deTiji Hulpverlening weggelopen kinderen te onzorgvuldig Jit NIEUWSNET Euromast bezet uit protest tegen sexboten Goed pensioen voor iedereen kan sneller m ENCYCLOPEDIE VAN DE TWEEDE U«M- WERELDOORLOG Een alfabet van schokkende jaren H mh-sroa BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 MAART 1980 PAGINA ERNSTIGE BEZWAREN VVD TEGEN WETSONTWERP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het initiatief-wetsont werp van de Tweede-Kamerleden Roe thof en Haas-Berger (PvdA), waarin de strafbaarheid wordt beperkt van hen die van huis weggelopen minderja rigen opvangen, dreigt in de Eerste Ka mer schipbreuk te gaan lijden. De VVD-fractie in de senaat heeft zeer ern stige bezwaren tegen het wetsontwerp geuit De liberalen vinden het wetsvoorstel, waarover nog voor de zomer een debat zal worden gehouden, veel te vaag. Volgens het initiatief-ontwerp is hulpverlening van aan huis weggelopen kinderen niet meer strafbaar als de instantie die het kind opvangt (Release, Sosjale Joenit, een kerkelijk opvangcentrum e.d.) direct de ouders inlicht en verder „zorgvuldig" te werk gaat. In het wetsontwerp staat niet, wat onder „zorgvuldige hulpverlening" moet worden' verstaan. De VVD-senato- ren vinden dit onaanvaardbaar. Volgens de VVD'ers zou een enkel telefoontje naar de ouders van het weggelopen kind met de mededeling „Uw kind is opgevangen" al als zorgvuldige hulpverlening kunnen worden uitgelegd. „De betekenis van dit laatste begrip wordt dan geheel uitge hold", aldus de VVD'ers. De CDA-fractie van de Eerste Kamer zal, evenals die in de Tweede Kamer, tegen het wetsontwerp stemmen. Als de VVD of de meerderheid van deze fractie ook tegen het ontwerp stemt, bete kent dit dat het wetsontwerp is verwor pen. Onderzoek gevraagd naar giftig PCB UTRECHT De Landelij- ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft aan de Nederlandse rege ring gevraagd een onder zoek in te stellen naar de herkomst en mate van ver spreiding van de uiterst giftige stof PCB. Deze stof, die een broertje is van het in Nederland verbo den landbouwgif DDT, is er zeer waarschijnlijk de oorzaak van dat de zeehonden in de Waddenzee dreigen uit te ster ven. De Vereniging Wadden zee heeft zich met haar vragen, tot de regering gericht naar aanleiding van een proef schrift over deze materie waarop ir. P. Reijnders giste ren in Wageningen promo veerde en waarover wij vorige week berichten. Inmiddels hebben CDA-kamerleden ook vragen gesteld over PCB, een stof die bijvoorbeeld als isola tiemateriaal in tal van huis houdelijke apparaten. Dr. Meinsma haalt ombudsman voor de rechter AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, voorzitter van de Vereniging tegen Kwakzal verij, heeft een kort geding aangspannen tegen Vara's ombudsman Frits Bom. Meinsma voelt zich beledigd door een artikel in de Vara- gids van 2 februari, waarin hij een kwakzalver wordt ge noemd. Hij wil van de rechter een uitspraak, welke het arti kel als „onrechtmatig" aan duidt in de Varagids. Frits bom heeft verklaard zeer ver baasd te zijn over de stappen van Meinsma omdat de voor zitter „noch bij mij, noch bij de Vara zijn beklag heeft ge daan". ROTTERDAM Even na tien uur vanochtend hebben ongeveer veertig actievoerders uit zeven Rotterdamse wijken de Euromast bezet. De wijkbe woners voeren actie tegen de plannen van het gemeentebestuur om de pros titutie te concentreren op sexschepen nabij de Euromast. De bewonersorga nisaties zijn bang voor uitwaaiering van de prostitutie naar hun omgeving omdat de ligging van de schepen aan sluit bij de uitgaanscentra in hun wij ken. Ook gisteren hielden de bewoners een actie. Tijdens het spitsuur werd de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis