IDA'S NOU ECHT ECN: BINNENHUIS'80 duikt met u in 't water ELECTRO COMBINATIE NEDERLAND Congar over de kerk in deze tijd Marianne, de doofpot en vrouwtje van Loenen de betere merken GARANTIEGOED SERVICE.SNEL PRIJSNIVEAU:LAAG dekran omdat niet ieders dag: op hea binnenh ku[ zijn KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 Uit vele archieven, boeken, kranten en tijdschriften heeft Jacqueline Doorn in haar jongste boek een uit voerig levensbericht bijeen- gesnuffeld over prinses Ma rianne, jongste dochter van koning Willem I. Eigenlijk heette zij Wilhelmina, naar haar moeder (koosnaam: Mimi) en haar grootmoeder (tevens Willemijn geheten), de ferme Pruisische prinses- echtgenote van stadhouder Willem V (denk aan Goejan- verwellesluis). Na Frederika, Louise, Charlot te, was Marianne pas haar vijf de naam, maar zo ging ze de geschiedenis in. Op 9 mei 1810 in Berlijn geboren, op 29 mei 1883 op haar landgoed Rein- hartshausen (43 kamer met uitzicht op de Rijn in de buurt van Rüdesheim) overleden en aldaar in één graf begraven met haar koetsier en stalmees ter, later secretaris en biblio thecaris Johannes van Ros- sum. Met deze lakei van Wil lem I leefde ze vele jaren sa men, ze kregen ook een zoon, die met kerstmis 1861, twaalf jaar oud, aan roodvonk stierf. Marianne zelf overleefde haar koetsier ruim elf jar, en tot de vele papieren die Jacquelim Doorn doorworstelde, behoren de 69 brieven die Marianne schreef aan vrouwtje Maria van Loenen, geboren Huis man, een oud-gediende van de boerderij op Het Loo, een bra ve correspondentie: „Heb dank Vrouwtje van Loenen voor het Krenten Brood en de Bloemen en de heerlijke Perzikken". Wie nu vertwijfeld uitroept: „Nou, en?" heeft geen onge lijk, zij het dat Marianne's toch wel merkwaardige leven in het boek tevens dient als de draad, waarlangs ook een reeks andere gebeurtenissen rond de koningen Willem I, II en III is samengebabbeld. Het geschrift heet dan ook „Neder land, Oranje en de doofpot", met als ondertitel „Raadsels rond Oranje in de 19de eeuw". Wie daar nu enigszins verlek kerd op af gaat, krijgt z'n ver diende loon: de doofpot kiert maar ten halve open en stond zo feitelijk al lang en de raadsels hebben maar wei nig om het lijf. De auteur zet de schijnwerper op de zwakke zijden die ook Oranje-vorsten hebben gehad, schetst of insi nueert voorts beelden die ze niet documenteert en verwerkt maar met mondjes maat relevante historische in formatie uit de tweede hand, zoals de kruiperige brieven van Willem I aan Napoleon en de vreemde manier waarop Willem II via het Handelsblad zijn vader na.ar de troon stond. Het raadsel van de twee kin dertjes Willem en Marianne der Nederlanden, die op 5 juli 1820 in de arbeidskolonie Fre- deriksoord worden gestald en er arm zullen opgroeien, wordt ook hier niet opgelost, net zo min als dat van Naundorff in Delft, alias het kind uit de Temple: was hij Charles Louis de Bourbon, koning Lodewijk XVII van Frankrijk, of was hij het niet? Volgens zijn graf steen in het Kalversbos aldaar was hij het vast en zeker, maar daar ligt ook al vanaf 10 augustus 1845 dit interessante geheim. En waarom Pierre Marie Matthieu Claudius Civi- lis Bouwens van der Boyen op 11 december 1819 met het schip Wilhelmina naar Java is verbannen, komt de lezer ook nu nog niet te weten. Nou, en? Jacqueline Doorn: „Neder land, Oranje en de doofpot". Met vele portretten en ande re ill. Uitg. Europese Biblio theek, Zaltbommel. Prijs f 45,-. kunst en kunstenaars De Springplank, het aspiran tengezelschap van het Neder lands Dans Theater heeft in het afgelopen weekeinde drie voorstellingen gegeven