en ie van der Hoorn is hen vinnig werkpaardje Verpleegkundige Dinie Craane krijgt een „tweede" kans Vanavond bijeenkomst Stadsgehoorzaal DERTIENDE ALTERNATIEVE ELFSTEDENTOCHT )P HET BARRE IJS VANOULU URGERLIJKE FNV OPENT 'JACHTSEIZOEN' Tc c Zwevend ornament SdTregio DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 PAGINA 5 •jof er nooit een Hel van (met daarin alle nddelen van bar, boos, |welijk en ellendig) had aan, stond Lenie irmorgen in de keuken warme hap voor man Jan zoon Wilko te bereiden, fris als een buitenmeid lar zijn kan. „Als je nou j kwartiertje kunt zal ik je straks van vis vertellenHet 1 Vjinnetje kauwt door, ïers wordt het eten koud. koud eten is niet te iken. Dat is veel erger n de beroerdste en a"judste omstandigheden op Z1^ ijs van de Botnische ilf, hoog in het Jndinavische noorden, h heeft de 31-jarige pdersvrouw Lenie van Hoorn Langelaan als uit het vinnigste ,t gesneden, staande louden op de bevroren ie wateren. Ze was vele inen de baas en trtroefde de grootste r heeft meegedaan de alternatieve ^^stedentocht die zaterdag etlouden werd in de buurt ieiH de noord-Finse plaats vojlu. Ze stond Teschreven, met nog vier de s^tand van 200 kilometer, open met ruim 130 b^pinelijke Nederlandse elnemers en twee Finnen, nie eindigde tussen de ren als dertiende. Ze ludde even heur haren en r°»g over tot de orde van de Gauw weer naar huis zesjarige Wilko bij ophalen en de nieuwe et;ek beginnen, want er was ter heel wat te doen. ^ïaar hoor, zo die dertiende Vkts tussen die kerels. Wel *.dt, als je zoiets hoort. Mag d%nlijk niet, hè Ik sta ook dl1t merkbaar op de kom ook niet lagen voor. Dat want als je ziet grote jongens er ^ponsord en in de watten egd worden en toch die jlenrit niet „overleefd" bben, dan moet je niet In met een vrouw komen die finisht alsof ;een vuiltje aan de lucht geweest'Maar goed, lie is er blij om, dat ze gehaald heeft. „Ik ben er omen. Dat is het rnaamste. Ik hoef echt Geboren: Bianca, d.v H. lijn en S. V. van der Kant; P. C. de Boer en S. M. M. iane, d.v. A. En Nouri en Hendrik Ricardo, z.v. H. M. H. Haffert; Inge, d.v. R. Vliet en M. Colijn; Richard, van Leeuwen en J. A. van lohammad-Ali, z.v. F. Dar- S. Tabrizian; Margaretha ise, d.v. J. A. de Graaf en i; Alexander, z. v. H. O. van en T. C. van den Kolk; Lena jd.v. A. J. Smittenaar en M. lijgen; Anouska, d.v. J. Ja- L. H. M. Adams; Shirley Pa- l. G. J. Schreuder en J. W. Linden van Sprankhuyzen; Lv. W. L. H. van Veen en F. Us; Albertus, z.v. A. van Be- en M. J. Urgert; l David, z.v. J. W. de Gee en §3se: Daniëlle. d.v. A. van Dijk rekenende; Hannan, d.v. B. A. H. Ouahbi; Laura, d.v. J. fosthuma en A. J. Warnink; ï.v. C. D. A. Broekhof en N. ^1; Astrid, d.v. E. Hollem en n)n: j. D. Verhoeven, geb. 9 i, man; P. Glazen borg, 26 man; J. H. Otto, 28 feb. n; H. van der Leeden, 28 I, geh. gew. met S. Smit; P. jreboom, 14 jan. 1897, man; dtk. 23 jan. 1903, man; J. W. ■eifeel. 11 jun. 1916, man; E. jijapr. 1887, geh. gew. met F. i; M. M. Heijselaar, 14 feb. htg. van J. W. C. Goedhart; wenoord. 18 mei 1929, man; *st. 24 aug. 1894, geh. gew. IA. van den Bogaerd; A. J. •y 21 mei 1899, man; J. C. M. - 17 dec. 1899, vrl.; G. Mul- ip. 1919, man; T. Hankamp, 4923, echtg. van A. J. Boer- W. Keijzer, 21 dec. 1932, 'an S. Holswllder; C. van J jan. 1960, dochter; N. Ver- l(r[ mei 1898, vrl.; G. Schaap, OI909, man; C. J. van Antwer- t, 1.1950, man; C. van Loon, 27 e^. man; N. Mark. 3 mei 1891, ,p. Ossevoort, 5 sep. 1906 6Dlsseveld, 27 feb. 1894, geh. aat J. P. Louwrier; M. M. Rul- rill15 sep. 1903, echtg. van A op Vegte. Lenie van der Hoorn uit