Minister Albeda: verlies koopkracht kan worden beperkt tot half procent 1 Rotterdamse taximoord na drank- en drugsfeest Weer ruzie in „de Klokkenberg Veertien dagen zitten: aleoh ol- verkeersles Gasprijs volgend jaar naar 50 cent ommekeer NA 6 BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 3 MAART 1980 PAGINA 7 >ogd 5 lidige igop ordt Excellente imroepster taatssecrétarls Neelie mlt-Kroes, dia vanmor en vroeg onbetaald mroepster van dienst as In het ochtendpro- ramma van Tros-radio, as gisteren ook al als odanig in aktle ge- eest. ZIJ deed dit als mateurzender op de 27 IC-band In het RAI- Dngrescentrum ter In- ilding van de grote dag sn vandaag, waarop eze band voor ieder andgemachtlgde boven 4 jaar is opengesteld. Ij deed het volgens In- ders niet gek ook al ïl haar stem wat moe- in worden „bijgesteld", anneer zij ooit beroep- omroepster zou willen WIM KOKKTOT REGERING: „Maak bonden niet j monddood" j ROTTERDAM „Zon der overdrijving is de huidige situatie er een van erop of eronder. De komende weken moeten - de FNV-ers vastberaden en eensgezind de reactio naire krachten die de vakbeweging monddood willen maken weer staan. Dat zei FNV-voor- zitter Wim Kok afgelo pen zaterdag tijdens een demonstratieve vergade ring van de FNV-bonden in de regio Rotterdam, Kok noemde de loonmaa tregel van het kabinet „ge vaarlijk speelgoed". De onderhandelingsvrijheid van de vakbeweging voor 1980 en daarna staat op het spel, aldus Kok. Als het parlement de regering de ruimte geeft om het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1980 en daarna te gaan invullen, dan moeten de acties gericht zijn op behoud van de prijscom pensatie en een vasthou den aan de twee procent loonsverhoging, zo zei de FNV-voorzitter. Kok kon nog niet zeggen hoe de ac ties eruit zullen zien, die zijn bond wil gaan voeren, als het parlement morgen met de loonwet akkoord gaat. De stakingskas gaat niet onvoorwaardelijk open, aldus Kok, omdat deze ook niet onbeperkt is 1' gevuld. Kok wees er voorts op dat het voor een belangrijk deel aan de aangesloten bonden zelf j ligt wat er straks moet I gaan gebeuren. Rood Volksverzet claimt aanslag ARNHEM Het „Rood Volksverzet" heeft in een brief naar het ANP de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de bom die vrijdagmorgen vroeg in Heel- sum ontplofte tegen de woning van de Arnhemse hoofdofficier van justitie, mr. J.M. Schampers. Aangenomen wordt dat de aanslag een protest is tegen de behandeling van de 25- jarige gedetineerde Joop. B. die een straf uitzit wegens de roof van blanco paspoor-, ten. Joop B. wordt gesteund door het Rood Volksverzet. Mr.Schampers besloot on langs een klacht wegens mishandeling van de gedetineerde in het huis van be waring, niet in behandeling te nemen. KLM-Jumbo maakt noodlanding SHANNON Een boeing 747 van de KLM heeft zater dag tijdens de vlucht van New York naar Schiphol een noodlanding moeten ma ken op de Ierse luchthaven Shannon, nadat rook uit het vrachtruim was gekomen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Oorzaak van de rook was een fout in het electrisch systeem, zo ontdekten grondwerktuig- kundigen van de Ierse lucht haven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Al beda van Sociale Zaken heeft zaterdag voor de radio gezegd dat het verlies aan reële koopkracht voor mo daal eventueel beperkt zou kunnen worden tot onge veer een half procent, indien men bereid is enkele wen sen uit het arbeidsvoor waardenoverleg te schrap pen. Zaken als initiële loonsverhoging, arbeidstijd verkorting, vervroegde uit treding (VUT) en een extra vakantiedag moeten dan blijven liggen om alle