PvdA en YYD willen kring Koninklijk Huis verkleinen TT -ers sluiten nu geen snkele harde actie meer uit Rotterdam krijgt zijn sexschepen QaidóaQowiarit bereidheid bij PTT wordt nader gepeild Smit- Kroes: luchtlijn PTT gaat door )e Graaf: IKRis toede zaak i-r: Lubbers: Kalm aan met kern energie Witte Pasen voorspeld fPlNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 PAGINA 13 IAAGSE BEVOLKING ERIN BETREKKEN' (Van onze parlementaire redactie) JN HAAG „In het debat ging t om de vraag of er wel of niet ge- ongen ontslagen zouden worden gestaan. De regering, bij monde !--5Jkn staatssecretaris Smit-Kroes, zei alles aan te zullen doen om ont- Xv - igen zo min mogelijk te laten P*£ orkomen. Maar die verhalen zeg- n ons niets meer. Het is is voor s duidelijk dat er rekening moet >rden gehouden met meer dan een iar ontslagen. We zullen ons dus ijven verzetten". Dat zei Cees rijnenburg, woordvoerder namens K a Dienstencommissies (soort onder- mingsraden) bij de Centrale Di-I di rectie van de PTT na afloop van het kamerdebat over de spreiding. Zwij nenburg voorspelde dan ook dat vanuit de Dienstencommissies ver dere acties tegen de spreiding zullen volgen. „Ik acht niets uitgesloten", aldus de ABVA/KABO bestuurder. Woordvoerders namens de Algemene Christelijke Federatie van Overheids personeel (CFO) en het Ambtenaren Centrum zeiden als enig positief punt uit het debat te hebben meegenomen dat een meerderheid van de Tweede Kamer er langzamerhand toe is ge bracht om gedwongen ontslagen onder de betrokken PTT-ers als een uitzonde ring te gaan beschouwen. Maandagmorgen komt het actiecomité, dat speciaal belast is met het opstellen van actieplannen tegen de spreidingso peratie, opnieuw bijeen om zich over verdere acties te beraden. Ook een in middels in het leven geroepen Alge meen Comité Anti Spreiding, waarin de dienstcommissies, de bonden en an dere maatschappelijke instellingen zit ting hebben, zal zich de komende week over de te bepalen beleidslijn uitspre ken. De heer Visser, voorzitter van de dienstcommissie van de Centrale Werkplaats aan de Binckhorstlaan in Den Haag: „De tijden van rustige de monstraties en protestvergaderingen zijn definitief voorbij". De dienstcommissies willen de actie in de toekomst op een breder vlak gaan voeren. „Wij willen het Haagse publiek meer bij de zaak betrekken. Zij hebben met dezelfde problematiek te maken", aldus de heer Visser. „Een instantie die wij bijvoorbeeld willen benaderen voor de verbreding van de acties is de tele foondienst in het gebied tussen Rotter dam en Amsterdam. Deze dienst moet in het kader van de herplaatsing van de werknemers van de Centrale Direc tie die weigeren naar Groningen te gaan voor een groot deel de klappen opvangen. Dus worden vrij grote groe pen mensen daar ingepast. Voor die mensen die daar al zitten worden daar door de promotiekansen drastisch be perkt". AMER VRAAGT STRAKS NIEUW BERAAD (Vervolg van de voorpagina) HAAG De vrijwilligheid bij de over- atsing van de PTT-ers gaat, aldus Smit-Kroes teren in de Tweede Kamer, niet op voor werk- ners bij de PTT-directie die daar na 1 septem- 1976 in dienst traden. Die werknemers heb- i bij hun indiensttreding immers een clausule ekend dat zij mee zullen verhuizen met hun lenstonderdeel. „We hebben als regering geen bordbreuk gepleegd. Een ontslagprocedure zal £een in uitzonderlijke gevallen voorkomen, lar dat zal pas duidelijk worden na het opstel- i van het uitvoeringsplan van de spreiding", tius de staatssecretaris. et dit plan in de hand zal binnen de Centrale Di- :tie worden bepaald welke functies naar het noor- n zullen vertrekken. Daarna zal binnen deze func- 5 de bereidheid van de werknemers worden ge- Éd om