FNV ziet nog niets in verder loonoverleg Nieuwe sporttest voor middelbaar onderwijs Al 500 toestellen type F verkoch t „Drie nagels" aan doodskist De Gaulle Kamervoorzitter erg boos over wegblijven Albeda om 3oltini topt er nee GOUD ZILVER Imn^Keirqjen&^egeer BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 PAGINA 15 dig- !RECHT Toni Boltini pt aan het eind van het in mende seizoen definitief 4 circuswerk. Nederlands (otste circus aller tijden dan na een bestaan van na veertig jaar ophouden bestaan. Vanaf 3 april it hij, op wat hij noemt n „eenvoudige afscheid- urnee door Nederland", tini, die vorige maand ze- werd, stopt ermee vanwe- zijn gezondheidstoestand I heeft al drie hartaanval- gehad en „omdat voor j circus met een formaat als van Boltini in Nederland plaats meer is". Boltini |kt dat er nooit meer een !us zo groot als het zijne zal Ugkomen. i pad van Circus Boltini g vooral de laatste tijd al- jehalve over rozen. Drie ^^Ijjeleden ontsnapte het cir-- Mm ternauwernood aan een jr de belasting gewenste o- ibare verkoop. Boltini's be- ingschulden waren toen hoog opgelopen. Vorig jaar l het circus failliet, „maar i hard werken en doorzet- [svermogen zijn we weer iieuw begonnen", erigens zal Nederland in de komst niet van de naam ■hi verstoken blijven. To- fdochters Josette (32) en joinette (28) willen over je jaar de traditie van hun Ier voortzetten met een ei- maar veel kleiner reizend lus. Op het ogenblik wer- zij echter nog hard aan j ombouwen van het door I gekochte ontspannings- k Oud-Valkeveen bij Naar- tot een „Boltini's pret- k". Het is de bedoeling dat volgend jaar „Boltini's Cir- World" gaat heten. Tegen tijd zijn er voorzieningen let park' langs het IJssel- ir voor de opleiding van (isartiesten en de deelname r het publiek zelf aan cir- Irogramma's. vD: D'66 moet gerings- elname irven aangaan SWIJK VVD-voorzit- Korthals Altes verwijt I dat deze partij ten on- ite neen blijft zeggen te- regeringsdeelname, als 'vdA niet in die regering ien gisteren in Rijswijk ge ilen discussieavond zei hij mening te zijn dat het n" blijven zeggen tegen aanvaarden van regerings- Intwoordelijkheid zonder iocialisten „misschien wel jg is tegenover de achter maar tot niets leidt". Met pame aan het beleid in de jige moeilijke omstandig- tn zou D'66 ons land en (kiezers een dienst hebben ezen, aldus Korthas Altes. verleg tussen ailips en FNV eer open ÏÖHOVEN De indus- onden FNV en CNV bereid het overleg met lips over de reorganisa- lannen, waardoor 1500 iidsplaatsen verloren tgen te gaan, ook op la- niveau voort te zetten, is het resultaat van een 'ren gehouden uren du- I gesprek. Aanvankelijk (en de bonden alleen op raai niveau praten, terwijl ips alleen op regionaal ni- i wilde onderhandelen. De (striebonden hebben hun 8.dpunten gewijzigd nadat ips nogmaals benadrukte de reorganisatieplannen •vloedbaar zijn. ïni UITGESPLITST NAAR LEEFTIJD EN GESLACHT DEN HAAG Een nieuwe test kan leraren lichamelijke opvoe ding binnenkort een beter inzicht verschaffen in de lichamelijke prestaties van 10 tot 12-jarige leerlingen. Deze zogeheten „mo- por fitness test", die door het Cen traal Instituut voor de Toetsont wikkeling (CITO) is ontwikkeld, moet een bijdrage leveren aan het tot stand komen van program ma's die beter dan de huidige zijn afgestemd op de behoeften van de leerlingen. Dit heeft prof. dr. K. Rijsdorp van het CITO gisteren gezegd bij de presentatie van de test in Den Haag. Spierkracht, be wegingssnelheid, lenigheid, en uithou dingsvermogen zijn enkele van de licha melijke eigenschappen die ten grondslag liggen aan de fitheid waarop de test zich richt. De nieuwe test is uitgesplitst naar leeftijd en geslacht. Het CITO is tot die normen gékomen na een steekproef bij in totaal 6495 leerlingen, verspreid over alle vor men van