bezet. Bewoners van de wijk Katendrecht zijn daarentegen voorstan der van prostitutie op de sexschepen omdat ze daarmee van de prostitutieoverlast in hun wijk bevrijd worden. ROMEINSE VONDST IN NIJMEGEN In de directe omgeving van het Nijmeegse Valkhof is vorige week een spectaculaire vondst gedaan: twee fragmenten van een zuilvormig gedenkteken dat waarschijnlijk dateert uit de tijd van keizer Tiberius (14 tot 37 na Chr.). Deze fragmenten vormen de oudste voorbeelden van Romeins beeldhouwwerk die tot nu toe in ons land gevonden zijn. Dr. J. Bloemers, wetenschappelijk leider van de oprgavingen, wijst hier op de In scriptie „TIBR CSAR". De brokstukken zijn in de hal van het rijksmuseum KAM te be zichtigen. Dresden na het bombardement 13 en 14 februari 1945. UTRECHT Met het door Wina Born aan de vergetel heid ontrukte recept voor aardappelcake men neme allereerst 1 kg zeer fijne gewreven, koude, ge kookte aardappelen en wat eiwitsurrogaat begint het gisteren verschenen eerste deel van de Winkler Prins Encyclopedie van de Twee de Wereldoorlog, dat op pa gina 328 eindigt met het Ja- Eanse krijgsgevangenen- amp Maioka, waar 82 Ne derlandse militairen stier ven van de 341 die van Java derwaarts waren ge sleept. Tussen die twee ui tersten van het zich behel pen bij dagelijks ongerief en het echte drama van bit tere dood, beweegt zich het alfabet van de schokkende jaren, die hier voor het eerst encyclopedisch zijn Aanleiding tot het onderne men van deze uitgave vond Elsevier nu het weldra veer tig jaar geleden is, dat Neder land en België door de Duitse inval van 10 mei 1940 direct in die oorlog werden betrok ken, onvergetelijk voor wie er nog eigen herinneringen aan heeft. Die generatie na dert nu de ouderdom of is al verdwenen, maar ook wie nadien ziin opgegroeid, beho ren van die tijd te weten, om dat hen anders, zoals prof. Van der Dunk terecht in zijn inleiding opmerkt, de tweede helft van deze eeuw onbegrij pelijk zal blijven. De overvloedige en rijk geïl lustreerde informatie die in dit nieuwe boek wordt aan geboden, is wel zeer breed opgezet. Onder eindredactie van J. E. Bijl, Amsterdam en M. Deweerdt, Brussel hebben meer dan honderd deskundi ge medewerkers in raad van advies, redactie en als auteur hun bijdragen geleverd tot een boekwerk in twee delen met totaal ruim 1.500 artike len. Het gaat daarbij niet alleen om het feitelijke oorlogsge beuren in militaire zin en wat er zich voor en tijdens die jaren heeft afgespeeld in nationale en wereldpolitiek, denkbeelden en stromingen, waarvan anti-semitisme, col laboratie, fascisme, England- spiel, Groot-Germaanse ge dachte en jodenvervolging nog maar enkele kernwoor den zijn. Daarnaast is ten minste evenveel ruimte gege ven aan een beeld van het dagelijks leven, dat met de aardappelcake begint (de tul- penbollenkoekjes komen in het tweede deel, dat volgende maand verschijnt), maar ook tot (soms forse) bijdragen leidt over cabaret en dans, bouwkunst en film, honger winter en humor (nauwelijks geestig trouwens), bukshag, grijze muizen, en zo verder. Veel aandacht is vervolgens besteed aan de weerslag van het gebeuren in kunst en cul tuur, waaraan ook een aantal „leeswijzers" dienstbaar is gemaakt met talrijke titels van door de oorlog geïnspi reerde literaire werken. Ten slotte is er een serie bijdragen uit de sector van wetenschap en techniek, van antibiotica en atoombom, tot radar en jeep, Baileybrug en polemolo gie. Het behoeft weinig betoog, dat men door dit boek vele uren geboeid kan raken. Een eindoordeel kan beter wach ten tot ook het tweede deel is verschenen, maar een voor lopige indruk brengt veel kwaliteit aan het licht, waar aan wat losse opmerkingen