Ministersploeg Arron staat onder huisarrest 'Russen brengen atoomraketten in stelling tegen Af ghanen' legering moet ruk uitoefenen )p Suriname Begin aanvaardt 'met moeite' verklaring Carter Nieuwe partijtop voor Italiaanse christen democraten Geen strozak voor Italiaanse bankiers Tl2 LENING 1SSO PER 1986/1330 Academie Francaise kiest Marguerite Yourcenar als lid Pakistan wil met Russen onderhandelen Landhervormingen in El Salvador k 1.1 lUITEN LAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 19S0 PAGINA 11 JOR HERSTEL DEMOCRATIE \Van onze parlementaire redactie) HAAG De Nederlandse regering et „al het mogelijke" doen om te be- deren dat de democratie in Suriname rdt hersteld, dat de mensenrechten rden geëerbiedigd en dat er zo snel mo- ijk verkiezingen worden gehouden, staat in een motie, die gisteren in de cede Kamer werd aangenomen. re uitspraak is een compromis tussen moties die de VVD en de PvdA eerder Iden ingediend en betekent dat volgens Kamer desnoods mag worden gedriegd het stoppen van de ontwikkelings- p. Voor het CDA ging dat te ver, om- deze fractie de minister niet voor de ten wil lopen. Minister Van der aauw (Buitenlandse Zaken) heeft nog t op de motie kunnen reageren, omdat buitenlands is. benadering Brits aalconflict (Van onze correspondent Roger Simons INDEN De Britse staal- king, die nu al tien we- duurt, dreigt te misluk- De hele actie heeft de >00 arbeiders van de ge- tionaliseerde staalbedrij- i tot nu toe zoveel geld ge- st, dat ze dat bedrag nooit er kunnen terugwinnen, ar komt nog bij dat de kbonden geen uitkering ren. Volgens de vakbond- Iders bedragen de kosten het organiseren en op [g houden van de staking :n miljoen pond. dertien vakverenigingen het conflict betrokken steken momenteel de lofden bij elkaar om een vre- sformule te vinden, die het •r, nde van de staking zou kun- 'A n inluiden. In afwachting s llen de stakersposten bij de k-J irieken versterkt worden. de afgelopen weken heeft ■s staalstaking een meer poli- 3 k karakter gekregen. De ijd tussen de regering-That- er tegen de macht van de 3 itse vakbeweging is volop 3 igonnen. Ondertussen heeft :J h in de genationaliseerde igi'alindustrie een zekere toe- lering voorgedaan tussen :ctie en vakbonden. In deze indering schuilt de moge- „leid van een samenzwe- ringlegen de regering. Premier Barre iiaar Nederland HAAG Op uitnodi- ig van minister-president an Agt zal Raymond Barre, 3premier van Frankrijk, sa- 3 en met zijn minister van bui- 3 Üandse zaken, Jean Fran- Ponchet, op dinsdg 18 t een werkbezoek aan 3 ederland brengen. Dit heeft woordvoerder van het mi- erie van buitenlandse za- bekendgemaakt. I lugabe wil idmaatschap iimbabwe van emenebest 4LISBURY Kabinetsfor- ateur Robert Mugabe heeft steren Groot-Brittannië ge- aagd de procedure op gang brengen welke zal leiden tot it lidmaatschap van Zimbab- e van het Britse Gemene- Bt. Hij deed dit in een onder- oud van een uur met de Brit- gouverneur Soames, die :rbij alle medewerking toe- gde. >ames blijft waarschijnlijk ag tot het einde van deze aand de feitelijke machtheb- f in Zimbabwe-Rhodesië, aar Mugabe streeft er naar de uitzonderingstoestand, krijgsrecht en de avond- k zo spoedig worden opge- en. Een precair punt dat rbij speelt is de ontbinding de zogenaamde hulptroe- ongeveer 15.000 man van de vroegere rege- eider bisschop Abel Mu- wa die tijdens zijn kort- dige bewind als een soort eulier leger waren gaan geren. tussen heeft Mugabe inten- besprekingen gevoerd komen tot de samenstel- van een kabinet. De rdvoerder van Joshua mo, die met twintig zetels e werd tijdens de vorige gehouden verkiezingen op de suggestie dat Nko- de voornamelijk ceremo- functie van president zou vaarden gezegd dat Nkomo post niet wil bekleden, zou betekenen dat er veel aarde wordt toegekend aan functie die wij het liefst zo mogelijk zien verdwij- ONTSLAGBRIEF REGERING NAAR FERRIER (Van onze speciale verslaggever) PARAMARIBO De le den 'van de verleden week omvergeworpen re gering-Arron zijn door de militaire machthebbers vrijgelaten uit de Mem- bre Boekoekazerne en on der huisarrest geplaatst. Dit in afwachting van de presentatie