de veiligheidswet, besluit voor fabrieken en werkplaatsen en aan de brandpreventiepro- blematiek. Tijdens deze inspecties zal in ruime mate aan dacht worden besteed aan de vereisten die onderwijs en onderzoek aan de veiligheid en de gezondheid van wer komstandigheden in het betreffende gebouw stellen. In overleg met de beheerders van de panden zal een prioritei tenlijstje worden opgesteld van de te bezoeken gebouwen. Verder zal het Bureau Veiligheid initiatieven ontplooien om de alarmploegenorganisatie van de RUL uit te bouwen en te verbeteren. Naast de alarmploegen zullen ook de ove rige personeelsleden enige training ontvangen en leren omgaan met brandblusapparatuur. Adviezen De voornaamste punten uit deze adviezen formuleert het College van Bestuur als volgt: Juist de al eerder geuite vrees voor eventuele conflictsitua ties tussen binnenstadbewo ners in de buurt van universi taire laboratoria is voor de RUL een van de redenen dat deze laboratoria in de toe komst naar de Leeuwenhoek dienen te verhuizen. De RUL wil zogezegd de kat niet op h«»t. spek binden door een deel van de bevolking in de Leeuwen hoek onder te brengen. Vol gens de betrokken adviseurs zou er geen 100 procent zeker heid verkregen kunnen wor den dat er geen voor de ge zondheid schadelijke stoffen en organismen via de laborato ria in het milieu terechtko men. Verwacht wordt dat het werken met stoffen en orga nismen die thans als gevaarlijk worden beschouwd of waar van dit nog niet bekend is, zal- voortduren of toenemen door de verdere ontwikkeling van het wetenschappelijk onder zoek. Inperking van vitale on derzoekactiviteiten wordt in strijd geacht met de maat schappelijke verplichtingen die op de universiteit rusten. Nadruk wordt gelegd op een mogelijke alternatieve pla nontwikkeling in de Leeu wenhoek, waarbij in plaats van aan woningbouw aan schone hoogontwikkelde indu strievestiging kan worden ge dacht. Risico's Het college en zijn adiveurs onderstrepen de conclusie uit het AVIV-onderzoek, dat be woners in de geplande nieuw bouwwijk vanwege de nabij heid van laboratoria blootstaan aan naar aard en omvang ver schillende gezondheidsrisico's. Voordat men tot woningbouw zou besluiten, moet eerst wor den onderzocht op welke wijze het gebied kan worden inge richt, transportroutes kunnen worden aangelegd en bevei- ligszones kunnen worden aan gebracht. Zodat met vrij grote zekerheid verwacht kan wor den dat er geen schadelijke stoffen in het milieu voorko men, noch dat zich de kans op calamiteiten zal voordoen. In zijn concept-motie aan de Universiteitsraad wijst het College van Bestuur met na druk op het belang van nog te voeren overleg. Buiten de ge meentelijke kent de problema tiek ook regionale aspecten. Daarom zou overleg op zo breed mogelijke basis gevoerd moeten worden. Gedacht wordt een discussie op gang te brengen tussen de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest, verschillende ministe ries, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de regionale Inspectie van de Volksgezond heid belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu. Het College van Bestuur zegt ver der, dat de genoemde gemeen tebesturen zouden moeten na gaan op welke wijze aan de woningbehoefte in de regio kan worden voldaan zonder dat dit ongewenste risico's voor eventuele bewoners in houdt. De universiteit daaren tegen zou moeten onderzoeken welke maatregelen er moge lijk, haalbaar en effectief zijn om de risico's zou klein moge lijk te maken. Randvoorwaar de hierbij is dat de universiteit haar door de maatschapij op gedragen taak op het Leeu wenhoek-terrein kan blijven vervullen. Veroordeelde Leidenaar edreigt rechtbank iden/Den Haag Een he- ig geëmotioneerde 