Ecidóc (Sowtant Krakersoorlog in Amsterdam Koningin Juliana wil %een afscheidscadeau DISCO W Jonge Surinamers: Ontwikkelingshulp moet opgeschort Speciale Oscar Alec Guiness Meisje (12) vermoord ZEVENTIEN AGENTEN GEWOND Britse waarnemers in Rhodesië tevreden Minister is verantwoordelijk voor Pakistaanse atoomspion BINNENHUIS 80 VERONICA DRIVE IN SHOW ithekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas l-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: I 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 1 maart 1980, 70e jaargang no. 21594 Pipo weer terug Vanavond op Ned. II om 18.59 uur komt Pipo terug met een nieuwe reeks verhalen uit het Tamelijk Wilde Westen. Op Ned. I om 20.00 uur de Wie kent-kwis. Morgen op Ned. I om 19.55 uur Wiener Geschichten en op Ned. II om 20.40 uur Simplis- ties Verbond. Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk regen. Matige, wind uit west tot noordwest. Middagtempe- ratuur rond acht graden. Morgen zon op 07.24, onder 18.19 uur. Hoogwater Scheve- ningen 03.32 en 15.32 uur, laagwater 11.38 en 23.44 uur. Hoedje van me zuster. werper David Shilling lanceerde gisteren Londen twee „hoofddeksels" van nogal gebruikelijk formaat en in even ongebrui- |jke uitvoering. Vooral het rechter dopje in een volle tram nogal wat moeilijkhe rt veroorzaken. Goud was nep strop van een ton DORDRECHT Een handelaar in Oosterse tapijten in Dordrecht kreeg een klant die met baar goud wilde betalen. Een bankdirecteur stelde vast dat het goud echt was, de handelaar verkocht vier tapijten voor zestig mille en gaf nog veer tigduizend toe. Daags erna kwam de bankdirecteur vertellen dat hij zich vergist had. Het goud was niét echt, de handelaar zat toen met een strop van een ton. Hij deed wèl aangifte. Vierjaarlijks Frans blad PARIJS In de Franse ki osken lag gisteren een nieu we krant. Het tweede num mer verschijnt wéér op 29 februari. Het blad heet „Le bougie du sapeur" (de kaars van de brandweerman). De publikatie, die zich een peri odiek noemt dat elke vier jaar verschijnt, bevatte ook het advies aan de lezers de volgende uitgave tijdig te be stellen. LOS ANGELES De Ameri kaanse filmacademie heeft be kendgemaakt dat zij een speciale „Oscar" hereft toegekend aan de Britse acteur sir Alec Guiness. Het beeldje zal de sir worden over- handfigd op 14 april. Guiness krijgt de onderscheiding voor het tonen van zijn talent in vele en uiteenlopende films als Kind hearts and coronets, Bridge on the River Kwai, Lawrence of Arabia en Star Wars. NIEUWEGEIN De politie in Nieuwegein heeft gisteren een twintigjarige vrouw aan gehouden, die ervan wordt verdacht een twaalfjarig meisje om het leven te heb ben gebracht. Het meisje werd gistermiddag gevonden in de berging van een flatge bouw. De politie wilde in verband met het onderzoek geen verdere mededelingen doen. Johnny Jordaan en Tante Leen kregen gisteren een schilderij van hun beiden. Schilder Adrian Stahlecker (links) uit Den Haag is de maker. Het schilderij was be stemd voor het café van Tante. Maar omdat ze daar niet meer in zit, komt het doek nu bij de platenmaatschappij te hangen. - De rollen omgedraaid; Een gehelmde kraker jaagt een hondegeleider van de Amsterdamse politie op de vlucht AMSTERDAM Honderden buurtbewoners hebben gistera vond een veldslag geleverd met de mobiele eenheid van de Amster damse politie om de ontruiming van een kraakpand op de hoek van de Vondelstraat en de le Con- stantijn Huygensstraat te voorko men. Daarbij zijn zeventien agen ten gewond. Het pand in de Vondelstraat werd afgelopen zaterdag voor het eerst ge kraakt en afgelopen zondag onmid dellijk ontruimd. Gisteren werd het opnieuw gekraakt. De politie trad rond half zes aan met vijftien wa gens van de mobiele eenheid en de