Eindelijk bouw van woningen in Alkemadese kleine kernen Zoeterwoudse dorpskern krijgt winkelvoorziening Alphense Immanuel-mavo gedupeerd door gestolen onderwijsapparatuur Plaatselijke bedrijven hebben voorrang De Divanin Alphen Verkeersmaatregelen in Koudekerl Geen gas en licht voor Alphense krakers REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 PAGIf SCHOOL IS MAKKELIJKE PROOI VOOR 1JN BREKERS Gouden trouw ALPHEN AAN DEN RIJN De Immanuel-mavo aan de Anna van Burenlaan in Alphen aan den Rijn is het afgelopen weekend bestolen van een groot deel van haar onderwijs-apparatuur. Twee versterkers, drie cassette decks en drie cassetterecor ders met een totaal waarde van bijna drie mille, zijn vrijdagnacht uit het school gebouw weggenomen. Het relaas van de Immanuel- school is een triest voor beeld van de talloze inbra ken die de laatste tijd in scholen worden gepleegd. Keer op keer moeten scho len het ontgelden tegen de "braaklust" van dieven. „Het is voor ons de derde keer in zes weken dat er is ingebroken", aldus de heer A. Weststeyn, waarnemend directeur van de Immanuel- mavo. „Wij durven haast geen nieuwe apparatuur meer aan te schaffen. Wij moeten ons voorlopig maar behelpen met wat oude spul len. Die hebben de dieven la ten staan. Vooral voor de examenklas, die over tien dagen de luistervaardigheid- sproef moeten doen is het verlies een ernstige handi cap". De diefstal werd zaterdagmid dag ontdekt door een leraar die met de voorbereidingen van het schooltoneel bezig was. Een ingeslagen ruit in het handenarbeidlokaal verschafte de toegang. Eenvoudig maar doeltreffend. Bij de schoolin- braken in de buurt van het "bospark", zoals de scholen in de volksmond worden ge noemd, hebben dieven zich op dezelfde manier naar binnen gewerkt. In de onmiddellijke nabijheid van de Immanuel- mavo staan vijf scholen. Alle zijn al meerdere malen de dupe geworden van inbrekers. De modernisering van het on derwijs met het daaraan ge paard gaande gebruik van ge luidsapparatuur maakt het voor de criminelen weer inter essant om naar school te gaan. Bandrecorders, versterkers en zovoort zijn gewilde en ge makkelijk te verhandelen goe deren. De heer A. Weststeyn: „Het is erg moeilijk om als school af- De stukge slagen ruit waardoor de dieven zich toegang ver schaften. doende maatregelen te nemen tegen diefstal. De ligging hier in het park is bijvoorbeeld prachtig voor het onderwijs. Geen verkeershinder en der gelijke. Maar het ligt eveneens uit het oog van de bewoonde wereld en geeft dus in princi pe vrij spel aan inbrekers. Geld hebben wij nooit meer in school. Het is te gevaarlijk. De politie doet wat zij kan maar staat ook voor te grote bezwa-j ren. Wij hebben bijvoorbeeld een gedeeltelijk alarm. Dat be tekent dat een bepaald gedeel te van de school een alarm heeft. Een 'groot alarm', in de hele school dus, zou misschien wel helpen maar blijkt in de praktijk niet bruikbaar voor scholen. Het schijnt een te groot aantal malen vals alarm op te leveren. De politie zegt een verdubbeling van het korps nodig te hebben om dat alles te kunnen opvangen. Er zijn natuurlijk wel andere mo gelijkheden om de kans op in braak zoveel mogelijk te be perken maar die kosten erg veel geld. Een groot hek om de school bijvoorbeeld of een grote stevige brandkast, maar dit is niet te realiseren door het gebrek aan middelen. Bo vendien blijft de vraag of het allemaal wat uitmaakt. Een grote brandkast voor de appa ratuur stuit bijvoorbeeld op veel weerstand bij de leraren. Zij zijn dan verplicht om iede re dag de apparatuur te versle pen en weer aan te sluiten. Een