38-jarige erdachte uit Leiden rea- :erde donderdag fel op liens vonnis van de Haagse ihtbank. „Ik krijg u nog "wel officier", gaf hij te ken nen en ook de rechtbank 'oegde hij allerlei beledigin- ;en toe, alvorens hij uit de ffechtzaal kon worden ver wijderd. ÉDe man heeft terecht gestaan timdat hij zijn twee minderja rige kinderen die bij de echt scheiding aan zijn echtgenote iwaren toegewezen aan dat ge- ,ag zou hebben onttrokken en ■ijn vrouw met een kachel- ^pook had geslagen. De officier ran justitie had tegen hem N[£ivijftienhonderd gulden boete ™en voorwaardelijk drie maan- Jden gevangenisstraf geeist. JDe rechtbank veroordeelde Belstulverdachte overeenkomstig die "erknteis van de officier. Itenlat 10 Ci LEIDEN Onder rede lijk grote belangstelling is gistermiddag de ten toonstelling van de Leid se kunstschilder Jan van Zonneveld geopend in het Waaggebouw. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat in „De Waag" een tentoonstel ling op particulier initia tief wordt gehouden. Wet houder P.H. Schoute me moreerde dit in~zijn ope ningswoordje. Hij zei verheugd te zijn over deze nieuwe wijze van ge bruik van het monumen tale pand, dat er nogal verlaten bij ligt, sinds het bureau van de voor malige Culturele Raad naar de B reestraat is verhuisd. Al enige tijd, sinds de Cul turele Raad is opgeheven, gaan er binnen de Leidse gemeenteraad stemmen op om in „de Waag" veelvul- diger culturele manifesta ties te organiseren. Ge dacht wordt aan een com binatie met de technische dienst van de Stadsgehoor zaal en de Groenoordhal- len, terwijl er dan voor het behartigen van de specifiek culturele zaken een per soon zou moeten worden aangetrokken. Binnenkort is van de Partij van de Ar beid een voorstel in die richting te verwachten. Met de tentoonstelling van Van Zonneveld is in feite reeds een begin gemaakt met een „multifunctioneler gebruik" van het gebouw. De tentoonstelling is geor ganiseerd ter gelegenheid van de tachtigste verjaar dag van de Leidse kunst schilder. Langs de wanden van „De Waag" hangen in totaal 41 werken van de heer Van Zonneveld. Teza men geven zij een goed overzicht van de verschil lende stijlen die door de Leidse kunstschilder zijn beoefend: van zuiver natu ralistisch en decoratief tot figuratieve en non-figura tieve kleurencomposities. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 15 maart te bezichtigen in het Waagge bouw aan de Aalmarkt. Vrouwen verstoren porno-avond studenten LEIDEN Een groot aantal vrouwen van het comité 'Porno is Vrouwenhaat' heeft gisteravond een filmavond in de Leidse studentenflat De Pelikaanhof verstoord. De vrouwen, afkomstig uit Leiden en Den Haag, wierpen rook- en stinkbommen in de filmzaal. De voorstelling van pornofilms in de stu dentenflat waren aangekondigd als 'een zwoele avond' en 'hitsig intermezzo'. Nadat leden van het comité de voorstelling had den verstoord, werden buiten de flat anti- porno-liederen gezongen. Het is de tweede actie van het comité in de afgelopen weken in Leiden tegen het vertonen van porno films door studenten. gFASCISTOÏDE S GEBEURTENISSEN 2.'J GEEN INCIDENTEN9 LEIDEN „Nog meer snikken en lachjes...." Dit is de titel van een s.