Albeda heeft nog hoop op akkoord Bescherming van natuur en milieu harde noodzaak ter overleving £eidóe@ou4a/nt Andere uitspraken Smit-Kroes over herplaatsing PTT-ers INNENLAND KAMER EIST KORTING TOPINKOMENS Hoe moet het nu verder? Kamer woedend over PTT-plan voor luchtlijn Tweede Kamer eist meer financiëel profijt van aardgas 14- LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 MAART 1980 PAGINA 13 hell positief ver verkorten rbeidstijd OTTERDAM Shell is in incipe bereid arbeidstijd- rkorting te accepteren als een onderzoek zou blij- n dat daarmee het werk volcontinubed rijven jrdt verlicht. it bedrijf formuleerde dit ndpunt gisteren tijdens de eede cao-onderhandelings- nde voor 1980, voor de be- ijven in Pernis en Moerdijk, irigens wil Shell de belang- ste eis van de bonden, in- ering van een 35-urige wer- 'eek en een vijfploegen- inst, niet inwilligen. De on- rhandelingen worden als tatgevend beschouwd voor nieuwe loon- en arbeids- irwaarden voor het perso- iaajel van andere petrochemi- ie bedrijven in ons land. 'apljt n )lr. Pieter van ^ollenhoven aar Amerika fcN HAAG Mr. Pieter van illenhoven, voorzitter van Voorlopige Raad voor de irkeersveiligheid, gaat vol- nde maand met een aantal msen voor een paar dagen, ar Amerika om daar ver- ersveiligheidsmaatregelen te kijken. Speciale aandacht I worden besteed aan ver- ersopvoeding en -onderwijs, •opleiding, het rijden onder vloed, het opsporings- en rvolgingsbeleid en de verde- g van de verantwoordelijk- den voor de verkeersveilig- id in de VS. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De gisteren door de Tweede Kamer aan vaarde wijziging van de loonwet, die de minister van Sociale Zaken de bevoegd heid geeft bindend lonen en andere arbeidsvoorwaarden op te leggen, geldt tot 31 de cember 1981. Met alleen de PvdA tegen heeft de Kamer hiertoe een amendement aanvaard van Weijers (CDA) en De Korte (WD). Met dezelfde stemverhou ding aanvaardde de Kamer een wijzigingsvoorstel van dezelfde leden om de niet op geld waardeerbare arbeids voorwaarden buiten de machtigingswet en daarop stoelende loonmaatregelen te houden. VVD, PvdA, GPV en CPN zorgden er voor dat tegen de zin van minister Albeda en CDA-leider Lubbers in de mogelijk heid om zeer gedetailleerd in te grijpen uit de wet werd gehaald. Op deze punten na kwam de wet ongeschonden door de Tweede Kamer. Pogingen van de opposi tie om tal van andere beperkingen in de wet aan te brengen (bijvoorbeeld een gel dingsduur van ten hoogste een jaar) wer den door Albeda en een Kamermeerder heid van de hand gwezen. Wel aanvaardde de Kamer nog unaniem enkele voorstellen van de VVD om te voorkomen dat de Tweede en Eerste Ka mer gepasseerd zouden kunnen worden bij het afkondigen van een loonmaatregel. Deze wijzigingen houden onder meer in dat Albeda tien dagen tevoren een loon maatregel ter kennis moet brengen van het parlement. Veel stelt dit echter niet voor omdat de minister een ontsnappings clausule heeft wanneer hij vindt dat de maatregel geen uitstel gedoogt. In dat ge val kan het parlement er zes weken na af kondiging nog z'n zegje over zeggen. Een en ander betekent dat Albeda dus in theo rie ook nog tien dagen zou kunnen wach ten met een loonmaatregel. In dat geval zal hij gedwongen zijn de bestaande loon- pauze eerst nog met tien dagen te verlen gen. De minister liet in de Kamer blijken daar geen enkele moeite mee te hebben. Op sterke aandrang vanuit de Tweede Kamer zal minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) volgende week al praten met de beoefenaars van vrije beroepen, om ook hun inkomens aan banden te leg gen. Het CDA pleitte er gisteren nadruk kelijk voor het bedrag dat bij de vrije be roepen wordt