erwaarlozen opdracht Nantes te sterk voor Dynamo Moskou ottingham Forest krijgt lesje in kansen benutten SAINT ETIENNE KANSLOOS TEGEN BORUSSIA STRASBOURG TOONT ONVERMOGEN PORT LEIDSE COURANT - DONDERDAG 6 MAART 1980 PAGINA 15 R«ehtt: Kees Zwamborn kopt de bal weg terwijl invaller Gentes en Specht hem zwaar belagen. Wim Meutstega tracht te assisteren. Links: Simon Tahamata in een verdedigende rol. Zijn vaste belager Jodar rukt met de bal aan de voet op in de richting van Piet Schrijvers. [TRAATSBURG De greep van UEFA-voor- 'ter Artemio Franchi medio januari in Zü- h, waarmee hij Ajax aan Racing Strasbourg kppelde, mag als uiterst gelukkig worden be- ihouwd. De Frans landskampioen slaagde er jsteravond namelijk zelfs niet in een zeer rak spelend Ajax terecht te wijzen. Na het ielpuntloze gelijkspel kan worden gesteld, kt Ajax zo goed als zeker is van een plaats in k halve finale van de strijd om de Europese [eker voor landskampioenen. Strasbourg heeft p eigen terrein een brevet van onvermogen ge tond. Het oogde in Straatsburg erg indruk wekkend wat de Franse vertegenwoordiger in e Europa Cup I etaleerde, maar werkelijk ge vaarlijk is de ploeg nauwelijks geweest, krasbourg speelde met veel inzet, maar zonder Jiig overleg. Roland Wagner was aangeslagen en t Piasecki werd in de aanval niet begrepen. Toch as er tevredenheid in het Franse kamp. Zelfs de lorgaans kritische Gress was in zijn nopjes: „We hebben uitstekend voetbal gespeeld. Er is bijzonder hard gewerkt en ik vond niet, dat het binnen de ploeg aan overzicht ontbrak. We speelden een paar klassen beter dan in de competitie. Alleen die doel punten ontbraken, ofschoon de mogelijkheden er waren". Leo Beenhakker toonde zich na afloop zeer teleur gesteld in het dubbelblanke gelijkspel, ofschoon deze stand voortreffelijke uitzichten biedt voor de return. De oefenmeester van Ajax had in Stras bourg al graag de nodige duidelijkheid willen heb ben, maar werd daarin gedwarsboomd door het spel van zijn pupillen. De uitslag verplicht Ajax tot een optimale voorbereiding voor de tweede ont moeting. Beenhakker: „Ik heb er geen enkele verklaring voor waarom het hier zo slecht is gegaan. Met name in de eerste helft heeft de ploeg zich totaal niet gehouden aan de opdrachten. De bedoeling was om Strasbourg bij balbezit al direct in de ver dediging aan te pakken". Oude mannetjes Daar kwam het echter niet van. De voetbal schoenen van de Ajacieden leken vol lood, want in ieder gevecht naar de bal toe waren de Amsterdammers de grote verliezers. Opvallend was hoe met name het middenveld van Ajax in Strasbourg volledig ten onder ging. Sören Lerby, Frank Arnesen en Dick Schoenaker, welbekend om hun enorme loopvermogen, lie pen erbij als oude mannetjes. Ook voorin voldeed Ajax niet. De acties van Simon Tahamata waren bij tijd en wijle fraai, maar niet functioneel, terwijl Karei Bonsink blijk gaf in zijn eentje slechts tot onopvallende daden te kunnen komen. Alleen Henning Jensen haalde binnen de Amsterdamse aanval een voldoende. Met name voor zijn werklust, waardoor hij zo'n beetje de eni ge was die zich aan de opdracht van Beenhakker hield en al in een vroeg stadium trachtte te storen. In de defensie had Ajax veel overtredingen nodig om de bewegelijke aanval van Strasbourg onder de duim te houden. De onmacht van de Fransen en de rust die van de heersende Ruud Krol uitging, bleek voldoende om het doel schoon te houden, of schoon Strasbourg enkele malen dichbij een treffer was. Ling niet fit In de tweede