beslissing over kabinet i Vandaag Jeugd eet angstig veel snoep 9 Westen garandeert na Russische terugtrekking neutraliteit Afghanistan9 IRA verant woordelijk voor moord op Britse ambassadeur in Den Haag Verstekeling Emmely niet verdronken? De stijl van Capitol meubelen is van een verbijsterende schoonheid UTRECHT De 5,25 miljard gulden die de Nederlandse jeugd jaarlijks te besteden heeft, wordt voor een angstig groot deel aan zoetwaren uitgegeven. Tot deze conclusie komt de Nederlandse Vereniging voor Socia le Tandheelkunde op grond van een onder zoek dat heeft uitgewe zen dat snoep en fris dranken bovenaan het consumptielijstje van de Nederlandse jonge ren staan. Het snoepverbruik van de jongeren neemt net als dat van alle Neder landers, nog steeds toe. Momenteel eet de Ne derlander ongeveer 24 kilo snoepgoed per jaar. Samen met de En gelsman behoort hij tot de belangrijkste zoete- kouwen van de EEG. In 1975 was het verbruik in ons land per hoofd van de bevolking nog 22 kilo. Volgens de tandartsen doen de snoepfabrikanten er al les aan om de jongeren te verleiden hun zoet waren-verbruik verder op te voeren. De detail handelaren wordt na drukkelijk voorgehou den nooit uit de hoogte te doen tegen jeugdi gen, volwassenen niet voor te laten gaan, het kind nooit inferieure artrikelen aan te sme ren enz. Van het bedrag van 5,25 miljard wordt 1,25 miljard uitgegeven door de schoolgaande jeugd (tot 19 jaar) en vier miljard door de werkende jongeren, (eveneens tot 19). ...snoepverbruik wordt sterk gestimuleerd... Spookrijders: Jaarlijks acht doden DEN HAAG Op autosnelwegen verliezen jaarlijks gemiddeld acht mensen het leven door spookrijders, automobilisten die op de verkeerde rijbaan tegen het verkeer in rijden. Dit blijkt uit een inventarisatie van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Tussen 1968 en 1978 vielen op de autosnelwegen 178 doden als gevolg van frontale botsingen. In 88 gevallen ging het hierbij om spookrijders. Volgens de SWOV neemt het spookrijden binnen het totaal aantal verkeersongevallen een onder geschikte rol in. Dat is er de oorzaak van dat er in ons land, in tegenstelling tot Duitsland en Amerika, nog geen onderzoek is verricht naar de veiligheid van op- en afritten. Televisie voor verveelde apen VESZPREM De directie van de dierentuin in - Veszprem in Hongarije heeft de verveling waaraan zijn apen in de winter onderhevig zijn weten te verdrij ven, door televisies in hun ver blijven te plaatsen. Volgens de oppassers kijken de apen het liefst naar voetbalwed strijden, vooral wanneer ze met het publiek kunnen meekrijsen. Zodra de apen weer naar buiten kunnen hoopt men dat het met de verveling van de apen is ge daan. Het blijft echter nog de vraag of de apen dan bereid zijn om het televisiekijken op te ge ven. Kinderen „Mijn naam is vandaag" over levensomstandigheden kinde ren op Ned. II 20.32 uur. Om 18.59 uur „Kom gauw terug" en om 19.25 uur gevolgen ille- galenwet in „Kenmerk". Op Ned. I om 18.59 uur „Van gewest tot gewest". Zonnig Droog en zonnig. Vannacht temperaturen om het vries punt. Morgen overdag onge veer 8 graden. Matige, af en toe vrij krachtige zuidoosten-1 wind. Morgen zon: 7.43 - 18.01. Schev. hoogw.: 6.11 en 18.34. Laagw.: 1.52 en 14.37. (Van onze sociaal- economische redac tie) AMSTERDAM Staatssecretaris L. de Graaf van Soci ale Zaken ver wacht niet, dat het ziekteverzuim aan merkelijk zal afne men als de eerste ziektedagen niet zouden worden uit betaald. Het tegen- dpel is eerder te vrezen. Meer heil verwacht de be windsman van het invoeren van baal- dagen, van een an der controlesys teem en van betere arbeidsomstandig heden, die ziekte- Regering voelt voor baaldagen verzuim voorko men. Hij zei dit gis teravond tijdens een vergadering van de Nederland se Vereniging voor Management. De Graaf wees erop, dat 60 pro cent van alle ver zuimde dagen voor rekening komt van het langdurig ziek teverzuim. Daar werken wach tda - gen dus niet Wat het korte verzuim betreft wijzen ex perimenten uit dat men zich door de invoering van wachtdagen welis waar minder vaak ziek meldt maar dat het totale ver zuim toeneemt. Een belangrijk deel van het grote ver zuim kan volgens De Graaf worden voorkomen als de ondernemers en hun managers zich meer bekommeren om de omstandig heden waaronder wordt gewerkt, de humanisering van de arbeid dus. Woensdag 20 februari 1980, 70e jaargang no. 21585 \asP'JPJe 1eslikt \JS Een automobilist in de El- te ft de agenten die hem bij een ^controle aanhielden voor gro- bblemen geplaatst. Toen