32 Studenten aan Piet Paalt jenspadwachten herhuisvesting gelaten af der wet Gemeente stopt wateroverlast Leiden-Noord „GEENREDEN TOTPANIEK" AZL wijzigt contract sterilisatie 'rouw uit auto gsleurd AD LEIDSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 PAGINA 3 ponder "Rijbewijs Sde Oliebollen n*ptIDEN Wie zonder jbewijs in een auto lat rijden kan door een niet geheel volleerd is fPffgedrag *n verrassen- ichS situaties terechtko- 30 (en. Een Leidse studen- I bijvoorbeeld probeer- enige tijd geleden in het bezit te 35 jjn van het veelbegeer- rose papier in een raam. co'ë politie verkeerde in de jis pronderstelling dat het (er een poging betrof om >edkoop aan een gewilde »ete versnapering te ko- Reien en greep onmiddellijk 0 Op de zitting van het bleek dat Cl4 zaken iets anders ston- fen. „Ik was met een Jiendin naar een feest in ioorschoten geweest en Ie hadden gedacht daar te linnen overnachten. "Toen kregen we onenig- flr'bid met degene die het i. [est gaf en moesten we [oh vertrekken. De laat je bus was al vertrokken we moesten met een irnjngen meerijden die erg itufonken was. Omdat hij e auto bijna niet meer on besturen ben ik toen (jQiBan rijden. Ik had toen 0<yeliswaar nog geen rijbe- rijs, maar ik had wel vintig rijlessen gehad en pn best al aardig rijden, lie jongen wees ons de reg naar zijn huis. Omdat re op een gegeven mo ment op de Nieuwe Rijn en afslag dreigden te mis- en probeerde ik snel nog |ij te draaien, maar het jr-^as erg glad en toen raak- en we in een slip en bot sten we vervolgens tegen lie aanhangwagen op", al- lus de studente. Ja de botsing nam de 'ronken eigenaar het g'iuur maar weer over en s(*ze reed verder naar zijn 'jluis. De politie volgde zijn «fingerende spoor en trof lem dus uiteindelijk onder ien niet geringe invloed 'Jchter het stuur aan. De (spficier van justitie, mr. Oifan Ham wees de studen- e op de gevaren van het ijden zonder rijbewijs, (etgeen een beetje praten ichteraf was, want zij had (aar rijbewijs inmiddels al ihaald. De officier eiste gulden boete, kanton- irfechter Teekens maakte iar 250 gulden boete van. 'ietsen Leidse Haarlemmer- •aat is alweer heel wat iren geleden tot één groot oetpad gemaakt maar bch komt de gemiddelde oetganger daar heel wat ingen op wielen tegen, ooral fietsen. Een Leidse lectro-monteur vond het sïbige tijd geleden ook niet 'ig om in de Haarlem- ïerstraat met zijn fiets te lopen omdat het vier in de ochtend was. fen paar agenten zagen ïm en gaven hem een keuring. De Leidenaar de politie vervolgens plaats van zijn eigen lam de naam van een lurjongen óp, maar werd liteindelijk toch ontmas- erd. „Half Leiden fietst nn de Haarlemmerstraat, ijiom nou. Die agenten za- mij echt kinderachtig ste beloeren", vertelde de nonteur op het kantonge- echt. „Ze zeiden eerst al- 5een dat ik moest afstap- elen. Dat deed ik, en toen fk dacht dat ze weg waren «jen ik weer gaan fietsen. iCtn toen kwamen ze terug )|n kreeg ik een bon", al- elus de ontgoochelde ver dachte. Officier Van Ham iad geen medelijden. „U ^ent nota bene eerst nog het is wel irutaal om dan gewoon efiaar door te fietsen. Hoe tond die buurjongen het U zijn naam opgege ten had", wilde hij weten, '".ijn verdiende loon, hij left mij ook een keer op- igeven", meende de lonteur, die 100 gulden ite kreeg. LEIDEN „Een panieks feertje? Nee, daar is hier be slist geen sprake van. We wachten gewoon af wat er gebeurt. Daar zijn we inmid dels wel aan gewend. Al drie jaar lang wordt ons ver teld dat voor de nieuwbouw van het AZL onze barakken gesloopt moeten worden. Dat die plannen nu defini tief zijn mogen we wel aan nemen, maar dat er op 17 maart als de bouw wordt ge start andere kamers voor ons vrij zijn, is toch wel heel twijfelachtig." Dus nog geen jachtige verhuisactiviteiten, geen beladen bakfietsen met meubilair en studieboeken op en rondom het rustieke woonoord. Niets van dit al les. Het barakkendorpje ligt er als vanouds bij: in betrek kelijke rust, riant gesitueerd op de scheidslijn van de un- versitaire sportvelden en de Plesmanlaan. „Alles onder controle hoor", zegt een rechtenstudent op nummer 5 die vriendelijk een plastic beker met koffie omhoog houdt. Van een exodus van de naar schatting 100 studen ten die aan het „Palenpad" wonen is nog niets of nau welijks iets te merken. Toch is er momenteel geen student te vinden die nog ge looft, dat de bulldozers maan dag 17 maart