van het nieu we zakenkabinet, dat door mr. Eddy Bruma wordt geformeerd. In een brief aan president Ferrier heeft Arron inmiddels het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Hiermee is voor de president de weg vrijgemaakt om het overgangskabinet, bestaande uit een ploeg niet-politieke technocra ten, te benoemen. De militaire macht hebbers hebben gisteren het ministe rie van economische zaken opdracht gegeven voor een grote schoonmaak beurt van Paramaribo. Verder werd besloten dat alle op non-actief gestel de parlementariërs hun diensttelefoon kwijtraken. De bioscopen tenslotte hebben de mededeling gekregen al leen die films te draaien, die passen in de opvoeding van het volk. Bluebells in Londen De Londense buschauffeur op bovenstaande foto keek zijn ogen uit, toen hij bij een halte waar doorgaans keurige he ren met regenjassen en bolhoeden staan, twee rasechte Bluebell-girls uit het Parijse Lido ontwaarde. Het raadsel was snel opgelost. De Bluebell-girls bleken te zijn in gehuurd door het befaamde Londense warenhuis Selfrld- ges, waar in maart onder het motto „La vie frangaise" een Franse maand wordt gehouden. JERUZALEM Premier Menachim Begin van Israël heeft met pijn en moeite de verklaring aanvaard, die president Carter van de VS heeft gegeven voor de Amerikaanse stem in de Veiligheidsraad tegen het Israëlische nederzettingsbe* leid. Carter had verklaard, dat er sprake was geweest van een com municatiestoornis tussen het ministerie van buitenlandse zaken en de Amerikaanse delegatie bij de VN en dat de VS zich van stemming had moeten onthouden. Begin zei, dat hij Carters verklaring „met het nodige respect" accepteerde, maar vroeg zich wel af of de verwijzingen naar Je ruzalem in de gewraakte resolutie de enige uitdrukkingen van „duidelijke vijandigheid" jegens Israël en zijn vitale belangen waren geweest. „Geen wonder dat de steun van de president van de Verenigde Staten voor deze afschuwelijke uitspraak on der ons volk en onder onze vrienden een grote weerzin heeft ge wekt", aldus Begin. Hij zei voorts, dat Israël de resolutie vol strekt afwijst en deze onder geen voorwaarde als geheel of in gedeelten aanvaardt In de betrokken bijeenkomst van de Veiligheidsraad werd de Is raëlische nederzettingspolitiek veroordeeld en geëist, dat de be staande nederzettingen, ook die in het geannexeerde Jeruzalem ontmanteld worden. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De Democrazia Cristiana (DC), de Italiaan se christen-democratische partij, heeft Flaminio Picco- li gekozen tot partijsecreta ris. Piccoli, sinds de moord op Aldo Moro voorzitter van de DC, volgt de afgetreden secretaris Zaccagnini op, die samen met oud-premier An- dreotti aan het hoofd staat van de minderheidsgroep die bereid is tot samenwer king met de Italiaanse com munisten. Verder werd Ar- noldo Forlani gekozen tot opvolger van Piccoli. De sfeer tijdens de partijraad werd gisteren geheel bepaald door de gebeurtenissen van de laatste dagen, waarbij CD-mi- nister Evangelisti als gevolg van een financieel schandaal moest aftreden en ettelijke vooraanstaande leden van de partij in opspraak kwamen en gearresteerd zijn. Evenals op het onlangs gehou den partijcongres heeft de oude politicus Amintore Fan- fani bij de verkiezing van Pic coli en Forlani een belangrijke rol gespeeld. Het nieuw geko zen tweetal zal overigens de komende tijd zwaar moeten schipperen om een overwe gend uit christen-democraten bestaande regering op de been te houden. Zo hebben de socia listen hun steun aan de rege ring opgezegd omdat zij een bredere politieke basis verlan gen, met inbegrip van de com munisten, om de problemen te lijf te gaan. Oostenrijkse ambassadeur in Bogota vrijgelaten BOGOTA De ambassadeur van Oostenrijk in Columbia, Edgar Karl Selzer, is vrijgela ten door de stadsguerrilleros van de beweging „M-19", die sinds een week de ambassade van de Dominicaanse Repu bliek in Bogota bezetten. De bezetting werd uitgevoerd tijdens een ontvangst ter gele genheid van de nationale feestdag van de Dominicaanse republiek. Eén van de gegijzel de diplomaten is de deken van het corps diplomatique