ILeidse Straatweg Voorlopig niet ''Van de baan WERKEN IN HET HART VAN HOLLAND IDe monniken in De Waard ij i ^Wethouder Fase soV'över tweede ^anenmanifestatie': AL BIJ VOORBAAT EEN GROOT SUCCES' 'Rode Zondag': goed gespeeld maar onduidelijk Informeel concert in Kapelzaal AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 MAART 1980 PAGINA 5 *ond viaduct hé •otest^ is v KO4 r van] 1 - Landscheidingsweg Zoals bekend is de verlenging van de Landscheidingsweg eind 1975 op de lange baan geraakt doordat de Tweede Kamer met 65 tegen 63 stemmen een motie van het PvdA-Kamerlid J. van der Doet aan nam, waardoor de vier miljoen gulden die voor de aanleg van de verlenging van de Landscheidingsweg op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat stond, voor een ander doel werd bestemd. Het geld werd besteed voor de weg Schar- woude-Den Oever in Noord-Holland. Mo tieven van het socialistische Kamerlid wa ren de geluidshinder voor de wijk Mariat- hoeve door de aanleg van Rijksweg 14 „aanleg van de weg is in strijd met het re geringsbeleid om zo min mogelijk grote verkeerswegen aan te leggen en bet Kamerlid wilde destijds wachten op de aanleg van de Utrechtse Baan en de spoorlijn naar Zoetermeer. Deze beide laatste zaken zouden de verlenging van de Landscheidingsweg wel eens overbodig kunnen maken, aldus de beer Van der Doei. Verwachting Rijkswaterstaat probeert het viaduct weer op te lappen. LSSENAAR „Ik dacht dat tk er de c< net onderdoor kon rijden". Dit is n, «gens politie één van de meest ge- 'oor »rde excuses van de vele vrachtwa- eenvtchauffeurs die het viaduct Leidse e maaatweg/Landscheidingsweg in de nder ssenaarse Rijksstraatweg in het dirigtleden hebben geramd. Tot voor kort aartiiden aan weerskanten van het via- es :t borden, die de wagens met een igte van meer dan drie en een halve dat ter waarschuwden vooral de linker Schulghelft van deze tweebaansautoweg vas uemen of gebruik te maken van een mposleidingroute. Vele truckchauffeurs »oi oreerden echter deze aanwijzingen, Rijkswaterstaat thans door i plaatsen van verbodsborden de ydn >rgang onder het viaduct voor het n orachtverkeer heeft afgesloten, een j laar p eerste problemen met het voortdu- sield hoger wordende vrachtverkeer date- n. Hi al van voor de oorlog", vertelt de zijn tgse historicus R.F. de Bock. Het via- e met dateert uit 1908 en werd gebouwd, de Zuid Hollandse Electrische Maatschappij de spoorlijn niet itie ijkvloers wilde laten kruisen met de moidse Straatweg. Deze spoorlijn tussen „Sterdam en Scheveningen werd in 1909 ert, gebruik genomen en heeft tot eind sep- wober 1953 dienst gedaan. De tramtun- ten vtjes werden in 1922 aan het viaduct erd gevoegd voor de tramlijn Den Haag- ren d| waal Het viaduct Leidse (ten tijde van de foto nog Leidsche) Straatweg In 1928 met de electrische trein Rotterdam -Scheveningen. Leiden. „In de beginjaren van het viaduct komen", legt de heer De Bock uit. „Het hadden de fietsen, een enkele Jan Plezier vrachtverkeer, dat later pas aarzelend op en paard en wagens geen last van de be- kwam, had met de hoogte van het viaduct perkte hoogte van de doorgang. Het ge- in die tijd ook nog niet zoveel moeite, motoriseerde verkeer begon tenslotte pas in de jaren na 1920 enigszins op gang te Toen de vrachtwagens zich ontpopten tot grote wegreuzen ontstonden de problemen pas goed". Protesten Om een eind te maken aan de problemen HAAGSE HISTORICUS RON FR. DE BOCK OVER WASSENAARS VIADUCT: Problemen dateren al van voor de oorlog lanceerde de toenmalige Haagse wethou der van openbare werken, de heer Dan- kelman, aan het eind van de jaren vijftig- /begin jaren zestig een plan het door de tijd achterhaalde viaduct te vervangen door een drie lagen-viaduct. Mede door protesten van omwonenden werd dit idee echter geen kans gegund. Wel werden op het viaduct twee keer twee rijbanen aan gelegd met aan weerskanten voet- en fietspaden. Een nieuw viaduct zit er ech ter voorlopig niet in, want de problemen rond de verlenging van de Landschei dingsweg lijken nog lang niet opgelost. Zo staan Zoetermeer