^entraal akkoord lijkt donderdag uitgesloten BOEREN DREIGEN MET HARDE ACTIE iscussie kernenergie ordt breder opgezet ogelijk centrale inkoop medicijnen uueer INENLAND ROTE MEETING OP 4 MAART IN AMSTERDAM Kamer wil geen proefboringen in zoutkoepels Polak: Zaak- Toorenaar zorgvuldig behandeld Groentehandelaar de dupe van fout in nieuwsbericht LEIDSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 PAGINA 9 het afzien van een looneis valt met het CNV slechts te praten als er weer on derhandelingsvrijheid komt. Bovendien (Van onze sociaal- economische redactie) HAAG Een sterke rcgering- j;atie onder leiding van premier Agt zal donderdagmorgen het t vooruitzicht gestelde gesprek •n met de centrale werkgever- nisaties en vakbeweging over Met deze vakcentrale valt voorts niet te praten over afschaffing of zelfs maar beperking van de prijscompensatie. de ontwerp-loonwet, aldus Van der Meulen. Dat vindt trouwens de christelijke nbuigingsplan van het kabinet, der partijen heeft afgezegd, niemand loopt over van ver- Ook voor vervanging van deze com- ting dat het mogelijk zal zijn ig een centraal akkoord af te Jem de regering zullen vragen, (loonmaatregel uit te vaardigen als ferdag een centraal akkoord uit- I De regering zou zo nodig achteraf Jen ingrijpen als de loonontwikke- ■nderdaad uit de hand zou lopen, de regering vreest, bij vrij onder- leien moet de regering tonen welk effect werkgeversorganisatie NCW eveneens. Voorzitter Steef van Eijkelenburg zei gisteren tijdens een persconferentie, dat het kabinet niet bij uitblijven van een centraal akkoord een loonmaatregel moet afkondigen, maar dan vrij overleg over cao's in de bedrijfstakken moet toestaan. Als dat overleg uit de hand zou lopen zou de overheid moeten kun nen ingrijpen. En zelfs daarmee zou het NCW nog moeite hebben, want de cao- onderhandelaars weten zelf het beste wat in de afzonderlijke bedrijfstakken nog mogelijk is aan verbetering van ar beidsvoorwaarden. En als die verbete ringen onverantwoord doorwerken naar ambtenarensalarissen en uitkerin gen, dan moet het kabinet op die door werking gaan ingrijpen, dus koppeling smechanismen opheffen en een eigen loonbeleid voor zijn personeel voeren. pensatie door belastingverlaging is het CNV niet te vinden. Voorts mag het i of om te komen tot gezamen- overheidspersoneel niet dubbel „ge- I richtlijnen voor loonoverleg in pakt" worden, zoals de regering blijkt bedrijfstakken. FNV-voorzitter te willen doen. |acht het overleg bij voorbaat kt Hij riep gisteren 4 maart bt nationale actiedag, met o.a. ote openluchtbijeenkomst die Terreinafbakening Na de vergadering van de verbond- lelijk op De Dam zal plaats- sraad zei voorzitter Harm van der Meu len, dat het CNV de politici wil bewer ken om zijn opvatting gedeeld te krij- ijkt er op, dat de sociale partners gen, onder meer door het organiseren van een politiek forum aan de voora vond van het kamerdebat over een loonmaatregel. Lukt dat niet dan zijn van deze vakcentrale geen harde acties te verwachten, vanuit de nog steeds geldende filosofie, dat men niet in ver zet dient te komen tegen overheids maatregelen, ook al zijn die in strijd Irerbondsraad van de christelijke met de CN V-opvattingen. Maar de jentrale CNV heeft maandag de be- christelijke vakcentrale is wel van plan cingsnota van het kabinet „veel te een fundamentele discussie te organise- genoemd. Hij vond het stuk geen ren over de afbakening van de be- I om met de leden te gaan praten voegdheden van regering, parlement I het inslikken van de eis tot een en vakbeweging. Nu reeds gaat het ka- iverhoging van een procent. Over binet zijn bevoegdheden te buiten met Buigen of matigen Van Eijkelenburg noemde voorts de aangekondigde ombuigingen van de overheidsuitgaven volstrekt onvol doende. Naarmate de ombuigingen ge ringer zijn zal de loonmatiging des te groter moeten worden. Doch de vakbe weging blijft maar eisen stellen met loonkostenstijgingen tussen de 15 en 20 procent. De vakbeweging en