onderwijs, in de regio's Eindho ven en Groningen. Daaruit bleek onder meer dat leerlingen van havo en vwo ho ger scoorden dan leerlingen van het lager beroepsonderwijs. Volgens een van de on derzoekers is dat te wijten aan milieufac toren. Uit de steekproef bleek eveneens dat bij jongens tussen hun twaalfde en achttiende jaar een voortdurende groei valt waar te nemen in kracht, lenigheid en snelheid. Terwijl meisjes van dezelfde leeftijdsgroep veel eerder aan hun top zijn. DEBAT ILLEGALEN WEER UITGESTELD DEN HAAG Tweede Kamervoorzitter Dolman heeft zich gistermiddag bijzonder kwaad gemaakt op minister Albeda (Socia le Zaken). De reden van Dolmans boosheid was dat de bewindsman niet kwam opdagen bij het aan de orde zijnde debat over de problemen rond de illegale buitenlandse werknemers. Het betreffende debat, dat in de afgelopen weken al meerdere malen was uitge steld, zal nu volgende week dinsdag worden ge houden. Van regeringszijde hadden bij het debat drie bewindslieden aanwezig moeten zijn: minister De Ruiter en staatssecretaris Haars (beiden Justitie) en mi nister Albeda. Toen omstreeks half vijf het debat aan de orde kwam, zat namens de regering alleen minister De Ruiter (Jus titie) achter de regeringstafel. Deze deelde mee, dat staatsse cretaris Haars (Justitie) in aan tocht was, maar dat minister Albeda niet kon komen. Dol man reageerde daarop onge woon fel. „Ik acht dit een bui tengewoon teleurstellende en verrassende mededeling", al dus Dolman. Hij voegde eraan toe dat hij, wetende dat Albeda 's avonds in de Eerste Kamer zou moe ten zijn om de Loonwet te ver dedigen, met opzet vaart had gezet in het dagprogramma van de Tweede Kamer, zodat Albeda daar toch nog een paar uur het debat over de illegale buitenlandse werknemers zou kunnen bijwonen. Onmiddel lijk schorste de voorzitter de vergadering en vroeg minister De Ruiter uit te zoeken, waar Albeda zich op dat moment bevond. Enkele minuten later hoefde dat al niet meer, want Dolman kreeg een telefoontje van Albeda. Op de terugweg uit -Uden, waar hij een verga dering van een aantal onder nemers had bijgewoond, legde de minister vanuit zijn dien stauto Dolman uit, dat er spra ke moest zijn van een commu nicatiestoornis. Albeda was er van uitgegaan dat de Kamer tijdig van zijn afwezigheid in kennis was gesteld. Bovendien had hij met De Ruiter afge sproken dat deze hem tijdens het bewuste debat zou vervan gen. In het nieuw in te richten luchtvaartmuseum op het kamp Zeist, bij Soesterberg Is gisteren „een filmster" gearri veerd. Het is een toestel van het type Harvard AT 16, dat na een aantal kleine uiterlijke veranderingen de afgelopen jaren in twee belangrijke speelfilms dienst heeft gedaan: „A bridge too far" en „Soldaat van Oranje". NIEUWE MIJLPAAL VOOR FOKKER AMSTERDAM Fokker heeft nieuwe bestellingen geboekt voor acht F27 Friendship vliegtuigen. Hier mee heeft het verkooptotaal van de F27 de 500 bereikt Telt men de in de jaren vijftig en zestig door de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Fairchild in licentie ge bouwde toestellen daarbij op, dan is het totaal volgens Fokker gestegen tot 705. De eerste F27's werden al in 1958 afgeleverd. Het concept van het vliegtuig is in de afgelopen twee decennia voortdu rend door Fokker verfijnd en gemoderniseerd. Bovendien heeft Fokker geregeld nieuwe toepassingsmogelijkheden voor de F27 gecreëerd. Mede dankzij dit beleid is de be langstelling voor de F27 Friendschip door de jaren heen blijven bestaan. Op dit moment is er opnieuw sprake van een toenemende vraag naar dit economische en veelzijdige schroefturbinevliegtuig, reden waarom Fokker heeft beslo ten het produktietempo op te voeren. De onderneming is ervan overtuigd dat de F27 nog vele jaren in produktie zal blijven. Een nieuwe klant voor de F27 is