Doodstraf verwacht voor ontvoerder baron Bracht Bijzonder zuivere Turkse heroïne overspoelt markt Premier Thatcher: geenf overdreven soberheid I Vier films in strijd voor hoogste Oscar-eer Felle aanval Mugabe op Britse gouverneur Gevaar olievervuiling Grieks strand afgewend BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 PAGINA AMSTERDAM Nederland is er al voor gewaarschuwd. In een paar weken tijd zijn er maar liefst negen mensen overleden (het afgelopen weekeinde nog twee: in Groningen en Amster dam, nadat al eerder in Zuid- Limburg zeven doden waren ge vallen) aan het gebruik van Turkse heroïne. De komst van deze bijzonder zuivere, sterke heroïne was voorspelbaar. De papaveroogsten in Turkije wa ren vorig jaar overvloedig en het is bekend, dat ze niet alleen afzet vinden in medisch ge bruik. Illegale heroïnehandel is een financieel aantrekkelijke afzetmogelijkheid voor de ver bouwers van deze papavers. Men verwacht dan ook dat ge tracht zal worden om onder meer in Nederland een markt te scheppen voor grote hoeveelhe den Turkse heroïne. De concrete aanwijzingen dat er aan gewerkt wordt, zijn er. Enkele CDA-kamerleden hebben de re gering gevraagd bij Turkije op tegenmaatregelen aan te drin gen. De slachtoffers die vielen vormen zo'n aanwijzing, maar er zijn meer signalen die de bestrijders van narcotica-gebruik extra waakzaam maken. Op de heroïnemarkt is de klant immers geen koning, maar slaaf. Uit vondsten van heroinepartijen zou geconcludeerd kunnen wor den, dat er een sterke toename is van de smokkel. De politie heeft de neiging deze conclusie te trek ken uit de grotere vangsten. Men maakt zich daarbij grote zor gen over de opgang van de Turkse heroïne. De aanhouding onlangs in Griekenland van twee Zwollena ren met ruim negen kilo heroïne uit het Midden-Oosten was voor narcotica-bestrijders een goede slag. Er zullen echter ook succes volle smokkelpogingen zijn ge weest en nog volgen. Herman Brood-effect Groningen is een van de steden waar een sterk toegenomen heroï negebruik wordt gesignaleerd. Bij het drugsinformatiecentrum in deze universiteitsstad bevestigde men dit. „Noem het een Herman Brood-effect, maar we zien inder daad ineens een toename in het gebruik van hard drugs. Ook an dere grote steden, als Utrecht, ma ken dat nu mee", aldus een woord voerder van het drugsinformatie centrum in Groningen. Harrie Timmerman, bestuurslid van het hulpcentrum voor heroï- neverslaafden Het Dak in Gronin gen, voegt hieraan toe: „Er is hier niet alleen een opmerkelijke toe name van heroïnegebruik. Ook is er een griezelig verschil met wat we gewend waren. Raakte men voorheen doorgaans aan heroïne verslaafd nadat men soft drugs ge bruikt had, nu lijken ze hier zo van het pilsje over te stappen op de heroïne. Ook de leeftijdscatego rie verschuift omdat het zich nu groepsgewijs voordoet bij erg jonge mensen. Gedacht moet dan wor den aan 14- a 15-jarigen die hun vrije tijd in buurt- en clubhuizen doorbrengen". Tieners dus. Het Herman Brood-effect? De tijd dat heroïnegebruik een Amsterdams „voorrecht" was, is allang voorbij. De meeste grote steden in de Randstad kennen het probleem van de heroïnegebrui kers. Ook een universiteitsstad als Groningen worstelt al jaren met dit probleem. Opvallend is dan, dat zich ook in het oosten en zui den des lands in toenemende mate heroïneverslaving voordoet. De overeenkomst met het westen is, dat het zich ook daar concentreert in de grotere steden. Erg scheutig is de recherche in die steden niet met informatie. Dh kan men ook moeilijk zijn, omdJ juist op dit terrein zich zeer ve* achter de schermen afspeelt. O, politie in Deventer spreekt echti over: „een groot aantal gebrul kers". Dat geldt ook voor een sta als Enschede. De recherche in d^ Twentse stad laat weten dat mC over aanwijzingen beschikt, dL Midden-Oosten-heroïne de marljs gaat veroveren. „Dat ligt landelit ook in de lijn der verwachtingeL Nu zitten we hier met naar schat ting 100 a 120 heroïneverslaafdf en we moeten zeggen, dat de prh blemen al groot genoeg zijn", aldiï de Enschedese recherche. L Sipef. nog in leven was. Onder de schuilnaam Dexter" onderhield hij te lefonisch contact met de familie Bracht, waarvan hij een