in de Londense Riverside Studios in het kader van het Dance Um brella Festival dat enkele we ken zal duren en waaraan kleine dansgroepen uit de hele wereld deelnemen. Het was het eerste optreden van de groep in het buitenland. Er zijn inmiddels uitnodigingen voor andere landen ontvan gen, waaronder Israël. Het Haags Opera- en Operet tekoor Bel Canto o.l.v. Johan Vingerhoed concerteert op vrijdag 29 februari in het Con gresgebouw te Den Haag. Me dewerking verlenen Mary Willems sopraan, Gerard van Dolder tenor, John Vierkens bariton en Gerrit Vlake piano. Op het programma staan frag menten uit werken van Wag ner, Lortzing, Von Flotow, Mozart, Joh. Strauss, Lehar, Millöcker, Zeiler en Raymond. ADVERTENTIE PHILIPS AC682 RADIO/CASS. fBLAUPUNKT SPEAKERS: PRIMA STEREO AUTO-TRIO! Stereo FM/AM autoradio/ kstereo cassettespeler met ^automatische storings onderdrukking. Uitgangs vermogen 2x6W. Incl. 2 Blaupunkt kogolspeak Meer dan 40 filialen in Nedorland. In uw regio: Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 Ook: Krebbers Jaarsma, Alphen a/d Rijn, Van Boetselaerstraat 8, Tel. 01720-92900. Betrouwbaar, coulant en ECN laat geen dag verloren Door de grote aantallen koopt ECN punktueel met de kracht van gaan bij het opheffen van in voor de laagste prijzen, een enorme organisatie. onverhoopte storingen. 't Voordeel is voor ADVERTENTIE Wat zijn er zoal voor mogelijkheden als u een eigen zwembad wilt aan leggen? Wat kost een sauna? Wat is nou precies de werking van een borrel- bad? Op Binnenhuis kunt u er zich in verdiepen. Duik de betreffende stands maar eens in en laat de informatie al dan niet bezinken. In ieder geval bent u een stuk wijzer als u na een uurtje of wat weer boven water komt Maar Binnenhuis heeft méér in huls Experimenteel woonnieuws. U maakt o.a. kennis met het milieu-vriendelijke piramide huis. Verder wacht u een fascinerende bad kamer-presentatie in de entreehal. U kunt ideeën opdoen voor uw tuin. U kunt een oogje wagen aan kunst en zélf beeldhouwen in h 'n Kompleet ov< van 't woongebeure: Dat is wat Binnê^ '80 bovenal biedt. Me 100 presentaties. Met wat er vandaag de dag te koop is voor q wonende mens. Ook open haarden, plat tegels, zwembaden, sauna* En natuurlijk 't laatste woonnieuws1 jongste vakbeurzen. Dat alles onder ééj; Makkelijker en sneller kunt u zich /r oriënteren, 't Mi vrijdag 22 febr. t/m zondag 2 maart '80 ahoy'- rotterdam j| t; geopend: 11-17 uur en 19-22.30 uur, zaterdag en zondag 11 -17! Aan xijn vele geschriften voegde de Franse theoloog Yves Congar (geb. 1904) in 1978 een nieuw boek toe „Eglise catholique et France moderne", dat onlangs in een vertaling van Fr. Vromen osb. bij Gooi en Sticht verscheen onder de titel „De katholieke kerk". De Franse naam geeft eigenlijk beter weer waarom het gaat: een eigentijdse confrontatie van een historisch en te gelijk zeer actueel instituut met hedendaagse maatschappe lijke werkelijkheid, in beginsel toegespitst op de Franse si tuatie, maar met voldoende algemene raakpunten om ver taling niet alleen verantwoord maar ook zeer boeiend en welkom te maken. Uit Congar's voorwoord blijkt het best wat hij bedoelt: geen theologische verhandeling, maar een uitleg „aan de mensen van vandaag die geëngageerd zijn in hun wereld, gelovigen en kritisch ingestelden, ongelovigen, sympatise- renden en onverschilligen, over wat dat grote lichaam is, tegelijkertijd zo fascinerend en onaantrekkelijk, zo zeker van zichzelf en tegelijk in een crisis gedompeld". Op leerstellig gebied hecht Congar er aan om ;,de officiële standpunten van de kerk, die van het herderlijk gezag, over te