ondoenlijke zaak. De in braakpreventie voor scholen blijft thans een onoplosbaar probleem". Voorlopig moet de Immanuel- mavo het met een paar oude "beestjes" doen tot de moed weer groot genoeg is om nieu we spullen aan te schaffen. ROELOFARENDSVEEN De raad van Al kemade heeft gisteravond tot de verkoop van zestien kavels grond in Rijpwetering en Oud Ade besloten. Met de bouw van de hui zen kan zeer binnenkort worden begonnen. Alle fracties verkondigden blij te zijn met de bouw die na tal van moeilijkheden nu toch van de grond komt. Het voorstel van het college handelde om tien koopwoningen in Rijpwetering en zes in Oud Ade. De alge mene klacht van de raad was de nogal forse prijs die voor de woningen neergelegd moet worden. De heer J.G.M. van den Bosch (CDA): „Ik ben blij met de bouw in de klei ne kernen maar het is jammer dat de prij zen zo hoog zijn geworden". De kavels grond gaan van de hand voor 160 gulden per vierkante meter, exclusief omzetsbelasting. De heer Van den Bosch bracht namens het CDA naar voren, dat de kavelprijs kan vermin deren door de bewoners niet te verplichten een garage te bouwen. Voorts zouden de woningen met een achterwaartse verplaatsing van vijftien meter een grotere voortuin kunnen krijgen ter wijl er meer grond in gemeentehanden kan blijven. „De woningen worden steeds groter en de gezinnen worden kleiner" aldus de heer Van den Bosch. De heer J.G. Duivenvoorden (CDA) zag eveneens graag dat de kavels een stuk kleiner werden. „Er kunnen dan mis schien wel twee maal zoveel woningen ge bouwd worden", aldus de CDA-er. De heer H. van Tol (PA) stelde de raad wederom voor om de grond in erfpacht uit te geven maar kon geen meerderheid vinden. Wethouder H.M.L. van Duijkeren gaf te ken nen onsteld te zijn door de vloed van negatieve uitingen over de woningprijzen. „Wij zijn blij dat we kunnen bouwen, blij dat het door een plaatselijke aannemer gebeurt met misschien wel inschakeling van plaatselijke werklozen. Eindelijk kunnen wij bouwen na een lange tijd van moeizaam onderhandelen. Natuurlijk heb ben wij bij het verkrijgen van de benodigde toestemmingen water bij de wijn moeten doen en hebben wij soms eieren voor ons geld moe ten kiezen, maar het is een feit dat door de kleinere opzet van de projecten de woningen duurder uitvallen". Wethouder Van Duijkeren deelde niet de bezorgdheid van een aantal raadsleden dat de woningen niet verkocht zou den worden door de te hoge prijs. Volgens de wethouder zijn er genoeg belangstellenden voor de woningen binnen de gemeente Alkemade en behoeft de verkoop van de huizen aan mensen buiten Alkemade niet in overweging genomen te worden. Behalve de bovengenoemde zestien kavels is gisteravond eveneens de goedkeuring verleend aan het voorstel voor de verkoop van grond voor de bouw van vier woningen in de vrije sector aan de H P. van der Poellaan en twee woningen aan het Amstelland te Rijpwetering. De grond voor drie woningen in Nieuwe Wete ring wordt door de eigenares. Projectbouw Van Berkel b.v., waarschijnlijk direct aan de kopers overgedragen tegen een door de gemeente vast te stellen prijs. ZOETERWOUDE Het bestem mingsplan Dorpskern", met als hoofdmoot de vestiging van een aantal winkels en andere voorzie ningen in de dienstverlenende sector, is het belangrijkste agen dapunt voor de raadsvergadering van donderdag 28 februari. Nadat reeds in 1967 in het plan „Kern" over een winkelvoorziening op het tussen Dorpsstraat en Dr. Bouwdijkstraat ingeklemde ge bied wordt gesproken, heeft de raad in 1975 de beslissing geno men dat de plannen om tot een winkelcentrum te komen verder moesten worden afgerond. In een vroeg stadium kon worden over gegaan tot de sloop van een klein bedrijfscomplex, later werd ook de oude openbare lagere school aan de Dorpsstraat afgebroken. Ook enige, als krotten aange merkte woningen vielen onder de slopershamer. Hierdoor ontstond het tegenover de N.H.