verdiend boven een bepaald norminkomen (dat afgeleid is van de sala rissen van topambtenaren), dit jaar in één klap af te bouwen. Dat betekent voor no tarissen bij voorbeeld dat zij er dit jaar 65.000 gulden op achteruit zullen gaan. Het CDA-Tweede Kamerlid Weijers heeft minister Albeda en zijn collega Wiegel (Binnenlandse Zaken) ook de wacht aangezegd over het beperken van de salarissen van politieke ambts-' dragers als ministers, gedeputeerden, burgemeesters en commissarissen van de koningin. Over beperking van hun inkomen wordt al vele maanden ge praat, zonder enig resultaat en Weijers wil hierin nog deze maand verandering brengen. Als hij geen toezegging krijgt dat voor juni voorstellen op tafel liggen om ook in de salarissen van deze ambts dragers fors te snijden, wil hij hierover binnen enkele weken een spoeddebat om dit via een Kameruitspraak af te dwingen. Journalisten Limburgs Dagblad boos op FNV HEERLEN Een -groot aantal redactieleden van het Limburgs Dagblad is woe dend over de manier waarop actievoerders van de FNV dinsdagavond en -nacht het uitbrengen van de krant hebben geprobeerd te ver hinderen. Enkele tientallen journalisten zouden volgens de hoofdredactie overwegen hun lidmaatschap van de FNV op te zeggen, omdat het hen onmogelijk is ge maakt het pand te verlaten. Bij de bond is inmiddels één bedankje binnen gekomen. Philips: toch praten op centraal niveau EINDHOVEN Philips is bereid om toch op centraal niveau met de Industrie bond FNV te praten over de reorganisatieplannen. De onderneming heeft enige tijd op het standpunt ge staan eerst alleen op regio naal niveau te willen onder handelen. De industriebond FNV zegt met name te willen praten over de vestiging in Maas tricht, die met sluiting wordt bedreigd. Volgens Aalko van de Veen, onderhandelaar van de FNV, hangt het van de uit komsten van dit gesprek af, op welk niveau de verdere be sprekingen gevoerd moeten worden. Prins Claus ontving gistaren in de Rolzaal van het Binnenhof het eerste exemplaar van de „World Conservation Strategy" uit handen van de voorzitter van het Wereld Natuur Fonds Nederland, de heer J. D. Backer (r.). Brandhout ia de energiecrisis van de Derde Wereld. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De mens heeft een haast onbegrensd vermogen om te bouwen en te scheppen, maar ook om te vernietigen en te vernielen. De steeds toenemende behoef ten van steeds meer mensen hebben geleid tot een kortzichtig beleid bij het exploite ren van de aarde. De gevolgen zijn maar al te duidelijk: bodemerosie, woestijnvor ming, verlies van bouwland, ontbossing, ontreddering en vernietiging van natuur lijke milieus, vervuiling en uitroeiing van plante- en diersoorten. Dit alles vraagt om wereldwijde actie voor behoud en goed be heer van de natuur en de.natuurDjke hulp bronnen. Dit staat in de World Conservation Strategy de strategie voor het behoud van de bios feer (WCS) die gisteren in meer dan der tig landen, waaronder Nederland, ten doop is gehouden. Voor het behoud van de biosfeer heeft de Internationale Unie voor Natuurbe houd (IUCN), waarvan het Wereld Natuur- fonds Nederland een onderdeel uitmaakt, deze strategie opgesteld. De vernietiging van de biosfeer heeft een ca tastrofaal karakter aangenomen. Zij bedreigt niet alleen planten en dieren, maar ook hele bevolkingsgroepen, zoal niet de gehele wereldbevolkipg. Vijftig landen, die voor heen hun eigen voedsel konden produceren, moeten dit nu invoeren door het verdwijnen van landbouwgronden. Duizenden miljoenen tonnen teelaarde gaan elk jaar verloren door ontbossing en slechte landhuishouding. Hon derden miljoenen plattelandsbewoners in ontwikkelingslanden, onder wie 500 miljoen ondervoede en 800 