&rochure die de Leidse Studentenbond fftXLSB) heeft samengesteld over het ™-JJj logal zonderlinge imago van „de Leidse student." De brochure is door ren aantal studenten in opdracht van ie LSB vervaardigd met als doel een JSS," reschrijving te geven van de achter- aek jonden en onderstromen van het hui- 7S8'i lige studentenwereldje. Het feitenma- [J eriaal dat hiervoor wordt aangedra- w [en spitst zich toe op een bepaald jj ®ort studententype, de zogenaamde Ka" orpsstudent. De corpsstudenten ma- ten deel uit van de grootste studen- envereniging in Leiden, de sociëteit HBIinerva, gevestigd aan de Breestraat. jHHDe jongste loot onder de studentenve- BHenigingen, die zich volgens de heer- iende opinie op vergelijkbare wijze lijf ds Minerva presenteert, is de nog niet zoé lang geleden opgerichte studenten- '_.r ec Hereniging Quintus. Met name over ezorj leze twee verenigingen doet de LSB alti ren boekje open. Aanleiding hiertoe jenli rormen een hoeveelheid incidenten <;b 1 linnen en ook buiten het studenten- nlejJ milieu, die de afgelopen tijd op nogal ongunstige wijze voor het voetlicht de pjrijn getreden. De samenstellers gaan bij i kier uitvoerig op in. Hierbij zetten zij -affa iegelijk een reeks van andere inciden- mj len uit de afgelopen 200 jaar op een mdi^' ïi^vfl inleiding van de brochure wordt hier on- elf i 'er meer het volgende over gezegd: „We willen zaan deze brochure een discussie starten waarbij affairtWe vooral leden van de bovengenoemde stu- jedig lekenverenigingen ertoe willen brengen dat sii noz*i z*c-1 eens willen afvragen of hun bewust ge- :egee tozen niaatschappelijke isolement in hun ver- 06 meende en geconstrueerde superioriteit nu wel zo onschadelijk en ongevaarlijk is. Behalve een al «bezinning" bij Minerva- en Quintusleden en [oku geestverwanten, hopen wij ook op een aan- droj^l concrete veranderingen. Bijvoorbeeld het •n va *jemilitariseren van Pro Patria (studentenweer- aid J^l^idskorps - red.), het totaal afschaffen van erie4 hospiteersysteem (studenten in stichtings den. Pancien mogen naar eigen voorkeur nieuwe ka- JIZE "^bewoners aanstellen - red.) en een verant- woorder verdeling van subsidies. Met name het Leids Universiteitsfonds schijnt deze groeperin gen nogal gul te bedelen." Kennismaking Aanleiding „Nog meer snikken en grimlachjes" werd ge schreven door zeven Leidse studenten. Het ini tiatief hiertoe werd genomen in de zomer van vorig jaar toen een aantal studenten met boven geschetst profiel in hun flatgebouw aan de Klikspaanweg de boel na een avondje feesten op stelten zetten. De studenten hadden op luide wijze de Hitler-groet uitgebracht, richtten ver nielingen in de woningen aan en slingerden be ledigende opmerkingen naar onder andere de slapende hoofden van gekleurde medestuden ten. Ruim twee maanden later werden deze „raddraaiers" door de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, veroordeeld. De stu denten moesten op korte termijn hun stich tingskamers verlaten en draaiden op voor de proceskosten. Wat belangrijk was: Blaauw ver wees gedaagden en aanhang hierbij naar een demonstratie van het Nationaal Jgugdfront die het weekend tevoren in Soest was gehouden. „Branie" De Leidse Studentenbond gaat in de 34 pagina's tellende en rijk geïllustreerde brochure in op de onderlinge relaties tussen studenten en de rela ties tussen studenten en Leidse bevolking. In het laatste geval signaleert men vooral ten tijde van de opkomst van het studentencorps een verhouding tussen rijk: studenten en arm: bur gerij, tussen gestudeerd en ongeschoold. Ook nu nog, althans in huize Minerva en Quintus, gaat men kennelijk van deze verhoudingen uit. „Ve len blijven zichzelf zien als toekomstige direc teuren, managers, rechters, poenscheppende chirurgen. Deze maatschappelijke positie is de achtergrond van de heren studenten door de eeuwen heen. Dat studenten veelal mannen waren, heeft ook zijn stempel gedrukt. Achter de botheid en branie zit heel duidelijk het zich moeten bewijzen als ,vent', .kerel.'" Volgens de LSB komt deze houding van studenten tegen over minder bemiddelde mensen het scherpst naar voren in tijden van sociale onrust: „Stu denten staan buiten de maatschappij is de ideo logie, maar als