losgeld van 5 miljoen gulden - te voldoen in briefjes van 1000 en van 5000 Belgische francs - eiste. Dexter" kon echter niet aantonen dat zijn gijzelaar nog in leven was. Na een dramatische oproep van zoon Theo Bracht voor radio en televisie om het leven van zijn vader te sparen, liet Van T. weten dat de baron al een maand dood was. Aan de hand van een gete kende plattegrond, bevestigd aan een brug te Oelegem bij Antwerpen, vond de politie op 10 april het lijk in een na burige afvalput. Daarna zou het nog tot 21 juli duren voordat de dader in zijn flat aan de Belgiëlei te Antwerpen kon worden aangehouden. De psychiatrische rapporten stellen vast dat Marcel van T., een zeeman die al vaak met de politie in aanraking was geweest, ten tijde van het misdrijf geestelijk volkomen normaal en toere keningsvatbaar was, en dat ook nu nog is. Hij werd alleen beheerst door het verlangen genoeg geld te hebben om niet meer te hoeven werken en een huis met een stuk grond in de Kempen te kunnen kopen. Van T. had de ontvoering op vernufti ge wijze tot in de kleinste details voor bereid. Bij de kidnapping zelf, in een parkeergarage in Antwerpen, ging het echter al fout. Victor Bracht verzette zich en trok de bivakmuts van het hoofd van zijn aanvaller. Het pistool schot dat daarna afging - volgens de verdachte per ongeluk - bracht een do delijke beschadiging aan het ruggemerg van de baron toe. Van T. legde daarop zijn slachtoffer in een bestelwagen en verdween Bij de reconstructie, die een verbluf fende show werd, bleek hoe Van T. te werk had willen gaan. Onder de brug bij Oelegem had hij een gevangenis ge construeerd in de holte van een dwar sligger onder het wegdek. Er stonden XVan onze correspondent Mare de Ko- ninck) ^ANTWERPEN - Voor de rechtbank van Antwerpen is gisteren het pro ces begonnen tegen de 41-jarige Mar cel van T., die in maart 1978 de ba ron Victor Bracht (63) doodde bij een mislukte poging hem te kidnap pen. De kans is groot dat Van T.. die zijn eerder afgelegde bekentenis gis teren beves- tigde, de in België nog altijd bestaande maar niet meer uit gevoerde doodstraf krijgt. Het pro ces zal deze hele week in beslag ne men. Er worden meer dan 30 getui gen verhoord. De „ontvoering" van baron Bracht - •een jachtvriend van prins Bernhard - veroorzaakte destijds grote beroering binnen en buiten Belgie. De dader wist een maand lang politie en publiek in "het onzekere te laten over de vraag of de schatrijke zakenman, directeur van !de internationale handelsmaatschappij een tafel een stoel, een bed en een toi let. Het losgeld had Dexter" willen in nen vanuit een riool bij Turnhout Op het idee gebracht door een televisiefilm had hij een cirkel uitgezaagd in de bo dem van zijn bestelwagen. Die zou hij precies boven het riooldeksel parkeren. Als het geld in de verlaten auto zou zijn gedeponeerd, zou hij dat via het gat in de bodem mee in het riool nemen, om met behulp van een speciaal vervaar digd karretje ondergronds een vluch tweg af te leggen. Een eventuele in greep van de politie had hij op die ma nier willen ontkomen. Van T. maakte echter nog meer fouten, die uiteindelijk zijn aanhouding moge lijk maakten. Zo werd zijn telefoonstem - ten gehore gebracht tijdens een speci aal opsporingsprogramma op de televi sie naar Duits voorbeeld - herkend door een oude bekende uit de onderwe reld. Deze herinnerde zich ook dat Van T. vroeger al eens de schuilnaam „Dex- ter" had gebruikt. Pro-motor-prijs Filmregisseur Paul Verhoeven heeft gisteren de „Pro-motor-prijs 1980" uitgereikt gekregen- zijn film „Spetters". Het was de eerste keer dat deze prijs voor iemand, die zich bijzonder heto gezet voor de motor en zijn berijders, werd toegekend. Paul Verhoeven (met bril) hier tem van enkele acteurs uit de film: Maa ten Spanjer, Toon Agterberg en Hans van Tongeren. mier verdedigde haar leiderschap en haar regeringsmaatregelen, vooral wat de staal- staking betreft. „Alle loonsverhogingen moeten verdiend worden", zei ze. Volgens politieke waarnemers had Marga ret Thatcher in de loop van de dag wan hopige pogingen gedaan om haar minis ters opnieuw in het gareel te doen lopen. Ze wilden dat ze een gemeenschappelijk front vormden, inplaats van