Minder aanrijdingen met extra remlichten op ooghoogte Saab's turbomotoren voor super èn normaal Produktie Amerikaanse auto-industrie gaat dalen Duitsers reden minder en zuiniger „Zeer open" asfalt veiliger en stiller Fietsersbond boos op Tweewieler-RAI FACELIFT VOOR CARINA FUEGO: SPORTIEVE GEZINSAUTO VAN RENAULT Afgedankte banden kunnen kantoren en fabrieken verwarmen In Oostenrijk en West-Duitsland zal het aantal aanrijdingen en in het bijzonder kettingbotsin- gen - in de toekomst afnemen. Ongevallenexperts zijn deze me ning toegedaan, na de resultaten van de zogenoemde „hoogge plaatste remlichten" te hebben plaatste rei bestudeerd. In Oostenrijk werden deze extra remlichten reeds eerder wettelijk toegestaan. In West-Duitsland is dit sinds 1 februari het geval. Jarenlang werden er door Hella. een op lichttechnisch gebied gespe cialiseerde toeleverancier voor de auto-industrie, proeven genomen met deze hooggeplaatste remlich ten. De resultaten toonden aan, dat de remtijden bij het rijden in file of op drukke wegen aanzienlijk kon-' den worden bekort. De laatste au tomobilist van een reeks achter el kaar rijdende wagens remt aan zienlijk eerder af, als hij de rem lichten van een verder voor hem ii^ de file rijdende wagen al door de ruiten van de direct voor hem rij dende wagens kan waarnemen. Deze ervaringen werden vervol gens in Amerika aan de praktijk getoetst. Enkele duizenden taxi's werden van extra remlichten voor zien en het aantal aanrijdingen werd gedurende lange tijd vergele ken met een overeenkomstige groep taxi's, die deze hooggeplaat ste remlichten niet voerde. Het resultaat was verbluffend: de wagens met hooggeplaatste extra remlichten waren 54 procent min- De tekst van art. 77 van het Neder landse Wegenverkeersreglement spreekt van één resp. twee stop lichten en laat het gebruik van ex tra stoplichten dus nog niet toe. Een tekstwijziging zal dus nodig zijn. Deze wetsaanpassing heefl Oostenrijk en West-Duitsland re plaatsgevonden. Door een bijzonder systeem zijn remlichten afgeschermd tegen li tweerkaatsing. Remlichten op hoogte zouden bijvoorbeeld 2 licht kunnen weerspiegelen. Autogrammen DIAGONAALBANDEN Diagonaalbanden zijn in West-Europa vrijwel verdwenen. Volgend jaar wor den op elke nieuwe auto die in Europa wordt gebouwd, radiaalbanden gemon teerd. In de Verenigde Staten wordt de radiaalband dit jaar pas voor het eerst de meest verkochte band: 56 pro cent. Aldus Goodyear. BENZINE-BETAAL- KAART Shell gaat in Zweden een groot aantal benzinesta tions installeren waaruit getankt kan worden nadat autobestuurders een speciale kaart of een pasje in een „kaartlezer" aan de pomp gestoken hebben. De benzinehalers toetsen daarbij een individuele code in. In een computer worden pas, code en de prijs van de benzine geregistreerd. Aan het eind van de dag worden de aankopen overgeseind naar het hoofdkantoor van Shell in Zweden. Maandelijks krijgt de klant een afrekening. In de computer die door Philips wordt gele verd worden ook de „zwart-tankers" opgeslagen, zodat misbruik wordt voorkomen. Zweden is het eerste land waar dit systeem van tanken met be- taalpasjes wordt toegepast. GENERAL MOTORS Ge neral Motors zal in Europa vijf nieuwe fabrieken bouwen voor de produktie van auto-onderdelen: drie in Spanje, een in Oostenrijk en een in Ierland waar ook een bestaande fabriek wordt uitgebreid. Al eerder had General Mo tors andere nieuwbouwplannen, o.a. in Zaragozza en bij Wenen, aangekon digd. Alles bij elkaar een investering van vijf miljard gulden. SAAB De Saab 99 CM2 en de 99 CM4 zijn met dik duizend gulden verlaagd. Beide modellen krijgen nu een econometer die aangeeft wanneer het minst benzine wordt verbruikt. Saab-prijzen zijn nu voor de twee ge noemde modellen 25.990 en 26.790. LADA De Lada is ook niet ontkomen aan de prijsstijgingen, maar de meest verkochte uitvoering, de 