en de VVD in Leid- schendam positief tegenover de doortrek king, maar Voorburg en actiegroepen als de Haagse werkgroep 'Dooievaar' en de Leidse werkgroep 'Milieubeheer' staan voorlopig afwijzend tegenover de weg. Provincie en het Rijk zien het belang van Rijksweg 14, zoals de verlenging van de Landscheidingsweg officieel wordt aange duid, wel in. Rijksweg 14 is in de begroting van 1980 van het ministerie van Verkeer en Water staat opgenomen. Minister Tuijnman stelt evenwel daarbij, dat hij met een beslssing over de aanleg van de weg wil wachten tot na de afhandeling van het Structuur schema Verkeer en Vervoer in de Tweede Kamer. Naar verwachting zal dit medio maart zijn. Tegelijk is de minister even wel van mening dat recente planologische ontwikkelingen het nodig maken opnieuw met de betrokken gemeenten te gaan pra ten om Rijksweg 14 in de bestaande be stemmingsplannen op te nemen. „Voorlo pig kun je de aanleg wel vergeten", aldus een woordvoerder van het ministerie. In het Uitvoeringsprogramma Rijkswegen staat Rijksweg 14 opgenomen voor realise ring na 1984. Tot 1978 is voor de aanleg van de weg twaalf miljoen gulden uitge geven. De totale kosten van de weg wor den begroot op honderd miljoen. De heer De Block ziet een duidelijke rela tie tussen de verlenging van de Land scheidingsweg en het nog steeds niet fun damenteel veranderen van de verkeerssi tuatie bij het viaduct „Zolang deze pro blemen blijven bestaan geloof ik niet dat het viaduct snel wordt aangepast". Er zijn al enige „vorderingen" gemaakt met de Landscheidingsweg. Zo staan onder meer in Voorburg aan het Oosteinde en bij het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne in Leidschendam al jarenlang pijlers voor viaducten in de Landschei dingsweg. Een oplossing op korte termijn zit er desondanks niet in. Misschien als een vrachtauto het viaduct in één keer middendoor rijdt... JAN PETER VERSTEEGE »'C( bl fclDEN De Leidse wethouder voor econo- Lisdie aangelegenheden en personeelsbeleid, dat {frrouw J. Fase, zegt ervan overtuigd te zijn gevit de banenmanifestatie „Werken in het hart voeip Holland" die de gemeente 24, 25 en 26 april se" ide Groenoordhallen denkt te houden een MozPrslaand succes zal worden. De wethouder, dat pt het zelfs niet uit, dat de banenmanifesta-' van in Leiden een terugkerend evenement zal ma Jrden. e wagens mevrouw Fase verschilt de aanstaande op belangrijke punten (bedrijfspresen- etzelje, beroepsvoorlichting) van de eerder gehouden en. ienmarkt in de Stadsgehoorzaal medio septem- verleden jaar. Dat het succes van de manifesta- "~~"]al bij voorbaat lijkt te zijn gegarandeerd komt volgens de wethouder doordat de beurs thans in de riante ruimten van de Groenoordhallen wordt on dergebracht. Dit houdt ondermeer in dat er nu niet alleen meer standplaatsen voor bedrijven kunnen worden ingeruimd, maar ook dat de mogelijkhe den voor het publiek bij een banenkeuze of alge mene oriëntatie van de arbeidsmarkt aanzienlijk worden uitgebreid. Op de beurs wordt gebruik ge maakt van het voor Nederlandse begrippen unieke .job matching system", een computer die na het toedienen van enkele gegevens de bezoeker weg wijs maakt in het stelsel van aangeboden banen en de daarbij behorende stands in de Groenoordhal len. Deze automatische vacatureverwijzer komt bij de ingang te staan. Het is de bedoeling, dat het ap paraat bij het oplepelen van de desgewenste infor matie (de vragen stelt men anoniem) de bezoeker via een direct geproduceerd plattegrondje laat zien bij welke stand(s) men terecht kan. De gemeente verwacht dat ongeveer 200 tot 250 bedrijven uit Leiden en omgeving een standplaats op de mani festatie zullen willen huren. Het bedrijfsleven, maar ook onderwijsinstellingen zullen op de beurs vertegenwoordigd zijn. Zo zal men bijvoorbeeld stands aantreffen, die door supermarkten, aanne mers of fabrieken worden ingenomen als stands die door ziekenhuizen, universiteit, gemeente en beroepsopleidingen zijn ingehuurd. Het Geweste lijk Arbeidsbureau zal voor deze gelegenheid zijn vacaturebank in de