Je bent jong en je wilt wel'ns wat leuks aan. Kardinaal: „verontrustende ontwikkelingen" na bisschoppensynode onderwerp voor LPO Glasbergen heeft handen vol aan Concordia: 4-2 "De nieuwe sweatshirts: 'n rage qp school en tóch voor deliger bij C&A!" "Wij zijn 14. Mogen we dan mis schien even zelf kiezen? Dank u!" 35? BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 Katholieken en lutheranen opnieuw dichter bij elkaar Pastoraal werkenden verontwaardigd over besluit mgr. Simonis KORTE METTEN In een gelijktijdige publikatie van het secretariaat voor de een heid in Rome en de lutherse we reldfederatie in Genève zijn gis teren de resultaten bekend ge maakt van de zondag geëindigde besprekingen van de gemeen schappelijke evangelisch-luther- se en rooms-kathoUeke commis sie, gehouden in Augsburg. De besprekingen leverden drie docu menten op, die de groeiende overeen stemming tussen lutheranen en katholie ken opnieuw bevestigen. De verhoopte overeenstemming over de „Augsburgse Confessie", die op 22 juni 450 jaar gele den zal zijn gepubliceerd en sindsdien wordt beschouwd als de grondslag van de lutherse belijdenis, is slechts gedeelte lijk bewaarheid. Geconstateerd wordt, dat een grote mate van overeenstem ming is bereikt, maar dat er toch nog vragen zijn overgebleven. De twee andere documenten hadden be trekking op het ambt in de kerk en op modellen van gemeenschap en eenheid. Ook over de ambtsopvattingen der lu theranen en rooms-katholieken consta teert de gemengde commissie een reeks wezenlijke overeenstemmingen en toe naderingen. Het laatste document be veelt een reeks maatregelen aan, die het oecumenisch leven op plaatselijk en an dere terreinen dienen te bevorderen. De gemeenschappelijke commissie hoopt in de tweede helft van maart de teksten van de documenten te publiceren. Kardinaal Willebrands heeftde Utrechtse delegatie van het Landelijk Pastoraal Overleg voorgesteld, dat het LPO in zijn eerstvolgende zitting de „verontrustende ontwikkelingen" sinds de Nederlandse bisschoppensy node zal bespreken. Dit onderwerp zou dan in de plaats moeten komen van het oorspronkelijke plan: de be spreking van de katechese. De kardinaal deed zijn suggestie tijdens een gesprek met de Utrechtse LPO-dele- gatie dat op zijn verzoek was belegd. Tij dens deze bijeenkomst werd gesproken over de impasse rond het Landelijk Pas toraal Overleg en over de blokkade, die na de bijzondere synode der Nederlandse bisschoppen wordt geconstateerd. Het vastlopen van het LPO en de resultaten van de bijzondere synode houden vol gens alle deelnemers aan het gesprek, verband met elkaar, zo deelt het secreta riaat van de Utrechtse LPO-delegatie, mee. De gedeleerden spraken hun teleurstel ling uit over de bisschoppensynode en constateerden als gevolg daarvan mat heid, verwarring en onmacht. Dezelfde gevoelens constateren zij ook bij groepen en parochies voorzover zij die kennen. De gebeurtenissen hebben echter ook ge leid tot groter besef van eigen geloof en de verantwoordelijkheid, die daaruit voortvloeit. De gedelegeerden constateerden een die pe kloof tussen de sfeer van de bisschop pensynode en de ontwikkelingen binnen de plaatselijke geloofsgemeenschappen. Kardinaal Willebrands antwoordde hier op, dat er duidelijk communicatiefouten zijn gemaakt. Hij erkende de ernst van de situatie. Een diepgaande bespreking ervan in het eerstvolgende Landelijk Pastoraal Over leg zou wellicht de mogelijkheid schep pen om „gezamenlijk de weg te vinden naar een levende gemeenschap". De Utrechtse delegatie zei de kardinaal toe zijn voorstel positief te bespreken en in te brengen bij de agendacommissie. Het Landelijk Pastoraal overleg is voor het laatst in oktober 1978 bijeen geweest. Overigens heeft paus Johannes Pau- lus II de Nederlandse bisschoppensy node ten voorbeeld