daadwerkelijk mee te verhuizen. Voor de inen die dan niet meewillen en voor 1 september [76 in dienst waren zal dan worden bezien in hoe verre herplaatsing bij de PTT of andere overheids diensten mogelijk is. Woordvoerders van CDA en PvdA drongen er dan ook op aan een nieuw Kamer debat te houden als deze zaken zijn uitgewerkt. Smit-Kroes wees mede op deze grond de uitslag van de onlangs uitgelekte onder werknemers van de Centrale Directie gehouden enquête af, waarbij was gebleken dat slechts 21 procent van hen bereid zou zijn mee te gaan naar het noorden. Ook wees zij een tijdplanning op dit moment over de voltooiing van de spreidingsoperatie van de hand. Ook dit zal af hangen van de afwerking van het uitvoeringsplan. Wel deelde Smit-Kroes de Kamer mee dat de sprei ding de staat 1,5 miljard zal gaan kosten. Daarvan is 500 miljoen voor het nieuwe gebouw van de Cen trale Directie in Groningen. Met haar antwoorden dekte de staatssecretaris de wensen van de meeste partijen in de Tweede Kamer. Met een motie van CDA en VVD dat het beleid erop gericht moet zijn dat geen gedwongen ontslagen plaatsvinden, her plaatsing van PTT werknemers die voor 1 september 1976 in dienst waren mogelijk is en dat dit alles niet betekent dat er nooit gedwongen ontslagen zullen vallen, had zij dan ook geen moeite. Deze motie zal waarschijnlijk ook door de PvdA worden gesteund. Smit-Kroes en staatssecretaris Koning (Binnenlandse Zaken) hadden geen goed woord over voor een alter natief spreidingsplan van D'66. Deze fractie stelde voor de hele PTT in de spreidingsoperatie te betrek ken. Het tempo van de spreiding van de Centrale Di rectie zou daarbij moeten worden aangepast aan de huidige overplaatsing zijnde 150 man per jaar in de komende tien jaar. In Leeuwarden zou een deel van de nieuwe dienst Rijkspostspaarbank moe ten komen met 400 arbeidsplaatsen. Het verschil tus sen de 3400 over te plaatsen PTT werknemers van de Centrale Directie en de 2400 uit het plan van D'66 zou door het particuliere bedrijfsleven, toeleverings bedrijven van de PTT, moeten worden opgevuld. „Een slap aftreksel van de spreidingsplannen", aldus beide bewindslieden, waarbij de beloften aan het noorden niet worden nagekomen. DEN HAAG Staats secretaris Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) is niet van plan het experiment dat de PTT wil beginnen om een eigen luchtlijn te openen tussen het vliegveld Eelde (bij Groningen) en Zestien hoven tegen te houden. Volgens de staatssecre taris zal het vervoer per vliegtuig van PTT- ers vanuit het noorden, die voor vergaderingen in Den Haag moeten zijn, een belangrijke tijdwinst voor hen op leveren. „Ik geef u het te doen eerst bijna drie uur in de trein te moeten zit ten, dan een hele dag intensief in Den Haag te vergaderen om dan weer eens drie uur in de trein te moeten zit ten", zo liet zij de Ka mer weten. „Ik ben dan ook niet bereid de be vorderen dat minder energieverspillende vervoers- en communi catiemogelijkheden zullen worden ge bruikt", aldus Smit- Kroes in antwoord op vragen van twee PvdA- Kamerleden. Zij noem de het experiment (dat drie maanden moet gaan duren) „een we zenlijk initiatief dat een morele steun bete kent voor de PTT-ers die al in Groningen zit ten". Kernachtige uitspraken (1) PREMIER Van Agt heeft deze week weer eens enkele kernachtige uitspraken op zijn naam gezet. Dat deed hij in Bonn, bij de CDA, waar hij bij de Westduitsers weliswaar groot applaus ontlokte, maar bij zijn eigen Nederlandse pu bliek de handen niet op elkaar kreeg. Zoals hij zelf in zijn speech overigens al kennelijk spijtig constateerde. De premier heeft natuurlijk het gelijk helemaal aan zijn kant als hij wijst op de problematiek voor de