Groenoordhallen onderbren gen. De gemeente en het bedrijfsleven richten hun aan dacht in het bijzonder op schoolverlaters, partiële leerplichtigen en jonge scholieren die nog geen be roepskeuze hebben gedaan, te beginnen bij de vijf de klas van de lagere school. In dit verband zijn inmiddels 370 lagere en middelbare scholen in Lei den en regio voor de manifestatie uitgenodigd. De accenten van „Werken in het hart van Holland" komen te liggen op de banenmarkt, de bedrijfspre sentatie en de beroepsvoorlichting. De gemeente acht de manifestatie met name zo belangrijk omdat op de beurs vermeende of bestaande drempels kunnen worden weggeruimd tussen bedrijfsleven en werkzoekenden. Het leggen van contacten, het geven van informatie en de persoonlijke presenta tie van de bedrijven, moeten de voornaamste ka raktertrekken van de beurs vormen. Een opval lend verschil met de eerste Leidse banenmarkt is verder dat de bedrijven die nu zijn vertegenwoord igd niet de verplichting hebben vacatures naar de beurs mee te nemen. Tijdens de destijds gehouden banenmarkt waren de ruim 60 uitgenodigde bedrij ven verplicht minimaal vijf vacatures aan te dra gen. De voorspelbare succesformule van „Werken in het hart van Holland", zo stelt wethouder Fase, zou niet alleen schuilen in de nieuwe aanpak en presentatie van de manifestatie, maar ook in het feit dat lang nadat de beurs is afgelopen de mensen hiet de opgedane kennis en informatie op ieder ge wenst moment uit de voeten kunnen. Dat zoge naamde „naijleffect" zou zelfs het kenemerk zijn van een geslaagde banenmanifestatie. uitstapje vorige week naar de Pfiaprocessie in Maredorp gaan we tïtezidaag weer verder met de Harte- omK, of Koelikerk aan de Haarlem- te&fstraat. Sinds 1445 is er een Francis- ren Ierklooster buiten de stadsvesten an q Leiden gevestigd. De geschiedenis en"ft ons niet duidelijk waarom dat niet binnen de stad gevestigd rht worden, maar wel op een kleine meter van de stadsvest af. Volgens hertogelijk decreet van Philips van an ïrgondië uit 1438 zouden bewoners staty de Waard beschouwd worden als e'd.)rfers van Leiden, daarmee ook alle bedheden genietend. il a\schien moeten we het besluit van ^stedelijke overheid om de Francis- arme kloosterlingen naar de ard te verwijzen, wel zien als een enjst. In die stadsvrijheid gold ook van Mom van accijns op drank en slim- \Leidenaren maken daar dankbaar pruik van. In 1451 vaardigt de her- van Bourgondië een beslissing af, hij had genomen op verzoek van Leidse stadsbestuur. De tekst is te lig om de inhoud niet te herhalen: i wegen onser wel bemindere der jemeesteren, Schepenen ende Rai- [onser Stede van Leyden, in onsen in le van Hollandt, is ons te kennen en<ft?ven' ^at binnen hondert roeden ekrfk daaromtrent by de voorsz. Stede is gefondeert ende getim- een Clooster ende Kercke van dei ien der Mynderbroederen der le ende observatie van Ste. Fran- by welcke Clooster ende Kercke burgeren van onser voorsz. Stede andere hebben getimmert ende van dage te dage timmeren huyse woningen in den welkcken zy t Cfl gaen woonen, daar eenige houden ta vernen ende cabratten, daer vele jonge mannen ende gesellen, als wevers, vol ders ende van anderen ambochten van der selver Stede vergaren ende daer gaen drincken, ende om dat ter cause van desen in die voirsz. plaetse omtrent den Regulieren men geen axcijns een geeft ofte ongelde, die drancken daer syn beter coop dan in onse Stede. Om dat onrecht ongedaan te kunnen ma ken, bepaalt de hertog, dat voortaan in een kring van tweehonderd roeden om de stadsvest heen de drankaccijns moet worden geheven zoals die binnen Lei den geldt". Kunnen we aan de ene kant een uit tocht uit de stad constateren van men sen, die huizen timmeren in de stads vrijheid, aan de andere kant staan de paters te trappelen van ongeduld om zich binnen de stadsvest te vestigen. Ei moeten in de periode tussen 1445 en 1453 in stilte pogingen in het werk ge steld zijn omdat ideaal te verwezenlij ken, want heer Jan van Lannoy komt niet als een duveltje uit een doosje op 5 maart 1453 aan