voortdurend te kibbelen en geregeld ruchtbaarheid te geven aan informatie, die de conservatie ve regering openlijk in diskrediet brengt. „We zijn samen verantwoordelijk voor al onze politieke beslissingen", heeft premier Thatcher gezegd. Ze is van oordeel, dat de ministers elkaar moeten steunen inplaats van elkaar tegen te werken. Alle beslissingen in de schoot van haar regering worden voorafgegaan door uitvoerige besprekingen. Ze ontkent, dat ze zelf een dictatoriale rol speelt. De laatste weken hebben zich evenwel talrij ke tekenen van onenigheid voorgedaan in het conservatieve kabinet, gevolgd door revolutionaire akties in de lagere regionen van de Tory-partij. Een en ander werd veroorzaakt dop schijnbare mislukkig van Thatchers nomische politiek. De talrijke crises! ben ruzies ontketend over het proL# van de nationale staalstaking, die al J4 twee maanden duurt; over British land, het automobielbedrijf dat 3*1 leefbaar is als de regering het finai^-" recht houdt; over bezuiniging, de loosheid, de betrekkingen met de valp' den en de relaties met Europa. Premier Thatcher ergert zich voorn lijk aan de vele lekken, die de laatstl c haar bewind in het gedrang gebrachtTT ben. Als ministers confidentiële infdt tie laten doorsijpelen, doen zij dit m«u omdat zij geen vertrouwen meer k«re< ren en zij bang zijn voor hun eigen haL« Het merkwaardige is, dat het maar n>e: maanden geduurd heeft om tot deze tmi tie te komen Anti-feministische ptee en waarnemers zeggen echter, dat he sl vroeger had kunnen gebeuren. kt Wat premier Thatcher zelf ook mogote: kondigen, haar regering is nu even sav verdeeld in links en rechts als het i duwkabir.et van labourleider Callaglrta ^Sally Field Marsha Mason J,u uiayourgn jane Fonda Bette (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier, Marga ret Thatcher, die nu negen maanden aan het bewind is, heeft vanavond in een tv-interview tegengesproken, dat ze haar landgenoten drie jaar lang zal on derwerpen aan een ongekende sober- heidspolitiek. Ze voorspelde integen deel „drie realistische jaren, gevolgd door een lange tijd waarin Groot-Brit- tannië betere kans zal hebben". Volgens Thatcher is de politieke lijn, die door haar regering gevolgd wordt, „de enige goede voor ons land", al beweren anderen dat zij Groot-Brittanniè in de grond boort. „Ik ben ervan overtuigd, dat wij zullen slagen", zei de conservatieve premier. Eerder in het interview had Margaret Thatcher ontkend, dat onder de 22 leden van haar kabinet grote verwarring en verdeeldheid heerst. „Ik discussieer graag", zegt ze, „maar dat betekent geens zins, dat wij het niet eens kunnen wor den". Groot-Brittannië's eerste vrouwelijke pre ATHENE Het gevaar voor oliever vuiling in de baai van Navarino ten zuiden van het schiereiland Peloponne- sos is volgens de havenautoriteiten van Pylos afgewend. Een bergingsploeg van Wijsmuller heeft een scherm getrokken rond de olie, die uit de gezonken Griekse tanker „Irenes Sere nade" stroomt. De olie wordt met grote plastic zakken van het water geschept en in een kleine tanker gegoten. De bergers gaan na of de tanker, die na een explosie in brand vloog en nu veertig meter diep ligt, kan worden geborgen. Het schip was geladen met honderdduizend ton ruwe olie. De kans bestaat, dat bij een eventuele bergingsopdracht, Wijsmuller zal samen werken met zijn grote concurrent Smit- Tak uit Rotterdam, waarvan ook een ploeg inmiddels is gearriveerd. „Intimidatie van zwarte kiezers SALISBURY Guerrilla leider Robert Mugabe, wel licht de grootste kanshebber bij de komende verkiezin gen in Zimbabwe/Rhodesië, heeft in een brief aan de Britse minister van buiten landse zaken het optreden van de Britse gouverneur in Rhodesië, Lord Soames, scherp gelaakt. Mugabe verwijt Soames dat hij op flagrante wijze de Londen- se akkoorden over Rhodesië schendt, waardoor de zwarte kiezers worden geintimideerd. Hij eist in de brief het onmid dellijke vertrek uit Rhodesië van alle Zuidafrkiaanse troe pen, terugtrekking van de Rhodesische strijdkrachten naar de kazernes en de vrijla ting van zeker 5000 van zijn aanhangers die volgens hem in de afgelopen weken gevangen zijn gezet. Mugabe schat dat er nog steeds 6000 tot 