de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Mississippi Valley Arilines uit La Cros- se in Wisconsin, die drie F27's MK500 heeft besteld, af te leveren in september 1980 en in de eerste helft van 1981. Deze maatschappij heeft bovendien een optie genomen op nog een Friendship. Na Swift Air Lines uit Californie is Mississippi Valley de tweede Amerikaanse luchtvaartmaat schappij die de Fokker F27 gaat gebruiken. Een door de Angolese regering bestelde F27 is afgeleverd aan Taag-Angola Airlines, die al over een vloot van zeker vijf Fokker F27's beschikt. De maatschappij bestudeert thans de mogelijkheden haar F27-vloot te vernieuwen en uit te breiden. WERKGEVERS VRAGEN GERECHTELIJK VERBOD TEGEN ACTIES (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De vakcentrales FNV en CNV hebben het kabinet la ten weten, dat zij op dit moment geen heil zien in een nieuw gesprek met overheid en werkgevers om alsnog te komen tot een centraal loonakkoord. De centrales vinden, dat het kabinet nog altijd onvoldoende informatie heeft verstrekt om zo'n gesprek zinvol te maken. Zij hebben dan ook om na dere inlichtingen verzocht en zullen aan de hand daarvan beslissen of er wat haar betreft nog een nader ge sprek kan komen. De Raad van Mid delbaar en Hoger Personeel (MHP) denkt daarover anders. Zij wil weer op centraal niveau met de regering en de werkgevers gaan praten. Wel heeft de MHP haar grote twijfels over de kans op een centraal akkoord. Het Verbond van Nederlandse Onderne mers (VNO) verwacht dat werkge vers en werknemers in de toekomst dichter tot elkaar zullen komen, om dat beiden op bepaalde punten dezelf de belangen nastreven. Tijdens het grimmig verlopen driepartijen- overleg van 28 februari had de FNV - overi gens met anderen - de uiteenzetting van het kabinet over de voorgenomen nadere ombui gingsoperatie te vaag genoemd, reden waarom werd aangedrongen op nadere informatie. Woensdagavond zijn weliswaar nieuwe cijfers op tafel gekomen, vergezeld van de vraag of men nog aanleiding ziet voor een nieuw ge sprek, maar ook die nadere inlichtingen vindt de FNV onbevredigend. Daarom is ook nu om concretisering van de aangedragen nieuwe ra mingen gevraagd. Men wil weten hoe de koopkracht van de di verse salariscategoriën zal zijn, welke conse quenties de regeringsplannen voor de uitke ringstrekkers zullen hebben, waar de regering de drie miljard ombuiging vandaan zal halen, wat er met de prijscompensatie zal gebeuren. Intussen beraden FNV en CNV zich op de vraag, welke houding zij nu verder moeten gaan innemen, nu de nieuwe loonwet door aan vaarding door het parlement een feit is gewor den. In principe is de FNV van plan actie te blijven voeren, tenminste tot op grond van die loonwet een loonmaatregel zal zijn afgekon digd. Er is nog overleg gaande over de strategie van de voortgezette campagne. Ongetwijfeld speelt in het beraad ook mee, dat de metaal werkgeversorganisatie FME een kort geding heeft aangespannen tegen de Industriebond FNV, dat vanmiddag voor de Amsterdamse rechtbank zou dienen. De rechter is gevraagd de bond te verbieden nog verdere stakingen te ondernemen op straffe van een boete van een miljoen gulden per overtreding. De FME wijst erop, dat in de tot 1 april lopende metaal-cao een „vredesplicht" is opgenomen: er mogen tot die datum geen stakingen of andere acties wor den gehouden, die het functioneren van de on dernemingen belemmeren. Ook ondernemers in andere sectoren hebben met juridische stap pen gedreigd als de acties voortgaan. Hoewel de nieuwe loonwet ook volgens de vakcentrrales door toedoen van de kamer wel wat is verbeterd wijzen zij die wet en de daarop straks berustende loonmaatregel nog nadrukkelijk af. Daarom zijn zij niet van plan medewer king te verlenen aan de uitvoering van die maatregel of