met name de FNV wekt aldus de indruk geen za ken te willen doen. De FNV vervalt met haar acties volgens Van Eijkelen burg tot een protest-instituut zonder het bieden van echte alternatieven. „Voor de werkgevers staan alle lichten op rood en staat onze economie in brand. Ik heb weinig hoop, dat donder dag tijdens het drie-partijen-gesprek het vereiste bluswerk tot stand komt." Eén van de redenen waarom er meer omgebogen moet worden is volgens het NCW het enorme financieringstekort van de overheid waardoor de kapitaal markt wordt afgeroomd en de rente schrikbarend stijgt. Een belangrijk deel van het bedrijfsleven voert bestaande investeringsplannen daardoor niet uit, zo bleek uit een mini-enquête onder de leden. Het geld is moeilijk te krijgen en bijzonder duur, zo luidt de motivering. „De beste investering is op het ogenblik het aflossen van schulden of het plaat sen van eigen geld op de bank. Dat geeft het minste risico en het hoogste rendement," zeggen tal van onderne mers. Gisteren organiseerde de FNV acties tegen het loonbeleid in de voedingssec tor (a.o. bij de Melk Unie in Woerden), bij het centraal magazijn van V D in Roosendaal en bij het distributiecen trum van Ahold in Tilburg. Deze week zullen ook in en rond Den Haag bij en kele tientallen bedrijven werkonder brekingen plaatsvinden, o.a. bij Lau rens in Den Haag en de Nederlandse Kabelfabriek en Calvé in Delft In Rot terdam zullen ook ambtenaren aan de acties deelnemen. Twee doden en zwaargewonde bij ongeluk PAPENDRECHT Bij een gecompliceerd verkeersongeluk op de rijksweg bij Papendrecht heeft gisteren het leven gekost aan twee vrouwen. Een derde vrouw raakte zwaargewond. Vermoedelijk kwam de auto waarin de drie vrouwen zaten met te weinig snelheid van een oprit de grote weg op. Een achteropkomende auto moest uitwijken, raakte in botsing met twee andere auto's en de wa gen van de vrouwen werd van de weg gedrukt. Deze kantelde en brandde geheel uit. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De boeren zullen harde ac ties niet schuwen, indien de EEG niet tege moet komt aan hun financiële eisen. Deze waarschuwende woorden sprak voorzitter ir.D.Luteijn van het Kon. Ned. Landbouw Comité (KNLC) tijdens de algemene verga dering van de Landbouwmaatschappij IJsh selmeerpolders (LMIJ) in Emmeloord. Voorlopig zullen de agrariërs echter proberen om op vreedzame wijze - d.w.z. demonstratieve bijeenkomsten en pressie op politici - hun zin te krijgen. De bijeenkomst in Emmeloord was een van de velen die gisteren werden gehouden en waar ongenoegen over de koers van de EEG aan de orde kwam. Nu de ministerraad en het Europese Parlement onverkort de voorstellen van EEG-commissaris Gündelach overnemen, kan - zoals de heer Lu- teijn het uitdrukte - „de vlam snel in de pan slaan". „De rek is er immers op te veel bedrij ven volslagen uit. En niet alleen een kat, maar ook een boer in het nauw kan rare sprongen maken". De voorzitter van de Koninklijke Nederlandsae Zuivelbond (FNZ) wees er gisteren in Veendam op dat de boeren niet gebaat zijn bij harde ac ties. Hij bepleitte een open overleg tussen be trokkenen om tot verbeteringen te komen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De stuurgroep die de maatschappe- ;e discussie over kernenergie in ons land moet leiden zal een bredere samenstelling krijgen, laats van de oorspronkelijk gedachte drie leden fde groep uit vijf tot zeven leden gaan bestaan |Om een betere afspiegeling te krijgen van de chillende meningen in ons land over het ge- van kernenergie. Deze toezegging heeft minis- /an Aardenne (Economische Zaken) de Tweede mer gisteren gedaan in een commissievergade- over de opzet van de maatschappelijke discus- jewindsman zei de Kamer, op aandrang van het CDA-Ka- lid Eversdijk, ook toe dat tijdens de discussie de hele relatie ;n economische groei en het energieverbruik meegenomen worden. Daarvoor zal de minister door het Centraal Plan- !au een aantal alternatieve berekeningen laten maken. De