helft wilde Beenhakker via het inzetten van Tscheu-la Ling (Bonsink werd aan de kant gehouden) trachten wat meer druk uit te oefenen. Ling hield met zijn individualis tische acties de tegenstanders aardig bezig en zijn aanwezigheid bleek verschillende ploegge noten het nodige zelfvertrouwen te geven. Maar de niet geheel fitte Ling was niet langer dan twintig minuten in staat voluit te gaan, waardoor Ajax weer in niveau verviel van voor de pauze. Strasbourg ging, naarmate het einde naderde, steeds chaotischer spelen en had nog geluk, dat Lerby enkele minuten voor het laatste signaal van de lankmoedig fluitende Oostenrijker Wöhrer in ideale positie de bal hoog over het doel knalde. De enige die tevreden naar Amsterdam terugkeer de, was penningmeester Ton Brandsteder. Hij mag voor de return op veel interesse rekenen, waar door het verlies van de eerste twee ronden in de Europa Cup I enigszins kan worden gecompen- seerd' ERIK VISSER Scheidsrechter: Wóhrer (Oos). Toeschouwers: 18.000. Racing Strasbourg Dropsy; Jodar, Novi, Vogel (Braggy). Domenech; Deutschmann, Specht, Piasecki, Decastel; Wagner (Gentes), Tanter. Ajax Schrijvers; Meutstege, Krol. Zwamborn, Boeve; Schoenaker, Arnesen, Lerby; Bonsink (Ling), Jensen, Taha- pilli Reimann is doelman Pudar (Hajduk Split) even te snel af. mt enige doelpunt van Hamburger SV is het gevolg. Den Haag Van de kwartfinales van de Europese Cup voor landskampioe nen heeft alleen Celtic Glasgow zich in de eerste wedstrijdreeks duidelijk ge- distanciëerd van de tegenstander. De Schotten zegevierden op eigen terrein voor 67.000 toeschouwers met 20 over de veelvoudige Spaanse kampioen Real Madrid. Hamburger SV hield aan de thuiswedstrijd Hajduk Split een mage re zege over: 10. Strasbourg—Ajax bleef zonder doelpunten en Notting ham Forest verloor op eigen terrein zelfs met 1—0 van Dynamo Berlijn. Die laatste uitslag was ongetwijfeld de meest verrassende. Waarbij niet gezegd is, dat de toeschou wers in Hamburg tevreden waren. Zonder de Joegoslavische international Ivan Bul jan, die zich na een aanval van geelzucht te slap voelde om tegen zijn voormalige vereniging aan te treden, was Hamburg SV niet in staat een goed antwoord te vin den op de zone-dekking van de gasten en de daarmee gepaard gaande buitenspelval. Het enige doelpunt ontstond enkele secon den voor rust, toen Hrubesch fors inliep op een fluitsignaal van de Schotse scheids rechter Foote waardoor Reimann gemak kelijk kon scoren. Vporzetten Europees bekerhouder Nottingham Fo rest kreeg van Dynamo Berlijn een les je in kansen benutten. Het regende hoge voorzetten in het gebied van de lange Oostduitse doelman Bodo Rud- weilte. Maar Martin O'Neill trapte in de grond, toen hij een leeg doel voor zich had, Gary Birtles kopte van acht meter over en ve dette Trevor Francis miste van dezelfde afstand. Met vrijwel geheel Nottingham Forest op de helft van dynamo Berlijn zette Strasser in de 63ste minuut zijn ploeggenoot Terletzki met een verre pass aan het werk. Deze bediende Hansjürgen Riediger, die op zijn beurt de Schotse in ternational Kenny Burns op het verkeer de been zette en de bal langs doelman Pe ter Shilton in het net schoof. Dat betekende de eerste nederlaag voor Nottingham in dertien Europa Cup-wed strijden. Rudweilte bleef het grote strui kelblok. De Oostduitse doelman kreeg een gele kaart voor tijdrekken. Zijn ploegge noot Trieloff kreeg eveneens het geel voor een harde actie tegen Francis. Bij de Engelsen zag Burns het geel voor een