iurinaamse militairen boos over Nederlandse kritiek op staatsgreep Kardinaal König: Vrees voor terugkeer naar conservatief kerkmodel onnodig en Binnen zes maanden Volksopstand in Suriname' rWT¥T~ ^pmerkingen 'ï'-sjd-mlnister pronk ;tten kwaad .oed Blanken reageren positief op nieuwe premier Mugabe t* Jfe ingelse atholieken r billen kritische gierbezinning op Humanae Vitae" KORTE METTEN /ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 MAART 1980 PAGINA 9 STICHTING VOOR HINDOESTANEN IN NEDERLAND st-vuil iter HAAQ Het Surinaamse volk is na stemming van de bevolking binnenkort pd tsgreep ontnuchterd. Het rommelt omslaan. Men zal volgens hem geen genoe- ondergronds en binnen zes maanden gen meer nemen met de „schending van de n volksopstand uit, waarna de mensenrechten". Bovendien verwacht hij wordt hersteld. Dit zei Hari- dat binnenkort in de Nationale Militaire h. de woordvoerder van de Raad meningsverschillen zullen ontstaan. Lal la Rookh, een stichting die \l Hindoestaanse Surinamers in Neder- De stichting Lalla Rookh is van plan op jd vertegenwoordigd, gistermiddag in internationaal niveau te pleiten voor het ens Harinandansingh, die tijdens de niet-erkennen van het „huidige ondemo cratische bewind". Men wil zich onder meer tot de Verenigde Naties en landen een Haag iet fesj 930, tojatsgreep in Suriname was, zal "de juich- als Brazilië en Venezuela wenden. van IT leed, r, die f Win In Suriname wordt niet zach- zinnig opgetreden tegen die ven en plunderaars. Na hun arrestatie worden zij men noemt het een opvoedkundi ge maatregel in het open baar afgeranseld. Het nieuwe bewind vindt dat deze vorm van straffen meer effect heeft dan opsluiting. ken za c RAMARIBO De negatieve op- ling van de Tweede Kamer tegen- rde Surinaamse staatsgreep heeft 111 Paramaribo kwaad bloed gezet, ral de aansporing van de voor- ige minister van ontwikkelings- lenwerking, de PvdA-er Pronk, Ysegis"®e ontwikkelingshulp stop te zet- ton' gei is verkeerd gevallen. Tot nu wei- aande) de Nationale Militaire Raad offi- '"an hï commentaar, maar welingelich te brdronnen melden dat men laaiend ver de Nederlandse houding. feeste Surinamers juichen dé coup nog. altijd toe. telen zich bevrijd van een onmachtig en besluite- imerchndsbestuur en er is weer geloof in de toekomst lc^ag Jet land. Het vraagtekens die men in Nederland igresgtgeZet bij het verloren gaan van de Surinaamse de- i. Antjjtie worden weggehoond. „Alsof de door de Hol en prrs gevestigde parlementaire democratie ons veel heil gebracht heeft", zei een zakenman. Hij vertelde, onder luide bijval van omstanders, dat de militaire lei ders een hele lange tijd mogen blijven. Hoe de militai ren hun bewind voeren en welke kunstgrepen daar voor zullen worden toegepast interesseerde hem weinig. Belangrijker vonden de zakenman, dat er nu een stabiel regime is, dat een zakenkabinet het uitvoeren van een goed regeringsprogramma in handen heeft. Over het programma zelf en hoe het eruit zou moeten zien zei hij: „Dat zal wel goed zijn. Daar hebben ze goede, onbe smette mensen voor. Let op mijn woorden, er zijn hier knappe mensen genoeg in dit land". Een vraag is nog steeds, waarom men zo'n groot ver trouwen stelt in sergeanten, die tot nu toe alleen maar hun vakbond hebben bestuurd hebben. „Omdat een kilo zout vlees nu drie gulden kost en voor de staatsgreep nog zeven gulden en omdat een lot in de loterij nu vijf gulden kost, in plaats van zes gulden vijf tig. En omdat een krant nu weer een kwartje kost en vorige week nog een gulden", luidden de antwoorden. Een geliefd onderwerp bij dicussies blijft de ontstellen de vriendjespolitiek en ambtenarij in het Suriname van de regering-Arron. Veel ambtenaren waren door poli tieke vriendjes aan een baantje geholpen op een minis terie. Zij kwamen er alleen om 7 uur 's morgens om de presentielijst te tekenen, waarna zij weer in het stadsge woel verdwenen, op weg naar hun