issie moet, aldus een meerderheid van de Kamer (CDA, maximaal twee jaar duren. ■sdijk stelde in zijn bijdrage dat het alleen praten over het ja ee van kernenergie een te smalle basis zou zijn voor de dis- e. Hij nam ook stelling tegen de mogelijkheid dat de dicus- eveel in de richting van een verdere invoering van kerne- ie in ons land zou leiden. Een stelling waarin het Kamerlid gesteund door PvdA, D'66 en PPR. Woordvoerders dron- er namens deze partijen op aan dat de discussie zo open mo lt gevoerd moet worden waarbij de deelname vanuit de bur- zo groot mogelijk moet zijn. Daarbij drong mevrouw Lam- ■Hacquebard (D'66) er bij de regering op aan ook het eigen dpunt - de bouw van drie nieuwe kerncentrales - ter discus- e stellen. 5; ister Van Aardenne zei de Kamercommissie toe dat hij wil en of iedereen die tijdens de discussie met eigen voorstellen it, deze zou kunnen laten narekenen bij het Centraal Plan- tau. Bovendien zal de stuurgroep op eigen gezag tijdens de %(jussie informatie aan de Tweede Kamer kunnen verstrek- i Volgens de bewindsman moet er bij de samenstelling van tuurgroep wel voor worden gewaakt dat nu al binnen deze 5 een discussie ontstaat over het ja dan nee van kernener- De minister sprak dan ook van een „rechterlijk college", aanzien van het open en democratisch' karakter van de ,e tschappelijke discussie had hij geen meningsverschillen met Kamer. enkele meer praktische voorstellen had hij meer moeite. Zo s de bewindsman, gesteund door CDA, VVD en PvdA een irendum aan het eind van de discussie, om zo een uitspraak het gehele volk te krijgen (een suggestie van D'66) af. Ook opstellen van een nieuwe bijlage bij de energienota met rin een beschrijving van alternatieve vormen van energie Is wind- en zonneenergie) wees hij op dit moment van de d omdat veel van deze technieken nog niet ver genoeg zijn wikkeld. Volgens Van Aardenne zou een dergelijke nota pas. j drie tot vier jaar tot stand kunnen komen. Minister lijdt nederlaag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer bestaande uit CDA, PvdA, D'66 en PPR wil dat er geen proefboringen in zoutkoepels in het noorden van het land of in het Nederlandse deel van de Noordzee worden gedaan om te bezien of daar radioactief afval in kan worden opgeborgen, zolang de maatschappelijke discussie over kerne nergie niet is afgelopen. Naar verwachting zal dit eind 1982 zijn. Dit bleek gisteren tijdens een commissievergadering in de Tweede Kamer over de proefboringen. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) keerde zich fel tegen de verlangens van de Kamer. Volgens hem zal een af zien van de proefboringen in zoutkoepels in het Neder landse deel van de Noordzee betekenen dat Nederland in de internationale ontwikkelingen op dit gebied gaat achterlopen. Minder moeite had de bewindsman met het uistel van de boringen tot dat de maatschappelijke discussie is af gelopen. Volgens de minister zijn deze boringen voor eind 1982 al niet meer mogelijk, onder meer door de in spraak die aan de noordelijke bestuurders is toegezegd en de planologische procedures die voor het starten van de boringen nodig zijn. Minister Ginjaar (Volksgezond heid en Milieu) hield in het overleg met de Kamer vast aan het doorgaan van de proefboringen. We hebben de gegevens van de boringen nodig om onze uitgangspun ten te kunnen toetsen, aldus de minister. De maatschap pelijke discussie zou er dan ook mee geholpen zijh wan neer die resultaten boven water werden gebracht, zo meende hij. Marokkanen aan dood ontsnapt ROTTERDAM Een Marokkaans gezin - vader, moeder en ze ven kinderen - kon zich gisteravond op het nippertje in veilig heid brengen, nadat in hun huis in Rotterdam door onbekende zaak brand was uitge broken. Met hulp van de buren konden de vrouw en haar kinde ren via de dakgoot ontkomen. De man sprong in paniek uit het raam en brak een been. Het huis is nage noeg helemaal uitge brand. Slechts een ravage bleef er over na de brand in de woning van het