hem blaaspijpje werd voorgehouden Ide hij, in plaats van te blazen, diep in, waardoor het blaaspij- f zijn keelgat verdween. \erteerbaarheid daarvan bleek \vel gering en even later lever- 1 kokhalzende man het pijpje I bij de gendarmes in. Zij zagen een tweede „verkleurende ;t" af en namen de automobi- voor een bloedproef, omdat en onwaarschijnlijk voorkwam Iij de daarvoor gebruikte appa- eveneens zou inslikken. De 1 viel positief uit. Schadevergoeding voor ongewenste toediening LSD WASHINGTON Een Amerikaan se ex-soldaat heeft van een Senaats commissie een schadevergoeding van twee miljoen gulden toegewezen gekregen, omdat hem 19 jaar gele den, tijdens een onderzoek naar ver miste documenten, LSD als „waar heidsserum" is toegediend. De ex-soldaat, die nooit in staat van beschuldiging werd gesteld, werd la ter uit het leger ontslagen en kampt sindsdien met psychische problemen. Hij merkte pas dat hij indertijd LSD had gekregen, nadat de experimen ten met verdovende middelen in het Amerikaanse leger aan het licht wa ren gekomen. Sovjet-Unie wil olie aan VS leveren HELSINKI De Sovjet unie heeft het niet voor- zien op de olie uit het ge bied rond de Perzische Golf en is zelfs bereid aan de Verenigde Staten olie uit Siberië of het Verre Oosten te leveren. Een medewerker van het Russische regeringsblad Izvestia, Matvejev, heeft dit gisteren in Helsinki ge zegd. Over Afghanistan zei Matvejev, dat het het Rus sische leger niet altijd in dit land zal blijven en de Afghaanse regering nu zelf de in april 1978 begon nen revolutie moet voort zetten. "twee ministers houden been stuf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een extra vergade ring van de ministerraad valt van daag een beslissing over het voortbe staan van het kabinet Van Agt. Deze bijeenkomst is vanmorgen voorafge gaan door enkele gesprekken tussen Eremier Van Agt en de ministers Al- eda (Sociale Zaken) en Andriessen (Financiën) die vandaag een besluit nemen over hun mogelijke aftreden. Beide ministers blijven zich verzet ten tegen het door premier Van Agt doorgedrukte compromis over de be zuinigingen. Andriessen stelt zich daarbij het meest onverzoenlijk op. Iri politiek Den Haag verwacht men dat als deze CDA-minister voet bij stuk houdt, de VVD-ministers zich opnieuw aan zijn zijde zullen scha ren. Van Agt zal in dat geval het ont slag van zijn kabinet indienen. In kringen van het CDA werd vanoch tend vernomen dat door fractieleider Lubbers zware druk op Albeda en Andriessen wordt uitgeoefend om toch vooral aan te blijven. Gisteren heeft intensief overleg tussen de fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, drs. Lubbers, met beide bewindslieden de dreiging van een crisis niet kunnen verminderen. Beraad tussen premier Van Agt en de politieke leiders van de regeringsfracties in de Tweede Kamer heeft gisteren niet plaatsgevonden. Bij geen van beide partijen bestond daar behoefte aan, zo werd van officiële zijde meegedeeld. Toen premier Van Agt maandag zijn aan gepaste compromis 3 miljard bezuini gen en geen koopkrachtgaranties) in stemming bracht, schaarden acht CDA- ministers en alle zes VVD-ministers zich hier achter. Andriessen stemde tegen om dat hij 3 miljard bezuinigingen veel te weinig vindt. Albeda ging niet akkoord omdat het voor hem veel te veel is: hij vindt 2,7 miljard ombuigingen meer dan genoeg. Beide ministers hebben gisteren met CDA-lieder Lubbers hun mogelijke aftre den besproken. Lubbers heeft hen de ern stige gevolgen van een dergelijk besluit ingepeperd. Blijven beide ministers weige ren de politieke verantwoordelijkheid voor het bezuinigingspakket te dragen, en treden zij af, dan zal van de uitvoering van dit pakket voorlopig niets terecht ko men. Misschien zouden vervroegde ver kiezingen zelfs onvermijdelijk worden, hetgeen zeer ongunstig voor het CDA zou zijn. Vice-premier minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) liet gisteren al door schemeren, dat bij het afhaken van één minister het ontslag van het hele kabinet voor de hand ligt. (Zie verder pagina 13) pespul >ben nu televisie gekregen. PAT DWAZE Fubliek Z\E otbalwedstrljden zijn favo- lllllllliiiiiliiiilllllllllllllllllllllllli sen krant ontvangen? I tussen 18.00 en 19.00 t nummer 071-122248 per speciale koerier srdt de krant alsnog be- rgd 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!I!II!IIIIIIII!IIIIII E VOORSTEL BRITSE MINISTER CARRINGTON (Van onze speciale verslagge- Gemeenschap een plan ge- verleg in Rome bijeen wa- Het plan werd op tafel ge ver Rik in 