het stadsbestuur vertel len, dat hij in opdracht van Philips van Bourgondië naar Leiden komt om „die minrebroederen mit hoer con ven te ende mit hare tymmeringe binnen Leyden te brengen". Nu had het stadsbestuur ooit besloten om geen nieuwe geestelijke instellingen meer in de stad toe te laten, maar in dil feval wilde men een uitzondering ma- en. Een heel inconsequente zaak, want het maakt in 1453 helemaal niets meer uit of je binnen de stad woont ol in de stadsvrijheid de Waard. Rechten en plichten van de bewoners en hei stadsbestuur zijn precies gelijk gewor den. In 1454 heeft men kennelijk nog een stukje grond binnen de stadsmuren gevonden om de Franciscanen te huis vesten: tussen de Mare en de (oude, Zijlpoort, hetgeen neerkomt op: in de buurt van de Haarlemmerstraat. Op li maart 1454 besluit het stadsbestuur, dai er een ordonnantie gemaakt moesi worden waarin precies zou staan hoe de Franciscanen zich zouden verhou den tot pastoor en geestelijkheid van de Pancraskerk. Er zal best door de paters, de kapittel- proost op het Hogeland en de pastooi gepraat zijn met het stadsbestuur. Ken nelijk kon men niet tot overeenstem ming komen, want de paters bleven ir. de vijftiende eeuw rustig in eer. herbouwd klooster in de Waard kloos- teren en kerken. De stad schonk ir. 1455 en 1456 subsidie voor herbouw. Ir. 1456gebeurde dat om godswille tot hul- pe hore kercke. Het komische is, dat di. gebeurde uit de opbrengsten van de ac cijnzen op drank! De verhouding tussen klooster en stac is vanaf het begin goed geweest. We le zen in de Burgemeestersrekening 1448- 1449, dat de kloosterlingen op Kersta vond 1448, Pasen, Pinksteren, Sacra mentsdag, 15 augustus en 4 oktober 1449 (feestdag van St. Franciscus) tel kens twee stadskannen wijn kregen aangereikt als gewoenlic is. Tien jaar later zijn 15 augustus en Sacramentsdag weggevallen, maar op de andere dagen is net aantal stadskannen verdubbeld. Sinds 1449 bekostigt de stad de miswijn. In de rekening over 1459 staan 61 men gel miswijn beschreven. Dat is zo'n 90 liter. In 1465 loopt het op tot 288 liter en dat begint bii de heren op het Stad huis in het verkeerde keelgat te schie ten. In 1475 wordt besloten, dat de pa- tem voor de miswijn ieder jaar zestien ponden uitgekeerd krijgen. Je hoort het de heren zeggen: „dan nemen ze maar een slokje minder". Later wordt de subsidiekraan nog meer dichtgedraaid, maar dat betekent niet dat bij bijzondere gelegenheden de stadskan niet werd gevuld voor de pa ters. In 1484 viert het stadsbestuur sa men met de paters Vastenavond: „item omtrent vastelavont hebben den schout ende gerechte met die dienaeren van der Stede gegeven voor maeltyt totten minrebroederen buyten Leyden in die Waert, dan gehaelt wort ten huyse van Dammes Aentsz malevesy (wijn), by Honthorst romanie (wijn) ende een vat Hamburgerbier". Dergelijke gezamen lijke maaltijden van stadsbestuur en pa ters komen jaar in, jaar uit in de reke ningen voor. Met name het Franciscus- feest en de octaafdag van het feest wa ren goed voor kerkdienst, processie, slok en dinertje. Ik noem één voorbeeld uit de lange rij: „Op Sinte Franciscus- dacht anno 1519 soe waeren tot ver- soecke van den gardiaen ende presi dent vande observanten die vande Ge rechte alsdaer in der gardiaen ende president vande observanten die vande Gerechte alsdaer in der processie ende acht dagen daer nae zyn die vanden Gerechte gaen eethen inden convente vande observanten ende hebben by hem gehadt den gaediaen president ende eenige vanden predicanten en den gemenen broederen in eerbaerheyt vander stede den wyn geschoncken ende hoir portie van gebraden spyse". U merkt het, het was er goed toeven. JAN DOOVE LEIDEN Het vormingsto neel maakt een moeilijke periode door. Na jaren van kritisch toneel maken in een geheel eigen vorm, is nu een tendens terug naar het 'ge wone' toneel te bespeuren. Geen rare dingen meer als 'vervreemdend' spelen, uit de rol stappen, liederen zin gen, maar toneel op de oude, gedegen wijze waar de mees te mensen aan gewend zijn. Hierdoor kunnen ze echter vaak