Papenveer was vele mannen de baas. niet zo nodig duizenden kilometers naar het noorden om daar te schaatsen, maar ik wil wel schaatsen, zie je. Dat kan net zo goed in eigen land zijn. Vorig jaar (in '74 reed ik voor het eerst mee in een alternatieve Elfstedentocht) deed ik in Zevenhuizen de 200 kilometer in 7 uur. een uurtje meer dan Dolle Dries van Wijhe er voor nodig had. Nou, dit jaar was hier geen ijs, dus vlogen Jan en ik naar Finland". Het was een moeilijke reis deze keer. Via Hamburg, stop. naar Helsinki, stop, en daar vandaan met een „binnenvliegtuig" al die waarschijnlijk bevroren duizenden Finse meren over naar Oulu. Zo kun je alvast met ijs kennismaken. Lenie: „We waren vrijdagavond pas laat in het hotel, een uur of elf op onze kamer. De volgende ochtend om acht uur aan de start. Met het hele stel. Aan de 100 kilometer deden geen vrouwen mee, op de 50 kilometer waren er zes. Op die korte afstand deden maar 21 Nederlanders en notabene 31 Finnen mee. Van de bijna honderdveertig 200 kilometerrijders zijn er maar veertig binnengekomen, tot 's avonds 10 uur aan toe; er waren er bij die 14 uur nodig hadden om over de eindstreep te komen" Natuurlijk ging het ook bij Lenie van der Hoorn Langelaan niet van een leien dakje. „Het was wel een zware rit, hoor. Een snijdende wind en erg zwaar ijs. Kijk, je rekent op goed ijs. Het zag er oók redelijk uit. Maar je valt veel gauwer op ijs met allemaal van die haarscheurtjes dan op ijs dat er rommeliger bij ligt. Kruithof, Vossebelt, Jeen van den Berg, Fokker, Kooman en anderen hebben het dan wel gehaald, maar er waren veel teleurgestelde mensen en erg veel kromme schaatsen. Barry uit Hulpen, bijvoorbeeld, reed twee paar schaatsen gewoon krom. Ik heb behoudend gereden. Ik ben liever binnen kalm rijdend,dan een harde klap te krijgen en niet aankomen. Er zijn er aardig wat afgestapt. Daar waren hele namen bij, met heel wat concurrentie voor Kruithof". Lenie heeft het toch maar gerooid. Je mag Kruithof ijzersterk noemen, maar wat is die Ter Aarse tuindersvrouw dan wel niet Niessen valt twee keer op z'n duvel en moet de wedstrijd staken; Jonkman haakt af na een kromme schaats te hebben gereden; Bouma en Pol, bonken van kerels, moeten ook afhaken; Van den Berg, de gekerfde en getekende oer- Elfstedentochtrijder, maakt een smak en raakt enige tijd bewusteloos. Moeder Lenie breit door en denkt intussen aan de afwas die haar maandag te wachten staat. Uitgekookt, mag ik wel zeggen. Een loeisterke tante. De enige vrouw die de finish haalde; één mede-rijdster hield het tot 150 kilometer vol en kwam te laat binnen. Zo; dat was tenminste weer een doorgewinterde Elfstedentocht, zonder elf Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244: u kunt dan naar toestel 18 vragen. Sr steden weliswaar (en het onderkoelde Oulu mag je niet eens een stad noemen), maar wel vol barre elementen. En nu weer in de keuken, in Papenveer; en in de kas, tussen de bloemen van echtgenoot en kweker Jan. En meteen weer aan de was, want die kun je niet laten liggen. „Ik ben aardig fris nog", zegt Lenie van der Hoorn, terwijl ze de borden naar het aanrecht brengt. „Jan hier, die een paar keer gevallen is, is goed moe en zo stijf als een plank. Trouwens, ik schijn ook nog in dubbele versnelling uit te slapen. Ik kan er weer op terugkijken, op die marathon bij Oulu, met 8 graden vorst en stuifsneeuw. Man, wat was ik blij toen ik weer in dat vliegtuig terug zat. Op het ijs, in die harde wind, voelde ik de felle kou niet eens zo heel erg. Ik heb bepaald geen harde slag, maar ik merkte wel, dat mijn spieren steeds soepeler