overtreding op Netz. In Glasgow leek Real Madrid met een soortgelijke taktiek als Dynamo tegen Celtic eveneens succes te hebben. De Schotse storm woedde drie kwartier zonder resultaat. Waar Nottingham echter stopte, ging Cel tic door. Dat kwam in hoofdzaak door de splijtende passes van McGrains. De twee de helft was vijf minuten oud, toen de Spaanse doelman Ramon de bal na een schot van Sneddon liet wegspringen en George McCluskey ter plekke was om de bal in het net te deponeren. In de 76ste minuut maakte Celtic er 20 van. Op nieuw was Sneddon er bij betrokken. Hij zette de bal hoog voor bij de tweede doel paal, waar John Doyle hoog boven de Spaanse verdedigers uittorende. Europa Cup 1 Racing Strasbourg (Fra)-Ajax (Ned) 0-0 Scheidsrechter: Wöhrer (Oos). Toeschouwers: 18.000. Hamburger SV (Wdl)-Hajduk Split (Joe) 1-0 (1-0). Score* 45. Reimann 1-0. Scheidsrechter: Foote (Sch). Toeschou wers: 50.000. Nottingham Forest (Eng)-Dynamo Berlin (Odl) 0-1 (0-0). Score: 63. Riediger 0-1. Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toe schouwers: 27.946 Celtic Glasgow (Sch)-Real Madrid (Spa) 2-0 (0-0). Score: 52. McCluskey 1-0, 76. Doyle 2-0. Scheidsrechter: Lattanzi (Ita). Toeschouwers: 67.000. Europa Cup 2 Dynamo Moskou (Rus)-FC Nantes (Fra) 0-2 (0-0). Score: 57. Tusseau 0-1, 85. Pecout 0-2. Scheidsrechter: Eriksson (Zwe). Toeschouwers: 25.000. Rijeka (Joe)-Juventus (Ita) 0-0. Scheidsrechter: Keizer (Ned). Toeschouwers: 25.000. Arsenal (Eng)-IFK Göteborg (Zwe) 5-1 (3-1). Score: 31. Nilsson 0-1, 32. Sunderland 1-1, 40. Price 2-1, 44. Sunder land 3-1, 60. Brady 4-1, 66. Olafsson (eigen doel) 5-1. Scheidsrechter: Jarguz (Pol). Toeschouwers: 36.300. Barcelona (Spa)-Valencia (Spa) 0-1 (0-0). Score: 51. Pablo Rodriguez 0-1. Scheidsrechter: Konrath (Fra). Toeschou wers: 75.000. UEFA Cup Saint Etienne (Fra)-Borussia Monchengladbach (Wdl) 1-4 (0-4). Score: 14. Nielsen 0-1, 18. Nickel 0-2, 21. Nielsen 0-3, 36. Lienen 0-4, 56. Platini (strafschop) 1-4. Scheidsrechter: Lamo-Castillo (Spa). Toeschouwers: 42.000. VfB Stuttgart-Lokomotiv Sofia 3-1 (2-1). Score: 30. Kolev 0-1, 30. Muller 1-1, 35. Volkert (strafschop) 2-1, 76. Volkert 3-1. Scheidsrechter: Raus (Joe). Toeschouwers: 38.000. FC Kaiserslautern-Bayern München 1-0 (0-0). Score: 57. Brummer 1-0. Scheidsrechter: Krchnak (Tsj). Toeschou wers: 34.000. Eintracht Frankfurt (Wdl)-Zbrojovka Brno (Tsj) 4-1 (2-1). Score: 12. Nachtweih 1-0, 31. Horny 1-1, 44. Lorant (straf schop) 2-1, 50. Nickel 3-1, 71. Karger 4-1. Scheidsrechter: Farrell (Ier). Toeschouwers: 20.000. Torbjörn Nilsson opent de score voor IFK Göteborg in de wed strijd tegen Arsenal. De Zweedse gasten moesten zelf later nog vijf treffers toestaan. DEN HAAG Nantes «kan met goede moed terugkeren uit Tiflis, waar in de eerste wedstrijd in de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars een zege van 2-0 op Dy namo Moskou werd geboekt. De halve finales liggen dicht binnen het bereik van de Fransen. Voor een rumoerig en chauvinistisch pu bliek had Nantes het de eerste helft be nauwd, maar de Russische ploeg had moeilijkheden met het afronden van de aanvaller. Niet zo verwonderlijk, omdat in de Sovjet-Unie al twee maanden de competitie stil ligt. De wedstrijd was ook daarom naar het zuidelijker gelegen en warmere Tiflis verplaatst, waar de winter zich minder deed voelen dan in Moskou. Het mocht Dynamo niet helpen. In de tweede helft namen de Fransen het initia tief over en brachten Thierry Tusseau en Pierre Pecout de zege binnen. De