Jan Raas lachende derde Ahoy-WCT staat op springen Meergeld voor personeel bondsbureaus Torino te sterk voor dames BOB Wim Jansens debuut bij Amerikaanse pers (indelijk ïcces voor 3eth Heiden imman op erp lortwereld A jax zonder Krol FC VVV zit aan de grond Lotto en toto JO RT LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 PAGINA 17 BEMIDDELINGSBUREAU BLIJFT IN GEBREKE MET DEELNEMERSVELD jne Mayer is met een achtste plaats op de laatste :on^TP-ranglijst de hoogst gekwalificeerde tennisser in Rotterdam. RHOON Het heeft er alle schijn van dat er aan de sa menwerking tussen sportpa leis Ahoy' en World Champi onship of Tennis (WCT) bin nenkort een eind zal komen. WCT heeft de afgelopen tien jaar het spelersveld aan het Rotterdamse ABN-proftennis- toernooi geleverd, maar de laatste jaren ontstonden steeds meer problemen door dat er op 's werelds toptennis- sers steeds minder grip is te krijgen. De spelers bepalen zelf waar en wanneer ze aan de slag gaan en hebben een be middelingsbureau als WCT ei genlijk nauwelijks nodig. Wat dat betreft is er nog wel enig begrip op te brengen voor moeilijkheden die ook WCT op dit vlak heeft. De Amerikaanse firma, die bijna vijf tien jaar geleden baanbrekend werk verrichtte door een achttal profs on der contract te nemen welke on derneming vervolgens uitgroeide tot een zakelijk succes van ongekende omvang met een kleine tachtig tennis sers, allen in relatie tot WCT zag ook zijn invloed danig tanen. Voor enige tijd kon de zaak draaiend wor den gehouden door aansluiting te zoe ken bij het Grand Prix-gebeuren en de beschikking te krijgen over een vaste periode per jaar. Maar tekenend voor WCT's mindere betekenis was al het verhuizen van het traditionele fi- naledubbeltoernooi van Kansas City naar Londen, waar het evenement ook al niet overdreven aanslaat. Het lijkt er inmiddels op dat World Championship of Tennis, het parade paardje van oliemiljonair Lamar Hunt, enige kenmerken van ontbin ding begint te vertonen. Althans die indruk bestaat zeer sterk bij de toer- nooiorganisatie van Ahoy'. Toen enige weken geleden, nadat de eerste spe lerslijst voor het Rotterdamse toernooi bekend was, werd ijlings langs vele wegen contact gezocht met het hoofd kantoor van WCT in Dallas om de grote zorg uit te spreken over de ma tige kwaliteit van net deelnemersveld. Op alle telexen en telegrammen is volgens Ahoy' niet eenmaal vanuit Amerika gereageerd en dat mag ken merkend worden genoemd voor de slechte belangenbehartiging van het ooit toch zo zakelijk en vakkundig ge leide bemiddelingsbureau. Doordat ook allerlei andere pogingen van Ahoy', variërend van een extra reis van één van zijn medewerkers naar Memphis tot het aanzwengelen van contacten met alle mogelijke rela ties, om versterking van het deelne mersveld te verkrijgen schipbreuk le den, is het prof toernooi dat volgende week in Rotterdam wordt gehouden kwalitatief het zwakst bezette van de laatste jaren. Andere wegen Deze teleurstellende gung van za- ken heeft de toernooileiding van Ahoy' er inmiddels toe gebracht om na dit evenement te gaan zoeken naar wegen om zonder WCT vol gend jaar een beter veld te bewerk stelligen. Het grote probleem daar bij is dat via WCT het Rotterdamse gebeuren de status van Grand Prix- toernooi heeft en die moet in ieder geval worden behouden. Daar ko men in principe toch de spelers op af, omdat aan het eind van het