hun bedoeling niet meer overbrengen. Sater liet met 'Kode Zondag' gisteravond in de Schouwburg zien ook met dit probleem te kampen. Het is niet duidelijk, waar het stuk over wil gaan; het speelt zich af in het Ita liaanse Turijn september 1920 ten tijde van de arbeiderssta kingen. De Russische revoluti onair Kabak en de Italiaanse Gramsci zijn de hoofdpersonen in het stuk, waarin beider vi sies over het maken van de re volutie tegenover elkaar wor den gezet. Volgens het pro gramma staat Gramsci cen traal, maar eerder lijkt Kabak centraal te staan, daar de han deling zich in zijn hotelkamer afspeelt en hij de stuwende kracht in de meeste scènes is; of, abstracter, zou men als the ma van het stuk kunnen be- schouwen de manier waarop revoluties in de kiem wordn gesmoord en personenen tegen elkaar worden uitgespeeld. De auteur Trevor Griffiths heeft in het skript zijn bedoe ling niet duidelijk kunnen ma ken. Sater had tenminste door haar speelwijze haar eigen in terpretatie van het stuk kun nen geven, maar is daar even min in geslaagd. Er werd uit stekend toneel gespeeld, de theatrale effecten waren zeer overwogen en kundig uitge speeld. Veel verder ging men echter niet, de speeltrant gaf geen diepere dingen aan, maar leek op die van het gewone re pertoiretoneel. Weliswaar werd het realistische décor niet altijd op realistische ma nier gebruikt (de opstelling der stoelen) en leek het erop in het begin, dat men in het spel tableaus creëerde in plaats van een doorlopende spelhan- toch te weinig effect. De problemen van Sater val len wel te begrijpen. Vor mingstheater schrikt mensen af, juist die mensen die iets kunnen opsteken. Door her kenbaarder te spelen haalt de groep die mensen wel naar zich toe, maar verliest meteen aan duidelijkheid. Bovendien spelen dingen mee, die eigen lijk niet van invloed zouden mogen zijn, zoals subsidies, die vaak alleen gebaseerd lijken te zijn op bezoekersaantallen. Vormingsgroepen en alle an dere groepen, dienen echter in volle vrijheid hun stukken te kunnen maken, zowel wat vorm en wat inhoud betreft, zonder subsie-intrekking als dreigend zwaard van Damo cles boven het hoofd. JACQUELINE MAHIEU LEIDEN Sarah Strümp- hler en Henk Vos vervifn- gen gisteravond het trio Pan, een leuke vervanging, omdat «e zelf onlangs we gens ziekte verstek moesten laten gaan bij een Kapel- zaalconcert. Het duo (harp en fluit) is in 1962 opgericht en kreeg in 1977 de Johan Wagenaar-prijs voor de uit voering van hedendaagse Nederlandse muziek. Een programma is meestal een vast gegeven, met uitzonde ring natuurlijk van een even tuele toegift. Het duo doorbrak deze gewoonte door tussendoor ook andere werken te spelen, een toe te juichen geste die het informele karakter van deze Kapelzaalconcerten op een aardige manier onderstreepte. Het concert werd begonnen met een wat stug gespeelde In troduction en Allegretto van Devienne. Het erop volgende werk van De Brevielle was een teer stemmingsstuk. De dromerige sfeer kwam uitste kend tot zijn recht Het mid dendeel met de ineenvlechting van harp- en fluitmelodie tot een stralend hoogtepunt en het wegebben van de fluitklanken aan het slot waren een gaaf staaltje van muzikaal aanvoe len. De niet aangekondigde Pavane met variaties van de Spanjaard Cabezon voor harp was nogal statisch van karak ter. Mozarts melodieuze An dantino miste ontspannenheid en warmte. De na de pauze gespeelde Phantaisie voor harp van Fau- ré liet me eigenlijk nogal on verschillig. Fauré heeft zich voor andere instrumenten tot heel wat sprankelender com posities laten inspireren. De Entr'acte van Ibert liet een fijnzinnig en amusant uitge diept thema horen. Besloten werd met een menuet van Bi- zet als toegift- speeldoosjesmu- ziek, maar charmant Beide musici buitten hun muzikali teit uit, fluitist Henk Vos gaf zijn lichte toon een helderheid en warmte mee die voorbeel dig waren. Sarah Strtlmphler speelde in de stukken voor harp en fluit samen uitste kend; in de solostukken miste ze toch teveel overzicht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5