Marokkaanse gezin. Floor van Dijk (inzet), een van de bu ren die de moeder en haar zeven kinderen van het dak haalde, barstte in tranen uit bij het weerzien met de benjamin van het ge- AMSTERDAM Burgemees ter Polak van Amsterdam vindt dat hij zorgvuldig heeft gehandeld in de zaak-Toore- naar. Hij schrijft dit in een on gewoon scherpe kritiek aan de VVD-fractie in de gemeente raad, die kritiek had op enige uitspraken over Toorenaar die de burgemeester vorige week op een persconferentie heeft gemaakt. Polak verwijt de li beralen dat zij hard hebben geoordeeld zender de feiten te kennen. Staatsecretatris Hermes: Gehandicapte scholier in taxi op vrije busbanen DEN HAAG Busjes en ta xi's die gehandicapten van en naar school brengen zouden de vrije busbaan moeten kunnen gebruiken. De reistijd zou aan zienlijk worden bekort. Dit heeft staatssecretaris Hermes van onderwijs de gemeente en schoolbesturen laten weten. Hij wil het gemeentebestuur verantwoordelijk stellen voor het dagelijks vervoer van ge handicapte scholieren. Voor informatie en klachten kan de afdeling onderwijs van de ge meentesecretarie fungeren. GRAMSBERGEN De plaatselijke groen tehandelaar van Gramsbergen is de dupe geworden van een fout in een nieuwsbericht. In een rechtbankver slag werd „een groente handelaar uit Grams- bergen" genoemd als degene die in zijn zaak ontucht zou hebben ge pleegd met een 14-jarig meisje. Het ging echter om een man die welis waar in Gramsbergen woont, maar in Hooge- veen zijn groentehandel heeft. Maar omdat er in Gramsbergen slechts één groentehandel is, werd de onfortuinlijke heer Vasse onmiddellijk door zijn omgeving met de nek aangekeken. Het „nieuws" ging als een lopend vuurtje rond, met als gevolg dat zijn verkoop tot een mini mum daalde. Hij en zijn gezin werden over stroomd met telefoon tjes en vervelende op merkingen. Het ANP waarvan het verwar rende bericht afkomstig was, heeft de heer Vas se zijn verontschuldi gingen aangeboden. ui onze sociaal-economische redactie) ISTELVEEN Bij de 'kenfondsraad bestaat het in om te komen tot het in- lien van een centraal in- opbureau voor geneesmid- en. Donderdag zal de ld beslissen of er een stu- moet worden opgezet om n bureau op korte termijn stand te brengen als zou jken, dat centrale inkoop n medicijnen praktisch tibaar U en de prijzen Een speciale studiecommissie, zo meent men, zou uiterlijk eind volgend jaar moeten rap porteren en niet alleen een centrale inkoop van genees middelen moeten bestuderen. Onderzocht moet ook worden wat de mogelijkheden zijn van een verbeterde regeling van het totale systeem van de beta ling van de verstrekking van farmaceutische hulp aan zie kenfondsverzekerden. Het studieplan staat vermeld in een advies voor staatssecre taris Veder-Smit van Volksge zondheid over kostenombui- Sing en kostenbeheersing op et terrein van de farmaceuti sche hulp. Daarin staat ook vermeld, dat het ministerie van Economische Zaken een krachtig beleid zou moeten voeren om de prijzen van ge neesmiddelen in de hand te houden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiijiiiiiii De Amster damse coutu rier Frans Mo lenaar presen teerde giste ren zijn nieuwe bedrijfskle ding. Links een hostess- /stewardess- uniform van linnen. De man in het midden draagt het uni form dat Mole naar voor por tiers heeft ont worpen. Het is uitgevoerd in tweekleurig wol/polyester. De mannequin rechts tenslot te is gekleed als ober en deze uitmon stering is ge maakt van lin nen en wol- /polyester. Vooruitzichten voor donder dag: Veel bewolking maar overwegend droog. Middag- temperaturen omstreeks 7 gra den. Weers voorzichten in cijfers voor donderdag: Aaantal uren zon 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 2 gr. Max. temp.: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam VI lasingen Frankfort Helsinki Innsbrück Klagen furl Kopenhagen Malaga Mailorca MOnchen Stockholm Wenen Zürtch Casablanca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9