ontwikkelings landen, wanneer het rijke westen alsmaar doorgaat alle ener giegrondstoffen voor zich op te eisen zonder zelf eigen pro- duktie ter hand te nemen door middel van kerntechnologie. Twee belangrijke zaken hadden echter meer accent moeten krijgen. Ten eerste: in Nederland is een maatschappelijke discussie gaande, die niet op voorhand gefrustreerd mag worden door kernachtige uitspraken van de premier. Een premier, die bovendien nalaat te wijzen op de passage in zijn eigen verkiezingsprogramma die terughoudendheid met kernenergie voorschrijft. Ten tweede: met minstens even veel nadruk had hij moeten wijzen op de mogelijkheid van bespari ngsmaatregelen Kernachtige uitspraken (2) De premier schetste in zijn rede in Bonn tegelijk hoe som ber het er momenteel met de ontspanning in de wereld voor staat. Een zeer terecht betoog. Helaas koppelde Van Agt daaraan meteen de suggestie om na december 1981 de uiterste datum waarop Nederland moet beslissen over de in stallatie van 48 nieuwe moderne kernwapens op zijn grond gebied de nieuwe wapens op schepen voor onze kust te monteren. Daarmee liep Van Agt net iets te veel vooruit op een latere situatie. De anderhalf jaar die ons nog resten tot december '81 moeten optimaal benut worden voor het doen van grote inspanningen op het gebied van de wapenbeheer sing, ook en met name vanuit Nederland. De gebeurtenissen van de laatste maanden Afghanistan, Sacharov benadrukken die noodzaak alleen maar. Daar om moet juist nu niet reeds vooruitgelopen worden op de mogelijke onvermijdelijkheid van stationering van de nieu we kernwapens in Nederland, maar moet juist tegen de stroom in alles op alles worden gezet om de wapenbeheersing in de wereld inhoud te geven. lan een onzer verslaggevers) ^NGELO „Ik geloof dat BKR een goede zaak is ik wil niet de indruk ken de BKR om zeep te irn helpen". Met die uit- ikelijke mededeling rapte staatssecretaris De taf van Sociale Zaken leren de kritiek die over i is neergedaald te weer ingen, dat hij hij de beel- !nde kunstenaars regeling lontraprestatie) op de tocht tl zetten. ft feit dat de BKR in discus- I is, geeft de actualiteit van I regeling aan. „Daardoor is zaak in beweging en blijkt [t geen dode zaak. De discus hoeven de kunstenaars dan fet te vrezen, omdat de dis- ksie ten goede kan komen h het functioneren van de ÏR", aldus De Graaf. edrijven gen over egopbrekingen i hoof dtad 1STERDAM Ongeveer 9eederde van de bedrijven -i de omgeving van het ^•idseplein heeft de afgelo- jaren overlast ondervon- van de vele en vaak igdurige wegopbrekingen de buurt van dit plein. De .ibrekingen hielden onder ter verband met de recon- uctie van het plein en het ngrezende Kleine-Gart- mplantsoen. ichten over overlast, zo kt uit een schriftelijke en- te zijn vooral te horen bij eca- en verzekeringsbedrij- i en bij de groothandel in buurt. De Banken en lucht- irtmaatschappijnen (Leidse- aat) hadden minder hinder, de vraag in hoeverre scha- werd geleden antwoordde van de ondervraagden dit het geval was. K: overheid (loet prijzen eter bewaken ,11 IN HAAG Het Konsu- nten Kontakt (KK) vindt de regering een strakker jsbeleid moet voeren. De iumentenorganisatie vindt minister Van Aardenne onomische Zaken) in be lde branches prijsverlagin- moet opleggen. KK is g dat de prijsontwikkeling ons land volledig uit de id loopt, omdat op grote 'aal sluipende prijsverho- 'gen plaats hebben. Boven- zou minister Van Aar- te makkelijk toestem- ng geven voor prijsverho- igen. DEN HAAG De fracties van PvdA en WD, samen een meerderheid in~de Tweede Kamer vormend, vinden dat de kinderen van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven niet als léden van het Koninklijk Huis aangemerkt mogen