advisering hierover. Het CNV is vooral teleurgesteld in het CDA. Het wil daarover een „indrin gend" gesprek hebben met het CDA, omdat het CNV steeds meer de indruk krijgt dat de opvattingen elkaar niet meer raken, aldus het commentaar van deze vakcentrale. Veder-Smit vraagt advies bestrijding geslachtsziekten LEIDEN Staatssecretaris Veder-Smit van volksge zondheid heeft de Gezond heidsraad om een advies ge vraagd over de georganiseer de bestrijding van geslachts ziekten. Het aantal mensen met geslachtsziekten ligt de laatste jaren hoog en ver toont neiging tot stijging. Het bestrijden van geslachts ziekten wordt moeilijker door dat het micro-organisme dat gonorroe veroorzaakt steeds meer immuun wordt voor an tibiotica. Behalve advies wil de staatssecretaris een beschou wing over de algehele toestand op het terrein van de preven tie en bestrijding van seksueel overdraagbare aandoeningen in ons land. Hoge prijzen voor Particulieren kunnen nu bij ons gouden en zilveren voorwerpen, zoals sieraden, bestek, munten enz. inleveren. TEGEN KONTANTE BETALING! Te Voorschoten: Te Zeist: maandag en woensdag dinsdag en donderdag 10 - 1L30 uur en 14 -15.30 uur 10 - 1L30 uur en 14 -15.30 uur zaterdag 10-12 uur Nederlands oudste edelmetaal verwerkende industrie met eigen smelterij. W Wij hebben TPKsenfe «J °ard,g I enboüendi„iharl'3gen L Ut^Os"eZrarden Generaal de Gaulle bij zijn triomfantelijke intocht in Montreal. BOEK OVER OUD-PRESIDENT ONTKETENT POLITIEKE ORKAAN (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Een boek over de drie laatste grote ergernis sen van generaal De Gaulle („Les trois derniers cha grins de general De Gaulle") heeft enkele dagen na zijn verschijnen in Frankrijk een ware politieke or kaan doen ontstaan. Het boek is het werk van twee vooraanstaande journalisten, het echtpaar Anne en Pierre Rouannet en zij hebben vier jaar aan het samen stellen van het werk besteed. De drie grote „Chagrins", het best weer te geven met de „drie nagels aan de doodskist van De Gaulle" waren vol gens de Rouannets: ten eerste zijn uitroep „Leve het vrije Quebec!" vanaf het balkon van het stadhuis van Montreal, ten tweede de mei-gebeurtenissen van 1968 en tenslotte het door hem uitgeschreven referendum over de regionalisatie (vaak zelfmoordreferendum genoemd) dat in 1969 zijn heengaan inluidde. In het boek wordt het ageren in de schaduw, achter de coulissen en in het verborgene beschreven van een aantal politieke figuren die alles gedaan zouden hebben om het heengaan van De Gaulle te verhaasten en wel ten gunste van de toenmalige eerste minister, wijlen Georges Pompi dou, die inderdaad na De Gaulles vertrek tot president van de republiek gekozen werd. De drie genoemde gebeurte nissen zouden de breuk tussen De Gaulle en zijn eerste mi nister hebben doen ontstaan; het schandaal van de reis naar Canada van juli 1967, die een plotseling einde had na dat hij zijn roemruchte „Vive le Quebec libre!" uitgeroepen had, zou volgens de auteurs opzettelijk door De Gaulle uit gelokt zijn. In het vliegtuig dat hem naar Parijs terug bracht, zou hij verklaard hebben, dat hij deze uitdaging op zettelijk gelanceerd zou hebben: „Ik zou De Gaulle niet meer geweest zijn als ik het niet gedaan had". Deze politie ke bom van de 77-jarige president zou het begin zijn ge weest van een diep en steeds ernstiger wordend misver stand, of liever onbegrip tussen De Gaulle en een aantal vooraanstaande Franse politieke figuren en nagenoeg het hele land. Pompidou legde er destijds de nadruk op dat de leuze uitsluitend een initiatief van De Gaulle was. Daar mee distancieerde de eerste minister zich daarvan, terwijl Giscard d'Estaing (toen minister van financiën) de manier waarop De Gaulle de macht uitoefende, veroordeelde. Inspraak De mei-gebeurtenissen van '68 deden