7000 Zuid- afrikaanse militairen in Rho desië zijn. Hij beweert dat er de afgelopen drie weken „enorme hoeveelheden wa pens" uit Zuid-Afrika in Rho desië zijn geimporteerd. Ge zien deze flagrante schending van het Londense akkoord, al dus Mugabe tot de Britse mi nister van buitenlandse zaken, kunt u van ons niet verwach ten dat wij ons nog langer aan deze overeenkomst houden. In een wat genoemd wordt vertrouwelijk rapport van de R.K. commissie voor recht vaardigheid en vrede, bestemd voor de 82 waarnemers van het Gemenebest, worden de verwijten van Mugabe over intimidatie van zwarte kiezers door de Rhodesische veilig heidskrachten en hun hulp troepen, onderschreven. De Tanzaniaanse president Ju lius Neyerere is Mugabe giste ren bijgevallen door de Britten te verwijten dat ze met de ver- kieingen willen frauderen. De verkiezingen beginnen mro- gen en eindigen vrijdag. Er zullen 80 zwarte afgevaardig den in het nieuwe parlement Probleem voor de waarnemers in Rhodesie die moeten i of de gang van zaken rond de verkiezingen eerlijk verloopt i ze geconfronteerd worden met zeer tegenstrijdige verklarinj Hier peilt de Australische afgevaardigde mr. N.Brown de cJ tingen. worden gekozen. „Als de ver kiezingen niet vrij en eerlijk zijn en het Patriottisch Front verliest, zullen wij de uitslagen niet aanvaarden", zo waar schuwde Neyerere. Overigens heeft zich gisteren een belangrijke doorbraak voorgedaan naar samensmel ting van het Rhodesische leger met de zwarte guerilla-strij- ders die zeven jaar lang met elkaar in bitter strijd verwik keld waren. Ongeveer 500 sol daten van Johshua Nkomo hebben hun bestandsverzamel- kamp verlaten om te worden opgenomen in een onder ke leiding staande RhdS sche legereenheid. 'g In een vraaggesprek met^ het blad The Herald heeffcr bert Mugabe gisteren 1H weten dat hij na de verkid gen een coalitieregering zijn vroegere guerilla-bon noot Joshua Nkomo wil i ren. „Het doet er niet toe I veel zetels wij winnen ofT voor soort zetels wij kri£ wij zullen een coalitie md Zapu van Joshua Nkomo men. Zij zijn onze natuuif1 bondgenoten", aldus Mugaj Kramer"). Jack Lemmon („The China syndrome"), Al Pacino („...And justice for all"), Roy Sheider („All that jazz") en Peter Sellers („Being there"). De winnares van de onder scheiding voor de beste hoofd rolspeelster wordt Sally Field („Norma Rae"), Juill Clay- burgh („Startin over"), Jane Fonda („The China syndro me"), Marsha Mason („Chapter two") of Bette Midler („The rose"). Kandidaten voor de Oscar voor de beste regie zijn Fran cis Coppola („Apocalypso now"), Peter Yates („Breaking away"), Robert Benton („Kra mer vs. Kramer") en Edouard Molinaro („La cage aux fol ies"). Hoewel „Norma Rae" in de aanbevelingen werd ge rangschikt onder de beste vijf films, werd Martin Ritt niet als regisseur van deze film voorgedragen voor de regie- prijs. Bij de keuse voor de beste mannelijke bijrol gaat de strijd tussen Melvyn Douglas („Being there"), Robert Duvall („Apocalypse now"), Frederick Forrest („The rose"), Justin Henry („Kramer vs. Kramer") en Mickey Rooney („The black stallion"). Jane Alexander („Kramer vs. Kramer"), Barbara Barrie („Breaking away"), Candice Bergen („Starting over"), Ma- riel Hemingway („Manhat tan") en Maryl Streep („Kra mer vs. Kramer") zijn voorge dragen voor de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol. Voor de toekenning van de Oscar voor de beste buiten landse film zal moeten worden gekozen uit „Une Simple His- toire" (Frankrijk), '„Die BVlecktrommel" (West-Duits- land), „De meisjes van Wilco" (Polen), „Mamma wordt hon derd" (Spanje) en „Om Vene tië te vergeten" (Italië). HOLLYWOOD De films „kramer vs. Kramer" en „All that jazz" zijn maandag elk voorgedragen voor negen os cars, de jaarlijkse toe te ken nen Amerikaanse „Academy Awards". Op 14 april zullen de leden van de Academie in «en geheime stemming voor de Oscar voor de beste film van het jaar de keuze hebben luit deze twee werken en „Apo calypso now", „Breaking away" en „Norma Rae" die ook zijn voorgedragen. .Bij de toekening van de Oscar voor de beste mannelijke hoofdrol gaat de keuze tussen Dustin Hoffman („Kramer vs.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12