niet bedoelen afbreuk te doen. Met name valt op, dat het inzetten van zoveel au teurs zich blijft weerspiege len in verschil van aanpak. Wie bijvoorbeeld wil weten wanneer Hitier zich het le ven benam, zal dat niet vin den in het over hem geschre ven artikel, maar in het ver haal dat een ander dr. H. van Capelle over Eva Braun vertelt. Diezelfde au teur draagt ook drie kolom men over Martin Bormann bij en dat lijkt nauwelijks te veel, maar als Heydrich, Himmler en Hirohito samen het met minder moeten doen, lijken toch de verhoudingen zoek. Dit euvel, als men het zo mag noemen, een zekere oneven wichtigheid, doet zich vrij vaak voor. Er zijn vijf pagi na's aan de danskunst gewijd, tegen één specifieke kolom aan de jodenvervolging ii* Nederland en België. Welis! waar staan die in het kadef van drie algemene bladzijde! over dit onderwerp en wona daarop ook o.a. in uitsteken? de artikelen over Amsterf dam, over het anti-semitisrr (door rabbijn A. Soetendoq en over Auschwitz ingegaanf maar de indruk van eer kere discrepantie blijft. Hoe Hitier aan de macht i kunnen komen wordt naul welijks uit de doeken gedaan? de weergave daarvan doet i ieder geval karig aan naai het voortreffelijke verhae van mr. R. L. Miellet ovef_ Frankrijk. Zo zijn er meer klontjes uit de pap vissen (Gerbrandy komt erj- b.v. zeker al te bekaaid a/),h maar daar staat zoveel goeds! aan vaak verrassende infor/ matie en verheldering vaf inzicht tegenover, dat mu zich door dit naslagwerk sta lig verrijkt mag achten, ooi als een passende sleutel td de geweldige bibliotheek aaJ gespecialiseerde werken, difl inmiddels over de oorlogsjaf ren is volgeschreven en waarvan er hier honderden worden genoemd. JAN ONSTENÜ N.a.v. Winkler Prins Encyj clopedie van de Tweef Wereldoorlog, Deel I (dee| II verschijnt april), 328 bis., met vele ill. Uitg verij Elsevier, A'dam-Bn sel, prijs 2 dln. ƒ175,- bij voorintekening, daarni f 195,-. :illllllllllllll!lllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllltll!lll TWEE PENSIOENFONDSEN: (Van onze sociaal economische redactie) DEN HAAG De twee grootste pensioenfondsen van ons land, het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds en het Pensioenfonds PGGM menen, dat op korte termijn een goede algemene pensioenplicht kan worden ingevoerd. Hun plan daartoe betekent een afwijzing van het concept, dat de Stichting van de Arbeid nu, na ruim tien jaar studie, bijna gereed heeft. De twee fondsen voor resp. overheidspersoneel en mensen in de gezondheidszorg, stellen voor, iedereen een wettelijk recht toe te kennen van 1 procent van het laatste salaris per dienstjaar (in clusief de aow), welk percentage geleidelijk kan worden uitge breid, als het geld ervoor beschikbaar is, tot 1,75. Bij verande ring van werkgever zou een waardevast pesioenrecht voor later mottsn worden meegegeven aan de vertrekkende. De Stichting van de Arbeid gaat niet uit van dienst- maar van levensjaren, zodat men altijd op 70 procent van het laat ste salaris kan uitkomen omdat er geen breuk in de pensioe nopbouw optreedt, hoe vaak men ook van werkgever veran dert. De twee fondsen (samen 1,1 miljoen „klanten") vinden dit plan te kostbaar voor dit moment, te ingewikkeld en daardoor bijna onuitvoerbaar en in die uitvoering te duur. Bovendien zou het stichtingsplan tot onbillijkheden en tot oneigenlijk gebruik kunnen leiden. „Dat plan is te preten tieus, men wil ineens inhalen wat in het verleden is nagela ten op pensioengebied. Dat komt mede omdat men is uitge gaan van een in 1969 gevormd idee, in een tijd dus toen nog veel meer kon. De invoering van dat plan kan nog heel veel tijd vergen. Wij willen een snelle oplossing, die indien moge lijk later uitgebouwd