bijbaantje of de „buitenvrouw", zoals veel Surinaamse mannen hun vaste vriendin noemen. Een sergeant, belast met de controle op de ministeries, vertelde dat hij bij een on derzoek naar de werkzaamheden van ambtenaren stuit te op een meisje met een lijst voor haar neus, geflan keerd door een mevrouw en een meneer. „Wat doe jij voor werk?", had de sergeant gevraagd. „IK hou de presentielijst van de ambtenaren bij, meneer". „En u? Ik doe dat als zij er niet is", had de vrouw geantwoord, waarnaa de man toevoegde „Ik controleer de werk zaamheden van de dames". Elite Niet alleen gewone mensen, ook de Surinaamse elite schijnt in zijn sas te zijn met de militaire meesters. Dat leerde een bezoekje aan Het Park, een 102-jarige beslo ten club, waar de koloniale sfeer je bij binnenkomst op slokt. Een van de aanwezigen, Humbert Wijngaarden, stelde dat er niets beters voor Suriname was te beden ken dan deze staatsgreep. „Er was geen leiding meer en geen orde. Een Surinamer moet leiding hebben. Ik hoop dat het nu anders gaat. Orde en rust. En emplooi voor iedereen". Volgens hem was de Surinamer ten prooi gevallen aan frustraties. „Niet over de corruptie, want die viel best mee. Maar de mensen waren niet ge motiveerd, omdat er niets gebeurde en omdat alles in de soep liep. Weet je wat ik zo jammer vind? Dat jullie in Nederland maar raak schrijven, zonder de kern van de zaak te kennen. Jullie zullen de Surinamers niet be grijpen. Er is hier een ander levensklimaat. Een Hol landse boer die moet zaaien, die moet eggen, die moet ploegen. Hier stop je een korrel in de grond en die groeit morgen. Een Surinamer heeft een makkelijke le vensopvatting. Ik hoef niet te werken, maar, moet wel eten". Over de houding van de Nederlandse Tweede Kamer is Wijngaarden zeer verbolgen. „Die lap ik aan mijn laars. Wat weten ze van democratie. Ze weten er geen bal van. Wat is democratie? Wat er in Amsterdam gebeurt? Dat vakbonden alles platleggen en een wanbeleid voe ren? Dat eigenaars niets kunnen doen als ze hun pan den kraken?". In schril contrast met de uitlatingen van Wijngaarden staat de oppmerking van een ander clublid. „Geloof niet alles meneer. Veel mensen zeggen niet wat ze den ken. Vernis meneer. Als je dat eraf krabt weet je pas, welke houtsoort er onder zit". Ontvoerde vrouw bevrijd VENETIE (AP) - De Ita liaanse politie heeft gisteren een ontvoerd meisje kunnen bevrijden voor wier losla ting de mensenrovers 200 kg zuiver goud hadden geëist, waarde 3 miljard lire (3,75 miljoen dollar). De 19-jarige Giancarla Bales- tra, dochter van een rijke ju welier in de buurt van Vene tië, werd gekneveld en ver doofd aangetroffen in een flat gebouw in de buurt. Door de politie zijn zes leden van de bende gegrepen. De Italiaanse politie heeft ver der gisterochtend in een verla ten steengroeve bij de stad Priverno een plaatselijk chris tendemocratisch gemeente raadslid teruggevonden dat donderdag was ontvoerd. Volgens de politie was de man, de 43-jarige Gianni Antonio Pugliese, in shocktoestand toen hij gevonden werd. Hotelbrand in Warschau WARSCHAU In het Grand Hotel in Warschau is gisteren brand uitgebroken, waardoor 28 mensen gewond werden, van wie elf in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Onder de 400 gasten, voor 80 procent buitenlanders, brak paniek uit toen brandalarm werd gegeven. De brandweer had het vuur binnen een half uur onder controle. Amerikaanse bevolking toegenomen WASHINGTON De bevol- king van de Verenigde Staten is in de jaren zeventig met 16.800.000 zielen gegroeid. Veertig procent van deze groei vond plaats in Californië, Te xas en Florida, aldus het cen traal bureau voor de statistiek in Washington. Waren er in 1970 203.302.000 Amerikanen; tegen 1 juli 1979 waren er 220.099.00 - een toeneming met 16.797.000 of 8.3 procent. Itt zich terug KINGTON Dc Ame- senator Howard doet niet langer mee ArUSl St"jd om de rePubli* raat f