miljoen in zeer behoeftige omstandigheden verkerende volwassenen en kinderen, zijn gedoemd de hulpbronnen, die noodzakelijk zijn om hun uiterste nood en ar moede op te heffen te vernietigen. Ondanks de vele tegenwerking vaak uit eigenbelang dient er iets te gebeuren om deze ontwikkelingen tegen te gaan. Ook Nederland kan hierin zijn bijdragen le veren. In eigen land zijn er maatregelen no dig tegen bijvoorbeeld de vervuiling van de Waddenzee en de Noordzee, die voor vele diersoorten onmogelijke plaatsen zijn gewor den om in leven te blijven. En het vervuilde water vormt uiteraard ook een bedreiging voor de mensen die er omheen wonen. Nederland kan voorts" een bijdrage leveren door voortaan de projecten in ontwikkelings landen aan voorwaarden te verbinden. Voor waarden die moeten voorkomen dat er scha de wordt toegebracht aan natuur en milieu. De minister van ontwikkelingssamenwerking heeft inmiddels al laten weten dit aspect in het beleid te zullen betrekken. Maar waaraan vooral zal moeten worden ge werkt is een mentaliteitsverandering. In de toekomst moet het totaal ontoelaatbaar zijn dat iemand (hetzij een regering, hetzij een particuliere onderneming of wie dan ook) iets onderneemt waardoor de schepping nog ver der wordt aangetast. De Tweede Kamer heeft de regering gisteren de machti ging gegeven tot 31 december 1981 in te grijpen in de loon ontwikkeling. Die machtiging was onontkoombaar. De ui terst sombere economische situatie laat nu eenmaal niet toe, dat er niets in die richting gebeurt. Zonder dat zou Neder land een dusdanige financiële schade oplopen, dat daarvoor nog jarenlang de dure rekening zou moeten worden betaald. Maar een vreugdevolle beslissing kan het voor het deel van de Kamer dat voor het machtigingsontwerp stemde de rechterzijde der Kamer zeker niet geweest zijn. Het is namelijk een uiterst glibberig pad, waarop de regering zich bevindt door het grote gebrek aan enige vorm van gelijkge zindheid over de wijze van aanpak der problemen, zowel op maatschappelijk als op politiek vlak. Dat is te betreuren, maar het is niet anders. Nu in het parlement een democratische beslissing is geno men blijft het te wensen dat er het beste van wordt gemaakt. Daartoe ligt de sleutel mede in handen van de vakbeweging. Er rest evenwel nog maar weinig tijd om te komen tot een vorm van een centraal akkoord. Daarbij kan de vakbewe ging er vooral op immaterieel terrein best nog wat uit slepen, nu dit op het materiële vlak niet meer mogelijk is, gezien de parlementaire meerderheid voor de voorgestelde loonmaa tregel. Het is echter alleszins te begrijpen wanneer de vakbewe ging zou blijven opkomen voor de laagst en lager betaalden. De korte tijd die nog overblijft voordat de regering de vrij wel onvermijdelijke loonmaatregel oplegt, zou voor het be vechten daarvan benut kunnen worden. Van de regering mag daarbij van een constructieve benadering van deze werknemerswensen worden verwacht. Bijvoorbeeld in de vorm van een lastenverlichting, die leidt tot de handhaving van de koopkracht tot een grens boven het minimum-loon. Deze zou wellicht gefinancieerd kunnen worden uit een ex tra belastingheffing in de indirecte sfeer, zoals minister Al beda al in een brief aan de Stichting van de Arbeid heeft voorgesteld. De hierboven bepleite ontwikkeling zou de meest gunstige zijn, maar is inmiddels helaas de minst voor de hand liggen de geworden. Daarvoor zijn de standpunten in feite al te ver uit elkaar gegroeid. Het ware te wensen dat alle betrokkenen in het belang van het bestrijden van de zieke economie als nog bereid zouden zijn elkaar de hand te reikten. Gevreesd moet echter worden dat het politieke en maatschappelijke klimaat al te zeer