ruim te te geven aan de lonen. In dien er voor 12 maart geen uitzicht bestaat op nieuw overleg in de Stichting van de Arbeid, dan moet volgens Albeda meteen de loonmaa tregel van kracht worden. Hij zei niets te zien in een verlenging van de loonpauze met één maand. Volgens hem is invoering van een loonmaatregel voordeliger omdat er dan tenminste enige ruimte is voor onderhandelingen. Het is echter uitgesloten dat de koopkracht ge handhaafd blijft, zoals de FNV wil. Ook op de drie miljard bezuiniging in de col lectieve sector kan volgens de bewinds man geen cent beknibbeld worden. Hij vond wél dat er binnen de loonmaatregel enige ruimte moet blijven voor loonover- leg, bijvoorbeeld voor vuil en onaange naam werk. Volgens Albeda heeft het kabinet nog geen besluit genomen over het voorstel van de FNV, om in plaats van de prijs compensatie een belastingverlaging door te voeren zodat de koopkracht kan wor den gehandhaafd. Hij zei er echter de voorkeur aan te geven volgend jaar weer met een „schone lei" te beginnen. Een van de redenen dat de onderhande lingen in de Stichting van de Arbeid mis lukt zijn is naar zijn mening ook dat nie mand de zondebok wil zijn voor de loon maatregel. „Geen van de partijen wil daarvoor verantwoordelijk gesteld wor den,", aldus Albeda. Hij betwijfelde ook of er toch een centraal akkoord zou komen, ook al zou men aan de FNV-verlangens tegemoetkomen. Hij verwacht dat de FNV zal vasthouden aan open onderhandelin gen in de verschillende bedrijfstakken. Zuigeling in water omgebracht ROTTERDAM Uit het water van de Delfshavense Ichie is gisteren het lijkje ran een pasgeboren jongetje ipgehaald lectie heeft uitgewezen dat iet kind korte tijd heeft ge- ïefd en in het water is ver- Ironken. Vloeder gooit rindje dood 1ERGEN OP ZOOM De >olitie in Bergen op Zoom leeft een 26-jarige vrouw uit lie plaats aangehouden die rvan wordt verdacht haar :eventien maanden oude oontje met zoveel geweld »p de grond gegooid te heb- >en, dat het kind daaraan ijfd dagen later is overle- len. De moeder had zelf de dokter 'ebeld. Zij verklaarde boos te iijn geworden op de kleine >mdat deze in bed had ge waakt. De politie neemt aan lat ze niet de opzet heeft ge- ïad de baby ernstig te mishan- lelen. Leefbaarheid" met prijzen beloond UTRECHT Prins Claus ïeeft zaterdagmiddag in de Utrechtse jaarbeurs de prij- sen uitgereikt van de leef- >aarheidswedstrijd „een tern waar pit in zit", waar- tan 146 buurten en dorpen lebben deelgenomen. De wedstrijd, die werd uitge- ichreven ter gelegenheid van iet 90-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Hei demaatschappij, had tot doel ïewoners van kernen en [tadsbuurten projecten op po en te laten zetten waarmee de leefbaarheid van de omgeving Vordt verbeterd. De hoofdprijs ging naar de bewoners van de ivijk Pachtersveld in Apel- Hoorn, die hun wijk tot woon- irf en ontmoetingsplaats had- 4en ingericht. In hun slaap werden vrijdagavond de illegale buitenlanders in de Mozes en Aa- ronkerk door fascistische jongeren overvallen en In elkaar geslagen. Vier van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Anderen bleven (gewond) in de kerk achter zoals de man in het bed. De jongen met de blote rug kreeg daarop een stempel gedrukt. De jongeman rechts werd een gat in het hoofd geslagen. Overheidsbeleid bevordert vreemdelingenhaat' AMSTERDAM De illegale buitenlanders in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam stellen de regering mede verantwoordelijk voor het optreden van een groep ultra-rechtse jongeren, die hen vrijdagnacht met knuppels en kettin gen hebben gemolesteerd. „De discriminerende houding