Surinaame regering omvergeworpen Verdere besnoeiing niet uitgesloten Neergeschoten wethouder nog in levensgevaar MILITAIRE OPSTAND MONDDE UIT IN STAATSGREEP Dode en zwaargewonde op rijksweg 4 0 Lestello av. Ziekenfondspremie gaat fors omhoog fi* Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken KABINET EN WD NU AGI 2cidóe0oiwcmt Dinsdag 26 februari 1980, 70e jaargang no. 21590 ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas •edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW)/0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Pers en politie Verhouding tussen pers en po litie in „De wereld van het nieuws" om 22.10 uur op Ned. I. Om 20.20 uur „Leven zonder stress". Op Ned. II om 18.59 uur Libe- race bij de „Muppets" en om 20.27 uur „Buddenbrooks". Om 22.30 „Heel de mens". Somber Mist of laaghangende bewol king en vrijwel overal droog. Middagtemperaturen tussen 5 en 10 graden. Weinig wind. Morgen zon: 7.30 - 18.12. Schev. hoogw.: 0.46 en 13.01. Laagw.: 8.27 en 21.10. te nu al en 11 HAAG De werkge- rganisaties VNO en het zijn uiterst bezorgd de hoge rentestand van genblik. Het VNO heeft 5ssIederlandse Bank om 'P regelen gevraagd; het P j is er zeker van dat in- [en van bedrijven hter blijven, omdat lenen onbetaalbaar worden. De Natio- investerings Bank kon gisteren een tienjarige ig aan met een rente- lg fntage van 11,25. Ver- J. jt wordt dat de hypo- trente nu ook boven de ikkomt. schf— HOOGMADE Het buur tonderzoek dat de rijkspoli tie heeft ingesteld naar aan leiding van de schietpartij afgelopen zaterdag in Hoog made, heeft.geen gegevens opgeleverd die op korte ter mijn tot aanhouding van de daders zouden kunnen lei den. Het onderzoek is van ochtend afgesloten, de uit komsten zullen vandaag worden bekeken. De 54-jarige pompbediende en wethouder G.W. van der Laan werd zaterdagavond het slachtoffer van de schietpartij. De dieven had den het gemunt op zijn tasje wat hij bij het verlaten van het pompstation altijd mee naar huis nam. De heer Van der Laan onderging dezelfde nacht nog een spoedoperatie maar verkeert nog steeds in levensgevaar. De rijkspoli tie van het district Den Haag heeft bij haar onder zoek de hulp gekregen van het regionale bijstandsteam. Momenteel houden zich 25 Solitiefunctionarissen met e zaak bezig. Gesprekken met het slachtoffer hebben tot op heden nog niets opge leverd. Vakbondsrumoer om prinses Gracia LONDEN In Britse vakbondskrin gen is rumoer ontstaan, nadat prinses Gracia van Monaco op een poëzie- avond in een plaatsje in Noordwest- Engeland een cheque van 400 pond (ongeveer 1.750,--) heeft aangeno men voor het voorlezen van een ge dicht. De nationale unie van over heidspersoneel noemt het „schande lijk" dat dit gebeurde op een ogenblik „dat de regering de subsidies aan plaatselijke instellingen besnoeit". De organisatoren stellen echter dat het de belastingbetaler geen penny heeft ge kost. De ongeveer 300 bezoekers had den elk 10 pond toegang betaald. De avond verliep zonder incidenten en de prinses wilde geen commentaar geven op het gekrakeel. Nog meer gas in Noordzee DALLAS De Ameri kaanse maatschappij Tri ton Oil and Gas uit Dallas heeft gisteren meegedeeld dat bij een proefboring in het Nederlandse deel van de Noordzee een gasbel is gevonden. Hoe groot deze is, is niet meegedeeld. Tri ton heeft een aandeel in de maatschappijen die de boring hebben verricht* De put is inmiddels afge sloten en de boortoren is een stuk verderop ge plaatst om te uit te vinden of ook daar gas in de grond zit. k Jond jde ■■■1 Premier Arron PARAMARIBO Wat aanvanke lijk niet meer leek te zijn dan een opstandje van enkele gefrustreerde Surinaamse militairen, bleek later een regelrechte staatsgreep. Énkele honderden soldaten en onderofficie ren namen gisteren de macht over van van de regering Arron. Binnen de kortste keren hadden de militai ren alle strategische punten in Suri name in handen. De telefoon- en te lexverbindingen verbindingen zijn verbroken, de kranten, radio- en te- levissiestations en de