zou kunnen worden", aldus de woord voerders van de fondsen. Nieuwsnet zegt in een com mentaar op de Amsterdamse rellen: „Wat niet en nooit aan het daglicht is getreden, is het achterbakse en nooit openlijk in een brede context geplaatste woningbouwbeleid - als men al van een beleid mag praten. De economische groei drukte alle woonaspecten weg, met een sierlijke boog naar de Bij lmer en later Almere onder het motto: wonen waar de nachtegaal nog zingt." In het politieke commentaar deze waarschuwing: „Afgezien van de stelling dat, gezien de slech te conditie van de economie, de laatste looneisen van de vakbeweging niet langer rea listisch zijn, moet je je afvra gen of het doof blijven van het kabinet voor geluiden uit de vakbeweging, niet erg riskant is. Als Van Agt zo onbuigzaam blijft, komen er straks nog echte onrechtmatige acties." In het omslagartikel praat Ge rard Reve over ziin nieuwe boek, dat komende herfst ver schijnt en gaat over zijn intre ding tot de Rooms Katholieke Kerk. „Na lezing kan men zeggen: Gerard is gek, krank zinnig. Maar er zit een systeem in. Ik werd orthodox opgevoed in een andere godsdienst, het marxisme. Er is een bepaalde wetmatigheid, die maakt dat mensen van de ene kerk in de andere stappen. Zeer puriteins en streng opgevoede katholie ken worden vaak communist, gereformeerden worden later marxist. Eenvoudigweg omdat ze niet buiten een systeem kunnen." Een interview ten slotte met ex-minister An- driessen. „Ik ben somber over de democratie. Niet alleen vanwege de houding van VVD en CDA. De geluiden die je ■|M§H hoort uit het kamp van de PvdA, ziin niet veel anders. Het probleem is dat de maat schappelijke haalbaarheid steeds als criterium wordt ge hanteerd. Maar het zou best eens kunnen dat de weerstand tegen een echt beleid, een be leid dat echt iets aan de pro blemen doet, minder groot is dan tegen de halve plannen Vrij Nederland is in verband met de werkonderbrekingen van dinsdag uiterst dun. Over de toestand in Amsterdam wordt opgemerkt: „De anar chie en de rechteloosheid wordt niet, zoals Polak meen de, door krakers veroorzaakt, maar door landsbestuurders en volksvertegenwoordigers die nu pas eindelijk denken dat dit jaar wellicht misschien de leegstandswet wel eens tot stand zou kunnen komen." Voorts een groot gesprek met Wladimir Dedijre, vriend en biograaf van Tito. „De samen werking verliep niet altijd vlekkeloos. Ik schreef bijvoor beeld dat hij het op de lagere school eerst niet zo best had gedaan, dat hij in de eerste klas was blijven zitten. Hij had het er liever uit. Het kon de zaak van Joegoslavië veel kwaad doen. Toen ik weiger de, begon Tito enorm te schreeuwen." Elders deze ken schets van de nieuwe minister van Financiën Van der Stee: „Plooibaar, naief en een le vensgenieter. KVP-er dus. Als minister van Landbouw ver richte hij een biologisch wonr der. Dankzij hem werden in drie jaar tienduizenden koeien extra geboren. Een blind oog voor het wangedrag van ande ren. Ideaal voor Financiën." Minister Albeda zegt in een in terview: „IK wou dat ik je kon zeggen: nou, de PvdA heeft een visie, die heeft een be leidsvisie waarvan je zegt: dat is het. Dan zou er alle aanlei ding zijn om te zeggen: dan kan dit kabinet voor mij mor gen verdwijnen." De bijlage gaat over de miljoenendans rond de pensioenen. Elsevier over de .stakingen: „Indien de FNV met stakin gen blijft protesteren, Wordt niet de regering getroffen, maar het bedrijfsleven. Het is te zot voor woorden dat het werk wordt stilgelegd in be drijven, waarin van arbeids conflict geen sprake is. Deze techniek heeft de vakbewe ging in Engeland jarenlang ge hanteerd. De arbeiders zijn ei tenslotte het slachtoffer van." En over