Fran sen, bij wie drie spelers tegen een gele kaart opliepen, behielden tot het einde van het duel de overmacht door beter en nauwkeuriger de bal in de ploeg te hou den. Juventus Juventus lijkt ook een goede kans te hebben op het bereiken van de halve fi nales. De 0-0 in Rijeka tegen de club van dezelfde naam biedt een reële uit gangspositie voor de Italiaanse club, die in 1977 nog de UEFA-beker won. De Turijnse verdediging, had er weinig moeite mee de zwak opererende aanval van de Joegoslaven op het modderige en gladde veld tot stilstand te brengen. Slechts éénmaal hoefde de nationale doel man van Italië, Dino Zoff, in actie te ko men bij een moeilijk schot van Radovic. Daarentegen kreeg middenvelder Brio van Juventus twee goede mogelijkheden in de uitwedstrijd te scoren, maar zijn ac ties leverden niets op. Na de rust kwamen de Joegoslaven vaker gevaarlijk voor het doel van Zoff, maar de doelpunten vielen niet. De Italiaanse verdediger Cuccureddu kreeg van scheidsrechter Jan Keizer een gele kaart. Achterstand Arsenal moest gisteravond terugko men van een achterstand van 1-0 om de thuiswedstrijd in winst om te zetten. Dat dit lukte bleek uit de eindstand. (5-1) Pas na vijf doelpunten vonden de Lon- dense spitsen het blijkbaar genoeg en was IFK Göteborg uit Zweden duidelijk ge maakt dat er met Engelse ploegen in Eu ropees voetbal niet valt te spotten. De spits van Göteborg en het Zweedse elf tal, Torbjörn Nilsson, maakte gebruik van de moeizame beginfase van Arsenal. Met stomheid geslagen zagen de bijna 37.000 toeschouwers de verdedigers Holm en Young falen, waarna Nilsson Göteborg op voorsprong zette. Arsenal begreep dat dat niet kon en ging voluit. Door drie doel punten in twaalf minuten kwam de rust stand bij 3-1 voor de Engelsen, die na de rust nog eens twee keer doeltreffend uit haalden. Neeskens In het Nou Camp-station van Barcelo na, dat door een staking van het open bare vervoer met 75.000 toeschouwers voor driekwart gevuld was, werd gis teravond in het duel Barcelona-Valen cia herhaaldelijk geroepen om Johan Neeskens. Barcelona, dat de Europese beker voor bekerwinnaars verdedigt, was tegen Valencia voortdurend in de meerderheid maar miste vaak de een voudigste kansen. Valencia, dat zich uiterst defensief opstel de, had eenmaal succes en de treffer van Pablo Rodriguez was een gevolg van één van de schaarse uitvallen van de Zuid- spaanse club. Vooral Mario Kempes, de Argentijnse international, onderscheidde zich bij de counters. Hij bereidde de tref fer van Rodriguez dan ook voor. In de 66e minuut, toen de tijd voor de thuisclub begon te dringen, maakte José Vicente Sanchez plaats voor Juan-José Estella en zelfs aanvoerder Carlos Rexach werd wegens zijn weinig opvallende spel naar de kant gehaald. Maar ook zijn ver vanger, Manuel Carrasco, kon niet voor de begeerde gelijkmaker zorgen. De beste kansen kreeg uiteindelijk Valencia, maar het bleef bij het doelpunt van Rodriguez. DEN HAAG Saint Etienne, dat in het toernooi om de UEF A-Cup PSV met 60 uitschakelde, is gisteren op eigen veld op soortgelijke wijze ten onder gegaan tegen Borussia Munchen-gladbach. De Westduitse middenmoter, die drie dagen geleden in Duisburg voor de Bundesliga nog een de primerende nederlaag van 3—0 incasseerde, zegevierde met 41 na een ruststand van 40. Alsof het een oefenwedstrijd betrof, wervelden de aanvallers van Borussia over de Franse grasmat en de vier treffers (twee van Carsten Nielsen, één van Harald Nickel en één van Ewald Lienen) kwamen