van de overheid zoals die tot uiting komt in de nieuwe wet op arbeid buitenlandse werknemers heeft de vreemdelingenhaat in Nederland aangewakkerd", zo menen zij. BRITSE DESERTEUR EN VRIENDIN ZATEN IN GELDNOOD ROTTERDAM De Britse soldaat Guy D. en zijn vriendin (zie voor pagina) hebben de Rot terdamse taxichauffeur W. Stakenburg (33) op 18 januari om het leven gebracht na afloop van een uit de hand gelopen drank- en drugsfeest in Amsterdam. Volgens hoofdinspecteur H. van der Werf die het afgelo pen weekeinde de verhoren in Hannover bijwoonde, was het tweetal in Amsterdam beland nadat de soldaat op 14 decem ber van het vorig jaar .was ge deserteerd uit zijn krijgsmach- 'tonderdeel, dat bij Minden is gelegen. Het plan om een taxi chauffeur te beroven ontstond toen de 2000 spaargeld waar over men beschikte, bijna op was. In Rotterdam kochten de twee een plattegrond en kozen de Noorderkerkdijk als locatie voor een beroving. Nadat zij hun Volkswagen 1600 daar vlakbij hadden geparkeerd, gaven zij de Rotterdamse taxi telefooncentrale opdracht een wagen te laten voorrijden. De soldaat zelf nam achterin plaats en zijn vriendinnnetje Heicke G. voorin. Al na enke le honderden meters moest ta xichauffeur Stakenburg stop pen. Zowel de man als de vrouw staken vervolgens met messen op hun slachtoffer in. Wie van de twee verantwoor delijk is voor de steken waar aan het slachtoffer uiteindelijk is overleden, staat nog niet vast. De auto en de kleding van de taxichauffeur werden grondig doorzocht, maar zon der resultaat. Even arm als vóór hun misdaad namen de daders in hun Volkswagen de wijk naar België en later naar Frankrijk waar zij middels kleine diefstallen in hun on derhoud voorzagen. In Spanje liet het meisje de soldaat in de steek en keerde op kosten van het Westduitse consulaat in Valencia naar haar vaderland terug. Een paar dagen later aanvaardde ook Guy D. de te rugreis. Hoe in Hannover de geruchten ontstonden dat zij een taximoord op hun geweten hadden is niet duidelijk. Heic ke G. zal zich te zijner tijd in de Bondsrepubliek voor haar aandeel in de moord moeten verantwoorden. Zij kan niet aan Nederland worden uitge leverd. Guy D. zal hetzij in Duitsland hetzij in Engeland terecht moeten staan. IN GEVANGENIS DE RAAM NIJMEGEN In gevangenis De Raam in Grave bij Nijmegen zijn goede resultaten behaald met het „alcohol-verkeerspro- gramma". In De Raam zitten vooral auto mobilisten die onder invloed achter het stuur hebben gezeten. Met dia's, video, film en dergelijke worden de gevangenen die aan de cursus deelnemen ge wezen op de gevaren van alcohol in het ver keer. Volgens de adjunct-directeur van De Raam, de heer W. Pahlplatz, is dit project uniek in Nederland. In De Raam zitten ongeveer zestig mensen straffen uit die variëren van tien tot veertien dagen. Het alcohol-verkeersprogramma on der leiding van projectleider Ton de Hart, duurt een week. Deelname gebeurt op basis van vrijwilligheid. Er worden geen plaatjes vertoond van zware ongevallen en dergelijke. Met zulke schokeffecten wordt volgens de ge vangenisleiding weinig bereikt. Het programma draait al enkele maanden op proef. Vorige maand is besloten het definitief te maken. De gevangenisdirectie hoopt ook het ministerie van justitie van het nut van dit programma te kunnen overtuigen. Al was het alleen maar dat Ton de Hart dan een vaste aanstelling kan krijgen en er zodoende meer mensen aan de cursus kunnen deelnemen. Nu moet nog worden geloot Per week is maar plaats voor vijftien cursisten. In het middeleeuwse Blair Castle in Blair Atholl In Schotland ont ving de Voorburgse for matie Earth Fire afge lopen