verslechterd is om gezamenlijk deze stap te zetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plannen van de Centrale Directie van de PTT om aanstaande dinsdag voor drie maanden op proef te beginnen met een eigen vliegverbinding tussen Groningen en Den Haag, zijn in de Tweede Kamer zeer slecht ontvan gen. Zowel woordvoeders van PvdA en D'66 als van de rege ringspartij CDA, toonden zich hoogst ontstemd over de plannen. Men wil weten waarom de PTT-ers uit het Noor den die in Den Haag moeten zijn geen gebruik kunnen ma ken van de trein. Ook willen de Kamerleden inzicht hebben in de mate waarop de PTT gebruik maakt van telefonisch vergaderen. De Kamerle den dringen erop aan dat van minder energieverspillende ver- voers- en communicatiemiddelen bij de PTT gebruik wordt ge maakt. Een woordvoeder namens de PTT deelde mede dat het vele rei zen van ambtenaren tussen Groningen en Den Haag het gebruik van de trein niet toelaat. „Dat is drie uur heen en drie uur terug. Het is vervelend en inefficient. Ondanks de spreiding van de PTT zijn echter vergaderingen in Den Haag nodig", zo liet de woordvoerder weten. Het gaat vooral om hogere ambtenaren. Volgens de plannen zal er dagelijks een retourvlucht van het vliegveld Eelde (bij Groningen) naar Zestienhoven bij Rotter dam plaatsvinden, voor maximaal acht ambtenaren. De kosten bedragen 200.- per man. Van der Stee na 1981 uit politiek DEN HAAG Minister Van der Stee van Financiën heeft gisteravond bevestigd na de verkiezingen van 1981 niet in de Tweede Kamer terug te willen keren. Hij acht het na ruim drie jaar voorzitterschap van de KVP en tien jaar deelname aan uiteenlopende kabinetten tijd om de politiek te verlaten. Van der Stee zei de post van financiën nooit geambieerd te hebben, maar er onder druk van anderen ge leidelijk naar toe te zijn gegroeid. ieslag gelegd op dministratie tood erzetsfront RNHEM Bij de eerder ze week in verband met jn activiteiten voor het ood Verzetsfront aange- ouden hoofdonderwijzer it Nieuweroord is ook de ehele administratie en alle mtactadressen van het ront door de politie in be- lag genomen. Tegen die uiszoeking is door de advo- lat van de hoofdonderwij- er protest aangetekend. wmaanslag bij de woning van te Arnhemse hoofdoffcier van ustitie. De verantwoordelijk- leid voor die aanslag is op- 'eëist door het Rode Volksver st, een organisatie waar het Rood Verzetsfront volgens de 'oofdonderwijzer niets mee te Haken heeft. Het Rood Ver- etsfront is de afgelopen jaren het nieuws geweest door po- ogen om in Nederland be- jnp te kweken voor het links adicalisme in Nederland. Zo verd begrip gevraagd voor de idealen van terroristische or ganisaties als de Westduitse 'ote Armee Fraktion en de de "üliaanse Brigato Rosso. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland moet veel meer profijt trek ken uit zijn aardgas. Op dit standpunt staat vrijwel de gehele Tweede Kamer. Zij ziet hiervoor twee mogelijk heden: een forse verhoging van de exportprijs en herin vestering door de maatschappijen van hun extra winst uit deze verhoogde prijs. De Kamer heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren opgedragen deze twee mogelijkheden binnen zeer korte tijd aan te wenden. De exportprijs van het Nederlands aardgas moet fors omhoog, zodat het even duur wordt als de olie. Daartoe moeten contrac ten gewijzigd worden. Gaat dit niet vrijwillig, dan moet dit on der dwang en zal Nederland eenzijdig de prijs moeten verhogen. Weigeren de buitenlandse afnemers hun medewerking, dan moet bekeken worden of Nederland de gaskraan dicht kan draaien, aldus ded Tweede Kamer. Verder moeten de partners van de staat in de Gasunie (Shell en Esso) verplicht worden de twee miljard