hondenbrigade. De actie stuitte ech ter op zoveel verzet van het publiek dat de wagens van de mobiele een heid zich na enige tijd onverrichter zake moesten terugtrekken. De omgeving van het kraakpand werd door de buurtbewoners herme tisch afgesloten. Zowel in de Vondel- straat als de Constantijn Huygens straat en de Overtoom waren grote delen van de bestrating opgebroken. Met behulp van straatstenen werden vijf hoge barricades opgeworpen van twee-en-een-halve meter. Diverse wagens van publieke werken gingen op hun kant om de weg te versper ren. Bij het kraakpand wordt verder een grote hoeveelheid benzine ach ter de hand gehouden met het oog op een tweede treffen met de politie. Door de barricadering van de omge ving konden ook ambulances het Wilhelminagasthuis niet meer berei ken. De krakers hebben vanmorgen vroeg niet geantwoord op een laatste voorstel van vertegenwoordigers van de politieke partijen in de Am sterdamse gemeenteraad. De politici hadden voor vijf uur antwoord op hun voorstel willen hebben. Als de krakers op het voorstel zouden in gaan zouden zij burgemeester Polak adviseren de mobiele eenheid niet in te zetten voor het ontruimën van het pand aan de Vondelstraat. De vertegenwoordigers van PvdA, CDA, VVD, CPN, D'66, PSP en PPR hebben voorgesteld de rechter-com- missariste laten uitzoeken of het pand Vondelstraat in gebruik was op het moment dat het gekraakt werd. Zo ja, dan zal het v rij willig ont ruimd moeten worden, want dan was er sprake van huis- of lokaal vredebreuk. Zo neen, dan wordt er niet direct ontruimd. „U dient te we ten dat de gemeente het pand in principe heeft gehuurd voor de op vang van bewoners van brandge vaarlijke pensions. Plannen en teke ningen voor de verbouwing zijn vrij wel gereed. Op het moment dat met de uitvoering van genoemd doel kan worden begonnen, dient het pand vrijwillig te worden verlaten". Ten slotte willen de politici dat de kra kers de barricades op straat weer op ruimen. UTRECHT De landelijke organisa tie van Surinaamse jongeren „Sarna- mi Hai" wil dat de Nederlandse rege ring de ontwikkelingshulp aan Suri name onmiddellijk opschort. Dat moet volgens de jongerenorganisatie omdat „formateur" Bruma zich als minister van economische zaken in het vorige kabinet Arron ten koste van het Surinaamse volk zou hebben verrijkt. Ook heeft het Surinaamse volk zich bij de verkiezingen van 1977 duidelijk tegen Bruma uitgesproken. Zijn partij werd toen weggevaagd, stelt de jongerenorganisatie in een gis teren uitgegeven verklaring. Een andere reden om met de ontwikkelings hulp te stoppen is dat de militairen de mensen rechten zouden hebben geschonden door men sen dood te schieten en te mishandelen. „Ieder een die werkelijk begaan is met het lot van het al eeuwenlang gebruikte en misbruikte Suri naamse volk moet in woord en daad blijk ge ven van zijn afkeuring over de totalitaire mili taristische handelwijze van de sergeanten", al dus de jongerenorganisatie. De NOS-televisie zal morgenavond in aanslui ting op het normale programma van Nederland 2 om 23.20 uur een vraaggesprek uitzenden van Klaas-Jan Hindriks met de vrijwel voltallige nationale raad van Suriname. Daarbij wordt in gegaan op de achtergronden van de staatsgreep en de wijze waarop die in de praktijk tot stand is gekomen. Volgens een mededeling uit Paramaribo willen de leden van de nationale raad zich speciaal richten tot Nederland en tot de hier verblijven de Surinamers. De reportage zal geheel of ge deeltelijk worden overgenomen door de NOS- radio. Nuntius achter tralies De pauselijke nuntius in Colom bia kijkt vanach ter de getraliede ramen van de am bassade van de Dominicaanse re publiek naar bui ten. De nuntius wordt met een groot aantal an- dere ambassa deurs gegijzeld door linkse guer