worden. De PvdA gaat zelfs nog verder en vindt dat ook Margriet en Pieter en de kinderen van Beatrix niet meer als lid van het Koninklijk Huis behoeven te worden be schouwd. Als Beatrix Koningin wordt, zou alleen prins Wil lem Alexander de titel „lid van het Koninklijk Huis" mo gen dragen. Een en ander blijkt uit de eerste schriftelijke reacties van de Kamer op het onlangs door de regering ingediende wetsontwerp over het lidmaatschap van het Koninklijk Huis. Volgens dit ont werp zou dit lidmaatschap (en de daaraan verbonden voorrech ten) uitsluitend toegekend moeten worden aan hen, die in aan merking kunnen komen voor troonopvolging, inclusief hun echtgenoten en kinderen, alsmede aan de gewezen Koningin en haar echtgenoot. De prinsessen Irene en Christina en hun gezin nen zouden daar dus buiten vallen. De fracties van PvdA en VVD vinden de voorgestelde kring van leden van het Koninklijk Huis echter nog te groot. Volgens de VVD zou het lidmaatschap beperkt moeten worden tot de Koning(in) plus echtgeno(o)t(e) (ook na het bekleden van het Koningschap), de broers en zusters van de Koning(in) met hun echtgenoten, de kinderen van de Koning(in) plus echtgenoten, de vermoedelijke troonopvolger en diens echtgenoot en de kin deren van de troonopvolger met echtgenoten. Ook weduwen en weduwnaars van de hiervoorgenoemden horen hierbij. De VVD is het met de regering eens dat degenen die vrijwillig afstand van het recht op troonopvolging hebben gedaan of die dat recht op andere wijze zijn verloren, niet als leden van het koninklijk Huis kunnen worden aangemerkt. De PvdA heeft een nog compacter voorstel ingediend. Volgens deze Kamerfractie zouden de leden van het Koninklijk Huis be perkt moeten worden tot de Koning(in) of voormalige Konin gen) plus echtgeno(o)t(e) en de vermoedelijke opvolger van de Koning(in) plus echtgeno(o)t(e). Op dit moment zouden dan zelfs de kinderen van prinses Beatrix en Prins Claus niet tot het Ko ninklijk Huis behoren en als Beatrix de troon zou bestijgen, zou alleen prins Willem Alexander (en niet zijn broertjes) aanspraak kunnen maken op het lidmaatschap van het Koninklijk Huis. Hét zal, gezien de kritiek van de Kamermeerderheid, een bij zonder moeilijke en pijnlijke opgave voor het kabinet worden, het ingediende wetsontwerp heelhuids door de Kamer te krij gen. ook al omdat het wetsontwerp de persoonlijke wensen van Koningin Juliana bevat. Op de beurs „Relatie '80" In Utrecht Is ook een groot aantal relatiegeschenken te zien speeld op de komende troonswisseling. waarmee wordt inge- ROTTERDAM Het Rotterdamse plan om de prostitutie te concentreren op het water heeft het gisteren in de gemeenteraad gehaald. Dit werd al ver voor de stemming duidelijk toen' de PvdA-fractie zich unaniem uit sprak voor het sexboten-idee. De frac tie van zeventien man heeft samen met acht PvdA-wethouders een meer derheid in de raad. De bewoners van de wijken waar die boten ko- men, zijn diep teleurgesteld en kregen boven dien gisteren van de PvdA harde kritiek te slikken. De PvdA-woordvoerder vond dat de bewonersorganisaties „nooit constructief willen meedenken over oplossingen voor het prostitu- tie-vraagstuk". Ook de wethouders voor ruim telijke ordening en wijkaangelegenheden uitten tijdens het debat harde woorden aan het adres van de wijkbewoners. Volgens hen leidt het sexboten-besluit ertoe dat de prostitutie-over- last effectiever kan worden aangepakt, dan nu op Katendrecht het geval is. Burgemeester Van der Louw ontkende gisteravond niet dat het college van B W een intensief contact met de wijken uit de weg is gegaan, met name over de locatie Euromast. „Als je met die wijken gaat overleggen, wek je de indruk dat ze het ook voor