K attentiew aarde Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt. Franse intellectuelen protesteren tegen kerkelijke sancties Bisschoppelijke EEG-commissie KORTE METTEN Protestanten wachten na„Küng"op verklaring Vaticaan rnazEia mazoa mazca N Autocenter 'V eazeuieozeuj êazeui Zwemles vanaf 4 jaar Gemeente Katwijk I ton strous,,^ Jh K0NSTRUKTEUR structural steel TEKENAAR/KONSTRUKTEUR pipe supports TEKENAAR aboveground piping electrical design BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 PAGINA 1||g(J .Wapenstilstand" bij bezetting van Parijse kerk De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Francois Marty, heeft geen stelling genomen bij de derde verjaardag van de bezetting van de Parijse kerk Saint Nicolas du Chardonnet door aanhangers van de tradi tionalistische aartsbisschop mgr. Marcel Lefèbvre. Terwijl de kardinaal vorig jaar nog in een brief aan alle pas- - toors van Parijs heftig had ge- - protesteerd tegen de „onver- dragelijke situatie", volstond de aartsbisschoppelijke pers- dienst ditmaal met te constate ren, dat bij het „huidige kli- maat" in de kerk de twist niet g opnieuw moest worden opge rakeld. De 83-jarige priester Ducaud- -v Bourget, die de kerk met zijn 0 medestanders drie jaren gele- den heeft bezet en haar on danks aartsbisschoppelijke 1 vermaningen en een gerechte- j lijke uitspraak niet meer heeft verlaten, zei tegen journalis- ten, dat men hen vroeger „als oud vuil" had behandeld. Maar paus Johannes Paulus II was „in diepste grond traditio- .nalist" en hii verwachtte van - hem de oplossing van het conflict tussen aartsbisschop ^Lefèbvre en de Heilige Stoel. De rechtmatige pastoor van de "Saint Nicolas, Pierre Bellego, toonde zich over de officiële „wapenstilstand" enigszins te leurgesteld. Hij had de indruk, dat men teveel naar Rome keek om de reactie van de paus te peilen, terwijl toch het probleem ter plaatse kon wor den opgelost en niet meer was dan een „fantastische episode van een nog niet geëindigde strijd". Vo Vijftig Franse menswetenschappers, katholiek en niet-katholiek, dreigen hun medewerking aan katholieke kerkelijke instellingen te beëindigen als de kerkelijke autoriteiten niet ophouden met sancties tegen priesters, die wetenschappelijk werk doen. Aanleiding tot hun dreigement vormen de maatrege len, die de Romeinse autoriteiten tegen een twaalftal theologen in verscheidene landen hebben genomen en waartegen zij zich, volgens de Franse intellectue len, niet vrijelijk konden verdedigen. Zelf zijn zij als leken niet zo kwetsbaar, maar zij willen solidair zijn met hun priester-collega's, die vanwege hun werk moeilijheden hebben gekregen. Over de kwaliteit van het werk willeh de Franse intellectuelen zich niet uitspreken, wel over het feit, dat de betrokken priesters serieuze wetenschappers zijn. Kerkelijke instanties doen herhaaldelijk een beroep op mensen van de wetenschap en zij maken gebruik van de resultaten van hun werk. Maar de intellectu elen verklaren niet meer met de kerk te willen s~ menwerken, wanneer deze op zulk een betwistbare manier met haar eigen geleerden omgaat. Voortzet ting van hun medewerking zouden zij huichelachtig vinden. Zij zeggen hun medewerking alleen dan te willen voortzetten als de kerk op duidelijke wijze af ziet van haar repressieve methoden, die zij strijdig achten met de rechten van de mens en het weten schappelijk onderzoek. In Brussel is opgericht de commissie van de bisschoppenconferenties in de Europese Gemeenschap (COMECE). Uit de negen EEG-landen hebben tien gedelegeerden uit de bisschoppenconfe renties (twee namens Groot-Brittan- nië) in deze commissie zitting. Voor Nederland maakt bisschop B. Möller van Groningen deel ervan uit. Mgr. Franz Hengsbach, bisschop van het Duitse Essen is voorzitter. De COMECE ziet als haar taak de eenheid en de samenwerking der bisschoppencon ferenties in de EEG met de Heilige Stoel te bevorderen, de banden der bisschop penconferenties onderling te verstevigen, contact te onderhouden met de instanties van de Europese Gemeenschap, de ont wikkelingen in de EEG en in Europa in het algemeen te volgen en de bisschop penconferenties daarover in te lichten. Secretaris is mgr. Huot-Pleuroux uit Frankrijk. Hij is tevens verantwoordelijk voor de in de nieuwe commissie geinte- greerde informatiedienst voor pastorale vragen in Europa, de SIPECA. Deelnemer met bijzondere privileges