gesteld aan de al gemene bisschoppensynode, die in het najaar bijeenkomt om te spreken over „de taken van het katholieke ge zin in deze tijd". Als de algemene sy node net zo werkt als de Nederlandse synode dan heeft hij alle vertrouwen in de goede afloop daarvan. Volgens radio Vaticaan heeft hij dit ge zegd in een toespraak voor de raad van de algemene bisschoppensynode, die de laatste hand heeft gelegd aan het werk document. Letterlijk zei de paus tot de synodj „Ik heb kunnen ervaren hoe belaj de leer, de theorie en de praktijk dq legialiteit in de kerk is. Ik kon eri hoe men met behulp van dit bej ook de moeilijke dingen in het levq kerk kan oplossen. Na de ervaring van de bijzondere sj der Nederlandse bisschoppen ben i goede hoop voor de komende algel bisschoppensynode. Wij kunnen ve| reiken wanneer wij met dezelfde b| nenheid, met hetzelfde pastorale inj met wijsheid in de leer en in de» geest van collegialiteit en verantwoj lijkheidszin te werk gaan." De Vereniging van Pastoraal Werkenden van het bisdom Rotterdam is verontwaardigd over de weigering van bis schop Simonis van Rotterdam om een gehuwd priester als pastoraal werker aan te stellen. De vereniging vindt deze vorm van gezagsuitoefening kwalijk en stelt vast, dat er met open ogen voorbij wordt gegaan aan het tekort aan des kundige pastores. De vereniging vraagt zich af of het uitblijven van een correctie op de maatregel van mgr. Simonis betekent, dat de andere Ne derlandse bisschoppen de beslissing van hun collega ook voor hun rekening nemen. Zoals gemeld heeft mgr. Simonis geweigerd de heer J. P. F. Sie- rat uit Boxmeer aan te stellen als pastoraal werker in een Woer- dens ziekenhuis, omdat deze in een moeilijke situatie zou komen te verkeren als hij stervenden moet begeleiden, maar de laatste sacramenten niet mag toedienen. De vereniging van pastoraal werkenden zegt nu het idee te hebben, dat de bisschop vraagt om het opvolgen van kerkelijke regels ten koste van zieken en bejaarden. In de ouderdom van 72 jaar is overleden ds. F. H. Landsman, van 1967 tot 1973 secretaris-gene raal van de Nederlandse hervormde kerk. Bij de vele functies, die ds. Landsman in zijn leven heeft vervuld was ook die van hoofdredacteur van Hervormd Neder land van 1945 tot 1968 en voorzitter van de Natio nale Raad voor Maat schappelijk Welzijn. De begrafenis zal donder dag zijn. Voorafgaand daaraan is er in de Ma- ranathakerk in Den Haag om elf uur een ge- dachtenisdienst. De Poolse marxistische fi losoof Leszel Kolakowski en de Franse marxist Ro- ger Garaudy worden met talrijke katholieke en marxistische wetenschap pers van 6 tot 10 okto ber in het Vaticaan ver wacht voor een internatio naal congres over het atheisme. Het congres wordt gehouden in de Ur- banus-universiteit, dat een instituut kent voor de stu die van het atheisme. Dr. C. F. Beyers Naudé, de vroegere directeur van het twee jaar gele den verboden Christelijk Instituut in Zuid-Afrika is uit de blanke Neder duits Gereformeerde kerk (NGK) gestapt. Hetzelfde deden de uni versiteitsdocenten Johan Wolfaardt en Pieter Schoeman en de vroege re dominee Roelf Meyer. Zij hebben verklaard zich niet meer te kunnen verenigen met het beleid van de NGK en haar rol in de Zuidafrikaanse sa menleving. De kerk heeft alleen blanke le den en steunt de rege- ringspolitiek van de „ge scheiden ontwikkeling" van de rassen. Dr. Beyers Naudé, die „ge- band" is, wil zich nu bij de zwarte „dochterkerk" van de NGK aansluiten. De basisbeweging van kri tische groepen en gemeen ten in Nederland heeft een nieuw blad: „Uittocht". Het is de voortzetting van de „Informatiebrief" van de basisbeweging. Het zal plaats inruimen voor arti kelen, die bijdragen aan de bijbeltheologische en de politieke vorming. Aan dacht zal worden besteed aan het leven van de ver schillende groepen en ge meenten an ook zal wor den bericht over de basis bewegingen in het buiten land. Het curatorium van de theologische faculteit Tilburg heeft medege deeld, dat het voorlopig geen stappen zal onder nemen tot incor]_ van de theologisch) culteit in de Tilb^ hogeschool. Het curj um acht inlijving of ogenblik niet opporj, Over de toekomst het curatorium zich, niet uitspreken. Hei wel te willen st& naar verankering vJ bestaande samen king tussen de f school en de thee sche faculteit en di menwerking in een l eenkomst vast te lej| C&J.