het zeggen hebben. Overigens ging niet de hele raad aKKoord met de nieuwe plannen. SGP en VVD stemden te gen. Akkoord over gasterminal in Europoort ROTTERDAM Shell en BP hebben in grote lijnen een akkoord bereikt met de hoge en lagere overheden over de voorwaarden waar op het vloeibaar gas (LPG) in de Europoort mag worden aangevoerd. De twee olie maatschappijen willen daar een gasterminal bouwen. Het akkoord is een intentie verklaring waarover nog door de lagere overheden gediscus sieerd gaat worden. Uit de overeenkomst blijkt wel, dat Shell en BP geen monopolie voor de gasaanvoer krijgen en dat het gas in ieder geval on beperkt per pijpleiding mag worden afgevoerd. Over af voering' per binnenschip of vrachtwagen zijn nog geen de finitieve afspraken. Onbestendig DE BILT - De oceaandepressie die gisterochtend ten westen van Schotland lag, had van morgen zijn centrum boven Ierland. Voor morgen ziet het' er naar uit, dat dan een lang gerekt lagedrukgebied zich zal uitstrekken van het Alpenge bied naar de Noordzee. Het weer blijft in grote delen van Europa onbestendig. Ook bij ons zullen dan weer buien val len afgewisseld door enkele opklaringen. De middagtem- peratuur blijft op hetzelfde ni veau: circa zeven graden. Tus sen zeven uur gisteren en ze ven uur vandaag viel in Ne derland tussen vijf en tien mil limeter regen. In Luxemburg, het Saargebied en in een groot deel van Frankrijk viel gemid deld vijf millimeter meer. Het regengebied boven de Middel landse Zee trekt naar het oos ten. In Zuid-Italie, Sicilië en Griekenland viel op veel plaatsen in 24 uur tijds zo'n 30 millimeter regen. Brindisi gaf zelfs 56 millimeter door. Vooruitzichten voor zondag: Enige tijd regen. Weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 3 gra den Max. temp.: omstreeks 7 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid van gistereo Vllsslngen Z.-Llmburg Aberdeen Bordeaux (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uit spraak van premier Van Agt dat Europa kernenergie nodig heeft om de economie draaiende te houden had volgens CDA-fractieleider Ruud Lubbers genuanceer der moeten worden geformu leerd. „Ik denk dat het beter was geweest als hij eraan toe had gevoegd dat bij alle noodzaken voor kernenergie zoals hij die ziet, wij als CDA in Nederland toch tege lijkertijd in ons program hebben neergelegd dat ten aanzien van kernenergie ui terste terughoudendheid moet worden betracht", al dus Lubbers in een reactie voor de radio. Van Agt deed zijn uitspraak woensdag j.l. op het congres van de CDU in Bonn. In zijn reactie wees Lubbers verder op de brede maatschap pelijke discussie die in ons land moet gaan starten over een verder gebruik van kerne nergie voor electriciteitsop- wekking. De CDA-voorman gaf toe dat de spanning rond de oplossing van het energie vraagstuk de laatste tijd weer is toegenomen. Daarbij stelde Lubbers dat Europa op het ge bied van de energiebehoefte een grote verantwoordelijk heid heeft maar „datgene wat te bereiken is met besparingen natuurlijk zeker zo belangrijk is als kernenergie". Lubbers wilde het vraagstuk over de energie dan ook niet versmal len tot het vraagstuk van de kernenergie alleen. „Ik geloof echter niet dat we kernenergie mogen uitsluiten", aldus Lub bers. LEEUWARDEN De bejaarde weerprofeet Lolke Pruiksma uit Leeuwarden verwacht dit jaar een witte Pasen. Zijn prognose loopt pa rallel met het volksge zegde: „Een groene Kerst, een witte Paas". Natuurlijk moet „Pa sen" ruim gemeten worden, bijvoorbeeld van twee dagen ervoor tot en met twee dagen erna. Een voorspelling voor één a twee dagen zover vooruit is volgens Pruiksma namelijk on doenlijk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13