niet op komen draven. „De sloop gaat vast wel door", zegt een van de stu denten gedecideerd. Te begin nen met barak nr. 8 en zo ge leidelijk binnen een aantal we ken: „Op naar nr. 1." Geschie denisstudent Juriaan van Wes- sen onderweg naar Palenpad 5 laat daarover geen twijfel be staan. Maar echt zeker van zijn zaak, als hij over de drem pel van zijn barak is gestapt, is hij bij nader inzien toch ook weer niet: „Het is allemaal zo duister hè, wat je hoort. Ik heb niet de indruk dat er echt veel haast gemaakt wordt met het zoeken van alternatieve huis vesting. Volgens mij heeft de stichting (Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting - red.) er tot voor kort zelf niet in geloofd, dat de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis ooit nog door zou gaan. Vandaar dat we zo laat hebben moeten vernemen dat we hier weg moesten. De nieuwbouw van het AZL is al zo vaak aange kondigd en daarna weer zo vaak opgeschort, dat die ver halen aanvankelijk bij nie mand meer als geloofwaardig overkwamen. Ik kan de SLS hierin dan ook wel volgen." Ontruiming De studenten zeggen het niet vreemd te vinden, dat de SLS vanaf eind '77 tot de zomer '79 al eens eerder gevolg heeft ge geven aan het verzoek van het AZL om de panden te ontrui men. Medio augustus vorig jaar, teneinde de nieuwbouw mogelijk te maken, was name lijk driekwart van de barak ken aan het Piet Paaltjenspad reeds ontruimd en kon binnen afzienbare tijd worden ge sloopt. Vlak hierna echter ging de SLS geheel onverwacht wederom over tot het tekenen van huurcontracten met stu- De studenten van Palenpad 5: „We hebben niet de indruk dat er veel haast gemaakt wordt." denten en binnen de kortste keren waren de acht barakken aan het Palenpad weer volle dig door studenten bewoond. Waarschijnlijk heeft de stich ting gemeend dit te kunnen doen, omdat de kans op een snelle bouw van het nieuwe ziekenhuis door een opschor- tingsbesluit van minister Pais vorig jaar maart volledig de grond in leek te zijn geboord. „Van uitstel komt afstel", zo moet het medio augustus in SLS-kringen hebben verluid. Pas in december kwam de mi nister op zijn genomen beslis sing terug en stelde dat de bouw nu onherroepelijk door zou gaan. „Wel wat aan de late kant...", meent een aantal stu denten. Jendé Zeben (studente medi cijnen) denkt dat ook: „Ja, de stichting heeft volgens mij in derdaad gedacht dat we hier nog wel vijf jaar zouden zitten. Het zou vanuit die gedachte dan ook zonde zijn geweest om al die kamers leeg te laten staan, terwijl er zo'n grote wo ningnood in Leiden heerst. Had de stichting die kamers niet verhuurd, dan zouden deze zeker door woningzoe kenden zijn gekraakt. Ik vind dat de stichting op dat punt niets valt te verwijten." Herhuisvesting Een deel van de barakken aan de kant van de universitaire sportvelden die binnenkort moeten worden gesloopt. Op de achtergrond de gebouwen van het AZL. Over een eventuele herhuis vesting heeft de SLS met de studenten nog geen uitvoerige gesprekken gevoerd. Dat vin den sommige bewoners van het Palenpad wel min of meer een nalatigheid van de stich ting. „We zouden al lang lijs ten opgestuurd hebben moeten krijgen waarin de adressen staan van studentenhuizen waar kamers vrij zijn of snel vrij zullen komen. Op de adressen waar nog een hospi- teersysteem (de bewoners mo gen hier zelf een nieuwe be woner kiezen - red.) geldt, zou de SLS dan een goed woordje voor ons doen. Wat de toewij zingspanden betreft heeft stu dentenhuisvesting ons toege zegd de vrijgekomen kamers zonder meer voor ons open te houden." Aldus Jessica Rober- tus, nestrix van Palenpad 8, een barak met 15 bewoners, die volgens de plannen het eerst gesloopt gaat worden. Tot nog toe heeft geen van deze mensen al een andere kamer gevonden. Binnen drie weken zou het pand aan de sloopha mers worden toevertrouwd. Jessica nogmaals: „Nou dat zien we tegen die tijd dan wel. Onze eerste zorg is momenteel dat we onze tentamens halen. We zitten bijna allemaal te blokken. Echt actief kunnen we ons dan ook niet met het kamerzoeken bezighouden." Ook over de plannen van de SLS en het AZL om op een parkeerterrein van het zieken huis nabij de Plesmanlaan 13 houten noodwoningen neer te zetten, zouden de studenten niet voldoende geïnformeerd zijn. Volgens de studenten zou den die woningen er in ieder geval niet vóór de peildatum van 17 maartt kunnen komen. Hen werd