ütbcA KATWIJK Glasbergen de Best had gisteravond in de Katwijkse Cleijn Duin hal de handen meer dan vol aan Concordia uit Den Haag. De Rijnsburgse ploeg won wel iswaar met 4-2 maar moest daarvoor wel eerst een 0-2 achterstand wegwerken. Op-' vallend aan Haagse zijde was het vrij forse spel. Een manier van zaalvoetballen waar scheidsrechter Ver- heijen te lankmoedig tegen optrad. Binnen niet al te lange tijd had Concordia een verrassende 0-2 voorsprong opgebouwd. Jan Wijnmaallen en Jack Ouwer- sloot rondden knappe combi naties af. Glasbergen de Best schrok wakker, besefte dat Concordia een tegenstander was waar rekening mee moest worden gehouden en kwam voor rust nog langszij. Eerst was het Gé Perfors die een pass van Piet Haasnoot in het eerste Rijnsburgse doelpunt omzette en vervolgens schoot Wil Groenendijk vanaf de stip raak. Groenendijk verzilverde een strafschop die werd toege kend na een knap stukje thea ter van teamgenoot Piet Haas noot. In de tweede helft liep Glas bergen lange tijd storm op de samengeklonterde Haagse ver dediging. Na een periode van vruchteloos aanvallen door brak Perfors halverwege de tweede helft de impasse. Een snelle draai gevolgd door een flitsend schot bracht Glasber gen voor het eerst in deze wedstrijd aan de leiding. Even later scoorde Groendijk de verlossende vierde treffer. Het voorbereidende werk was op nieuw van Haasnoot. Groe nendijk kreeg nog een ideale mogelijkheid zijn ploeg via een strafschop naar 5-2 te schieten. Groenendijk maakte echter een fout bij zijn aanloop en zag zijn treffer niet gehonoreerd door scheidsrechter Verheijen. I K I r Na die penaltie speeld* bergen zelfs een korte l twee man meer. Twee spelers verbleven op c bank. Dankzij voort keeperswerk van Cou doelman Wim Duink Rijnsburgse ploeg niet die situatie uit te buite Dit sweatshirt van katoen gaat hij meteen aan zijn vriendjes laten zien. Want die schitterende opdruk in felle Meuren is erg indrukwekkend. 122 (15.-)-152 (16.-) 15r Naar dit puur katoenen denim broekje Mjk je met plezier. Vooral ook omdat er op de achterzakken enkele kleurige biesjes zijn gestikt. 122 (23.-)-146 (25.-) 23.- Een sportief sweatshirt met brede banen in een opvallende Meur staat ontzettend vrolijk. Het is vervaardigd van zuiver katoen. 122 (15.-)-152 (16.-) Zo'n mooie katoenen tinneroy broek met smal toelopende pijpen is fijn Om op school te dragen. De stiksels zijn wit en zitten ook op de achterzakken. 122 (35.-)-152 (37.-) «JIJ. Moderne ruiten bloes van seer- Hartstikke tof sweatshirt van p sucker; da's katoen met een katoen. 158 (27.-) -176 (29.-)j ietwat hobbelige structuur. 158 (22.-) -182 (24.-) 99 m Het nieuwste model denim kW? jeans: boven wijd, smal c Veruit favoriet bij tieners is zo'n de enkels en achterzak - sterke katoenen denim tuin- ken met rits. 158 (53.-) - broek. 158 (62.-) -182 (67.-)- 176 (57.-) gij. Kleine mannetjes zijn weer t heertje in zo'n parmantig vestpakje. Broek en vest A zijn pico bello afgewerkt en van een uitstekende kwaliteit denim katoen. A 86 (35.-)-116 (37.-) gg. Bij zo'n leuk pakje komt dit frisgetinte seersucker bloesje met button-down i kraag helemaal tot z'n recht. 100% katoen. 86 (17.-)-116 (18.-)^

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6