partijkandidatuur 56444. de presidentsverkiezin- adermel i ledikq 093. Ider van de republikeinse ?rheid in de Senaat le gisteren bekend dat hij :l aan^, wacht de voorverkie- in deze staat op 6 mei et *5 "**et 's duidelijk dat de tel. 07tussen andere kandida- lat", zo zei hij. Eindelijk einde van de strijd? Een Britse soldaat gooit de wapens van oud-guerrillastrijders op een hoop om ze over te dragen aan de geregelde politie. SALISBURY Sneller dan de blanke minderheid van Rhodesië de eclatante verkie zingsoverwinning kon verwen ken van de tot dusverre steeds als „terroristenleider" aange duide Robert Mugabe, paste de steeds regeringsgetrouwe televisie in het land zich aan. Slechts een paar uur na het be kend worden van de verkie zingsuitslagen kwam de blan ke nieuwslezer het 'kameraad Mugabe' reeds vlot en feilloos over de lippen. Dit nieuwe ge luid was ook op de radio te ho ren. Officieel was de aan spreektitel 'kameraad' giste ren evenwel nog niet inge voerd. Het door de blanken overheerste overheidsapparaat en leger had den de nieuwe sterke man reeds hun loyaliteit betuigd. Uit de reacties van vertegenwoordigers van het bedrijfsleven viel be reidheid tot samenwerking af te lezen. Verrassend flexibel rea geerden ook velen van die blan ken, die nog enige dagen eerder hadden gedreigd, dat zij terstond zouden vertrekken indien zich een „communistische machtso vername" zou voordoen. De meesten willen eerst maar eens afwachten. Uiteindelijk is er thans stabiliteit. Er leven onge veer 220.000 blanken in het land. Vooral drie uitspraken van de nieuwe regeringsleider in Salis bury hebben de vroeger nauwe lijks voor mogelijk gehouden aanpassing van het establish ment aan de nieuwe situatie be werkstelligd: Mugabe beloofde dat pensioenen en soortgelijke overheidsuitkeringen niet zullen worden aangetast. Bovendien duidde hij op de mogelijkheid ook blanke politici in zijn rege ring op te nemen en tenslotte verzekerde hij zijn landslieden die de oorlog moe zijn, dat er „geen terugkeer meer zal zijn naar het gewapende conflict". Vooral in het bedrijfsleven leeft de hoop dat Mugabe voorzichtig te werk zal gaan en na de toege zegde hogere levensstandaard voor de met de blanken vergele ken aanzienlijk minder bedeelde zwarte meerderheid niet de weg van de starre doctrine inslaat: zijn ballingschap in Mozambique heeft ook een goede zijde voor het land gehad Mugabe heeft daar gezien hoe het niet moet. Sceptici daarentegen vrezen dat Mugabe de bestaande structuur zo lang zal gebruiken als nodig is om zijn eigen positie voldoende veilig te stellen. Dan zou hij vol gens deze opvatting een socialis tische politiek gaan doordruk ken tegen alle kapitalistische overblijfselen. Groot-Brittannië zal over onge veer drie weken de macht aan de nieuwe zwarte regering in Rhodesië overdragen waardoor het land de onafhankelijke repu bliek Zimbabwe wordt. Dit heb ben Britse functionarissen giste ren meegedeeld. De preciese da tum zal afhangen van de vraag hoe snel Mugabe er in zal slagen zijn kabinet te vormen. Mugabe had gisteren overleg met zijn zwarte rivaal Nkomo, vandaag praat hij met oud-premier Ian Smith. Wanneer kamer en senaat zullen zijn samengesteld zullen zij bij eenkomen om de eerste presi dent te kiezen. In brede kring is gemeld dat dit Joshua Nkomo zou zijn, leider van de met Mu gabe rivaliserende tweede zwar te partij. Nkomo zou echter zelf de voorkeur geven aan een be langrijke portefeuille in het ka binet te bekleden, mogelijk die van de buitenlandse zaken. j 9iom ote verontrusting over de „oneervolle hou- "tubê 1?" van de kerk ten aanzien van de geboor- istoi acontróle is opnieuw geuit in de discussies, t in de twintig bisdommen van Engeland en lies zijn gevoerd ter voorbereiding op het ■n (ïdelijke pastorale congres, dat van 2 tot 6 i in Liverpool zal worden gehouden, blijkt uit het samenvattende verslag van deze voorbe dingen, dat aan de tweeduizend