onlangs medege deeld, dat indien de SLS, AZL en de gemeente Leiden met dit plan akkoord zouden gaan, de bouw zeker een aantal maanden in beslag zal nemen. Wat de financiering van dit project betreft bestaat er even eens nog onzekerheid. Tech-, nisch-directeur L.J. van Rooijen van de SLS desge vraagd zei hoop te hebben dat de gemeente Leiden het plan spoedig goedkeurt. Garanties dat met de nieuwbouw van het AZL dan ook op korte termijn kan worden begonnen, kon Van Rooijen echter niet geven. LEIDEN Het gedeelte van de Prinsenstraat tus sen Sophiastraat en Bernardkade wordt voorzien van een extra waterafvoer. In opdracht van de ge meente is een aannemer gisteren begonnen met het aanleggen van een drainagebuis die wateroverlast in de straat in de toekomst onmogelijk moet ma ken. Verschillende straten in Leiden-Noord hebben na langdurige regenbuien te kampen met water overlast. De grond kan het vele water niet verwer ken en soms komen de huizen zelfs blank te staan. De woningen zijn destijds zodanig gebouwd dat het risico van wateroverlast groter is dan in andere Leidse wijken. De ge meente liet eerder in de Dillenburgerstraat een extra afvoer aanleggen. In de Prinsenstraat wordt nu precies hetzelfde ge daan. De drainagebuis is een plastic filterbuis met een sleuf die in de lengterichting langs de woningen onder de fundering wordt ingegraven. Overtollig regenwater wordt door de buis af gevoerd naar bijvoorbeeld een sloot. De aannemer gaat na afloop van het karwei direct over tot het herindelen en herbestraten van de Prinsenstraat. De werkzaamheden zullen de gehele m&and maart in beslag nemen. LEIDEN De clausule in het steri lisatie con tract van het AZL. waarin ge steld- wordt dat patiën ten die de behandeling ondergaan geen aan spraak op schadever goeding kunnen maken indien de behandeling mislukt, wordt ge schrapt. Dit naar aanleiding van het gesprek, dat prof. E.V. van Hall van het A.Z.L. zaterdagavond op de televisie had met ombudsman Frits Bom. „Die passage voor de mannen is in feite nutteloos, maar tot voorkort is er geen aanleiding geweest om veranderingen aan te brengen. Het gewijzigde contract is nu hetzelfde als bij vrouwen geldt. De patiënt moet nu slechts verklaren van de gevolgen van de ingreep op de hoogte te zijn. De arts doet zijn werk zo goed mogelijk. Als er problemen ontstaan, is dat een rechterlijke zaak, die bij de wet geregeld moet worden," aldus een woord voerder van het A.Z.L. Illegale zender in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond om streeks zeven uur de illegale zender, die onder de naam „The entertainer" uitzendingen de ether in slingert, in beslag genomen. De zender was eigendom van een 18-jarige Leidenaar uit de Drechtstraat. De zender was een stuk sterker dan die per 3 maart worden toegestaan door het ministerie van CRM. jIDEN Een 32-jarige vrouw uit Leiden heeft gistera- pd omstreeks 23.15 uur de schrik van haar leven gehad. I stond voor het stoplicht aan de Willem de Zwijgerlaan Jwachten toen plotseling de deur van haar auto werd op- ;egooid en zij door twee onbekende mannen naar buiten rd gesleurd. van de mannen nam plaats achter het stuur. Net toen de n wilde weggrijden kreeg de geschrokken vrouw assistentie een achterop komende automobilist die van het voorval ge le was. De mannen namen de vlucht en verdwenen in een eedstaande auto. LEIDEN Van een pand aan de Verver sstraat is in het afgelo pen weekend ongeveer 500 kilo lood gesloopt. Vierhonderd kilo werd door de looddieven mee genomen. De schade be draagt ongeveer 5000 gulden. Diefstal van lood en zink In hetzelfde weekend werd ook de zinken dak bedekking van de fietsen stalling aan de Boom- markt gesloopt. Hier na men de dieven echter niets mee. De aangerichte schade bedraagt ongeveer 1000 gulden. Wegsleep- regeling LEIDEN De gemeente zal waarschijnlijk binnen ander halve maand een begin maken met de wegsleepregeling. Deze regeling geeft de politie de be voegdheid om auto's die lang durig hinderlijk staan gepar keerd te laten wegslepen. De eigenaar kan zijn auto na beta ling van de onkosten weer te rugkrijgen. De regeling zal het strengst worden toegepast in de Leidse binnenstad. ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog be zorgd Excursie Volksuniversiteit K&O houdt zaterdag 26 april een ex cursie naar de Hoogovens in IJmuiden. Deelnemers vertrekken om kwart voor acht 's morgens vanaf mo len de Valk. Om negen uur worden de deelnemers aan de excursie ontvangen door de gastendienst van de Hoogovens met een kopje koffie. Na een inleiding wordt er met een stoomtrein een rondrit gemaakt Ook wordt een bezoek gebracht aan een walserij. De excur sie zal om kwart voor een ten einde zijn, waarna de te rugtocht kan worden aanvaard. Belangstellenden kun nen zich voor 29 februari tussen negen en vijf uur mel den bij het bureau van K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Film Eisentein Het Kijk huis aan de Vrouwenkerkkoorstraat vertoont vrij dag 29 februari de Russische film „Que Viva Mexico". Deze film is in de jaren dertig door de beroemde regisseur Ge- rgei Eisenstein opgenomen. Door conflicten met zijn pro ducent werd het hem onmogelijk de film te monteren. Uit het materiaal van Eisenstein is nu een definitieve montage gemaakt door Grigory Aleksandrov. De film wordt twee maal vertoond en wel om acht uur en om elf uur. De toe gangsprijs is vier gulden vijftig. De Volharding Het orkest „De Volharding" treedt vrijdag 29 februari op in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De Vol harding staat onder leiding van componist/trombonist Willem van Manen. De muziek zal door hem uitge breid worden toegelicht Het optreden begint om half negen. Tafel van Tien Toneelgroep Theater brengt vrijdag 29 februari de kome die Tafel van Tien" van Alan Ayckbourn in de Leidse Schouwburg. Het stuk speelt zich af in een klein stadje, dat door de vooruitgang zijn karakter dreigt te verliezen. Een aantal inwoners besluit een folkloristisch festival te organi seren om vooral de vele verwachte toeristen te laten zien welke belangrijke plaats het stadje vroeger innam met als hoogtepunt een openluchtspel. Dat spel dreigt door onenig heid behoorlijk uit de hand te lopen. In de rollen onder an dere Peter Aryans en Margreet Blanken. De voorstelling begint om kwart over acht. Tenoren en bassen gezocht Het Toonkunstkoor Leiden, onder leiding van dirigent Hans van der Toorn, is begonnen met de repetities voor de eerstvolgende uitvoeringen. Het koor zoekt nog versterking voor de tenor- en baspartijen, doch ook sopranen en alten zijn welkom. In de studie zijn opgenomen „Die Schöpfung" van Joseph Haydn en de „Mis in G-dur" van Schubert. Tevens zal worden uitge voerd het „Gloria" van Vivaldi. Aanmelding kan ge schieden bij het secretariaat Zoeterwoudse singel 15 in Leiden, tel.071-766626 en elke dinsdagavond tijdens de repetities in het Geologisch Instituut Garenmarkt 1 in Leiden. Het repetitielokaal is vanaf half acht geopend. Werkende klasse Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum vertoont donderdag 28 februari de film „De werkende klasse gaat naar het paradijs" van de Italiaanse regisseur Petri. De film is het verhaal van de voorbeeldige arbeider Lulu Mas sa. Deze kent geen solidariteit ten opzichte van zijn colle ga's, zolang het hemzelf in zijn werk goed gaat. De film voorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden en drie gulden voor leden van het L VC. De jaren vijftig Het Leidse Vrijetijdscentrum staat vrijdag 29 februari in het teken van de jaren vijftig. Een belangrijk aan deel van dit gebeuren wordt geleverd door de Engelse rock rollgroep „The Cruisers" (de begeleidingsband van Dave Berry). Deze, in Engeland zeer populaire, groep bestaat uit LeRoy (drums en zang), P. Hudson (gitaar en zang), Smokey Lewis (bas en zang) en Al by (sax). Voorts wordt de film „A taste of honey" van de Engelse regisseur Tony Richardson uit 1958 vertoond. Rita Tushingham speelt het meisje Jo, dat allerlei ver velende dingen thuis meemaakt en dat tenslotte bij een donkere zeeman voor het eerst de zoete smaak van de liefde proeft. De filmvoorstelling begint om half twaalf. Tussen het optreden van Engelse groep en de filmvoorstelling door wordt muziek uit de jaren- vijf tig gedraaid. Het Vrijetijdscentrum gaat om negen uur 's avonds open. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig en drie gulden vijftig voor leden van het LVC. Vrouwen in Algerije Het Leidse Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a draait morgenavond vanaf kwart over acht de film „Laila". De film behandelt twee aspecten in het vrouwenemancipatie- proces in Algerije: de vrouw op het werk en de vrouw in het gezin. De toegangsprijs tot deze film is vier gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3