jaar uit de bonuspool extra premies worden uitgekeerd. Of de Amerikanen de bui al hebben zien hangen is niet geheel duidelijk. Een feit is wel dat Europees directeur van WCT, John McDonald, gisteren niet aanwezig was tijdens de loting, waarbij hij vrijwel altijd acte de pre sence gaf in voorgaande jaren. Bij die door trainer Thijs Libregts van Excelsior verrichte loting kwam voor Tom Okker een weinig gelukkige te genstander uit de bus. De Nederlandse veteraan, die deze week in Cairo al in de eerste ronde van het toneel ver dween, ontmoet de als tweede ge plaatste Amerikaan Pat Dupré, de halve finalist van Wimbledon van vo rig jaar. Naast Okker, wiens overle vingskansen dus gering moeten wor den geacht, komen in ieder geval Louk Sanders en Marc Albert via een zogenaamde wild card in het hoofd toernooi. Albert, die zijnplaats af dwong via winst in het satellietcircuit van eind vorig jaar, ontmoet de Fransman Jean Cauiolle, vervanger van zijn geblesseerde landgenoot Yan- nick Noah. Sanders speelt in de eerste ronde tegen de Amerikaan Hank Pfis- ter, die aanzienlijk sterker moet wor den geacht, hetgeen zijn 37e plaats op de wereldranglijst bewijst. Hoogst gekwalificeerde speler in Rot terdam is Gene Mayer, die op de laat ste ATP-ranglijst achtste staat. Vanuit het kwalificatietoernooi, dat komend weekeinde in Vlaardingen wordt ge houden en waaraan drie Nederlanders meedoen (Michiel Schapers, Martin Koek en Wouter Fok), komen de laat ste twee deelnemers in het toernooi. FRANK WERKMAN 5LL Beth Heiden is, egdJs na de eerste dag al ver- woifht mocht worden, overtui- winnares geworden van intersvierkamp voor da- van de schaatswedstrij- in Inzeil om de Gouden >en aaats. [Amerikaanse won op de ide dag de 1000 meter. Op "1 meter leed ze opnieuw nederlaag tegen Leah lller. Ie allrounders moest Annie :kink, ondanks winst op 1000 meter (1.25.60), de eer- laats in de eindrangschik- aan de Amerikaanse :y Swider laten. De Olym- ie kampioene, werd twee- Ina Steenbruggen derde. [Visser eiste de 3000 meter 4 min. 43,89 sec. «we de Boer won de 500 A/ar bij de herensprinters. kwam tot 38,75 sec. Een incxfing van Eric Heiden om wereldrecord op de 3000 er scherper te stellen mis- _j'rj Ie. De vijfvoudige Olym- e t$he kampioen kwam wel 4.06.47 tot een nieuw per- ilijk record doch bleef ver het wereldrecord van de Dimitri Oglobin verwij- 1. Die was op de medeo- K n van Alma Ata op 28 rt van vorig jaar goed voor ^06. De 1000 meter was de Noor Terie Andersen ,17.50. ets Vi: ■e ka n ÏÜWARDEN Jan Tim- de Nederlandse groot die algemeen in een als een langzame er bekend staat, maakt bij de strijd om het nati- lle kampioenschap in Leeu- hu den een uitzondering, idd iman veroverde gisteren in op (tweede ronde opnieuw de st, ditmaal tegen Scheeren. kwam daardoor met de g (imale score alleen aan de j ing. taa >g 2e ronde: n| V. Dop 1/2—1/2 rink-Van den Vliet 1/2-1/2 Wijgerden-Langeweg 1/2—1/2 Hfm-Van den Wiel 1/2—1/2 «ren-Timman 01 der Sterren-Vogel 1—0 j) ier-Böhm afg. ie le ronde: Vliet-V. Dop 1/2—1/2 1 na 2 ronden: Timman 2 o Langeweg, Ree, V.d. Wiell 1/2 Böhm 1 en 1 afg. V. Dop, V.d. Sterren, V.d. Ligterink. Kuijpers, Scheeren, •1. V. Wijgerden bil "tdter 0 en 1 afg. SKOU De voorzitter ide Sovjetcommissie die de mpische Zomerspelen te ikou organiseert, Ignati No- ov, heft meegedeeld, dat nu toe 100 landen hun nst hebben bevestigd. 