werden. En als je je tenen maar tegen het bovenleer van je schoenen houdt, hè; dat scheelt een heel end". Vrijdag dacht iedereen (gemotiveerd of niet) nog aan „uitstekende weersomstandigheden", maar dat pakte wel even anders uit, zaterdagochtend. „Het kon me echt niet schelen", vertelt Lenie, die op de kunstijsbanen in het Hollandse nauwelijks opvalt als ze daar rondjes rijdt, maar een bijkans onverslaanbaar wonder wordt zo gauw ze op natuurijs aan wedstrijden gaat meedoen en liefst over afstanden boven de honderd kilometer. Die onafzienbare kilometers zijn een kolfje naar haar hand en ze lust er wel pap van. „Het geeft me nou eenmaal een grote voldoening als er onder moeilijke omstandigheden geschaatst moet worden, maar ik vlieg echt niet als een soort Kenau over het bevroren water. Vaak denkt men, dat je grof en sterk voor het marathonschaatsen moet zijn, maar dat is pure onzin. Ik ben helemaal niet zo sterk. Jan, ja, die is sterk en die kan er ook wat van. Ik ben alleen behendig. Dat zegt Jeen van den Berg ook altijd tegen mij". Lenie van der Hoorn Langelaan, die de meeste mannen in een wedstrijd te snel af is, stoort zich eraan dat vrouwen in de schaatssport nog steeds ondergewaardeerd worden: „Amerikaanse geleerden en die zijn geleerd,hoor hebben vastgesteld, dat dames beter geschikt zijn om lange afstanden af te leggen dan heren. Het wielrennen en de atletiek, zeg maar, gaan met hun tijd mee. Daar presteren de vrouwen hetzelfde als de mannen. Maar dat marathonschaatsen werkt net andersom. Daarop wil men de afstanden voor ons, vrouwen, inkorten. Maar het is onjuist, dat er voor ons aparte klasseringen worden opgemaakt bij marathons op natuurijs". Zo krijg je vanzelfsprekend ook nooit een juist beeld van het schaatsgeweld dat onder mannen en vrouwen gelijkwaardig wordt bedreven, denkt Lenie; „het gaat om de prestaties die je als „mens" levert. Daarom wilde ik ook in Oulu het recht hebben om als vrouw te starten. Maar je komt in de officiële rangschikking verdraaid nog an toe gewoonweg niet aan bod". Voorlopig blijven vrouwen als Lenie van der Hoorn uit Ter Aar koudweg een uitzonderingspositie innemen op het natuurijs. Doodgewoon (maar zo eenvoudig ligt het nu ook weer niet) omdat Lenie één van de schaarse vrouwen is die aan zo'n helse tocht wensen te beginnen. Lenie kan zich er best een beetje over opwinden: „Ach wat, vroeger reden er in de Friese Elfstedentocht ook vrouwen mee. Neem Bora van der Hoorn nee, ze is geen familie van me en Sjoerdje Faber, die zijn daar voorbeelden van. En ze schaatsten dat de stukken er van afvlogen". Nee, de werkelijke reden waarom de belangstelling bij de vrouwen voor het marathonschaatsen miniem is, ligt volgens Lenie aan de instelling van de meeste van haar sexe-genoten. „Vroeger was het bedrijven van de sport bij vrouwen afgelopen als je ging trouwen. Dan kon je in een hoekje gaan zitten stoppen en verstellen en kniezen. Dat is nu toch wel even anders, nietwaar Bij ons in Ter Aar wonen ongeveer driehonderd tuindersvrouwen en heel wat van hen zouden de capaciteiten hebben om aan sport te doen, maar de wil om ook door te zetten ontbreekt bij de meesten". Lenie van der Hoorn beschikt wel over dat doorzettingsvermogen, „maar ik wil me echt niet kwellen. Kom nou. Ik lijd onderweg echt geen pijn; ik zit niet „af te zien". Heb ook nooit ergens last van. Tijdens de race vermaak ik mezelf meestal. Gewoon; soms door te denken aan anderen die menen dat ze het zelf zo ontzettend moeilijk hebben. Dan lach ik van binnen, in m'n uppie. En ik kom er.." Min of meer ligt die instelling voor de