1200, blijft toch nog net onder de 10.000 en wordt bovendien standaard met radiaalbanden geleverd van nu af aan. De prijs van de Joegoslavische Zastava (ook bij Lada-importeur Gre- mi) blijft onveranderd voor de 1100 standaard 9495) en wordt zelfs ver laagd tot onder de 10.000 bij de 1100 super. PIRELLI Pirelli heeft een radiaalband ontwikkeld die volgens de fabrikant, energie bespaart. Deze P8, zoals de band heet, heeft twintig pro cent lagere rolweerstand dan de huidi ge beste staalgordel-radiaalbanden. In het tweede kwartaal van dit jaar zal de Amerikaanse auto-industrie achttien procent minder auto's afle veren dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. Dit staat in het vak blad „Ward's Automotive Reports". De Amerikaanse autofabrieken be schikken over flinke voorraden onver kochte auto's en zijn onzeker over de toekomstige afzet. Zij willen het twee de kwartaal 2,04 miljoen auto's gaan vervaardigen tegen 2,48 miljoen in de zelfde periode van 1979. De enige fa briek die geen reden heeft pessimis tisch te zijn is Volkswagen of America, die vooral veel „Rabits" (in Europa Golf geheten) maakt en vlot verkoopt. Achteruit zullen de „grote drie" gaan: General Motors, Ford en Chrysler. De Westduitse automobilisten heb ben in het afgelopen jaar minder en zuiniger gereden dan in 1978. Het gemiddelde benzineverbruik nam af van 11,3 tot 11,1 liter per honderd kilometer, terwijl de per auto afge legde afstand verminderde van 12.800 tot 12.450 kilometer per jaar. Dit blijkt uit gegevens die door Esso zijn verzameld. De vermindering van het aantal gereden kilometers is het gevolg van de strenge winter van 1978-1979. Onder normale weersom standigheden zou vermoedelijk 12.700 kilometer per auto zijn gereden. Op grond van de opmars van de zuinige auto's verwacht Esso dat het gemiddel de benzineverbruik dit jaar verder zal afnemen tot 10,8 10,9 liter per hon derd kilometer. Uit de gegevens blijkt voorts dat de Duitsers in 1955 nog ge middeld 16.100 kilometer per jaar re den. De ingenieurs van Saab Scania hebben een nieuw systeem ontwikkeld waardoor motoren zowel op normale als op superbenzine kunnen lopen zonder enige aanpassing. Tests hebben als resultaat opgeleverd dat dit nieuwe sy steem (dat APC is gedoopt: Automatische Prestatie Controle) een verlaging van het ver bruik tot acht procent oplevert waarbij tege lijkertijd de acceleratie is verbeterd met twin tig procent. Binnen een jaar verwacht men serie-produktie van de nieuwe turbo-motoren waarbij het APC- systeem wordt toegepast. Er zijn systemen die hetzelfde beogen als de APC waarbij dan de ont steking wordt vertraagd, hetgeen nogal wat risico met zich meebrengt voor de motor en waarbij bo vendien niet alle energie uit de brandstof wordt gehaald. Saab zal het nieuwe systeem dit jaar gaan inbou wen in een groot aantal auto's voor het verkrij gen van meer gegevens alvorens tot serie-pro duktie wordt overgegaan. TNO komt binnenkort met een rapport over het van „zeer open" asfalt-beton op de Nederlandse weg_. soort wegbedekking zou veiliger zijn en „stiller" dan nu toe gebruikte soort asfalt. Dit staat in het blad VM het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. In Zweden is gebleken dat bij gebruik van het „zeer open falt-beton, een term die slaat op de structuur van het het verkeerslawaai op de autowegen met ongeveer 5 dB teruggebracht. Het open asfalt vermindert namelijk het lawaai, dat bij gangbare snelheden in de meeste geva motorlawaai overstemt. In Nederland wordt bij de a nieuwe wegen voornamelijk gebruik gemaakt van het asfalt-beton. Bij proeven is tevens gebleken dat het zeer fait bij regen veel stroever en daardoor veiliger is. De Echte Nederlandse Fietsersbond toren van de Tweewieler-RAI. Reden gingen voor de tentoonstelling niet staat penbaar vervoer te bereiken is. Ook is niets vermeld over stallingsmogelijkheden