rillastrijders. De bezetters hebben gisteren de laat ste vrouwelijke gijzelaars vrijgela ten, onder wie de ambassadeur van Costa Rica. De president van Co lumbia heeft ge zegd dat hij met de bezetters wilde onderhandelen als de vrouwelijke gijzelaars in vrij heid zouden wor den gesteld. SALISBURY Een groep van tien Britse parlementsleden heeft gisteravond ver klaard dat de in Rhodesië gehouden verkie zingen voor de onafhankelijkheid de alge mene wens van het kiezersvolk vrij goed weergeven. Het was de eerste officiële verklaring over de verkiezingen van een van de vele groepen waarnemers die toezicht hebben gehouden. De uit Labour-leden en Conservbatieven samen gestelde groep ging echter niet zo ver om te zeggen dat de verkiezingen „vrij en eerlijk" waren verlopen. En dat was toch de maatstaf die op de Rhodesië-conferentie in Londen was aangegeven. DEN HAAG De minister van economi sche zaken is er verantwoordelijk voor dat de Pakistaanse spion Kahn toegang heeft gekregen tot de geheime gegevens over de verrijking van uranium. Dit zeggen de vier bij het onderzoek in deze zaak betrokken ministers. (Economische Zaken, Binnen landse Zaken, Buitenlandse Zaken en Justi tie). De ministers schrijven een en ander in een toe lichting op het rapport van een interdeparte mentale werkgroep, dat gisteren aan de Twee de Kamer is voorgelegd. Het is volgens de werkgroep aannemelijk dat Pakistan via Khan in bezit is gekomen van geheime gegevens over het ultracentrifugeproject. Pakistan heeft door het verkrijgen van „gevoelige" kenis op het ge bied van de verriikingstechnologie waarschijn lijk een aanzienlijke tijdwinst geboekt bij de op zet van een proefinstallatie voor de verrijking van uranium. De werkgroep constateert even eens dat de beveiligingsvoorschriften bij de UCN in Almelo en bij de toeleveranciers wel voldoende zijn, maar dat de toepassing ervan veel te wensen heeft overgelaten. (Zie verder pag.7 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Op verzoek van konin- n Juliana zal bij haar abdicatie op 30 >ril een afscheidsgeschenk achterwe- blijven. De koningin is nog steeds ader de indruk van' de viering van aar 70e verjaardag en van het ge- •henk dat zijn toen heeft ontvangen, ij is van mening dat niet opnieuw een litiatief genomen moet worden om elden voor een geschenk bijeen te rengen. Dit liet minister-president an Agt weten tijdens de gisterdi ge- ouden persconferentie. De abdicatie van koningin Juliana en de inhuldiging van haar opvolgster koningin Beatrix op 30 april zullen in direkte uit zendingen op radio en tv worden versla gen. Ook de tijden zijn thans definitief vastgesteld. De abdicatie-plechtigheid be gint om tien uur 's ochtends in het Paleis op de Dam in Amsterdam. Na afloop daar van zullen de afgetreden en de nieuwe koningin omstreeks 11.00 uur ter begroe ting op het balkon komen. Daarna zal de nieuwe koningin de diplematieke missies ontvangen die de inhuldiging bijwonen. De openbare verenigde vergadering van de Staten-Generaal begint 's-middags om half drie. Omstreeks twee uur gaan de parlementsleden naar de Nieuwe Kerk via het paleis en een tussen het paleis en de kerk op te stellen pergola. Tegen drie uur begeven koningin Beatrix en prins Claus zich te voet naar de Nieuwe Kerk. De ceremonie duurt ongeveer anderhalf uur. Naar verwachting zal de inhuldi gingsplechtigheid om ongeveer half vijf zijn beëindigd. Op deze dag worden ook nog andere feestelijkheden voorbereid. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd 1 advertenties 1 ADVERTENTIE Zondag 2 maart Café-Restaurant AAD VAN G00ZEN Hoogmade Aanvang 20.00 uur. laatste week-end ahoy-'rotterdam Zondag 2 maart aanvang 20.00 uur Blesse Paard Stompwijk

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1