hand bij Lenie, want behalve een sportief uitstapje was Oulu voor haar en Jan (die overigens een uitstekende B- rijder is) het enige uitje dat de echtelieden zich kunnen permitteren. Lenie van der Hoorn Langelaan runt een huishoudentje, maar is ook dagelijks te vinden op de tuinderij, temidden van de bloemen die getrokken moeten worden. Want een mens schaatst niet door het leven op het ijs alleen. „Als éénmansbedrijf in het tuindersvak kun je je onder de huidige omstandigheden geen twee weken vakantie meer veroorloven". De rest van het jaar moeten de Van der Hoorns keihard werken om het tuindershoofd boven water te kunnen houden. Jan houdt de zaken goed in de gaten, met z'n 1100 vierkante meters anjers en 600 vierkante meters anemonen achterin. Hij let nauwkeurig op kwaliteit en de prijzen en verwerpt de massa. Een rustig tiep, die Jan, die tien jaar terug met z'n kassen begon. En hij snijdt ze niet diep in, die anjers dan. Meer licht per bloem. De zon kan erbij. En och, Lenie, die haar succesdragende schaatsen alweer heeft ingevet, kent zichzelf ook wel een beetje: „Er zijn nu eenmaal raspaardjes en werkpaardjes. Toevallig behoor ik tot die laatste categorie". En de cracks zich maar een buil vallen. Op het gladde ijs. rV" dpkrant ontvangen? Bel v 18.00 en 19.00 uur Jr 071-122248 en per ide koerier wordt de krant DEN HAAG/LEIDEN „De FNV heeft het jachtseizoen geopend. In de komende week orga niseert de FNV industriebond en de FNV voe dingsbonden verschillende bijeenkomsten ter wijl in de volgende week werkonderbrekingen zullen plaatsvinden in zeker een tiental bedrij ven in deze regio," aldus een woordvoerder van het FNV. Vanavond vindt in de Stadsgehoorzaal in Leiden een 'grote bijeenkomst van het FNV plaats. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. De FNV woordvoerder wilde, met oog op het verras singseffect, nog niet zeggen in welke bedrijven de protestakties zullen plaatsvinden. De FNV wil met deze akties protesteren tegen de de bezuinigingsmaatregelen van de regering. Op de pro testbijeenkomsten zal de leden een resolutie worden voorgelegd waarin geprotesteerd wordt tegen de op gelegde loonpauze, tegen de koopkrachtverminde ring, tegen de bezuiniging op de overheidsuitgaven en tegen het achterwege blijven van een allesomvat tend inkomensbeleid. Het FNV eist dat het recht van de vakbeweging op vrije loononderhandelingen wordt erkent en'vraagt de regering en het parlement alsnog de vrije onderhandelingen voor de vakbewe ging mogelijk te maken. Deze resolutie staat centraal in de discussies op de verschillende bijeenkomsten. Volgens de FN V-woord voerder hebben de opmer kingen van minister-president Van Agt, als zouden de FNV-akties tegen de rechtsorde ingaan, er toe hebben bijgedragen dat de aktie-bereidheid onder de mensen aanzienlijk is toegenomen. Het FNV hoopt op 4 maart een landelijke aktiedag te organiseren. Op die dag komen de bezuinigingsvoorstellen van het kabinet in het parlement aan de orde en valt de beslissing of de huidige loonpauze verlengd wordt of dat er een loonmaatregel wordt genomen. Gisterochtend vond er reeds een werkonderbreking van twee uur plaats bij het Leidschendamse vleeswa- renbedrijf Van der Laan. De werknemers van deze fabriek kwamen in de kantine bijeen om zich uit te spreken over de akties. „De akties in een tiental be drijven in de Haagse en Leidse regio zullen voord plaatsvinden in die fabrieken die daarvan het meeste hinder zullen ondervinden", aldus de FNV woord voerder. Op de protestbijeekomst die vanavond in Leiden plaatsvindt zal ondermeer het woord gevoerd worden