de „anarchie" in Am sterdam: „Onder de krakers bevinden zich veel jongeren, die hun vertrouwen in het ge zag verloren hebben en sterk neigen tot anarchisme. Zelfs de meest progressieve partijen hebben op hen geen vat meer. Het gemeentebestuur van Am sterdam is links en tolerant, maar loopt stuk op een barri cade van onwil." Voorts een interview met ombudsman Frits Bom. „Soms krijg je de befaamde vraag: Ach joh, kijk eens naar de VARA, naar je zelf. En daar heb ik dan geen antwoord op. Dan sta ik met mijn bek vol tanden. Het enige dat ik kan zeggen: U hebt ge lijk. Het is echt een rotzooide bij ons. En dat is afschuwelijk, want je komt juist om aan te tonen dat het elders zo bar is." Ook wordt gepraat met de be rispte sport-commentator Frans Henrichs. „Ik heb ge lukkig al twee uitnodigingen van- andere omroepverenigin gen op zak om eens te komen praten, dus ik zal heus wel op de buis blijven. Binnenkort komt er een nieuwe chef sport bij de NOS en als die er dezelf de ideeën op na houdt als Bob Spaak, ben ik daar verdwe nen." - Hervormd Nederland schrijft naar aanleiding van de Am sterdamse rellen: „En nog wil men nu de leegstandswet kop pelen aan de anti-kraakwet waardoor met de ene hand wordt gegeven wat met de an dere hand weer wordt geno men. Het probleem zal er al leen maar onoplosbaarder door worden." Ook een interview met de Oostenrijkse kanselier Kreisky. „Er zijn geen drin gender problemen dan het na bije Oosten. Al het ongeluk komt daar vandaan, ook de angst om de Perzische Golf, die de laatste tijd heerst. Zou er -op grond van een slimme oplossing eindelijk vrede tus sen de Palestijnen en de Israëli kunnen worden bereikt, dan zou die vrede een hogere graad van stabilisering in dit deel van de wereld geven." Het blad blijft voorop lopen in de discussie over kernwapens. Dit maal de vraag: „Zijn we er ook tegen als dat onze levens standaard aantast?" Een ge sprek tenslotte met de zoiuist bekroonde schrijver en dichter Wim Ramaker. „Taal is het enige dat ons menselijk maakt. Je denkt ook in taal. Naarmate je taalschat armer is, zullen je gedachten onnauwkeuriger zijn. Kinderen die veel voor de tv zitten, worden gemakkelijk manupileerbare kinderen om dat het voor de taal erg ongun stig is. Het beeld overheerst." De Tijd praat met de Tilburgsi econoom prof. W. Reynaerts „Ik vind de uitspraak van Vai Agt dat de stakingen onrecht matig zijn, ronduit perfide. D( ftremier grijpt daarmee kenne ijk terug naar het bezet tingssyndroom uit de oorlog Hij lijkt te suggereren dat w< opnieuw, als onder de Duiten onze democratie dreigen t verliezen. Na het totalitarisme van rechts nu de linkse vak bonddirecteur. Onvoorstelbaai dat Van Agt de FNV in zoï licht probeert te plaatsen." Bi het Amsterdamse oproer den kanttekening: „Er wordt in di oude buurten nog steeds bi het leven gespeculeerd, ei vooral de omzetting van goed kope - huurpanden in dur koopwoningen zet kwaai bloed. Er is een proces vai ontworteling aan de gang, da de gemeente door gebrek aan Ëeld en machtsmiddelen nie an beheersen." Ook een ge sprek met regisseur Paul Ver hoeven van „Spetters". Je moet er vanuit gaan, dat de mens afstamt van de haai waarschijnlijk, en daarna vai de aap, en ik neem aan dat hi vanuit die lijn, genetisch ge zien, een aantal onderbewuste motieven heeft meegenomen De agressiviteit van de men zal daar ongetwijfeld mee te maken hebben. Ik denk dat de mens met die erfenis zit en dal het altijd op te rakelen is, dal je hem in die richting kunt prikkelen." De rest van hel blad ia gewijd aan literatuur. Wegens stakingen was de Haagse Post niet op tijd be schikbaar voor deze rubriek. PIET SNOERE1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14