stuk voor stuk in aanmerking voor de onder scheiding doelpunt van de maand. Saint Etienne, dat sinds 1969 (01 tegen Legia Warschau) in de Europa Cups geen enkele thuiswedstrijd had verloren, herstelde zich na de rust enigszins. In de 56ste minuut haalde Wilfried Hannes invaller Rousseau in het strafschopgebied onderuit, waarna Michel Platini vanaf de elfmeterstip 41 kon maken. Johnny Rep zat toen al in de kleedkamer. Hij werd in de rust uitgewisseld. Ondanks de overwinning met 3—1 op Lokomotiv Sofia kreeg VFB Stuttgart bij het verlaten van het terrein een striemend fluitconcert van de 38.000 toeschouwers. De West duitsers hadden het alleen aan de zwakte van de tegenstan der te danken dat zij over veertien dagen met een toch wel rustgevende voorsprong aan de return kunnen beginnen. De Bulgaren hebben van de voorsprong van 10, die zij na pre cies een half uur via Kolev namen, slechts kort kunnen genie ten. Na de aftrap maakte Muller met een afstandsschot gelijk. VFB Stuttgart kreeg daarna wat meer greep op het spel en Vol kert benutte een cadeautje van de Joegoslavische scheidsrechter Raus in de 35e minuut. Raus wees naar de strafschopstip toen Förster zich na een actie van Bonev theatraal binnen het zes tienmetergebied liet vallen. Volkert mocht in de zestigste mi nuut nogmaals een strafschop nemen, maar hij strandde toen op doelman Goranov. Volkert revancheerde zich later door in de 76e minuut voor 31 te zorgen. Onderonsje De volledige Westduitse kwartfinale tussen FC Kaiserslau- tern en Bayern München werd in de 57e minuut beslist door het achttienjarige talent Axel Brummer. De jeugdinternati- onal, die afgelopen zaterdag tegen Hamburger SV Internati onal Kaltz in een wedstrijd voor de Bundesliga vaak te slim af was, passeerde twaalf minuten na de hervatting Paul Breitner en zorgde dat Kaiserslautern met 10 zege vierde. Het is echter de vraag of die voorsprong over veertien dagen in het Olympia-stadion in München voldoende zal zijn om Kaisers lautern in de halve eindstrijd te brengen. Bayern München maakte voor 34.000 toeschouwers (het stadion in Kaiserslautern was uitverkocht) de beste indruk. Voordat de twee clubs elkaar op 19 maart ontmoeten, stuiten zij vier dagen tevoren opnieuw op elkaar. Dan wordt op de Betzenberg het duel voor de Bunde sliga gespeeld. De kwartfinale leverde voor de penningmeester van de thuisclub een record-recette van 500.000 mark (ruim 550.000 gulden) op. Overspeeld Eintracht Frankfurt, dat Feyenoord in het toernooi om de UEFA-Cup uitschakelde, heeft zich vrijwel verzekerd van een plaats bij de laatste vier. De Westduitsers, die tegen Zbrojovka Brno speelden zonder de aanvallers Hölzenbein en Bum Kun Tscha, hadden met de Tsjechische nummer drie totaal geen moeite: .41. Zbrojovka werd vooral in de tweede helft volledig overspeeld. De thuisclub ging uitstekend van start door een doelpunt van de steeds mee naar voren komende verdediger Nachtweih. Na deze treffer raakte de thuisclub evenwel het spoor bijster en via Horny kwam Zbrojovka in de 31e minuut op gelijke hoogte. Hij kopte uit een hoekschop in. Eintracht kon toch nog met een voorsprong gaan rusten toen Lorant in de 44e minuut een om streden strafschop benutte. Na de hervatting liep de thuisclub tot groot enthousiasme van de tachtigduizend toeschouwers over Zbrojovka heen. Via Nickel en Karger werd het 41 maar gezien het aantal mogelijkheden had de score voor Eintracht nog veel hoger kunnen zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15