weekend een pla tina elpee en single voor respektievelijk de elpee ..Reality fills fantasy" en de single „Weekend". De leden van de groep, met tweede van links zangeres Jerney Kaag man. hadden zich voor deze speciale gelegen heid In Schotse kleder dracht gestoken. Spuitbussen blazen kamer op EINDHOVEN Een explo- sie in een slaapkamer in Eindhoven, waardoor een muur van de kamer volledig werd opgeblazen, is volgens de brandweer ontstaan door het uit elkaar ploffen van twee spuitbussen. De binnenschijnende zonm heeft het gas doen uitzetten, zo meent de brandweer. De be woners van het huis waren af wezig. Niemand raakte ge wond. Psychiatrische patiënt wurgt 8-jarig meisje NIEUWEGEIN Een 20-ja- rige patiënte van een psychi atrische inrichting heeft be kend dat zij afgelopen vrij dag in een flatbox in Nieu- wegein het achtjarige Ame rikaanse meisje Sharon Gilchrist dbor wurging om het leven heeft gebracht. Het motief voor de moord is nog onduidelijk. In verband met het onderzoek wil de poli tie geen nadere bijzonderhe den verstrekken over de toe dracht. Twee doden bij familievete AMSTERDAM Op de Nieuwendijk in Amsterdam heeft zich gisterochtend een schietpartij afgespeeld waarbij de 19-jarige H.M. en de 29-jarige B.D., om het le ven kwamen. Een van de vermoedelijke da ders, de 19-jarige S.O., werd kort na de schietpartij aange houden in zijn woning in Am sterdam-Oost. Vermoedelijk gaat het om een vete tussen een aantal Turkse families, al dus de politie. Goedkope woningwetbouw krijgt voorrang (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vraag naar woningwetwoningen overtreft de raming zo sterk dat Volkshuisvesting voor rang wil geven aan plannen voor goede en goedkope wo ningen in deze sector. De oorspronkelijke planning van 30.000 woningwethuizen is ver achterhaald door de vraag die al 55.000 woningen bedraagt. Hiervan zullen vooral de grote steden, de groeikernen en de groeiste den kunnen profiteren. Goede maar wat duurdere plannen in deze sector kunnen in overleg met de betrokken instanties worden doorgescho ven naar de sector van de pre- miebouw. Staatssecretaris Brokx, die dit de adviescom missies Rijkssteun Woning bouw heeft laten weten, heeft er tevens op gewezen, dat het woningbouwbeleid moet wor den toegespitst op de gebieden met de grootste woningtekor ten. Voor wat de premiebouw be treft zal de staatssecretaris maatregelen treffen om de huurprijs en de subsidiëring in de hand te kunen houden. De subsidieverhoging zal uitslui tend aan de huurders ten goe de komen. Cardiologen: meer invloed op hartoperaties BREDA In het centrum voor hartchirurgie „De Klokken berg" in Breda zijn binnen het medisch team opnieuw moei lijkheden gerezen. Het conflict tussen cardiologen en chirur gen leidt er toe dat er deze week vermoedelijk helemaal geen operaties verricht kunnen worden. De oorzaak van de pro blemen is een verschil van me ning tussen beide groepen spe cialisten over de aanpak van hun werk. Dat verschil van me ning heeft alle ruimte gekregen om tot een conflict uit te groeien omdat voor het samen werkingsverband van de chi rurgen en cardiologen nog steeds geen definitieve regeling geldt. Zoals bekend worden in de Klokken berg open hartoperaties uitgevoerd. Dat gebeurt door een team van medici, dat is opgebouwd uit cardiologen van het Ignatiusziekenhuis in Breda en een groep hartchirurgen onder leiding van dr. P. van der Schaar. In dit team zijn problemen gerezen, onder meer omdat de chirurgen bij sommige patiënten al tot operaties over gaan, zonder dat het de cardiologen daartoe op grond van hun onderzoek aanleiding zien. De wijze van besluiten over