leggen". Hij wenst er echter niet aan voorbij te gaan, dat bijvoorbeeld terzake de geboorteregeling of de in spraak „heel wat gelovigen en theologen een mening ver kondigen, die niet helemaal overeenstemt met die van de hiërarchie". Daarvan zegt hij „om precies te zijn", dat „de kerk" niet beperkt blijft tot haar herders, hoewel die er het belangrijkste deel van uitmaken". En om recht te kunnen doen aan de argumenten over en weer, kiest hij met wat men typisch Franse esprit zou mogen noemen de klassieke vorm van een dialoog in het uitvoerige hoofdstuk over „de houding van de kerk te genover het menselijk leven van de personen", dat onge veer een vijfde van het boek beslaat. Daarin komen sexualiteit, huwelijk en gezin, contraceptie, abortus, homofilie, lijden en dood (met euthanasie en zelf moord) aan de orde, actuele vragen allemaal, waarbij we ons, zegt Congar, „in een domein bevinden waar hogere normen en historische of veranderende sociaal-culturele omstandigheden door elkaar vloeien en soms in conflict ra ken met elkaar". Hij kiest nu die dialoog, omdat „zij sugge reert, dat de waarheid te vinden is in een uitwisseling. Haar plaats wordt gepreciseerd als het kruispunt van wat verticaal naar beneden komt met wat zich horizontaal Een ander boeiend hoofdstuk schreef Congar over de kerk en het sociale leven, met onder meer een beschouwing oVer het marxisme en de communisten, waarin hij met overtuiging de zijde kiest van die mooie paradox van paus Joannes XXIII: „Het communisme is de vijand van de kerk, maar de kerk heeft geen vijanden". Hij legt daarbij ook het intrigerend getuigenis over van Evelyne Poupard, een christin, die militant lid is van de Franse communisti sche partij. Zij voelt zich aldus „gedragen door een brede en machtige stroom van hoop op een rechtvaardiger en meer broederlijke samenleving", die echter voor haar is in gebed in „de hoop op een geluk, dat niet de vluchtige smaak heeft van de menselijke vreugden, en de hoop op een ander leven na de dood". Zij noemt haar politieke saamhorigheid dan ook niet onvoorwaardelijk „maar inte gendeel betrokken op een zekerheid: het is God die mij doet leven". Met deze paar losse grepen uit de inhoud moet hier worden volstaan. Ze zijn wellicht al voldoende om aan te duiden dat Congar een benadering biedt, die ten zeerste kennisne ming waard is, juist temidden van de levendige discussie na de synode van de Nederlandse bisschoppen. Zijn be weeglijke geest speelt ten volle in op wat hij „de ongeloof lijke verandering van de wereld" sedert het einde van de zestiger jaren noemt en die „van de kerk een niet minder inzet tot herziening en hernieuwing eist". Yves Congar De Katholieke Kerk". 184 bis. Uitgeverij Gooi en Sticht, Hilversum ƒ21.90. Schuurpapifi in brand E DEN HAAG VerJ lijk als gevolg van l stichting brak vanN rond half twee op eeitc keerterrein van de No»< line aan de Kranenbb weg in Scheveningen l- uit in een daar geparldi oplegger, geladen melk tien ton schuurpapier. ;e De oplegger, zowel a)f' schuurpapier gingen verloren, de trekker 1 de bij de oplegger werd J licht beschadigd. De 1 bedraagt naar schatttingjp tienduizenden guldens. Politie pakt jeugdige inbrekers BOSKOOP/ALPHEN politie van Boskoop dit weekend twee 14-; jongens aan kunnen ho die er van werden ver r verschillende inbrakei Boskoop en in Alphty hebben gepleegd. Alphen afkomstige jon k] ingebroken in een woni rji Alphen en ontvreemden bij 2700 gulden. Uit twee len in Alphen werd late eens voor een groot b n aan stereoapparatuur m e nomen. De beide jongens ben bekend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10