gulden extra winst die ze overhouden aan de verhoogde gasprijzen, te herinvesteren in Nederland. Daarbij kan gedacht worden aan energiebesparende projecten. Willen deze maatschappijen dat niet vrijwillig, dan zal de staat door het vergroten van zij aandeel in de Gasunie er voor moeten zorgen een groter aandeel in de winst in de rijks kas te laten vloeien ten koste van Shell en Esso. Om dat laatste te bereiken geeft minister Van Aardenne de twee oliemaatschappijen nog ruim twee maanden. CDA-leider Lub bers heeft al aangekondigd dat bij een mislukking hiervan har de dwingende maatregelen genomen moeten worden. WISSELVALLIG DE BILT-KNMI - Van een diepe depressie, die gisteren via Noord-Ierland naar ons toe dreigde te komen, was van morgen weinig overgebleven. Restanten van het erbij horen de regengebied trokken over het land. Een volgend lage drukgebied lag vanmorgen op ongeveer 700 km ten westen van Schotland. Met een ge middelde snelheid van 65 kilo meter per uur is het in twee dagen tijds uit het zeegebied ten oosten van New York van daag gekomen. Verwacht wordt dat dit systeem morgen boven de Noordzee komt te liggen. Er moet dan op veel bewolking met van tijd tot tijd regen of een bui worden gere kend. De temperatuur is 's middags ongeveer acht graden. Ook bij Tunesie ligt een actief lagedrukgebied. Vanmorgen bracht het in Rome regen. In Tunis zelf viel in 24 uur tijd 35 millimeter regen. Wisselvallig en middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vllssingen Z.-Llmburg Aberdeen Barcelona Franktort Genève Helsinki Innsbrtlck Klagenfurt Kopenhagen Malaga Munchen SpliT Stockholm Wénen Zürlch Casablanca 1st an boel Las Palmas (Vervolg van de voorpagina) Herplaatsing van PTT-ers die niet meeverhuizen met de Centrale Direc tie moet bij voorkeur binnen de dien sten van hetzelfde ministerie als waaronder de PTT valt Verkeer en Waterstaat plaatsvinden. Kan dat niet dan moet plaatsing elders in rijksdienst volgen. Mislukt iedere popging tot herplaatsing dan kan de betrokken ambtenaar binnen drie maanden nadat zijn of haar functie is verplaatst eervol ontslag krijgen, ai- dus de brief uit 1976. De uitspraken van staatssecretaris Smit-Kroes tegenover de Kamercommissie wijken bedui dend af van een stuk dat zij ten behoeve Van de ministerraad over de spreiding opstelde. Daar uit blijkt dat de kansen op herplaatsing van personeel binnen de rijksdiensten gering zijn. Ook de kansen op interne herplaatsing binnen andere PTT diensten in het westen zijn be perkt, aldus het stuk. Met de uitslag van een onderzoek dat nog geen 45 procent van de PTT-ers bereid is mee te ver huizen schrijft de staatssecretaris „dat herplaat singsmogelijkheden volstrekt ontoereikend zijn voor het voldoen aan de herplaatsingsbehoef te". Dit zal tot het getal van 1800 gedwongen ontslagen leiden indien de spreiding in 1985 af gerond wordt. Met deze laatste constatering staat ook het ge hele begrip vrijwilligheid op de tocht, zoals de vakorganisaties van het PTT personeel al heb ben gesteld. Ondanks de ontslagen heeft Smit- °es de Kamercommissie laten weten dat de regering vindt dat de hele spreiding op een so ciaal verantwoorde wijze dient te geschieden. Hiervoor geeft de staatssecretaris echter in het verslag geen nadere invulling. Zij wijst daarbij op de sociale paragraaf waarover de PTT-direc- tie en vertegenwoordigingen van het PTT-per- soneel overeenstemming hebben bereikt. Ook in die paragraaf wordt de vrijwilligheid gega randeerd. In de paragraaf is ook de mogelijk heid van ontslagen verwerkt 'alhoewel de be drijfsleiding van de PTT zich ertoe verbindt al het mogelijke te,doen ontslagen te vermijden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13