het tijdstip van operatie zou formeel geregeld moet worden in een overeenkomst binnen het team. Hoewel inmiddels al zestig operaties zijn uitgevoerd is dat nog steeds niet gebeurd. Het bestuur van het Ignatiusziekenhuis gaat nu praten met het bestuur van de Klokkenberg over de gerezen problemen. Uitgangs punt van dat gesprek is ongetwijfeld de nog niet bekrachtigde, maar vorige jaar in gesprekken met staatssecretaris Ve der-Smit overeengekomen afspraak, dat pas geopereerd wordt nadat de car diologen hun diagnose hebben gesteld. Een eerste gesprek heeft moregn plaats. Zo lang geen oplossing wordt ge vonden, wordt in de operatiekamer niet gewerkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne van Econo mische Zaken en waarnemend minister van Finan ciën willen volgend jaar de gasprijs verder verho gen tot ongeveer vijftig cent per kubieke meter. Die verhoging zal dan gepaard gaan met een gelijkelij- ke belastingverlaging, zodat de consument de prijs verhoging in een andere vorm terugkrijgt. Daarmee moet de aardgasprijs gebracht worden op het peil van de huisbrandolie. Dit stelde de bewindsman za terdag voor de radio. Hij acht te het niet rechtvaardig dat aardgasgebruikers nog altijd voordeliger uit zijn dan dege nen, die huisbrandolie moeten stoken. Een ander voordeel vindt hij het effekt van ener giebesparing wat daarvan uit kan gaan. „De mensen die zui nig omgaan met aardgas kun- ADVERTENTIE nen op die manier er zelfs nog wat beter van worden", aldus Van Aardenne. De bewindsman zei voor de invulling van het bezuiniging spakket de voorkeur te geven aan een belastingverlagende maatregel boven het doorvoe ren van de prijscompensatie per 1 juli. De minimumloners zullen er in elk geval niet in koopkracht op achteruitgaan, verzekerde hij. „Het gaat erom dat de loonkosten zoveel mo gelijk worden beperkt De schatkist is echt leeg". Verder staat er naar zijn zeg gen ook een belasting op stapel voor energie-intensieve appa ratuur. Peel-brand aangestoken DEURNE Volgens de po litie is het vrijwel zeker dat de brand die in de nacht van zaterdag op zondag 25 tot 30 hectare natuurgebied in de Peel verwoestte, werd aan gestoken. Onderzoek wees uit dat het vuur op verschillende plaatsen tegelijk woedde. Vorige week was er in hetzelfde gebied ook al brand. Brandweerkorpsen uit Deurne en Neerkant wis ten het vuur zondagochtend te bedwingen. WEEKOVERZICHT ENKELE OPKLARINGEN DE BILT-KNMI - Het hoge- drukgebied ten westen van Ierland trekt langzaam naar Zuid-Engeland en later verder naar Noord-Frankrijk'. De noordwestelijke luchtstroming die vandaag koude lucht met enkele sneeuwbuien over de Noordzee naar ons land voer de, neemt daarbij geleidelijk in kracht af. Het blijft morgen echter nog vrij koud met mo gelijk nog een bui. Vannacht kan plaatselijk weer lichte vorst optreden, hetgeen in de afgelopen nacht ook in ons land op veel plaatsen eveneens het geval was. Ook in Duits land en Oost-Belgie kwam lichte vorst voor. In de bergge bieden valt wat sneeuw. In Frankrijk lagen de middag- temperaturen gisteren rond de plus tien graden. In de afgelo pen nacht bleef de tempera tuur daar in het algemeen bo ven nul. Vooruitzichten voor woensdag: Eerst nog maartse buien, 's Nachts lichte vorst, middag- temperatuur ongeveer 5 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent WeerageateWheJd van glstoron Deolen haf Eelde l.tx Eindhoven l.tx Luchth. R'dom l.be Vllsslngen zw. Z.-Llmburg ont Aberdeen zw. Barcelona ont Berlijn sne Bordeaux gel Frankfort Pb< InnabrOck Klagen furl Kopenhagen Stockholm Wenen Zurich Casablanca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7