aan de vergade ringen van de COMECE is de apostolisch nuntius bij de Europese Gemeenschap, mgr. Igino Cardinale. De Belgische jezuiet Simon Decloux (49) is door de paus benoemd tot rector van de pauselijke Gregoriana-univer- siteit in Rome. Hij volgt mgr. Martini op, die begin dit jaar is benoemd tot aartsbisschop van Milaan. De benoeming van Decloux, die al vier jaar filosofie doceert aan de Grego- riana, is tijdelijk, omdat de universiteit volgend jaar juli nieuwe statuten krijgt en dan een nieuwe rector zal kiezen. hebben de katholieken van land opgeroepen deel te nemen aan de alfabetiseringscampagne van de regering, die beoogt ze venhonderdduizend mensen het lezen en schrijven bij te brengen. De campagne wordt geleid door de jezuiet Fernando Cardenal met medewerking van de Brazi liaanse pedagoog Paulo Freire. De campagne gaat ongeveer veertig miljoen gulden kosten, waarvan tot nu toe acht miljoen beschikbaar is, voornamelijk dank zij internationale hulp. In Nabloes is 94 jaar oud over leden de hogepriester der Sa maritanen, Hacohan Amran Ben Jitzchak Halevi. Hij is deze week begraven op de hei lige berg Garizim, waar vol gens Samaritaanse traditie het offeraltaar van Abraham heeft gestaan. De Samaritanen houden sinds hogepriester Aa ron, de broer van Mozes, vast aan het ambt van hogepries ter. Sinds Josua, ongeveer drieduizend jaar geleden, le ven zij in Samaria. Er is een gemeente in Nabloes (het bij belse Sichem) met bijna vijf honderd leden. De nestor van de katholieke so ciale wetenschappen, Oswald von Nell-Breuning sj, is vandaag negentig jaar geworden. In hel maartnummer van het in Mtln- chen verschijnende blad van de jezuieten „Stimmen der Zeit" is nu van hem een bijdrage ver schenen, die Nell-Breuning aan vankelijk eerst na zijn dood ha<} willen laten publiceren. Het stuk is getiteld „In eigener Sache" en heldert bepaalde misverstander op. Von Nell-Breuning heeft nog medegewerkt aan het tot stand komen van de in 1931 versche nen sociale encycliek „Quadra- gesimo Anno". De Duitse bisschoppenconfe rentie zal eind april een ver klaring publiceren, waarin zij zich uitspreken over de bete kenis van het grote geestelijke erfgoed van Israel voor dc kerk en de fundamentele uit spraken van de heilige schrift en de kerk over de verhouding van kerk en jodendom zullen uiteenzetten. De voorzittei van de Duitse bisschoppencon ferentie, kardinaal Joseph Höffner, heeft dit gezegd na afloop van de voorjaarsconfe rentie van de Duitse bisschop pen in Vierzehnheiligen. Een „bereidverklaring" van de kant van het Vaticaan en de Duitse bisschoppenconferentie „tot voortzetting van het oe cumenische gesprek met de protestantse kerken" wordt na de kwestie Küng van protestantse zijde dringend gewenst. Dit stelde de protestantse theoloog prof. Wolfhart Pannenberg tijdens een discussie voor de Beierse radio. Hij sprak van een „diepe schok" onder de protestantse christenen over de handel wijze van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer ten op zichte van Küng. Het oude vooroordeel tegen het pausschap is daardoor bevestigd. Hij vroeg of de protestanten niet tevens werden buitengesloten uit het oecumenisch proces, als de verklaring van het Christus- geloof, die Hans Küng had gegeven van katholieke kant niet meer aanvaardbaar wordt geacht, „als vragen over het dogma van de onfeilbaarheid uit 1870 en over het diffusere spectrum daarvan, namelijk over wat men in de katholieke kerk onder onfeilbaarheid van de paus verstaat, niet meer als toelaatbaar gelden. Hoe kan dan een overeenstemming met de andere chris telijke kerken worden bereikt?". Volgens Pannenberg heeft Küng in de kring van het protestantisme gefungeerd als „de grootste propagandist voor de paus". Van protestantse kant is men er zeer in geinteresseerd, dat zijn zaak niet als afgesloten zal worden beschouwd. JE ANWB-GEKEURDE AUTO'S g bovag-garantiebewijs Wij geven 4 maanden 100garantie op arbeidsloon en onderdelen Q Mazda 818 S coupé geel M Mazda 818 S de Luxe met. grijs J Mazda 323 5-drs. geel IJl Mazda 1300 4-deurs groen C Mercedes 220 D kleur wit G BMW 316 m. schuifdak wit m Ford 1600 L beige Ill Fiat 132 2000 grijs Q Opel Rekord Berlina groen jS Opel Kadett City wit fn Mazda-subdealer Alle merken occasions C 2e BINNENVESTGRACHT 14 - TEL 13.36.74 E ST. AAGTENSTRAAT4-LEIDEN Op de polikliniek Interne Geneeskunde van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Lei