voor fie aldus de ENFB in een open brief. „Op deze wijze is weer overduidelijk wat uw belang is: dat auto's rijden, slijten, gaan en er weer nieuwe gekocht worden", aldus de bond. woordvoerder van de RAI heeft de brief „een zeer onsympathieke manier van benaderen" genoemd. gingen staat nooit vermeld hoe de RAI te bereiken is. „Dat we|v iedereen al en ten overvloede staat in kranten hoe men bij RAI kan komen. De RAI heeft bovendien wel degelijk voor een fietsenstalling, die was ondergebracht in een grote ie voor het gebouw", aldus de woordvoerder. De middenklasser van Toyota, de Cari na, heeft ingrijpende wijzigingen on dergaan, die voornamelijk tot doel heb ben het brandstofverbruik te verlaten, het comfort te verhogen en de veilig heid te vergroten. Een laag aflopende motorkap met spoiler, andere plaatsing van de lichten en ver groting van de carrosserie met twaalf cen timeter waardoor een langere kreukelzö- ne kon worden geconstrueerd, maken deel uit van de veranderingen. Het dash board is wat rustiger geworden en het ge luidsniveau is gedrukt door tal van extra voorzieningen. De prijzen zijn aangepast, waarmee de eenvoudigste Carina, de tweedeurs standaard op 14.865 komt en de wat luxere op 15.780. Voor de auto matische transmissie wordt ongeveer f 1300 meer gevraagd. Alle Carina's heb ben een 1588 cc motor. Toyota Carina 1600 tweedeurs De Luxe. VIJFDEURS DATSUN CHERRY Twee nieuwe modellen heeft Dat- sun op de Nederlandse markt ge bracht. De Cherry heeft er nu een vijfdeursiversie bij. Er was wel een vijfdeurs-stationwagon, maar de „normale" Cherry was er alleen in driedeurs sedan en coupé. De nieuwe Cherry gaat f 13.490 kos ten, wat een meerprijs betekent van 600 t.o.v. de driedeurs. Verder heeft Datsun de 280 ZX plus 2 versie uitgebreid met een z.g. T-bar model, dat is voorzien van twee uit- neembare glazen dakhelften welke kunnen worden afgenomen en (in hoezen) in de bagageruimte kunnen worden geborgen. Prijs: 2000 meer dan het model met vast dak dat 45.900 kost. Voor een automatische transmissie wordt nog eens 600 meer gevraagd. NIEUWE GESTROOMLIJNDE ALFA'S In ons land zijn nu de twee nieuwe Alfa Romeo's te krijgen, de 1350 die 16.890 kost en de 1500 waarvoor een prijs is vastgesteld van 17.290. Het zijn twee Berlina-uitvoeringen met een mooie gestroomlijnde vorm die o.a. tot de standaard-uitrusting zonwerend glas, digitaal klok, mistachterlicht, inter- valschakelaar en een vijfversnellingsbak hebben. Het stuurwiel is verstelbaar. De nieuwe Alfasud is verkrijgbaar met een 1350 cc motor en met een 1490 cc motor. Op alle modellen zijn dubbele carbura teurs toegepast, vier schijfremmen, voor wielaandrijving. De stoelen zijn verbe terd (o.a. is het zitkussen vijf centimeter langer geworden). Alfa heeft iets gevonden op het probleem dat het mee nemen van hengels, ski's en andere lan ge voorwerpen met zich mee brengt: In de ruimte van de armsteun van de achter bank, als deze naar beneden Is geklapt, komt een ope ning tevoor schijn die rechtstreeks naar de koffer ruimte gaat. Overleg over betere informatie benzineverbruik Tussen de leden van de RAI en de minister van verkeer waterstaat is overleg op gang gekomen om te komen tot tere informatie van het publiek over het benzineverbrt van de diverse automerken en -modellen. Dit meldt de Consumentenbond die al een jaar aandringt op invoeren van een wettelijke regeling daarvoor, zoals in somr landen al bestaat.'Na een aanvankelijk afwijzende houding s de RAI nu positiever tegenover het streven naar betere v lichting. De leden van de RAI hebben met elkaar afgespro hun gegevens te verzamelen en zij zijn ingegaan op een uitn ging van de minister van verkeer en waterstaat voor sprek. Mocht dit niet tot resultaten leiden, dan hoopt de mentenbond dat de overheid een wettelijke regeling zal treffen. Pechsignaal gehandicapten eindelijk in