vliegvelden zijn bezet. Bij de strijd, die gisteren de hele dag heeft gewoed, zijn zeker acht doden gevallen. Het land heeft nu een Nationale Militaire Raad. Dit nieuwe bewind zal op korte ter mijn een Burgerraad installeren, die zich zal bezighouden met be stuurlijke aangelegenbeden. De staatsgreep werd gisternacht ingezet door de bezetting van alle militaire objecten in het land. Om vijf uur in de morgen volgde vanaf de Suriname-rivier een beschieting van het hoofdbureau van politie, waar op dat moment premier Arron, enkele ministers en procureur-generaal De Miranda waren. Zij wisten te ontkomen, maar de Miranda raak te gewond in zijn zij en werd later overge bracht naar het ziekenhuis. Enkele uren la ter gaf de politie zich over aan de militairen. Alle agenten, een aantal inspecteurs en hoofdcommissaris Walker werden opgesloten in de Membre Boekoekazerne, waar de op stand was begonnen. De legereleiding is eveneens aangehouden en opgesloten. In de loop van gistermiddag trokken grote snel maatregelen: Twee plunderaars werden standrechtelijk doodgeschoten. Aanleiding voor de opstand is de al jaren du rende strijd van onderofficeren en man schappen voor de erkenning van hun vak bond. Ze kregen èn bij de regering èn bij de legerleiding geen voet aan de grond. Sinds november vorig jaar voerden de militairen een stakingsactie. Drie van hun leiders wer den gearresteerd en moesten vorige week voor de krijgsraad verschijnen. Zij werden daar tot gevangenisstraffen veroordeeld. Een van hen, sergeant Horb zei gisteren: „Zon dagavond heeft de politie een klopjacht inge zet naar andere vakbondsleiders. Dat was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen". In de loop van gisteren werden de drie veroordeelde militairen door hun collega's uit de gevangenis bevrijd. Omdat Surinaamse persagentschap SNA geen berichten naar het buitenland mag ver sturen, bestaat momenteel onzekerheid over het lot van premier Arron. Volgens sommi gen zou hij nog in Paramaribo zijn, volgens anderen zit hij in Panama, dertig kilometer zuidelijker. President Ferrier verblijft nog in zijn paleis. Hij heeft de bevolking opgeroe pen rustig te blijven. De Militaire Raad heeft een avondklok inge steld. Alleen artsen, verpleegsters en arbei ders die in ploegendienst werken, mogen na 19.00 uur nog naar buiten. Het persbureau SNA schreef over de stille straten in Para maribo: Hier en daar blafte een hond, ken nelijk onrustig door het geluidloze avondle- (Zie verder pag. 11) de Engelse bibliotheken, I r men zich strikt aan het aren van de stilte moest den... het nu verboden te slapen. LEIDSCHENDAM Een 30-jarige automobilist kwam gisteravond om het leven toen hij met zijn auto op een tegenligger botste. Het onge luk gebeurde rond 18.00 uur op Rijksweg 4 even voorbij het verkeersplein Leidschen- dam. De bestuurder van de tegemoetkomende auto moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ver voerd. De in Bergen op Zoom wonen de man kwam kwam uit de richting Rijswijk en reed in de richting Amsterdam. Net na het verkeersplein passeerde hij leur de macht over het stuur en schoot, na eerst het busje geraakt te hebben, op de andere rijbaan. Ter plaatse worden werkzaamheden uit gevoerd waardoor de midden berm tijdelijk ontbreekt. De man botste op de andere weg helft frontaal tegen een perso nenauto. Hij overleed ter plaatse. De bestuurder van de andere personenauto werd zwaar gewond naar het West einde ziekenhuis in Den Haag vervoerd. ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens open haarden - tegels sanitair - alle verbouwingen WIEGEL IN LEIDEN: Minister Wiegel werd gisteren bij de Stadsge hoorzaal opgewacht door leden van de Werklo zen Belangen Vereniging, die hem een 'magere pop' aanboden. (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Als het financieringstekort op 'de rijksbegroting, ondanks de aangekondig de extra bezuinigingen van 3 miljard, over drie maanden onverhoopt toch nog groter wordt dan zes procent van het nationaal in komen, zal het kabinet nog verdergaande besnoeiingsplannen voor dit jaar gaan op stellen. Het kabinet heeft dit bij de opstel ling van het jongste ombuigingspakket, waarmee bereikt zou moeten worden dat het financieringstekort dit jaar niet groter dan zes procent wordt, afgesproken. Dit zei gisteravond vice-premier Wiegel tijdens een spreekbeurt in de Stadsgehoorzaal te Lei den. Wiegel riep de regeringsgezinde fracties van CDA en VVD op, het ombuigingspakket dat nu is opgesteld onverkort te aanvaarden. „Meer dan ooit in het bestaan van dit kabinet is het nodig dat de regeringspartijen de handen ineen slaan". Voor wat de VVD betreft bena drukte Wiegel de noodzaak van een intensief contact tussen bewindslieden, Kamerleden en VVD-hoofdbestuur. „We houden er in liberale kring van, de verantwoordelijkheden (van ka binet en Kamer) goed gescheiden te houden, maar ik denk dat we ons die luxe niet al te zeer meer kunnen permitteren", zo zei de vice-pre- mier verontschuldigend. Ook deed de Wiegel een beroep op de vakbe weging, om in overleg met de regering tot een vrijwillig centraal akkoord over te komen. Ko men die centrale afspraken tot vrijwillige loon matiging er niet, dan is volgens Wiegel een loonmaatregel onvermijdelijk. De vice-premier waarschuwde voor het gevaar van „inhaalmanoeuvres" na een periode van loonmatiging. Wiegel: „Duidelijk zal zijn dat als er een loonmaatregel wordt getroffen, het na tuurlijk nooit kan worden aanvaard dat na af loop van een dergelijke maatregel inhaalma noeuvres optreden. Minister Scholten van Defensie zei gisteren in Dokkum dat met de kabinetsbeslissingen nog niet alle problemen voor dit jaar zijn opgelost en dat zonodig bij de voorjaarsnota in mei of I'uni verdere aanpassingen kunnen volgen, ze- cer als de sociale partners de ruimte die voor de particuliere sector beschikbaar is overschrij den. (Zie over het aanstaande overleg tussen rege ring en sociale partners pagina 9 Eerste Hollandse tomaten geveild NAALDWIJK Op de vei ling Westland-Noord in Naald wijk zijn gisteren de eerste Hollandse tomaten geveild. Voor tien gulden per kilo gin gen deze vruchten de deur uit (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal volgend jaar met bijna één procent stij gen. Die premie, die voor de helft door de werknemer en voor de andere helft door de werkgever wordt betaald, be draagt nu 8,1 procent en wordt dan 8,92 procent In een ontwerp-brief van de Ziekenfonds raad aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid, waarin deze prognose wordt vermeld, wordt opgemerkt, dat de premiestijging in 1981 beperkt kan blijven tot een half procent als de regering zich garant zou stellen voor eventuele tekor ten, zodat het fonds niet langer risicodek king op de verzekerden behoeft te verha len. Bii het opstellen van de prognose is geen rekening gehouden met onder meer de in voering van eigen bijdragen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wat zei de WD gisteren in Leiden •Het kabinet staat voor een zeer zware taak. •Het gaat om de toekomst van ons land en dus van u. •De WD steunt het beleid. •De WD gaat de verantwoordelijkheid niet uit de weg. Bent u het daar ook mee eens. ncv MODnFN Dan wordt u lid van de WD. 07^614121 LIBERAAL: ^/GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN IS# WD: Antwoordnummer 1877. 2500 WB Den Haag. tel. 070 - 614121 Haagse vrouw door echtgenoot doodgeschoten DEN BAAG Een 35-jarige man heeft gisteravond voor het café „Chess" aan de Haagse Laan van Meerder- voort zijn 31-jarige vrouw met een revolverschot in de borst gedood. Het in Den Haag wonende echtpaar zou in een echtschei dingskwestie zijn gewikkeld geweest. Toen de politie ter plaatse kwam richtte de man, die zich met het lichaam van de vrouw in het portaaltje van het café had verschanst, ziin wapen op de agenten, die dek king moesten zoeken. Vervol gens trachtte hij zichzelf door het hoofd te schieten. Het wa pen ketste echter, waarna de man kon worden ingerekend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1