derdorp ontstaat door het vertrek van een medewerkster een vacature voor een SECRETARESSE bij één van de inter nisten Naast de gebruikelijke werkzaamhe den op een polikliniek heeft de afdeling een partiële opleidingsbevoegdheid en is zij geaffilieerd met de Rijksuniversi teit te Leiden. In verband hiermede zullen de te ver richten werkzaamheden niet alleen de begeleiding van het spreekuur inhou den maar ook het verwerken van rap portages. verslagen enz. die betrek king hebben op de opleidingen van de (co-)assistenten. Van de kandidate verwachten wij een opleiding op HAVO-niveau, het diplo ma doktersassistente, kennis van me dische terminologie, typevaardigheid en een ruime ervaring. Zij die in een dergelijke functie op een interne afdeling hebben gewerkt, ge nieten de voorkeur. Het salaris bedraagt, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal f 2.435,68 bruto per maand. Inlichtingen omtrent de functie kunt u verkrijgen bij Dr. M. Boekhout, internist, tel 071 -891284. Schriftelijke sollicitatie te richten aan de afdeling Personeelszaken. St. Elisabeth ziekenhuis Simon Smitweg Postbus 220, 2350 AE Leiderdorp. STICHTING VOOR ZWEMONDERRICHT LEIOEN ÉN OMGEVING LZ1886 in de binnenbaden „De Zijl" (bij Merenwijk), woensdag 16.30-19.30, zondag 8.30.-10.00. Zwembad Boshuizerlaan Z.W., maandag 16.30-19.30, dinsdag 16.30-19.30, zaterdag 9.00-12.00, zondag 8.30-10.00. Kosten v.a. 16,- per maand. 5,- inschrijfgeld. 2x per week lessen is mogeljk. Lesduur45 min. Op zaterdag (B.H. laan) en zondag (De Zijl) bestaat de mogelijkheid voor ouders van leskinderen om te zwemmen. Ook opleiding voor diploma C, D, E en F, wedstrijdzwemmen en waterpolo. Inlichtingen: 071-124841,01717-5566. Bestemmingsplan Katwijk aan d^n Rijn De burgemeester van Katwijk maakt ter -ol- doening aan het bepaalde in artikel 26, lid 1, van dc Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, djt met ingang van maandag 10 maart 1980 geduren de één maand ter gemeentesecretarie (kamer 108/109) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad van deze gemeente d.d. 28 februari 1980 tot vaststelling van het bestem mingsplan met voorschriften, regelende de bestemming van de gronden, gelegen in het dorp Katwijk aan den Rijn, welk plan wordt aangeduid als "Bestemmingsplan Katwijk aan den Rijn". De gemeenteraad heeft bij de vaststelling van het plan in het ontwerp daarvan wijzigingen aange bracht. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kunnen gedurende de termijn van de terinzagelegging bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland bezwaren tegen het bestemmingsplan indienen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaren heeft tegen de wijzigingen die door de gemeenteraad bij de vaststelling van het plan in het ontwerp zijn aangebracht. wintersport ET nog steeds verkoop van SKIKLEDING p-r Profiteer nu ÈEE van'onze geweldige aanbiedingen, omdat wij wat ruimte •Er moeten maken voor onze surfkleding. 1 SKI-JACKS RENNH0SES LANGLAUFPAKKEN 1100% WOLLEN SKITRUIEN •§L maat 46 t/m 50 bijpassende MUTS jl Ook kinderskikleding zéér speciale H aanbiedingenUl JOGGINGPAKKEN 59.50 met rits 69.50 in blauw, rood, grijs en geel. ijj ROLLERSKATES „g.^ r Onze wintersportafdeling blijft het gehele jaar geopend! Rijksstraatweg 447 - Wassenaar - Telefoon 01751-15171 KÜ: BijP.B benzinestation Inrijden, achter groot eigen parkeerterrein. Vrijdag doorlopend geopend van 9.00 tot 21.00 ui Het verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten. Voor inlichtingen: bel de Dierenbescherming. In elk telefoonboek vindt u het nummer. SIRE Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Voor tekenaars is het diploma voldoende; extra ervaring is welkom. De tekenaar/konstrukteur en de konstrukteur heeft vanzelfsprekend de nodige ervaring. In deze funkties wordt u betrokken bij het ontwerpen van installaties, waarin de modernste technieken worden toegepast. Veel aandacht besteden wij aan uw verdere opleiding en training. Tegenover uw volledige inzet staat ons moderne pakket arbeidsvoorwaarden, alsmede ruime kansen op ontplooiing en promotie. Interesse? Stuur ons dan een bondige sollicitatie, of neem telefonisch kontakt op met de heer P. A. van der Ent van de Afdeling Personeelszaken. Prinses Beatrixlaan 9, 2595 AK Den Haag Telefoon: 070-814841

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10