-kerk gele gen open terrein, zoals dat er nu al weer enige jaren bij ligt Door verschillende oorzaken zijn de oor spronkelijke plannen uit het plan „Kern", dat bijvoorbeeld ook voorzag in een, op sommige plaatsen zelfs rigoureuze, uit breiding van het winkelbestand langs het Watertje, flink gewijzigd. In de eerste plaats bleek dat de snelle groei van het in woneraantal van Zoeterwoude in het be gin van de zeventiger jaren, tot stilstand was gekomen. Verder hebben ook de schaalvergroting in de detailhandel, de ALPHEN Cox Habbema en Jules Croiset spelen 1 vond het blijspel 'De Divan' in de Alphense zaal 'N Het is een oorspronkelijk Nederlands toneelstuk van I el van Loggem die in 1978 werd onderscheiden met mond Hustinx-prijs voor zijn hele toneelwerk. De toneelschrijver is een psycholoog die met kennis van spreekt in 'De Divan' waarin een vrouw zich op aandrang* haar echtgenoot laat behandelen door een psychiater. Te zia zijn welke rol deze man in haar leven gaat spelen. De voorstelling begint om 20.15 uur. ven kunnen met vrijstelling van b en w nog uitbreiden met maximaal 40% van het bestaande volume, zal het Watertje dus steeds meer woonstraat en steeds minder winkelstraat worden. Op dit moment zijn er reeds verschillende concrete aanvragen ingediend voor verplaatsing van bestaan de winkels naar het nieuwe winkelcom plex. Daarnaast wordt nieuwe vestiging overwogen door een tweetal horecabedrij ven en een winkelbedrijf (Spar). Ook ligt het in de bedoeling dat het bestaande postkantoor in de Jan van Banningstraat naar de dorpskern wordt verplaatst. L-vorm Het winkelcentrum zal een maximale vloeroppervlakte krijgen van circa 900 m2. Wat betreft de grondvorm is gedacht aan de L-vorm, zodanig dat tegenover de N.H. kerk een pleintje ontstaat. De korte poot van de L is alleen voor winkels (of voorzieningen in de dienstverlenende sec tor) bestemd. De lange poot voorziet ook in bovenwoningen. In eerstgenoemde ge val is daarom een goothoogte van 4 meter toegestaan, in de laatste situatie een goo thoogte van 7 meter. Naast de aanwezige parkeergelegenheid op Dorpsstraat en Dr. Bouwdijkstraat zullen nog een tiental ex tra plaatsen gecreëerd worden. Met een geschatte maximale parkeerbehoefte van 53 parkeerplaatsen betekent dit dat er van een beperkt tekort sprake is. Wegens toe zeggingen' in het verleden is in het plan ook ruimte gemaakt voor een garagebe drijf aan de Dr. Bouwdijkstraat. Als dit garagebedrijf er niet komt, zal op deze plek een voorziening in de dienstverle nende sector worden gerealiseerd of zul len er enige woningen worden gebof Verder is op de hoek van de Dr. W dijkstraat en de Dorpsstraat de bou\j* twee aaneengebouwde eengezinsw?' gen mogelijk gemaakt, indien de ter r se aanwezige woning van oudere ar wordt afgebroken. Ook de bouw vaf vrijstaande woning aan het Watertje!' in de plannen voor. In afwijking va11 ontwerpplan is om stedebouwkundif denen ter plaatse van de panden Ep straat 3840 de bouw van een diis woning mogelijk gemaakt. Om hetP' vanaf de Dorpsstraat op de Neder? Hervormde kerk te verruimen, voP het plan ook in de afbraak van het thuisje voor busreizigers (voormalig restantenlokaal) en het daarnaast str transformatiehuisje. Tenslotte zijn oP bestaande winkels in het nieuwe bef' mingsplan opgenomen. Twistpunt ri