'N HAAG Rudie Koop- ns bokst op 31 maart in de liehal van Ahoy' tegen de int arige Amerikaan Steve To rn) DUSSELDORF De hi Jtduitser Hans Stuck maakt bo -30 maart in Long Beach 1 rentree in de formule-1. cö 'McLaren vervangt hij de mi [tosseerde Alain Prost. .fPENHAGEN Rob Rid- heeft tijdens de open nt (nse badmintonkampioen- d *Ppen in de eerste ronde in wren van de Deen Hels- Broer Piet begon met een 'ii »*-over en verloor in de nipde ronde met 15-5, 15-1 de Deen Morten Frost. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft 1,5 miljoen gulden extra uitgetrokken voor het scheppen van extra arbeidsplaatsen op de bondsbureaus van landelijke sportorganisaties. Dit om de gevol gen van de enorme groei in de sport enigszins op te vangen. De Kamer deed dit door, alleen met de tegenstem van de SGP, een amendement op de begroting van CRM van het CDA Kamerlid H. de Boer, aan te nemen. Met het aan nemen van het amendement is bin nen de begroting nu bijna 23 mil joen uitgetrokken voor subsidies ten behoeve van organisaties en opleidingen sport. Om het geld voor de bondsbureaus vrij te ma ken werd het bedrag van 1,5 mil joen afgetrokken van het uitge trokken bedrag voor investeringen in sportaccommodaties. Staatssecretaris Wallis De Vries van CRM had zich eerder tegen het amendement verzet. Volgens hem zouden hierdoor reeds gemaakte plannen voor de bouw of uitbreiding van sportaccommodaties in gevaar komen. Ook zouden al afspaken met instanties zijn gemaakt over het be drag dat zij voor hun projecten zou den kunnen verwachten. De Boer stelde hier tegenover dat dergelijke afspraken alleen hadden mogen wor den gemaakt onder het voorbehoud van parlementaire goedkeuring.'Om die reden handhaafde hij ondanks de kritiek van Wallis De Vries zijn voorstel. De Kamer wees een voorstel van de PvdA af om ruim 10 miljoen extra uit te trekken voor het scheppen van 200 nieuwe arbeidsplaatsen in de sec tor sporttechnisch kader. Voor dit voorstel stemden alleen de fracties van PvdA, PSP, PPR en CPN. De PvdA had bij het wijzigingsvoorstel op de begroting geen manier aange- feven om de gelden elders binnen de egroting vrij te maken. Dit werd aan de regering overgelaten. KUIPER HAALT JARIGE KNETEMANN TERUG AUXERRE In Frankrijk viel de regen gisteren in stro men neer. In de „Koers naar de zon" genoemde wielerwed strijd Parijs-Nice regende het ook lekke banden. Eentje van Jan Raas en eentje van de Fransman Michel Laurent. Toch won Raas het tweede ge deelte van de eerste etappe naar Auxerre. In de ochtend bestond het eer ste gedeelte van de eerste etappe uit een ploegentijdrit met als curiositeit, dat elke equipe in tweeën werd ge splitst. Het A-viertal van Post werd slechts tweede achter de Scandinavisch/Italiaanse com binatie Knudsen-Prim-Parsa- ni-Contini. Het verschil be droeg 22 seconden. Knudsen nam daardoor de witte leiders trui van Knetemann over. Het verlies van de leiderstrui stak de renners van Post toch wel. Dat bleek tijdens het tweede gedeelte van de eerste rit, een rit in lijn over 116 ki lometer van Nemours naar Zijerveldt gewond AUXERRE Nadat Pe- ter Zijerveldt woensdag tijdens de proloog in Issy Les Moulineaux reeds met eieren was be kogeld, sloeg gisteren in de etappe naar Auxerre het noodlot onbarmhar tig toe voor de renner uit Alphen aan den Rijn. Zijerveldt smakte tegen het asfalt en kon met geen mogelijkheid meer verder. Hij liep een Auxerre. In