Pompidou verklaren dat de inspraak en deelgenootschapsverklaringen van de president voor hem niet meer dan een droom waren. Hij veroordeelde het initiatief van het referendum en dreef in de plaats daarvan nieuwe algemene verkiezingen door. Pompidou was niet ten onrechte van oordeel dat hij deze verkiezingen gewonnen had, evenzeer zoniet meer dan de generaal. Volgens de auteurs van het veel omstreden boek zou Pompidou op 30 mei 1968 besloten hebben „de hand te slaan aan zijn geestelijke vader". Op die dag was De Gaule mysterieus van het Parijse toneel verdwenen en het was tot ieders verbazing dat hij later op de dag in Baden-Baden opdook. Een van zijn ministers verklaarde op die dag: „Met De Gaulle is het uit. Hij heeft niets van deze crisis begre pen en het gaat er nu alleen nog maar om hoe Pompidou te helpen om de staatszaken in handen te krijgen. De derde nagel aan de doodskist van De Gaulle was vol gens Anne en Pierre Rouannet de door hem uitgeschreven volksraadpleging over de regionalisatie die de grote kloof tussen De Gaulle en Pompidou deed ontstaan. In deze zelf de periode zag De Gaulle er van af de franc te devalueren tegen het advies van de toenmalige jonge staatssecretaris Jacques Chirac in, maar met de steun van de economische expert Raymond Barre, de tegenwoordige eerste minister. In januari 1969 legde Pompidou tijdens een bezoek aan Rome zijn roemruchte verklaring af dat hij kandidaat voor De Gaulle's opvolging zou zijn als de generaal zich mocht terugtrekken. Pompidou stelde zich aldus als geruststellend alternatief voor en Giscard sprak zich uit voor het „naen" voor het referendum dat op 27 april 1969 inderdaad ertoe geleid heeft, dat De Gaulle zich terugtrok. Storm Het boek heeft nu in Frankrijk tien jaar na de dood van de generaal een-ware storm ontketend. Tien jaar vormen nog geen historie en velen, die destijds een rol in de weergege ven gebeurtenissen gespeeld hebben, zijn niet alleen nog in leven maar bekleden nog hoge functies. Jacques Chirac, burgemeester van Parijs, maar vooral leider van de neo- -gaullistische beweging, verklaarde dat het verschijnen van het boek op dit ogenblik geen toeval kan zijn en dat het gepubliceerd is met het oog op de presidentsverkiezin gen van april-mei 1981 waarvan de campagne min of meer op gang begint te komen. Een zeer typerende, maar dan ook gaullische analyse van het geval werd dinsdag in Parijs gegeven en zelfs de Fran sen moesten deze tweemaal lezen om het te begrijpen. Na- meliik:,, De aanhangers van Chirac van thans zijn minder gaullistisch dan de aanhangers van Giscard, omdat zij aan hangers van Pompidou van gisteren zijn, en omdat de aan hangers van Pompidou anti-Gaullistisch waren". De ken schets lijkt ingewikkeld maar in feite is hij helder en tref fend. Afgezien van verschillende vooraanstaande politici die hun mening over het boek gegeven hebben, heeft de weduwe van president Pompidou evenals zijn rechterhand op het Elyssee, Edouard Baladur, verklaard, dat De Gaulle wel degelijk wilde dat Pompidou tot president van de re publiek gekozen zou worden. Degenen die het boek verde digen hebben zich-nog niet laten horen, maar premier Bar re zou, naar gezegd wordt, het „uitstekend" vinden en hij zou de uitlating van admiraal Philippe de Gaulle, de zoon van de generaal, op bladzijde 196 onderstreept hebben waar het heet: „Mijn vader heeft me op zekere dag in Co- lombey gezegd: de enige echte minister van financiën die ik ooit gehad heb, is Giscard". Maar dinsdag was het duide lijk dat tot de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op 26 april 1981 de inhoud van het boek van het echtpaar Rouannet hartstochtelijk en agressief gebruikt zal worden om zich de politieke erfenis van De Gaulle toe te eigenen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15