aantocht HAARLEM Vóór de zo mervakantie zal het officië le pech-onderweg-signaal voor gehandicapte automo bilisten verkrijgbaar zijn. Dit meldt de Algemene Ne derlandse Invalide Bond (ANIB) in het maandblad Interval. „Het werd een keertje tijd", zo meent de bond, die erop wijst dat in 1974 iedereen het er al over eens was dat er een derge lijk signaal moest komen. Het officiële pechsignaal wordt in de handel gebracht door de ANWB en zal tegen de twintig gulden gaan kosten. Het is achthoekig, geel en draagt de letters SOS. Haaks op het bord zit een harde pvc- flap, die tussen het zijraampje geklemd kan worden. Zodoen de kan het niet wegwaaien, ook niet door de zware wind stoten die door vrachtwagens worden veroorzaakt. Niet dat de gehandicapten ge- heel verstoken waren van een pechsignaal: het wachten beu, bracht de ANIB vorig jaar zelf een dergelijk schildje. Dit was nodig om de ergste nood onder gehandicapten te lenigen, want het kwam voor dat deze mensen soms uren moesten Volgens een deskundige van Goodyear zouden de autobanden, die jaarlijks over de hele wereld worden, een waardevolle energiebron kunnen zijn voor verwarmen en verlichten van fabrieken wen. Bij veel bedrijven waar kolen worden gestookt kan tien r*"--*. van de brandstof worden vervangen door klein gesneden ba) «ssi den. „Banden hebben een grotere energiewaarde dan kolen", "El dus Goodyeaur. „Ze zijn in ruime mate voorhanden, hebben laag zwavelgehalte, een hoge calorische waarde en ze worden gebruikt in door mankracht gestookte ketels zonder luchtvervuiling optreedt. Ze kunnen een praktische en sche aanvulling zijn voor veel kolengebruikers". Of dat «•-», dende rubber niet een verschrikkelijke stank voor de van zo'n kantoor of gfabriek veroorzaakt, zegt Goodyear er bij. Renault komt binnen kort op de markt met een geheel nieuw model, de Fuego, een tweedeurs gezinswagen die sportief gelijnd is en voorzien van een scharnierende achterruit. De rugleu ning van de achterbank is in twee delen te schei den. De Fuego komt in ons land in drie versies: een GTL met een 1400 cc mo tor, een GTS en GTS Au tomatic met een 1650 cc en tenslotte een luxueuze TX en GTX met een 2000 cc motor. Alle uitvoeringen hebben dagteller, van bin nenuit verstelbare buiten spiegel, toerenteller, halo geenlampen en verstelbare stuurkolom. Behalve de GTL en de GTS Automa tic zijn de wagens uitge- De „gezins-coupé" van Renault. rust met een vijfversnel lingsbak. De GTX heeft nog stuurbekrachtiging, koplampwissers, digitale klok, ruitewisser en - sproeier op de achterruit. De top van de Fuego met de 1400 cc motor ligt op 158 km per uur. Als ben zineverbruik wordt voor de GTL opgegeven 1 op 16,4 bij 90 km per uur en 1 op 10,3 bij stadsverkeer. Er zijn bij het ontwerpen van deze auto enkele snufjes op te merken zoals een ruitwisser met een hul- parm zodat ook de meestal dode hoek links beneden (die de conventionele rui tewisser niet „pakt") wordt schoongemaakt. Modern kan men ook de elektrisch bediende zijrui ten op alle modellen noe men. De prijs van deze „gezins-coupéis nog niet bekend. Zo gaat het officiële naai eruit zien: de letters SOS op een achtergrond. wachten voordat er kwam opdagen. „Wij sterk de indruk dat alles op lange baan geschoven werd dat men zich te weinig seerde wat het voor een handicapte betekent als zij met pech komt te Gehandicapten kunnen even makkelijk naar praatpaal toe. We hoopten ons eigen hulpsignaal knuppel in het van de langzaam malende reaucratische molens gooien. Dat is, dachten aardig gelukt, want het le pech-signaal komt er nu lukkig. Daar zijn we en we hopen, dat het ken algemene bekendheid gehandicapte, en vooral niet-gehandicapte automob ten zal krijgen. Alleen kunnen we elkaar een helpen", aldus de ANIB. f De T-bar van Datsun, met ultneembare glazen dakhelften.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16