de finale ging Knetemann in de aanval. Zijn poging strandde een kilometer voor de eindstreep door toe doen van... landgenoot Hennie Kuiper. Nadat Kuiper ander half jaar geleden de ploeg van Post verliet om in Franse dienst te gaan rijden, waren Kuiper en Knetemann niet meer de beste vrienden. Het was Kuiper daarom een genoegen om een einde aan Inetemanss ontsnapping te maken. Ook al was die don derdag jarig. Kuiper kwam acht kilometer voor het einde van de rit in actie, nadat zijn ploegmakker en in deze wedstrijd ook kop man, Laurent terugviel uit de kopgroep door een leeglopen de achterband en vooraan al leen de indrukwekkend rij dende Pirard, de Italiaan Con- tini en Knetemann overble ven. De tukker sleurde voort durend Kinnesinne onder Ne derlanders in Pariis-Nice. Kui per was zo getergd, dat hij kei hard doorfietste en zodoende ongemerkt voor Jan Raas de sprint van de groep aantrok. De wereldkampioen won de sprint kinderlijk eenvoudig. Jan Raas (links) versloeg in de eindsprint in Auxerre de Belgen Dejonckheere (mid den) en Van Linden. De uitslag van de ploegentijdrit: 1. Bianchi (Knudsen, Prim, Contini en Parsani) 32 km in 42.55 minuten (gem. snelheid 44,729 km per uur); 2. Raleigh (Knetemann, Lubberding, Raas, Van Vliet) op 22 sec.; 3. Raleigh II (Van den Hoek, Mutter, Priem, Wesemael) op 1,17; 4. Daf (Langerijs, Maas, Heirweg, Stamsnijder) op 1.35; 5. Miko op 1.47; 6. Peugeot (met Kui per); 7. IJsboerke (met Willems); 10. Miko II (met Pirard); 14. HB (Lam- mertink, Groen, Peer, Van der Meer) op 3.17. Uitslag van het tweede gedeelte van de eerste etappe: Jan Raas (Ned), 115 km in 3.36,26 (met tijdvergoeding 3.36,16); 2. Rik van Linden (Bel) zelfde tijd; 3. Noël de Jonckheere (Bel) z.t.; 4. Bernard Hinault (Fra); 5. Yvon Bertin (Fra); 6. Leo van Vliet (Ned); 7. Patrick Friou (Fra); 8. Jo Maas (Ned); 9. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel); 10. Jacques Bossis (Fra); 11. Hennie Kui per (Ned); 12. Herman van Springel (Bel); 13. Klaus-Peter Thaler (Wdl); 18. Henk Lubberding (Ned); 19. Aad van den Hoek (Ned); 20. Stefan Mut ter (Zwi); 24. Frits Pirard (Ned) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement: .1. Knudsen (Noo) 3.36,26; 2. Knete mann (Ned) op 9 sec.; 3. Contini (Ita) op 15 sec.; 4. Raas (Ned) op 25 sec.; 5. Lubberding (Ned) op 28 sec.; 6. Van Vliet (Ned) op 36 sec.; 7. Prim (Zwe) Si 39 sec.; 8. Parsani (Ita) op 1.29; 9. utter (Zwi) op 1.31; 10. Van den Hoek (Ned) op 1.40; 11. Langerijs (Ned) op 1.53; 12. Bittinger (Fra), Nilsson (Zwe) en Willems (Bel) allen op 2.00; 15. Maas (Ned) op 2.01; 21. Kuiper (Ned) op 2.48; 23. Pirard (Ned) op 3.00. OUD-BEIJERLAND Tegen het bijna professione le basketbal van TF Torino, groot gesponsord door de plaatselijke autofabrikant, hebben de echte ama teurs van BOB het moeten afleggen. In de halve fi nales van het toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen werd het de eerste nederlaag (76- 78) in eigen zaal na een door BOB met optimaal ge bruik van de mogelijkheden gespeelde wedstrijd. BOB is gewoon nog een beetje te klein voor dit grote werk, te smal in zijn spelersarsenaal. Torino heeft dat ingezien na een ge lijkwaardige eerste helft (40-39) en kort na rust de dreiging van een nederlaag. Toen BOB een voorsprong van acht punten be zat. De dames van het Bulgaarse Mineur Pernik wonnen in Belgra do de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars tegen Rode Ster (Joe) met 91-76. Maccabi Tel Aviv heeft zich gisteravond geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor lands kampioenen heren. In Tel Aviv versloeg Maccabi met 110-100 Real Madrid. Real was al zeker van een plaats in de finale die op 27 maart in West-Berlijn wordt gespeeld. (Van onze correspondent) WASHINGTON Wim Jansen keek nog een beetje onwennig in de Ameri kaanse televisiecamera's. Afgelopen weekeinde nog in „de Kuip" tegen Excelsi or, woensdag op het vlieg tuig naar Amerika, en gis~ teren in de catacomben van het grote Robert F. Kennedy-stadion in Was hington om aan de Ameri kaanse pers te worden voorgesteld. De Washing ton Diplomats hebben zich na Johan Cruijff van een tweede Nederlandse voet balster verzekerd. Jansen (33) bleek zich echter al snel op zijn gemak te voe len. Na eerst via een tolk te hebben geantwoord op de niet bepaald indringende vragen, schakelde hij over op een voorzichtig, maar uitstekend verstaanbaar Engels. De Ame rikaanse pers was voor de in troductie van Jansen met op zet naar het stadion geroepen. Lorenzo, een 24-jarige Belgi sche Spanjaard, en Cruijff wa ren in sjieke hotels gepresen teerd, maar zo zei Diplomats' president Steve Dazansky: „Jansen is een ander type spe- VERDEDIGENDE ROL IN NEDERLANDSMIDDENVELD Ier, hij is een bescheiden wer ker, maar daarom niet minder getalenteerd". Marinho weg bij New York Cosmos NEW YORK De Braziliaan Marinho, die onder contract stond bij Cosmos uit New York, is getransfereerd naar Fort Lauderdale. Bij Cosmos was men niet te vreden over de verrichtingen van de Braziliaan, die er een nogal levenslustige levens wandel op na bielcL Jansen krijgt bij de Diplomats de verdedigende rol in een viermansmiddenlinie, naast Cruijff, de van Beerschot af komstige Lorenzo en Sonny Askew, een jonge Amerikaan die tot de grootste talenten in zijn land wordt gerekend. „Ik denk dat ik Nederlands zal moeten leren", zei Askew gis teren, want Lorenzo, die met zijn Spaanse ouders op tienja rige leeftijd naar België trok, spreekt vloeiend Vlaams. Jansen en Cruijff vertrekken morgen naar Florida, waar de Diplomats een trainingskamp hebben ingericht. Op 13 april volgt in Washington de eerste wedstrijd van het nieuwe sei zoen, tegen Philadelphia. Het tweetal zal in ieder geval niet beschikbaar zijn voor het Ne derlands elftal, dat deze zomer in Italië speelt om het Euro pees kampioenschap. Over de uitnodiging aan beiden om met een Nederlands elftal deel te nemen aan het „Toernooi van de wereldkampioenen", dat komende winter in Uragu- ay wordt gehouden, hebben ze nog geen beslissing genomen. De Engelse coach van de Di plomats, Gordon Bradley, zei gisteren opgetogen, „in ieder geval op papier over wellicht het beste middenveld in de wereld te beschikken". Jansen, die 15 jaar onafgebro ken voor Feyenoord heeft ge speeld, zei wel met enige wee moed, maar niet met spijt, uit Rotterdam te ziin vertrokken. Net als Cruijff heeft hij voor lopig voor een jaar bij de Di plomats getekend met een op tie op nog twee jaar. DICK TOET ZEIST Ruud Krol zal zon dag niet meespelen in de be langrijke wedstrijd tegen Feyenoord. De aanvoerder van Ajax werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst en moet daarbij een boete van vierhonderd gulden betalen. Krol liep af gelopen zondag in de wed strijd tegen FC Utrecht zijn derde gele kaart op. De