deelnemers van het res is gestuurd. In het verslag staat, dat algemeen de erd gesteld, dat de gevolgen van de encycliek „Huma- Vitae" opnieuw zullen worden overdacht. Ook moet ieldering worden gebracht in de „verwarrende en on lelijke interpretatie", volgens welke kunstmatige ge- teregeling in principe verboden is, maar „bij goedge- md geweten" onder bepaalde omstandigheden kan zijn gestaan. t wordt door de mensen in het algemeen niet begrepen als een oneervolle houding gezien." In de meeste dioce- e verslagen wordt het verbod van voorbehoedmiddelen ewezen, in enkele andere wordt een niet mis te versta bevestiging van de leer gevraagd. Veelvuldig wordt ook tiek uitgeoefend op die priesters, die niet bereid of niet staat zijn over het onderwerp te praten en de gelovigen i zichzelf overlaten. rschillen tussen de mening van vele Engelse katholie- en de officiële leer van de kerk zijn er ook bij het on- weip „scheiding". Vele katholieken begrijpen het ver- il niet tussen een scheiding en het nietigverklaren van i huwelijk door de kerk. Bovendien wordt de dringende ef ie 8este*d' dat de huidige gedragslijn van de kerk wat be- k n'og ft de toelating van hertrouwde gescheidenen tot de sa- menten, nog eens wordt bekeken. De starre houding de kerk, zo zegt het algemeen verslag, is voor de men- niet te begrijpen. In vele bisdommelijke verslagen wor- meningen geuit als: „Jezus zou hen niet hebben weg- tuurd. De kerk vergeeft alles, zelfs moord, maar niet tweede huwelijk van gescheiden mensen". In een uitgebreid interview met het Oostenrijkse persbureau Kathpress heeft kardinaal Kö nig, aartsbisschop van Wenen, gezegd niet de zorg van veel ka tholieken te delen, dat de kerk haar deuren en ramen weer sluit en terugkeert naar een conservatief kerkmodel. Hij zei wel de bezorgdheid van veel ka tholieken te kunnen begrijpen, maar hen tevens gerust te kun nen stellen. „Er komt geen nieuw integralisme, geen nieuw anti-modernisme, geen ketterjagerij. Daartoe mag het niet komen. De deuren en ramen van de kerk blijven open en moeten open blijven. Zeker deze paus is niet op weg naar het ghetto of een vesting.", aldus de kardinaal, die be klemtoonde, dat de vernieuwing van de kerk een permanente taak is. Hij zei geen reden te hebben om aan te nemen, dat de huidige paus deze opvatting niet zou de len. Hij ontkende nadrukkelijk, dat de paus de weg van het tweede Vaticaanse concilie zou willen verlaten. Op de opmerking, dat er in de kerk toch ook sprake is van verkettering, verdachtmaking en van een zeker „katholiek kannibalisme", dat een katholiek met een andere mening mond dood wil maken en uit de kerk gooien, zei kar dinaal König: „Ik vind zo iets een ernstig ver grijp en ook een zware last voor de kerk. Een polarisatie, die dergelijke vijandbeelden opbouwt, heeft met christendom niets te ma ken." In de kerk moeten zowel conservatieven als progressieven zich thuis voelen. Tussen hen moet een broederlijk gesprek en een zakelijke discussie mogelijk blijven. Ten aanzien van veroordelingen van en kwes ties rond theologen, zei hij, dat „niemand in de kerk, zeker de paus niet, het gesprek wil afbre ken". Wel houdt de congregatie voor de ge loofsleer het recht de grenzen aan te geven tus sen de katholieke leer en daarvan afwijkende opvattingen. Hij merkte hierbij op, dat het niet altijd gemak kelijk is de grenzen tussen een zo groot mogelij ke vrijheid van onderzoek en een minimum aan kerkelijke leertucht te vinden. Velen vin den, dat die grenzen tegenwoordig te nauw worden aangetrokken. De kardinaal hield deze mogelijkheid open, maar hij zei het onredelijk te vinden de schuld hieraan alleen aan de paus te geven. Ook hij zal zich in het algemeen aan de beslissingen van de desbetreffende instanties houden. De paus is, aldus König geen autocraat. Hij kan geen nieuwe kerk invoeren. „Hij kan ook niet, zoals velen vrezen, het Poolse kerkmodel op de wereldkerk