de bestaande orde in gevaar lijkt te worden gebracht door morrend volk, socia listen, communisten of wat verder maar naar revolutie of iets dergelijks ruikt, dan staan ze paraat." Op een en ander wordt uitvoerig inge gaan door de samenstellers. De Leidse historie wordt hierbij aan alle kanten belicht en van commentaar voorzien. Vrouwen, etnische minderheden of homofielen ze komen er volgens de LSB niet genadig af in de kringen van de „corpsballen" en de nog on bedorven groene „feuten en spruiten" uit het eerste jaar. De mores (zeden en gewoonten) schijnen wat deze laatsten betreft nog wel eens erg hard in de praktijk te worden gebracht, al dus de LSB. In het hoofdstuk „in het hol van de leeuw" komt de kennismakingstijd bij de studentenvereniging Minerva aan de orde. De LSB-studenten hebben hiervoor interviews af genomen met voormalige corpsstudenten. Uit een van die vraaggesprekken inzake de kennis makingstijd bij Minerva het volgende: „In het gedrang en gekrijs beneden voel je ineens een hand in je nek die je aan je shirtje naar zich toetrekt. „Mag ik kennis maken?", vraag je dan braaf aan de eigenaar van de hand. Vaak, maar gelukkig niet altijd, wordt er het volgend soort vragen op je afgevuurd: „Wat doe je hier eigen lijk? Vind je dat jij hier thuishoort? Zing het bij standslied nog eens een keer. Jij bent vanavond onze tapfeut. Wat doet je vader? En... hoe heet ik nu? Ah, dat ben je vergeten, ga dan maar weg."" Hospiteren In het hoofdstuk over het hospiteren in studen tenhuizen worden de negatieve ervaringen weergegeven van studenten die bij een alom „ontzettende woningnood" mikpunt ziin ge weest van: „vernederingen, fascistoïde hande lingen, fysieke bedreigingen enz. enz. Dit niet alleen van de laatste maanden maar ook van de tijden ervoor. Van een exces op de Klikspaan- weg 8 in 1975 tot en met het feit dat de stokken van een polio-patiënte die hospiteerde gebro ken werden, ter vermaak." Tot besluit nog een passage uit dit hoofdstuk: „Deze brochure is ge schreven om onder meer aan te tonen dat inci denten, zoals die de laatste tijd de landelijke pers halen, als bijvoorbeeld de Klikspaanweg- affaire en Pro Patria, geen op zichzelf staande excessen van zich „puberaal" gedragende stu dentikoze mannetjes en vrouwtjes zijn, zoals steeds beweerd wordt. De incidenten passen in een structuur, worden gedragen door (en vaak aangemoedigd door) groepen mensen en insti tuties hier in Leiden. Het hospiteersysteem functioneert als zo'n institutie." PETER VIERING 'V Bruin Brood Jan Blaaser brengt morgen zijn programma „Bruin Brood" in de Leidse Schouwburg. „Bruin Brood" zit vol flitsende teksten en de unieke humor van Jan Blaaser, die door Claus van Mechelen op de piano wordt begeleid. De voorstelling begint om kwart over acht Hoorntrio Het Hoorn-trio bestaande uit de violist Jaring Walta, de hoornist Vicente Zarzo en de pianist Jan van der Meer, geeft zondag 9 maart een koffieconcert in de foyer van de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert begint om half twaalf. Uitgevoerd worden werken van Duvernoy (trio nr 2), Ros- sari (Notturno), Mozart Sonate K.V.301) en Brahms (trio opus 40). Toegangskaarten voor het concert zijn te krijgen op het bureau van volksuniversiteit K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Rheuma-inzameling Het nationaal rheumafonds houdt volgende week weer een landelijke inzameling. In Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest wordt een giro-actie gehouden. Huis-aan- huis wordt een enveloppe bezorgd met een giro-s tor- tingskaart en bijsluiter. De bijdragen kunnen worden gestort op gironummer 2900545 ten name van het plaat selijke comité Nationaal Rheumafonds in Leiden. Ook bij de Algemene Bank Nederland aan de Breestraat 81 kan geld worden gestort T.v.