Voorlopig zal de verkeerssituatie ra! het gebied ongewijzigd blijven. Als a, leidingsweg om het dorp (secundair^ 17) gereed is, kan wellicht een afslj. van de Dorpsstraat (markt) voor het^ gaande verkeer overwogen worden. igens zijn de plannen rondom het centrum een politiek twistpunt. Ot een van de inmiddels behandeld! zwaarschriften komt naar voren daj, iedereen even blij is met de reality van een dergelijk gebouwencomplex, name de progressieven hadden zich q vulling van het terrein heel anders^ gesteld. Zij hadden bijvoorbeeld liev^ gezellige ontmoetingsplaats op het t^ willen creëren. L KOUDEKERK AAN DEN RIJN De commissie O penbare Werken en Planolo gie van Koudekerk aan den Rijn ging er gisteravond mee akkoord, dat voor de eerstvolgende raadsvergade ring de verkeersmaatrege len, met onder andere een richtingsverkeer aan het Achterom zullen worden voorgelegd aan de verkeers- commissie, die 28 februari vergadert. Tevens zal in de komende raadsvergadering het voorstel worden inge diend om de Boomgaard tot woonerf te verheffen. De aansluiting van het rijwiel pad nabij Hondsdijk 24 met de daarbij komende kosten voor herbestrating zal f 90.000,- gaan kosten, voor welk bedrag de gemeenteraad een apart krediet moet voteren. In ver band met de uitkering uit het tertiair wegenfonds denkt men hiervoor een uitkering van het provinciaal bestuur tegemoet te kunnen zien. Daar de in 1974 voorziene grote recon structie van de Hondsdijk geen doorgang vindt, zullen enige stukken grond die destijds door de gemeente zijn aange kocht weer aan de vorige eige naren worden terugverkocht. Het gaat hier over de verkoop aan de heer J. N. Koot en aan de N.V. Beton Centrale Kou dekerk en Garagebedrijf Van Aalst Koudekerk N.V. Daar de huisnummering van de Dorpsstraat, Hondsdi Hoogewaard niet aan d dendaagse eisen voldoet, gemeente Koudekerk e< gemene vernummering deze straten laten plaa den. Deze vernummerii niet eerder ingaan dan o| nuari 1981 om de koster de inwoners, b.v. door ging van briefpapier, adr zigingen en dergelijke, z mogelijk te houden. De 1 voor de gemeente Koud zijn geraamd op 7500,- opkomst van de zelfbediening, branche vervaging en de grotere verplaatsingsmo gelijkheden van de consument de behoef te aan winkeloppervlakte in Zoeterwou- de-dorp doen wijzigen. Tenslotte werd het noodzakelijk geacht de starre voorschrif ten van de oorspronkelijke winkelbestem ming zodanig te wijzigen, dat ook in één laag zou mogen worden gebouwd. Volgens de voorschriften van het oude bestem mingsplan zou namelijk alleen in twee of drie lagen mogen worden gebouwd. Bo vendien konden niet alle voor de aanvan kelijke plannen benodigde gronden, in ei gendom worden verworven. Dorpskern In 1975 heeft de raad een aantal uitgangs punten voor de herziening van het plan „Kern" nader geformuleerd. Deze punten zijn herkenbaar in het nieuwe plan „Dorpskern". Allereerst werd beslist dat het braakliggende terrein aan de Dorps straat bestemd zou moeten blijven voor de vestiging van winkels en tot de dienstver lenende sector behorende voorzieningen. Verder werd bepaald dat de gemeente de gronduitgifte in eigen hand diende te hou den en dat het beschikbare terrein niet zondermeer direkt volgebouwd zou be hoeven te worden, maar alleen voor zover daarvan uit de bestaande winkelvoorzie ning of vanuit de inwoners/consumenten behoefte aan is. In concreto betekent dit dat het centrum in de eerste plaats be stemd is voor de verplaatsing van elders in de gemeente gevestigde bedrijven en voor de vestiging van nieuwe branches. Deze uitgangspunten worden ondersteund door verschillende