overbrengen. De paus wil dat ook niet, al zal hij op grond van zijn herkomst na tuurlijk wel het Poolse voorbeeld voortdurend voor ogen hebben. De kerk is geen eenheids- brij. Zij leeft vanuit de veelvormigheid van haar nationale, historische en culturele tradi tie", aldus kardinaal König, die nog zei: waar heen de kerk gaat, beslist niet alleen de paus. Dat beslissen allen. Voor berusting is geen re den. Naar aanleiding van het denkbeeld van de Ameri kaan Robert Graham om een spermabank te creëren voor het kweken van „super baby's", waarbij Nobelprijs winnaars als donors zouden moeten fungeren voor zeer intelligente vrouwen, heeft de Italiaanse moraaltheo loog pater Dominico Capo- ne, president van de St.-Al- fonsusacademie in Rome, ge zegd, dat dergelijke experi menten niet alleen indrui sen tegen de christelijke leer, maar dat ze ook de menselijke waardigheid aantasten. Om cleze reden dient het denkbeeld van de Amerikaan ook door niet- christenen te worden afge wezen, aldus pater Capone. De Zuidafrikaanse anglicaanse geestelijke David Russell is in Kaapstad veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij had zich niet gestoord aan een offi cieel gebod zijn kruistocht te gen de apartheid te staken. Russel, die voornamelijk werkte in de zwarte woonge bieden rondom Kaapstad, zei zijn morele en religieuze plicht te volgen. Voorts heeft de re gering het paspoort ingetrok ken van bisschop Desmond Tutu, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken. Voor deze maatregel is geen reden gegeven, maar volgens kerkelijke kringen had de bisschop zich onlangs het ongenoegen van de rege ring op de hals gehaald door in een toespraak handelssancties tegen Zuid-Afrika voor te staan als drukmiddel om het "bewind te dwingen zijn apar- theidswetten te veranderen. De Konferentie Europese Kerken (KEK) houdt van 29 mei tot 3 juni in Madrid een beraad over de taak van de kerken in de huidige gespan nen situatie in de wereld. Vijfentwintig vooraanstaan de kerkleiders uit Europa en evenzoveel vertegenwoordi gers van niet-gouvernemen- tele organisaties en vredes- deskundigen zullen elkaar ontmoeten. Ook kerkelijke vertegenwoordigers uit de Verenigde Staten en Canada zullen aan het beraad deel nemen. Men zal zich erover beraden hoe de kerken kun nen bijdragen aan de „ont dooiing" van het politiek klimaat. Ook zal worden ge sproken over de rol van de kerken bij de Helsinki-ver- volgconferentie over vrede en veiligheid in Europa dit najaar in Madrid en over het vraagstuk van die nieu we ronde in de bewapenings wedloop. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) heeft de negen deelnemende kerken uitgeno digd voor een serie inhoudelij ke gesprekken. Het wil probe ren de algemene kerkelijke uitspraken over de wapenwed loop toe te spitsen op de huidi ge situatie en op zijn campagne „Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland". Het IKV wil twee ontmoetingen per kerk, de eerste eind 1980 en de tweede in maart 1981. Het probleem van het sexis- me discriminatie op grond van geslacht heeft in de kerk een explosief ka rakter, kldus de Amerikaan se religieuze Theresa Kane bij de opening van de natio nale vergadering van Ame rikaanse vrouwelijke reli gieuzen in Dobbs Ferry (VS). Zij wees op de om vangrijke, maar gevarieerde reactie, die haar beroep op de paus op 7 oktober in Was hington om de vrouw tot alle ambten in de kerk toe te laten, had opgeroepen. In duizenden brieven had de een haar moedig, de ander haar onbeschaamd genoemd. Uit eigen ervaring kon zij zeggen, dat er onder haar medezusters een enorme vrees, angst en onzekerheid bestond. Zij had de treurige wetenschap gekregen, dat ontelbare vrouwen zich al van de institutionele kerk hadden verwijderd. Zuster Kane riep de kerk op de „zonde van het sexisme" te bestrijden en haar oorzaken uit de wereld te helpen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9