-issue De werkgroep t.v.-issue van de studenten Ekklesia ver toont maandag 10 maart gedeelten uit het IKON-program- ma „Wat gebeurt er nou?" over de Bhagwan-beweging. Medewerking aan de bijeenkomst wordt verleend door en kele vertegenwoordigers van een van de circa twintig Raj- neesh-centra in Nederland. De filmvertoning begint om acht uur in het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100/102. Franse serie De cyclus van Franse films wordt maandag 10 maart in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat voort gezet met de vertoning van „Orfeu Negro" uit 1958 van regisseur Marcel Camus. Het is een moderne versie van Orfeu en Eurydice, die zich afspeelt in Brazilië. Een verhaal over liefdespassie tot in de dood. Donder dag 13 maart staat de film „Jour de féte" van Jacques Tati uit 1949 op het programma. Het is een komedie met Tati als onhandige postbode. Beide films worden tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Aikido-lezing In de serie lezingen „Zen, de filosofie van de oosterse ge- vechtssporten" wordt dinsdag 11 maart een lezing gegeven door de heer A. Baces. Hij zei een demonstratie geven van Aikido, een budo-sport, die elegance stelt tegenover brute kracht en die gepaard gaat met een intense Zenbeleving. De lezing begint om acht uur. Jeanne de Francaise De Braziliaanse film Jeanne de Frangaise van C. Die- gues uit 1973 wordt dinsdag 11 maart vertoond in de Kapelzaal van het K&O-ge bouw aan de Oude Vest Jeanne, een Franse vrouw wordt in de film voor de keus gesteld of ze met een oude vriend terug naar Eu ropa zal gaan of dat ze met Aureliano, een eigenaar van een suikerrietplantage mee zal gaan. Uiteindelijk geeft ze de voorkeur aan Aureliano. De film speelt rond 1930, het tijdperk waarin de vroeger zo machtige grootgrondbezitters ten onder gingen. De gebeurtenis sen in de film spelen op de grens van waanzin en rede lijkheid, in de uitersten van droom en werkelijkheid. De voorstellling begint om acht uur. De toegangsprij zen bedragen drie gulden vijfenzeventig en vier gulden vijfenzeventig. Alma Materkoor Het Alma Materkoor geeft dinsdag 11 maart weereen con cert in de Leidse Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd worden „Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze" van Haydn en Sta- bat Mater" van Schubert. Medewerking aan dit concert ge ven de sopraan Esther Hillinga, de alt Willemke van Claerberghen, de tenor Chris van Woerkom, de bariton John Vierkens, de organist Leo van Doeselaar en de ho boïst Han Kapaan. Het geheel staat onder leiding van Louis van' Wijgaarden. Het concert begint om kwart over acht LEIDEN De Vereniging van Duinwaterleidingbedrij ven (Vewin) wijst de kri tiek van de Leidse schoolbi- oloog Van der Sluis en de milieugroep Stichting Duin behoud en Waterwinning op het schoolboek „Sparen duin en water voor nu en later" volstrekt van de hand. Deze bestempelden het boekje als eenzijdig, misleidend en ten dentieus. Van der Sluis en de milieu groep hadden de scholen aan geraden niet van dit boekje ge bruik te maken. Het zou op geen enkele manier informatie verstrekken over de nadelige gevolgen van de waterwinning in het duingebied. Verder zou den alternatieve methoden worden genegeerd en onjuiste gegevens worden verstrekt. De Vewin wijst er op dat de Enschedese schoolbioloog, die het boekje op verzoek van de Vewin heeft geschreven, op tal van plaatsen in het boekje wel degelijk op de onmisken baar nadelige gevolgen van de waterwinning heeft gewezen. „Van misleiding is dan ook ab soluut geen sprake", aldus de Vewin.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3