't Hout) lanceerd om de kwestie-Af- ren, menen dat de Russen legd door de Engelse mi- ROME In een duidelijke ghanistan tot een oplos- zich zouden kunnen terug- nister Lord Carrington. poging voor het eerst sinds sing te brengen. De minis- trekken, als het Westen in Volgens hem moeten de lange tijd weer een actieve ters van buitenlandse za- ruil daarvoor de neutrali- Russen hun redenen heb- rol te spelen in de wereld- ken van de 'Negen', die gis- teit van Afghanistan ga- ben gehad of het Westen politiek, heeft de Europese teren voor periodiek topo- randeert die nu accepteert of niet voor de inval in Afghanis tan, te meer omdat het dui delijk te voorspellen was dat deze ernstige conse quenties zou hebben. (Zie verder pagina 9 die zich verveelden in dierentuin... VOLGENS RAPPORT CIA Russen gaven 200 miljoen uit aan actie tegen n-bom WASHINGTON De Sov- jet-Unie heeft bijna twee honderd miljoen gulden uit gegeven voor de campagne in West-Europa tegen de pro- duktie en invoering door de Verenigde Staten van de neutronengranaat. Dit blijkt uit gisteren gepubli ceerde schattingen van de CIA, de Amnerikaanse inlich tingendienst. De Sovjet-Unie zou verder verzonnen rede voeringen van president Car ter en vice-president Mondale via clandestiene zenders heb ben uitgezonden. Dubbele knaak op komst DEN HAAG Nederland krijgt straks een nikkelen muntstuk van vijf gulden, en wellicht ook een van tien gul den. Dat valt op te maken uit de muntnota die volgende maand in de Tweede Kamer komt. Door het toenemende aantal automaten is de behoef te gegroeid aan een munstuk met een hogere waarde dan de rijksdaalder. Ook staat in de nota dat de nieuwe stuivers met de beeldenaar van konin gin Beatrix iets kleiner van formaat worden dan de huidi- ge. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft een brief gekregen van de Nigeriaanse verstekeling die vorig jaar oktober overboord gezet is op. het Nederlandse koel- sehip Emmely en die volgens een paar bemanningsleden zou zijn verdronken. De Nigeriaanse politie is nu op zoek naar de jongen om te ach terhalen of de brief authentiek is. Als dat het geval is komt de verklaring van de bemanningsleden op losse schroeven te staan. Bij hun terugkeer in Nederland hebben zij gezegd dat ze de jon gen op bevel van de gezagvoerder overboord moesten gooien en dat ze hem voor hun ogen hebben zien verdrinken. lekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas •dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes (4.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: :al J 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. LONDEN Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoording op zich geno men voor de moord op de Britse ambassadeur in Den Haag, Ri chard Sykes en diens Nederlandse bediende Karei Straub op 22 maart vorig jaar en ook voor de zaterdag gepleegde moord op de Britse kolonel Mark Coe in het Westduitse Bielefeld. Sieradenroof Noordwijkse juwelier NOORDWIJK BU een Noordwijkse juwelier is vannacht voor 50.000 gulden aan sieraden ontvreemd. De twee daders waren reeds vertrokken toén de politie, door het alarm gewaar schuwd, arriveerde. De beide inbrekers hadden een gat van ongeveer 30 centi meter in de gepantserde etala geruit geslagen. De sieraden die in de etalage lagen namen zij mee. Volgens buurtbewo ners zijn de daders op een mo torfiets vertrokken. Baby „ontvoerd" en weer terug De negen dagen oude Danny Meyer van het Mer catorplein in Amsterdam, is weer thuis bij haar ou ders en zusje Yolanda. Gisternacht legde vader Meyer de baby even in zijn wagen, ging naar bin nen om ook het zusje te halen, kwam buiten en zag dat auto en baby verdwenen waren. Na anderhalf uur vond de politie de auto met het kind erin, te rug. De zuigeling bleek niets te mankeren. Ook heeft de IRA toegegeven de hand te hebben gehad in de ontploffing op de Grote Markt in Brussel, waar een groep Britse muzikanten op zou treden in het kader van het 1000-jarig bestaan van de Belgische hoofdstad en in een aantal aan slagen op bases van het Britse Rijnleger. Als motief voor de aanslag op de 43-jarige kolonel Coe noemde de IRA de omstan digheid „dat hij een Britse soldaat was". In de verklaring van de IRA wordt niets gezegd over de moord op een Belgische bankier maart vorig jaar in Brussel. De Britse inlichtingendienst vermoedde toen, dat IRA-leden daar verantwoordelijk voor waren en dat zij de bankier hadden aan gezien voor de Britse ambassadeur, die naast hem woonde.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1