nota's en rapporten. Zo zijn over de detailhandelsproblematiek in Zoeterwoude onder meer rapporten uitge bracht door het Centraal Instituut Mid den- en Kleinbedrijf („Zoeterwoude, ba- Het braakliggende terrein tegenover De Dorpskerk, waar een winkelcentrum gebouwd gaat wor den. lans van het winkelapparaat" 1972), Pro vinciaal Planologische Dienst („Detailhan del in Zuidholland West" 1977) en het door de gemeente gehouden „Consumen tenonderzoek Zoeterwoude Dorp (1976). Hieruit blijkt dat een beperkte uitbreiding van de winkelvoorzieningen mogelijk is, dat de vernieuwing van de winkelvoor zieningen vooral gezocht dient te worden in de non-foodsector zoals bijvoorbeeld door de consumenten genoemde branches als een vishandel, een dames- en heren modezaak, een bloemenwinkel, een dro gisterij, een boekhandel, een apotheek, een muziekhandel of een dames- en her enkapper én dat een concentratie van de winkelvoorzieningen een groter deel van de koopkracht aan de winkels in Zoeter- woude-dorp bindt. Om deze concentratie in de dorpskern tegenover de N.H. kerk te bevorderen zullen in de nieuwe woon buurten geen detailhandelvestigingen worden toegelaten en is op een groot aan tal panden langs het Watertje de bestem ming woondoeleinden gelegd. Hoewel het uitstervingsbeleid vrij soepel is, de bedrij- in Hoogmade Het echtpaar W.T. Kraan- Schouten viert vandaag het 50-jarig huwelijksfeest met een eucharistieviering in de r.k. kerk van Hoogmade. Het echt paar heeft 15 kinderen en 23 achterkleinkinderen. De 79-ja- rige bruidegom komt oor spronkelijk uit Koudekerk en tuiniert nu nog veel en graag. De 74-jarige mevrouw M.P. Kraan-Schouten, geboren Ha- zerswoudse, legt In de vrije uurtjes graag een kaartje. Van avond is er voor het gouden bruidspaar nog een receptie van 17.30 tot 18.30 uur in café Heemskerk aan de Roelofa- rendsveense Langeweg. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense college van burgemeester en wethouders, heeft besloten geen medewer king te verlenen aan de krakers van de twee panden aan de Herenweg. De krakers zitten zonder electriciteit, gas en wa ter. In een verklaring stelt het college dat er voor de leve ring van genoemde zaken de toestemming van de eigenaar nodig is. Ook dienen de aanwezige installaties in goede staat te verkeren. Zowel de toestemming als de aanwezig heid van deugdelijke installaties ontbreken echter. Deze in gemeentelijke veror- ningen. De krakers aan de dening opgenomen bepalingen Herenweg zullen nog meer on- worden door het college van b. genoegen moeten doorstaan. i w. niet gewijzigd. Derhalve De gemeente heeft de grond is er geen uitzicht op verkrij- straks nodig voor nieuwbouw, ging van de nodige voorzie- De panden moeten dus wor den afgebroken. Hiertoe zal gestart worden met een civiele procedure teneinde de krakers via gerechtelijke weg uit de panden te zetten. De gemeen te, die eigenaar is van de ge kraakte panden, staat pal in haar stelling dat de panden moeten worden ontruimd. Tenslotte zo verklaart het college heeft de gemeente de panden gekocht met een ander doel. Ook de krakers van het pand aan de Van Boetzelaerstraat krijgen het zwaar te verduren. Cigenaar, Bouwmaatscl Tubam, zal eveneens gé lelijke stappen gaan onq men. Het enige lichtpu! deze onverkwikkelijke l is dat een werkgroep, j leiding van wethouder) Leeuwen (Sociale Zaken) bekijken wat er achter dj tieven van de krakers si gaat. Het college van b. i meent dat deze achtergrf bestudeerd moeten wordi „gedacht wordt aan eei paalde gezinssituatie di« oplossing vergt".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4