in Bo gota, de apostolisch nuntius van de Heilige Stoel. Selzer is de 24ste gijzelaar die sinds het begin van de bezet ting door de guerrilleros is vrijgelaten. Zijn vrijlating houdt verband met ernstige ziekte van zijn vrouw. De Oostenrijkse ambassadeur in Columbia Edgar Selzer (links met zonnebril) werd in Cara cas, waar hij arriveerde op doorreis naar Europa, om stuwd door verslaggevers. Schadeclaim campingbrand: 750 miljoen gulden TORTOSA Advocaten van slachtoffers van de brand op het kampeerterrein Los Alfa- ques hebben verklaard, scha devergoeding van in totaal 2.410 miljoen peseta's te zullen eisen (J 750 miljoen). Dit cijfer is echter voorlopig en kan nog hoger worden. Zes leden van een vrachtwagenbedrijf zijn van nalatigheid beschuldigd. Bij het kampeerterrein vloog een te volle tankwagen in brand, waardoor binnen enke le seconden 116 vrouwen, 97 mannen en twee onherken baar verbrande personen het leven verloren. Het waren 80 Fransen, 38 Bel gen, 33 Duitsers, 9 Nederlan ders, 5 Zwitsers, 2 Andorranen en een Columbiaan. Naar twee van de doden is nog steeds geen navraag gedaan. ROME - De veertig bankiers die deze week zijn aangehouden in verband met een groot finan cieel schandaal, hoeven hun leden niet te strek ken op de harde strozak van een gevangeniscel. Ze zijn ondergebracht in de ziekenboegen van vijf gevangenissen, waar het leven iets draaglij ker is dan in een gewone cel. De bankdirecteuren krijgen tevens krachtige hulp van buitenaf. Een afvaardiging van de Italiaanse Verenigingvan Bankdirekteuren heeft premier Cossiga en minister van Finan cien Pandoli verzocht, de wet op het bankwe zen en de credietverlening zo te veranderen, dat bankdirecteuren minder gauw de kans lo pen te worden vervolgd. Vooral voor gevallen dat ze geld hebben uitgeleend aan lieden die in gebreke blijven met de terugbetaling een van de feiten waarvan de veertig bankers wor den beschuldigd. STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 11 maart 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 april aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 april 1936 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 11 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 april 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs PARIJS - De illustere Academie Francaise heeft gisteren, zoals verwacht, voor het eerst sedert haar stichting door kardinaal Riche lieu in 1637 een vrouw als lid gekozen, de 76-jarige Frans-Amerikaanse letterkundige Marguerite Yourcenar De verkiezing, waaraan al de aanwezige le den van de in beginsel uit 40 „onsterfelijken" bestaande academie kunnen deelnemen, was veel minder een keuze tussen Marguerite Yourcenar en Jean Drost (een van de groot ste natuurhistorici) dan wel tussen het hand haven van een eeuwenoude traditie en het aanvaarden van grondig gewijzigde beginse len en omstandigheden. Marguerite Yource nar kreeg 20 stemmen (terwijl 18 voldoende geweest zou zijn) en Jean Drost 12. De vol strekte meerderheid van stemmen plus een stem van de aanwezige leden is vereist om gekozen te worden. Voor de verkiezing van donderdag telde de Academie Francaise 38 leden, terwijl het ledental in theorie 40 is. De eerste Academicienne was op het historische ogenblik niet in Parijs en nagenoeg niemand wist met zekerheid waar ze zich bevond. Er werd gewag gemaakt van de Caribische Zee, Nieuw Mexico en een cruise op de Atlanti sche oceaan of de Stille Oceaan. Maar het was duidelijk dat ze elke publiciteit wilde ontlo pen. Marguerite Yourcenar werd in 1903 in Brussel geboren. Haar vader was een telg van een aristocratische familie uit Wallonië. Haar echte familienaam is De Crayencour. Het pseudoniem Yourcenar is daarvan afgeleid. Op 18-jarige leeftijd begon ze te schrijven en legde de grondsteen voor haar grote roman, namelijk de pseudomemoires van keizer Ha- driaan, die in 1951 het licht zag. Andere voor aanstaande werken zijn "Archives du Nord", "Souvenirs pieux", "L Oeuvre au noir", "Ale xis ou le traité du vain combat", "Feux" en "Denier du rêve". Vóór de Tweede Wereld oorlog vestigde Marguerite Yourcenar zich op het eiland