door A. Mutsaers van het federatiebe stuur van het FNV en door de tweede voorzitter van de voedingsbonden van het FNV, de heer A. Bastiaansen. DIRECTIE ENDEGEEST HANDELDE ONJUIST BIJ SOLLICITATIE LEIDEN Bij de sollicita tieprocedure van de Leidse verpleegkundige Dinie Craa- ng zijn destijds door de di rectie en een aantal afde lingshoofden van de psychi atrische inrichting Ende geest fouten gemaakt. Dit concluderen alle gemeente raadsleden die zitting heb ben in de deelcommissie per soneelszaken èn ook de chef van de afdeling personeels zaken van de gemeente Lei den. Tijdens het sollicitatie gesprek met mevrouw Craa ne (november '79) zijn vol gens de raadsleden vragen gesteld, die niet gesteld had den mogen worden. De di rectie van Endegeest heeft onjuist gehandeld door de verpleegkundige op grond van haar „politiek verleden, acties en inspanningen voor de jongerenbeweging KWJ" af te wijzen voor een baan in het psychiatrisch zieken huis. In een nota gericht aan B en W zet de chef personeelszaken Van der Velde een aantal vraagtekens achter de gevolg de procedure. Zo schrijft hij in zijn advies aan het college het volgende: „Verstandig zou het zijn ge weest indien de geneesheer-di recteur (drs. Mojet) de geïnves teerde tijd had gebruikt om achter de persoon, de mens Di nie Craane te komen en wat haar wezenlijk bewogen heeft; een echt sollicitatiegesprek, waarin best de waarheid, de vrees, de wederzijdse kritiek en potentieel vertrouwen aan bod had mogen komen. Ver standig zou het zijn geweest wanneer, evenals in „norma le" gevallen, de groep binnen de afdeling zou zijn gehoord. Dit is heel gebruikelijk en nie mand schijnt dat te beschou wen als een afschuiven van de verantwoordelijkheid." Ook wordt in de nota gewag ge maakt van het feit dat het be ter zou zijn geweest als de heer Mojet overleg zou hebben ge pleegd met de bestuurlijke in stanties, zoals B en W, die alle dat van Endegeest. Angst Tenslotte staat in de nota: „Verstandig zou het ook nog zijn geweest, indien men de moed en het besef had opge bracht, dat kritici, ook politiek bewuste kritici geen slechte of gevaarlijke mensen (behoeven te) zijn en dat het in elk geval beter is om ze binnen te halen en ze de kans te geven te to nen wat ze waard zijn en te bewijzen dat hun kritiek al dan niet opbouwend is in plaats van aan hun kritiek on nodig voedsel te geven. Angst is een slechte raadgever." Het mag worden veronder steld, dat het advies van de chef personeelszaken door B en W ter harte zal worden ge nomen. Wethouder mr. J. Fase zei hier gisteravond over, dat zij de kwestie binnenkort ze ker met het college zal bespre ken en dat zij dan ook haar collega's zal inlichten, dat Di nie Craane opnieuw van de gelegenheid gebruik wil ma ken bij Endegeest te sollicite ren. De commissieleden gaan er vanuit, dat het wethouder- soverleg alleen succes heeft als Dinie Craane op Endegeest aan de slag kan of in ieder ge val een faire kans daarvoor krijgt. De decoratieve versiering op de schoorsteen van het stadhuis aan de Vismarkt is gistermorgen met behulp van een hijskraan van het rookgat verwijderd. De dauwtrapper, dié gistermorgen vroeg over de Vismarkt liep. heeft zich ongetwijfeld afgevraagd waar dat 'zwevende ornament' toe diende. Het is allemaal nogal eenvoudig te verklaren: de schoorsteenkap (twee ton) Is hard aan een opknapbeurt toe en dat gebeurt niet op het dak van het stadhuis, maar bij de Rijnlandse metaalbescherming. Binnenkort is het hoogste punt van het stadhuis het aankijken waarschijnlijk meer dan waard.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5