tuchtcommissie sprak ver der de volgende straffen uit: D. de Boer (Volendam), vier wedstrijden onvoorwaarde lijk en een boete van 150 gul den; R. van Dijk (SW) drie wedstrijden onvoorwaarde lijk en een boete van 150 gul den; K. Drost (PEC) twee wedstrijden onvoorwaarde lijk en een boete van 200 gul den; A. Brouwer (Veendam) vier wedstrijden onvoor waardelijk en een boete van 125 gulden. VENLO —FC VW-voorzitter dr. Jan Hovers heeft in de gis teren verschenen FC VVV- krant de aandacht gevestigd op de vrijwel hopeloze finan ciële positie van de Venlose club. Volgens Hovers is door de geringe publieke belangs telling dit seizoen tot nu toe al een tekort ontstaan van ruim drie ton op de recettes. Daarnaast zit VVV nog met grote schulden uit de eredivi sieperiode, als gevolg van het feit dat VVV geleend geld heeft belegd in de transfer sommen van spelers: De trans- ferwaarde is echter vrijwel ni hil door het uitblijven van prestaties op niveau. Van der Smissen in halve finale HEESWUK-DINTHER Christ van der Smissen heeft op de tweede dag van de Euro pese titelstrijd individuele pentathlon de hem door ab sentie van titelverdediger Ceulemans toebedeelde toppo sitie op de plaatsingslijst vol ledig waargemaakt De 25-ja- rige Willebrorder versloeg in Heeswijk-Diniher de Frans man Egidio Vierat met maxi male cijfers (10—0) en verze kerde zich door dit resultaat van een plaats bij de laatste vier. Met hem gaat uit groep A Tho mas Wildfoerster over naar de halve finales. De Westduitser hield Piet Vet gemakkelijk on der de duim. In groep B accen tueerde Ludo Dielis zijn favo- rietenrol door Johan Scherz met 8—2 op te rollen. De Belg is daardoor de derde speler in de halve eindstrijd. Het kwar tet wordt aangevuld met Die ter Muller of Scherz. Müller won gisteren met 6—4 van de Belg de Sutter. Sparta leent Schot ROTTERDAM Na Geert Meyer (Bristol City) heeft Sparta zich verzekerd van de diensten van de 25-jarige Schot Jimmy Calderwood. Sparta heeft de verdedigende middenvelder tot het einde van dit seizoen geleend van Birmingham City. Pierre Vermeulen maakt het seizoen 1979/80 af bij Roda JC. Per 15 mei gaat hij over naar Feyenoord. SC Heracles leent tot het einde van het seizoen Ron van Oosterom van FC Utrecht/FC Twente. DEN HAAG In de lotto en de toto nr. 9 vielen in totaal 40.421 prijzen. In de lotto waren twee winnaars. Uitslag lotto 9 Prijzenbedrag: 1.696.176,40 le prijs: 2 winnaars, d 298.535,20 ontvangen. ~e prijs: 31 winnaars, 5.454,60 ontvangen. "3e prijs: 358 winnaars, die elk 708,40 ontvangen. 4e prijs: 8.370 winnaars, die elk 40,40 ontvangen. 5e prijs: 21.879 winnaars, die elk 15,40 ontvangen. Uitslag toto-normaal en systeem Prijienbedrag: ƒ294 928,52 le prijs: geen winnaar, van het be drag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van toto nr. 10 van zondag as. het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs. j wjn ontvangt je prijs: *1 winnaars, die eik bruto ƒ3.354,20 ontvangen. Jackpot voor toto 10 van zondag 9 maart a.s. 46.025,30. Uitslag tot-gelijk nr. 9 de jackpot van toto-gelijk nr. 10. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 3e t/m de 5e prijs van deze week. 3e prijs: 11 winnaars, die elk ƒ801,90 ontvangen. 4e prijs: 319 winnaars, die elk 34,20 ontvangen. 5e prijs: 559 winnaars, die elk ƒ17 ontvangen. Jackjjot voor toto-ge lijknr. 10

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17