Mount Desert voor de kust van de Noordamerikaanse staat Maine en verwierf de Amerikaanse nationaliteit. Zij bezit nu zo wel de Amerikaanse als Franse nationaliteit De Franse schrijfster Marguerite Yourcenar, die gisteren werd gekozen tot lid van de Académie Frangaise. (Van onze correspondent) PARIJS - Het onafhankelijke Parijse dagblad Le Quotidien de Paris heeft gisteren onthuld dat de Sovjets atoomraket ten opgesteld hebben nabij drie steden in Afghanistan. Het betreft volgens de krant zelfrijdende lanceerinstallaties. Deze raketten met zogenaamde atoomkoppen zijn vergelijk baar met de Franse Pluton en de Amerikaanse Lance-raket- ten en hebben een actieradius van niet meer dan 150 km. Zij zijn volgens welingelichte westerse militaire kringen, aldus het Parijse blad, opgesteld rond Kaboel, Candahar en Ba- gram. Volgens Amerikaanse militaire deskundigen wijst alles erop dat de Sovjets met een lente-offensief zijn begonnen. Zij maken daarbij gebruik van raketten en gas. „De fluwelen handschoe nen zijn uit en nu wordt er hard toegeslagen. Uit verhalen van dorpelingen blijkt dat het gas dat de Russen geen dodelijk gas is. Het wordt gebruikt om dorpen „leeg te ma ken". Het zou gaan om een soort traangas zoals destijds ook door de Amerikanen in Vietnam werd gebruikt De lichtbewapende Afghaanse partizanen kunnen rechtsstreeks niet veel uitrichten tegen hun veel sterkere en veel beter bewa pende vijanden. Aan de andere kant blijkt het zeer moeilijk de partizanen weg te werken uit hun schuilplaatsen in de heuvels en de bergen. Hier en daar hadden de Sovjets een gebied bezet, maar zodra zij waren verdwenen waren zij het eigenlijk al weer kwijt. In oostelijk Afghanistan hebben de Russen niet veel aan de eenheden van het Afghaanse leger van wie er veel deserte ren. Vernomen is dat de Sovjets hier en daar tijdens de opmars Afghaanse eenheden ontwapenden om niet „gevaar van achter af te lopen." ISLAMABAD Nadat Pakistan gisteren een aanbod van 800 miljoen gulden aan Amerikaanse economische en mili taire hulp voor zijn militaire verdediging formeel had afge slagen heeft de Pakistaanse president gisteren naast de reeds gemelde instelling van een internationale troepen macht in Afghanistan en de inspectering van de vluchtelin genkampen in Pakistan, aan de Russen het voorstel gedaan de grens met Pakistan hermetisch af te sluiten. Als dit met de reeds negentigduizend aanwezige Sovjet-soldaten in het land niet mogelijk is, moet de Sovjet-Unie volgens Zia „meer soldaten naar Afghanistan brengen." Zia kondigde ook aan dat hij in april of mei een bezoek aan Chi na zal brengen en dat de komende dagen een Chinese militaire delegatie in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad wordt ver wacht. In Washington is laconiek gereageerd op de Pakistaanse omme zwaai. Carters, veiligheidsadviseur Brezezinski, die vorige maand nog een bezoek aan Pakistan bracht, verklaarde dat het überhaupt niet mogelijk was nog voort dit jaar de de militaire steun aan Pakistan te verzekeren. Eerder had president Zia her haaldelijk laten blijken dat de toegezegde steun van Pakistan te weinig was ora Pakistans veiligheid te garanderen. SAN SALVADOR De uit burgers en militairen bestaan de junta in El Salvador heeft gisteren vérgaande landher vormingen aangekondigd, maar daarnaast ook voor het ge hele land de staat van beleg afkeondigd, zij het in een milde vorm. Dertig dagen land zullen alle grondwettelijke rechten worden geschorst en de politie heeft de bevoegdheid gekregen om naar eigen inzicht arrestaties en huiszoekingen te verrichten, openba re vergaderingen te verbieden en de pers te censureren. Er zal in El Salvador 250.000 hectare land onteigend worden. Het is het bezit van 376 grondeigenaren. De grond zal worden gegeven aan „de mensen die erop hebben gewerkt". Hoe de schadevergoeding geregeld is, is niet bekend gemaakt. Linkse guerrillastrijders hebben gisteren korte tijd drie wijken van San Salvador bezet gehouden en vuurgevechten geleverd met de politie. Daarbij is een onbekend aantal guerrillastrijders om het leven gekomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11